DE ECHO VU «ET ZUIOEN. ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad Kerknieuws. Gemeenteraad. Starter— en Verlichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. Nummer 11. Zaterdag 27 Jan. 1923. kerkelijke kroniek leverde de bouwstof. (Door den WelEerw. heer J. Panken aangebracht.) (Vervolg). XV. le. In de Gemeente Waalwijk zijn vier groote metalen klokken, en meerdere kleine. Fier op afkomst en gewichtige be stemming, draagt de schoonste metalen bel hare opdracht of taak op het voor hoofd geschreven. Het opschrift geeft hiervan blijk. Het moge dan volge Johan Vermi me fecit Ao 1693. HVN-t- AD+ ICI4- G+ BDV-f- LDSf PM-f- DVN+ BDC+ A-f- VNIR-f- INC+ VO. (Hymnum ad Jesu Christi Gloriam Beatae Dei Virginis, Laudes Piae Me moriae Defunctorum Benedicentibus Angelis Unior incessabili voce). De diameter van deze klok (onder in cM.) in hef torentje van de groote kerk aan de Haven, is van ruim 90. Het gewicht: meer dan 450 Kilo Met drie geornamenteerde randen in symbo liek citerspel, triangel, bel en pauk j|De 2e randleeuwenkoppen geflan- ikeerd door arenden. De derde (breed- Pste) rand is met bloemen versierd, zeer fraai. Het wapen van Waalwijk met de initialen P. S. en het sigillum oppidi de Waelwijck met de letters A. H. en P, B. H. er onder. Deze torenklok (met toon „la" onge veer), maar ook torenspits en torentrans, is schoon op die monumentale kerk uit de XVe eeuw, met restauratie jaartal 1617 in den Westgevel. De „Peer" op den toren is geheel in den geest der laat-Gothiek, XVe- XVIe eeuw, zooals er o.a. zijn teTilburg, Breda, Leende, Hilvarenbeek, enz. 2e. De klok in voormalig Besoijen (Raadhuis) is van 't jaar 1868, met een gewicht van 40 Kilo. Op de R.K. Kerk van 1868 met 199 Kilo gewicht. En de oudste in Besoijen van 1803 op de Herv. Kerk van 233 Kilo, met opschrift Henricus Petit me fudit. De klok Waalwijk, St. Jan, 1907, gewicht 100 Kilo, en in het torentje St. Antoniuskerk van het jaar 1907, gewicht 163 Kilo. De kleine klok, in den nieuwen kerk toren te Baardwijk is van 1837 en weegt 90 Kilogram, met het opschrift Nata sum 1837 anno hac ecclesia natu minor. Petit et Fristen me fuderunt. Deze zes laatste zijn geleverd door de firma Petit Fritsen, klokken gieters Aarle-Rixtel. Over de drie groote torenklokken in voormalig Baardwijk in een volgend artikel. XVI. le. Na den brand van kerk en pastorie in 1685, is een schuurkerk voor Waalwijk gebouwd, vergroot met twee gebinten in 1765 en gesloopt in 1829. (Zie Kerkklokje). De platte grond van deze oude schuurkerk (Cfr. Supra Sub X) is in 1877 gecopieerd, geteekend doorA. B van Lieshout. 2e. De Waalwijksche verdwijnende „Waterstaatkerk", (volgens bouwplan nen door Waterstaat goedgekeurd en gesubsidieerd), (zooals er langs de spoorbaan 's Bosch—Lage-Zwaluwe nog meer staan) met drie altaren hoofdaltaar, en Oostkant O. L. Vrouw altaar en Westkant St. Joseph-altaar, Ongeveer 40 M. lang en 20 M. breed (buitenmuren) met 14 pilairen. In het schip van dit kerkgebouw Oost- en Westzijde 6 ramen matglas in lood, twee gekleurde kathedraalglas boven deningang der Sacristiën in het priester koor, drie ramen in den voorgevel (voorfront Noordkant). Kerkhoogte groote schip 15 M., de zijbeuken M. Het portaal der verwoeste Waterstaats- stijlkerk geeft ons 1827 te lezen en is in den „besten" Barokstijl (vlaamsch Rubens stijl) uitgevoerd geweest. Ook de houten deur hoorde er volko men bij. Typisch is ook dat het „Gods Huis" zoo duidelijk en zoo verheven werd aangeduid voor de be treders van den breeden toegang met de groote (ofschoon eenvoudige) gou den letters „Domus Dei". 