Buitenland. Provinciaal Nieuws De bezetting van het Roergebied. Zondag was het de Duitsehe „treurdag", gisteren geen rouwdag maar „staakdag"daarmede zou de Duitsehe meening zich hebben geuit over en tegen de bezetting van het Roergebied. Dat een regeering dood voorzichtig heeft te zijn met haar eigen uitlatingen, heeft de Duitsehe eer gisteren ervaren. Als de Fransche ambassade te Berlijn niet zoo water dicht en vuurvast afgesloten was ge weest met cordons van troepen, dan zouden er betreurenswaardige dingen zich hebben afgespeeld, want tot laat in den avond hebben groote drommen opgewonden menschen gepoogd, dat gebouw en andere gebouwen, waar Franschen zich bevonden, te bestormen. Gelukkig is het op niets uitgedraaid, want wat zouden de gevolgen zijn geweest dat een gansch onschuldige bevolking had moeten boeten voor het wangedrag van een troep dollemannen. Buiten Berlijn heeft alleen het plaatsje Stehle, in het Roergebied, onlusten gebracht. Door middel van den Duit- schen burgemeester hebben de Fran schen dat den kop weten in te drukken Hoe minder relletjes, des te beter, want het aantal moeilijkheden is toch al groeiende met den dag. Van de directeuren der bezette ondernemingen is een klein getal achtergebleven en ook van de eigenaars. Die zijn door de Franschen bijeen geroepen en na veel heen en weer gelegd, weiKe aneeriei aoei nau ue mijn- en andere arbeiders aan het werk te houden, den Franschen de geleverde kolen contant te laten betalen, en te ontkomen aan het Duitsehe regeerings- bevel, niet meer voor de Franschen te delven Maar daarmede is een ander probleem nog niet bevredigd, n.l. hoe aan Duitschland door de eigenaars de bekende kolenbelasting op te brengen? Men voelt hetdie belasting zal wel worden geschrapt en ten bate van Frankrijk komen Door de vlucht van het Kolen- syndicaat zien de Franschen zich ge noodzaakt, met elke mijn afzonderlijk in contact te komen en een overeen komst te treffen. En om den mijn werkers in het gevlei te komen, is hun beloofd goedkoope levensmiddelen te verschaffen. Zij hebben dit echter afgewezen, met de opmerking, dat men beter niet kan eten, dan eten uit de handen van een overheerscher en dat het geld, noodig voor de enorme bezettingstroepenmacht, beter besteed had kunnen worden voor de bevolking van het verwoeste Noord- Fransche gebied. Een andere opmerking had er nog aan kunnen worden vastgeknoopt. Die, hoe de Duitsehe industrieelen en ar beiders elders in Duitschland zich nu j moeten redden, als er binnenkort geen kolen meer zijn. De Siiezische mijnen kunnen amper de groote steden voor zien, zoodat binnenkort de fabrieken zullen kwijnen. Engeland heeft al aan geboden in die behoefte te voorzien, maar dat zal in de (onbetaalbare) papieren loopen. De Duitsehe regeering heeft j.l. Zaterdag zich voor een overvollen Rijksdag uitgesproken. Cuno somde op wat Duitschland in dure ader latingen kwijtgeraakt was in de laatste jarenvloten, locomotieven, kolen, oorlogstuig, enz., enz. Na de Duitsehe pogingen in een zoo gunstig mogelijk icht te hebben gesteld en daarnaast verwijten te hebben uitgesproken tegen al de Fransche kwaadwilligheid, nam de Rijksdag een motie van vertrouwen aan met 283 tegen 12 stemmen en 16 onthoudingen. Verleden week heeft de Fransche Kamer zich schrap gezet achter Poin- caré, Zaterdag de Duitsehe volksver tegenwoordiging zich achter Cuno. Per dag nemen de Franschen meer gebied in beslag. Met het uur worden de Duitschers hardnekkiger en betreurenswaardige incidenten deden zich het laatste etmaal voor. Bochum en Dortmund zijn gisteren bij het reeds bezette gebied ten noor den van de Roer getrokken, en in het zuiden staat