wo»»da« v* februari 1*22. f De Portierster van Alfortville 4 Gemeenteraad FEUILLETON „NOORD-B&ABAHD" NUMMfiR 13 JM&KkÊHQ. VLIJMEN. (Vervolg). 11. Verzoek van het Bestuur van het Lyceum om subsidie met voorstel van Burg. en Weth Burg. en Weth stellen voor om, ge zien de gemeente in dezelfde fïnantieele moeilijkheden verkeert als het Lyceum, geen subsidie te verleenen, alhoewel ze gaarne erkennen dat het het Lyceum veel doet in het belang van het onder wijs. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangendlben. 12. Verzoek van het Bestuur van het Bestuur van het St. jozef Ziekenfonds om subsidie met voorstel van Burg. en Weth. Het bestuur zegt in haar adres dat de vereeniging 220 leden telt en tot nu toe steeds aan haar verplichtingen heeft kunnen voldoen. Thans, tengevolge van de heerschende ziekten, is de kas zoo goed ais uitgeput en zal de uit- keering spoedig worden stopgezet. Voor de gemeente is dit niet in het belang. Adressanten vragen een subsidie van f300 om voorloopig nog aan zieke leden eenige uitkeering te kunnen doen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth. betreffende deze subsidieaanvraag een ander standpunt hebben ingenomen en stellen voor f 150 subsidie te verleenen. Aanvankelijk meende men dat de ver eeniging nog fondsen had die ze niet aan wil spreken. Bij onderzoek is ge bleken dat dit niet zoo is. Verder heeft hij vernomen dat het Ziekenfonds kan worden overgenomen door een landelijk ziekenfonds, doch dan moet f lOOwor-j den gestort Op die wijze zouden de leden blijven trekken. Zou het zieken fonds niet meer aan zijne verplichtingen kunnen voldoen, dan zal de toeloop tot het Alg Armbestuur groot worden. Het beste zal zijn indien het ziekenfonds door het landelijke wordt overgenomen. De heer Prinsen zegt dat het fonds In wijk E in dezelfde omstandigheden verkeert Misschien zal besloten kunnen worden om het daar naar evenredigneid eene subsidie toe te kennen. Hij vraagt vervolgens of men hier wel f 700 zal hebben. De Voorzitter zegt dat men hier met de bezittingen medegerekend, wel aan de f700 zal komen «Vervolgenszegt hij dat de raad ook aan wijk E wel sub sidie zal geven als blijkt dat het noodig is. Zuinig moet men zijn maar alles afwijzen mag niet wijl anders de zuinig heid de wijsheid wel eens zou kunnen bedriegen. Van Helvoirt. Als de ziektewet er komt, is geen ziekenfonds meer noodig. Voorzitter. Deze is er nog niet. De heer v. d. Qriendt wijst er op dat het ziekenfonds nu bijna 25 jaar bestaat en het zich altijd, dank zij den steun, die ze van de meer gegoeden heeft mogen ontvangen, heeft weten te redden In de laatste tijden heeft men dien steun niet zoo ruimschoots mogen ondervin den omdat gedacht werd dat de werk- 82). man nu geld genoeg verdiende. In Vlijmen echter heeft de werkman daar niet zoo van geprofiteerd. Zoo doende en ook omdat nooit om eenige subsidie is gevraagd, heeft men zich zelf moeten gaan redden. Door de thans heerschende ziekten kan het nu niet langer meer. De R K. Centrale Kas wil het fonds wel overnemen, doch willen de leden direct trekbaar zijn, dan moet f 200 in die kas worden gestort. Ook de ouden van dagen, die boven de 60 jaar zijn, trekken dan. Hij acht het voor stel van Burg. en Weth. heel mooi. maar zou in dit geval liever zien dat f 300 subsidie wordt gegeven. De Voorzitter zou wel f300 willen geven echter op voorwaarden dat het fonds dan over gaat in het Centrale De heer van Sprang deelt mede dat reeds eerder eens over de overgave van het fonds is