Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. De Portierster van Alfortville. EERSTE BLAD] Land- en Tuinbouw. R. de Rooij-Bourgonjen, Binnenland. FEUILLETON ,NOO&D-B£ABAND' NUMMER 70 ZATERDAG'2 Sept. 1922. 45e JAARGANG JJitgatb: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-AdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen. De vereenvoudigde rechtsple ging. Onmiddellijke dagvaarding. In vervolg op ons artikel van Woens dag nog 't volgende Vrijdag 1 September treden, zooals wij hebben medegedeeld, de bepalingen van de wet van 5 Juli 1921 tot vereen voudiging van de rechtspleging in lichte strafzaken in werking. Dan zal het mo gelijk zijn, gelijk men weet, dat, wan neer een wielrijder zonder licht rijdt, een agent proces-verbaal opmaakt en den overtreder een kaart uitreikt, waarop hij uitgenoodigd wordt over drie dagen voor den kantonrechter te verschijnen om zijn veroordeeling te hooren uit spreken. Voorloopig heeft een politie-agent slechts de bevoegdheid dat bij vier overtredingen te doenbij het fietsen zonder rem, zonder bel en zonder licht en bij openbare dronkenschap. Met die vier meestal eenvoudige overtredingen wordt de proef genomen met dezen maatregel, waartegen politie en burgerij nog geheel vreemd staan. Wanneer een agent voor een van deze vier overtredingen een bekeuring op maakt, heeft hij een oproepingsformulier uit te reiken. Op deze formulieren staan de vier overtredingen reeds vermeld, zoodat de politieagent alleen de drie niet geconstateerde heeft door te schrap pen. Verder wordt de naam van den over treder er op geschreven en de dag in gevuld, waarop de geverbaliseerde voor het kantongerecht moet verschijnen. Maar de bevoegdheid om zoo snel op te roepen is nog verder beperkt. De oproep mag alleen plaats hebben, wanneer de overtreder op heeterdaad wordt betrapt en dan nog alleen wan neer de overtreders boven de 18 jaar zijn. Twijfelt een agent aan de juiste opgave van naam en adres van den overtreder, dan is hij niet verplicht den oproep van nDe Echo van het Zuiden". 143) direct uit te reiken, maar kan de delin quent mee genomen worden naar hef bureau ter willen van een nader onder zoek. Ook mogen geen oproepingen worden uitgereikt wanneer getuigen zouden moeten worden gehoord. Weigert een geverbaliseerde de kaart aan te nemen, dan verandert dit aan de zaak niets. De kaart wordt dan over de post toegezonden en de oproep geldt als direct te zijn geschied. Bij dronkenschap kan zelfs na de ontnuchtering^onmiddellijk voorgeleiding plaats vinden. Natuurlijk alleen op da gen en tijden, dat de kantonrechter zit. Ook zal bij dronkenschap de kaart niet onmiddelijk uitgereikt worden, omdat de beschonkene deze verliezen kan. Op een punt moeten we nog eens met nadruk wijzen. Men kan de straf afkoopen. Wanneer men 24 uur na de overtreding' bij den ambtenaar van het Openbaar Ministerie een verzoekindient om straf vervolging te voorkomen, kan de ambtenaar dit toestaan, mits aan de voorwaarden wordt voldaan die de ambtenaar stelt. Deze voorwaarde bestaat in betaling van een geldsom die ten minste 50 ct. en ten hoogste het maxi mum der boete, die op het feit gesteld is, kan bedragen. Wat iedere maand te doen geeft (ie helft September). Nadruk verboden. Ia September oogst men nog erwten, boonen, boekweit. Erwten moet men maaien, ais de peulen beginnen te schrompelen. Er zijn grondsoorten, die hardkokende erwten leveren, men meent daar, dat de erwten