Net fl.K. 2de Meisje R.K. Dienstbode- Bericht van Inzet. A. H. Kempermn. C. Jansen, Doet Dw voordeel!! Prima Sla planten (Meikoning) MODE-VAKSCHOOL M ri Geen mooier Geschenk Benu's met tafelkaartjes. Binnenland. Gemengd Nieuws. Gevraagd gevraagd HOUDERS SPAARBOEKJES Vaste Betrekkingen Notaris Jansen ZIEKENSTOELEN De Concurrent T E~K OOP C. J. v. d. Hoek, Thuis knippen leer en, Schriftelijke Opleiding voor Coupeuse met diploma. Schriftelijke Opleiding voor Leerares. Gen Boek voor tiiuis knippen leeren fldtfertentiën. f 42.500.- gen te beantwoorden met sympathie stakingen. En Cobienz het Amerikaansche hoofd kwartier, is vrij onverwacht vacant gekomen, aangezien Amerika het goede oogenblik gekomen acht om zijn troepen aan ddh Rijn terug te trekken naar het verre vaderland. Daarmede demonstreert Amerika op zijn wijze, hoe het denkt over alles wat de Franschen beginnen tegen Duitschland Senator Reed bepleitte in een Senaats debat, waarin hij de Vereenigde Staten gelukwenschte met den moed om aan de wereld te toonen, hoe zij over Frankrijk denken, nog een tweede daad de terugroeping van Boyden, den bijzitter in de Commissie van Herstel, die zich aangesloten had bij de woorden van den Engelschman Bradbury. (Bradbury was de eenige die tegen de „in-gebreke stelling" heeft gestemd) Men weet dat de Franschen en Belgen een 120 k 150 000 man hebben samengetrokken, volgens henzelf ter bescherming van de contrölecommissies en van de ingenieurs. Als men nog verder weet, dat er reeds volle 50 ingenieurs te Essen zijn aangekomen, dan is het een gemakkelijk sommetje, hoeveel troepen Frankrijk wel noodig zal hebbetf ter bescherming van de 1000 a 1500 ingeniers, die nog ver wacht worden maar daarmede is met een bewezen hoe weinig vredelievend de Franschen zich het „halen van het verschuldigde hout, kolen en ijzer" hebben ingedacht. Het is daar aan de Roer je reinste militarisme van de gruwelijkste soort. De Engelsche pers waarschuwt voortdurend Frankrijk Maar Frankrijk acht zich daardoor eer nog op zijn teenen getrapt, dan ver plicht, er naar te luisteren. En toch is het een waarheid wat de Star schreef onder een spotprent van Poincaré. die met zijn bajonet den kalen üuitschen Michel in de grijp armen van het bolsjewisme drijft„Met de punt van de bajonet kan men veel, ja alles ter wereld bereiken. Maar men kan er geen kolen mee delven Engeland deed ook ia de Com missie van herstel niet mee, omda het kteine tekort in levering van kol# en hout, dat verooi zaakt werd door verschillende oorzaken, geen motief mag zijn tot deze drastische maatrege len, die op den duur geen succes kunnen hebben, voor he' wereldhers<el de ergste gevolgen zullen hebben, en alleen door Fransche en Belgische militaire en imperialistische neigingen worden ingegeven en daaraan kan En geland niet meedoen. De Franschen zijn hedenmorgen Essen binnengeiukt, De Duitsche regeering heeft tot eec grootsche protestactie besloten. De Duitsche rijksdag is tegen Zaterdag bijeengeroepen. Terwijl van Fransche zijde gemeld wordt, dat het terugtrekken van de Amerikaansche troepen weinig verras sing heeft gebaard, blikt dit feit io Engeland diepen indruk te hebb-n gemaakt. Ia den senaat der V S. heefi Reed bovendien op Jiet terugroepen van de Amerikaanschen toehoorder in de heistelcommissie aangedrongen. Naar verluidr, zou Italië te Parijs voorgesteld hebben de herstelkwestie na de isoleering van Engeiaad tusscheo F aokrijk, liane en Belgie eeoer- en Duitschland anderzijds op te lossen BERLIJN, 11 Jan. (Wolff). Naar men van bevoegde zijde meedeelt, is het vervoer van kolen op de schadever goedingsrekening vanochtend om 9 uur gestaakt, zulks op last van de zijde der regeering. In den gisteren gehouden En gelschen ministerraad is besloten, niet tegen Frankrijks optreden te protestee ren en de Britsche bezettingstroepen niet terug te