Buitenland. Binnenland. Ingezonden Stukken, De heer Snaphaan wil nog eens opmerken dat een vorig jaar deze post ook op de begrooting heeft gestaan en als een bewijs dat het bedrag is verbruikt, is voor hem het feit, dat men er weer dit jaar mee op de begrooting komt. De Voorzitter merkt op dat deze post een vorig jaar hooger was. Voorts deelt hij mede dat hij bij den inspec teur op zuinig zijn zal aandringen. Bij Hoofdstuk VI, kosten van open bare werken, art. 1, jaarwedden van het personeel ten dienste van het be heer der openbare werken, voor zoover niet onder de volgende artikelen be grepen, f 11795, zegt de heer Rijken dat de commissie daarover ook van gedachten heeft gewisseld. Eenige leden van de commissie waren van oordeel dat f 2000 voor een strater wel wat veel is en weer een ander was de meening toegedaan dat de weg werker wel gemist kan worden en dat deze gevoeglijk ontslag kan worden gegeven, aangezien hij slechts voor een jaar is aangesteld. Den heer Van Lier wil het toeschijnen dat het onderhoud van wegen wel wat lager kan worden geraamd, vooral omdat de zandwegen door de werk- loozen een vorig jaar goed in orde zijn gemaakt, Van Amelsfoort. Ik zou maar niet zoo hard roepen dat die wegen zoo goed in orde zijn. Van Lier. Dan zal ik zeggen dat de buitenwegen aanmerkelijk beter zijn gemaakt. U moet, als u naar een zandweg kijkt, ook naar de gesteldheid van den grondslag kijken, want daar hangt heel veel van af. Je hebt buiten wegen die altijd goed zijn, al wordt er bijna nooit naar omgekeken en je hebt er die bijna niet in orde zijn te houden. Dat alles hangt af van de gesteldheid der grond. Van Amelsfoort. Dan moet de op zichter daar op de eerste plaats naar kijken en niet commandeeren dat de leem op zulke wegen moét worden geworpen. Van Lier. In ieder geval is veel aan die buitenwegen gedaan en nu er moet worden bezuinigd, moet er worden ingegrepen en zullen ofwel de loonen omlaag moeten ofwel er zullen ar beiders moeten worden ontslaan. Daar straks is gezegd dat het loon een verkregen recht is, dus dan zal he 't beste zijn den strater te ontslaan die maar voor den tijd van 1 jaar is aangesteld en de rest aan de gemeente -arbeiders over te laten. Ve schure. De wegwerker is hierin deze gemeente niet te missen want een arbeider kan men hier niet aan het straten zetten. De heer De Wijs zegt dat in ieder geval bezuinigd moet worden. Vooraf wil hij echter verklaren dat hij voor verlaging van loon niet veel voelt Als het moet zou hij liever wat personeel uitschakelen en dan is het voor hem ook weer een vraag wat het eerste noodig is, de strater of eenige arbei ders. Daarbij dient men zich vooral af te vragen wat het hardste noodig is, goede, degelijke straters of de strater opdoeken en de arbeiders het werk van den strater laten verrichten met het gevolg dat men niet die strater zal behouden. Hij voor zich is van meening dat het beter zal zijn om den strater te behouden en dan maar een paar arbeiders te ontslaan. In Loon- op-Zand is een arbeider en hier in Kaatsheuvel, dat, weliswaar veelgroo- ter is, zijn er naar verhouding toch nog heel wat meer en daarom zou hij er twee van ontslaan dan blijven er nog drie over. Dan is de verhou ding tusschen Loon-op-Zand en Kaats heuvel goed. Ik ben er daarom, aldus spr. voor den strater te behouden, want de ondervinding heeft al meer malen geleerd dat een arbeider niet kan bestraten Dat is een vak. Rijken. Er is van de Commissie geen voorstel. Ik heb er alleen maar een vraagteeken achter gezet omdat er over was gesproken. Over het algemeen genomen dacht de Commissie dat men wel een jaar zonder strater