V M HET ZB «iDerde Blad. i 9 m m S Gemeenteraad. A, Land- en Tuinbouw. ^BÜITENLANa" BINNENLAND. RECLAME. Provinciaal Nieuws IS. w Zij die zich vóór 't voi- end kwartaal op ons blad bonneeren ontvangen de jOt dien datum verschij nende nummers GRATIE k 99 Zaterdag 24 Dec. '2144e JJaarg. tuen, PIK 9 uw >ote- ver- lken baar 1900 CAPELLE. Openbare vergadering van den raad eier gemeente op es o.ui. ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Valter- Ongeveer 2.15 uur opent de Voorzit- er de vergadering, afwezig de heeren Kerst en Treffers, de eerste met kennis- reving. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goed- eksurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen Stukken. Schrijven van Ged. Staten houdende joedkeuring van de begróotlng voor het Jienstjaar 1922. Schrijven van den heer A. Verhoe den dat hij zijn benoeming als lid van het algemeen armbestuur aanneemt. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van den heer M. Bogaerdt houdende de mededeeling dat hij be noemd Is als hoofd eener school te Vlaardlngen eo weshalve hij met Ingang van 1 Maart als hoofd der school in de Kom alhier ontslag vraagt. Sneep. Kan dat zonder moeilijkheden. Voorzitter. Er zal wel een vacature ontstaan, dat is niet te voorkomen. Het is de taak van B. en W. dat deze zoo kort mogelijk zal zfln. Wordt besloten met Ingang van 1 Maart eervol ontslag te verleenen. Schrijven van den heer M. Bogaerd, houdende het verzoek om eervol ont slag als hoofd van het vervolgonderwijs met ingang van 1 Maart. Wordt besloten eervol ontslag te ver- leenen. Schrijven van den heer M. Bogaerdt houdende het verzoek hem eervol ont slag te willen verleenen als lid van de commissie van toezicht op het onderwas. Wordt eervol ontslag verleend. Schrijven van den heer M. Bogaerdt houdende het verzoek hem met ingang van 1 Maart van zijn huur van het schoolhuis te willen ontslaan. Aldus wordt besloten. Schrijven van de 1ste Loonopzandsche polltiehondenclub. Adressanten wijzen op het groote nut van een goeden politiehond. Bij het op sporen van misdadigers hebben deze reeds meermalen goede diensten bewe zen. Aangezien aan het houden van oefeningen nogal kosien zijn verbonden, vragen adressanten een subsidie. Voorzitter. Ik stel voor f 10 subsidie te verleenen. Men kan er ooit zijn nut van hebben. De Roon. Is bet een soort school waar de politiehonden worden afgericht Voorzitter. Leden van deze vereenl- glng zijn uitsluitend polltle-agenten en die richten hun honden af. Middelkoop. Het Is dat het maar f 10 is. anders was er wel Iets tegen te zeggen. Voorzitter. Hier de politie beschikt niet over een dergelijke hond. Heeft men zoo'n dier eens uoodig, dan zal een van de leden wel komen met z'u hond. Men steunt hier m.l. een nuttige zaak. Middelkoop. Htt gaat er mede om een aangenaam tijdverdrijf te hebben. Voorzitter. Men moet veronderstellen met een serieuze zaak te doen te hebben De Roon. Het is toch maar voor een jaar. Zien we dat het niet goed werkt, dan geven we een volgend jaar niets meer. De heer Sneep wijst er op dat, wordt deze zaak niet gesteund, de liefhebberij voor de leden er spoedig van at zal zijn. Hij voor zich wil deze vereeniging gaarne steunen omdat hij er een algemeen be lang in ziet. V&drfrt^flet algemeene* stemmen be skoten f 10 subsidie te verleenen. f Schrijvei van Ged. Staten, houdende het verzoel de verordening op de hef fing van hit schoolgeld te wijzigen en «Mplaats vai zuiver inkomen, werkelijk 'romen te lezen. dat Conform het verzoek van Ged. Staten hp'Ardt besfoten- Schrijven van den Minister van Bin- lanenlandsfhe Zaken, waarin hij mede deeling doet dat, met het oog op de nog weinig beschikbaren tijd, de ver- geeniging met de gemeenten Sprang en r Vrijhoeve-Capelle eerst met ingang van f 1 Januari 1923 zal plaats hebben. 