DEKHOItllLTIDIDLH Derde Blad. Voor 25 {aren. Nummer 13. Zaterdag 3 Febr. 1923] 1898. 16 Februari werd in „Musis Sacrum" een comitié gesticht voor de Inhuldi gingsfeesten van H. M. Koningin Wil- helmina. Gekozen werden de heeren Kake benen, Spijkerman. Witlox, Verbunt, Tussenbroek, Ph. Timmermans, J. B. Timmermans Wzn., Wiesman, v. l|yer- dingen, C. van der Heijden, I van Leeuwen en E. W. Klijberg. Ir- Februari. Het hotel Verwiel brandde geheel af. 23 Februari. De heer L. Bolk be noemd tot hoogleeraar te Amsterdam. hun hulde te kunnen Wel Schoenen Geen Brood. Louis Raemaekers teekent in de Telegraaf weer eens een plaat om te trachten de publieke opinie te vergif tigen. Een fabrikant staat met z'n rug tegen een afsluitings-barrière, waar de buiten- landsche schoenen bovenuit puilden. Die buitenlandsche schoenen mogen er niet in. Een vrouw uit het volk toont hem haar voeten, die onvoldoende van schoenen voorzien zijn. Boven de teekening„staat"Natio nale Bescherming". Er onder Fabrikant„Protectie is noodig voor onze nationale industrie....". Het Volk: „En voorlonze natonale voeten, is daar geen protectie voor noodig?" Alsof het volk er wat aan heeft, wanneer het wel buitenlandsche schoe nen zou mogen koopen terwijl het geen geld heeft om ze zich aan te schaffen en nog minder geld heeft om zich van brood te voorzien, juist om dat die buitenlandsche schoenen er zijn. De plaat is voor de tot werkloos heid gedoemde arbeiders b ttere hoon. De nood der industrie, welke ook allereerst de arbeiders, het volk treft, wordt door de teekening van den heer Louis Raemaekers met een bespotting beantwoord. Men wil het volk buitenlandsche schoenen aan de voeten geven, die het niet eens betalen kan Brood, kunnen leven, daar gaat het om. De heer Louis Raemaekers moest zich eens in Brabant van den toestand op de hoogte stellen. En zij, die tijdelijke bescherming tegenwerken met hem". Met volkomen instemming nemen wij bovenstaand driestarretje uit het „Dagblad van Noor-Brabant over. Het is goed dat het voortdurend misselijk gedoe van de Telegraaf en Raemaekers tegenover onze industriën en Brabant weer eens duidelijk aan 't licht wordt gesteld. Gouden Jubileum Koninklijke Stoomschoenenfabriek A. H. van Schijndel. Hoezeer de geheele opzet bij dit jubileum was, de herdenking, gezien de omstandigheden, zoo sober mogelijk te houden en alleen te beperken tot eene hulde-betuiging door het perso neel en eene receptie, toch zijn deze twee uitingen eene ware en grootsche hulde-betooging geworden aan 't adres van de Koninklijke Stoomschoenen fabriek, haren stichter en de directie. En te verwonderen is dat eigenlijk geenszins. In ons vorig nummer hebben wij reeds uiteengezet, welk een groote verdienste de Koninklijke heeft voor de schoenindustrie van Nederland in 't algemeen, voor die van Waalwijk in 't bijzonder, wat haren stichter voor de zaak die hij opbouwde en uit bouwde is geweest en gedaan heeft, die onder zijn leiding is gegroeid van een handwerkschoenmakerijtje tot een dergelijke fabriek. Is dit alles dan geen motief genoeg om dezen dag naar waarde te herdenken. Voeg daarbij het zeer bijzondere feit, dat de stichter zelf, de heer A H. van Schijndel, die alle fazen in dit bedrijf zoo heeft meegeleefd, nog in krachtige gezondheid en opgewektheic getuige is van dit jubileum, waarbi hij zeer zeker met groote voldoening kan neerzien op de afgelegde baan dan is 't wel te verklaren dat deze huldiging een ware betooging werd niet het minst van de zijde van het personeel. Tegen 10 uur had het personeel zich in de fabriek opgesteld om den jubila ris