zou kun nen zijn. De Voorzitter zegt dat een strater hier absoluut niet te missen is want aanhoudend worden de wegen, dan weer hier en dan weer daar, voor lei dingen opgebroken. Niet ontkennen zal hij dat f 40 per week een mooi salaris is, doch rekening moet gehouden worden dat hij daarvan nu 8'/a pCt. moet gaan missen voor pensioenbijdrage. De strater is bij de gemeente in dienst gekomen toen een ieder veel geld ver diende en hij bij particulieren nog meer geld kon verdienen. Nu wil hij wel een paar gulden op zijn salaris missen zooals hij heeft gezegd, maar dan zou spr. hem ook zeker behouden. Wat de arbeiders betreft wil hij op merken dat die van Kaatsheuvel ook naar De Moer moeten omdat Hoesen dat alles niet alleen af kan. Hoesen heeft met het nazien van de water- loopen zeer veel werk, zoo zelfs dat al eens is gevraagd of voor Loonop- zand nog niet een arbeider kan worden aangesteld. Spreker voelt er al heel weinig voor om de menschen nu te gaan ontslaan. Het is al erg genoeg dat zooveel menschen aan den dijk moeten worden je zet en om arbeiders, die allemaal gehuwd zijn, dit ook te doen, daar kan hij zich niet mede vereenigen. Dat de industrie dat moet gaan doen, buiten haar wil om, is al erg genoeg. Wel zou hij er voor te vinden zijn dat, als er een vacature komt, deze niet meer aan te vullen, doch om er aan mede te werken om menschen broodeloos te maken, kan hij niet doen. De heer De Wijs vraagt zich af of al die gemeente-arbeiders wel ooit noodig zijn geweest. De gemeente wordt door de malaise eveneens ge drukt, dat kan niet anders en dan is het gevolg dat naar bezuiniging moet worden omgezien. Het doet hem even zeer leed als aan arbeiders ontslag moet worden gegeven, doch wat het zwaarst weegt moet geschieden. Als nu werkelijk blijkt dat er arbeiders te veel zijn, dan zou het niet goed zijn de inwoners daarvoor op te offeren, dan zou het z.i. onverantwoordelijk zijn deze langer in dienst van de ge meente te houden. Bovendien komt er nog bij dat de arbeiders bijna allemaal behooren tot den boerenstand en er bij zijn die 2 k 3 koeien opstal hebben staan en zulke bezitters kan hij nog niet broodeloos noemen, want die zijn er nog heel wat beter aan toe dan vele ingezetenen. Wij zitten hier, zegt spreker, om de belangen van de gemeente te beharti gen en dan moeten wij zeggen wat onze overtuiging is. Verschure. De arbeiders hebben toch zeker altijd volop werk. De heer Van den Wildenberg neemt hetzelfde standpunt ten deze in als de heer De Wijs. Het valt hem altijd hard arbeiders aan den dijk te zetten, doch men moet de gemeente vergelijken met een bedrijf, hebben we geen werk genoeg voor de arbeiders, dan kunnen we, vooral als we het al wat hebben aangezien en er geen vooruitzicht op beter is, tot ontslag geven overgaan, al valt dat dan ook nog zoo hard. Van Amelsfoort. Men moet veel verder gaan. Van den Wildenberg. In de com missie was over den strater het eerst gesproken omdat deze maar voor een jaar was aangesteld. Voorzitter. Deze wil al f 2.per week laten vallen van zijn loon. Van den Wildenberg En dan 8'/a pCt. van de pensioensbijdragen, dan is het al een flinke bezuiniging. Van Amelsfoort. Ik zou verder willen gaan. Is het zoo noodzakelijk dat wij een gemeente-opzichter hebben. Ont slaat hem, dan bezuinigen we f 2000. Voorzitter. Zet iedereen aan den dijk. Wie wil je er nog meer uit hebben Roestenberg. Het is nu allemaal makkelijk praten om te gaan ontslaan, maar als er geen degelijke motieven daarvoor bestaan, voelt hij er niets voor. De arbeiders zijn aangesteld omdat geacht werd dat ze noodig waren en daarom zou hij alleen in uiterste