Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen Wij garandeeren U „De Stralende Zon". EERSTE BLAD R. de Rooij-Bourgonjen, „NOORD-BRABAND" Binnenland ZATERDAG 23:Sept. 1922. 45e JAARGANG NUMMER 76 Uitgayb: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adres: ECHO. het bovenstaande toe te voegen, dat/ tegen het scheppen van nieuwe uitgaven met de meeste angstvalligheid zal dienen te worden gewaakt. Ook wanneer deze worden vermeden, zal de bezuinigings- noodzaak met het voorafgaande aller minst zijn uitgeput. Afgezien van het tekort van 5 millioen dat ook bij den bovengeschetsten looj) van zaken zal overblijven en dat trou wens op zichzelf niet onrustbarend is, omdat in die schets nog niet is rekening gehouden met sommige nieuwe bezuini gingsapparaten, als de centralisatie van den gebouwendienst, waarvan de zeer gunstige werking zich reeds begint af te teekenen, dient met tweeërlei gerekend Eenerzijds zal de hevigheid en de lange duur van de huidige depressie in komende jaren hoogstwaarschijnlijk tot ee« nog verderen teruggang van de middelen met name van de opbrengst der inkomstenbelasting leiden, dan reeds thans geraamd moest worden. Anderzijds zal zonder verlaging van sommige al te drukkende belastingen een blijvend herstel van het economisch leven bezwaarlijk zijn te bereiken. Op voortgaande versobering van den publieken dienst zal dan ook in de eerstvolgende jaren de volle aandacht der regeering zijn gevestigd. de vakkundigste behandeling. Billijke prijzen. Keurige afwerking. Stoom?er7erij en Uitstoominrichting Depót's: TH. v. d. SANDEN, Groote straat 145 Kaatsheuvel, N. STRAVERS, Hoofdstraat. 22463 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen. BAARDWIJK. 22308 middellijk op haar agenda te plaatsen en de daarin bedoelde bevoegdheid aan de regeering te verleenen. De tijdelijk voorzitter van den ministerraad, de minister van Binnen- landsche Zaken, heeft aan zijn ambt- genooten verzocht, alle aangelegenheden, hun departement betreffende, waarbij rechtstreeks of zijdelings de landbouw,] kan betrokken zijn, niet tot een beslis-,] i sing te brengen, alvorens overleg zallL zijn gepleegd met den minister, aan[ft wien de behartiging van de landbouw-'!* aangelegenheden in het bijzonder Is, toevertrouwd. In de vergadering van de Katho- lieke Kamerclub is het aftredende be stuur herkozenhet bestaat uit de heeren dr. W. H. Nolens, voorzitter; mr. M.J. C. M. Kolkman, ondervoorzitterir. M. C. E. Bongaerts, secretaris, dr. L. N. Deckers, penningmeester en C. J. Kuiper, tweede secretaris. Men meldt, dat het in de bedoeling van de regeering ligt, de opheffing van de arrondissementsrechtbank te Tiel te bevorderen. De directie der K N S M deelt mede, dat het ss. „Stella" gisteren te Pyraeus is aangekomen met 1000 vluchtelingen aan boord die aldaar ont scheept worden. Aan boord van de De- calion bevindt zich de Nederlandsche kolonie uit Smyrna, onder wie ook de Hollandsche consul. Deze worden te Constantinopel geland. Bij de voorbereiding der begrooting heeft vooropgestaan, dat een sluitend budget der gewone uitgaven en ont vangsten onafwijsbare eisch is en ten koste ook van zeer groote offers moet bereikt worden. Daar de aanvankelijk door de depar tementen ingediende begrootingen, hoe wel ook deze reeds blijk gaven van ernstige pogingen tot besnoeiing, een totaalcijfer van gewone uitgaven aan wezen, dat vermeerderd met het tekort op het postbedrijf en het spoor wegbedrijf zeer verre te boven ging het totaal van de voor 1923 geraamde ontvangsten, werd besloten den weg van rantsoeneering in te slaan. En wel in dien zin, dat als basis werd genomen eenerzijds het bedrag der voor 1923 geraamde ontvangsten, anderzijds het bedrag der voor 1922 toegestane uitga ven, terwijl dan het surplus van het tweede bedrag boven het eerste per centsgewijze over de verschillende hoofd stukken ter besnoeiing verdeeld werd. Op zichzelf was deze maatregel voor critiek vatbaar, omdat het mogelijk en zelfs waarschijnlijk was, dat een doel- treffende bezuiniging op het ééne hoofd stuk verder kon gaan dan op het andere. Doch daar reeds spoedig bleek, dat het vrij hooge percentage van besnoeiing, dat gesteld moest worden, bij geen enkel departement anders dan met de grootste moeite kon bereikt worden, werd de gestelde regel gehandhaafd. Besnoeiing. Alvorens het percentage van besnoei ing te bepalen, werd tot de volgende maatregelen besloten, die dit percentage althans binnen zekere grenzen konden houden. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Tilburg en Omstreken wijst in een adres aan de Tweede Kamer op de sterke stijging van den invoer van nijverheidsproducten, vooral uit Duitschland, en verzoekt aan de Tweede Kamer, het wetsvoorstel-Fleskens c.s. tot instelling van invoerverboden on- DOOR ERVARING STERK. pan ,J)e Echo van hot Zoldert". Prijs der Advertentiën: 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bij contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 nur in ons bezit zijn. Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 3 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden enz., franco te zenden aan den Uitgever. Vc» krijg baar bij MAATSCHAPPIJ VAN VÉRZEKERING OP HET LEVEN frrrr.t>)^WAALW UK] forfr) pieren liad terug te geven, die zij in eene enveloppe op straat gevonden had. Gedurende de dagen dat het leven van Lucia in gevaar verkeerde had Jeanne dit vergeten. Nu echter, Gode zy dank, het gevaar voorby was, moest er getracht worden hen te straffen, die door het uitbazuinen der veroordeeling, die eens' de moeder getrof fen had, zooveel kwaad aan de onschul dige dochter berokkend en haar het hart gebroken hadden. Wij hebben de dienstbode van Georges Darier aan de brooddraagster hooreu ant woorden, dat de advocaat na enkele dagen zou terugkeeren. „Maandag ga ik naar advocaat Darier dacht Jeanne nu. spoorweg Parijs-LyomMiddellandsche Zee. Na het tooueel dat in de zaal van Madame Augustine tusschen Lucia en juffrouw Har- mant was afgespeeld, had de ongelukkige werkster, gebroken naar ziel en lichaam, zooals wü reeds vroeger hebben medege deeld. zich naar bed begeven. Zij was toen aan een hevige koorts ter prooi en mama Lison had het noodig geoordeeld een dokter te ontbieden. De dokter had verklaard dat het eene zeer ernstige ziekte was. Toen zij deze woorden hoorde kreeg de arme Jeanne Fortier een ijskoude rilling over de leden. Hare dochter, hare Lucia, haar .teerge liefd kind was in levensgevaar! Zou zy haar dau slechts hebben terugge vonden om ze opnieuw te verliezen? Toen begon er voor haar een droevig le ven, dat boven hare krachten scheen te zul len gaan. De9 morgens ging zy naar de bakkerij van Lebret na Lucia omhelsd te hebben en haar het voorgeschreven drankje te hebben ingegeven. Zoodra zij hij den patroon gedaan had, keerde zij haastig terug om hare plaats bij het ziekbed weer in te nemen, alle bewegin gen met koortsachtigen angst nagaande, tot dat de avond haar weer naar de bakkerij riep. Gedurende hare afwezigheid nam ma dame Dominique, de portierster van het huls, eeu uitstekende vrouw, zoo goed en zoo lang mogelijk hare plaats in. Jeanne bracht gansche nachten weeuend en biddend door, zonder de oogen te sluiten en er zelfs niet aan denkend zich te bed te begeven om eenige rust te genieten. Eiudelijk na vier dagen van doodelijkeu angst verklaarde de dokter dat liet gevaar geweken was. Jeanne kon weer vrij ademhalen. Toen dacht zij aan 't verleden, dat Lucia op den rand des grafs had gebracht. Zij dacht aan de lieden, die het arme kind beleedigd en met hoon en smaad had den beladen. De goede vrouw herinnerde zich dat zij eene pogiug had aangewend by een ndvo- kaat, by Georges Darier, wieu zy nog pa Stephaan kleedde zich haastig, verliet zijne woning, sloeg den weg in naar het ministerie van binnenlandsche zaken en liet door een deurwaarder den byzonderen se cretaris des ministers zyn naamkaartje aan reiken. Deze kende den schilder zeer goed en ontving hem onmiddellijk met alle tee kenen van levendige sympathie en bijzon dere achting. Een half uur later verliet Stephaan het kabinet, een brief in de hand houdend, voor zien van het groote ministerieele cachet. Dien brief stak hy in zyne portefeuille en keerde naar de Assastraat terug, waar het ontbyt hem wachtte. Terwyi hy nog aan tafel zat, zeide hy tot zyn kamerdienaar „Neem een klein valies en doe er het hoogst noodige in voor eene reis van twee dagen." „Goed, mynheer. Moet ik ook een valies voor my gereed maken? Ga ik met myn heer mede?" „Neen. Gy zult hier biyveu eu zoo er iemand naar my komt vragen eenvoudig antwoorden, dat ik ben uitgegaan." „Zelfs aan den heer Georges Darier?" „Aan den heer Georges Darier, even als aan alle anderen?" „Goed, mynheer." Stephaan eindigde zyn ontbyt, ging naar zyne kamer, nam daar enkele papieren, zag zyn valies eens na en sloot het dan dicht, waurna hy beval een rytuig te gaan halen. Weldra was dit voor. Hfl stapte in en liet zich naar het station brengen van den VIER EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK, Den volgenden Maandag haastte Jeanne zich, na het brood te hebben rondgebracht, naar huis terug, omhelsde Lucia, nam dau de papieren die zy op de kade gevonden had en spoedde zich naar de Bouaparte- straat. Het was reeds zes uur, toen zy by den advocaat Darier aanschelde. „Is mynheer Darier terug?" vroeg Jeanne. „Ja, madame". „Ik ben zes dagen geleden hier geweest." „Ik herken u wel, madame." „En ik kom nu om mynheer te spreken." „Ga binnen madame. Mynheer is in zyn kabinet. Ik zal hem waarschuwen." Toen Jeanne binnentrad eii den advo caat ontwaardde, die aan zijn bureau zat, maakte zich een byzoudere ontroering van haar meester! In haar hart bonsde het en het was of hare horst te eng was om dit kloppend hart te kunnen bevatten. Zij beefde aan al hare ledematen. Waarom? Zy wist zich daarvan geen rekenschap te geven. Daar stond zy tegenover Georges Darier, haren zoon De advokaat wierp een blik op de bezoek ster. Deze blik, dit gelaat joegen Jeanne nog maals eene rilling over het lichaam, terwijl tevens hare oogen vol tranen schoten.

Echo van het Zuiden | 1922 | | pagina 1