eerder gaarder koken, als vroeg gemaald wordt. Vroeg maaien van peulvruchten voorkomt ook zaadval er in door het openspringen der peulen de boonen zijn dan ook blanker en van het stroo is de voedings waarde grooter. Men hooit het groen, malkt de akkers gereed voor den winterzaai, terwijl in deze maand ook wordt aangevangen met het aardappelrooien. Hiertoe ge bruikt men in streken, waar gebrek aau arbeidskrachten bestaat, roolmachines, Ia den moes- en bloementuin Wie bolgewassen in de kamer in bloei wil trekken, haaste zich met de bollen In potten te zetten sommige bolgewassen Romelnsche hyacinten, narsissen, enz. pot men liefst nog iets vroeger op. Voor den tuin heeft men een rijke keuze de Winter-aco, niet Eranthis-byemalis met zijn schitterend goudrijke bloemen is voor een beschaduwde standplaats als eerste lentebode aan te bevelen Crocusjes en Sneeuwklokjes zijn met de Scllla's ook onmisbare voorjaarsbloemen, vooral voor randen, tusschen, heesters en in het gras. 6rrrrnj^WAALW U K f De Scllia s'alba is een zuiver wit bloemige variëteit. Meer noemen we e( ditmaal niet. Wie kasten er op na houdt, kan met de najaarschoonmaak beginnen, alles geve men een goede beurt met kwast en zeepsop, waarop„een flinke afspultlng volge. Geen vuile ruiten mogen het zonlicht tegenhouden. De planten mogen eerst nadat ze zijn schoongewasschen, worden binnengebracht. Op buitenplaatsen treft men in den regel ramen aan voor koude sla, deze teelt Is voor den beroepskweeker te riskant, de tuinman kan er echter zijn zorg en - zijn kunst aan wijden. Heeft hi) eenige bakken leeg, dan kan hijdeze thans voor koude sla bestemmen. Rondgaande in den tuln^zlen we aan de frambozen- struiken weinig of geen vrachten meer, tenzij men de gele herfstframboo9 teelt, die on9 vrucht geeft tot de herfst invalt. Waarom teelt men deze soort zoo weinig? 't Moet wel om de gele kleur zijn, want de smaak der vruchten 19 goed, de op brengst der groote vruchten eveneens. Ook de aardbei-maandbloelers moeten in meer tuinen voorkomen ze geven thans nog een lekker schoteltje. Er zijn honderden soorten van, we noemen slechl9 als zeer aanbevelenswaardig >De Parel* (La Porie) met vele en lekkere ro9e-gekleurdo vruchten. Ge vraagt wat dat voor vieze zwarte slakjes zijn op de pereblaadjes 't Zijn geen slakjes, maar slakvormige larven der perenbladwesp ze ruiken inktachtigzie, ook op uw kerseboom zitten ze. De bladwesp heeft haar eitjes op de bladeren dier boomen gelegd. De xupsjes vreten de bovenste opperhuid der bladeren met het blad groen weg. Wrijf dus de diertjes dood (het blad dubbel vouwen en dan wrij ven) bestrooiing met insectenpoeder of bloem van zwavel wordt ook wel aan gewend. Met welgevallen zie ik u kijken naar de veldsla en cajaarsspinazie, welke zoo flink boven den. grond staan. Ge moet nu echter dunnen, de veldsla zou straks te dicht staan, gaan «smeulen* en ongeschikt worden,, voor 't.gebrulk ook uw spinazie moet op^een.behoorlij- ken afstand ataanj deze geeft ge bij dioog weer nu^en^dan een matige gift chili. Ia deze maand haalt "men de plac- ïyk BAARDWIJK. 