DE ECHO VAN HET ZUIDEN ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Kerknieuws. Land-en Tuinbouw Buitenland. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Nummer 4. Zaterdag 10 jan. 1923. Kerkelijke kroniek leverde de bouwstof. (Door den WelEerw. heer J. Panken aangebracht.) I. Ie. Het Broederschap van den H. Rozenkrans is 2o 1652 in de parochiekerk te Waalwijk opgericht tijdens heCpastoraat van den ZEerw. heer ^Walterus Gregorie (Goorissen). De ''twee éérste prefecten' van deze ConfraterieJwarenJdeJschout ^Cornelius Buijs en schepen Wilhelmus Vloot(s), deze laatste genoemd als bijzonder ij veraar voor Gods Kerk. 2e. In 1708 bestond de'gConfraterie van de Allerheiligste Drievuldigheid in de parochie Waalwijk. Uit Waspik wanen velen als lid ingeschreven. Teste: Amandus Goos.fpastoor Waal wijk 11 Sept. 1707—8 Mei 1719. 3e. Vanaf October 1730 is men voor het eerst begonnen in de parochiekerk van Waalwijk met het luidop bidden afwisselend ééne stem en meerdere van den RozenkransJop,de.Zon- en feestdagen eenige vrome jonge doch ters kwamen in de kerk samen, «dank den ijver van een zekere deugdzame Johanna Brekelmans (overleden 23 April 1771). Ita: Lambert Boeracker pastoor. (Deze pastoor van Waalwijk vanaf 24 Augustus 1725 tot 26 Januari 1759, is op het Kloosterkerkhof „Nazareth van Waalwijk" begraven). Cfr Infra. 4e. In 1751 heeft een inwoner van Waalwijk m.n. Franciscus Collij (be graven 1 Januari 1786) gedaan gekregen, dat de processie met het Allerheiligste Sacrament en het Zaterdagsche Lof werden ingevoerd. 5e. In 't Kerkarchief staat opgetee- kend„een aflaat verkregen van den Heer Praesident van Sint Norbertus te Rome, een altijddurende aflaat in onze kerk op St. Jansdag, in de Octaaf Zondag en nog 'andere acht dagen, die de Hoogeerw. Vicarius stelle". Als overledenen van St. Norbertus (broederschap) op den 4 Febr. 1762 genoemdeene vrome jonge dochter Agnes Couwenbergh en op den 29 Juli 1762 de zeeredele (of voorname) vrouwe Maria Theresia van Lange, begraven op het kloosterkerkhof. Vergelijk Bossche Bijdragen, deel II afl. 2 pag. 234. 6e. „Anno 1669 op 't laatst van Sep- „tember heb ik uit order en commando „van mijn overste de pastorij van Waal- „wijk en Besoijen geaccepteerd onder „den vicaris van het Bossche bisdom den „ZEerw. Heer Judocus Houbraken. In „'t eerste jaar was er geen pastoor te „Baardwijk, nog ook in eenig dorp „van Waalwijk tot den Berg toe. En „geheel 't land van Altena 't welk „verlaten was van alle Herders naar „de zielen Hebbe dan de zelve moeten „bedienen uit liefde vele jaren. In het „jaar 1670 is gekomen te Baardwijk „Rev. Dom. van de Winkel, daarna zijn „gekomen Heer Molengraaf Sac. Saecu- „laris op de Dussen. Te Waesbeek „(Waspik) Heer Bernardus Verharen „reg. van Tong. Pater Havermans de „successor van Heer Molengraaf". Bovenstaande genoteerd door den Pastoor van Waalwijk Ulricus de Loos. VergelijkSchutjes Gesch. Bisdom 's BoschBaardwijk-Dussen-Waspik dl. lil en dl. V. II. Als Kerkregenten en Kerkmeesters van de Roomsche Gemeente Waalwijk onder de Patoors Urbanus Voet (20 Mei 1763 tot 30 Januari 1785), Fredericus van den Houdt (20 April 1785 tot 15 Januari 1809) en Leopold van Din- genen (26 Januari 1809 tot 27 April 1826) de drie laatste (Witheeren) der Orde van Premonstreit van de Abdij van Tongerloo als tijdelijk pastoor van Waalwijk, zijn nog te noemen de volgende titularissen 1. J. W. Stanislaus Wellens, Med. Doctor, begraven 14 Augustus 1787 in de oude kerk aan de Haven (in het kleine choor). 