gesproken, doch wijl men hier minder contributie behoefde te betalen, heeft men er nog eens van afgezien. De laatste 3 weken echter zijn er zulke bedragen uit de kas gegaan, dat eene subsidie zeer noodzakelijk is, wil men nog blijven uitkeeren. Bij het bestuur staan de plannen vast om het fonds over te doen, daarom zou hij geen verplichting willen maken. De Voorzitter wil dan zoo besluiten. Men geeft nu f 150 subsidie en wordt besloten het fonds over te doen, dan geeft men er nog f 150 bij. De heer van Helvoirt stelt de vraag hoe het fonds zal werken De heer van Sprang zegt dat 21 cent contributie per week moet worden be taald om bij ziekten f 9 per week te kunnen trekken. Dat kan dan 13 weken per kalenderjaar. Is men lijdende aan een ernstige kwaal, dan krijgt men tegen woordig van den Raad van Arbeid eenige uitbetaling. De Voorzitter merkt op dat de contri butie te laag is geweest tegenover de hooge uitkeering. Allicht is men eens een dag of 7 in het jaar ziek. Van Helvoirt. Ik heb wel eens gelezen dat, als ze dan nog van de ongevallen wet trekken, ze dikwijls maar ziek blijven. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van den Voorzitter aan genomen. 13 Voorstel van Burg. en Weth tot wijziging van den legger der wegen in verband met den aankoop van het Baar- pad en Hcksenpad. De Voorzitter deelt mede dat dit punt niet in behandeling kan worden ge nomen. wijl de goedkeuring van het vorige raadsbesluit door Qed. Staten is verdaagd. De heer Van Sprang zegt dat de ingenieur, als hij kwam bij personen die geen bezwaar hadden, weg ging en dan ging naar hen die wel bezwaar hadden. De Voorzitter toont aan dat dit niets geeft, aangezien toch een onderzoek wordt ingesteld. 14. Voorstel tot het sluiten van een kasgeldleening van hoogstens f20 000 De Voorzitter wijst er op dat met 1 Maart moet worden afgelost en dat ook voorschotten aan de bijzondere scholen zullen moeten worden gegeven. Aan gezien de pachten en belastingen eerst in het najaar binnenkomen, is kasgeld ieening noodzakelijk. Boom. Tegen welke rente? Voorzitter. Ten hoogste 7 pCt. De vorige is geplaatst tegen 6 pCt 15. Voorstel tot het aangaan eener leening voor het G. E. B. De Voorzitter deelt mede dat verschillende zaken nog moeten worden betaald. Zooals geacht mag worden bekend te zijn, is het bedrijf nog niet rendabel. Hij stelt voor f 12.000 te leenen en dit bedrag in 24 jaar af te lossen, door ieder jaar f500 af te lossen. Is de balans gereed, dan zal worden nagegaan of het niet wenschelijk is om gratis lichtpunten aan te brengen, teneinde zoo meer aansluitingen te krijgen. In eene volgende vergadering, die spoedig zal worden gehouden, zullen daarom trent nadere voorstellen worden gedaan. Er zijn nu 192 aansluitingen, wat on geveer overeenkomt met de schatting 3 i 4 jaar gaat er over heen eer allen, die er voor in aanmerking komen, zijn aangesloten. Hier heeft men niet te klagen. Kerk en Klooster volgen binnen kort. Van Helvoirt. Aansluitingen zijn er genoeg, maar het aantal K W.-afname valt tegen De Voorzitter zegt dat door de P N. E.M. dat alles veel te hoog is geraamd. De zomertijd is voor het bedrijf ook schadelijk, maar door elkaar wordt er geen 50 K W. afgenomen. In ieder geval zijn de inlichtingen of begrootingen van de PNEM. niet juist. Zoo is het trans formatorhuis door hen geraamd op f 7000 en nu blijkt dat het f 12.500 kost Zoo'n raming krijgt men nadat er reeds 20 van die transformatorhuisjes^door^hen zijn gebouwd. DOOD. ERVARING STERK. Spreker vreest dat voor iedere ge meente waar niet veel industrie is, het G. E B. een strop zal zijn en blijven Alle gemeentebesturen zijn op grond van verkeerde rentabiliteitsrekeningen er toe over gegaan. Ware deze aan de practijk getoetst geweest, dan zouden velen zich eerst nog eens bedacht hebben. De heer Boom vraagt of het niet voor- deeiiger zou zijn indien door de P.N.E.M. de administratie wordt gehouden van het bedrijf.