li [cum het mm. Derde Blad. Industrieelen, handelaren; allen die belang hebben* bij en belangstellen in 't behoud onzer industrieën, op naar Tilburg, naar de MEETING op Maan dag a.s. Provinciaal Nieuws Nummer 3. Zaterdag 13 Jan. 1923. MEDEDEELINGEN Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Onze Kamer vestigt de aandacht van belanghebbenden op enkele bepalingen der Handelsnaamwet, welke op 15 October 1922 in werking is getreden Art. 3 Het'is verboden een handels naam te voeren, die in strijd met de waarheid aanduidt dat de handelszaak geheel of gedeeltelijk aan een ander zou toebehooren. (Een alleenhandelend koopman, b.v. genaamd A. lansen, mag geen handels naam voeren H. Klaassen, A. Jansen Co., A. Jansen en Znenz Art 4. Het is verboden een handels naam te voeren, die in strijd met de waarheid aanduidt, dat een handels zaak zou toebehooren aan een of meer kooplieden, handelende als vennoot schap onder firma, als commanditaire vennootschap, ofwel aan eene naaml, Vennoootschap, wederkeerige verzeke ringsmaatschappij of waarborgmaat schappij, coöperatie of andere vereeni- ging of stichting1. (Bovengenoemde Jansen mag dus niet schrijvenMaatschappij tot ver koop vanUitgeversmaatschappij A. Jansen, enz.) Art. 5. Het is verboden een handels naam te voeren, die, vóórdat de han delszaak onder dien naam werd ge dreven, reeds door een anderen koop man rechtmatig werd gevoerd, of die van diens handelsnaam slechts in ge ringe mate afwijkt, een en ander voor zoover dientengevolge, in verband met den aard der zaak der beide handels zaken en de plaats, waar zij gevestigd zijn, bij het publiek verwarring tus- die handelszaken te duchten is. Een ieder die in het Handelregister is ingeschreven heeft er dus belang bij om na te gaan, of de door hem ingeschreven handelsnaam wel met het oog op de Handelsnaamwet toelaatbaar is en indien dit niet het geval is, zijn handelsnaam te wijzigen en van deze wijziging opgave te doen bij het Handelsregister. Degenen die een verkeerden naam voeren, hebben tot 15 Februari 1923 den tijd dezen naam te wijzigen Na dien tijd zijn zij echter strafbaar en kunnen belanghebbenden hun een proces aandoen. De Kamer van Koophandel geeft aan ieder ingeschrevene gaarne de noodige inlichtingen. Waalwijk, 12 Januari 1923. De Haagsche redacteur van de Msbd. meldt Niettegenstaande allerlei geruchten en berichten, dat de regeering binnen kort met een wetsontwerp tot het instellen van invoerverboden zal komen kan ik als vaststaand berichten, dat de regeering op het oogenblik in deze nog geen'beslissing heeft genomen. Wel is binnenkort een beslissing, hetzij in de eene, hetzij in de andere richting te verwachten! De kwestie van de invoerverboden heeft verschillende kanten, welke door de voorstanders veelal worden voorbij gezien. Zoo bestaat er bijv. kans, dat door eventueele invoerverboden de uitvoer onzer landbouwproducten etn stig wordt geschaad. Verder bestaan er nog verschillende andere factoren, die bij het nemen van een beslissing, door de regeering in het oog moeten worden gehouden. Tot zoover de Msbd. Niettemin moeten wij ons berich van Woensdag staande houden. De „Tel." meldde, dat er tus schen de R^geering en de Nederlanc sche Bank onderhandelingen aange vangen zijn over eene regeling tot het verleenen van steun aan onze industrie voor leverancies in het buitenland, in dien zin, dat de Regeering een dee van het risico van buitenlandsche leveringen voor haar rekening