2. A. de Visser, overleden 28 No vember 1791, begraven in de oude kerk. 3. Joh. van der Lee, begraven 21 Nov. 1805 op 't Hoog Choor in de oude Kerk. 4. Jan B. Crielaers, overleden 3 Juni 1818. 5. Theodorus van Drunen(Druenen) overleden 20 Juni 1809. 6. P. A. Olifiers, overleden 15 Februari 1831. 7. Ludovicus Dekkers, overleden 7 Augustus 1819. 8. Lucas Dalleu, overleden 26 Februari 1836. 9. Germanus Dammers, begraven 2 Juni 1803 in de oude kerk. 10. Johan Brok, Prefect der Broeder schap H. Rozenkrans, overleden 22 Oct. 1814. 11. J. B. van Gils, med. Doet., over- eden 5 Januari 1813. 12. Johannes G. Pessers, overleden 21 Mei 1843 oud£88 jaren en circa 10 mnd. "l3.f|Hermanus Verlegh, overleden 26 Juni 1840. 14. Henricus van Dijck, overleden 151Mei"1829. III. Ie. Pastoor Voet begon een register van rekeningbewijzen en reliqua voor de Roomsche Kerk op 28 Aug. 1770, uitgedrukt in onderstaand chronicum 28lAugusti Reverendus Urb. Voet Primo Huic Registro inscripsit. Reeds tijdens het pastoraat van dezen zorgzamen Herder geschiedden er Zondags drie heilige missen. 2e Pastoor Urbanus (Wilhelmus Godefridus) Voet was Landdeken van het Districht Geertruidenberg, verbouw de het tegenwoordige pastoreelhuis en richtte het in als pastorie Een marmeren tegel groot 10 cM., voorstellende een „Voet", is aangebracht in den zijgevel Westkant der pastorie, als herinnering. In 1797 had de heer Abraham Ver sterren in 's Bosch nog erfpachte op dit pastoreelhuis, zijnde 6 gld. en 5 stuivers. In December 1805 is die rente afgekocht voor 108 guldens en 2 stuivers. Deze R. K. Pastorie is in den jare 1898 aanmerkelijk vergroot geworden door den Heer Antonius Aarts, Mr. Timmerman en den Heer Willem van Heesch, onder leiding van de Heeren Architecten Jos. van Ree en Hendrik Meulkens. 3e. Volgens platte grond van de oude schuurkerk van Waalwijk gele gen ten Noorden van de thans nog bestaande pastorie, was dit bedehuis ongeveer 30 M lang en ruim 10 M. breed. Is gebouwd na den brand van kerk en pastorie van 1685. Verge lijk: Kerkklokje. Dit kerkske was opgetrokken in ijsselsteen, gedekt met pannen en riet. 't Had witgekalkte muren, ramen glas in lood. De kleine sacristie was ver bonden met pastoorswoning langs de Klooster Heul. 4e. De pastoor, de ZEerw. Heer Urb. Voet, teekende aan dat er in enkele dagen alleen onder de Roomschen vele groote lijken ten gevolge van de ziekte „dissenterie" op 't laatst van het jaar 1781 waren 5e. Pastoor Urbanus Voet is begra ven in het klooster op den 2den Februari 1785. IV. Ie. Pastoor Fredericus van den Houdt werd den 18 Mei 1788 gemach tigd door den Hoogeerw. Heer Aerts, vicarius van de Bossche diocese, tot de oprichting van „de Gedurige Aan bidding" in de parochie Waalwijk Vice-pastoor was alstoen Cappellaan Vitalis Bernuli. 