3e. Het orgeltje in de oude schuur kerk (destijds achter de tegenwoordige RK. Pastorie) is gebouwd door den Orgelmaker P. de Folder uit Gent in den Zomer van 1802. (Zie Kerkklokje). De orgelmaker J. Vollebregt uit 's Her togenbosch had in 't jaar 1846 dit kerkorgeltje veel bijgewerkt en gerepa reerd. Deze restauratie kostte destijds f1000. Het betrekkelijk nieuw en prachtig orgel, dat ons „Domus Dei" heeft gesierd vanaf 1877 en met goede zorgen van de heeren Gebr Smits uit de Reek is :"afgebrokenl^en weggeborgen, is geconstrueerd te Brussel door Pierre Schijven Cie. Deze.firma is'bekroond te Parijs.FjTentoonstelling 1867. Uit het^oudere kerkorgeltje^(boven- genoemd) zijn destijds genomen: zes registersj-enfééne windlade, en^bij den tegenwoordigen orgel aangebracht. 4e. De Volder, Pierre glean, geb 1767 te Antwerpen*(volgens Hamel,op 27 Juli) woonde geruimen tijd in Gendt en in Brussel ;|Nam]vioolles bij.Redein en in 1791 was hij als violist verbonden aan het koor|der Kathedraalvestigde zich in 1794 te Gent waar hij de concerten der„Sodalité" leidde schreef twee opera's, vijf missen, verschillende concertstukken voor viool enz. enz Werd in 1816 benoemd tot lid van het Koninklijk Instituut der Nederlanden; is in de leer geweest bij een Holland- schen orgelmaker, die in Antwerpen woonde hij maakte meer dan honderd vijftig orgels, meermalen met goud bekroond, (volgens Hamel 78 nieuwe en 56 restauraties). Overleed te Brussel in 1841, terwijl hij nog belangrijke werken in de maak had. De Volder (Henri) zoon van voornoemden, geb. 1794 te Antwerpen en vestigde zich met zijn vader in Gent en in Brussel, waar hij in het jaar 1865 nog woonde. Deze bescheidene en gewetensvolle orgelmaker heeft 50 orgels gebouwd. Zijn beide zonen, Charles en Léon, zijn ook in de zaak van hun respec tabelen vader getreden. Zie Grégoire Pag, 92—99 5e. Als organisten in de schuurkerk (boven aangeduid) vind ik opgeteekend den heer Delheid in 1804, den onder meester Vleugels in 1805, orgelist Eichmer 1814, J. Perquin in 1815 en J. Wassen 1816. De Familie Wassen (De gebroeders) tot het jaar 1876, toen de Heer Adrianus Joês Maria De Bree opvolgde en gedurende 31 jaren orga nist der St Jan Baptistkerk is geble ven. Onze tegenwoordige organist is de Heer Brekelmans, gediplomeerd, uit voormalig Besoijen. Aan het Huis des Heeren bewezen zij goede diensten. 6e. Van ons R.K. zangerskoor „St Cae- cilia" van Waalwijk op den 24 Juli 1.1. met goud bekroond, zijn nog te noemen de Directeurs notaris Thijsman, Monsieur de Bree, de Directeur J. A. van Bladel senior van 1866 tot 1891, die als opvolger had den Heer Th. Schambergen. Thans staat ons koor onder kundige directie van den Heer Norbert van Bladel sinds het jaar 1914. Ook deze en volgende „bewezen aan het Huis des Heeren goede diensten." 