de Fransche infanterie reeds verder dan Langenhausen Van het optochten en betoogingenverbod schijnen de Duitschers zich niets aan te trekken en daardoor kwam het dat, toen ten tweede male te Bochum een geweldige menschenmassa langs het stadhuis trok onder het zingen van het Duitsehe legerbed „Siegreich wollen wir Frankreich schlagen" de Fransche schildwachten vuurden. Na de ontrui ming van het plein bleven drie lijken liggen het eerste bloed was gevloeid. Als men nu weet, dat de eventueele bezetting van Dortmund en Bochum voor nog geen twee dagen gold als een maatregel, waartoe Frankrijk zou overgaan, als men Duitschland een moratorium zou verleenen tegen waar devolle panden (de schadeloosstel lingskwestie van „15 Januari" is han gende naast de kolen en hout-kwestie) en dat reeds nu die panden genomen zijn als représaille tegen de onwillige Duitsehe mijnmagnaten in het onlangs bezette Roergebied, dan kan men op zijn vingers natellen, dat de Duitschers nog heel wat onaangen amsvoor den boeg hebben. Weliswaar waren de achtergebleven kolenmagnaten Zaterdag tot een soort van overeenkomst gekomen met de Fransche ingenieurscommissie, en konden wij hierboven mededeelen, dat de mijnen werken en leveren zouden tegen een betaling van 80 pCt. voor uit (door de Franschen), maar^daarin is een plotselinge verandering geko men door een telegram van den Duit- s^hen rijkskolencommissaris, die in opdracht van zijn regeering naar Essen se nde Staakt onmiddellijk alie kolen- leveringen aan Frankrijk en België. PARIJS, 16 Januari. (Belga.) De Commissie van Herstel heeft officieel, met drie stemmen en één onthouding (Engeland) het ingebreke blijven van Duitschland vastgesteld in zake de leveringen van steenkool, hout en vee. Waalwijk, 17 Januari 1923. Wij vestigen de aandacht van onze lezers erop, dat hedenavond ten 8 uur in de zaal van den R K Werk- liedenbond de vergadering van de R. K. Kiesvereeniging wordt gehouden, waarin de candidaatstelling van de Provinciale Staten zal worden besproken. Maandagavond ten 8 uur had in de groote zaal van de R K. Werk- liedenvereeniging eene algemeene jaar vergadering plaats van het Wit-Gele- Kruis. Toen de Voorzitter, de heer C. Wit- lox, de vergadering opende, waren aanwezig 4 bestuurs- en 6 gewone leden. Tijdens de vergadering kwamen van de 1180 leden van de vereeniging, nog 2 bestuursleden en een lid bij. Het speet den Voorzitter dan ook dat hij hetzelfde oude liedje weer moest zingen, nl. zijne verwondering er over uitdrukken dat zoo weinigen ter vergadering komen. Uit het jaarverslag dat door den secretaris, den heer N. Gragtmans. werd uitgebracht, bleek dat, alhoewel het ledental tot 1180 dit jaar is voor uitgegaan, dit nog veel te gering is te noemen. De kraamvetpleging en zuigelingen zorg, dit jaar voor het eerst in wer king gesteld, voldoen voor zoover dit nu is na te gaan in alle opzichten. Echter kunnen de resultaten hiervan pas na een jaar of twee worden na gegaan. Een dames-comité is benoemd dat de leiding van de kraamverpleging op zich heeft genomen. In de acht maanden dat zuster Bres son in dienst is heeft zij 31 kraam vrouwen verpleegd welke allen over haar ijver, toewijding en kunde allen lof hebben. De ziekenverpleging heeft 't injhet af- geloopen jaar zeer druk gehad. Drie zusters, waarvan een in het bezit is van een diploma voor T.B.C bestrij ding, hebben volop werk gehad en niet minder dan 4500 zieken bezoeken afgelegd, 950 aan T.B.C. lijders, aan de polycliniek 3750 ver zorgd en 48 personen hebben ze in observatie gehad. Van de in het magazijn voorradige artikelen werd 250 maal gebruik ge maakt. In het bestuur heeft eene wijziging plaats