met mevrouw van Schijndel bij het binnentreden aanbieden. Een oogenblik van diepe stilte, men voelde dat men hier getuigenis ging afleggen van ware hoogachting en aan hankelijkheid aan den stichter van deze grootsche zaak, doch men was er innig van overtuigd dat de te brengen hulde niet kon weergeven wat heden aller harten vervulde. Nadat door mej. Krielaars aan mevr. van Schijndel een bouquet was aange boden en de heer en mevrouw van Schijndel alsmede de heer Antoon de Vries plaats hadden genomen, werd door een uit het personeel samenge steld zangkoor, een toepasselijk lied op zeer verdienstelijke wijze ten gehoore gebracht. De heer B" van Schijndel-van Dijk nam daarna het woord. Met een ge voel van groote blijdschap nam hij het woord om zijn hooggeachten Vader mede namens zijn broers Petrus en Antoon van harte welkom te heeten en hem hun beste wenschen aan te bieden. Ik zeg, aldus spr., dit met een ge voel van groote blijdschap te doen, en werkelijk, dit is zoo, want U zal het begrijpelijk vinden, dat wij er ons ten zeerste over verheugen jdat de zaak waarvan wij de eer hebben directeur te zijn, haar 50-jarig bestaan herdenkt Maar meer, oneindig veel meer ver blijdt het ons dat het U gegeven is deze heuglijke gebeurtenis te beleven. Met trotsch mag U neerzien op het geen U gepresteerd hebt en trotsch zijn wij op de resultaten door U be reikt, want wij weten wat al moeiten het U gekost heeft Uwe zaak te bren gen op het peil waarop zij thans staat. Hier te gaan opsommen wat U ge daan hebt om dit peil te bereiken, hier te gaan schilderen de successen die U met Uw fabrikaat, het fabrikaat Van Schijndel, heeft weten te behalen, lijkt mij overbodig, immers het is een ieder onzer voldoende bekend. Wij weten dat U geen arbeid te zwaar was om Uw doel te bereiken wij kennen de vele en groote bekroningen die U met Uw schoeisel heeft weten te be halen. Het woord „Koninklijke Stoomschoen- fabriek" behoeft geen nadere toelichting het spreekt voor zichzelf. Heeft U in deze 50 jaren vele ge lukkige dagen gekend, ook de smarte- beker is U niet gespaard gebleven Het zij me vergund hier nog dank baar te herinneren Uw zoons Jan en eo, die beiden helaas veel te vroeg van ons zijn weggemkt. Hoe gaarne memoreer ik de vele en groote verdiensten van onzen Jan, die uaast U een zoo groot aandeel heeft gehad in de behaalde successen onzer zaak en v at mochten wij niet verwach van Leo. Hunne nagedachtenis blijven immer in hooge eere. Wij hopen dat wij nog vele jaren, met U als hoofd aan de zaak, mogen samenwerken en al moeten de tegen woordige tijdsomstandigheden als zeer ongunstig bestempeld worden, wi' twijfelen er niet aan of wij zullen, mede gesteund door Uwe energie en werk kracht ook deze malaise te boven komen en hopen dat het U gegeven mo^e zijn de Koninklijke tot nog grooter bloei te brengen. Tevens gevoel ik mij heden verplich een hartelijk woord van dank te brengen aan een onzer getrouwen, iemand die bijna een halve eeuw de zaak Van Schijndel gediend heeft. Toon de Vries, 't is mij niet mogelijk onder woorden te brengen wat gij als door voor onze fabriek geweest zijt Dag en nacht, mag ik gerust zeggen nam onze onderneming U steeds in beslag. Gij hebt er voor gewerkt also het de uwe was. Nooit was U iets te veel, altijd waart gij bereid om te helpen lk zeg niet te veel als ik beweer dat ook gij een groot aandeel hebt in het welslagen van onzen arbeid en hiervoor zeg ik U mede namens de overige Directeuren hartelijk dank Ik hoop dat het U gegeven moge zijn nog vele jaren onder de gelukkigste omstandigheden, van eene welverdiende rust