- De Voorzitter zegt huiverig te zijn dat zoo maar uit handen te geven. Werd van te voren gezegd zooveel kost het dan zou hij er toe willen overgaan, doch dat wordt door de P.N E.M. niet gedaan. De heer van Heesbeen zou het r.iet durven overgeven zonder dat van te voren wordt gezegd hoe hoog die kosten zijn. Men heeft reeds genoeg leergeld gegeven. Prinsen. In de buurt is de prijs met 10 cent per K.W. uur verlaagd heb ik gezien. Voorzitter. Dat kan hier ook, indien de gemeente dan maar bijbetaalt. Er valt echter nog niets daaromtrent te zeggen zoolang geen balans er is. Wel licht kan met 5 ct. worden verlaagd. Prinsen In Haarsteeg kost het 75 cent en in Venlo 37'/2 cent. De heer van de Griendt zegt te hebben vernomen dat de Staatsspoor niet aan sluit omdat de stroom hier zoo duur is. De Voorzitter geeft in overweging het administratief beheer voorloopig zelf in handen te houden. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. 16 Voorstel tot aanschaffing van zeil voor kamer Burgemeester, Raadzaal en Secretarie. De Voorzitter wijst er op dat het cocoskleed nu ongeveer 40 jaar de vloer dekt. Door ouderdom zijn er tal van gaten in gekomen, zelfs in die mate. dat men voorzichtig moet zijn om niet te vallen Noodzakelijk is het daarom dat verandering daarin wordt gebracht. Burg. en Weth. zouden gaarne nu zeil op de vloer willen leggen, aangezien dat het best zal zijn, want bij een kleed of cocos dringt het zand steeds door de reten, zoodat de gemeentebode. die onder het raadhuis woont, meermalen het zand op tafel krijgt. De kosten zijn geraamd op f600. De heer van Sprang vraagt of bij ver schillende firma's offerte is aangevraagd, waarop de Voorzitter bevestigend ant woord Hij merkt verder op dat zeil levenslang goed zal blijven. Men kan ook linoleum nemen, wat goedkooper is. doch dan zal men zeer spoedig moeten gaan vernieuwen en dat zal duurder uitkomen. De heer van Heesbeen acht eene uit gaaf van f600 in dezen tijd hoog. De heer Prinsen wil nu er voortaan dames zullen komen, de zaak een beetje netjes in orde hebben. De Voorzitter merkt verder op dat, wordt 'n goedkoope kwaliteit genomen, vooral op de secretarie men weer heel spoedig in kosten zal komen. De heer van Heesbeen acht het als 2>mv mmao&v man wel een beetje gek om te vragen doch wil, met 't oog op de gebiedende zuinigheid, toch vragen of uit het kleed dat thans in de raadzaal ligt niet wat goede panden kunnen worden gesneden die voor Secretarie of Burgemeesters kamer kunnen worden gebruikt. De Voorzitter zegt dat dit totaal is versleten en derhalve niet meer kan worden gebruikt. Daarna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. Hierna werd de vergadering gesloten. j.. CAPELLE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 10 Februari 1922 des n.m. 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Burgemees ter. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering worden na voor lezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Van Ged. Staten zijn ingekomen de goedkeuringen van enkele raadsbesluiten nl. tot het doen van buitengewone uit gaven, tot het aangaan eener geldleening voor de steunregeling, en tot het aan gaan eener tijdelijke geldleening van hoogstens f 10000 Schrijven van het burgerlijk armbe stuur houdende mededeeling van de samenstelling van het nieuwbenoemde bestuur. Een circulaire is ingekomen betreffen de het geven van vergoeding voor kleeding aan de veldwachters. In ver schillende gemeenten is deze vergoeding veel te gering. Ged Staten zijn er voor om geen vergoeding, doch vrij kleeding te verstrekken. Voorzitter. B. en W. hebben deze kwestie overwogen. Zij achten het be zwaarlijk hem vrij kleeding te geven, men weet dan niet waar men mee af is. Zij hebben den veldwachter daarom ge vraagd de verschillende rekeningen over te leggen, waaruit blijken zou hoeveel hij het vorig jaar aan kleeding heeft uitgegeven. Die rekeningen vormen te samen een bedrag van 150, dus f40.— meer als hij van de gemeente als ver goeding ontvangt. B. en W. stellen nu voor om hem nog een extra vergoeding van f 40 te verleenen. Er zijn wel gemeenten waar tiet minder is, maar ook waar het hooger is. Treffers, ls het de bedoeling deze verhooging voor vast te geven. Voorzitter. Neen, alleen over 1921. De prijs der kleeding kan ook dalen en daarom is het beter dat het bepalen der vergoeding in onze handen blijft. Dit voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Door het Dag. bestuur van den bond van Gemeenteambtenaren is tot de re geering het verzoek gericht om een artikel in het wetsontwerp op te nemen dat bij de voorgestelde vereeniging van gemeenten, zooals dat bij de vereeniging van Waalwijk, Baardwijk en Besoijen is geschied, de betaling der pensioen bijdragen voor de ambtenaren voor Dit blad verschijnt WOENSDAG- EN ZATERDAGAVOND. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het gebeele rijk 1.40. Brieven, Ingebonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Ill; litïll) VA\ HET Zl IDË.V Telef. WAALWIJKSCHE RN L-ANGSTRAATSCHK COURANT. Ultrave: Waalw{)lc«rh* Stnor^druktrerl) Antnnn Tteleo Tele?r.-Adre«ECHO. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimi jjq BacUmeo 40 cent per regel. var „De Echo van het Zuiden" Op zekeren morgen besloot Mary baar ra der den slag toe te brengen, dien zij reeds lang voorbereidde. Zij was in hare kamer, en Paul Harmant had steeds de gewoonte daar zijne dochter te gaan omhelzen, alvorens hij naar zijne bezigheden vertrok. Er werd zacht aan de deur geklopt. „Binnen!" riep het jonge meisje. De deur werd geopend. VIJFTIENDE HOOFDSTUK. Mary was reeds gekleed, doch op dien kouden grijzen morgen voelde zij zich zeer onaangenaam* Atmospherlscbe veranderin gen oefenden steeds een nadeeligen invloed op haar uit. Zij lag in een lagen leuningstoel uitge strekt, nabij het venster. Toen zij stappen achter zich hoorde, wend de de jonge dame het hoofd om, en zoodra zij haar vader ontwaarde, riep zij eene hart verscheurende uitdrukking om hare lippen te voorschijn. Mary was nog bleeker geworden en de roode vlek op hare wangen vormde met deze bleekheid een sprekend contrast Bij den eersten oogslag ontdekte de mll- lionnalr, dat het niet goed was, en zijn hart kromp van droefheid ineen. Hij sette zich aan de zijde zijner doehter neder, omhelsde haar vurig en greep dan baflo banden vatt, die gloeiden als vuur. bebt de koert», liefste," eetde hij „Een beetje," antwoordde Mary. „Ilebt gij slecht geslapen?" „Zeer slecht." Op hetzelfde oogenblik verscheurde een droge hoest de keel van de jeugdige zieke. „Gij lijdt, niet