1 Middelkoop. Zou het niet wensche- e' zal "worden genomen. Dat kan net zoo goed over 3 dagen zijn als over drie maanden. Middelkoop. Laten we eerst de agenda afhandelen, dan kunnen we na afloop daarvan eens spreken en de tekst opmaken. Voorzitter. Goed, dan zullen we na afloop van de agenda de vergadering zoo lang schorsen. Aldus wordt besloten. 2. Voorstel van Burg en Weth. tot het aangaan van een tijdelijke geld- leening ter voorziening in de behoefte aan kasgeld. Voorzitter. Het voorstel is om uiterlijk f 10.000 te leenen tegen ten hoogste ó'/j pCt. rente Het is een jaarlijks terugkeerend verzoek. Wij hopen het heele bedrag niet noodig te hebben. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. 3. Alsvoor tot verdeel ng der gemeen te in twee stemdistricten. Voorzitter. Door het vrouwenkiesrecht wordt het aantal kiezers voor een stem lokaal te groot, men komt nu over de 1000 en de wet zegt dat het beter is dan 2 stemdistricten te vormen. Het stemmen zal toch al genoeg ophouden. B. en W. geven in overweging het le stemdistrict te vormen uit bewoners wonende ten noorden van de spoorlijn en het 2de district uit bewoners wonen de ten Zuiden van de spoorlijn. Van der Hoeven. Waar zal dan het 2e stemlokaal komen. Voorzitter. Vermoedelijk in een der lokalen van de openbare school in de Heistraat. Ged. Staten zullen worden verzocht dezen maatregel te willen goed keuren. De raad geef ik in overweging zoo te doen, want als een stemming in de war loopt, dan valt dat niet mee. Voor vele bewoners is het ook gemak kelijker, wijl ze dan niet zoo ver meer behoeven te loopen Dat er eenige on kosten aan zijn verbonden, spreekt van zelf, doch deze zijn uit den aard dezer zaak niet zoo grooj. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 4. Alsvoor tot het vaststellen van een verordening op heffing van haven en kaaigeld (verhooging der tarieven). Voorzitter. Wij stellen voor de tarieven te verdubbelen. Deze zijn nog zeer laag en zijn nooit gewijzigd. De haven heeft dit jaar veel geld gekost teïwijl men er nooit iets van profiteert. Door den Voorzitter wordt de ver ordening voorgelezen en daarna gaat hij over tot artikelsgewijze behandeling. De heer Sneep wenscht voor de schippers, die in deze gemeente hun domicilie hebben en hier komen over winteren, eene bijzondere bepaling te heffen. Hij wijst er daarbij op dat deze menschen reeds belasting betalen. Zou men voor hen de verordening in toe passing brengen, dan zouden menschen die met een schip van 120 ton komen, f 4.80 moeten betalen. Dat is geen kleinigheid, 't Spreekt van zelf dat die menschen voortaan in de Maas gaan liggen. Voor deze menschen zou hij eene aparte bepaling in de verordening willen zien vastgelegd. De heer Middelkoop vraagt wat regel is, hoe men in andere plaatsen deze zaak heett geregeld De heer Sneep zou zich liever in deze afvragen wat de billijkheid eischt Hij zou schepen die leeg binnen komen en leeg vertrekken zeker de helft min der laten betalen. i Daartoe wordt besloten. Verder wordt nog besloten dat de polder en andere openbare lichamen een strookje grond van de de aanlegplaats kunnen huren. 5. Benoeming van een commissie van drie leden tot onderzoek der reclames tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag dienst 1921, Worden benoemd de heeren Middelkoop, Treffers en Michael. 6. Behandeling van de circulaire van den minister van arbeid omtrent steun- verleening aan noodlijdende werkloo- zenkassen in 1922. Voorzitter. B. en W. stellen vooraan te sluiten en f2000 op de begrooting te brengen. Misschien is het niet noo dig, misschien ook wel meer, dat is niet te zeggen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. 7. Af- en overschrijving op posten der gemeentebegrooting dienst 1921. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Daarna schorst de Voorzitter de ver gadering om de leden in de gelegenheid te stellen een motie samen te stellen. Na heropening der vergadering wordt onderstaande motie met algemeene stemmen aangenomen. „De Raad der gemeente Capelle, met leedwezen kennis genomen hebbende van het indienen van het wetsontwerp tot vereeniging van de gemeente Capelle met de gemeenten Vrijhoeve-Capelle en Sprang, tot welke vereeniging geen enkele aandrang van zijne gemeente is uitgegaan, sterker nog welke vereeniging door de ingezetenen zou worden be- in Raamsdonk ook zijn en goed voldoen. De Voorzitter zegt zelf geconstateerd te hebben, dat het licht kwart voor 10 uur reeds uitgedraaid was. Het is een uitgebreid net en waar alles nog nieuws is en in zijn begin is, houdt hij zich voor op of aanmerkingen steeds aanbe volen. Daarna wordt de vergadering gesloten. paciteit van Duitschland is gebaseerd op een nauwkeurig en langdurig on derzoek van de statistische gegevens. Het adres stelt bovendien zekere maatregelen voor, namelijk uitbreiding van de bevoegdheden der waarborgen- commissie en een nauwkeuriger toezicht op de uitvoer-statistieken van het rijk, Ipm een herhaling van dit voorgewend geldgebrek te voorkomen. De Belgische prioriteit zal worden gehandhaafd, gelijk^; Briand aan den den Belgischen gezant te Londen ver zekerde. 1. Bij de stemming in de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, Prov. wet en de Gemeentewet staakten de stemmen (19 tegen 19). Bij de bespreking over het wets ontwerp tot wijziging der Zegelwet 1917 in de gisteren gehouden zitting der Eerste Kamer zeide de minister van Financiën, dat dit een der laatste be lastingen is, die aan de Nederlandsche natie zullen worden opgelegd. Over het wetsontwerp is nog niet gestemd. In de gisteren gehouden vergade ring van de Commissie van Tien zijn de voorstellen van den Metaalbond onaannemelijk verklaard en zijn tegen voorstellen ingediend. Als aanvulling op het bericht over staking van de verstrekking van rijks- jremie voor middenstandsbouw wordt vernomen, dat het met de stopzetting van den premiebouw zoo zou staan, dat op woningbouwplannen in de groot ste vier steden voor woningen van meer dan 300 M3. inhoud, welke na 1 October zijn ingediend, geen premie zal worden verleend. Voor woningen in andere plaatsen zal de verlaagde premie wor den verleend, indien er behoefte is aan dergelijke woningen. Dezer dagen heeft het Kamerlid de heer Ter Hall voor de afd. Breda e.o., voor den Vrijheidsbond^ een rede gehouden over Vrijheid en Fusie. Er was na de rede gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan werd gebruik gemaakt door luitenant Veld- meyer. De vragen hadden betrekking op de houding van de Kamerfractie van den Vrijheidsbond inzake het ont werp dienstplichtwet. Deze vragen luidde: 1. Staat de geheele Kamerclub achter den heer de Muralt? 2. Heeft de Vrijheidsbond zich ver zekerd van deskundige militaire voor lichting 3. Zoo niet, is men dan doende om in de toekomit behoorlijke militaire voorlichting te verkrijgen? 4. Waarom is de Vrijheidsbond op het uiterste oogenblik, met de belang rijke afwijking van het ontwerp van Dijk gekomen De heer Veldmeyer lichtte deze vragen nader toe. De heer Ter Hall moest tot zijn spijt bekennen, dat Ml op dit gebied onder zijn fractie wel de minst deskundige was. Toch kon hij de verzekering geven dat de fractie van den Vrijheidsbond als één man achter den heer de Muralt staat. Deze mededeeling wekte onder de aanwezigen zeer grootte ontstemming en het werd er niet beter op, naarmate de heer Ter Hall in het debat zijn kalmte verloor, waarvoor hij zich later verontschuldigde. In zijn repliek hield de heer Veld meyer vol, dat hij niet bevredigd was, en dat de militaire leden van den Vrijheidbond te BredA acte nemen zouden van de verklaring van den heer Ter Hall kelen van den WelEerw. heer Bijnen, meenen wij dat het publiek voldoende op de hoogte is van den belangwek- kenden inhoud van dit drama, van den priester-dichter A. van Delft, om het spel goed te kunnen volgen en ook te begrijpen de waarheid en de schoonheid