te genieten. Diep ontroerd feliciteerden hierna de heeren Bernard, Petrus en Antoon hun niet minder onderg den indruk verkee renden vader en den heer Antoon de Vries. Het Gemengd Koor zong daarna op uitnemende wijze het „Zij leven lang van Van Paschen De heer Alphons de Vries hierna het woord nemende sprak als volgt Mij is, als plaatsvervanger van mijnen Broeder, de eervolle taak opgedragen U geachte Jubilaris, op dezen dag namens al uwe werklieden, den heil wensch aan te bieden, welke ons alle zoo zeer vervult. Zulks zou ook niet goed anders kunnen, want allen hebben U gezien aan den arbeid, voor de on derneming. De een gedurende vele. de andere gedurende mindere jaren, doch allen weten wat door U is -gewrocht, gedurende de 50 jaren, welke U aan het hoofd der onderneming staat. Allen weten dat door U, gesteund door een stoet van Zonen, waaraan een tweetal helaas zoo vroegtijdig ontviel, kracht dadig is gewerkt aan alle misstanden, welke de schoenindustrie in niet geringe mate aankleven Het werkliedenvraag- stuk is door U gesteund, door organi satie, door ziekte-verzekering, door fondsenstichting, enzoovoorts en steeds had dit vraagstuk Uwe warme belang stelling. Ook op het terrein der fabri kanten is door U steeds voorgegaan, op een manier, die aller eerbied en hulde afdwong. Het preadicaat „Ko ninklijk" door onze Geëerbiedigde Koningin aan uwe schoenfabriek alleen geschonken was een erkenning en een waardige belooning voor uw rusteloos streven Dat uwe inzichten en uwe bemoeiingen op beide terreinen niet altijd op de juiste waarden werden geschat, ja dat zelfs het tegenoverge- itelde doel U ooit werd toegeschreven, cwam doordat niet zelden elementen van zoo verschillende schakeeringen uwen weg kruisten, waardoor de strijd ook U niet is bespaard gebleven. Doch wij allen weten het en velen met ons zijn opgetrokken om te toonen dat, wat U voorstond het beste was, of het goede het meest nabij kwam. Ons vertrouwen ln uwe oprechte gevoelens jegens de maatschappij dringen onze beste wenschen voor U naar boven Ontvang daarom hoog jeachte jubilaris onze hartelijkste feli citaties, moge U nog vele jaren gegeven worden om te leven voor uwe schoone onderneming, tot heil van uw gezin, i ot heil van ons dierbaar Waalwijk en tot welvaart der geheele samenleving. Nu hebben wij gemeend dat onze vurige wenschen een eenigszins vas- teren vorm moesten hebben, een con centratiepunt, althans iets dat getuigen zal voor ons allen. Wat konden wij dan beter doen, dan uw beeld te be waren, en zoolang mogelijk voor al uwe nabestaanden en vereerders te doen voortleven in den vorm van een marmeren buste Hoe gaarne hebben wij allen daaraan medegewerkt, te meer nog, toen de steun en belangstelling, ook van ver buiten de grenzen van ons land zoo gewaardeerd toevloeide. Dit verblijdde ons met onze keuze. Aanvaard dan geachte Jubilaris dit aeeld als blijk onzer oprechte gevoelens egens U. Wij hopen dat het bij U nog vele jaren de herinnering daaraan zal evendig houden en dat het voor allen die na U hier zullen zetelen, eene opwekking, een spoorslag zal zijn om uwe voetstappen te drukken en dat het nog lang moge getuigen van een onzer groote burgers van Waalwijk. De heer B. van Schijndel dankte namens zijn Vader het personeel voor deze door den heer de Vries gesproken woorden. Deze gebrachte hulde is wel een bewijs van de zeer goede verstand houding welke heerscht tusschen pa troon en werkman. Hij hoopt dat dit nog vele jaren zoo mag zijn. De heer A. van Schijndel Sr. wil niet nalaten zelf openlijk hier zijn dank te betuigen voor deze werkelijk