I B WfKffff Provinciaal Nieuws Ingezonden Stukken. Marktberichten. Vaste Betrekkingen s Z "3 a a O Q Z O N OS u v ea o es *2 o 3 es co co oa O Q OS gram uit rood hyacinten op een veld van witte seringen, 't geheel omgeven door een goud-gele rand van mimosa bloempjes, een werkelijk mooi werkstuk van de firma van Bladel. Een ander symboliek stuk trof ons, van een der cliënten uit Amsterdam, een fijn, prachtig geimiteerd dames schoentje op een mooi donzen bloemen- kussen, iets bijzonders in fijnheid van idee en uitvoering. Zoo zouden we door kunnen gaan, waar er zooveel moois onder al deze huldigingen in den vorm van bloemen en anderszins was. Wij beëindigen hiermede ons verslag van deze gedenkwaardige feestviering op dezen gedenkwaardigen dag, met de hoop dat „de Koninklijke" in de toekomst steeds moge groeien en bloeien en dat de gouden jubilaris daarvan ook nog vele jaren een krachtige ge tuige moge zijn. Waalwijk, 3 Febr. 1923 Op uitnoodiging van eenige heeren waren Donderdagavond afge vaardigden van de verschillende muziek gezelschappen bijeen gekomen ter be spreking van de mogelijkheid van oprichting van muziekcursussen (even tueel muziekschool) in onze gemeente. Bijna alle hadden aan de uitnoodiging gevolg gegeven, en na eene breed voerige discussie werd besloten over te gaan tot vorming van een voorloopig comité bestaande uit een afgevaardigde, aan te wijzen door elk der muziek verenigingen en een lid van Waalwijks Belang. Dit voorloopig comité zal een plan ontwerpen waarmee volgens zijne meening dit idee kans van slagen heeft, waarna eene algemeene oproeping van belangstellenden zal plaats hebben om te geraken tot eene schoolvereniging of i d., die dan verder de lessen in muziekleer en mogelijk voor vocale en instrumentale muziek zal opzetten. Woensdag herdacht de heer A. van Hooff, chef der firma W. Timmer mans Zn., kassiers alhier, den dag waarop hij voor 25 jaar geleden in dienst der firma trad. Dat deze dag voor den jubilaris niet onopgemerkt voorbij zou gaan weet een ieder, die de goede verstand houding kent die daar tusschen patroon en employé's heerscht. Des morgens werd de jubilaris door den heer W. Timmermans in een mooie toespraak gehuldigd als een volijverig en plichtsbetrachtend chef, die niet alles voor zijn patroons alleen is, doch ook steeds met alles met eleeft met zijne mede-bedienden. Als blijk van waardeering mocht hij een mooi geschenk, bestaande uit zes stoelen ontvangen en van het personeel een fauteuil. Het verdere gedeelte van den dag werd in gezellig samenzijn doorgebracht. Ook wij bieden den jubilaris onze gelukwenschen. Dat de algemeene vergadering van den R.K. Vrouwenbond, Woensdag avond gehouden in de groote zaal van den R.K. Gildenbond, eene ongekende belangstelling had, mag en moet zeker worden toegeschreven aan het feit dat de propaganda-tooneelclub hare mede werking zou verleenen door op te voeren „Schuld en Boete", tooneelspel met zang in 3 bedrijven. Reeds een half uur voor den aanvang waren alle plaatsen bezet en velen moesten daarna bij de buurtbewoners stoelen gaan halen om nog een zit- plaatsje te hebben, terwijl anderen zich met een staanplaatsje moesten tevreden stellen. Ongeveer 8 uur opende de Presidente de vergadering, heette allen welkom en deelde mede, dat volgens het huis houdelijk reglement dooreen commissie van drie personen de kas is onder zocht. Bij monde van mej. B. Hoffmans werd medegedeeld dat alles in orde is bevonden en de