iiBÏmsii sfïïMÏH. Adveiteeit in dit Blad komt a. s. Zondag als Provinciaal Nieuws. cent. Zoodat het al veel voorkomt, dat Duitsche drukkers hier te lande circu laires e.d. voor niets leveren, als zij maar voor elk exemplaar de 2 cent krijgen, die de verzending In ons land zou kosten. De werkeloosheid Is dientengevolge In ons land groot. Niettemin weigerde de minister van blnnenlandsche zaken een steunregeling, aangezien hij die werkloosheid een gevolg van de Collec tieve Arbeidsovereenkomst acht. En de minister van Landbouw bestelt rijks drukwerk in Dultscbland. In Duitschland, waar ook nog werke loosheid bij het bedrijf heerscht, doet men anders. In November nog beeft het rijk daar 2 millloen mark ter be schikking gesteld van het bedrijf om met noodwerk (het drukken van weten schappelijke werken enz. vanwege de regeering) de werkeloozen aan ver diensten te helpen. Bij dezen staat van zaken dreigt voor hei vadetlandsche bedrijf EEN DEBACLE. De regeering moet Ingrijpen. Vrijhandel Is in normale tijden ongetwijfeld het juiste stelsel, maar bij den choas der wisselkoersen is hij nu voor ons land onhoudbaar. Het drukkersbedrijf zal tijdelijk bijna haar geheele afzetgebied aan Duitschland moeten afstaan cn een groot aantal drukkerijen te niet gaan. Worden ze In normaler tijd weer opge richt, wat een kapitaalverlies is er dan mee gemoeid gegaan. .En intusschen neemt de werkloosheid sterk toe. Men zegge niet, dat de prijzen In Duitschland wel voldoende zullen stij gen. Dat gaat langzaam. En een verdere daling van de mark !s niet onwaar schijnlijk. Wat te doen Een verbod van invoer zou de prijzen in ons land opdrijven. De regeering heffe een tijdelijken valuta bijslag. Dit zal zoowel het drukkers- bedrijf als andere noodlijdende bedrijven helpen. De prijzen zullen daardoor wel stijgen, als door verarming van onze bedrijven en werkloosheid er geen geld ls om te koopen De minister van Landbouw krijge dus de bevoegdheid om bedrijven, die dreigen ten onder te gaan met een valuta-bijslag te steunen, zoolang de mark abnormaal laag staat. En het geschiede spoedig, want, zoo eindigt de brochure, de nood dringt, (Buiten verantwoordelijkheid der lisdsciie.) Hooggeachte Redakteur. Vergun mij s.v-p. een plaatsje la uw veelgelezen blad voor onderstaande. Bij voorbaat dank. In de Echo van Woensdag jl. las ik het verslag van den wedstrijd R.W.B. L.S.V. gespeeld Zondag 11. op het R.W.B. terrein en trok bet volgende mijn aandacht: Het terrein was zwaar om te bespelen en bovendien nog slecht erbij. Is er nu voor R.W.B. geen beter terrein te vinden. Ziehier mijn antwoord. Het R.W.B. terrein ls niet slecht en veel beter dan vele andere tereinen en ptach- tjg gelegen ec goedkooper. Het terrein wordt door Versluis afgestaan voor 1 125, gaat f 10 af voor donateurschap. De wedstrijden worden altijd druk bezocht. Neen mijnheer, niet de schuld geven aan het terrein dat reeds twaalf jaar bespeeld ls en leder jaar beter wosdt en waak er voor, dat Uw opgelaten vlieger geen schipbreuk lijdt, denk om de fiaan- tleen. En in het belang der R.W.B.ers voeg Ik er aan toeOntsluit de gelede ren voor de verdwaalde spelers, laat hun den rol spelen waarvoor ze bekwaam zijn, en waarop dezulken recht hebben. Eere wten eere toekomt, het komt de club ten goede en dan is het tereln niet slecht meer. EEN DONATEUR. (Te laat ontvangen voor het vorig num mer. Red.) uitnemend vertolkt, zoodat het voor de velen een werkelijk zeer aangename en kunstvolle morgen is geweest, die de Liedertafel opnieuw alle eer beeft aan gedaan. „Hoe hoog men drave in stijl of toon het treurspel spant alleen de kroon". Met deze uitspraak van Vondel begon de WelEerw. heer