instantie tot ontslag verleenen willen overgaan. Dezer dagen is hij nog in Den Haag geweest en daar heeft hij ook gezegd dat de beste bezuiniging werd verkregen als de menschen hun buik vol krijgen en dat er in andere gevallen meer kosten zullen vallen. Men zou wel alles kun nen gaan ontslaan. M.i., zegt spr moet men gaan motiveeren of iemand noodig is ja of neen. Van Amelsfoort. De heer Roesten- berg komt altijd aandragen met z'n Minister of Den Haag. Wat schiet je daar mee op of wat heb ik daar mee te maken. Ik vraag me hier af of er een gemeente-opzichter noodig is, ja of neen en dan zeg ik neen. Roestenberg. U zegt wel dat deze niet noodig is, maar ge motiveert niets. De heer De Wijs zou over den Minister ook maar niet al te veel praten. Die laat ook alles en iedereen maar praten en laat de menschen werkeloos en geeft ze net zooveel steun dat ze er niet van kunnen sterven of stilletjes van moeten sterven gaan. De heer Roestenberg zegt het inzi van Den Haag af te keuren en daarom heeft hij ook gezegd praten jullie niet zooveel over bezuiniging, doch denkt er eerst over na dat geleefd moet worden. Van den Wildenberg. Veel wil ik er niet over zeggen, maar het wil mi' toch voorkomen dat, als twee arbeiders ontslag zouden nemen en hun plaatsen worden niet meer aangevuld, het een bewijs is dat ze niet noodig zijn, althans niet direct noodig. Voorzitter Als den stater f min der loon wordt gegeven en dan zei de pensioensbijdragen moet betalen, dan zal er wel geen bezwaar bestaan om hem te behouden. Ik geloof we dat de raad daarmede accoord za gaan. Van Lier. De commissie meende dat hier moest worden bezuinigd, op welke manier ook. De heer van den Wildenberg voelt het meest voor het idee van den heer De Wijs. Zoo maar voetstoots ontslag geven aan den strater zou hij niet doen en zeker niet nu belangrijk op zijn salaris wordt gekort. Voorzitter Ik blijf beweren dat hij niet is te missen. De Wijs. Als men eens naar vroegere jaren gaat kijken, dan moet men zeggen dat een arbeider niet het werk van een strater kan verrichten. Wordt besloten den strater te be houden. (Wordt vervolgd). De toestand in het Roergebied leeft zich sinds gisteren weer eenigs- zins verscherpt. Overeenkomstig het besluit der be- drijfsraden is op verscheidene mijnen wederom het werk neergelegd. De staking der spoorwegmannen is nog niet afgeloopen. Integendeel. Te Dortmund, waar gisteren een overeen komst was bereikt, heeft een deel van het personeel den arbeid weer neer gelegd, omdat Fransche posten opnieuw in een der werkplaatsen waren ver schenen. Het weigerde arbeid te ver richten anders dan op instructie van den rijksminister van verkeer. De telefoon-beambten hebben ge weigerd om op verzoek der bezettings autoriteiten telefonische aansluitingen te geven. Te Essen heeft de bezetting de kabelkamer afgesloten, zoodat noo- dige herstellingen niet uitgevoerd kon den worden. Te Bochum hebben besprekingen plaats gehad tusschen de bezettings autoriteiten en de vertegenwoordigers der vakvereenigingen van alle rich tingen. De vakvereenigings-mannen verklaarden, dat de Duitsche arbeiders slavenarbeid voor Frankrijk van de hand wezen en weigerden om aan een aanval op het economisch leven van Duitschland mede te werken. Artur, een der vrijgelaten mijn-direc teuren is op zijnijmijn teruggekeerd, waar hij met geestdriftige toejuichingen door^de mijnwerkers werd ontvangen. Voorts hebben de bezettings-autori- teiten een pers censuur ingevoerd. Te Dusseldorf is een der grootste bladen reeds voor acht dagen verboden. Be kendmakingen der Duitsche rijks- en districts-autoriteiten, welke dikwijls