Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. Gemeenteraad. FEUILLETON „NOORD-B RAB AN D" NUMMER 52 WOENSDAG 28 JUNI 1922. 45e JAARGANG. Uitgavb: WAALWI.TKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TFELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. GEERTRUIDENBERG, Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Vrijdag 23 Juni des namiddags ten 2 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Mr. Allard. Ongeveer half drie uur opent de Voorzitter de vergaderingafwezig de de heer Timmermans. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen en na eenige op merkingen van den heer Segeren en den Voorzitter, goedgekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Besluit tot aansluiting bij de Cen tralegemeente Raamsdonk inzaks de vee- en vleeschkcutlngswet. Voorzitter. De stukken betreffende deze aangelegenheid hebben gerulmen tijd voor de leden ter Inzage gelegen en aangezien er al meermalen over gespro ken is, geloof ik dat er nu niet lang over gedlscuseerd zal behoeven te worden. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan genomen. 2. Besluit tot vaststelling der verorde ning Inzake de vee- en vleeschkeurlngs- wet. Voorzitter. Ook deze stukken hebben de hoeren kunnen inzien. Op dit concept Is de goedkeuring van de Gezondheids commissie gekomen. Meijers. Het aanstellen van ambte naren of werklieden, aan wie is dit nu opgedragen. Voorzitter. Aan het gemeentebestuur van Raamsdonk. Tak. Mijnheer de Voorzitter, vereischt dat alles voorlezing. We hebben de stukken toch in kunnen zien. Voorzitter. Dat alles moet artlkels- gewijze behandeld worden. Na voorlezing wordt de verordening ongewijzigd goedgekeurd. Hierna worden door den Voorzitter de tarieven voorgelezen die, naar hij op merkt, zijn vastgesteld overeenkomstig het advies van den Rijksveearts. Betaald zal moeten worden voor Een vierhoevig dier f 7.—. Een rund f 7.—. Een kalf f 3. Een nuchter kalf f3.—. Een varken f 3.50. Een schaap f3.—. Een geit f2 Segeren. Drie gulden voor een nuchter kalf is wel wat hoog. De verhouding van een nuchter kalf tegenover een rund lijkt feitelijk nergens op en nu ben Ik van nDe Echo van het Zuiden 125) bang dat er veel naast de wet zat worden geloopen. Voorzitter, ja, dat is wel zoo, een schaap kan meer waarde hebben dan een nuchter kalf, maar 't is het beste om gelijk te staan met andere gemeenten. Segeren. 't Is 50 pCt. van de waarde, want een nuchter kalf kost tegenwoordig niet meer dan zes gulden. Het Is echter eenmaal zoo vastgesteld en dan is er weinig meer aan te doen. 3. Vaststelling der verordening op den veldarbeid en der verordening bedoeld bij art. 30 der Leerplichtwet. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dezen tijd te bepalen van half Mei tot half Juni. Het is dan de tijd dat de bieten moeten worden gedund eo bij het wieden worden de kinderen vaak gebruikt omdat dit nogal veel tijd vraagt. Volgens deskundigen is het daarom den geschlkste tijd om landbouwveriof te verleenen. Scherp. Dat gaat dan een volgend jaar pas in werking, want nu is de tijd al voorbij. Voorzitter. Zeker. Wordt aldus met algemeene stemmen besloten. Voorzitter. In 't belang van het on derwijs is het goed en noodzakelijk eene bepaling in de verordening op te nemen dat de politie de kinderen die onder schooltijd op straat worden aangetroffen deze naar het hoofd der school kan brengen, waartoe ze behooren. In ver band met het ongeooiioofd schoolver zuim kan een dergelijke maatregel niet anders dan worden toegejuicht. Scherp. Het is een heel goede maat regel, want nu zie je er nog al eens langs 's Hoeren wegen loopen, die er niet moesten loopen. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. 