Bijnen zijn artikelen reeks over Sauls verwerping, welk Bij- belsch drama door de tooneelvereeni- ging van de R, K. Werkliedenvereni ging Maandag 2en Kerstdag voor de eerste maal in de groote zaal van den Gildenbond voor het voetlicht is ge bracht. En wie, die deze uitvoering heeft bijge woond zal deze uitspraak niet gaarne onderschrijven. Bewees de ademlooze stilte die in de zaal tijdens de uitvoering heerschte van de honderden en honderden, in deze niet alles Dat de zaal lang voor het uur van aanvang geheel was bezet, zal niemand verwonderen. Daarvoor toch was te lang van te voren een roep over het stuk uitgegaan en herinnerde men zich het spel van 't vorig jaar nog te goed. Niet zoodra ging het gordijn op, of men kon aan alles merken, dat zoowel aan tooneel als aan costumes alle zorg was besteed, dat alles af was. Prachtig was het tooneel, voorstellende een Oostersch berggezicht in den glans der opkomende zon. Wij behoeven den inhoud van het stuk niet meer weer te geven. Kapelaan Bijnen heeft dit reeds op zoo duidelijke wijze van te voren gedaan en daarom zul len wij ons meer bepalen tot de spelers. DoBg (A. Verhoeven) opperste van Saul's herders, en Isboseth (M. Berkel- mans) gaven aanstonds met hun mooi gevoelvol spel te zien, dat er ernstig en onder bekwame leiding was gestu deerd. Reeds alleen uit de gelaatsuit drukkingen van deze twee vrienden kon men zien hoe groot de haat was die Isboseth koesterde tegen zijn broeder Jonathas, omdat deze de eerstgeboren zoon van Saul, dus rechtens kroonprins was. Jonathas (P. Hurkmans) echter, hoe- bedrijvan heen een koor van knapen en mannen op onberispelijke wijze en ver hoogde het effect van het geheel niet weinig. Kortom, het geheele stuk werd gezien het moeilijke en zware daarvan, correct uitgevoerd. En al mogen wij niet verhelen, dat voor velen het stuk zwaar, misschien wel te zwaar zal zijn, hier is door ka pelaan Bijnen en de zijnen reuzenwerk gedaan Wie zou het aandurven en tot zulk een resultaat brengen, het opvoeren van dit Bijbelsch drama door eene dillettanten-club, geheel gerecruteerd uit leden van den Werkliedenbond. En ook bij voortdurende opvoeding en ontwikkeling der toehoorders, zullen ook zij van het mooie in het litteraire en dramatische van deze werken meer en meer gaan genieten. Een woord van oprechte hulde aan Ka pelaan Bijnen en zijn tooneelclub en deze kan hen niet beter worden gebracht dan dat alle menschen uit onze gemeente en omgeving de opvoering gaan bijwonen. Wij raden onze lezers aan ofwel de artikelen van Kapelaan Bijnen ofwel het tekstboekje van te voren goed te door lezen. Dan smaakt men meer genot van het spel en woorden. Een woord van lof mag ook niet worden onthouden aan Broeder Sephas die met den kunstschilder Van Delft en den decorateur W. Hens een tooneel hebben ontworpen en daargesteld, verre boven onzen lof verheven en dat natuur lijk aan de juiste uitbeelding van dit drama, zeer veel bijdraagt. Er zijn mooie foto's genomen, die bij den heer Th. van Delft worden geëx poseerd. Den Fiora-Bloscoop viel in deze dagen als altijd een zeer druk bezoek ten deel, en er werden uitnemende pro gramma's gegeven. Dat de kindervoor stelling in den smaak viel, bewees het zeer drukke bezoek. De kleines hebben zich dan ook zeker goed geamuseerd, daar het programma over 't geheel genomen, aardige kindernummers be vatte. Door de gladheid kwam een dochter van v, d. W. alhier Maandagmorgen te vallen en brak haar been. terwijl het zich bereid verklaarde, aan de laden der club verschillende voor rechten te verleenen. Reed» vele beoefenaars van wleler- en motorspoït kwamen den laatsten tijd aan het Secretariaat der T.W.E.M. te Tilburg