7e. In de kosterij zijn dienstbaar ge weest in of bij onze verdwijnende kerk vanaf 1827 twee kosteressen, met n.m. Maria Horvers en Anna Somers. Ver volgens de kosters Jan Schalken 1839, Petrus Duquesnoy, Leonardus Boter- mans,(vanaf 1847 tot 1892) kosterjohan nes Bataille (vanaf 1892 tot 1907) en onze Wout" is nog de custos op heden in de noodkerk. In het voorjaar kan worden begon nen met het groote werk van de nieuwe kerk. Bidden we voorals nog tot den H. Patroon St. Joseph, dat Hi verkrijge den zegen Gods over die werkzaamheden. XVII. 1733.) 7o. Suster Anna Somers, leeke-suster van het voors clooster. 8o. Suster Jenneke (Hendrina) Hes sels leeke-suster van het voors. clooster ;t 23 Jan. 1742). In 1709 was nog een Pater Rector aangesteld en belast met de zielzorgen van dit huis. 3o.Nazareths cloosterterrein kanworden aangeduid als begrensd aan Oostzijde door de bekende Kloosterheül. Aan de Zuidzijde door het zoogenaamde Be rijnenpad. Gezien de overblijfsels van e georienteerde klooster kapel, de destijds) fraaie huisjes verder van de clooster-keuken, en daarbij ook aan wijzing van kloosterkerkhof en de jlaats der Groote Poort, dan is dit errein afgebakend. Vergelijk Bossche bijdrage dl. II afl. 2, waarin ook ge sproken wordt over een brouwhuijze huizing thans bewoond door J de daan.) Vergelijk ookCopie „Ver- coopsconditie" van deze huyzinge enz genaamd „de Blijk", in dato Maart 1806. Volgens „ouden van dagen" waren er (in de jaren 1850 tot 1855) als toen nog in die huijzing van de Haan, brouwerij van Nazareth genoemd) te zien groote ijzeren platen met gaatjes, als voorheen in gebruik bij de moute rijen en gerstdrogerijen. 4o Het Klooster Nazareth cum annexis volgens transport-akte) getranspor teerd aan Advocaat Johan Baptist de With Gijsbertz te Waalwijk Vergel. c. dl II afl. 2 pag. 232. Advocaat Jan Baptist de With en Gijs- bertus de With beiden overleden en so- emniter begraven in den winter van 746, (Arch. Par. Waalwijk). In Oct. 749 heeft Jacob den With de Kloos tertoren laten sloopen Cfr. Supra Sub XIV. „Fragmentarische historie wordt vervolgd." J. P. Waalwijk, Jan. 1923. lo. De kloosterbouw „Nazareth" is be Speciale vakkundige Reparatie-inrichting. Laadstation. 22374 Electrictteit. Station. Tegenovor 't Telei. No. 896. gonnen in 1510 op den 9 April me de kloosterkerk en kloosterwoning Pater Gerardus van Ruremonden legde (of zegende) den Isten steen. (Cfr Supra XIV.) Sedert het jaar 147 woonden de Zusters in een of twee kamers of kleine huisjes. In het jaar 1518 op St. Philippus en St. Jacobsda is de 1ste H. Mis in de kloosterker c gezongen. Op St. Laurentius 1537 is het kloos terkerkhof vergroot en ook gewijd, (vo gens Bossche bijdragen dl III. afleve ring 3) 2o. Over dit aloude Convent van Na zareth schrijvende, ben ik gelukkig de vinder te zijn van meerdere namen der laatste bewoonsters van dit huis. In een register (kerkelijk archief Baardwijk) zijn door Pastoor J. I. Daneels, canoninck regulier van het clooster van Groenendaal bij Brussel, de volgende op het einde der 17e eeuw opgeteekend als leden der broe derschap „van de geloovige zielkens." Ten 1ste suster Gertrudis Peeters, religieuse ende suppriorinne van het Clooster van Nazareth te Waelwijck 2o. Suster Christina Brock religieuse van het voors. clooster. 3o. Suster Dymphna Couwenbergh religieuse van het voors. clooster, over leden 12 October 1742. 4o Suster Laurentia Coolen, later „mater" geworden. Cfr. Bossche Bij dragen l c. Pag. 236. y 5o. Suster Albertie van den Kemp, leeke-suster van het voors. clooster. 