gevonden doordat mej. Verwiel wegens drukke bezigheden als penning- meesteresse heeft bedankt en in haar plaats is aangesteld mej. Pulles uit voormalig Baardwijk. De finantieele toestand was allesbe halve rooskleurig. Een speciaal woord van dank werd gebracht aan de Kege - club „Hannibal" en aan Notaris Jansen die het initiatief heeft genomen een orgelconcert te geven waarvan de baten ten gunste van het Wit Gele-Kruis kwamen. Uit het verslag van de Penning- meesteresse bleek dat de kas sluit met een nadeelig saldo van f 165.31 Door de heeren Henkens en Leijtens, die belast waren met het onderzoek van de boeken werd alle lof gebracht aan mej. Pulles voor het keurige en accurate beheer Beiden spraken den wensch uit dat mej Pulles nog lang in het belang van de vereeniging deze functie moge vervullen. Naar aanleiding van het uitgebrachte rapport over de Kraamverpleging. deel de de Voorzitter mede, dat ook door de minder gegoede vrouwen gaarne van de huip van Zuster Bresson wordt gebruik gemaakt, zoodat het zich laat aanzien dat spoedig een tweede kracht zal noodig zijn De geboden zuinigheid is echter oorzaak dat daar nog mede gewacht zal moeten worden. DeZeerEerw. heer van Riel, geestelijk adviseur, meent dat nog niet genoeg door de Kraamvrouwen van de hulp van Zuster Bresson wordt gebruik gemaakt Als men nagaat dat bij de 260 geboorten er slechts 31 maal de geboden hulp is ingeroepen, dan moet er een oorzaak zijn dat van de verpleging geen drukker gebruik is gemaakt. Z.i. komt dit voor een groot deel doordat de huishoudens van alle huishoudelijke hulp blijven verstoken, indien zij Zuster Bresson voor de verpleging hebben. Ook zou hij nog eens wat meer publiciteit aan dit instituut geven door b.v. in het Kerkklokje de namen van het Damescomité af te drukken, als mede de verschillende tarieven en er nog eens een klein artikeltje over te plaatsen. Na eenige discussie wordt besloten in het Kerkklokje geregeld propaganda te maken en te overwegen om vrouwen aan te stellen die tegen een geringe vergoeding in de huishouding van een Kraamverpleegde, huip komen bieden. Mejuffrouw A. Verwiel en de heeren keeren van de dwalingen linns weegs, maar v.y zijn thans reeds twee jaar verder en eerst nu schijnt men tot ander inzicht te zijn gekomen. Men kwam toen in het zicht van de verkiezingen. De regeering had er varing opgedaan met de tariefwet-Kolkman en zij kon de tegenpartij geen nieuwe wape nen in de handen geven. Daarna ontstond er een lange regeeringscrisis. Er bleek eenige verdeeldheid in regeeringskringen, maar wachtensmoede namen de heeren Fleskens c.s. het initiatief tot het indienen van een ontwerp, regelende de invoerverboden (ap plaus) Zij zouden dit niet hebben gedaan als zij hadden kunnen vermoeden, dat de regeering zelf van plan was, wat te doen. De daad van den heer Fleskens heeft veel belangstelling en veel actie gewekt, waar door de regeering is bewerkt. Zij schijnt thans tot de overtuiging te zijn gebracht dat het zoo niet langer kan gaan, maar van andere zijde schijnt men ook niet stil te zitten en haar het ongewenschte en gevaarlijke van tijdelijke maatregelen voor te houden. Dat tijdelijke, zegt men, is het begin van blijvende maatregelen waartegen de industrie zou gaan aanleunen. Het gaat echter niet op door niets te doen mede te werken aan den ondergang van oude indus trieën, waarvan de regeering nog kort ge leden ontzettende bedragen heeft geïnd aan oorlogswinstbelasting (applaus). Deze drei gen door de actie van fanatieke vrijhandels- dogmatiek in het gedrang te komen. Het is uw taak, aldus spr., regeeringslichamen en hooge ambtenaren te bewerken om hen te overtuigen dat de