om inlichtingen vragen en gaven bua verlangen te kennen, lid dier club te worden. Daaronder waren ook ver schillende sportliefhebbers buiten Til burg. Wij kunnen thans mededeelen, dat op 6 Januari (Driekoningen) een vergade ring za! plaats hebben te Tilburg om de club definitief op te richten. Dit zal dan een flinke stap zijn om door geregelde systematische oefening ook lo het Zuiden renners te kweeken. die een sieraad worden voor de wieler en motorsport. Zondag en Maandag 25 en 26 Dec. hield de vereeniging „de Postduif" eene tentoonstelling van postduiven, welke in alle opzichten geslaagd mag heeten. 130 pracht-exemplaren waren tentoongesteld. De prijzen werden behaald als volgt Oude Doffers. Ie pr Jan de Graaff, 2e pr. Ant. v. Eyck, 3e pr. Adr. Stokwielder, 4e pr. Fr. Schoemans, 5e pr. P. Schoemans, 6e pr. Fr. Schoemans. Oude Duiven. Hedenmorgen had de werkman v. d. H. op do stoomlederfabrlek van de firma P. v. L. Gzn. het ongeluk bfl het opgooien van een riem, In aanraking te komen met het daarvoor gebezigd hout, dat tusschen de spaken van het vliegwiel rondslingerde. Hij kreeg ern stige kwetsuren san hoofd en h^s- Openbare vergadering van den raad der gemeente Waalwijk» te houden op Zaterdag 31 December 1921 des namiddags ten 3 uur. le pr. Apt. van Eyck, 2e pr. Jan de Graaff, 3e pr. Jac. Simons, 4e pr. Jan van Delft, 5e pr. P. Schoemans, 6e pr. Fr. Schoemans. Jonge Doffers, le pr. Fr. Schoemans, 2e pr. W. de Graaff, 3e pr. Alb. van Eeten, 4e pr. W. de Graaff, 5e pr. W. de Graaff, 6e pr. Jean Lenzholz. Eervolle vermeldingen behaalde resp. de heeren A. v. Es, Heij- mans, A Hensen, J. Schalken, A. Pij nenburg, M. Maas. Jonge Duiven. Ie pr. Fr. Schoemans, 2e pr. C. Witlox, 3e pr. A. Stokwielder, 4e pr. C. Maas, 5e pr. A. Stokwielder, 6e pr. Ant. van Eyck. Eervolle vermelding be haalde resp. Heijmans, vanEs, v. d. Grindt en W. de Graaff. De schoonste doffer der tentoonstel ling eigenaar Jan de Graaff. De schoonste duif der tentoonstelling, eigenaar Fr. Schoemans, tevens be haalde laatstgenoemde liefhebber het grootste aantal prijzen. De versiering door den heer v. Dongen in de zaal van heer A, van Vugt aangebracht gaf het geheel een vroolijk aanzien. Maandagmiddag had in het Kerk gebouw der Ned. Herv. Gemeente de Kerstfeestviering plaats. Rondom een groote boom, schitterend van Kerst- schmiick en licht, namen de kinderen van de Zondagsschool plaats. Na een paar mooie kerstvertellingen zongen de kinderen eenige toepasselijke liederen en werden de prijzen uitge dragen voor de werkioozenkas werd f2.50 betaald terwijl geen uitkeeringeu plaats hadden. 3. Ned. R.K. Bouwvakarbeidersbond „St. Joseph". Geen enkel nieuw lid trad tot_de;kas toe, terwijl ook geen royement; plaats vond. Het aantal Waalwijksche leden bleef dus 25. Slechts 2 leden waren hiervan werkloos, resp. 2 en 6 dagen,, terwijl f 4,wegens werkeloosheid werd uitgekeerd. Aan bijdragen werd betaald f 32.17. De vverkeloozenkas dezer vak organisatie schijnt in moeielijke omstan digheden te verkeeren. Door het Hoofd bestuur is nl., met toepassing van art. 33 van het reglement van de werkioo zenkas het reglementair aantal dagen, waarvoor een rechthebbend lid der kas ten hoogste per kalenderjaar uitkeering kan ontvangen, tijdelijk van 78 op 36 dagen gebracht. Voorzeker eene ware jobstijding voor deze bondsleden. 4. Ned. Ver. van Fabrieksarbeiders. Het ledental 3, bleef constant. Aan bijdragen werd f 1,20 betaald en geen enkele uitkeering behoefde te geschieden. 5. Ned. R.K. Werkmeestersbond „St. Joannes de Dooper". De kas telde 19 Waalwijksche leden. Werkeloosheid kwam niet voor, terwijl het bedrag der betaalde bijdragen b^. droeg f 9,56. 