I IE Ml M HEI ZtllflEH. ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad Kerknieuws. Reclame. Buitenland, Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. i Nummer 13. Zaterdag 3 Febr. 1923 kerkelijke kroniek leverde de bouwstof. (Door den WelEerw. heer J. Panken aangebracht.) (Vervolg). XVIII. Baardwijk is oud en vermaard. Niet het minst bekend door den gods dienstzin, en de getrouwdheid van de Heeren van Baardwijk's Heerlijkheid aan het voorvaderlijk geloof, en door de stichting van b£t Oudmannenhuis in het jaar 1544 gefondateerd. Ie. Het oude Kerkgebouw, weleer aan den H. Clemens, Paus en martelaar, toegewijd, met den nog heden ten dage staanden toren aan den Winterdijk, heeft vier eeuwen getrotseerd. Dit kerk gebouw was sinds jaren, en tot nog kort geleden, in gebruik bij de Pro testanten. Thans afgebrokenzie kadaster 988 Deze kerk was georïenteerd (op de heilige linie) De lengte van deze kerk is ongeveer 28 Meter. Nadat dit gebouw door Nic. v. Krieken en Nic. de Wit was gesloopt werd de doodenakker (voor heen ook begraafplaats der katholieken) aanmerkelijk vergroot. De Gemeentetoren is hoog 36'/a Meter. De torenspits is 17'/a Meter, het muurwerk is 19 Meter. In dezen toren hangen twee luidklokken en is aangebracht een uurwerk (thans in onbruik). 2e. De „oudste" Luidklok in de Gemeente Waalwijk is van 1683 met het opschrift: JAN FREM1 ME FECIT ao 1683. lohan van de Wércken. Claes Wassenberg. Kerkmeesters tot Baartwijck. De diameter of middellijn is onge veer 90 cM. De „grootste" van de (twee) in den OHden Gemeentetoren te Baardwijk heeft een middellijn van 1 Meter, ao 1752. Als opschrift de volgende namen: De Heeren W. Noot, Predikant. A. Meermans, Drossaert. W. D. Focker, Secretaris. A. vanVessem, G. Block, G. vanBerckel, G. Keetelaer, I. van Vessem, C. Block, A. D. Bergmans, I. Cuijsten, W. v/d. Stelt, G. Hoorn, A. C. Heermans. Vervolgens het rijmpje: 'k Gaf eerst een helderen toon Mijn tongh die deet mij breeken Petit heeft mij vernieuwt En doet mijn, schooner spreeken. 1752. Het Wapen van Baardwijk. 3e. Voor de invoering der Hiërarchie (1559) behoorde de Parochie Baardwijk aan het Bisdom Luik onder het eeuwen oude Dekenaat Hilvarenbeek Als wanneer onder den Bisschop Robertus de Bergis (uit het adellijk huis Berghen) ons bisdom van 's Her togenbosch is opgericht, dan bleef de Parochie van St. Clemens tijdens den len Bisschop Sonnius (de groote Son- nius Franciscus van der Velde te Son bij Eindhoven geboren) onder het Dekenaat Hilvarenbeek. Bij de le synode van 's Bosch ten jare 1571, van 8 tot 10 Mei gehouden in de St. Janskerk, werd door den Bisschop Metsius de Parochie voor noemd, reeds ingedeeld bij het Deke naat „Si. Geertruidenberg" 4e. In 1692 kregen Baardwijks katho Heken wederom een eigen (nietig) bedehuis. Gebouwd onder Pastoor Jacobus Ignatius Daneels, wiens beel tenis ten jare 1835 nog in de glas schildering te zien was. Dit kleine Roomsche bedehuis, in IJsselmetselsteenen opgetmk.kg.fi, had "n da 23 Heken, met behulp van rijkssubsidie van f 6000 een fraaier kerkje gebouwd hadden. Dit huis Gods op den 9 Sept. 1836 door den ZeerEerw. Heer Spooren- berg. Deken en Pastoor te Waspik gebenediceerd, tijdens het pastoorschap van den Zeereerw. Heer Johannes Martinus Baselmans en betrokken op den 11 September d.a v. In 1868 is deze kerk vergroot. Pastoor Baselmans ontving ook voor de vergrooting milde bijdragen van de parochianen. In 1834 en 1835 van de parochianen in geldelijke bijdragen bijna f 4000, de voorganger van pastoor Baselmans, de Weleerw. heer Jan van Handel, gaf zelf 500 en den gedenksteen. (Vergelijk Schutjes over de pastoors van Baard wijk. Zie vooral in Bossche Bijdragen het waardige artikel, geschreven door den Heer J. v. d. Hammen Nic-z. over Pastoor van Andel.) De oude kerk in 1897 afgebroken, de daaraf gekomen bruikbare steenen ongeveer 145.000. Het opschrift van de kleine klok, (thans ook in den nieuwen kerktoren,) die in het jaar 1837 in de schuurkerk was aangebracht, is versierd met latijnsch opschrift(vergel XVIII sub. 2e) dat beteekent„ik ben één jaar jonger dan deze kerk". 