4. Wijziging Gemeente-begrooting. Voorzitter. Er moet geld beschikbaar gesteld worden voor het maken van de losplaats. De plannen zijn gereed en heden over 14 dagen zal de aanbeste ding plaats hebben. Willen de heeren de plannen nog eens Inzien, dan kunnen ze dat nog komen doen en desnoods kunnen er nog kleine wijzigingen In aangebracht worden ook. B. en W. hebben ernstig overwogen hoe het best geld beschikbaar kan worden gesteld. Met het oog op de siechtlog van bastion V, waardoor terrein beschikbaar komt dat kan worden verkocht, hebben wij gedacht dat de aangewezen weg is om uitgaven te brengen ten laste van het grondbedrijf. Deze regeling zal in elk opzicht bel beste zijn. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. 5. Ingekomen stukken. Voorzitter. In de vorige vergadering is besloten tot vaststelling van eene verordening voor het correspondent schap van de arbeidsbemiddeling. Een concept van deze verordening Is opge zonden naar den directeur van de ar beidsbemiddeling en deze schrijft, zich daar geheel mee te kunnen vereenigen. Tak. In een van de artikelen wordt er op gewezen dat een lokaal moet worden aangewezen. Ik zou gaarne zien dat dit nu mee wordt geregeld. Voorzitter. Wij zullen dit iu een eerst volgende vergadering van B. ea W. bespreken. Tak. Het is tegenwoordig in een par ticuliere woning bij den correspondent. Dit is wel de aangewezen weg, doch het moet toch worden geregeld opdat later geen moeilijkheden kunnen komen opdagen. Smolders. Bij het uitdiepen van de haven heb ik gezien dat het sluisje zoo slecht is, dat het noodzakelijk vernieuwd moet worden. Het land gaat er onder lijden, want het sluisje dient voor af watering en nu loopt het, doordat het lek is, weer even vlug terug. Voorzitter. Ik heb gisteren met den opzichter daarover gesproken en die zal faruT))^WAA LW U K. DOOR" ERVARING STERK. er voor zorg dragen dat het in orde komt. Smolders. Ik heb er vroeger ook al eens over gesproken en doe het nu nog eens. 't Is een kleine uitgave en het is ook noodzakelijk. Voorzitter. De heele duiker Is 9lecht. Nu zal hij worden gerepareerd. Later zal er wel een afdoende maatregel wor den genomen. Sëgeren. Is de overeenkomst met de Staatsspoorwegen zoo aangegaan, dat de bestaande uitwegen ook voor de Gods hulzen en zwemkom blijven bestaan. De rechten die van ouds bestaan moeten blijven, dunkt mij. Voorzitter. Daar is nog niet over on derhandeld eo ik zou ook nog niet die haast daarmede maken. Het is veel beter dat die grond zich eerst wat heeft gezet want wordt er direct een spoorlijn op gelegd, dan zou daar een ontsporing door kunnen ontstaan. Die terreinen blijven toch hun waarde houden, want wil men per spoor verzenden, dan gaat dat van daaruit het gemakkelijkste. Segeren. Het Is maar dat in het plan zeker wordt opgenomen, dat die rechten, die van oudsher bestaao, blijven bestaan. Tak. Zou er geen regel te treffen zijn dat in het vervolg het voorlezen van de notulen achterwege blijft ofwel dat deze op eene andere wijze aan de leden ter kennis worden gebracht. Op deze manier vergt het voorlezen van die lange notulen wel wat al te veel van onze oogleden. Bovendien vraagt het ook een groot stuk van onzen tijd en velen zullen met mij beamen dat het veevelend is om aan te hooren. Als la het reglement van orde eene bepaling werd opgenomen dat de notulen ter Inzage voor de leden worden neder- gelegd, was het misschien al in orde. Voorzitter. De notulen moeten voor gelezen worden. Scherp. Het is goed als ze nog eens gelezen worden. Meijers. Het behoort tot de open bare vergadering. Tak. Het zou zeer gewenscht zijn dat hier voor auto's en motorfietsen voor enkele straten een maximum snel heid werd bepaald. Ik zou daar dan bet eerst voor aanwijzen de Stationsweg, dat wil zeggen van de brug tot aan het station, de Branderstraat