6. Algem. Ned. Typografen'nci Een ingezetene dezer gemete was id dezer werkliedenvereniging. nov werd door hem f 1,20 aan bij^geni betaald terwijl hij gedurende die iancj| onafgebroken werkzaam was. 7. Ned. Sigarenmakers en Tauwi bewerkersbond. Waalwijk, 28 Dec. 1921. Jaarmarkt te Waalw^k op Donder dag 29 December. Voor het Praktijk-examen Boek houden Instituut Pont, vorige week te 's Gravenhage gehouden, slaagden o.m. de dames Jeanne van Well en Anna eflmans alhier, die hare opleiding ge- oten bij de Eerw. Zusters alhier. Het matinée Maandagmorgen in s door de liedertafel Oefening en ak» gegeven was zeer druk be- 't geen den hoorders geboden werkelijk geroemd worden, oren als de soli werden wel wetend dat zijn broeder hem haatte, bleef kalm. Deze gaf, vooral in het 2e bedrijf, toen hij met David (H. Hurk mans) sprak over zijn vader en aan David vroeg of de Heer zijn hand niet had afgewend van zijnen koning, om vast zijn blikken op een trouwer knecht te vesten, ook zeer mooi spel te genieten. Ook David viel in menig opzicht te prijzen. Saul (H. van Engelen) de held van Shylock, had een zeer zware rol te ver vullen. Aanhoudend toch werd hij, door het gepraat van Isboseth en Doëg, alsmede door zijn eigen gedrag, van het eene uiterste naar het andere ge slingerd. Mooi en vol beteekenis kaatsten de fijne dialogen heen en weer. Vooral beeldde hij schitterend uit (le oogen- blikken dat de schimmen der 'gedoode priesters hem vervolgdelen prikkelden tot razende woede. Dit pakkende moment zou o. i. nog meer tot zijn recht komen, wanneer 't tooneel meer in 't duister was gezet, waardoor 't schimmen-effect toch wordt verhoogd. Ook zou aan de koninklijke houding meer waardigheid worden bijgezet, als deze speler niet zoo telkens aan zijn armen dezelfde houding gaf. Joab (A. de Vaan) en Abner (P. Kelder) vertolkten hun rollen als veldheer uit stekend, evenals Sephanja (Claessen) als hofzanger. Onder diens leiding zong door de AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. 2. Ontwerp-vefordening regelende het Vcrvolg-onderwijs. 3. Voorstel tot opheffing der zeker heid gesteld door den eervol ontslagen Directeur van het Levensmiddelen- bedrijf. 4. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor het Burgerlijk Armbestuur. 5. Voorstel tot verlenging der tijdelijke kasgeldleening groot f250.000. 6. Voorstel om toe te treden tot de steunregeling voor noodlijdende werk- loozenkassen. 7. Vaststelling der balansen 1920 der Gas-, Electricitelt- en Waterleidingbe drijven, en vaa het Woningbedrijf en liquidatiebalans van het Levensmiddelen- bedrijf. 8. Voorstel tot het bouwen van arbei derswoningen en woningen voor den kleinen middenstand. 8. Behandeling van reclames tegen aanslagen in den Hoofd. Omslag. Reeds geruimen tijd bestonden plannen eene vereeniging .op te richten van wiel- en motorrijders, die door onder linge oefeningen zich zouden bekwamen om aan wedstrijden op wielerbanen deel te nemen. Degenen, die het plan vormden, vroe gen daarover de meening van het Bestuur der T.W.E.M., dat voor dit doel de Wielerbaan ter beschikking heeft gesteld, reikt. Dat dit een der hoofdmomenten van den prettigen namiddag was, be hoeven we niet te zeggen. De jeugd was dan ook zeer blij en hoogst vol daan en ook voor de grooten was het een aangename middag. Wederom laten wij hieronder een overzicht volgen van de in deze ge meente bestaande werkloozenkassen der diverse vakorganisaties gedurende de maand November 1921. 