5e. Volgens eene statistiek, over de jaren 1804 tot en met 1813 opgemaakt door Burgemeester Jan Floris den 27 Januari 1827, blijkt het gemiddelde geboortecijfer 27, het over- lijdingsgetal 20 en de huwelijken 5 per jaar te zijn Baardwijk had in 1825 (vergelijk Meijerijsch memorieboek) ruim 770 inwoners. De katholieke Gemeente (volgens Par, archief de Baardwijk) telde in 1904 tot 1913 in gemiddeld jaarcijfer 51 geboorten, 32 overlijdens en 10 huwelijken. 6e. Vanaf de 17e eeuw tot op heden hebben de navolgende dignita rissen de betrekking van Schout of Burgemeester aanvaard W. Nicols aö Simon Hulshout aó W. van Vessem 1691. Anthonie Meer mans Anthonisse 1733. P. van Loveren 1794. Laurens v. d. Zande 1795. Gosuinus van Heijst 1796. fan Floris 1820 Jan Loeff 2 Januari 1832. Hendrik Loeff 10 Maart 1842. J. A. J. van Heijst 13 Februari 1880. Godefridus de Goei 1919. Hun aandenken vergaat niet en hunne namen zijn in eer van geslacht tot geslacht". XIX. le. Prachtige Kruiskerk aan den H. Clemens P. M. toegewijd Kerk met toren te Baardwijk.. Gebouwd in Gothi- sche of spitsbogenstijl. Vóór den aanvang van dit groote werk zijn heilige missen ter eere van den H. Joseph opgedragen door den Pastoor en Kapelaan. Op 26 Maart 1896 aanvang met uitgraven en zandaanvullen van het terrein (ongeveer 1800 kubieke M. zand). De fundeering der nieuwe Kerk werd gelegd bijna vlak tegen de fundeering der oude kerk. Steenen voor de Kerk benoodigd ongeveer 1600.000. Op den 16 Juni: éérste steen geze gend en gelegd. Eiken Zaterdag na het Lof de voorspraak ingeroepen van Maria, de Moeder van altijddurenden Bijstand. Gedurende dit bouwwerk voort durend gunstig weder, zoowel in den winter en voorjaar als in den zomer. In deze ruime kerk zijn ongeveer 500 zitplaatsen. De toren is 63 meter hoog. Inzegening Juli 1897 en plechtige Consecratie dezer Kerk door Z. D. H. Mgr. W. v. d. Ven den 25 September 1899. •2e. Architect de heer N. J. H Groe- nendael. De uitvoering van het werk opgedragen aan H. Ja Dekkers, opzich ter B. Ruigvoorn. XX. le. Vanaf 12 September 1835 pastoor Johannes Martinus Baselmans, geb. te Gestel-Blaarthem 26 Juli 1798, op 23 jarigen leeftijd priester gewijd te Meche- len, bijna 4 jaren kapelaan te Boxtel, kapelaan te 's-Hertogenbosch St. Pieter op 26 Februari 1826 en overleden in den morgen circa 10 uur op den feest dag van Petrus en Paulus 1884. 2e. Vanaf 7 Juli 1884 tot 13 Novem ber 1914 pastoor Gerardus van Haar en, dder in de Orde van Oranje Nassau, te Vechel 30 October 1838, pries- gewijd 30 Mei 1863, kapelaan te rg Heike en St. Joseph parochie atstelijk te Nijmegen in de St. inuskerk. [toor van Haaren vierde blijde van 25 jarig priester en pastoor, den 30 Mei 1913 het luisterrijk ,n gouden jubilé. ;oede Herder van zijn volk toor B. F. van Krieken z.g. te Velp benoemd 26 Juni Geffen vanaf 1901, den 30 1914 aangesteld als pastoor IJjk; in 1869 den 9 Maart tel, op 8Juni 1920 zilveren ilé gevierd. Te Heerlen E/erleden 13 Januari 1922. het Sepulshrum Sacer- lardwijk 16 Januari d.a.v. eerw. Heer Adrianus Jos. M, van Erp, opvolger van wijlen den Zeereerw. Heer B. F. van Krieken, Pastoor van Erp geb. 1876, priester 1900. XXI. le. In het jaar 1690 onder het pas toraat van den Weleerw. Heer Jacobus Ignatius Daneels can. reg. van abdij Groenendael bij Brussel, bestond reeds te Baardwijk in de St. Clemens paro chie het Broederschap van de Geloo- vige Zielen. Een zeer groot getal was aangesloten, ook uit andere plaatsen. Deze naamlijst der leden berust in het kerkarchief Baardwijk. 