daarin vervat. Wat de wijze betreft, waarop deze dillettantenclub dit grootsche werk zal vertolken, daaromtrent zijn wij zeer op timistisch gestemd, omdat wij ons in herinnering brengen de werkelijk buiten gewone wijze, waarop deze vereeniging 't vorig jaar „Shylock" heeft opgevoerd, eene wijze die door ervaren critici zeer bijzonder werd geprezen. Voeg daarbij dat het werk is ingestu deerd en geheel staat onder de ijverige en bekwame leiding van kapelaan Bijnen en aan tooneel, costumes enz. de meeste zorg is besteed, dan twijfelen wij er niet aan of ook de vertolking van dit groot sche werk zal een groot succes worden, en zal bij elke uitvoering zoowel van Waal wijk als van buiten volle zalen trekken, wat wij deze vereeniging en hare leiding, die zoo ijverig pogen hier het goede en mooie tooneel mede meer bekend en be mind te maken, van harte toewenschen. De Liedertafel „Oefening en Ver maak" zal Maandag 2en Kerstdag des middags ten 12 uur in de zaal Musis Sacrum een volksmatinée geven. Ten gehoore zal worden gebracht Schellekens, Thomas. de en treurd, spreekt de hoop uit dat rekening i liik ziin nog eens een motie in te dienen - 1 bij den Minister en daarvan een afschrift wordt gehouden met de wenschen der te zenden aan alle voorzitters van de «,pII verschillende fracties. Men zou het ge- j voelen van den raad, wat die van de geheele bevolking weergeeft, nog eens kenbaar kunnen maken. Men zou erop kunnen wijzen dat het absoluut niet de wensch van de bevolking is dat we worden! vereenigd, doch dat deze alleen van hoogerhand is gekomen. Voorzitter. Het algemeen verlangen in Capelle is om niet vereenigd te worden. Middelkoop, 't Is van boven af ge komen. Hier voelt men er absoluut niets voor. De Roon. Ik kan me met het voorstel van den heer Middelkoop goed ver eenigen. Van den Hoeven. Ik ook. Er is niemand hier die er ooit om heeft ge vraagd. Voorzitter. Dan geef ik in overweging om daarmede niet al te lang te wachten, aangezien we niet weten wanneer het in de Tweede Kamer in behandeling bevolking zelve, welke reeds eerder tot uiting zijn gebracht door de uitspraak van ons college en van de commissie uit de ingezetenen bedoeld in artikel 131 der gemeentewet en dat mitsdien de voorgestelde vereeniging van de ge meente Capelle met de gemeenten Vrij hoeve-Capelle en Sprang achterwege mag blijven en gaat over tot de orde van den dag. Bij de rondvraag wijst de heer v. d. Hoeven er nog op, dat het licht in de Heistraat zwakker schijnt te zijn dan in het begin. Bij bakker van Ommelen is het zelfs heelemaal niet aan en schijnt bepaald stuk te zijn. De heer Middelkoop wijst er op, dat de sterkte van het licht bij regenachtig weer afneemt. In Hilversum heeft hij gezien dat aan de lampen eene groote reflector was aangebracht wat het licht beter op den weg deed verspreiden. Geraken er hier stuk, dan durft hij in overweging geven deze aan te schaffen. De heer Michael merkt op, dat deze Als eerste punt op de agenda van de op 4 of 5 Januari te houden ver gadering van den oppersten raad te Cannes zou voorkomen het bijeenroepen van een Europeesche economisch* corn ferentie, waartoe ook Nederland zou worden genoodigd.f Z. H. de Paus heeft weer belang rijke giften geschonken aan de Weensche noodlijdenden. De zitting van de Dail Eireann is tot 3 Januari verdaagd. - Er zou in den avoad gister over eenstemming bereikt zijn tusschen de experten. Hun advies, dat vandaag aan de beide premiers zal worden voorge legd, betreffende de vervaldagen der Duitsche schuldbetaling 15 Januari en 15 Februari, zou het moratoriumplan verwerpen. Het heet, dat dit plan door de Engelsche experten definitief is op gegeven. Zoo zou dus het Fransch standpun zegevieren. Duitschland zou dus op den a.s. vervaldag 500 millioen mark in goud moeten betalen. Van de som ten bedrage van 26 per cent van den uitvoer, die eveneens geëischt kan worden zou voorloopig worden afgezien, wijl dit bedrag grooten- deels gecompenseerd wordt door leve ringen in natura, Het advies omtrent de betalings-ca-1 WATERZUCHT EN DE NIEREN. 