2e. De perkamenten en papieren beeldekens (bidprentjes) van dezen Pastoor van den Houdt zijn gedrukt bij v. Gemert, Waalwijk. V. J. M. Dassen, religieus der Abdije Tongerloo onderteekent hij procuratie van I. B. I. Le Bon, erfgenaam van wijlen den WelEerw. Heer Leopoldus van Dingenen, in leven Roomsch pastoor van- en te Waalwijk, de boeken ter afrekening met het Kerkbestuur van Waalwijk, op den llden Mei 1826. VI. Kerkregenten tijdens het pastoraat van Paulus Antonius van Baer (als pastoor benoemd 16 Mei 1826 tot 10 Febr. 1836) in de R. K. Kerk te Waalwijk Cfr. Kerkklokje. 1. Jan Govertje Pessers Cfr. Supra 11 12. 2. Hermanus Verlegh Cfr. Supra II 13. 3. Henricus van Dijck Cfr. Supra II 14. 4. Joh. Th. Pulsers. wasbleeker, geb. te Uden, overleden te Waalwijk 9 Juni 1832, oud 46 jaren. 5. Victor J. B. Hoos, overleden 24 Februari 1837. VII. 1. De grenzen der St. Jan Baptist parochie W a a 1 w ij k strekten zich tot 1851 uit over Waalwijk—Besoijen— Drongelen Ganzoijen —Vrijhoeven— Capelle. 2. Door Monseigneur Henr. Den Dubbelden is den 29 Juni 1851, op verzoek van den Hoogeerw. Heer Deken W. A. Coppens (Cfr. Infra VIII) be sloten tot oprichting der parochie Besoijen. Op den 14 Augustus 1851 is de eerste steen gelegd van de Parochie kerk door den bovengenoemden Deken en op 23 Jan. 1852 deed Zijn Hoog eerw. de inzegening, als gemachtigd hiertoe door Mgr. J. Zwijsen. Het eerste Kerkbestuur was pastoor Joh. van Kessel en de heeren Am. Dalleu (IX 4o), G. Kievits, Joh. v. d. Hout, Corn. Verwiel, Burgemeester. Bij de parochiescheiding en de op richting van deze parochie van O.L.Vr. Onbevl. Ontvangen werd Zuijdewijn— Capelle door de Kerkelijke Overheid bij Besoijen ingedeeld. Pastoors dezer parochiede oud kapelaan van Waalwijk Joh. van Kessel, benoemd 1 Juli 1851, tot 1888. Pastoor H. Verberne, geb. 1842, pries ter 1867 en in 1888 pastoor, tot 1909. Sindsdien de Zeereerw. Heer J. T. Buijs, geb. te Herpt 1865, priester gewijd 1889. 3. In het jaar 1902 werd de St Antonius Parochie door den Zeereerw. Heer A. P. Kuijpers, den Parochie stichter, begonnen. Pastoor Kuijpers, geb. te Oisterwijk 1863, priester ge wijd 1888. De grensscheiding aan den kant van de St. Jan Parochie werd aangegeven door de Kerkelijke Overheid door de lijn van het Staatsspoor. Op den 13 Mei 1901 werd begonnen met de grondwerken van de St. An- tonius-kerk en de pastorie. Den 13 Juni d.a.v. werd de eerste steen gelegd. De plechtigheid der inzegening dezer schoone kerk had plaats op 30 April 1902. De leden van dit eerste Kerk bestuur de Zeereerw. Heer A. P. Kuijpers en de heeren Am. van Huiten, Adrianus de Graaf, Corn. Meelis en Corn, van Nooijen. 4e. Van de Roomsch Katholieke Gees telijkheid van het Bisdom 's Hertogen bosch, die gedurende bijna een eeuw als Pastoor fungeerden in de St. Jan Baptist parochie, zijn er slechts twee te Waalwijk gestorven en alhier be graven. Onder tombe en zerk rusten op ons kerkhof de Zeereerw. Heer pastoor Eg. Petrus Schrijvers en de Zeereerw. Heer Leonardus Brans. Het opschrift onder het kruis op de begraafplaats van pastoor Schrijvers z.g. luidt als volgt: D. O. M. et piae memoriae Aegidii Petri Schrijvers qui natus in Schijndel Ao Di MDCCLXXXXVII. per annos XXXI1II pastor Wahalovensis in Dno obiit IV ID. Aug. MDCCCLXX. Pastoor Schrijvers is geb. te Schijndel 30 Nov. 1797, pastoor te Waalwijk sinds 12 Februari 1836 en aldaar over leden den 10 Augustus 1870. 