roepen. Engeland blijft dus zijn passieve houding bewaren. Tegen Maandag a.s wordt in Duitsch land een algemeene staking van een kwartier tot een half uur voorbereid als protest tegen de Fransche actie, Gemeld wordt, dat de Duitsche sche pen, op weg naar Antwerpen, te Rot terdam zullen blijven, daar zij voor beslagleggingen der Belgische regee ring vreezen. In de Fransche kamer heeft Poincaré gisteren zijn aangekondigde verklarin gen over Frankrijks actie tegen Duitsch land afgelegd. De kamer sprak haar vertrouwen in de regeering uit. PALERMO, 11 Jan (Belga). Ex-koning Konstantijn van Griekeniand is van ochtend om 11 uur plotseling overleden. Konstantijn leed aan arterioscle- rose en nephritis, doch niets liet een spoedigen noodlottigen afloop van zijn ziekte verwachten. Hij zou morgenavond met zijn gezin naar Napels zijn ge gaan. als gast van den hertog van Aosta en zou zich vervolgens naar Florence begeven hebben, waar hij zich wilde vestigen. Vanochtend werd hij getroffen door een bloeduitstorting in de hersenen, hij verloor het bewust zijn en overleed, ondanks de onver wijlde krachtige zorgen van de ge- neesheeren. De typografenstaking is vrijwel geheel verloopen. Alleen in den Haag zijn ongeveer 100 slachtoffers. Omtrent het drama, dat zich in den nacht van Vrijdag op Zaterdag in Den Haag heeft afgespeeld, vernemen wij nog de volgende bijzonderheden Het echtpaar M., op wie het ongeval betrekking heeft, woonde niet, zooals gemeld is, in de Ravesteijnstraat, doch in de Rembrandtstraat 154. De man, die eigen baas is, is graniet werker en verdient als zoodanig goed geld. Het meeste geld werd evenwel door den man verbrast, zoodat voor het huisgezin slechts weinig overbleef. Herhaalde malen gaf dit gedrag dan ook aanleiding tot huiselijke twisten, waarbij de man, volgens mededeeling der buren, zich niet ontzien moet hebben, de vrouw ernstig te mishan delen. Het is dan ook verschillende keeren voorgekomen, dat de vrouw die van nature overigens erg zenuw achtig was, de straat opvluchtte en dan bij buren een onderkomen moest komen zoeken. Ook gebeurde 't wel, dat de vrouw op straat ineenzakte en dan ergens moest worden binnenge dragen. Nog dezen zomer is het voor gekomen, dat een 6-tal agenten den man uit de woning hebben moeten halen en hem daarna moesten be schermen tegen het woedende publiek, dat steeds diep medelijden met de vrouw had. Soms kwam de man langen tijd achtereen niet thuis, vrouw en kinderen aan hun lot overlatend. Ook dit was nu weer het geval. Nadat de man eenige nachten was weggebleven, kwam hij Vrijdagavond om 10 uur even thuis, trok zijn goede kleeren aan en vertrok weer. Dit alles heeft de vrouw in hoogst overipannen toestand gebracht en blijkbaar in een vlaag van waanzin is zij des nachts om 4 uur van haar bed opgestaan, heeft haar beide kinderen gegrepen en is luid gillend in haar nachtkleeren de straat opgevlucht, in de richting van den Zuid Buitensingel. Een der buren heeft zich daarop spoedig aangekleed en is de vrouw op de fiets nagereden, zonder haar echter te kunnen vinden. Andere buren moeten de vrouw, toen zij de straat^opvluchtte, tot de kinderen hébben hooren zeggen„Nu gaan wij samen den dood in". Verschillende buren hebben het gegil gehoord, maar daaraan niet meer aan dacht gewijd dan anders, omdat het herhaaldelijk voorkwam. Ook verneemt men nog, dat om streeks 4 uur door menschen, wonende aan den Zuid Buitensingel, een gii is gehoord. Voorts verspreidde zich onder de groote menigte belangstellenden het gerucht, dat iemand de vrouw met beide kinderen onder den arm in het water heeft zien springen, hetgeen onwaarschijnlijk is, aangezien die per soon het gebeurde dan toch wel zou hebben gemeld. In de omgeving van de woning heerscht algemeene verbittering tegen den man. De man zelf is nog niet thuis ge weest en is blijkbaar niet te vinden. Wel hebben