penningmeesteresse kon worden gedechargeerd. De ZeerEerw. heer pastoor van Riel, adviseur, zette in korte woorden uiteen de strekking van het op te voeren tooneelspel. Schuld en Boete is een mooi werk dat bij goed spel de toehoorders van het begin tot het einde boeit. Onder regie van mej. Louisa Rubbens is het stuk opgevoerd en al was de verwachting hoog gestegen, deze werd nog verre overtroffen, want de geheele opvoering was subliem. Het eerste bedrijf speelde in het kasteel der gravin van Castro. Het tooneel, dat een middeleeuwsch decor had, voldeed uitstekend, evenals de middeleeuwsche toepasselijke cos- tuums. Ook het spel der dames voldeed in alle opzichten en moeilijk valt te zeggen wie het mooiste spel te zien gai. Zonder uitzondering was eenieder zijn rol volkomen meester en wist te geven wat de schrijver er had ingelegd. De Vrouwenbond mag met genoegen op dezen avond terugzien en de aan wezigen zullen met ongeduld eene dergelijke uitvoering tegemoet zien. Donderdagavond werd hetzelfde stuk voorde bewoners van het Liefdegesticht opgevoerd en ook daar mochten de speelsters een even groot succes be halen. De Liedertafel „Oefening en Vermaak" biedt ons wederom iets zeldzaams. Zij is er in geslaagd den heer Robert De Lannoy, heldentenor aan de opera te Brussel, nogmaals te engageeren, die hier reeds eerder met groot succes optrad. Maandag 12 Febr is hij wederom de gast de liedertafel, en wij twijfelen dan ook niet, of het zal er wederom druk loopen in „Musis". Met het oog op de Vastenavonddagen geeft de liedertafel haar maandelijksche repetitie niet morgen, maar Zondag 11 Februari ten 12 uur. De heer P. Adriaanse behaalde met een toom Barnevelders op de te Bergen-op-Zoom gehouden Pluimvee tentoonstelling den derden prijs. Door Gedep. Staten van Noord- Brabant is bepaald dat de stemming voor leden der Provinciale Staten zal plaats hebben op Vrijdag 13 April a.s. Gisteravond werd voor de leden van de R K. Werkliedenvereeniging eene uitvoering gegeven, die druk was bezocht. De harmonie gaf eenige mooie nummers, de komieken van Engelen en Didden verleenden hunne gewaardeerde medewerking, maar de hoofdschotel van den avond was de opvoering der klucht „de rooverhoofdman", door de Tooneelvereeniging D.V.S.V., met welk stuk zij a.s Zondag aan het Tooneel- concours te Nijmegen deelneemt. Het blijspel bleek er goed in te zitten, werd over 't geheel goed gespeeld en had dan ook veel succes Hoewel wij voor onze tooneelvereeniging een andere keuze als wedstrijd-nummer zouden hebben gedacht, is dit stuk, bedoeld als een satyre op de zoo gezochte tooneelvertooningen van moord en bloed zeer zeker bij vele dorpsrede rijkers, niet onverdienstelijk. Wij wenschen D.V.S.V. a s. Zondag het beste succes. De Ned. R.K. Bond van Schoen fabrikanten houdt zijne algemeene jaar vergadering te Tilburg, in Maison Boes, op Maandag 26 Februari a.s., waarin 0.m. aan de orde komt de benoeming van een voorzitter, die periodiekaftreedt. De heer B Timmermans wenscht niet meer in aanmerking te komen. Het lid der Tweede Kamer, de edelachtb. heer A. N Fleskens, burge meester van Geldrop, die ook voor onze industrieën groote verdiensten heeft, herdacht 31 Januari den dag, waarop hij voor 25 jaren zijn ambte lijke loopbaan als secretaris te Geldrop begon. Dezer dagen geraakte de werk man C. B. op de lederfabriek „de Amstel" met zijn hand tusschen de machine, zoodat deze ernstig werd verwond. A.s, Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk te voor malig Besoijen op te treden Ds. Jonkers van Waspik. Z.W.E. zal dan tevens een ure van voorbereiding houden voor het H Avondmaal. Dinsdagavond 6 Februari ten 7 uur hoopt in het kerkgebouw te voormalig Besoijen Ds Jansen, Leger en Vlootpredikant van 's Gravenhage, een rede te houden in het belang van onze Christelijke Militaire Tehuizen. Trouwe opkomst zeer gewenscht. Gedurende de maand Januari werd in de Rijkspostspaarbank voor malig Besoijen ingelegd f5316.65 en terugbetaald f 3808.72. Aantal inlage 47. Terugbetalingen 50. De candidatenlijst voor de a.s. verkiezing van de Prov. Staten is door de Anti-Rev. Kiesvereeniging, kieskring 's Bosch, aldus vastgesteld.' 1. D. A. v d Schans (Aftr.)2. C. G de Jong, Almkerk 3 J. G. Schouten, Almkerk 4. J H. J. van Oord, Werkendam 5. K v. d Graaf, 's Bosch6 F. van Berge, 's Bosch 7. H. Both, Besoijen 8 E Wijsmuller. Eindhoven9. G. J v Willigenburg, Sprang; 10 W. Nieuhuis, Geldrop. Zaterdag j.l. is te Breda een vergadering gehouden van de afge vaardigden van den Vrijheidsbond in de kieskringen in Noord-Brabant. Ver tegenwoordigd waren de kringen Ber gen op Zoom, Zevenbergen, Breda, Tilburg, 's Hertogenbosch, Heusden, Eindhoven en Helmond (dus alle krin gen behalve Grave). Na langdurige discussie werd besloten bij meerder- heid van stemmen o.m. aan het hoofd van alle lijsten voor de vijf eerste plaatsen voor de geheele provincie dezelfde candidaten te nemen, en de kringen vrij te laten de lijsten verder aan te vullen, Voor deze vijf eerste plaatsen werden wederom na stemming aangewezen 1. mr. C. W. van Ommeren, Heusden, 2 C. J. Asselbergs, Breda, 3. J. A. Maris Wzn., Willemstad, 4. J. A. Mat- tijssen, Helmond, 5. mevr. W. F. Clif ford Kocq van Breugel, Breda. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Kaatsheuvel, 1 Februari '23. Af. de R. Met verwondering las ik enkele weken geleden 't besluit van den Ge meenteraad, dat de O. L. S. te Den Loonschen Dijk met ingang van 1 Maart e.k. is opgeheven. Ik had wel gehoord, dat de Raad naar een oplossing zocht om de kinderen der Bijzondere School aldaar aan een nieuwe school te helpen, maar dat de Raad zoover durfde gaan om de O. S. eraan op te offeren, dat had ik niet verwacht. Want dit is eigenlijk de geheele kwestie De Bij zondere School was afgekeurd (op welke manier zal ik hier maar niet neerschrijven)de gemeenteraad moest een nieuwe school bouwen en daarom werden die der O S. uit de hunne gejaagd. En ik vraag me af met welk recht. Ruim twintig jaren geleden werd de O. S. aldaar gebouwd. Waarom Ten behoeve der Prot. kinderen van Loon schen Dijk, Witten Dijk, Hooge en Lage Zandschel en Regtvaart. Die moesten voor dien tijd naar de O. S. te Berkdijk. Afstand en wegen, zoo mede 't verschil in godsdienst maakten 't noodig, dat aan den Loonschen Dijk een O. S verrees. De ouders zonden een verzoekschrift aan H. M. de Koningin en van hoogerhand werd besloten, dat de school aan den Loon schen Dijk moest gebouwd worden. Gedeputeerde Staten en schooltoezicht adviseerden in dien geest en op aan dringen van eerstgenoemd regeerings- lichaam moest de gemeenteraad de school daar bouwen met 85 pCt. toe lage van het rijk. Nu gaat de gemeenteraad de school, die toch in werkelijkheid gesticht is door 't rijk, opheffen en komt daardoor noodwendig in botsing met 't besluit der regeering. Me dunkt, dat rijmt niet. Toen de school eenmaal gebouwd was, werd er een jaar later een Bij zondere