'tWas een eenvoudig man, „de wet van goedheid lag op zijne tong." Vgl. Bidprentje. Op het grafmonument van den be minden Herder Leonardus Brans, pas toor geworden 29 September 1911 en overleden 7 December 1915, is inge- beiteld „Ik heb onder U geijverd voor het goede, en ik zal niet beschaamd wor den." In het jaar 1926 zal het een eeuw geleden zijn, dat de zielenzorg te Waalwijk van de parochie St. Jan werd opgedragen aan de R K. Gees telijkheid van het bisdom van 's-Her- togenbosch. De parochie Besoijen be staat dan 75 jaar, en St. Antonius viert het zilveren jubilé in 1927. 5. De weleerw. Heer V. A. J. Rijke was de Stichter en leidsman der Broe derschap „De H. Familie J. M. J.. De oprichting dateert van 7 Mei 1865 en is begonnen met een zestiental leden. Van af 1866 worden hier in de stad de Familieblaadjes verspreid. De allereerste Secretaris der H. Fa milie was wijlen de Heer P. H. C. Wijten tot December 1882sindsdien is de nog fungeerende Secretaris der H. Familie de Heer Dingeman van Bavel. De eerste organisten tijdens de vergadering der H. Familie waren de Heeren P. H. C. Wijten, overleden 12 Februari 1920 en Notaris Eug. Tijsmans, overleden 30 Mei 1878 in den ouderdom van 63 jaar. De beeldengroep der H. Familie werd aangekocht bij den Heer Goossens te 's-Hertogenbosch in Juni 1868. Een prachtig vaandel ten geschenke ontvangen van een gewoon lid der H. Familie, van Petrus van Giersbergen, (overleden 15 Februari 1908, in den leef tijd van 85 jaar.) Dit vaandel is plech tig gezegend door den Apostel-Mis sionaris Pater Raaymakers, Directeur van Sparendaal. Zie Zondagsblad der H. Familie.) In 1866 vertrokken meerdere leden der H. Familie als vrijwilligers naar Rome om voor Z. H den Paus te strijden. Zij behielden als volgens no tulen van 25 Februari 1866 recht op een H. Mis bij overlijden. De éérste Zouaaf, lid der H. Familie, die is ge storven staat op de lijst der overle denen „in piam memoriam" m. n. Joannes van der Lee, oud 30 jaar, overleden 15 Juli 1867. Het ledental dezer Godsdienstige Vereeniging is thans 280 en 14 Dona teurs. Ook voor de eereleden wordt bij overlijden een H. Mis opgedragen. In 't jaar 1925 diamanten feest der H. Familie!! Die bloem der Vereeni- gingen, hier in deze parochie opge schoten en ontloken, mag nooit ver welken of vergaan. (Wordt vervolgd.) Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electrlcltelt. Tegenover 't Station. Telei. No 806. Wat iedere maand te doen geeft, (le helft Januari.) Nadruk verboden. 't Is niet onder blijde omstandighe den en mooie vooruitzichten, dat het oude jaar van ons henen ging en we een nieuwen jaarkring intreden. Noch voor de tuinders noch voor de land bouwers laat zich de toekomst bemoe digend aanzien. De nood der tuinders is bekend, het is een onderwerp van beraadslagingen geweest in de Tweede Kamer en de Minister heeft toegezegd ernstig te zullen overwegen, wat de Regeering kan doen om een algemeene inzinking en catastrophe van den tuin bouw te voorkomen. En hoe het met een groot deel onzer boeren is gesteld, is eveneens van algemeene bekendheid. De tijden zijn slecht en velen zitten op hooge lasten, 't zij van hypotheek of pacht. Groot is het aantal brieven klaag- en jammetbrieven, welke we de laatste weken ontvingen van pacht boeren, die verklaarden niet bij machte te zijn hun volle pachtsom te betalen en ook al den blik hoopvol richtten naar Den Haag en daarom ons vroe gen: „Wat dunkt u, is er spoedig een wet