neemt Als percentage wordt genoemd 30 50 pCt. In verband hiermede deelt onze Haagsche redacteur mede, dat dit be richt slaat op de reeds bestaande exportcredieten, waarvan op het oogen blik betrekkelijk weinig gebruik wordt gemaakt. Ten behoeve van de industrie wordt thans een regeling overwogen ongeveer zooals die thans in Engeland geldt. Msbd. Woensdagavond had in de groote zaal van den R.K. Werkliedenvereeni- ging de laatste apologetische cursus avond plaats voor de leden van den R.K. Vrouwenbond. De Eerw. pater Henricus, die zijn gehoor telkens heeft zien vergrooten, sprak ditmaal over den hedendaagschen levensernst. Hij wees er op dat de ware levensernst niet meer onder de menschen heerscht. Een voetbalmatch, een Dempsy nemen alle gedachten in beslag en aan iets hoogers denkt men niet meer. Alleen dan, wanneer de menschen weer doordrongen zijn van den waren levensernst en kunnen en zullen er betere toestanden komen. De ZeerEerw. heer Van Riel deelde, na eerst de leden voor 1923 het beste te hebben toegewenscht, mede, dat op Woensdag 31 Januari door de tooneel- club van de Vrouwenbond, een groote tooneelvoorstelling zal worden gegeven. Vervolgens wees hij er ook nog op dat de cursus van de Kookschool binnenkort eindigt en nieuwe leden zich voor den volgenden cursus nu reeds tunnen aangeven. Hij spoorde allen aan van deze zoo hoogst nuttige in stelling een ruim gebruik te maken Donderdagavond werd in de zaal van de R.K. Werkliedenvereeni- ring de vijfde ontwikkelingsavond ge- ïouden. Als spreker trad ditmaal op de WelEerw. heer Tervooren, kapelaan te 's Bosch die als onderwerp had gekozen het St. Petrus-liefdewerk. In eehe aangename causerie wees spr. op het groote werk van den Vlissiearbeid. Duidelijk toonde hij aan c e hand van officieele statistieken aan dat niet alleen in de nog onbeschaafde werelddèelen priesters te kort komen, och ook in Europa. Zwitserland en Nederland hebben in verhouding de meeste priesters. Voor de zorg van 000 zielen is in deze landen 1 priester Verder deed de Eerw. spreker duidelijk uitkomen dat vooral in de Oostersche landen het in het belang van de Missie is dat zooveel mogelijk priesters uit eigen land worden >evormd. Deze toch bezitten meer het vertrouwen van de inlanders en boven dien kunnen zij intensiever werken, wijl ze meer met den aard van het volk op de hoogte zijn. De Witte Paters vooral hebbeh dan ook in de laatste jaren heel veel werk gemaakt van de opleiding van inland- sche priesters. Na allen aangespoord te hebben de Vlissie-actie in alle opzichten te steunen en vooral het St. Petrus- Liefdewerk, dat speciaal ten doel heeft inlandsche priesters te vormen eindigde de Eerw. spreker zijne causerie. Een dubbel mannenkwartet, onder eiding van den heer V. van Os bracht voor de lezing en tusschen de pauze op zeer verdienstelijke wijze eenige liederen ten gehoore. De Eerw. heer Bijnen dankte den Eerw. spr. voor diens duidelijke uit eenzetting van het St. Petrus liefde werk en spoorde de aanwezigen aan steeds trouw de cursusavonden bij te wonen. Donderdag 25 Januari zal de* Eerw. heer van Berkel, kapelaan van de parochie van St. Clemens alhier spreken over de Liturgische plechtig' heden der H. Mis in de 3e eeuw (met lichtbeelden en zang van jongens en mannenkoor.) Maandag 22 Januari geeft de liedertafel „Oefening en Vermaak" haar jaarlijksch Qroot Winterconcert, en heeft voor 1923 zich wederom de mede werking weten te verzekeren van een der