t weede Blad „Saiils Verwerping" te H ieu wj aars weusehen De prp is 50 cent. !B n. m Gemeenteraad. in- MUMMER 99 ZATERDAG 24 DEC. 1921. 44e Jaargang. 209' - In bet nummer van 1 Ja- Buari bestaat wedarom gelegen- ïeid tot het plaatsen van lap vrienden, bakenden en cliën- èle. Men weet dan zet er niemand in Waalwijk, de Langstraat en Omgeving te vergeten. Dit is de goedkoopste en zekerste manier van N ieu wj aar wenschen Administratie. IV (Slot.) 0589 ln mijn eerste artikel schreef ik, dat van onze priester-dichters Van Delft on- getwij eld de sterkste dramaturg is. In de dramatiek juist zit zijn groote kracht, wat b.v. niet gezegd kan worden van i|W. Smulders' „Verloren Zoon", welk spel, wel uitmuntend door „schoon, klankrijk en schilderend vers, ais drama niet boven de middelmaat reikt." (Tijd- sch, voor T. en L. leerg. Dec. 1920.) Juist om het scherpe der karakter tegenstellingen, wat ons het dramatische in het stuk zoo doet aanvoelen is Saül's Verwerping" een spel, dat bij goede vertolking, de toeschouwers zal boeien, meesleepen, af en toe ontroeren tot in het diepst der ziel. Saiil is een tragische held, die ons medelijden zal opwekken, al heeft hij het niet altijd verdiend. De groote eisch bij dit stuk blijft daarom, wil men er door getroffen wor den, goede vertolking. Goede vertolking alleen kan dit moeilijk drama schoon, ontroerend schoon doen zijnzonder goede vertolking zullen velen 't niet begrijpen. We hopen, dat de acteurs hun audi torium zullen bevredigen. Ik geef u in 't kort nog eens een schets der hoofdpersonen men ziet dan duidelijk, hoe de karakters tegenover elkander staan. De hoofdpersoon is Saül, de koning van Israël, die van de hooge plaats zijner uitverkiezing daalt tot een ver worpene, een verdwaasde. Lijnrecht tegenover hem staat David, die van gewone herdersknaap opklimt tot Jahve's (jahve Jehova Hij, Die is God) gezalfde, tot koning. Aan Saül's zijde staat (Jahve's plan weerstrevend) Isboseth, jongere zoon van Saül, vol haat tegen David en tegen zijn eigen broeder Jonathas, en Doeg, de valschaard, die den haat van Saül en Isboseth tegen David en Jonathas steeds aanwakkert. Aan David's zijde vinden we Jonathas, Saül's-eerstgeboren zoon, dus rechtens kroonprins. Ook kunnen we als David's voorstander rangschikken den leger overste Joab, terwijl we dan Saül's veldheer Abner aan de andere zijde plaatsen. Door heel dit spel nu van voor- en tegenstanders loopt de geheimzinnige draad van Gods voorzienigheidhier krijgen we het Bijbel-mys/en'evoor een goed deel wordt dit geopenbaard door Sephanja, den hofzanger, die b.v. de woorden meedeelt van den hooge- priester, dfe in 't ephod, den Heer raad, pleegde, ('t -Ephod is eigenlijk het schou derkleed, dat de hoogepriester droeg- behalve dit droeg hij ook nog een borst schild, aan het ephod verbonden, waarop de z.g. „oerim en toemmim". een middel waardoor God zijn wil te kennen gaf. Daar komen in ons stuk nog meer van die Hebreeuwsche woorden voor b.v. scheol, d. w. z. onderwereld, hel David's uitverkiezing was Gods werk, Zijn ondoorgrondelijk raadsbesluit: „Naar Jahve's wenk draait lot en recht, draait wet en plicht." Want, en hier komt het Bijbel -perspectief-. David zou zijn de groote voorvader van Christusaan hem was ais koning de belofte gedaan, dat zijn zaad eeuwig zou zetelen op den troon. David de type vatj Christus. Dat weet kapelaan v. Delft bij zijn spel zoo goed te onthouden, en zoo laat hij „naast de historiese en werkelijke zin, de profe- tiese in perspectief uitkomen. Daardoor krijgen we de juiste Bijbel-sfeer, en staat zijn werk hoog uit boven dat der overige Roomsche dramaturgen, die oud-testa- mentiese Bijbelstoffen hebben verwerkt." (Tijdsch. voor-T, en L. ibid.) v. Delft laat dus niet alleen genieten, maar hij leert ook, en hij leert den Bijbel zoo, zooals we hem moeten verstaan. Is deze profetische zin niet duidelijk in den heerlijken zang (le bedrijf) De Leeuw