1. Ned. R.K. Lederbewerkersbond. Het aantal mannelijke leden bleef onveranderd, terwijl dat der vrouwelijke met 3 vermeerderde. De atdeeling „Waalwijk" der genoemde vakorgani satie telde dus op 30 November j.l. 426 mannel. en 83 vrouwel. leden. Van de; door die leden betaalde werkeloos- heidsbijdragen ad f 384.60 werd een bedrag ad f42.75 aan de werkeloozen uitgekeerd. In totaal waren er 18 werk loos, waarvan 1 vrouwel. lid, terwijl er daarvan 10 eene uitkeering ontvingen. In verhouding met de vorige maand, toen was slechts 1 lid geheel werkloos, was de werkeloosheid onder de leden van deze bond dus zeer groot. 2. Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Fran ciscus van Assisië". In het ledental der afdeeling hadden geen mutaties plaats. Op ultimo Nov. waren 16 mann. en 4 vrouw, leden van den bond alhier woonachtig. Aan bij- Deze vakorganisatie telde een Waa wijksch lid f 1,— werd aan bijdrage betaald terwijl geen uitkeeringen koi den worden gedaan aan dat werkelooi lid, daar het den reglementair uilke- ringstermijn ad 90 dagen heeft bereik (Hei lid is nu z.g. „uitgetrokken"). 8. Ned. Chr. Bouwvakarbeidersboni De Jkas dezer vereeniging telde i man. lid, waarvan f 0.60 aan bijdragen werd ontvangen. Uitkeeringen wegens werkeloosheid vonden niet plaats. 9. Ned. R.K. Bond van Naaisters en Kleermakers „St. Gerardus Majella". In het ledental kwam eveneens geen verandering. 20 Mannen en 5 vrouwen - waren bij dezen Bond georganiseer^ Aan bijdragen werd f 9.24 betaald, tei wijl van werkeloosheid onder hen geei sprake was. 10. Ned. R.K.Grafischebond. In de maand Nov. trad 1 lid tot d werkeloozenkas toe. Het aantal lede bedroeg nu ultimo November li (Uitsluitend mannel.tot dé kas kunnei geen vrouwel. worden toegelaten) Aa bijdragen werd door de leden f 9.2 betaald. Eén lid was de laatste dri weken van Nov. geheel werkeloos e ontving f40 aan uitkeering. 11. Ned. R.K. Metaalbewerkersboni Het ledental bleef 8. Werkelooshei onder de leden kwam niet voor, terwi in totaal f6 aan werkeloozenbijdrage werd betaald. De eerste ronde van de Beker wedstrijden op Tweeden Kerstdag ,o. het W.S.C.-terreln gespeeld, ls uitsteken geslaagd en mocht zich ondanks hi minder aangename weer In eene redelijk belangstelling verheugen. Niettegei staande de zware regenval van d< vorlgen dag, was het terrein uitsteken te bespelen. Om één uur wordt begonnen mt den wedstrijd H.E.C. tegen Wilhelmlm twee gelijkwaardige tegenstanders. In d eerste helft wist Wllhelmlna de leidis te nemen. Alhoewel door H.E.C. allt in het werk werd gesteld om gelijk I maken, wist Wilhelmina hare voorsprol te behouden en zich daardoor In finale te plaatsen. De wedstrijd kei merkte zich, vooral In de tweede heil door forsch spel, waartegen scheidi rechter Mathijsen echter afdoende optrai Van geheel ander gehalte was i! tweede wedstrijd tusschen W.S.C. I i R.W.B. I. Door R.W.B. wordt dirci stevig aangepakt en is aanvankelijk ie sterker. W.S.C. herstelde zich nadien i wogen beide pastijen nu tegen elk# óp- Gedoelpunt wordt er echter nli zoodat met blanken stand gedraald word Hare traditie getrouw werd doi W.S.C. In de tweede helft beter gespee dan voor de rust en wa9 zij doorloopet iets In de meerderheid. Hoofdzakeli werd op de speelhelft van R.W.B. g speeld. De soiled verdedigende R.W.I achterhoede wist echter haar doel schol te houden. De wedstrijd eindigde zooi begonnen was, waarom twee maal 71 minuut verlengd werd. In dit kwartl slaagde W.S.C. er In tweemaal te doi punten. Vermelding verdiend, datR.W.B. re 4 en W.S.C. met 2 Invallers opkwaï Scheidsrechter Mathijsen leidde i beide wedstrijden op de door hem b .kende kalme wijze. Op 6 Januari (Driekoningen) zuil' derhalve W.S.C. en Wilhelmina in d' eindstrijd komen. J A.s. Zondag 1 Januari zal b Ilde elftal van Willem II uit Tllboi Jack Dempsey Jack de Roekelooze. •i

Echo van het Zuiden | 1921 | | pagina 2