regeering in deze den plicht heeft er tegen te waken, dat de in dustrie in deze streken geheel ten onder gaat. Met deze actie blijven wij geheel in de lijn van het program van onze Katholieke staatspartij en wij zijn dus met ons optre den op een veiligen en goeden weg. Dat de regeering thans spoedig met tijdelijke maat regelen kome, in het belang van de industrie en van den arbeid. Zij passé zich aan aan hetgeen er om ons heen gebeurt in andere landen. Garanties op de exportcredieten zijn in eerste instantie mislukt. De regeering moet beseffen, dat zij niet geacht kan wor den, daarmede een daad voor de industrie te hebben gesteld. Nederland kan niet een vrije markt blijven waarop elk land zijn overtol lige productie ongestoord kan afvoeren. De gevolgen zijn niet uitgebleven: massa werk loosheid, massa-uitkeeringen,- steunverlee- ning, armenbedeeling, werkverschaffing. Voor ons verbruik voor onze kleeding, ons schoeisel, onze sigaren, onze huisraad enz. hebben wij over de grens Duitsehe arbei ders aan het werk en intusschen zijn onze Nederlandsche arbeiders werkloos en moe ten zij zich met een helaas onvoldoende uit- keering tevreden stellen. Men voert terecht actie aan de Oostgrens tegen den arbeid door Duitsehe werknemers, die per jaar 10 millioen- mark verdienen, en het schijnt dat de regeering voornemens is daartegen maatregelen te nemen. Moge de hier krach tig ingezette actie voortgang hebben en mo gen de industrieelen die er zelf vroeger door protectie bovenop zijn gekomen, ophouden de regeering den voet dwars te zetten. Moge deze actie weerklank vinden in andere pro vincies en moge de regeering daarin aanlei ding vinden tot het nemen van krachtige tijdelijke maatregelen, tot heil van onze in dustrie, van -onzen arbeid van ons gewest, (levendige toejuiching) De heer Jan van Best gelooft dat er na hetgeen de vorige spreker heeft opgemerkt, weinig meer gezegd behoeft te worden om de overtuiging te# geven, dat er inderdaad een noodtoestand is, een ellende en 'n terug gang zooals geslachten niet hebben gekend. In welken tak van bedrijf ook, allerwegen bespeuren wij er de kenteekenen van. Als advocaat ondervindt spr. eiken dag opnieuw, dat deze vervloekte malaise ons dwingt, mensehen die in goeden doen waren, te hel pen om met hun crediteuren een accoord te treffen, omdat zij alles of nagenoeg alles kwijt zijn. De toestand is zoo penibel als hij maar zijn kan. Onze arbeiders zien eiken dag het cijfer van de werkloozen wassen. Het water staat hun tot aan de lippen en als er geen hulp komt zullen steeds meer fabrie ken en kantoren leeg worden. Onze midden stand geeft telkens nieuwe faillissementen, telkens nieuwe drama's van gevloden geluk onze boeren gaat het niet goed en onze fa brieken waarop wij prat gingen, en die ar beid gaven aan zoovelen, vindt gij in een huiveringwekkende stilte, die schril af steekt bij den dikwijls brutalen toon van de brieven, welke de fabrikanten ontvangen. Er is nood en de noodklok moet kleppen. Dan mag men ook niet zeggen, dat dit een ver gadering is tegen de regeering. Wij erken nen, dat zij een bitter moeilijke taak heeft. Wij zijn dankbaar dt zjj niettemin blijft en wij weten te goed, dat indien de vrucht niet rijpt, dat komt omdat telkens opnieuw in ons land het verzet oprijst tegen alles wat be scherming heet, het verzet dat ons land ge maakt heeft tot een eenling niet alleen in Europa, maar in de geheele wereld. Indien er ooit een pracht'ijd is geweest voor protectionisten om te debatteeren, dan is het thans, nu wij de vruchten plukken van een vrijen handel, waarbij alle deuren ge sloten zijn en wij de onze wagenwijd open zetten. Elk pleidooi