van Juda pas gewekt. Ten spiegelt strekt Van den Herder, Die nog verder Te wekken en te wachten staat Uit David's zaad. „De Leeuw van Juda" is Davidde luda-stam, waaruit David voortkwam, heette in de Jacobs-profetie „De Leeuw". Of in het lied van Sephanja (2e bedrijf) bijna letterlijk de profetie van Micheas O Bethlehem, Gij zijt de minste niet Van Juda's steden. Haal in en zegen Hem, Die needrig uit U komt getreden Naar 't vaderlijk verschiet En Gods bestel Als vorst van Israël. Is, vooral ook om dit profetisch perspectief, dit spel niet uiterst geschikt in den Kersttijd, dien we gaan vieren, nu we de 2e komst van den God- Mensch afwachten in ons hart? Mogen we daarom in een zuivere Kerst-stem ming dit spel gaan ziendan kan het niet anders, of gij zult voldaan zijn over 't nederig pogen van Waalwijksch Tooneeiclub, en haar streven en moeiten zijn voldoende beloond. Wat de tooneelen betreft, we hebben deze zooveel mogelijk in stijl gehouden. Het eerste en derde bedrijf geeft een Oostersch berggezicht in den glans der opkomende zon. Het tweede bedrijf stelt voor een Oostersch paleis met marmeren zuilen en rijke Oostersche tapijten. Op den achtergrond zijn afgebeeld de z.g. stier-menschen en boven Assy- rische strijders; daarenboven heeft men een doorkijk op een Oostersche stad. Het geheel is uitgevoerd in Shal- deeuwsch-Assyrische stijl. Hoe komen we daaraan De Hebreën hadder» weinig aanleg voor beeldende kunsten. Zoo moest Salomon, om zijn tempel te bouwen, bouwmeesters laten komen der Pheniciërs, die zelf hun kunst van de Assyriërs hadden overge nomen. Zoo vinden we ook in Saül's tijd, kort voor 't tijdperk van Salomon, den invloed van Chaldeeuvvsch-Assy- rische bouwkunst in de bouwwerken der Hebreën. Typeerend zijn de stier-menschen. De Assyriërs waren afgoden-dienaars en geloofden sterk aan den invloed van booze geesten. De stier-menschen nu stellen de machtigste daemonen (booze geesten) voor. Men meende, door deze aan den ingang hunner paleizen te ketenen, de andere schrik aan te jagen en zich zoo voor hun kwellingen te vrijwaren. Ook de costumes zijn in passenden stijl, zoodat het een prachtig geheel zal vormen. L. BIJNEN, pr. Tekstboekjes verkrijgbaar a 10.95 bij den boekhandel J. C. van Eijkelénburg vtfbrheen firma Wed. Antoon Tielen. VRIJHOEVE-C APELLE. Opeabare vergadeilsg van dsn raad dezer gemeente op Maandag 19 Decem ber d«9 avonds ten 7uur- Voorzitter Edelachtb. Heer Valter. Ongeveer 7.45 uur opent de Voor zitter de vergadering, afwezig de heer Stam. De notulen der vorige vergadering wot den na voorlezing onveianderd goed gekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van Ged. Stalen houden de goedkeuring van raadsbesluit tot het aaueaan vaa eea kasgeldleening groot f 5000. b. Idem dat de aanslag in den Hoofd. Omslag van den heer C. G. Oerlemans en die van mevr. Recter blijven gehand haafd zooals die door den raad zijn vastgesteld. Wordt voor keonisgevlug aangenomen. Schrijven vaa den minister vaa Blu- neniandscbe zaken, houdende mededee- liag, dat de vereeniping van gemeenten eerst met 1 Jan. 1923 zal worden vol trokken, aangezien er thans te weinig tijd is overgebleven om de zaken te ordenea. Schrijven van Ged. Staten om in de verordening van het vervolgonderwijs alsnog eenige wijzigingen te willen aan brengen. Conform dit schrijven wordt besloten. Schrijven van de le Loonopzandsche politiehondenvereenigiging. Adressanten wijzen er op dat het doel hunner vereeniging is de honden meer dienstbaar te maken voor politiezaken. Reeds dikwijls hebben goede honden bij het opsporen van misdadigers verdien stelijk werk verricht. Voorzitter. B. en W. stellen voor, met het oog op den slechten finantieelen toe stand der gemeente, een bijdrage te verleenen van f5. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. 