waar?" hernam Paul Har- man. „Ja, vader, ja lk lijd veel". Twee dikke tranen liepen over de wangen van den ellendeling, hij wieu het vaderlijk gevoel In hooge mate lieerschte. „Waar lijdt gij?" stamelde de vader. „Daardaar..." zeide Mary, de hand botifctGlings op het voorhoofd en de linker zijde leggend. „In het hoofd en de borst dan?" „Neen in het hart." Jules Labroue's moordenaar beefde. „In het hart?" herhaalde hij. „Ja, vader." „Gij hebt mij vroeger nooit daarvan ge sproken. en den dokter hebt gij er ook nooit iets van medegedeeld „Dit leed is nog van jongen datum." „Zijn het hartkloppingen, die gij gevoelt?" hernam Paul Harmant. „Neen, 't ls een onbeschrijfelijk gevoel. Het is alsof eene onzichtbare hand vaak mijne borst binnendringt en mijn hart drukt..." Vader, voegde er dan het meisje een toon lager bij, „lk moet u heden eene bekentenis doen, u de gansche waarheid be kennen." „Spreek liefste." Op hare beurt nam Mary de handen baars vaders in de hare en dan tot hein haar ver ingen! gelaat wendend en hare met traueD gevulde oogen, sprak zij „Mijn grootste lijden wordt mij veroor zaakt door den angst u te bedroevenIk heb reeds lang begrepen, dat gij mij gaarne in de hoogste kringen zoudt uithuwelijken. Gij zoudt uwe dochter zoo graag een titel van adeldom verschaffenNiet waar. va. der, ie dat niet uw vurig verlangen?" „Ja, gij hebt gelijk. Ik zou u zoo hoog willen geplaatst zien, dat alle overige vrou wen u benijdden." „O, vader, daaraan moet gij niet langer denken, want de volvoering van dien droom la volkomen onmogelijk. Een enkel huwelijk slechts kan mij geluk aanbrengen, en aoo Ifc njet tgf 41* eebtv-ejtrfjtfaaig fctifo, d#n MAATSCHAPPIJ YAN VERZEKERING OP HET LEVEN (qtmT^WA A LW U K. L^. trouw lk nooitVader, twee maandeu reeds lijd lk zwaar onder dat geheim, dat mijne ziel vervult... Twee maanden bemin lk iemand. Jacques Gérard beefde aan al zijne lede maten. „Lucien Labroue, niet waar?" riep hij nlt. „Gij wist het dan?" stamelde Mary, het gelaat aan de borst Baars vaders verber gend. „Ik had het geraden." „Ja, ik erken het, hem bemin lkIk be min hem meer dan mijn leven, meer dan alle6, wat er In de wereld kan gevonden wor den, behalve u, vader De valsche Paul Harmant was even bleek geworden als zijne dochter. „Maar mijn arm kind," antwoordde hij, „dat ls eene dwaze liefde." „O, zeg dat niet!" hernam het jonge meis je luid snikkend. „Tracht mij niet met vruchtelooze redenoerlugen te overtuigen. Niets ter wereld is in 6taat mij de liefde uit het hart te rukken, die voortaan een deel zal vormen van mijn bestaanEn waarom zou dan ook deze liefde dwaas zijn? Lucien Labroue is van nederige afkomst maar behooren wij dan tot den adel? En wensch lk hoogadelijke brieven? Zou lk mijn hart voor een titel willen verkoopen? O, indien ik mij tot dergelijke lafheid in staat achtte, zou ik mij zelve verachten!... Lucien heeft talent, moed, levenskracht, dus is de toekomst voor hemEn ik bemin LucienBezat hij niet van al hetgeen ik zooeven genoemd heb, dan nog zou ik hem beminnenVader gij wilt niet, dat ik u verlate; wel, neem Lucien dan als uw vennoot aan, en wij zullen steeds bij u zijnZoo zult gij den engen kring van uw gezin met een liefderijken zoon vergroo- teu. Gij zult door Lucien evenzeer als door mij bemind wordenin de plaats van één kind, zult gij twee kiuderen hebben!... Wel vader, wat zegt gij? Jacques Gérard zweeg. „Vader, bemint gij mij?" vroeg het jon ge meisje. „Of ik u bemin, aangebeden kind? Gij vraagt mij of ik u bemin