aanleiding gaven tot het bijeenroepen van vergaderingen, mogen niet meer gepubliceerd worden. Van den anderen kant zullen de bezettings-autoriteiten hun mededee- lingen tot de bevolking richten door middel van de pers. De spoorwegstaking in het Roer gebied is nagenoeg afgeloopen, het verkeer hersteld. De staking der mijn werkers duurt nog voort, met name in de mijnen van Stinnes en Thijssen staken 160 000 man. Te München openbaart zich een heftige anti-Fransche stemming. Den leden van de entente commissie is door de directie van het hotel, waar ze verblijf houdt, aangezegd, het hotel te verlaten. Belgen en Franschen wor den bijna overal geboycot. De regee ring verklaard, niet meer te kunnen instaan voor de veiligheid^van den Franschen gezant Dard. Naar aanleiding van een gerucht dat ons bereikte als zouden er bij het leger verloven zijn ingetrokken en troepenverplaatsingen zijn geschied, hebben wij ons tot het Departement van Oorlog gewend, waar ons werd medegedeeld, dat hiervan absoluut geen sprake is of is geweest. Uit Doesburg wordt nog het volgende gemeld In verband met de gebeurtenissen in het Roergebied is de sinds eenige jaren buiten gebruik zijnde Maurits- kazerne te Doesburg weer in gereedheid gebracht tot het onderbrengen van cavalerie. Tevens hebben alle eigenaren van particuliere stallen aldaar aanzeg ging ontvangen hunne stallen ter be schikking te houden voorlegerpaarden. Dit bericht behoeft de bevolking niet te verontrusten. Immers dergelijke maatregelen kunnen uit voorzorg wor den genomen, ten einde eventueel op alle gebeurtenissen te zijn voorbereid zonder dat echter van reeds dreigend gevaar behoeft sprake te zijn. Msb. De Haagsche redacteur van de Maasbode schrijft: Het Haagsche correspondentie-bu reau verspreidde het officieuse bericht, dat het onderzoek der regeering naar maatregelen tot steun der industrie voor een gedeelte is afgeloopen en dal binnen korten tijd zal blijken, welke besluiten ten deze zullen worden ge nomen. Vele, die dit bericht hebben gelezen, zullen waarschijnlijk met een schou derophalen zich hebben afgevraagd Wat heb ik aan dit berichthet zegt me weinig of niets. Deze opvatting kunnen we nie deelen volgens onze meening zegt di bericht zeer veel en wij zullen trach ten dit door eenigen commentaar dui delijk te maken. Het onderzoek is voor een gedeelte afgeloopen, zegt het bericht, en binnen korten tijd zal blijken, welke besluiten ten deze zullen worden genomen. Hieruit mogen wij te meenen op maken, dat inderdaad maatregelen ter bescherming van de industrie zullen worden genomen, want, was dit niet het^geval, dan zou niet blijken, welke besluiten zullen worden genomen. Zoo althans is het officieele gebruik hier te lande. Maar waarom is dit dan niet onom wonden gezegd zooals het daar staat, zullen weinigen het er uit lezen, zal men zeggen. Zeer juist, er moet dus een rede zijn voor de vage en voor zichtige inkleeding van het bericht. En deze reden meenen wij te moeten zoeken in den aard der maatregelen, welke de regeering denkt te nemen. Ging het bijvoorbeeld om een regee- ringsvoorstel tot directen financieelen steun aan de industrie, dan zou er geen enkel bezwaar bestaan om dit thans reeds onomwonden te zeggen. De maatregelen zullen dus van zoo- danigen aard zijn, dat het in het belang van het nuttige effect er van is, ze niet te vroeg te publiceeren. Zulke maat regelen zouden bijvoorbeeld zijn ver hooging van invoerrechten of invoer verboden. Worden deze te vroeg gepu bliceerd, dan zou vóór het in werking treden ervan het land voor eenige jaren tegelijk met artikelen worden volgestopt. Dat de regeering ooit van