2. Voorstel van B. en W. om gunstig te adviseeren naar aanleiding van een door den Secretaris-Ontvanger der ge meente aan de Kroon gericht verzoek om woonplaats te mogen hebben buiten de gemeente. Voorzitter.t Een vorig jaar is door den Raad besloten dit verzoek voor den tijd van één jaar toe te staan. Aangezien hier nog geen huis is te vinden stellen B. en W. voor dit verzoek weer voor den tijd van een jaar toe te staan op voorwaarde, dat hij dagelijks, behalve op Zon- en feestdagen, van 9—12 uur in deze gemeente zal verblijven. Met algemeene stemmen wordt op dit verzoek ingegaan. 3. Bespreking circulaires van den minister van Binneril. Zaken en Arbeid houdende regelen ten aanzien van het verstrekken van steun en uitkeering aan werkloozen en uitgetrokkenen. Burg. en Weth. stellen voor de aan geboden regelingen te aanvaarden. Na voorlezing van de uitgebreide cir culaires wijst de Voorzitter op het groote voordeel voor de gemeente indien ze aansluit. Bij niet-aansjuiting toch moet de gemeente het volle aan werkeloozen uit te keeren bedrag betalen, terwijl bij aansluiting het Rijk voor 2/3 daarin* tegemoet komt. Voorzitter. Punt 4. Voorstel van Burg. en Weth tot het aangaan van een geld- leening ten bedrage van f 1500.-noodig tot dekking van de uitgaven, voort vloeiende uit de steunregelingen sub. 3 genoemfl, staat in zeer nauw verband met punt drie van de agenda. De toestand in onze'gemeente behoeft men zoo zwart niet in te zien, maar men weet niet wat kan komen. Oerlemans. Het is de voordeeligste oplossing om toe te treden. Voorzitter. Zeker; wel weet ik niet waar of we het geld zullen moeten van daan halen, maar laten we hopen dat we het niet noodig zullen hebben. Van zelf spreekt het, dat het bedrag zeer willekeurig is genomen, want niemand weet of het te hoog of te laag is. Oerlemans. Het is een tasten in het duister, een slag in de lucht slaan. Ros. Blijft de toestand zofoals nu, dan zal het voor onze gemeente nogal mee vallen maar men weet niet wat 1922 ons zal brengen. Voorzitter. Zou er meer noodig zijn, dan kan de raad dit crediet nog altijd verhoogen. Met aigemeene stemmen wordt hierna conform het voorstel van Burg. en Weth. besloten. Vervolgens deelt de Voorzitter nog mede dat de Hoogevaart ten noorden van de spoorlijn in zoo'n slechten toe stand verkeert, dat spoedige verbetering een dringende vereischte is. Door het drukke verkeer dat plaats had bij de sterke dooi, is de weg geheel stuk ge reden en nu wenschen Burg. en Weth. machtiging te hebben van den raad om boven de post te gaan, die voor reparatie op de begrooting is uitgetrokken. Boven dien wenschen deze ook nog een rap port van een deskundige te hebben om te kunnen zien hoe de weg het beste zal kunnen worden hersteld, ofwel of deze geheel zal moeten worden her nieuwd. Uit dit rapport zal men dan ook kunnen zien welke verharding voor dezen weg het beste zal zijn, om niet ieder jaar groote reparatie daaraan te hebben. Het plan is om door zware keislag de weg zoo begaanbaar mogelijk te maken. Wordt met algemeene stemmen goed gevonden. Bij de rondvraag zegt de heer Ros te hebben vernomen dat op den Win terdijk 2 lantaarns zullen worden ge plaatst. Hij vraagt of zulks wordt gedaan met het oog dat men maar over 2 palen beschikt. Voorzitter. Wij zijn van oordeel ge weest dat het met 2 lantaarns wel is te doen. Het blijft maar een nood-, een hulpverlichting. Ros. Zouden de kosten zooveel hoo- ger worden wanneer er 3 komen te staan. Voorzitter. Hoe meer wij er plaatsen, hoe hooger de kosten zullen worden wijl men rekening moet houden dat men er ook weer iemand voor moet|hebben die ze aansteekt en weer uitdraait. Vroeger kon men op Labbegat niemand meer vinden, die zulks wilde doen. Ros. Ik geloof dat, nu ze daar komen te _staan, er wel iemand„voor zal zijn te vinden. Voorzitter. Wij kunnen eens afzien of twee voldoende is. Ros. Ik dacht aanvankelijk dat men dit deed met het oog dat men van meening is dat er maar 2 palen beschik baar zijn. Ik wil er dan even op wijzen dat er op den Loonschendijk een paal zonder lantaarn staat. Voorzitter. Wij zullen eens afzien, gaat het niet, dan kan nog altijd -tot het plaatsen van een derde worden over gegaan. Hierna gaat de raad over in geheim Comité ter ^behandeling van verzoek om restitutie van Hoofd. Omslag over 1920. DRONGELEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 20 Decem ber 1921 des namiddags ten 2 uur. VoorzitterEdelachtb. Heer Brune. Aanwezig %lle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed gekeurd. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ontslag aanvrage van den Heer J. Burghout als^lid van het Burgerl Arm bestuur. Het gevraagde ontslag wordt hem met algemeene stemmen verleend. 2. Vaststelling begrooting 1922. De Voorzitter verzoekt de commissie van onderzoek hare bevindingen uit te brengen. De Heer Nieuwkoop deelt namens de commissie mede, dat het bij haar ver wondering heeft gewekt dat Burg. en Weth. bij het opmaken van de begroo ting op geen enkele manier getracht hebben bezuiniging in te voeren. Ofschoon iedereen weet dat het be lastbaar inkomen in deze gemeente aanmerkelijk gedaald is, is toch de post voor belastingen met f 2400 verhoogd, door naast een Hoofdei. Omslag van f 4000,— nog opcenten op de rijksbe lasting te heffen. De meeste posten zijn eer hooger dan lager geraamd, terwijl toch bekend is, dat vele artikelen lager in prijs geworden zijn. De Commissie was van meening dat vroeger besloten was de Hoofd. Omslag niet hooger te ramen dan f 4000 en verder zoo noodig opcenten op de Rijks inkomstenbelasting te heffen. Feitelijk komt het er nu op neer, dat de Hoofdei. Omslag geen f 4000 maar f 6400.- is. Voorzitter. U vraagt waarom B. W. niet meer gestreefd hebben naar be zuiniging. Ik kan U daarop alleen dit zeggen, dat inderdaad de begrooting nog nooit met zoo'n zorg is opgemaakt dan deze keer. Post voor post is nage gaan of daarop niet bezuinigd kon worden. B. W. betreuren het zelf ook, dat de cijfers niet lager gesteld konden worden. Nieuwkoop. Ik heb daarmee eigenlijk nog geen antwoord op mijn vraag. Voorzitter. Waarom niet; B. W. zijn van meening, dat de posten zeker niet te hoog eer te laag zijn gesteld en de begrooting dient toch in ontvangsten en uitgaven hetzelfde bedrag aan te wijzen. We kunnen er daarom niets aan doen dat we aan f4000 Hoofdei. Omslag niet genoeg hebben. We kunnen hier over wel praten, maar aan het feit zelf zal weinig te veranderen zijn. Nieuwkoop. Moeten we dan niet de hand houden aan het eenmaal genomen besluit om niet meer Hoofdei. Omslag te heffen dan f 4000. Of moet dit be sluit anders niet herzien worden. Voorzitter. Er zal toch nog een per centage voor den Hoofdei. Omslag be paald moeten «vorden, dan kunnen we nog altijd zien tot welk bedrag we moeten gaan. Het is nu maar een voor- loopige raming. Later moet nog worden uitgemaakt of we 3, 4 of 5 pCt. of misschien slechts 2 pCt moeten heffen. Nieuwkoop. Maar dat percentage zullen we toch hebben uit te maken naar de hoegrootheid van het thans geraamde bedrag, dus in dit geval, moet er f6400 opgebracht worden. De uitgaven die eenmaal op de begrooting zijn gebracht mogen ook plaats hebben. Voorzitter. Zeker, die mogen plaats hebben, zullen ook wel moeten plaats hebben. Het is echter ook wel mogelijk dat we nog inkomsten krijgen, die eenige wijzigingen brengen in den toe stand. Van Campen'. Er is door Nieuwkoop terecht opgemerkt dat de vorige keer besloten is om niet hooger te gaan dan f 4000 en nu hoor ik daar spreken van f 6400. Zou ik ook mogen weten, als hier de zuinigheid betracht wordt, waar dan die hoogere uitgaven vandaan komen. De inkomens worden overal minder en de belasting nog zwaarder en dan komt er nog een straatbelas ting bij. Voorzitter. Het is in alle gemeenten hetzelfde, overal hoort men nog van befastingverhooging inplaats van ver mindering. In Genderen was de Hoofd. Omslag het vorig jaar f 15,500. Nu wordt er behalve een Hoofd. Omslag van f13000 nog f4500 