zoo schitterende hulde-betuigingen. Een dergelijke, een zoo grootsche uiting van toegenegenheid, had hij niet durven verwachten. Hij dankt allen en hoopt, daar waar hij kan in het belang van hen werk zaam te blijven zoolang het hem moge zijn gegeven. De heer Am. Verwiel, procuratie houder, sprak alstoen ben, waar U mij destijds de groote eer Het kon dan ook niet uitblijven, of heeft willen aandoen, mij tot Procura- het praedicaat van „Koninklijke", dat tiehouder, dat is Definitiefgevolmach- .de fabriek ten volle waardig is, werd tigde, dat is: Vertrouwensman te be-door H.M. in 1909 volgaarne verleend. Hooggeachte Jubilaris 1 Hooggeachte Heeren Directeuren j Het zij mij vergund bij de vele ge lukwenschen en felicitaties die U heden geworden, die van het kantoorperso neel en dus ook die van mij te voegen. En gaarne doe ik dit, want het ver heugt mij werkelijk zéér, dat wij in staat zijn, U, geachten heer v. Schijndel, den stichter, den grondvester der zaak „van Schijndel", der zoo gunstig be kend staande „Koninklijke Stoom- schoenenlabriek" te huldigen l Immers, het komt niet eiken dag voor dat een onderneming haar 50-jarig bestaan herdenkt, en het behoort zeker tot de zeldzaamheden, als bij zulk een gelegenheid de oprichter tegenwoordig kan zijn. Hier te noemen, hoe U hebt aange legd Uwe zaak te brengen op het peil waarop zij tham staat, op te sommen de moeilijkheden die ook gij gehad hebt, och, het lijkt mij overbodig, niet omdat ik niet met ontzaglijk groot respect neerzie op hetgeen U met be hulp Uwer zoons gepresteerd hebt, doch omdat ik dit als een algemeene bekendheid acht In het gedenkboek, samengesteld door Uw personeel hebben wij ver eeuwigd hetgeen door U gedaan is en geeft de daarin opgenomen biografie een juist beeld wat werklust, wat wilskracht veimag Mijnheer van Schijndel, ik feliciteer U op dezen vooral voor U zoo heuge- lijken dag hartelijk en waar ik ongeveer 17 jaar in Uwe onderneming werkzaam noemen, en waar ik al dien tijd met U en mijne andere superieuren op de meest aangename wijze heb gewerkt, daar hoop ik dat U het van mij zult willen aannemen, dat het niet alleen een aangename taak voor mij is, maar eene uit het hart voortkomende be hoefte, U Hooggeachten jubilaris en Heeren Directeuren, mijn oprecht ge meende gelukwenschen aan te bieden. Moge de goede God, die U steeds op zulk eene zichtbare wijze geholpen heeft blijven helpen, moge Hij de eens gezindheid die steeds onder U bestaan heeft en die zoo noodig is voor de ontwikkeling eener zaak. laten voort duren, moge God U, in één woord, nog een lange reeks van gelukkige aren geven, opdat het U gegeven zij de verdere successen, die zeer zeker voor het fabrikaat „Van Schijndel" zijn weggelegd, te beleven. Alvorens U den album te overhan digen, zij het mij vergund een gedeelte van het voorwoord, dat handelt over de houding van U, geachte jubilaris, tot het arbeidend personeel en waarin wij zeggen dat wij met U deelden in vreugde, droefheid en in beproeving, voor te lezen wat vervolgens geschie den waarna hij buste en album| aanbood. Het koor bracht hierna nog een mooi nummer ten gehoore en nadat de heer A. van Schijndel nogmaals met een enkel woord allen had bedankt voor de schitterende felicitatie, was deze plechtigheid, die op velen een diepen indruk had gemaakt, afgeloopen Het personeel werd in staat gesteld den dag verder in genoegen door te brengen, doordat aan ieder een cadeau onder enveloppe werd aangeboden, terwijl de toezegging werd gedaan dat, als de tijdsomstandigheden wat beter werden, een feestdag zal worden ge organiseerd. Onnoodig