te verwachten, welke betere pacht- verhoudingen zal scheppen En dan hopen de meesten op het instellen van bij de Wet ingestelde Pachtbureau's, als er in enkele provinciën reeds be staan, ter regeling van de pachtvoor- waarden, maar dan met bindend recht. Dat zoo iets zal komen in de naaste toekomst, hebben we dien briefschrij vers niet kunnen voorspiegelen. Slechts hebben we de hoop kunnen uitspreken, dat de Regeering overleg tusschen pachter en verpachter zal willen be vorderen. In hoofdzaak zal de land bouwer o.a. op eigen krachten zijn aangewezen. Gelukkig is er door hem nog heel wat te doen, om zijn lot te verbeteren of althans draaglijker te maken. Nog lang niet alle middelen zijn uitgeput, welke kunnen worden toegepast ter verhooging der rentabi liteit van zijn bedrijf. Voorlichting wordt den boer geboden van alle zijden en wanneer hij deze aanvaardt, d.w.z. in praktijk brengt al wat wetenschap en ervaring hem leeren, dan zijn de uit komsten van de verschillende onder deden van zijn bedrijf ontegenzeggelijk nog dusdanig op te voeren, dat men straks, na enkele jaren, verbaasd de handen ineen zal staan over hetgeen is bereikt. Wanneer dit zoo is en dit kan als onomstootelijk worden vastgesteld dan kan de boer, die zijn vakblad leest en met zijn tijd weet mee te gaan, met veel meer gerustheid, of althans heel wat minder zorg, de komende tijden tegemoet zien. In den tuinKasperziken moeten liefst vóór het midden van Januari bespoten wordendruiven in kassen kunnen ook nog later in de maand behandeld worden. Is er buiten niet veel te doen, in de warme kas is altijd werk genoeg. Men houde de kas op temperatuur, om de planten, waarvan men spoedig zal moeten kweeken, aan den groei te houden60 a 70 graden Fahr. is een goede temperatuur Het droogt dien tengevolge zeer in de kas Zie daarom dagelijks de planten na en begiet ze, als ze te droog zijn, maar niet te erg. Aal- en kruisbessen mag men nu ook snoeien, zelfs bij stevige vorstechter geen vruchtboomen. Ge hebt lust, om nu reeds te zaaien in den kouden grond Best, dat kan, als het weer het toelaat en de aarde zich laat bewerken. Dan kunt ge thans reeds spinazie zaaien voor een schutting of rabat op het zuiden Werp het zaad met de greep in den grond, losjes weg, opdat het niet te diep wegkome. Hark er daarna netjes over en gier met verdunden koemest. Leg er een goede laag takken of rijsjes over heen ter beschutting! Wortelen. De Amsterdamsche bakwortel kan thans gezaaid worden, waartoe de bak goed diep wordt uitgehaald en daarna gevuld eerst met blad en ver volgens met ruigen paardenmest. Begint de bak na enkele dagen warm te wor den, laat hem dan eerst wat uitdampen en doe er dan dagelijks wat verteerde bladaarde op, niet alles ineens. Is er een voet aarde op, spit dan den bak nog eens om, na er eerst nog wat ver gane paardenmest te hebben opgebracht Daarna zaait men. Komen de plantjes op, dan dunne men ze uit op 3 a 4 c.M. afstand, Houd ze goed vochtig 1 Als ge er van houdt, zaai er dan wat radijs (witte kortlof broeiradijs) over. Houd uw Oranjerie, indien ge er een hebt, of koude kas op 40 graden Fahr., dat is voldoende. Op zonnige, vorstvrije dagen opene men de ramen der kas, om versche lucht binnen te laten. Zorg er voor de bladeren schoon en rein te houden door afsponzen