5 38 r Naar 't Woud. met tenor-solo. Drinklied uit Hamlet. Lied voor Bariton. Ave Maria. Abt. Tenor- en Baritonsolo. Kerstlied. Verhallen Sopraan-solo. Minnezangers-Meilied. Olmann. Met de Kerstdagen zal de Postduiven vereniging „de Postduif" de aangekon digde tentoonstelling houden in de ach terzaal van den heer A van Vugt. Waar aan deze tentoonstelling alle zorg is be steed, er vele en prachtige exemplaren zullen worden tentoongesteld en de en tree zeer matig is gesteld, twijfelen wij er niet aan of zeer vele duivenliefheb- bers uit plaats en omgeving zullen eens een kijkje gaan nemen, om daardoor tevens het streven der club om de dui- venliefhebberij aan te moedigen, te steu nen. Men zal zich niet beklagen, er zal wat moois op dit gebied te zien zijn. Wij vragen ditmaal de aandacht voor de uitvoeringen der Flora Bioscoop op beide Kerstdagen, maar speciaal voor de kindervoorstelling op tweeden Kerst dag, Als men het programma in dit num mer onder de advertenties leest, dan zal men zien welke prettige en leerrijke nummers den kleinen geboden worden, zoodat ze van ganscher harte zullen ge nieten. Wij raden de ouders dan ook aan van deze zeldzame gelegenheid ge bruik te maken, dan bestaat er kans dat er nog eens meer zooiets gebracht wordt. De pas gebouwde concertzaal van den heer P. v. Dalen, in de St. An- toniusstraat genaamd „De Lindeboom", is thans zoover gereed gekomen, dat ze den 2en Kerstdag geopend wordt. Een dansclub heeft er zich reeds ge vestigd, welke den 2den Kerstdag haar eerste dansavond geeft. Donderdag ontving Quick telegra fisch bericht uit Amsterdam dat Ajax plotseling verhinderd was om met Kerst mis naar Waalwijk te komen. Hoewel dit een groote teleurstelling is, kunnen wij toch mededeelen dat Ajax binnen korten tijd, hoogst waarschijnlijk met Nieuwjaar, tegen Quick komtspelen Wij vestigen nogmaals de aandacht van de voetbalsupporters op de be langrijke Bekerwedstrijden, welke 2den Kerstdag op het sportterrein van W.S.C aan den Parallelweg gehouden worden Om één uur zal H.E.C. spelen tegen Wilhelmina uit Kaatsheuvel. Om twéé uur W.S.C. 1 tegen R.W.B. 1 De heer Mathijssen uit Tilburg is met de leiding van deze wedstrijden belast. KAMERS VAN KOOPHANDEL Door de Kamers van Koophandel en Fabrieken in de Provincie Noord - braban is in dato 17 December 1921 het navolgend adres verzonden. Waalwijk, 23 Dec. 1921. Voor het Mercurius-examen Boek houden zijn o. m. geslaagd de heeren Frans Bataille, Henri Hens en Jos. Trom mels alhier. A s. Maandag gaat voor de eerste maal (voor de leden) het Bijbelsch drama „Saüls Verwerping" door de Tooneel vereeniging van de R.K. Werkliedenver eeniging, daarna nogmaals Donderdags voor de leden en vervolgens 3,6 en V Januari voor het publiek. Na de interessante en duidelijke arti tot lof aanleiding beeft gegeven, bet geen, behalve aan de inrichting van de Wet is toe te schrijven aan de opvat ting daarvan door de Ambtenaren, met de uitvoering belast. Daarom was bet de meening der Vergadering, dat bet toezicht door of vanwege bet Rijk moet voortgezet worden, zooals dit tot nu toe geschiedde, mits geen overwegende bezwaren, als gevolg van de wetswijzi ging zich daartégen gaan verzetten. De aandacht der Vergadering werd in bet bijzonder gevestigd op dat ge deelte der wetswijziging, dat in de ar tikelen 28 a. t/m k. behandelt, de be taling der kosten van bet Rijkstoezicht door de Industrie en het was bet alge meen gevoelen der Vergadering, dat deze nieuwe belasting, aan de Indus trie opgelegd, verkeerd en onrecht vaardig is. De Stoomwet toch dient niet in de eerste plaats de Industrie, maar bet Algemeen belang. Het Rijkstoezicht is ingesteld om te zorgen, dat door explo sie de veiligheid van anderen niet in gevaar worde gebracht; bet eigenbe