te zeggen dat deze mede- deeling met applaus werd begroet. Van de receptie, die daarna plaats had, werd druk gebruik gemaakt Behalve de vele kennissen en han delsvrienden merkten wij o.a. op den Burgemeester en Secretais, Directeur der Rijksschool, Pastoor van Riel, binnen- en buitenlandsche afnemers en vertegenwoordigers van de zaak. Een bloemenschat, waaronder vele kunststukken, vulde de kantoren en vestibule. Tijdens de receptie werd door den heer Jansen, commissaris der Vennoot schap, het volgende gesproken Geachte Jubilaris. Ik acht het mij tot een bijzonder voorrecht, U, ook namens mijne mede commissarissen bij gelegenheid van dit jubileum te mogen toespreken Ik wensch U van ganscher harte geluk met dezen gedenkwaardigen dag, waarop een halve eeuw vervloog, dat gij den grondslag legdet van de tegen woordige Koninklijke Stoomschoenfa- briek A. H. v. Schijndel. Was men in verband met de nijpen de tijdsomstandigheden niet tuk dezen dag zóó te herdenken als in normale tijden zou zijn geschied, ik vernam met overgroot genoegen, dat men althans deze zeldzame gebeurtenis niet onge merkt zou laten voorbijgaan en zooals ik nu kan constateeren, is het een groot feest, een grootsche hulde welke U geachte Jubilaris ten volle toekomtde hulde, welke men U brengt, is te meer spontaan omdat bij het 50 jaren be staan der zaak, de stichter zelf tegen woordig is, waar in de meeste gevallen men slechts kan spreken „mijn vadet of mijn grootvader is eerst begonnen daarbij komt, dat bijna den ganschen duur op 'n paar jaren na, Uw goede en getrouwe gade, tot uw welzijn en dat der kinderen heel uw zwoegen en werken heeft meegemaaktook U Me vrouw van Schijndel deele ten volle in de hulde. Daar het hier de zaak betreft, wi ik in het kort een en ander memoreeren Toen U geachte Jubilaris in den jare 1873 den eersten schoen in mekaar zette, bleek, naar ik verneem al hee gauw, dat U het vak door- en door meester waart, zoodat al spoedig naar grootere ruimte moest worden omge zien, welke ruimte U vondt in den jare'89 in het pand aan de z.g. Spoorlijn. Weldra bleek ook daar de inrichttng te klein, waarop in 1900 werd over gegaan tot den bouw van de tegen woordige fabriek, welke successievelijk werd uitgebreid in de jaren 1906 1910 en 1914. Doordat in 1900 de machinale schoenfabrikatie werd ingevoerd en de nieuwste machines werden aangeschaft, dateert het hoofdzakelijk van dat jaar, dat het fabrikaat Van Schijndel ook in het buitenland een bijzondere reputatie begon te genietendat het fabrikaat uitblonk bewijzen o.a. de hoogste onderscheidingen opde wereld tentoonstellingen te Amsterdam 1889, Weenen 1908, Brussel 1910, 'sHage 1922, alsmede op de vaktenioonstelling te Waalwijk 1903. En dat alles G J. is aan U te danken, aan Uwe kennis, energie, wilskracht en werklust, steeds de kinderen en ondergeschikten tot voorbeeld. Gingen de zaken naar wensch, tegen slag bleef echter niet uit en zijt ook gij niet gespaard gebleven, denkende aan de staking in 1910, doch nog meer denk ik met weemoed aan het ver scheiden van 2 uwer zonen, mannen op wie gij trotsch kondet zijn en die nog zooveel en ter uwer verlichting voor de zaken hadden kunnen doen het is thans, dat ik hun beiden eerbiedig gedenk. Het zij U echter gegeven, G. J. dat God U nog vele jaren in goede ge zondheid moge schenken tot geluk van uw gezin en uwe kinderen en voor iet welslagen der zaken, waarin men U zoo noode zou missen. Het otium cum dignitate, verlangt gij nog niet. Ten slotte zie ik daar voor me de buste van U, Jubilaris, waarop te lezen staat de uitdrukking van den stoeren en