voor protectie in alge- meenen zin, zou op dit oogenblik echter uit den booze zijn, maar misdadig is het, als de vrjjhandel thans nog tracht, elke invoerbe- lemmering tegen te gaan, omdat men bang is, dat straks de bescherming blijven zal. Misdadig is het tegenover ons geheele volk, tegenover de arbeiders. Belemmeren willen wij slechts den invoer van producten van streng tydelijken aard zouden zijn, van vreemden arbeid, als wij hier uitkeerin- gen geven aan werklooze arbeiders. Dat brengt ons samen en het is verheugend, dat men althans hier de handen ineenslaat. Er moet wat gedaan wordenhet kan niet lan ger zoo. De meest simpele regelen die wij immers ook op ons huishouden toepassen, moeten ook hier ingevoerd worden. Wat men van de zijde van den vrijen handel wil, komt hierop neer, dat men zegt dat wij een veel te hoogen levensstandaard hebben, dat Ie loo.'ien, de kosten van het bedrijf naai beneden moeten. Hoever naar beneden? Als wjj met Duitschland willen concurreeren, moeten wij werken met Duitsehe loonen en Duitsehe winsten. Dan feliciteert spr. de vergaderingOok als wij even arm zijn als Duitschland, staan wjj weer gelijk. Maar dat zal alleen gebeuren indien de economi sche positie van ons land zoodanig naar be neden is getuimeld, dat wij er niet beter voorstaan dan Duitschland. Willen wij in derdaad een gezonde en verstandige politiek voeren, dan moeten wij beginnen bij liet be gin. Dan trekken wij aan den arbeid, zon der verlof te vragen, aan welken buurman ook. Dan, zegt men, dreigt men ons met re presailles dan zal elke uitvoer worden stopgezet. Gaan wij de geschiedenis na van de retor siemaatregelen en de represailles, dan zien wij, dat de grootmeester van den vrijhan del, Adam Smith, aan onzen kant staat; dat vrijhandel prachtig is, als men maar een knip doet op zijn eigen deur wanneer alle anderen ook de deuren dicht doen. Vóór den oorlog hebben wij als meest begunstigde na tie niets bereikt. De landen sloten de ac- coorden zoo met elkander, dat ons vrije Nederland er nuchter van bleef. Nu zouden wjj bang moeten zijn voor repessaillemaat- regelen. Toen de tariefwet-Kolkman dreigde, kwam de Kamer van Koophandel te Elber- feld bijeen. Zij gaf een circulaire uit. Zij wilde alle pogingen aanwenden om de in voering te verhoeden, maar kwam de wet er dan moest er een handelsverdrag worden gesloten, om bepaalde invoerrechten uit te wisselen. Gelooven wij inderdaad, dat wij 't recht niet zouden hebben, invoerbelemmerin- gen in te voeren, dan moeten wij onze fier heid ook maar opzouten en onze de Ruyters en Trompen maar nooit meer laten leven, (applaus). Alle landen hebben invoerrechten, behalve Nederland. Moeten wij aannemen, dat wij alles moeten doen wat het buitenland wil, dan moeten wij ook geen grooten mond op zetten over de Wielingen. Het gaat hier om een kwestie van het brood, die heel wat meer spreekt tot het volk. Zij die beweren, dat onze exportindustrie zou lijden onder invoerbelemmeringenhebben een verkeerd inzicht in de vraag wat het nationale inko men is; zij vergeten, dat daartoe ook het loon behoort, dat in het nationale bedrijf wordt verdiend. De redeneering klopt boven dien niet, omdat wij slechts tijdelijke bepa lingen vragen, tijdelijke invoerrechten, wel ke spr. beter acht dan verboden. Er zijn aan invoerbelemmeringen ongetwijfeld bezwa ren verbonden, maar die wegen niet op tegen het voordeel van de saamhoorigheid van 't geheele volk. Onze vrijhandel is thans een slag in het gezicht van onze nationale een heid: Wij wenschen thans gehoord te wor den om te eischen wat ons recht is. Als wij spreken zal geleidelijk sterker in ons land het bewustzijn worden dat wij