lang der stoomketelseigenaren brengt mede, dat niet dan in uitzonderings gevallen hunne ketels gevaar opleve ren. Moge ook in de Memorie van Toelich ting erop gewezen worden, dat ook in andere wetten voor dergelijke bemoei ingen van Rijkswege retributiën wor den geeischt, zoo valt 't op, dat slechts ééne wet, de Schepenwet genoemd wordt, terwijl het motief „dat zulks elders reeds gedaan is", als zoodanig niet geaccepteerd kan worden voor eene verdere uitbreiding van het af wentelen van kosten in het Algemeen belang gemaakt, op de Industrie. Deze redeneering volgend kunnen weldra de kosten, voortspruitend uit andere wet ten zooals Veiligheidswet, Arbeidswet, met betzelfde motief op de Industrie worden afgewenteld. Moge de wensche- lijkheid en mogelijkheid biervan ook door sommigen worden bepleit, de Overtuiging, dajlt het opstapelen van steeds meer de lasten op de Industrie leiden zal tot een steeds toenemende verzwakking dier Industrie, wint ge lukkig meer en meer veld. Waar Uwe Excellentie blijkbaar van de onderstelling uitgaat, dat het niet onbillijk mag genoemd worden, dat deze nieuwe last op de Industrie wordt overgewenteld en waar de Ver gadering unaniem van meening was, dat de Staat de kosten moet blijven dragen van maatregelen van Algemeen belang, welke gedragslijn tot nu toe, praktisch gesproken, gevolgd is, daar vroeg de Vergadering zich af, of bet bij zulk een uiteenloopende waardee ring de moeite loont een volgens Vergadering uiterst gevaarlijken onbillijken weg in te slaan, temeer waar de begrootte besparing van c.a. f 240.000.—, die hierbij jaarlijks be reikt zal worden, in liet niet verdwijnt, vergeleken bij de enorme bedragen, die bespaard zullen moeten worden. Verder kwam de Vergadering nog op, tegen de regels 1825 der Memorie van Toelichting, pagina 2 ;x welke den indruk geven alsof Uwe Excellentie bij liet 'opstellen der wetswijziging- heeft getracht, deze zoo weinig moge lijk drukkend voor de Industrie te doen zijn. Waar in deze regels gezegd wordt, dat bet gewenscht is, dat de jaarlijk- sche heffing zich beperkt tot stoom ketels (zulks om o.m. de belasting voor de Industrie niet te drukkend te doen zijn) merkte de Vergadering op, dat bet uitsluitend doel van de wetswijzi ging is, om de kosten van het toezicht, enz. dat is dus een vast bedrag, door de Industrie te laten betalen. Beperkt zich de jaarlijksche beffing uitsluitend tot stoom ketels, dan wordt door dezen maatregel slechts bereikt, dat het be drag per stoomketel booger wordt; de druk op de Industrie wordt er niet in het minst door beperkt. Ten slotte merkte de Vergadering nog op, dat een der onaangename zijden der voorgestelde wetswijziging is, dat wederom de Industrie kosten betalen moet op welker grootte zij niet den minsten invloed uitoefenen kan, en gel den moet opbrengen, op bet zuinig en doelmatig gebruik waarvan zij niet in staat is eenig toezicht uit te oefenen. Om bovenstaande aangevoerde rede nen verzoekt de gecombineerde verga dering der Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant, Uwe Ex cellentie, de wetwijziging, voor zoover zij betreft de betaling van bet toezicht door de Industrie, in te trekken. 't welk doende, enz. Gisterenavond werd in het gebouw van de R. K. Werkliedenvereeniging de vierde cursusles van hel winterprogram gegeven door den Eerw. Heer Bijnen, adviseur der vereeniging, die het onder werp „De schoonheid der Evangeliën" in eene lezing behandelde. De zaal was zeer goed bezet. Bij de opening moest Z Eerw. tot zijn spijt mededeelen dat het kwartet door omstandigheden verhinderd was zijne lezing op te luisteren. Verder wees hij op het moeilijke van zijne taak, om na een kap. Nuijens met z'n prachtrede, kap. Hendriks met z'n aantrekkelijke lezing met lichtbeelden en prof. Lat houwers met z'n zeer interessant onder werp „Spreken* hooren en doof zijn", hier thans het woord over een zuiver geesteiijk