eerste, zoo niet de eerste zangeres van ons land. Niet minder dan Mevr. van der Meer-Offers, die overal, waar zij optrad de grootste lauweren oogstte en waarover de dikwijls zoo moeilijk te bevredigen pers niets dan lof ver meldt, zal de gast zijn der liedertafel Zij zal ons vergasten op een zestal nummers en zal dit alleen voor Waalwijks kunstminnend publiek een aansporing zijn om dit concert bij te wonen Wij feliciteeren reeds bij voorbaat „Oefening en Vermaak" met deze keuze en hopen, dat een druk bezoek de groote kosten eenigszins mag goed maken, welke de liedertafel zich heeft moeten getroosten om een dergelijke kracht te engageeren. Wij vestigen de aandacht op de in dit nummer voorkomende publiciteit der Wavi, speciaal de nieuwe dienst regeling, ingaande 15 Januari, waarbij de dienst op Kaatsheuvel—Tilburg aan zienlijk wordt uitgebreid en de dienst op Dongen wordt heropend. Ook wijzen wij belanghebbenden op de speciale diensten op Maandag a.s. naar de manifesteerende meeting te Tilburg waarvan natuurlijk zeer velen gebruik zullen maken. Woensdagavond had in de R.K. Kiesvereeniging alhier de candidaat- stelling plaats voor de Prov. Staten verkiezing. Lijsten werden ingediend voor de heeren Mr. P. H. Loeff (aftr.), G. R. van der Ven (aftr.) en E. W. Klijberg Op Dinsdag 16 Jan. zal om half tien in den Gildenbond alhier eene algemeene vergadering gehouden wor den van den Kring Langstraat van den Ned. Chr. Boerenbond, waarin als spreker zal optreden den heer van Haaren, secretaris van den N. C. B. Agenda 1. Bespreking slachtvee verzekering. 2. BesprekingLandbouwboekhouden. 3. Bespreking Boekhouden voor de Inkomstenbelasting. Mededeelingen. Landbouwers van Waalwijk komt deze zeer belangrijke vergadering bij wonen en vooral de leden van den Jongen Boerenstand mogen niet ont breken, om de punten van de agenda later in practijk te kunnen brengen. A.s. Zondag des n.m. 2 uur hoopt Ds. Mulhnickel in de Bediening des Woords in de Ned. Herv. Kerk alhier (voormalig Besoijen) voor te gaan. Men schrijft ons Zondag 2 Januari j.l. was het 50 jaar geleden, dat de heer Antoon Glavimans, in de Ned. Herv. Kerk te voormalig Baardwijk, in het ambt van Ouderling werd bevestigd. Deze zeld zame gebeurtenis werd bij monde van Ds. Louwe Kooijmans in den morgen dienst op treffende wijze herdacht. Moge ook straks na het beëindigen van zijn ambtelijk werk en als de avond des levens voor hem gedaald is, be vestigd worden „Als de Overste Herder zal verschenen zijn, zult gij de kroon des onvergankelijken levens ontvangen. Ga inIn de vreugde Uws Heeren." Op het door de Waalwijksche Biljartclub uitgeschreven Biljartcon cours, gevestigd bij den heer A van Berkel, werd j.l. Zaterdag door een zestal uit Tilburg niet minder dan 155 caramboles behaald. Heden om half vier en zeven uur zal weer door een zestal uit Tilburg worden deelgenomen. A.s. Dinsdag zal door de Biljartclub Ons Genoegen", gevestigd bij den heer A. Kemperman, met een zestal deelgenomen worden. Op de werf der N V. C. van Gressen en Zonen te Krimpen a/d. IJssel wordt voor rekening der Reederij Arie Smit" te Slikkerveer een Motor boot gebouwd genaamd Thor II Deze boot is bestemd om te varen tusschen Geertruidenberg en Rotterdam Ze zal worden voorzien van een „Bolnes-Motor", die een vermogen kan ontwikkelen van 300 I.P.K. Een hulpmotor voor werktuigen en een dynamo voor electrisch licht wordt eveneens aangebracht. De rederij is van plan in Juli e k de boot