en de Koestraat. Verder zou Ik ook willen bepalen dat deze vervoermiddelen op het midden over de Markt moeten rijden en niet meer langs de hulzen. Nu passeert men de op de Markt uitkomende straatjes met een groote snelheid, dikwijls zonder «enig signaal te geven, wat hoogst ge vaarlek is. Het spreekt vanzelf dat de auto'9 wel aan de hulzen op de Markt mogen komen waar zo moeten zijn, doch dan moeten ze ook direct naar hst midden van de Markt en niet langs de huizen blijven rijden. Scherp. Dat is een goed werk. Voorzitter. Dan zullen We borden moeten aanschaffen. Smolders. Het is zeker een goed werk want vanmorgen werd Ik zelf ook nog bijna omvergereden. Voorzitter. Dat is zeer moeilijk om in een verordening aan te geven. Vooral voor vreemdelingen zou dat zeer lastig zijn. Smolders. De heer Tak spreekt ook alleen van over de Markt rijden en spreekt niet van over de straten. Voorzitter. Daar behoeft geen ver ordening voor gemaakt te worden, want het is reeds een strafbaar feit als Iemand zich op gevaarlijke manier beweegt. Dat is ten allen tijde ter beoordeeling van de politie of beter gezegd van den rechter. Men kan hier wel een maximum snelheid bepalen, dat 19 voor vreemde lingen te zien, maar een bepaling in eene verordening opnemen als door U bedoeld, gaat niet. Bovendien poet iedere berijder zelf oordeelen of hij zachter moet gaan rijden, ook al is geen maximum snelheid aan gegeven. Ziet men veel menschen bijeen of komt men bij een bocht waar men geen uitzicht heeft en men zou te snel rijden, dan pleegt men reeds een straf baar feit, ook al gebeuren er geen ongelukken. Scherp. Men zou aan het begin van Geertruidenberg borden kunnen plaatsen. Tak. Een maximum-snelheid voor den Stationsweg, de Branderstraat en Koestraat is toch wel noodlg. Op de Markt zou men dan nog niet een9 in het midden behoeven te rijden, als men dan maar onder de boomen bleef en men maar met de minst mogelijke snel heid rgdt. Toch zou ik er eens aan denken, want vooral bij het Stationsstraatje, waar nogal een druk verkeer Is, zit men zoo maar op elkaar. Voorzitter. Het Is voor de auto- en motorrijders geen bezwaar al9 hier een maximum snelheid van 10 of 15 K.M. wordt bepaald, aangezien de afstand slechts zeer kort Is. Tak. Ik zal gaarne zien dat er eens de aandacht aan wordt geschonken. Voorzitter. Wij zullen aan enkele gemeentebesturen eens verordenlnge Be Echo van het Zuiden, W»»lwyksclie en Langstraatsche Courant. Dif blad verschijnt WOENSDAG BN ZATERDAG Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 ceut per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. ZEVEN EN VIJFTIGSTE HOOFDSTUK. ats van zich te verwijderen, brak .ry in luid snikken uit. Voor het meisje viel zij op de knieën, en ,<tyn smeekeud de handen tot haar oprieh- Pfnd, stamelde zjj met eene stem, die door tranen bijna verstikt was: „Ik aanbid hem en ik zal het met den •lood bekoopen, zoo hjj mij niet bemint!... Heb medelijden met mijNeem hem mij niet af!... Duld toch dat ik leve!" Met de wanhoop van het kind. dat reeds door de hand des doods was aangeraakt, voelde Lucia zich tot in haar binnenste diep geroerd. „Sta opzeide zij, Mary's hand grij pend. „Sta op. mejuffrouw, ik smeek er u om „Neen, neenLaat my geknield u om eeue gunst vragen! Ik smeek u het leven, 't geluk af!" „Wnt kan, ik u antwoorden?" hernam Lucia. „Ik heb noch het recht noch den wil over Lucien's hart te beschikken." „Dan wilt gij het voor u bewarenGij wilt mij zijn hart ontnemenriep Mar.v op een toon uit, waarin thans niets smee- kends meer was. op een toon die nu zeer wild klonk; „Ik wil wat Lucien wil. Nog eens ik laat hem volkomen vrij." De dochter van den inilliouair sprong eensklaps op. terwijl alle teekenen eener bijzondere woede op haar gelaat lagen uit