onderwerp te moeten voeren. Hierna begon Z.Eerw. met zijne lezing. Telkens de schoone evangeliën voor lezend, gaf hij daarvan eene nadere verklaring op eene wijze en met een voordracht zooals kap. Bijnen dat kan. Welke diepe beteekenis toch werd door hem naar voren gebracht, uit den een voud van woorden van den Goddelijken Leermeester. Men kon hier voelen dat de woorden van het H. Evangelie, de woorden des eeuwigen levens zijn, zoo als ze uit Christus mond zijn opge- teekend. Wat Z.Eerw. met zijne lezing beoogde, n.l. meer belangstelling en waardeering te wekken voor de schoone evangeliën. hij bij öe vele aanwezigen, die met ademlooze stilte hem volgden, zeer zeker Doreikt, hij heelt werkelijk allen van 't begin tot het einde g«boeid en zijne schitterende, ook litterair z«er verzorgde lezing zal zijn doel niei missen. Het luid applaus aan het slot was dan ook welverdiend voor deze keurige voordracht. Het plan bestaat om de R. K. Middelbare Handelsschool te Oss, om te zetten in een H. B. S. met 5-jarigen cursus. Bij Kon. Besluit van 22 Nov. j.l. no. 1334 is aan de Telegraaf Admini stratie de bevoegdheid verleend om voor de overbrenging van telegrammen niet voorzien van de aanwijzing „Draad" hetzij den weg der radiotelegrafie, hetzij dien der lijntelegrafie te bezigen. Van deze bevoegdheid wordt voors- ng»i >889 i WAT IEDERE MAAND TE DOEN GEEFT. Nadruk verboden. 2e helft December. Er is titans, vooral als het wintert buiten, (laar weinig te doen. Toch wel wat. Heesters b.v. kunnen gesnoeid wordenheeft men echter weinig te snoeien, dan,wachte men er mee. Men zie de schuttingen na, het draad werk, het hout- en latwerk der frambozen en herstelle een en ander. Men kan de schut tingen teeren en de palen carbolineeren, de laatste moeten daartoe pl.m. 20 centimeter worden ontbloot. Bij gunstig weer kunt ge uw morellenboom aanbinden. Indien ge ver leden zomer de scheuten op 2025 cM. hebt ingenepen, moet ge nu het bovenste er van, welke geen bloemknoppen draagt, wegnemen de rest bindt ge aan. Verwijder het mos van uw vruchtboomen met borstel, krabber of ander scherp voorwerp. Is de moslaag dik en komt ze telkens weer, dan hapert er wat: Veelal zijn dan de boomen ziek, doordat zijl te diep of in een te vochtigen bodem staan.l Daar is weinig tegen te doen. VerplantenJ gaat niet steeds. Men kan den grond rondom de wortels door nieuwe aarde vervangen; hoogstens een duim mogen de wortels be dekt worden. Is de boom gezond en de grond ge spoedigb loei' wilt zien, warmer. Bevoch- in goeden staat, dan kan men hem met ver dunden koemest begieren, 't zij nu of later, maar in elk geval als de boom nog blader loos is. Na het gieten spitte men de aarde om. De vorige maal hadden we het over de teelt van koude wortelen. We zeiden toen, dat er wat radijszaad (broeiradijs) tusschen gezaaid kan worden. Ook slazaad (broeigeel) kan men uitzaaien, zonder de wortels te schadenaldus krijgt mén vroege radijs en vroege slaplantjes. Deze mogen natuurlijk niet zoo lang blijven staan, ze zouden dan gaan hinderen. De radijs gebruike men, en de slaplantjes verspene men in een luw bakje, afstand 6—8 c.M.na een paar weken komen ze in een bak, welke door een weinig paardenmest is verwarmd, op een onderlin- gen afstand van 2530 c.M. Soms is het noodig onder elke ruit een plant te zetten. Vóór Maart in 't land is, kunt ge dan mal- sehe sla eten. Zoo zou er buiten nog wel meer te doen zijn, maar we gaan naar binnen. Eerst in den stal. Is het hier voldoende licht; is er geregeld frissche en zuivere lücht, zonder tocht; is bet hier rustig? Licht doodt scha delijke bacillen, een te sterke verlichting (invallende zon) kan het te warm maken en de insecten lokken. Voor mestvee moet de stal iets donker zijn. Luchtverversching is noodzakelijk, zonder tocht. Geen stof van dorschvloer (deel) of ander vuil mag de lucht verontreinigen. De stal zij ook rustig; met het oog hierop is