6o. Suster Anna van den Broek, KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Voorzitter. Dan Is de tweede vraag of er arbeiders gemist kannen worden k stel me op het standpunt om niet te ontslaan. En of ze al of niet te missen zijn, daarover wensch Ik me niet uit te aten. De heer van Lier zegt dat aan den opzichter toch ook niet moet worden overgelaten om te zeggen hoeveel arbeiders er noodlg zijn, want altijd bltykt dat dergel^ke ambtenaren gaarne heel veel personeel onder hun com' mando hebben staan. De heer de Wijs zou de arbeiders in ieder geval volle gelegenheid willen geven om naar ander werk te zoeken zeker hun daarvoor een maand of drie gelegenheid te geven. Voorzitter. Wie moeten er dan het eerst uit. Snaphaan. Wie moet dat bepalen B. en W. of de raad. Voorzitter. Ia dit geval zou ik zeg gen de raad. Het is een gevolg van de vaststelling van de begrooting en dan moet de raad maar aanwezen ook Broks. Als de arbeiders onderling eens spraken en wat wilden bezuinigen, dan zou het misschien mogelijk zijn dat geen ontslag behoeft te worden gegeven. Voorzitter. Dat is een zeer goede opmerking. In dezen geest zou de op lossing gezocht kunnen worden. IJpelaar. Dat keur |k ook goed, want om iemand zoo maar op straat te zetten komt niet te pas. Voorzitter. Ik heb het al gezegd, ik vind het vreeselijk om Iemand, vooral in dezen tfld, op straat te zetten Van Lier. En als ze het nu onderling niet met elkaar kunnen vinden, wat daa Worden er dan twee ontslaan Voorzitter. Ik zal eerst in omvraag brengen of er twee ontslaan moeten worden, dan kan ik direct een ander voorstel In omvraag brengen Tegen ontslag stemden de heeren Snaphaan, Dankers, van den Wilden berg, van Lier, Roestenberg, Verschure, Rijken, de Bresser, van Kuijk en Broks. Voorzitter. Er is weinig consekwentle. van Amelsfoort. Er is ook een ander gezichtspunt Voorzitter. Dan krijgen we eerst het voorstel van Broks. Ik wil echter vooraf opmerken dat de menschen al 8'/i pCt. moeten missen van hun loon. Roestenberg. Juist. Dat Is 't 'm. Na gaan we beginnen met het loon van den arbeider te verminderen, dan moeten we dat ook van de overige ambtenaren doen. We kannen niet alleen van onder af aan beginnen. Snaphaan, Ik heb daar straks bij de behandeling van het hoofdstuk betref fende de openbare veiligheid al op een en ander gewezen, doch men tippelde toen maar door. Ik heb daar niets van willen zeggen, denkend, nog gelegen held te vinden om daar op terug te komen en nu ben ik er al. Vooraf wil Ik nog eens Iets vragen. Koevoets en de opzichter, behooren die ook onder de gemeentearbeiders onder de gemeentearbeiders begrepen,.f Voorzitter. De zaak van Koevoets is afgehandeld. Snaphaan. Das die blijft. Voorzitter. Ja, die heeft f 2 laten vallen. De heer de Wijs zegt er nooit voor te vinden te zijn om met verlaging van loon van onder af aan te beginnen en daarom stelt hij voor de verlaging toe te passen op al wat in dienst van de gemeente is. Voorzitter. Eerlek gezegd heeft het Dag. Bestuur wel vermoed dat over salarisverlaging, ook van ambtenaren, zou worden gesproken. Zelf ben ik in het Dag. Bestuut met het voorstel gekomen om, nu de ge meente er zoo voorstaat, de pensioenen door de ambtenaren zelf te laten be talen. Ik heb daar bi) gevoegd laten we bij het hoofd der gemeente beginnen. Dus