in de vaart te brengen De Thor VII, varende als reserve, zal ook een belangrijke verbetering ondergaan. Deze boot wordt 6 Meter verlengd en voorzien van electrisch licht. De Valuta-concurrentie en de Noord- Brabantsche industrie. Op 2 Januari werd te Tilburg een vergadering gehouden van Voorzitters en Secretarissen der verschillende Noordbrabantsche industrieele organi saties, o.a. werd de vergadering bijge woond door vertegenwoordigers van De Vereeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen, Ned. R. K. Bond van Schoenfabri kanten, Vereeniging van Tilburgsche Schoen fabrikanten, Ned. R. K. Vereeniging van Leder fabrikanten, Ned. R. K. Vereeniging van Sigaren fabrikanten, Vereeniging van R. K. Sigarenfabri kanten „De Kempen", R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Bosch, R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Breda, Vereeniging van Katholieke Werk gevers in de Textielnijverheid, R. K. Werkgeversvereeniging Goirle. De vergadering was gewijd aan de bespreking van den noodlottigen toe stand, waarin veruit het grootste deel der Noord-Brabantsche Nijverheid is geraakt tengevolge van den ongebreidel- den Buitenlandschen invoer uit landen met gedeprecieerde valuta. Een sterke ontevredenheid kwam tot uiting over hét feit dat de Regeering nog steeds in gebreke is gebleven om aan de Staten Generaal maatregelen voor te stellen om in dezen toestand verbetering te brengen. Besloten werd uit de verschillende industrieele organisates in Noord-Bra bant een comité te vormen, dat pro paganda zal voeren voor de noodza kelijkheid van dergelijke maatregelen In verband daarmede zal op 15 Jan. 's middags te 2 uur in de zaal der Nieuwe Koninklijke Harmanie te l ilburg een groote manifesteerende vergadering der geheele Noord Brabantsche nijver heid worden belegd. Op deze vergadering zullen de heeren Mr. Dr. Jan van Best en Jan van Rijzewijkalssprekersoptreden. Behalve de industrieelen en verdere belang hebbenden zullen ook de leden der Ie en Ilde Kamer van Noordbrabant de leden der Provinciale Staten, de Noordbrabantsche Kamers van Koop handel en de voornaamste Noord Brabantsche gemeentebesturen worden uitgenoodigd. Voor verdere bijzonderheden ver wijzen wij naar de advertenties in de bladen. DRUNEN. Bij h»t Correspondent schap der Arbeidsbemiddeling zijn als werkzoekenden ingeschreven 4 houtenhakkeazetteJs, 8 handwer kers, 1 snijder, 8 stiksters, 1 machinist, 20 schoenfabrlekarbelders, 1 jooler, 1 textielarbeider, 1 werkmeester, 1 mach. houtbewerker (le klas zager). Bij de werkverschaffing zijn ruim 70 wcrkloozen aan het werk gesteld. NIEUWKUIJK. In verband met de ter plaatse bestaande werkeloosheid io de mandenindustrie kunnen we tot ons genoegen mededeelee, dat deze, voor wat betreft de kostwinners, reeds als opgehouden kan worden beschouwd, door de door het gemeentebestuur ter zake getroffen regeling met de fi'ma Prinsen en Van Halder, onder nad<uk- keltjk beding van de zijde der fi ma dat geen werklieden door die fi'ma na afluop der werkeloosheid van andere patroons worden overgenomen, HEDIKHUIZEN. Openbare verga dering van den Raad dezer gemeente op Zaterdag 13 jan. des v.m. 10 uur, Agenda 1. Iogekomen stukken. 2. Machtiging verpachtingen en ver- koopingen over 1923. 3. Bespreking werkeloosheid en werkverschaffing. 4. Benoeming lid commissie tot wering van schoolverzuim, vacature de heer H. Princen. 