School gebouwd, door 't toe doen van den predikant der Hervormde Gemeente aldaar en enkele anderen. Maar de O. S., die toen ruim vijftig leerl. telde, bleef bestaan en telt thans, na 20 jaren nog ruim zeventig leerl. Een bewijs dus, dat de schoollevens vatbaar is, dat er behoefte is aan Openbaar Onderwijs en dat de autori teiten, die boven 't gemeentebestuur staan, goed gezien hadden, toen ze de gemeente voorschreven daar te bouwen. Na 20 jaren staat de school daar nog en groeit tegen de verdrukking in. Verdrukking Ja, de school heeft altijd in de klem gezeten en men heeft van alle kanten geprobeerd haar te ver moorden. Ik zal U dat met bewijzen aantoonen. Tot 1 Juli 1922 waren aan genoemde school 3 leerkrachten. Toen werd 't hoofd der school, wijlen de heer M. H. van der Horst, ziek, aan welke ziekte 't bekwame en beminde hoofd stierf, den 16en September. Vanaf 1 Juli stonden dus de onder wijzer en de onderwijzeres met hun tweeën voor de zware taak om die zes klassen te onderwijzen. Volgens de wet kan 't gemeentebestuur de be noeming van een leerkracht een half jaar rekken, hoewel 't niet in de be doeling van den wetgever ligt, dat dit gebeurt. Deze termijn is alleen genomen ingeval er geene overeenstemming tus schen B. en W. en 't Rijksschooltoezicht bestaat. Er was echter wel degelijk overeen stemming n.l. om niet in die vacature te voorzien en zoodoende 't onderwijs te verslechteren. Waren er toen al plannen tot opheffing der school, dan had men altijd een tijdelijke leerkracht kunnen aanstellen. Dat had aan de Gemeente geen cent gekost en 't on derwijs zou er bij gebaat geweest zijn. Blijkt hieruit niet duidelijk een un faire aanslag tot den ondergang dier schoof. Een andere aanslag was 't besluit van B. en W. om de 10 leerl. uit Sprang Capelle aan te zeggen, dat ze met 1 Jan. '23 de school moesten verlaten, terwijl een half jaar geleden met Capelle een overeenkomst was aange daan om die kinderen tegen bijdrage in de kosten van 't onderwijs aan ge noemde school toe te laten. Dat be- teekende niet alleen een verlies van leerl. voor genoemde school, maar daardoor daalde 't aantal leerl. bene den 72 en kwam de school op twee leerkrachten. Dat was dus alweer een trap. Dat de gemeente zich hierdoor financieel benadeelde, dat legde geen gewicht in de schaal. Immers de onder gang der school was 't doel. Ik zei, dat de gemeente zich finan cieel benadeelde en dat zal ieder wel met me eens zijn, als hij weet dat een kleine school per leerl. meer kost dan een groote en dat aan de Bijzondere Scholen per leerl. evenveel betaald moet worden als aan de Openbare, al heeft ze minder noodig. Toch groeide de school tegen de verdrukking in en werden na 1 Juli nog twee nieuwe leerlingen aangeno men en kreeg 't waarnemend hoofd der school een groot aantal toezeggingen van ouders, dat ze in de toekomst hunne kinderen bij hem zouden sturen, zelfs van ouders uit een andere ge meente. En hoe staat 't nu met den groei der Bijzondere School. Lezers, oordeel zelf. 1 Mei 1920 werden aldaar aan genomen 36 leerl., 1 Mei 1921 26 leerl. en 1 Mei 1922 23 leerl. Bovendien zijn de meeste dier leerl. uit Sprang-Capelle. Ik vraag me nogmaals af met welk recht de O. S. opgeheven is. Betaald en gesticht op aanwijzing van het rijk, voor verschillende leerl. meer dan 4 K.M. van de O. S. te Kaatsheuvel ver wijderd en voor de meesten 3 a 4 K.M. langs bijna onbegaanbare wegen was en is (ook thans nog) de school nood zakelijk, even