gespreid. „Dan zijt gy bepaald zonder eenig mede lijden?" hernam zij. „Dan weigert gij alles wat ik u aanbied?" „Ik beklaag u uit den grond royner ziel, mejuffrouw; doch, ik heb het reeds gezegd, myn hart is niet te koop." Als een waanzinnige bracht Mary beide handen aan het hoofd. „Ik zal mij wreken!" riep zy uit. En met gejaagdheid verliet zy de kamer harer mededingster. Toen Lucia alleen was gebleven, sprak zy. de handen samenvouwend „Wat zij ook moge aanvangen, mijn God, wat zy ook tegen my moge ondernemen, ik bid u, vergeef het haar! Zy lydt verschrik kelijk en het lyden verbastert haar ver stand. O, ik had droevige voorgevoelens, toen Lucien zich den eersten keer in het huis van Paul Harmant ging aanbieden Een onheilspellende droom had my gewaar schuwd Thaus komen myne voorgevoelens uit. Het geluk mijns levens is ernstig be dreigd." „Bedreigd? Neen. neen! Ik zou Lucien een groot onrecht aandoen, zoo ik haar vreesde. Neen, ik heb niets te duchten. Ik heb alle vertrouwen in de toekomst. Ik twijfel geen enkel oogenblik aan Lucien's liefde Op dit oogenblik werd de deur van baar kamertje geopend en Jeanne Fortier de brooddraagster, trad binnen. Zij merkte onmiddellijk hoe bleek het meisje was. hoe hevig ontsteld.e De rood oogeu en het ontroerd gelaat van Lucia deden haar droevig aan. Haastig liep zy op het jonge meisje toe, terwyl zy uitriep: „Liefste, wat hebt gy? Wat schort u? Uwe oogen staan vol tranen! Maar wat is er dan toch gebeurd?" Lucia wierp zich in de armen van mama Lison en hare kreten weerklonken als die van juffrouw Mar.v eeuige oogenblikken te voren. „Waarom dit droevig leed Waarom deze tranen?" ging de vluchtelinge van Clermont voort. „O, mama Lison, mama Lisonzeide Lucia, „men wil my Lucien ontrukken!" „U Lucien ontrukkenherhaalde de brooddraagster verbaasd. „Bemint u Lucien dan niet met al de kachten zyner ziel? Acht gij hem dan in staat zyn woord te verloo chenen? „Neen, zeker neenDaartoe acht ik hem MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN niet in staat!" „Welnu dan?" „Maar men zal trachten hem van my nf- keerig te maken!... Men zal hem eene for tuin aanbieden, eene groote fortuin!" „En wie zal dat doen? Wie is de oorzaak uwer tranen?" „Zy, die ik het beste aller schepselen waande." „Juffrouw Mary Harmant?" „Ja. mama Lison." „Is zy hier geweest?" ..Enkele minuten geleden is zij vertrok ken." ,.En wat kwam zy doen?" „ML" eene groote .som gelds aanbieden, drie honderd duizend franken, cp voorwaar de. dat ik Parijs en Fraitkryk zou verlaten om haar Lucien af te staan. Jeanne Fortier trok de schouders op. ..En dat boezemt u angst in?" vroeg zy. ..En bestaan er daartoe geene redenen?" „Wel zeker niet. liefste, in 't geheel niet Dat jong meisje heeft zich hier als eene waanzinnige aangesteldGy hebt niets van haar te vreezen. Ik keu mynheer Lucien wel is waar nog zoo lang niet als gy, maar weet toch voldoende wie hy is om te kun nen beoordeelen wat hy zal doen. Hy zal niet aarzelen tusschen de liefde en de for tuin. dat verzeker ik uBekommer u dus niet over deze zaak." „Maar weigert hy de voorstellen aan te nemen, die hem gedaan worden, dan zal hy zyn positie verliezen." „Dan zal hij gemakkelijk eene andere vinden. Zyne hooge verdiensten zyn tegen woordig bekend; hy zal slechts te kiezen hebben. Dus geen leed, liefsteWees vol vertrouwen „O, ware het reeds Zondag! Ik zou Lu cien willen zien om hem alles te kunnen mededeelen en door hem gerustgesteld te worden." „Nog drie dagen kind. Die zullen spoedig voorby zÜ'i- Doch laat ons intusschen den moed niet verliezen en ons ook niet met die ellendige hersenschimmen bezighouden. Tot weerzien, liefste." „Vertrekt gy reeds, mama Lison?" „Ja, kind, ik ben rond geweest en moet thans met den patroon gaan afrekenen." „Komt