2e. Het Broederschap van den Soete Naem Jesus, door mij Petrus Schenck, pastoor van deese Gemeente van Baerdtwijck ende andere van de Ge meente versoght sijnde, is aen ons toegestaen door den Eerw. P. Prov. Ordinis Praedicatorum Thomas du Jardin en het selfde is solemneelyck door den Eerw pater Petrus de Neve e jusdem ordinis, op den 30 Nov. 1722 synde de feestdagh van den H' Andreas Apostel, ingesteld, w.g. Petrus Schenck, Pastoor te Baerdtwijck. 3e. Broederschap tot uitroeiing der Godslasteringen, verwenschingen en onkuische gesprekken, (opgericht door Z. H. Gregorius XVI, 30 April 1837) voor het vicariaat van 's Bosch door tusschenkoinst van den Hoogeerw. heer H. de Dubbelden administrator apost. van hetzelfde Diocees, afgekondigd 22 Oct. 1837 in deze Gemeente. Ita Pas toor J. M. Baselmans. 5e. De kerk van Baardwijk bezit een groote relikwie van den H. Clemens (schedel). St. Clemens Broederschap opgericht tot afwering van alle besmettelijke ziekten van menschen en vee. den 15 Febr. 1884. Vroeger werd te Baardwijk de H, Clemens als beschermheilige tegen ziekten ook veel vereerd en aangeroe pen, met grooten toeloop van volk uit de omgeving. 6e. Den 27 Juni 1889 is het St. An- toniusgesticht te Baardwijk plechtig in gezegend door den Zeereerw. Heer G. van Haaren Pastoor en betrokken door de Eerw. Zusters van het Gezelschap J- M. J. XXII. Door Mgr. J. Zwijsen, vic. Apost. van 's Hertogenbosch eene Kapelanie opgericht te Baardwijk anno 1852. Aangesteld als kapelaan den 29 Ap ril 1852 August Pessers, (geb. te Til burg) in Juni 1861 overgeplaatst en kapelaan benoemd te Nuenen. Vanaf Juni 1861 Joan van Rijsewijk geboortig van Tilburg, anno 1836, priester 1861, kapelaan tot 30 Augus tus 1880 en alsdan pastoor te Dreumel aldaar overieden Kapelaan J. Glaudemans, geb. 29 Augustus 1850 te 's Hertogenbosch, priester gewijd 24 Juni 1876, die vanaf 22 Maart 1877 assistent en van 1 Mei 1878 kapelaan te Moergestel was, volgde na mijnheer van Rijsewijk in 1880 in de St. Clemensparochie. De Zeereerw. heer J. Glaudemans is ruim 25 jaar pastoor te Wanrooij en 72 jaar oud. Op 7 Juli 1884 kapelaan benoemd Wilhelmus van Dooren, (geb. te Aarle- Rixtel priester 1881) die vanaf 20 Mei 1883 ter vervanging van den ouden Pastoor Baselmans assistent was, ter wijl de kapelaan de Weleerw. Heer Glaudemans tot kapelaan werd aange steld door Z. D. H. Mgr. Adrianus Godschalk. In Mei 1900 is kapelaan van Dooren pastoor geworden in de Parochie Maria Polder parochie te Dus- sen (Hank) aldaar overleden in 1919 den 14 Juli. Ferd. Franssen in 1900 kapelaan te Baardwijk, geb 1874 te Helmond, priester gewijd 1899. In 1908 aange steld als Sub-Regent van het Klein Seminarie en in 1920 als Pastoor en Deken te Vechel. Op den 17 Juni 1908 kapelaan ge worden te Baardwijk Lud. M. L Meeuwese, te 's Hertogenbosch in den ouderdom van 30 jaren overleden 30 November 1910. Jan C. Verhoeven, geb. 1881, priester 1906, thans kapelaan te Kerkdriel. Jos Nuyens, geb. 1883, priester 1909, thans kapelaan te Oss. Joan Ant. van Berkel, geb. 1890 priester 1916. 2o. De nieuwe katholieke begraaf plaats is op den 11 Augustus 1886 plechtig gebenediceerd door den pastoor, daartoe gemachtigd door Mgr A. Godschalk. Een Sepulchrum sacerdotum in den Calvarieberg gebouwd November 1888. Op 15 Juni 1889 het lijk van den pastoor J. M. Baselmans bijgezet. Requiescant in pace onder den CalvariebergPastoor van Haaren en Pastoor van Krieken, alsook Rs. Ds. L. J. V. Loeff, Sacellanus Helmondanus bonus milis Christi Jesu obüt 26 Juli 1898. 