als opcenten op de Rijks-inkomstenbelasting, f 1600 aan opcenten vermogensbelasting en f500 aan straatbeiasting geheven, zoo dat de belasting ook heel wat meer is dan vorig jaar. Wij hebben geen kans gezien de begrooting kloppend te krij gen, dan door de belasting te ver hoogen. Ik vraag U wat kan er dan op de begrooting verminderd worden. Op den post van f 981 nadeelig saldo vorig jaar kan toch niet bezuinigd worden, op de salarissen, de bureaubehoeften,drukwerk, enz. valt al evenmin te bezuinigen, men zie hiervoor maar eens jje rekeningen van het voorgaande jaar. Zoo staan er zoovele posten op, sommige zullen mis schien wei niet geheel worden uitgege ven maar ze behoorea er toch op te staan eu wat zou er per slot op al die kleine postjes te zamen kunnen bezui nigd worden, toch geen bedrag van be- teekenis. Er staat tenslotte nog een post op de begrooting van f 124 voor on voorziene uitgaven. Ik kan U wel zeggen een begrooticg met zoo'n bedrag voor onvoorziene uitgaven, ziet er niet roos kleurig uit eu zou de eece post at iets vefmtoderd kunnen worden dan moet dat bedrag toch zeker direct bij de on voorziene uitgaven bij. Nieuwkoop. Ik wilde aan de hand van hetgeen U daar zegt nog iets in 't midden brengen, wethouder v. d. Schans schijnt het nogal belachelijk te vinden, maar dat zullen we maar in het midden laten. In 1920 wa9 voor dezeifde posten csu Hoofd. Omslag van f 3000 noodig In 1921 voor dezelfde posten f4000 H Omslag en nu staan er dezelfde on derwerpen op de begroodng die volgens U sief hooger zijn geraamd dan vroo- ger en nu moet er zooveel worden op gebracht. Dat is geen bezuiniging zoo- als we gedoopt hebben, maar hef is eea groote vermeerdering der uitgaven. Als toch de post voor betastingen zooveel moet verhoogd worden, dan zuilen daarte genover toch ook verschillende uitgaven we! verhoogd zijn. De Voorzitter merkt op, dat hij de Memorie van toelichting bij de begroo ting heeft kunnen inzien. De Hoofdei. Omslag is dezelfde ge bleven, deze staat nu zooals vorige jaar op f 4000,— echter is de post opcenten op de Rijksinkomstenbelasting van f 1211.65 cp f 2400 gebracht. Vorig jaar was geraamd f 1000 van het rijk te zullen ontvangen als vergoe ding voor bijzonder onderwijs, doch daarvan komt niet zooveel terecht, Nu is deze post maar geraamd op f 300 en spreker gelooft vast, dat de gemeente geen cent krijgt. Dan is het nadeelig slot der rekening veel hooger dan vorig jaar, dat bedraagt thans t 981,50. Inde salarissen is een kleine wijziging ge komen door een periodieke verhooging. Het vorig jaar was haast niets voor straatverlichting uitgegeven, nu f 600. Vorig jaar was f 697.— aan renten en aflossingen betaald nu f 1860.De schuld bedraagt f 30990. De aflossing is dit jaar minder dan het vorige. Nieuwkoop. Ik heb opgemerkt, dat er opgerekend is dat het Electriciteits- bedrijf zich zelt zal bedruipen, maar dat zal het eerste jaar nog wel niet het geval zijn, dus daar zou nog extra geld voor noodig zijn Het is zeer zeker waar dat de uitgaven steeds nog stijgen, maar de vraag is of die stijging steeds maar kan blijven doorgaan. We hebben reeds de opcenten verhoogd op de bebouwde en onbebouwde eigendommen. En nog steeds meer wordt er gevraagd nu zijn de opcenten op de Rijksinkomstenbe lasting weer met 12400 verhoogd. Voorzitter. Neen, met f 1200, vorig jaar was ook f 1211.65 geheven, daar tegenover staat dat nu het nadeelig saldo veel grooter is en de straatverlichting veel meer kost. Daardoor alleen is dit bedrag al weg. Nieuwkoop. Men kan wel zeggen het geld moet er komen, het zal er ook wel komen ook, maar hoe Zooals het er op den oogenblik bij staat ben ik na eenige berekening tot de conclusie gekomen dat de weinige inwoners van Drongelen ongeveer f 7500 moeten opbrengen aan de gemeente. Het gezamelijk inkomen kan moeilijk hooger dan f 75000 geraamd worden. e Ecbo van het Zuiden.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 5