22308 ten naar binnenhuisvrouw» denk er aan De Araucardia's en andere zijn niet zoo gevoelig en gewennen aan een ge leidelijke temperatuursverlaglng, maar Palmen, vooral de Waalerpalm, de Living* toaa chlnensls en Cocoa Weddellana zijn gevoeliger en mogen straks niet in een vertrek komen waar reeds gestookt wordt. De Kabinetscris. De „Msb." meld* dat de oplossing der crisis zeer stellig deze week niet is te verwachten. Op z'n vroegst zal het midden der volgen de week kunnen zijn, vooraleer de overeenstemming der rechterpartijen op het nieuwe regeeringsprogram kan zijn tot stand gekomen. Als antwoord op het bericht van het „Vad.a, dat „alle pogingen van de anti revolutionairen, om te komen tot een Kabinet-Colijn, waarin deze minister van financiën zou moeten wezen, van meet af aan mislukt zijn, door de vol strekte weigering van de Katholieken en Christelijk-historischen", verzekert de Ned., dat althans aan de Chris- telijk-Historische kamerleden niets bekend is van eenigen directen of in- directen stap, om te komen tot een Kabinet-Colijn, zoodat van een weige ring hunnerzijds uiteraard geen sprake kan zijn. Naar het „Hgz." verneemt, zal geen nieuwe winterdienstregeling wor den .ingevoerd, doch er zullen met in gang van 8 October, in verband met het eindigen van den Zomertijd^eenige wijzigingen worden gebracht in de zomerdienstregeling. De Echo van het Zuiden, Waalwijksche en Langstraatsehe Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Terwyl by naar Amande luisterde dacbt de jongeman eensklaps aan een droevig, ver leden. „Wat wilt gij?" vroeg bij de hand' terug trekkend. Gij weet wel dat tusscben ons beiden alles uit isUw aanwezigheid brengt mij uren van vreeselyken angst in herinne ring. Ik ben gekwetst, zwaar gekwetst, op het punt. geweest wreedaardig te sterven en dat heb ik aan u te danken „Aan mij?" riep Amanda verbaasd uit, „Ja, aan u; want gij zyt de schuld dat ik de betrekking verloren heb, die mij de mid delen gaf om in mijn onderhoud te voor zien, om die ellendige briefjes welke ik ge- teekend heb ten einde u geld te verschaf fen en die mij by na met de rechtbank deden kennismaken, moest ik vluchten van Joigny, waar ik 't slachtoffer was geworden eener algemeene verachting! Door u is mijn naam onteerdO, had ik maar den dood gevonden bij dat spoorwegongelukDe dood slechts kan mij uit mijn lijden verlossen!" En Duchemin liet het hoofd op d- borst nederzinken, terwijl twee dikke tranen over zyne wangen rolden. ..Ik neem de verwijtingen aan, die gij tot my richt, beste Raoul, en ik verdien ze," antwoordde Amanda op een van ontroering bevenden toon. „Ik ben als een krankzin nige geweest, ik heb dwaasheden begaan, waarvan ik de droevige gevolgen niet be greep. Zonder het te weten heb ik u veel kwaad gedaan, dat betreur ik. Ik vraag u daarover vergiffenis. Gij moet my den stap, die ik thans doe, niet ten kwade duiden. Ik heb zeer voorname redenen om tot u te komen. Wie weet of niet ik in staat beu de ongerustheid te doen verdwijnen, die gtf zooeven nog in de naaste toekomst zaagt? Wilt gij naar mij luisteren? Wilt gy mij ant- woorden?" „Dat zal wel noodig zyu, daar gy nu een maal bier zyt. Wat hebt gij mij te zeggen? Wat hebt gy mij te vragen of mede te dee- len?" „Ik moet u waarschuwen tegen de geva ren die u bedreigen." Duchemin beefde en herhaalde „Gevaren?" „Ja." „Welke?" Amanda antwoordde met de vraag: „Kent gij den baron de Reiss?" De gewezen stadhuisklerk dacht er niet aan dien naam te hooren. Het was alsof er eensklaps een koudwaterstraal over hem werd geworpen. De ongelukkige dacht, dat er hier sprake was van de stukken, die hy uit het archief ontvreemd had, en werd eensklaps doodsbleek. „Den baron de Reiss," stamelde hy. ter wijl hy Amanda aanzag om uit hare trek ken te vernemen wat zij zeggen wilde. „Ja, een man, dien