van mi)n salaris gaat een groote f350 af. (Bravo's van het publiek op de tribune). Echter voor verlaging van loonen ben Ik niet te vinden en zal mij daar dan ook sterk tegen verzetten. En mocht de raad een dergelijk besluit nemen, dan zal Ik niet nalaten om bij Ged. Staten en de Kroon daarvan in h-ioger beroep te gaan. Wij allen moeten voorkomen dat we niet aan die lage loonen komen van voor den oorlog, want dan zou het er heel wat treuriger gaan uitzien. De heer de Wijs zegt het op prijs gesteld te hebben dat het Dag Bestuur zelf met het voorstel is gekomen om de pensioensbijdrage» wederom op de ambtenaren te gaan verhalen. Voor loonsverlaging voelt hij ook niets, doch als men dit ging doen bij de gemeen te-arbeiders, zou men den burgemees ter en secretaris toch niet kunnen laten zitten. De Voorzitter geeft toe dat uit het een het ander moet volgen, dit is de consekwentle. De vraag is maar, is men voor verlaging van loon, ja of neen. Ds heer Snaphaan merkt op dat wat betreft de gemeentearbeiders, een ander standpaal is ingenomen. Gezegd is er moeten er 2 worden ontslaan, ofwel ze moeten met elkaar overeenkomen dat ze voor bet over schietende salaris dan willen werken. De Voorzitter zou de vraag willen stellen of als de tijd beter was geweest, er zou gesproken zijn om twee arbeiders te ontslaan. De heer van den Wildenberg meent dat de raad in principe er voor is om de loonen niet te verlagen, doch wel men algemeen overtuigd dat twee gemeente-arbeiders kunnen worden gemist en om deze menschen nu niet op straat te zetten is gezegdlaat ze onder elkaar het uitmaken of ze ge negen zijn thans te gaan arbeiden voor een bedrag wat nu aan drie menschen wordt uitbetaald. Z.i. kan hier dus van geen princi pieel doorgevoerde loonsverlaging worden gesproken en houdt deze zaak dan ook geen verband met Burge meester, Secretaris of welke andere ambtenaren of wie ook. Een burge meester moet er zij?, een secretaris ook en hier met de werklieden is men de overtuiging toegedaan dat er twee kunnen gemist worden, doch uit me delijden gaat men zeggen, laat ons ze niet ontslaan, doeh laat ze onder elkaar uitmaken of ze voor het salaris vaa 3 willen werken, Dat Is een heel ander geval. De heer Snaphaan blijft de meening toegedaan dat er toch voor enkele per sonen de toelage wat minder had kunnen worden gesteld. Rijken. Je weet van te voren wat Ged. Staten dan zullen zeggen. Snaphaan. Dat weet men nu niet, dat moet men afwachten. Voorzitter. Burgemeester en Weth. zijn tegen algemeene loonsverlaging over het algemeen genomen heeft leeke-suster van het voorj. cl. ("f 7 Febr. i te worden gerekend. Wie worden hier en de Commissie datselfde standpunt in genomen. 8'/i pCt. is reeds eene ver laging. Bij voorkomende vacature kan men nog altijd weer zien. Van den Wildenberg. Met het geval van den strater was dit ook anders omdat hfl maar voor een jaar was be noemd. Roestenberg. Ik stel voor om tot een oplossing te komen, dat Burg. en Weth. eens met de arbeiders gaan spreken. Snaphaan. Daar kan ik mij mede vereenigen maar dan moet men ook met de politie gaan praten want de arbeiders verdienen f 22.50 en de po litie eens zooveel, dat verschil Is toch te groot. Van Amelsfoort. Ged Staten keuren dat toch niet goed. Dat hebben we drie jaar geleden nog gezien. Snaphaan. Toen was de