noodzakelijk, als 't on doenlijk is de kinderen te zenden naar de O. S. in 't dorp. Zooeven heb ik aangehaald, dat 't geen bezuinigingsmotieven zijn, die de gemeenteraad naar voren kan brengen. Dit zal ook blijken uit 't volgende. Wanneer de 73 leerl. der opgeheven school ondergebracht moeten worden in de kom, dan loopt daar alles in 't honderd. Volgens de Inspecteur van het L. O. kan in elk lokaal een rij banken bijgeplaatst worden, dus in 8 lokalen komt dan plaats voor 96 kin deren. Er is dus nog plaats over Maar hij wenscht te vergeten dat op de R.K. Zusterschool in de kom een zeventig leerlingen, waarvan enkelen al zeven jaar zijn op aanneming op de O L.S. zitten te wachten en dat alleen voor de kinderen uit Kaatsheuvel die school binnen enkele jaren al te klein zal zijn daar zich thans nog de griepepidemie van 5 k 6 jaar geleden doet gevoelen. Hij wenscht te vergeten dat dan in verschillende lokalen twee leerkrachten moeten staan en ik hoop, dat hij pae- dogoog genoeg is om in te zien, dat 't dan een wantoestand zal worden. En dat alles zal niet kunnen verhinderen, dat er toch bijgebouwd moet worden. En nu nog iets. Het zal een ieder, zelfs de burgemeester van Kaatsheuvel wel met me eens zijn, dat de practijk nog wel wat anders meebrengt. Ik zie daar al 72 Prol. kinderen naar school stappen, 's Morgens vroeg op pad, maar niet zoo vroeg of ze zullen een uur te laat komen, 's Middags, 't zelfde liedje. Ze gaan natuurlijk naar huis eten en de kinderen hebben geen haast, 't Wordt dus een onderwijs in-de-war- gooiende, storende troep, die nadeel zal toebrengen aan onderwijs en on derwijzers. En voelen B. en W. dan ook niet de zedelijke, billijke verplichting om dan ook in K. een paar Prot. onder wijzers te benoemen met een onder wijzeres voor nuttige handwerken. Dan is de school toch niet meer een open bare jongensschool enkel van katholieke kinderen. Kom, wees toch een beetje begrij pelijk Gemeentebestuur en Rijksschool toezicht en erken eerlijk, dat 't is zooals ik hier neerschrijf, dat ge een onrechtvaardig en willekeurig besluit hebt genomen en dat alle uitvluchten en voorwendsels, zoo die er zijn, kant nog wal raken. Ouders der schoolgaande en in de toekomst schoolgaande kinderen aan den Loonschen Dijk 1 Er is U een recht, een billijk recht ontstolen n.l. 't recht om voor Uwe kinderen 't onderwijs te eischen, dat ge vraagt en wenscht, waarvan ge overtuigd zijt, dat 't goed j is en de kinderen geeft, wat ze noodig hebben. Past op uwe zaak en houdt voet bij stuk, dan kan niemand U die school uit de handen rukken. Ouders, weet ook, dat ge 't recht bezit om voor uwe kinderen te eischen Bijzonder Neutraal Onderwijs, dat uwe kinderen 't zelfde geeft als 't openbare. Dan hebt ge 't groote voordeel, dat ge zelf 't personeel, dat ge wenscht kunt benoemen en dat geen gemeente bestuur U den voet dwars kan zetten dan kunt ge ook leerlingen aannemen uit andere gemeentendan kunt ge ook 't aantal leerkrachten krijgen, waarop ge van rechtswege aanspraak hebt. Dankend voor de verleende plaats ruimte. EEN VIJAND VAN ONRECHT. Waalwijk, 2 Februari 1923. Eieren7—8 cent Varkens: f27—f32. Ingezonden Mededeelingen. bij Rijk en Gemeente. Leeftijd 18—35 jaar. Opleiding in korten tijd. Gratis inlichtingen onder No. H. V. 539 Alg. Adv. Bureau D. Y. ALTA, Groningen. 02241 fa QO CS 9D oo H N Cf) CS O O O 03 CO fa QJ fa V i£S V fa SS Cj N CJ 1 ij fa fa o

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10