3o. Het H. Sacrament des Vormsels is in de parochiekerk te Baardwijk toe gediend den 4 Juni 1880 door den Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. 22374 Laadstation. Tegenover 't Eiectriciteit. Station. Telei. No. 896. bisschop van Gerra Mgr. Zwijsen. Ook op 3 Augustus 1899 door Mgr. W. v d. Ven. 4o. De eerstelingen van de manne- ijke retraltanten in Loyola uit Baard wijk: Joseph Loeff Pz., Johan van Mier, Cornelis Mulders, Cornelis van -ieesbeen, Antoon Lombards, Antoon 3ullens CzBernard van den Heuvel, C. Leijtens, Jan Sustrunck en Cornelis Swinkels. De eerste zelatricen van het retraite- werk Paulina Loeff, Antonetta Schil ders, Theodora van Mier, Cornelia Waas, Johanna Klerkx, Joanna Pullens, Maria Lommers, Anna Kleiberg, Theo dora de Gouw, Wilhelmina Klerx, van Bladel en Anna van der Mee. 5o. De allereerste H Missie ook voor de Gemeente Baardwijk in het aar 1843 op den 3 Mei gegeven door Pater Bernard met 4 Sociis in de pa rochiekerk te Waalwijk St. Jan, Ver nieuwing van deze H Oefening Maart 1845 door pater van der Linden en jater van der Zanden, (Redemptoristen) n St. Clemenskerk. H. Missie 23 December 1854 door pater van der Linden en 2 sociis. In 1865 op 4 Maart door de Eerw. Paters Redemptoristen Peters, Michels en van Dijk. In het jaar 1881 (23 Juli) begonnen door de Eerw. Paters Bos, Dielemans en Knukkel, Redemptoristen. Op 27 Maart 1886 H. MissiePaters Bos en Baartmans, Redempt. In 1891 en 1896 H. Missie, deze eerste gegeven door paters Capucijnen Alphonsus en Benvenutus, de tweede door de Paters Redempt. Swaans en Peeters. H. Missie 9 Maart 1901 en op 6 December 1902 de vernieuwing. Ge geven door de Paters Redemptoristen Baekers en Marijnissen. In 1912 van 16 tot 24 November H Missie door de Paters Capucijnen Bonifacius en Hyacinthus Laatstelijk November 1919 H. Missie. XXIII. lo. De grootsteklok in de nieuwe Gemeente Waalwijk, is ter plaatse voormalig Baardwijk in den nieuwen kerktoren van de Parochie St. Clemens. Deze „Stem Gods" roept de geloo- vigen vooral tot het H. Altaaroffer en tot navolging ook van den H. Kerk- patroon. Versiersels: Kruisbeeld en St. Cle mens P M. Opschriftme fuderunt Fritsen hebben mij gegoten. De diameter is één Meter 2o. Authentiek-bewijs op voormalig Baardwijk (van Koning) luidt als volgt „De Hooge Raad van Adel gebruik „makende van de magt aan denzelven „verleend, bij besluit van den 20sten „Februarij 1816, bevestigd bij deze de „Gemeente Baardwijk ingevolge het „door haar gedaan verzoek, in het be „zit van het navolgende wapen zijnde „met goud beladen schild met een rad rood van kleur." Gedaan te 's Gravenhage den 16 Juli 1817 ter ordonnantie van den Hoogen Raad. (Wordt vervolgd). Terwille der monumentaal-schoone traditie van het Oud-Mannenhuis te Baardwijk. Waalwijk, Febr. 1923. J. P. Petit et en 6 cM. Raadhuis wege den gen, alles in één woord wat daar elk jaar voorkomt Voortaan is in deze behoefte voor zien, deze leemte is gevuld, nu het orgaan „Stemmen uit Lourdes", op aanmoediging van talrijke Geestelijken en leeken is opgericht in het College, toegewijd aan O L. V van Lourdes, van de Sociëteit der Afrikaansche missiën te Cadier en Keer bij Maas tricht, En nu doet de Redact.e van „Stem men uit Lourdes" een beroep op de lezers van ons Blad, om door een abonnement het nieuwe maandschrift te steunen. De baten zijn voor de Afrikaansche missiën. Aan de Katholieke Pers Een nieuw tijdschrift ziet het licht, onder den titel„Stemmen uit Lour des". Een tijdschrift dat, zijn naam getrouw, van zijn tijd is en een leemte vult door velen