het niet gewenscht, dat de dieren met den kop naar de deel staan. We gaan naar het gebied van de huis vrouw. Wat is het heerlijk, in den winter volop bloemen te hebben. Zijt ge in 't bezit van een warme kas, dan kunt ge zoo geluk kig zijn, want tal van bloemplanten zijn te forceeren, dat ze in den winter reeds bloei en. Ik noem U enkele: verschillende soorten Seringen, Dentria gracilis, Prunus, Azalea indica en Pontim, Spirea, Forsythia swspen- sa, enz. De Cyclamen kunnen uw huiskamer opvroolijken. Zet ze niet te warm, geef ze wel licht en zon vóór het raam en houd ze matig vochtig. Ge kunt nu (ook in November reeds) Rhododendicus oppotten in gróote kuipen met goede aarde, teneinde ze in het voorjaar te doen bloeien. Kies daartoe plan ten, die vol knoppen zitten, maak de aarde goed vochtig. Zet ze voorloopig een paar weken in een matig warme kas, daarna, als ge spoedig bloei wilt zien, warmer. Bevoch tig geregeld de aarde en besproei dagelijks de knoppen Is U wellicht de gelukkige bezitster van een bloeiende Kerstroos? Ge moogt ze dan wel opnemen, met kluit, en er, in potten, uw koude serre mee versieren. Hangt de plant wat slap van de vorst, maak u niet ongerust komt de dooi, dan fleurt ze weer op. De heerlijke mooie Kerstroos, die vaak bloeit, ijs en sneeuw ten spijt, kan U een profetie zijn KerstbloemOp de blanke sneeuw Heft gij omhoog uw blank gelaat! Waar 't al verstijft in winterkou. Alsof 't voor immer waar' gedaan, Getuigt ge hoe Lente's wederkomst Toch eenmaal, éénmaal volgen moet, Al is 't dat Winter pas begon. Waterzucht is opüooping van water in het lichaam, doordat de nieren niet. instaat waren om het af te voeren. Het is niet een ziekte op zich zelf, maar een verschijnsel van een organische ziekte. Of gebrekkige nieren, of een hartkwaal kunnen de oorzaak zijn, doch daar nierkwalen zoo vaak het hart aantasten, zijn gewoonlijk de nieren schuldig. 's Morgens optredende verschijnselen van waterzucht (pafferigheid onder de oogen en het gezicht) wijzen op een nieraandoe ning. Zwellingen van de voeten en handen na inspanning, vooral 's avonds, kunnen aantoonen, dat het hart is aange'daan. Dikwijls treedt waterzucht door nier zwakte tijdens zwangerschap op. Dit wordt verklaard door het feit, dat de nieren dan meer bloed te filtreeren hebben. Deze over spanning kan de nieren verzwakken- Andere indirekte oorzaken van waterzucht zijn bloedarmoede, overwerking en zorgen. In verwaarloosde gevallen kunnen de bee- nen en het lichaam enorm opzwellen, en de buik, de borst en de hersenen worden aan gedaan. Heete luclitbaden zijn nuttig, doordat zij de huidporiën openen en reinigen, en gere gelde stoelgang is noodzakelijk. Deze beide voorzorgen verlichten het werk van de nie ren. Maar gebruik om deze organen te hel pen en te versterken Foster's Rugpijn Nie ren Pillen. Duizenden zijn blijvend gebeterd door dit speciale niergeneesmiddel. Te Waalwijk verkrijgbaar bij Wed. Orie- Dumoulin, Markt 1.75 per doos. Aan Zijne Excellentie den Minister van Arbeid, te 's Gravenhage. Excellentie, De gecombineerde vergadering dei- Kamers van Koophandel en Fabrieken in Noord-Brabant, gehouden te Breda op 16 December 1921, heeft de eer, zich tot Uwe Excellentie te wenden in ver band met de wijziging en aanvulling van de Stoomwet. Voorop zij gesteld, dat bet 't algemeen gevoelen der Vergadering was, dal de mijaaljcan uitvoering der Kt.»om wet steeds in alle kringen ciei» industrie Vanwege de Waalwijksch-s Burger wacht zullen voor Waalwijk, Baardwijk en lesoijen op 26, 27 en 28 Januari bioscoop voorstellingen met lezing gegeven wor den. Als spreker zal optreden de heer Cornman te Amsterdam, welke 16 jaren In Rusland heeft gearbeid, ook tijdens het sovjet-regime. Vertoond zal worden de film »Zonen van een volk, Misleid door het bolsje- wisme< e. a. De avonden worden gegeven in Musis Sacrum.

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 9