plan is geweest de invoerrechten te verhoogen om daardoor de industrie te bescher men gelooven wij niet. Deze maat regel zou, juist, omdat hij oogenschijn- lijk minder aangrijpend is, veel ge vaarlijker zijn dan een invoerverbod, omdat hij ook, als er geen reden meer is tot bescherming der industrie, zoo gemakkelijk als fiscale maatregel zou kunnen worden bestendigd. En dat toch Is geenszins de bedoeling. Bo vendien zou het resultaat van verhoo ging van invoerrechten precies hetzelfde zijn, omdat de invoerrechten, om resul taat te verkrijgen, zooveel verhoogd zouden moeten worden, dat het prac tisch op een invoerverbod zou neer komen. Voor welke industrie nu worden maatregelen in het vooruitzicht gesteld? Voor hen, die den loop van zaken in den laatsten tijd hebben gevolgd, zal het antwoord aan de hand van het officieuse bericht niet moeilijk zijn. De regeering heeft het onderzoek naar maatregelen tot steun der industrie voor een gedeelte beëindigd. Iedereen weet, dat het onderzoek vooral geloopen heeft over de schoenindustrie en dat omtrent deze industrie het oordeel vrijwel unaniem was, dat hier de re geering moest te hulp komen Thans schijnt dus het onderzoek voor dat gedeelte der industrie afgeloopen en kunnen daarvoor maatregelen worden verwacht. Aldus meenen wij de orakeltaal van i het officieuse bericht te moeten uitleg gen. De tijd zal leeren of en in hoeverre wij die taal juist verstaan hebben. (Buiten verantwoordelijkheid der Red. M. de R. Beleefd verzoekt ondergeteekende een plaatsje ia Uw blad, naar aanleiding van het bericht aangaande den gehou den bazar te Raamdonksveer. Hteiio komt de volgende zin voor «Het ia een feit veel heeft de gemeente aan die krans te danken, hoe jammer, dat er dan nog LUI te over zijn, die wel durven becritiseeren in ongunstigen zin, doch in wier hoofd het blijkbaar nog nooit opgekomen is. ook eens iets te doen.4 Onder deze lui ru reken ik mij zelven ook, daar ook ik, mijn critiek niet ge spaand heb. Of ze evenwel ongunstig is, d.w.z. indien zin, dat ze valach ia, beoordeele de lezer zelf uit enkele dingen, dis ik in het openbaar wil zeggen. De berichtgever plaatste in Uw blad van 13 Jan. j 1. een aankondiging van den te houden bazar. Hij besluit met deze woorden»Het zou de Dames- krans zeer aangenaam zijn en het doel, dat deze bazar beoogt zeer ten goede komen*. Hoe komt het toch, dat dit doel niet nader is aangegeven f Wist de berichtgever het soms even min als ik P Ik wachtte dus op een aadere aan kondiging. Een circulaire verschijnt b^oa gelijktijdig met het bericht in de krant. Wat lees ik Liet dadigheidsbazar Ik ben nog even wijs. Ik informeer de, doch kon het juiste doet niet te weten komen. Liefdadigheid 11 Er is zoo veel dat onder deze vlag zeilt. De Dameskrans wekt de menschen op om te komen koopen en liefst flink wat te besteden. Waarvoor het geld dan gebruikt wordt, dat zal ze later wel uitmaken. Ik geloof nu, dat er velen met mij zullen zijn, die zeggen »Ik wil toch weten, waar ik m'n geld aan geef*. Twee jaar geleden werd de bazar gehouden voor 't Groene Kruis. En werd 1000 gld. afgedragen, maar waar bleef de rest Als men dat wil weten, moet het offerend publiek dat dan soms gaan vragen Uit deze vraag lelde men geen wantrouwen af, doch het doel was toen t «ten bate van het Groene Kruis*, elk ander doel had dus geen zin. Moest sbchts een vlag de lading dekken, waarvoor een groote fooi werd afgedragen Als een bazar gehouden wordt voor een bepaald doel, dan moeten de gelden toch alleen ten goede komen aan dat doel. Ook ou weer zijn er menschen geweest, die dachten aan het Groene Kruis. Ik zeg dit niet, alsof er eenig leedwezen by mij bestaat, dat het Groene Kruis nu niets gekregen heeft, want juist mijn crittek loopt over dat krijgen. Ais ik nu hoor, dat de gelden waarschijnlijk zullen besteed worden een gedeelte voor bet zieken- buisfonds en een ander gedeelte voor een te stichten vereenigingsgebouw, dan vraag ik mijzelven af«Waarom dat dan verzwegen Eén ding doet me goed, dat ik niet alleen ben. De berichtgever toch zegt, dat er LUI te over zijn. 