gevoeld, in eene be hoefte voorziet van duizenden Neder landers. Werd de grot van Massabielle in 1921 door 77 bedevaarten met bijna 800 0o0 pelgrims bezocht, in 1922 steeg hun getal tot boven de 900.000. Eéns in Lourdes geweest, en er is een schakel gelegd tusschen Lour des en zijn pelgrims. Geestelijken en leeken gevoelden het gemis van een orgaan dat den Mariavereerder onderhoudt over Maria's heerlijkheden en wonderkracht, te Lourdes en- den oud-pelgrims over Lourdes jaarlijksche bedevaarten, der wetenschappelijk onderzochten erkende mirakelen, de voornaamste bekeerin- Noodseinen. Geen wonder, dat Moeder bij tijden prikkelbaar wordtHaar tobberig werk binnenshuis, wasschen, strijken, ver stellen, poetsen en de eindelooze huis houdelijke zorgen zouden door geen man verdragen worden. Wees voorzichtigPrikkelbaarheid, pijn in de lendenen en zijden, hoofd pijn, rugpijn, urinekwalen, zenuwach tigheid, en duizelingen zijn seinen van nierverzwakking. Om zich te hoeden-voor ontwikke ling van de lange nasleep van nog ernstiger nierstoornissën, is het tijd om aan zich zelf te denken en de wor stellende nieren met Foster's Rugpijn Nieren Pillen te helpen. Dit speciale niergeneesmiddel is geen alles genezend middel het werkt alleen op de nieren en blaas, en het baat tegen pijnlijke verschijnselen van nieren blaaskwalen als nierzand, rheumatiek, steenvorming, waterzucht, ischias, spit, blaasontsteking en urinezuurvergifti- ging. Passend voor jong en oud, diende geen huis zonder Foster's Pillen te zijn. Verkrijgbaar in apotheken en dro gistzaken h f 1.75 per doos. 33 Het ergste moet nog komen ziedaar de hoofdinhoud van al de be richten, die langs omwegen uit het Roergebied komen En met dat „ergste4 wordt bedoeld al hetgeen er voort spruiten zal uit de ultimatum-achtige nota's, welke Parijs en Brussel naar Berlijn hebben gezonden. Al loopen die nota's over verschillende punten het blijkt den Franschen geen bezwaar te zijn, om de dreigementen en de strafmaatregelen zoo te treffen, dat de voordeelen samenvallen. Zoo het bevel aan de Duitsche regeering om oogen blikkelijk alle ge- en verboden aan de ambtenaren in het Roergebied in te trekken (m.a.w. niet langer de leiding te nemen over het lijdelijk verzet). Indien de Duitsche regeering niet ge hoorzaamt, zullen de Franschen on middellijk overgaan tot het afsluiten van het Roergebied. Dat hoeft niet meer, want het Roer gebied is reeds afgesloten en de Duitsche regeering zal rustig weigeren te gehoorzamen. Maar naast de reeds uitgevoerde afsluiting van het Roer gebied eerste dreigement komt een ander dreigement van een ander ultimatum bijzonder goed te stade „De Commissie van Herstel moet tot haar leedwezen constateeren dat Duitschland opzettelijk in gebreke is gebleven ten aanzien van zijn verplichtingen, welke 31 Januari afliepen", luidt het tweede, gisteren overhandigde schriftuur, „en daarom hebben de Fransche bezettings autoriteiten in het Roergebied opdracht gekregen, om van den lsten Februari af, alle zendingen cokes en steenkolen den door- en den toegang tot het niet- bezette Duitschland te verhinderen". Zoo'n verhindering kan met des te meer succes worden doorgezet, als het Roergebied ingesnoerd ligt. Tegenover die grootere gebeurtenis sen, die op til staan, vallen de kleinere, zooals uitwijzingen, stakinkjes. trein ontsporingen botsingen van arbeiders en Fransche cavaleristen (teDusseldorp) boycott uitbreidingrequisities, enz. weg. Want de gevolgen van die grootere gebeurtenissen sleepen ernstiger dingen na zich, dan al die droevige gebeur tenissen „van den-dag," al geven die dan ook iedereen, die op zijn gemak 5»

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5