beschermd moeten worden, dat dit een nationaal be lang is. Reeds is er kentering. Reeds nu vin den wij onder de sociaal-democraten voor standers van invoerbelemmering. Waarom? Omdat ze weten dat de steunregeling minder wordt, omdat ze weten dat zoo niet langer steun kan worden gegeven. Reeds nu is er kentering. Waarom? Omdat onze fabrieken, de een na de ander sluiten, omdat onze banken voelen dat het mis gaat. Er is kentering, maar aan het woord te spreken, dat die kentering zal worden omgezet in daden. Wij zijn één in het be schermen van elkander. Nederlandsche arbeid in Nederland voor op. Nadat het applaus, dat schier eindeloos scheen was geluwd, dankte de Voorzitter den heer Van Best voor zijne keurige rede en zeide te weten dat de keuze hem te vra gen om hier te spreken, eene gelukkige was. Waar de kampioen voor de rechten van de industrie en hare arbeiders aan het woord komt, weet hjj direct alle harten te winnen. Hjj hoopt dan ook dat, als het nogmaals noodig zal bljjken men weer over zijn talen ten zal mogen beschikken. Na voorlezing door den Secretaris, de Heer M. J. H. Denteneer werd onderstaan de motie met algemeene stemmen aangeno men MOTIE. De vergadering van de belanghebbenden bjj de Noord-Brabantsche Nijverheid, bijeen geroepen door de Vereeniging van Tilburgsclie Fabrikan ten van Wollen Stoffen; den Ned. R. K. Bond van Schoenfabrikantende Vereeni ging van Tilburgsche Schoenfabrikanten de Ned. R. K. Vereeniging van Lederfabri kanten de Ned. R. K. Vereeniging van Si garenfabrikanten de Vereeniging van R. K. Sigarenfabrikanten „Eindhoven"de Ver eeniging van R. K. Sigarenfabrikanten „Val- kenswaard"de Vereeniging van R. K. Si garenfabrikanten „De Kempen"; de R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Den Boschde R. K. Werkgeversvereeniging in het Diocees Bredade Vereeniging van Katholieke Werkgevers in de Textielnijver heid de R. K. ,Werkgeversvereeniging Goirleden Bosschen Diocesanen Werklie- denbondden Bredaschen Diocesanen Werk- liedenbond, gehoord de rede van den Heer Jan van Rjjzewjjk, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en die van den Heer Mr. overwegende, dat, tengevolge van de wan verhouding der loonen en verdere arbeids voorwaarden en tevens der algemeene on kosten tusschen Nederland en landen met gedeprecieerde valuta aan de buitenland- sche concurrentie onmogelijk het hoofd te bieden is, zelfs indien de loonen zeer aan merkelijk zouden verlaagd en de arbeidstijd aanmerkelijk zoude verlengd worden, overwegende, dat, alhoewel moet toe gegeven worden, dat ook dient te worden gestreefd naar verlaging der productiekos ten mede om exportmogelijkheden te openen, toch elkeen moet erkennen, dat een aan- pasen tot op het peil der landen met gede- preeieerde valuta onmogelijk is, overwegende, dat, wat de provincie Noord- Brabant betreft; het behoud eener krachtige Njjverheid volstrekt noodzakelijk is, om de talrijke, zich nog steeds meer vermeerderen de bevolking van ruim 730.00 inwoners te kunnen instandhouden, waar die bevolking, behalve de Nijverheid voor haar onderhoud bijna uitsluitend op het bewerken van een, voor het grootste deel uit zandgronden be- staanden bodem is aangewezen, gezien den ellendigen toestand van schier eiken tak van nijverheid, ook van die tak ken, welke van geslacht op geslacht (als de schoen- en lederindustrie, de sigaren- en de textielnijverheid) in het onderhoud der be volking van geheele streken voorzien heb ben, en die tengevolge der geheel abnormale concurrentie uit valutalanden op eigen markt thans den ondergang nabj) zijn, betreurt de opvatting, welke nog ten deele in Regeeringslichamen voorzit, dat na melijk