buren een bezoek ge bracht aan de tweede étage, doch vonden alles in goede orde. Zelfs de kleeren van vrouw en kinderen hingen nog op een stoel Naar schatting is de vrouw onge veer 33 jaar oud. Nog kan worden medegedeeld, dat het lijk van de vrouw uit den Zuid Buitensingel is opgehaald. Ook na het ophalen van het lijk van de moeder werd het dreggen naar het lijkje van het 5'l2-]arig jongetje nog steeds onvermoeid doorgezet. De bewoners van het perceel 113a aan den Zuid Binnensingel hebben zich bijzonder verdienstelijk gemaakt, door een kamer beschikbaar te stellen om de lijken tijdelijk onder te brengen, tot ze werden vervoerd, terwijl aan de dreggende politieagenten alle mogelijke medewerking werd verleend, waarvoor hoofdinspecteur Kierdorf de personen persoonlijk is gaan bedanken. Ook de lijkjes der beide kinderen zijn gevonden, zoodat deze waphoops- daad 3 slachtoffers heeft geëischt. De brandweer te Amsterdam werd gistérnacht tegen 2 uur gealar meerd voor een brand, die uitgebroken was in de Anjelierstraat. Toen de brandweer kwam, stond 't voorgedeelte van de tweede verdie ping in lichte laaie. Door buren werd medegedeeld, dat vermoedelijk in het brandende huis nog 2 kinderen moesten zijn. Er was echter geen denken aan, dat de brand weerlieden nog in de voorkamer kon den doordringen. Een poging werd gedaan om de achterkamer die vol rook stond binnen te gaan. Daar vonden de mannen inderdaad twee kinderen op een kermisbed slapende op den grond Ze wefden in bewusteloozen toestand naar de êerste verdieping gebracht. Het waren een jongetje en een meisje. Door toepassing van kunstmatige ademhaling met behulp van een zuur stof-apparaat werden de 6-jarige Hen drik en de 2-jarige Marietje Boer weer bijgebracht. Ze hadden ook nog ernstige brandwonden. Door de groote hitte, die in het vertrek heerschte, was de verf van de zoldering vloeibaar geworden en deze was op de beide kinderen, die op den vloer lagen, gedropen, Door den Ge neeskundigen Dienst werden de kin deren naar het Binnen-Gasthuis ver voerd. Twee andere grootere kinderen waren bijtijds wakker geworden en naar de buren gevlucht. De ouders waren niet thuis. De voorkamer brandde uit, de ach terkamer kreeg belangrijke schade. De brand is veroorzaakt door een petroleum-nachtlampje op de trap. Dit lampje stond op de eerste verdieping zoo dicht bij de zoldering, dat deze doorbrandde en de geheele verdieping aantastte. De toestand van de beide kinderen is ernstig Bij het onderzoek naar den dief stal in het postlokaal van het station- Maastricht, is men nog niet verder gekomen. De besteller, die daar den bewusten avond zijn fiets had neergezet, is weer op vrije voeten gesteld, daar van zijn schuld niets gebleken is. Uit den aard der zaak is het moeilijk uit te maken, welke brieven vermist zijn en of zij geldswaarde bevatten, omdat het advies, waarop dat alles staat ver meld, ook gestolen is. De inhoud van vter der vermiste brieven is bekend zij bevatten een aanmaning tot betaling van schuld, een obligatie, een inter nationaal rijbewijs en f 800 aan bank papier. Bij het eten van een stuk apppl is een kind van den bloemist W., te Noordwijkerhout gestikt. In het gasthuis te Leiden, waarheen het vervoerd was, kon men slechts den dood constateeren, Te Terapelkanaal is de agent van politie B. gisteren levensgevaarlijk gewond door een mes- of dolksteek. De dader is gevat In het dorp Teichenau in Silezië zijn vijf kinderen bij het schaatsen rijden verdronken. Ingezonden Mededeelingen. tegen 15 Febr a.s. 30154 niet boven de 16 jaar. Zij die kunnen tafeldienen, mazen en stoppen genieten de voorkeur. Brieven onder No. der advert, aan het Bureau v. d. Blad. Tegen 1 MEI te WAALWIJK in klein gezin eene nette Brieven onder No, der adver tentie Bureau v. d. Blad. 30125 VAN 30175 der Boerenleenbank te Capelle, worden verzocht deze boekjes in de maand Januari bij den Kassier in te leveren. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18 35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 02241 De onveiligheid in Limburg. De onveiligheid in de Zuid-Limburg- sche grensgemeenten, neemt met den dag toe. In Kerkrade geschiedt sinds een paar dagen de overbrenging van de post naar het station Kerkrade-Rol- duc en terug naar het postkantoor on der geleide van militaire politie. Ook in de omgeving van Gennep is het allesbehalvé veilig. Zondag circa 7 uur 's avonds kwamen 4 Duitschers in den winkel van Rutten te Siebenge- wald. Vrouw Rutten stond hen te woord. Zij haalden elk een revolver te voor schijn en bedreigden de vrouw daar mede. Op haar hulpgeroep kwam haar echtgenoot toegeloopen, maar ook deze werd bedreigd. Rutten wist een der Duitschers vast te grijpen, waarop de drie anderen de vlucht namen. Terwijl Rutten met den Duitscher worstelde, haalde zijn vrouw een groo- ten hamer, waarmede zij den indrin ger een slag op het hoofd gaf, met het gevolg, dat deze op den grond viel. Met de knieën op de borst van den Duitscher wist vrouw Rutten hem in bedwang te houden, terwijl haar man de drie anderen naliep. Een der kinderen wist in de nabij heid aan de marechaussee te telefo- neeren, waarop deze binnen weinige oogenblikken verscheen en den Duit scher, nog steeds door vrouw Rutten vastgehouden, arresteerde. Tel. te WAALWIJK, bericht dat de FABRIEKSGE BOUWEN en MACHINERIEN te Nieuwkuik, eigendom der Heeren Pillot en Beijer, in massa zijn ingezet en verhoogd tot De TOESLAG heeft plaats op Donderdag 25 Jan 1.923 n m. 2 uur in het Café G. de BONT te Nieuwkuik. 30185 Notaris JANSEN. Burgemeester v. d. Klokkenlaan 3 WAALWIJK is een SPECIAAL ADRES voor Wiegen, Luiermanden, Stoelen en fauteuils. met of zonder inschuifbaar voet stuk of verstelbare rug, voor Sanatorium of Vereeniging het „Groene Kruis." Extra lage prijzen. Ook bieden wij aan Slagers-, Wasch-, Werk-, Boodschap-, Konden manden en Beiskoffers Beneden ELKE concurrentie. REPARATIE spoedig en billijk. Vernieuwen en leggen van fUetmatzittingen. Eigen fabrikaat 22883 Beleefd aanbevelend. JSAHAPERirj-TABLETTEfl GEERTRUIDENBERG. Telefoon 119. Scheepsbevrachter er. beSedigd Scheepsmeter. LEVERING VAN Grint, Steenslag, Split. Zand Coolsintels. Steenpuin, en Schuimaarde. - - Levering in kleine en groote partijen. Sterk concurreerende prijzen. 22894 Wijnen, Likeuren, Boerenjongens, ^ort, Koekjes, Koek enz. enz. Prijzen zeer concurreerend. Aanbevelend, 22915 Besoijensche Steeg WAALWIJK. 120.— per duizend en 30173 f 2.50 per duizend. Tuinder Capelle. Het abonnementental van ons blad is de laatste dagen weer met j zeer vele uitgebreid, j Adverteerders denkt toch aan de waarde voor Uwe reclame van dit blad dat in Waalwijk en de Langstraat steeds meer gelezen wordt. Administratie. \/oor de vele bewijzen van belangstelling bij mijn be- noeming tot burgemeester van Sprang Capelle betuig ik mijn hartelijken dank. C. G." H. H. MEIJER. Sprang-Capelle, 13 Jan. '23. 30186 kan elke Dame of meisje zonder rekenen en teekenen van alle boven- en onderkleeding, ook jongens en kinderkleeding. Zendt postwissel k f 1.60 of briefkaart en U ontvangt per omgaande een boek voor zelfonderricht met meer dan 100 modellen en daarbij een gratis appa raat. om U te laten zien hoe gemakkelijk onze methode is. Verschillende naai- en huishoudscholen werken met succes, volgens onze methode. VRAAGT PROSPECTUS. Ged. Leerares ij en directrice Tolsteegsingel O.z. 54, Tramhalte lijn I en III, voorheen HEERENWEG 44 Postcheque en Gironummer 76650. VOOR MOEDER EN DOCHTER ALS Verkrijgbaar ad f 1,60zendt postwissel. Waalwijksche Stoomdrukkerij AN TOON TIELEN. door gevade koude of pijn en koude in de ledematen Gebruik VERKRIJGBAAR BIJ APOTHEKERS Etl DROGISTErl

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6