gij een maand geleden ongeveer, te Joigny gezien hebt, en die op dit oogenblik uwe valscke briefjes in han den heeft." Duchemin was doodsbleek geworden. Met een stem, die geen klank meer had, hernam liy „Hoe kent gy dien man? Hoe weet gij, dat die persoon briefjes van my in handen heeft?" „Even als ik weet, dat by van madame Deliou een zekere schuldbekentenis gekocht heeft door mij geteekend, die hij met de uiterste zorg bewaart. Daar baron de Reiss of wie dan ook onder dien naam verscholen gaat, dergelijke zaken koopt om zijne col lectie van eigenaardigheden te verrijken, moet hij er wel een bijzonder belang by hebbenIk ben natuurlijk op de hoogte van de papieren die hy van ray in zyn be zit heeft, doch van de uwe weet ik niets byzonders, en toch moest ik daarvan op de hoogte zyn." „Waartoe?" „Is dat niet duidelijk genoeg?" Gy en ik, die de laat9te jaren steeds zijn verbeterd maar nog geen volmaakt werk leveren Veelal rooit men echter met greep of schopook ziet men nog wel, dat de knollen met de handen worden uitge- krabt, nadat de staramen zijn «opgesto ken» op deze wijze 9chlet men wel vlug op, maar voor den rooier Is het bij nat, guur weer een ongezond werk Nog een andere methode i9dat de rijen worden losgeploegd, de pollen met de vork los geschud, waarna de knollen mot de handen worden geraapt. Prijs der Advertentiën 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. By contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons bezit zijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERrtfó OP HET LEVEN wy worden beiden bedreigd, daarom moe ten wy ons vereenigen 0111 gezameniyk den gemeenschappelyken vyand te kunnen be- stryden." Duchemin beefde van het hoofd tot de voeten. Toch antwoordde liy zoo bedaard moge- „Maar ik heb niets te vreezen van hem." Amanda haalde de schouders op. „Vertel iuy toch zoo een onzin niet," lier- nam zy. „Gy weet wel, dat ik ook iets be- gi-yp van hetgeen er in de wereld omgaat. Hoe heeft de baron de wissels in handen gekregen, door u met een valschen naam onderteekeud „Die beeft hy betaald." „Kendet gy dien man reeds lang? Was liy een uwer vrienden?" „Ik zag hem dien dag den eersten keer." „En toen reeds is hy u te hulp gekomen?" „Ja". „Maar hoe is dat dan toch gebeurd?" Duchemin werd angstig. In korte woorden deelde hy Amanda mede, op welke wyze de baron hem zyne diensten had aangeboden. „En hebt gy dit niet zonderling gevonden, meer dan zonderling zelfs?" riep Amanda uit. „Ja, 't kwam my zeker wonderiyk voor." „En toch hebt gy zyn voorstel aangeno men?" „Waarom zou ik een dienstbetoon gewei gerd hebben, dat zoo juist op tyd kwam?" „En denkt gy my nu wfls te maken, dat die man daarvoor geen wederdienst geeisebt beeft?" „Wat zou hy geëischt hebben?" „Zoo ik 't wist, zou ik bet u niet vragen. Kom, Raoul, wees openhartig en deel my alles mede, de geheele waarheid. Ik herhaal het u, wy worden beiden bedreigd en wy moeten de handen ineenslaan om aan den ellendeling te ontsnappen, die evenmin een baron is, als gy een graaf zyt". „Hy geen baron? zyt gy daar zeker van?" „Zeer zeker." „Hoe beet hy?" „Ovidius SoliveauHy is een dief en een moordenaar en heeft my dezer dagen nog byna vergeven." „Heeft by u byna vergeven, u?" „Ja, my." „Waar dan?" „Hier, te Boisjle-Roi." „Eu waarom?" „Hy begreep dat ik hem geraden had. Soliveau had ontdekt dat ik hem door zyn masker heen bad bespied. Die kerel heeft meer dan eene misdaad op het geweten en ik