En Jules Labrou's moordenaar drukte -ljue dochter met eene gloeiende vaderlijke teedeabettf aag het bert. „Dan zoudt gij mij niet willen zien ster ven, vader?" „StervenU zien stervenIk zou mijn leven willen geven om het uwe to redden „Dat is niet noodig, vader't Is vol doende Lucien al9 uw zoon te aanvaarden Dan zal ik spoedig weder den blos der ge zondheid terug hebbenDoch zoo gij weigert dan slaat gij mij met eigen handen doodWat zegt gij, vader, stemt gij toe?" Paul Harmant greep het hoofd met beide handen vast. „Mijn God! Mijn God!" stamelde de on gelukkige. „Wat laat gij mij vreeselijk lijden De ellendeling durfde, overmand van smart, nog den naam Gods aanroepen. „Lijden?" herhaalde Mary hijgend. „Waarom lijdt gij? Wat lk u vraug is zoo gemakkelijk toe te staan." „Mijn welbeminde dochter, mijn geliefd kind, vraag mij dat niet! „En waarom niet?" „Lucien Labroue kan uw man niet wor den „En een anderen wil ik niet! Nooit!" „Gij zult hem vergeten „Het kind bracht de hand aan het hart en sprak met zwakke stem „Nooit, nooit zal ik vergetenMaar ster ven zal lk! Eensklaps stortte het meisje achterover en viel in bezwijming op de kussens van haar stoel neder. Op dit gezicht verloor Paul Harmaut het hoofd en wierp zich aan de voeten zijner dochter. „Mary, mljue teergeliefde Mary!" riep hij uit, „kom toch weer tot bezinning! sterf uiet Mary!... Alles wat gij wilt, wil lk ook! Ik ben gereed voor de opoffering!... Luister, kind, luister! on antwoord mij!... Gij zult Lucien's vrouw worden Mary antwoordde niets. Eene doodskleur lag op haar lief gelaat en hare oogen bleven gesloten. De raillionnair was krankzinnig van angst. Hij greep de handen zijner dochter. Deze waren ijskoud. „Dood!" riep hij. ter prooi aan de hevig, ate ontsteltenle alt. „Zij le deed! Ik heb Als een waanzinnige sprong hij op, greep het schellekoord en rukte er aan, alsof hij het stuk wilde trekken. Ijlings verscheen een kamermeisje. „Mijne dochter sterft!" riep Paul Har mant op heeschen toon uit. Het meisje slaakte een hevlgen gil en snelde naar hare meesteres toe. Op dit oogenblik maakte Mary eene lichte beweging. „Zij komt tot zich zelve!" sprak de va der, In wiens doffe wanhoop weer een straal van vreugde scheen. „Heb medelijden met mij. o mijn God, neem haar niet van mij weg, o neem het lieve kind niet van mij weg En dan Mary optillend droeg hij haar té bed. Bloeddroppelen kleurdea de lippen van 't meisje. Jacques Gérard's angst verdubbelde nog. Eindelijk opende Mary de oogen, sloeg oen onderzoekenden blik om zich heen en her kende haar vader. „Lucien?Lucien?" sprak zij op zeer zuchten en vragenden toon. „Ja," antwoordde de millionnair, tot haar neigend. „Gij zult leven om hem te bemin nen." Deze woorden oefenden een electrlachen invloed op de jonge dame uit. Zij greep het hoofd baars vaders tusschen de handen eu zoeude hem op belde wangen. „Zult gij mij Lucien schenken?" vroeg zij. „Ja, liefste, ja, dat zal lk doen." „Waarlijk?" „Jk zweer het u „Ha! Nu ben lk gelukkig!... De vreugd verleent mij nieuwe krachteu en zal mij spoedig mijne gezondheid wederschenken... Nu wil Ik uiet meer sterven!" Paul Ilarmaut verliet het vertrek. Bij de deur wendde hij het hoofd en wierp nog een blik vol angst en schrik op het bevallig en bleek gelaat zijner dochter, dat reeds door de hand des doods scheen geraakt te zijn. „Tot van avond, liefste kind!" riep hij haar met een gedwongen glimlach toe. „Tot van avond I" (Wordt vervolgd

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1