de Staat niet zoude mogen ingrijpen, ook zelfs dan niet, indien de nood ten top punt gestegen is, en geheele nijvere streken van het vaderland met den ondergang be dreigd worden, eischt tijdelijke wettelijke maatregelen, welke de bestaansmogelijkheid van de ver schillende van ouds bestaande takken van nijverheid beschermen, noodigt de Hooge Regeering met klem uit niet langer te talmen, maar met den groot sten spoed wettelijke maatregelen te nemen, waardoor het dreigend gevaar voor het Noord-Brabantsche bedrijfsleven nog zal kunnen verhoed worden, verzoekt het Comité, dat zich uit boven vermelde Vereenigingen heeft gevormd, zich bereid te verklaren om in deze de belangen der Brabantsche Nijverheid te behartigen, besluit deze motie ter kennis te brengen van de Hooge Regeering en van de leden van de beide takken der Volksvertegenwoor diging. Onder stormachtig applaus deelde de Voorzitter mede, dat deze motie nog heden direct aan de Regeering zal worden getele grafeerd. De lieerFIeskens vroeg, om een zaak even recht te zetten, niet om te debatteeren, het woord. Door enkele personn is de voorstelling gegeven als zou deze vergadering een protest actie zijn tegen de Regeering. Met den Voor zitter en de beide sprekers van deze verga dering ontkent hij dit ten stelligste. Het is alleen een manifestatie van de geheele Noord-Brabantsche industrie. Dat de Regeering denkt als ik, aldus spr., bewijst dat ik Zaterdag een onderhoud heb gehad met den Minister-president en dat hij mij de bevoegdheid heeft gegeven om in deze vergadering te zeggen, dat de malaise in de industrie zijn voortdurende zorg had en dat heden half vier in Den Haag een zeer gewichtige vergadering wordt gehou den en dat het daarin hoogst waarschijnlijk tot een beslisisng in deze aangelegenheid zal komen. Ik hoop dat deze beslissing voor u allen gunstig moge zijn. Mocht dit onver hoopt niet zijn zooals wij wenschen, dan wil ik gaarne verklaren, en ik sta niet alleen in onze partij, dat wjj zullen blijven vechten voor onze Noord-Brabantsche industrie. (Daverend applaus). De heer de Beer dankte in het bijzonder den Commisaris der Koningin voor zijne tegenwoordigheid, allen die tot het welsla gen van deze vergadering hebben medege werkt en sluit daarna deze tot zoover schit terend geslaagde manifest-vergadering. Wij lezen in de „Courant" van heden morgen Zooals het Kamerlid Fleskens in de te Tilburg gehouden vergadering van Brabant sche industrieelen meedeelde, heeft de re geering gistermiddag haar standpunt ten opzichte der bescherming der door belang hebbenden bepleite bescherming vastgesteld. Naar ons ter oore komt is de waarschijn lijkheid groot, dat de beraamde maatrege len niet de Brabantsche nijverheid in haar geheelen omvang zullen treffen maar zich zouden beperken tot regeling uitsluitend ten dienste der schoenenindustrie. Af te wachten is of de bescherming iets verder zal gaan dan tot maatregelen, soortgelijk aan die, weike ten dienste der slgaren-fabricage ge- dat de regeering voor de pressie der R. IC. werkgevers is gezwicht en tot het ontwerpen van invoerverboden is overgegaan. Inwerking-treden van zulke maatregelen, die de sanctie van het parlement behoeven, is uiteraard niet te wachten voor zij den Raad van State en de Kamers hebben ge passeerd, hetgeen ook, indien zjj met den meesten spoed worden behandeld, moeilijk voor einde Februari het geval kan zijn. Aangenomen al, dat beschermingsmaatrege len een meerderheid in de Tweede Kamer zouden verwerven". Wij kunnen mededeelen, dat op onze na vraag werd medegedeeld, dat officieel nog niets kan worden medegedeeld.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2