5. Benohming Commissie van toe zicht op het Lager Onderwijs, vacature Mej. Honriette Princen. CAPELLE. Ds. A. Meijers, Herv. Predikant te Woubrugga heeft het beroep naar deze gemeente aangeno men. VRIJHOEVE CAPELLE. Op verzoek van het comité ter behartiging van de belangen der V. U. te Amsterdam, trad daarvoor op in de Ger. Kerk te Vrij hoeve, Prof. Dr. F. W. Grosheide te Amsterdam. De Voorzitter van genoemd comité de heer K. Alblas opende deze ver gadering door te laten zingen Ps. 24 1., het lezen van Ps, 24, gebed en een kort welkomstwoord. Prof. Grosheide het woord verkrij gende, begint de belangstelling zijner toehoorders te vragen, welke in zoo grooten getale opgekomen zijn. Even wel; wie een keurig gestyleerde rede verwacht heeft, zal zich daarin zien teleurgesteld. Zijne HoogGel. acht het meer wenschelijk een zaakrijke uiteen zetting te geven omtrent stand en werkzaamheid der V. U. Spreker komt daarom met de vraag „Waarom thans, na een reeks van jaren te hebben bestaan, zulk een actie en belangstelling voor onze Vrije Universiteit." Het antwoord ligt niet ver en is niet onzeker. Er zijn ver meerderde uitgaven: ledoor den hoo gen levensstandaard in en na den oorlog. 2e. Uitbreiding van den arbeid o.a. door het bekwamen van mannen tot Leeraar Ned. Taal en Geschiedenis voor H. B. S. en Gymnasia. 3e. Wijl de Medische opleiding nog maar staat aan haar begin, derhalve voort gaande uitbreiding dringend noodza kelijk is, wat echter hooge uitgaven met zich brengt. Ja in alles haar ideaal te zien ver- wezenlijkenn 1. Gods Woord als grond en uitgangspunt te aanvaarden voor elk wetenschappelijk terrein, tegenover de Staats Universiteiten, welke groo- tendeels daarmee hebben afgerekend. Zulk een Ger. opleiding moet haar stempel drukken op ons volksleven. Daarom, van allen die op dien grond slag staan, onverschillig tot welke kerkgemeenschap zij behooren, vraagt zij den zoo hoog noodigen steun. De V. U als gave Gods ons geschonken, heeft recht op den steun van het Ger. volk, niet alleen in gaven maar ook en bovenal door gebed. Na deze opwekkende, heldere uit eenzetting dankt zijn HoogGel. de vergadering voor het stil en aandach tig volgen zijner rede. Terwijl als tusschenzang werd ge zongen Ps. 25 6 eindigt spreker na te hebben laten zingen Ps. 89 7 en 8 met dankgebed. De Voorzitter dankt Prof. Grosheide voor zijn welwillendheid, wenscht hem den zegen des Heeren toe op zijn arbeid aan de Universiteit en hoopt dat allen door dat woord warme harten voor de V. U. zullen hebben gekregen. In de in het café van den heer J Treffers gehouden vergadering van de fanfare „Sirena" werd, nadat door den Voorzitter, den heer D. de Roon, allen een hartelijk welkom waren toe geroepen, door den secretaris een keurig jaarverslag uitgebracht. De heeren S. Rempt en D. Hoornstra werden met algemeene stemmen als bestuursleden herkozen, terwijl als zoodanig werd gekozen de heer C. de Rooij Mzn. Besloten werd nog om dit jaar aan een concours deel te nemen VR1JHOEVE-CAPELLE. Geref. Kerk Zondagmorgen half tien en 's avonds half zes Ds. G. H. de Jonge. RAAMSDONKSVEER. Wegens vaca- turedienst zal de Zeereerw. Heer Ds. de Graaf Zondag alleen des morgens voor zijn Gemeënte optreden en wel op 'tVeer. Dan zullen de nieuwe lid maten bevestigd worden. De heer W. J. Oosterling Gz. slaagde voor het Diploma Duitsche Handelscorrespondentie Mercurius. De werknemer v. d. B. kreeg op i een der werven alhier een stuk boorsel in het oog, dat door den geneesheer moest verwijderd worden. Dinsdag