gij in den loop van den dag nog eens terug?" „Neen, ik heb nog veel te doen van daag.? „Tot van avond dan." „Ja, lieve, tot van avond." Jeanne Fortier omhelsde Lucia en ver trok. Wy hebben Lucien Labroue verlaten op het oogenblik. dat hy in een zetel neder- viel, ontsteld door de verschrikkelijke ont hulling, die hem gedaan werd. Zoo 't waar was wat de millionair hem zeide, was Lucia de dochter van Jeanne Fortier, de ellendelinge, tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeld, wegens moord op Jules Labroue, zijn vader gepleegd, na zyne fabriek in brand gestoken en de kas geplunderd te hebben. Jeanne Fortier had een wees van hem gemaakt, hem totaal geruineerd. En hy be minde de dochter dier vrouw! Er gebeurde hier iets monsterachtigs, zoo 't waar was wat hem werd medegedeeld. Doch was dat wel waar? Lucien kon het wel aannemen. Na het eerste oogenblik van onmacht, overwon hy zijnen angst, zyne ontsteltenis. .Lastertaalriep, hy uit. Paul Harmant glimlachte. En deze glimlach deed het bloed in Lu cien's aderen by na verstijven. „Neen," antwoordde de millionair. „een onbetwistbare waarheid." „En uwe bewyzen dan? Gy hebt van bewijzen gesproken, mynheer. Die wacht •ik Harmant haalde een portefeuille uit den zak. „Ik heb u medegedeeld," hernam hy, „dat zij, die gy meent te beminnen, staat inge schreven op de registers van het gesticht onder nummer 9." „Ja, dat wist ik reeds lang. Lucia zelf heeft het my medegedeeld." „En zult gy dan weigeren geloof te hech ten aan het proces .verbaal van Lucia's aan neming in het gesticht der gevonden kin deren, en het proces verbaal, waarin de naam der moeder en die der voedster voor komt. welke na de veroordeeliug der moe der het kind in 't gesticht heeft gebracht?" „Iiebt gy een dergelijk stuk in handen?" „Ja." „Een authentiek stuk?" „Zonder twyfelEen en twintig jaar ge leden door den maire van Joigny geteekend on nog slechts ciikelo dagen geleden mede onder teekend door een officieel persoon... Zult gy overtuigd zyn. wanneer Ik dat stuk overleg?" „Toon my uw hcwyshernam Lucien met bewogen stem. Paul..Harmant opende zyne portefeuille, haalde het. proces-ver ba al te voorsohyn en reikte dit den jonge man over. die het hem om zoo te zeggen uit de handen rukte en dan koortsachtig doorlas. Naar gelang hy zyne lezing voortzette vertoonde zich op zyn gelaat eene schrik barende uitdrukking van ontsteltenis en wanhoop, die grooter en grooter werd. De millionair had niet gelogen! Er was geen twyfel meer mogelijk Het papier ontsnapte aan Lucien's heven- de vingeren. „*t Is waar," sprak hy neerslachtig. „Lit- oia is Jeanne Fortieths dochter." „Ja, van Jeanne Fortier. die uw vader vermoord heeft!" voegde Paul Harmayt er by. Lucien, een oogenblik ter prooi aan de grootste ontsteltenis en schier vernietigd, verhief eindelijk het hoofd. „Maar niets bewast de misdaad," her haalde hy eensklaps. „De gerechtigheid heeft gesproken." „De gerechtigheid dwaalt zoo vaak en bovendien ik geloof bepaald aan Jeanne Fortier's onschuld. Dat heb ik u reeds eer der gezegd." ..Gy gelooft daaraanGoedDoch tot den dag harer plechtige eerherstelling, aan genomen voor 't oogenblik, dat deze ooit mogelijk blijkt, blyft Jeanne Fortier de schuldige! Ga de vluchtelinge van Clermont bewyzen harer onschuld vragenDat zij die levere en door de magistraten doe aan nemen Dan slechts zult gy het recht heb ben Lucia te beminnen en te huwen. Maar tot dien dag biyft Lucia de dochter van de moordenares uws vaders!" ..Myn God! My'n God!" riep Lucien vol wanhoop uit. „Ziet gy nu, dat ik gelijk had?" ging Harmant voort. „Nu zult gy wel begrypen, dat het eergevoel den zoon des slachtoffers verbiedt de hand te geven aan de dochter der moordenares!" (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1