geloof er nog eene te kennen, die alleen door omstandigheden, geheel van zyn wil onafhankeiyk, mislukt is." „En welke is die misdaad?" vroeg Raoul Duchemin, die veel belang begon te stellen in hetgeen hy thans vernam. „Een maand zoo wat geleden," antwoord de Amanda, „wilde de gewaande baron de Reiss, die met zyn waren naam Ovidius Soliveau heet, een jong meisje van kant maken, een arm ding, in het gesticht der gevonden kinderen opgevoed. Hy slaagde echter maar half in ziju booze plannen. Het meisje, door een messteek getroffen, werd zwaar gewond, doch stierf gelukkig niet." „En weet gy zeker, dat die man de moor denaar was?" „Ik heb een overvloed van redenen om dit te veronderstellen. Om er bepaald zeker van te zyn, heb ik slechts een geringe aanwfj- zing noodig. Zoodra ik deze bezit, zal ik wapenen hebben en sterk genoeg zyn om my te wreken, om ons beiden te wreken, want onze belangen loopen geheel en al saam." De woorden: „gevonden kinderen," liad Raoul getroffen en zyn angst verdubbelde. „Kent gy den naam dier wees?" vroeg hy. .Ja". ÜEn 'die is?" „Lucia „Lucia riep Raoul uit, „ja, dat is wel de naam van het meisje, die ik op de acte geschreven zag staan, welke ik hem bezorgd heb. „Eene acte?" herhaalde mejuffrouw Ré- gamy, bevend van hoop en vrees. „Ja. Om zich schadeloos te stellen voor den dienst, dien hy my bewees, eischte die man van my, dat ik hem een acte zou leve ren op het gemeentehuis te Joigny door de voedster afgegeven, toen het bevtuste kind naar het gesticht werd gebracht." „Welk belang had die man daarby „Dat weet ik niet." Verkrijgbaar bij „De ellendeling! Nu biyft er my geen twijfel meer over! Hy heeft getracht Lucia te vermoorden en het papier, dat hy u heeft weten af te persen, zal hem voor eene nieuwe misdaad dienstig zyn... Maar hadt gy dan liet recht niet," vroeg nu weer juf frouw Amanda, „hem dat bewys ter hand te stellen?" „Neen, dat moest in het archief bewaard blijven." „Wat zou er gebeuren, zoo men wist, dat gy dit ontvreemd had?" Raoul beefde, vol angst en schrik. Druppelen yskoud zweet stonden op zyn slapen. „Dan ware ik verloren," antwoordde by, onherroepelyk verloren!" „En zoudt gy u dan niet wreken over een booswicht, die u uit een afgrond gered heeft om u daarna weer in een anderen neder te werpen? Zoudt gy niet trachten hem het papier te ontrukken, dat zoo licht u in het verderf zou kunnen storten, en de valsche wissels, waarmede hy u gebonden houdt, en die u tot zwygen doemen?" „My wrekenHem die papieren ontruk ken? Ja, zeker zou ik dat willen, zoo ik 't maar kon! Maar hoe zal ik het aanleggen?" „Hebt. gy vertrouwen in my?" Raoul Duchemin aarzelde. Na enkele seconden antwoordde hy ech ter „Ja, dat heb ik." „Wil gy my laten handelen, en zult gy dan gehoorzamen?" „Ja, wat moet ik doen?" „Alle handelingen van den valschen ba ron de Reiss nagaan." „Maar ik lig hier op het ziekbed en dat kan nog verscheidene dagen duren." „O, zoo'n haast is er niet by. Zoodra gy hersteld zyt, zullen wy ons werk aanvan gen." „Daartoe zullen hulpmiddelen noodig zyn en die heb ik niet." „Laat dat aan my over. wy zyn beiden zonder het te weten de medeplichtigen van dien kerel, en dat zou ons een heel eind ver kunnen brengen. Ons belang brengt dus mede dat wy ons vry maken van die mede plichtigheid. Eerstens moeten wy trachten te weten te komen waar Ovidius Soliveau, de gewaande baron woont." (Wordt vervolgd). 4

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1