en Woensdag wordt in het St. Henricus-gebouw alhier de Bazaar gehouden, georganiseerd door de „Dameskrans", waarvan Mevr. P. A. v. Dongen-Recter Presidente is. Met hare trouwe medewerksters is er in de laatste twee jaren weer heel wat gewerkt. Er zal dan ook zeer veel te koop aangeboden worden. Moge het zijn dat de bezoekers over zooveel kooplust en koopkracht blijken te be schikken, dat alles „wegvliegt". Het zou de „Dameskrans" zeer aangenaam VAN DE Bij de op 6 en 7 Jan. alhier gehouden tentoonstelling van pöstduiven, werden de volgende bekroningen toegewezen. Klasse I. Oude doffers. (Vliegklasse) Willi, de Graaff, le, 3e en 5e prijsFr. Schoemans 2e en Se prijs; Joh. van Muile- kom 4e pr.L. C. H. van Eeten 6e pr.A. Stokwielder 7e pr.Gebr. Leijtens 9e pr. •T. v. d. Houdt 10e pr. Tn deze klasse waren ingezonden 40 nummers. Klasse II. Jonge doffers. (Vliegklasse). Ingezonden 50 nummers. A. Stokwielder le, 7e en 10e pr. en eerv. vermelding; Hok „\^e Luchtbode" 2e, 4e pr. en eerv. vermelding; Arn. Bakkers 3e en 11e prijs; Wilh. van Muilekom 5e pr. Jos. Alessie 6e pr.; Joh. Alessie 8e pr. Jac. Simons 9e pr.Corn, de Louw 12e pr. .Toll, van Delft zeer eerv. verm. Fr. Schoe mans Eerv. vermelding. Klasse III. Oude duivinnen. (Vliegklasse) Ingezonden 28 nummers. Willi, de Graaff le pr.Fr. Schoemans 2e pr. en zeer eerv. vermeldingJoh. van Muilekom 3e pr.Hok „de Luchtbode" 4e 5e pr. en eerv. vermelding. Adr. Stokwiel der 6e pr.Th. v. d. Griendt 7e pr.L. C. H. van Eeten zeer eerv. vermeldingJ. Verhoofstad, twee eerv. vermeldingen. Klasse 4. Jonge duivinnen. (Vliegklasse). Ingezonden 28 nummers. Ant Bergmans le pr.Arn. Lombarts 2e pr.Fr. Schoemans 3e en 5e pr.Hok „de Luchtbode" 4e pr.Joh. Alessie 6e pr.Joh van Delft 7ë pr. Eereprijs voor den besten doffer, oud of jong in de vliegklasse, behaald doorW. de Graaff, met oude doffer. Eere prijs voor de beste duivlu, oud of jong, in de vliegklasse, behaald do ir; W. de Graaff met oude duivin. Klasse 1 Oude doffers. (Schoonheidstype) Ingezonden 40 nummers. Fr. Schoemans le pr.W. de Graaff 2e, 3e en 6e prijs; Joh. v. Muilekom 4e pr. Gebr. Leijtens 5e pr. Klasse 2. Jonge doffers. (Sclioonheidst.) Ingezonden 50 nummers. Adr. Stokwielder le, 2e en 8e pr.Arn. Bakkers 3e en 6e pr.Joh. Alessie 4e pr. Hok „de Luchtbode" 5e pr..Tac. Simons 7e pr. Klasse 3. Oude duivinnen. (Schoonh.t.) Ingezonden 28 nummers. Wilh. de Graaff le pr.Fr. Schoemans pr.Joh. van Muilekom 3e pr.Th. v. d. Griendt 4e pr.Joh. Verhoofstad 5e pr. Klasse 4. Jonge duivinnen. (Schoonh. t.) Ingezonden 28 nummers. Arn. Lombarts le pr.Hok „de Lucht bode". 2e pr.Fr. Schoemans 3e pr.Joh. v. Delft 5e pr. Eereprijs voor den sclioonsten doffer, oud of jong, behaald door Fr. Schoemans, met oude doffer. Eere prijs voor de schoonste duivin, oud of jong, behaald door W. de Graaff met oude duivin. Nog werden de volgende speciaal prijzen toegekend oor den besten doffer ling, (vliegtype), behaald Graaff. Voor de beste duivin der tentoonstelling liegtype)behaald door Wilh. de Graaff. Voor de mooiste duivin (schoonheidstype) behaald door Wilh. de Graaff. Voor den mooisten doffer der tentoon stelling (schoonheidstype); behaalfd door Fr. Schoemans. Voor het grootst aantal prijzen in de vliegklnssen, behaald door: Hok „de Lucht bode". Voor het grootst aantal prijzen behaald de schoonlieidsklassen. behaald door Fr. Schoemans. der tentoonstel door Wilh. de

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9