't Gezelschap schijnt wel niet veel zaaks te zijn, maar enfin 1 Ik ben toch niet alleen. Het was volgens hem een reuzensucces Ia het geld bijeenzamelen dan zeker Wordt door de dameskrans soms het omgekeerde toegepast van: Men rekent d' uitkomst niet. Men telt het doel alieen. Zoo gaat het ook op de kermis, waar men met b v. een Hoepla staat. Het is nog al kras van den bericht gever, dat hy durft beweren, dat het tn het hoofd van die lui nog nooit is opgekomen iets te doen. Alle menschen houden er echter niet van om op hoe ken van straten en op de markten te staan, om door de menschen gezien te worden. In dit opzicht besiaat er groot verschil van opinie. Hiermede heb ik voor eerst m'n hart gelucht. De lezer beoordeele mijn critiek. U dankend voor de verleende plaats ruimte. Raamsdonk. C. STOFFELS, SPRANG—CAPELLE. (Voormalig Sprang). Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier Ds. J. C. Wolthers te Kamperveen. CAPELLE. Naar men ons mededeelt wordt de heer Sorié, stationschef aan het station op de Hoogevaart alhier met ingang van 1 Febr. a.s. overge plaatst naar Vlerlisgsbeek. De heer A. de Jong, rijksveearts alhier, is benoemd tot directeur van den keuringsdienst in den keuringskring Waalwijk. Bij het dezer dagen aan de Tech- nische Hoogeschool te Delft gehou den candidaatsezamen voor Scbetkua- dig-Ingenieur slaagde onder meer onze dorpsgenoot de heer A. J. Rijken Wzo. Geslaagde en familie gefeliciteerd. Bij de landbouwers J. S. en M. J. R. alhier stierf dezer dagen een hun ner beste melkkoeien. Voor genoemde landbouwers een groote schade post. WASPIK. Onze geachte postbode, de Heer C. Neggers heeft zijne benoeming naar Breda aangenomen en zal daar 1 Maart in functie treden. De Heer Nag gers heeft zich steeds doen kennen als een trouw ambtenaar, die zijne plicht zoo stipt mogelijk vervulde. Met bet oog op de bezuiniging zal zijne plaats niet meer aangevald worden. RAAMSDONKVEER. De opbrengst van de Bazar bedraagt bruto f 1409. Hiervan zullen f 200 gegeven worden voor het Ziekenhuisfonds en f 1000 voor een Vereenigingsgebouw. Naar het zich iaat aanzien breiden de mazelen zich al meer en meer op 't Veer uitgelukkig evenwel nog geen geval met doodelijkeu afloop. Een koe werd geslachthet vleesch voor consumptie afgekeurd en de landbouwer liet dadelijk een ander beest slachten tot groot gerief eor even eens tot voordeel zijner afnemers. Naar wij vernamen betaalde de Federatieve Slachtveeverzekeriug, Directeur Lugtlg- held te Delft ten volle uit. OISTERWIJK. Dezer dagen is alhier opgericht een nieuwe Biljartclub, ge naamd Eerste Oisterwijksche Biljart club, «Zanzibar*. Met een aaa- vangsledentai van 26 liefhebbers, ge vestigd in het Stations Café Restaurant E. K. Michels. Deze Vereenlging zal twee speelavonden per week houden en hare geboorte aanvangen met een groot Nationaal Billard Con cours, bestaande uit Korpswedstrijdeni (6 tallen) Serlespel en Bandspel, waar aan tevens nog verbonden een concours op de Bsrrak, Hiervoor zijn beschik baar zeer prachtige pt^zen. Voor deze wedstrijden z^n door de bekende Bil lard Importeurs de Heercn E. K.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2