energieken werker en waarop in atere jaren het nageslacht er op wij zende, met trotsch,zal zeggen: „deze is de stichter geweest van deze groote industrie 1" en wanneer het mij gegeven ware te kunnen dichten, zou ik den Pega sus bestijgen en in den majeurtoon in gouden letteren onder die buste neer schrijven. waarvan de eerste regel uidde „Gloire a 1' immortel", Glorie en hulde aan den onsterfelijke. Ik heb gezegd. We zeiden hierboven dat den jubilaris door 't personeel werd aangeboden een wit marmeren buste. Deze is geboet seerd door onzen kunstenaar, den heer Th. van Delft. Een speciaal woord hierover mogen we nog wel zeggen t Is in elk opzicht een schitterend stuk werk, misschien het beste, dat van zijn hand kwam, een kunstproduct dat vele artisten van grooter naam hem zullen benijden, want we mogen het hier wel eens uiten, de heer van Delft is in z'n kunst veel te beschei den. Een kunstenaar als deze behoeft dat niet, en moest dit misschien ook niet. Werkelijk hij mag de wereld wel eens wat meer van zijn schilder- en boetseerwerk laten zien, want wat hij thans weer vervaardigde is o. i. een zuiver kunst-product. Hem met dit stuk werk onze bijzondere felicitaties. Het andere geschenk hierbij door het personeel aangeboden is een Herinnerings-Album, geheel vervaar digd ter drukkerij van onzen uitgever. Om deze reden zullen we van dit werk wat de uitvoering betreft, natuurlijk zelf niet veel zeggen. Wel mogen we vertellen dat het de groote tevreden heid van opdrachtgevers, jubilaris, directie enz, wegdroeg. Het is een lijvig boekdeel van on geveer 90 pagina's op Oud-Holl. papier uitgevoerd, in een omslag gedrukt in blauw met goud, de inhoud is gedrukt in dubbeltoon inkt, de foto's (een 120-tal) alle opgeplakt. Het bevat o. m. eene uitvoerige ge schiedenis der fabriek, vanaf 't begin tot op heden, verlucht met teekeningen en foto's der zaak in verschillende stadia, vanaf 't woonhuisje aan den Hoek tot de schitterende fabriek op heden. Het portret van den stichter, den heer A. H. van Schijndel Sr., de heeren Jan en Leo van Schijndel (f 1918), de huidige directeuren, de heeren Bernard, Petrus en Antoon van Schijndel, voorts de commissarissen, de overleden hoofd-boekhouder, de heer Ant. Gerris, die zijne bestekrachten gaf aan de zaak, van den heer Arnoud Verwiel, den huidigen procuratie-hou der, die met hart en ziel al zijne capa citeiten ten dienste stelt der „Konink lijke", voorts oude getrouwen als Toon de Vries, Fons de Vries, Hein Versteeg. Verschillende gezichten van kantoren, fabriek, personeel, de buste van den stichter die het personeel den jubilaris heeft aangeboden, voorts de foto's van de vertegenwoordigers in binnen- en buitenland, met hun kantoren en ma gazijnen en een passend bijschrift op dezen herdenkingsdag, voorts wat de Wereldkroniek in 1905 over deze fabriek schreef met leuke illustraties, een artikel over oud schoeisel met afbeeldingen, een 2-tal prachtige mo dellen in kleurendruk, 't Geheel vormt een werkelijk schitterend en kostbaar gedenkboek, wat den samensteller in elk opzicht alle eer aandoet. Zooals we hierboven reeds schreven was de bloemen-weelde overweldigend. Omstreeks veertig grootere en kleinere bloemstukken waren er als zoovele ge tuigen van de hoogachting, waar deering, aangename zaken-relatie enz., tegenover de firma en de jubilaris. Onze beide bloemisten hadden hun beste beentje vooruitgezet. Speciaal mogen we vermelden een prachtig bloemstuk, duidelijk weer gevende het fabrieksmerk. De arend geheel uit paarse seringen, het mono-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9