begiet slechts matig! De bezetting van het^Roergebied. Vaderlandslievende betoogingen. Maat regelen der Duitsche Regeering. Giftig anti-Fransch was de betooging welke er Woensdagavond spontaan te Essen door de bevolking gehouden werd Ieder die het zag of meemaakte, voelde: „Dit volk haat de Franschen." Voor Donderdagmorgen de Fransche actie voorgoed een aanvang zou nemen hoewel Woensdagavond laat offi cieel nog niets bekend was gemaakt ten stadhuize van Essen heeft men zijn Duitsche hart willen luchten. Duizenden en duizenden zongen de Duitsche vaderlandsche liederen en namen zich voor de Franschen „waar dig te ontvangen"; leeg zullen de straten van Essen zijn, winkels en restaurants gesloten. A. s. Zondag zal officieel rouwdag zijn voor heel het Duitsche Rijk. Dat i^een der beslissingen van de regee- ring, die o.a. nog verder de volgende besluiten nam Dr. Landsberg, Duitsch gezant te Brussel verlaat de staddr. Mayer, gezant te Parijs, doet desgelijkshun economische staven blijven achterde betrekkingen met die landen worden als afgebroken beschouwd. Het vredes verdrag wordt voor verbroken verklaard en zijn uitvoering tot nader order buiten werking gesteld. Betalingen op de schadevergoedingsrekening worden niet meer gedaan. Met de Commissie van Herstel even min als met de Entente-mogendheden wil Duitschland onderhandelen, voor dat het geschiedde onrecht hersteld is. Aan alle mogendheden zal een uit voerige uiteenzetting van het Duitsche standpunt worden gegeven. En na de mededeeling, dat de ver ordeningen omtrent de vreemdelingen politie zeer zullen worden verscherpt besloot de regefering nog, dat de par ticuliere metaal- engoud-inkoopbureaux zullen worden gesloten en dat het alcoholverbruik sterk zal worden in gekrompen. Zonder twijfel zal Zaterdag de Rijks dag haar goedkeuring hechten aan al deze regeeringsbesluiten en haar ver trouwen aan de regeering schenken. Het Kohlensyndicaat is gepakt en gezakt naar Hamburg vertrokken en zal zich daar ontbinden, Dat beduidt voor de Fransche een enorme tegenslag. Want het Kolen- syndicaat is de eenige organisatie, die over alle documenten en bescheiden beschikt, waaruit de regelingen voor kolendistributie en verkoop te putten zijn. Tot de laagste beambten toe hebben meegewerkt, om den Franschen al dit materiaal te onthouden en te verzenden naar Hamburg. Tot zelfs de vakver- eenigingsvertegenwoordiger, die in het syndicaat zat, heeft er zich vrijwillig aan gewijd. De Entente moet dus nu maar zien hoe zij met de verschillende mijn- directies zelf in onderhandeling kan treden. Maar dat zal haar niet licht vallen, want alle leidende directeuren en alle hoofdingenieurs hebben het Roergebied verlaten Lijdelijk verzet, zoodat het in het Roergebied een chaos wordtdaarop zal iedere Franschman stuiten. Boven dien overwegen de mijnwerkers korte vliegende stakingen, want de levens- middelenprijzen stijgen reeds met den dag, het onderwijs zal worden ontwricht (de Fransche troepen komen namelijk in de scholen) en de woningnood (18 000 gezinnen hebben reeds geen woning) zal zoo nijpend worden, dat de eene ellende na de andere te ver wachten is. In het aansluitende Rijnsch- Westfaalsche industriegebied dreigen alle arbeiders de vliegende Roerstakin-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5