toestand ook nog heel anders. Roestenberg. Met de arbeiders Is het een andere kwestie. Daarvan wordt gezegd dat er te veel zijn, iets wat van de politie niet kan worden gezegd en ook niet wordt gezegd. Snaphaan. Ik heb straks wel gevoeld dat bet niet ia omvraag werd gebracht. Roestenberg, Ik ben niet voor ver laging van loonen. Als die nu abnor maal waren of te hoog, dan was het iets anders. Snaphaan. Het voorstel van Broks is dan goed, maar hoa zal men dat uitvoeren. Rijken. Het is in dezen tijd een groot salaris, niet dat ik ze dat misgun. Snaphaan. Hoor eens, mijnheer Rijken daar moet u niet over praten, dat zijn verkregen rechten. De Voorzitter vreest dat de menschen er niet op in zullen gaan. De heer Rijken zou dit nog zoo hard niet willen zeggen. Ze zullen ook al denken beter een half el dan een lege dop. De Voorzitter zegt, om een eind aan de besprekingen te maken, bet voor stel van B. en W. in omvraag te zullen brengen. Voor het voorstel slemden de heeren v. d. Wildenberg, van Lier, Roesten berg, Verschure, Rijken, de Bresser, van Kuyk en Broks. Tegen de heeren Snaphaan, Dankers, de Wijs, van Amelsfooit en IJpelaar. Rijken. Door het Dag. Bestuur zijn alle subsidies afgevoerd van de begroo ting. Voorzitter. Het Dag. Bestuur was van meeolng dat alle posten van sub sidie voor dit jaar moesten worden geschrapt. De commissie Is echter van oordeel dat enkele posten daarop moeten blijven staan. Verschure. De subsidie voor de springstieren is tot op f 140 terugge bracht. Dat is f 100 voor de vereeniging en f 20 voor lederen stierhouder. Van Amelsfooit. De subsidie van een vorig jaar is nog niet uitgekeerd. Voorzitter. Daar kan toch over wor den beschikt. Van Her. Die f25 voor vergoeding van den Veearts van Tilburg kan nu komen te vervallen nu de vlseschkeu- rlngswet er Is. De heer Snaphaan vraagt waarom wel aan den eene en niet aan den andere subsidie word gegeven. Van Amelsfoort. De eene vereeniging zal meer in het algemeen belang zijn dan de andere. De heer van den Wildenberg meent dat de springstieren In het belang van de gemeenschap zijn, evenals de geiten- fokvereeniglng. Ook de ha'monies, die steeds groote kosten hebben, mogen la het belang van de gemeente worden genoemd, daar van die vereenlglngen een opvoedende kracht uitgaat. Aan het Handelsonderwijs te Waalwijk wordt voor lederen leerling uit deze gemeente f 50 vergoed, aan den handelscursus ieder f 50, aan het Groe ne Kruis f50 is in tot ah' f620. Deze subsidies meent de Commissie dat moeten worden behouden. Ssaphaan. Welke redenen heeft men dan om die andere vereenlglngen uit te schakelen Van den WUderberg. De Commissie meent dat dit de meest belangrijke, althans in het algemeen belang werken de vereenlglngen zijn. Snaphaan. Bij mij is een Leesbiblio theek voor een gemeente van zeker zoo'n groot belang als een harmonie en die wordt dan uitgeschakeld. Men leesbibliotheek wordt uitgeschakeld, moet eens komen' kijken hoeveel duizenden boeken er worden gehaald. Roestenberg. Ik zou, als men aan eea vereeniging subsidie gaat geven, aan alle vereenlglngen maar weer gaan geven. Snaphaan. Ik zou zeggen dat de harmoniëa het dit jaar maar eens zonder subsidie moesten stellen. De heer Rijken betoogt dat de sub» stdie voor het Groene Kruis beslist

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5