I Kerknieuws. ttiffyuuiewiuMHiüuitt Rechtzaken. Provinciaal Nieuws Nieuws uit Neusden. Nieuws uit Kaatsheuvel t r |i e F 21 Vi I> K, Met zekerheid kan de „Tel." melden, dat het in de bedoeling ligt, tot bibliothecaris van de Keizer-Karel- Univérsiteit te Nijmegen te benoemen, Pater Bonaventura Kruitwagen. O F.M. te Woerden; die op het gebied van bibliotheek-wezen een internationale vermaardheid geniet. Nu te Nijmegen slechts de kleinst mogelijke meerderheid der vertegen woordigers van de bevolking zich in genomen verklaard heeft met de op richting der R. K. Universiteit in die stad, en bij Gedeputeerde Staten van Gelderland pogingen worden aange wend om het genomen besluit ongedaan te maken, schijnt er nog kans te be staan, dat het bestuur der stichting elders onderhandelingen opent over de vestiging. Van zekere zijde vernemen wij, dat eraan gedacht wordt, de belangstelling in de provincie Noord-Brabant te wekken voor een eventueele vestiging der R. K. Universiteit in dit gewest. Men acht het niet onmogelijk, dat de Provincie het voorstel van Nijmegen zou overnemen, te meer omdat een jaarlijksche last van een ton gouds gemakkelijker zou kunnen worden ge dragen door eene bevolking, die tien maal grooter is dan die der gemeente Nijmegen, en waar zeker méér instem ming van de bijna uitsluitend katho lieke bevolking met de stichting zou worden betuigd. (Prov Bosch. Crt.) Dit bericht wordt anderzijds beslist tegengesproken. Beschermende maatregelen ge vraagd De Gemeenteraad van Tilburg heeft de volgende motie van het lid H. v. Doorn aangenomen De Raad dergemeenteTilburg kennis genomen hebbende van de motie der manifesteerende vergadering van Noord Brabantsche werkgevers, gehouden op 15 Januari j.l te Tilburg, verklaart zich geheel met den inhoud der motie te vereenigen en besluit bij de Regeering er op aan te dringen in overleg met de Staten Generaal ten spoedigste die maatregelen te nemen, welke den invoer van buitenlandsche fabrikaten dermate kunnen beteugelen, dat de heerschende malaise en de daaruit voortvloeiende groote werkloosheid in deze gemeente wordt verminderd. Bij de verdediging van zijn motie, zeide de heer v Doorn, dat de Re geering onmiddellijk moet ingrijpen, wil de Brabantsche industrie niet ver plicht worden haar fabrieken te sluiten. „Tilb. Ct." Ingediend ts het webontwerp toi wijziging van de Kleswer, de Provin ciale wet ea de Gemeentewet om te kunnen komen tot de samenstelling van da Eerste Kamer op den grondslag van evenredige vertegenwoordiging. De Tweede Kamer heeft hei webontwerp tot wijziging der Oige- taUenwet 1921 aangenomen. Ia Maart zuliea de nieuwe post zegels van 3, 2, 21/a en 4 cent wo dse uitgegeven. Vee voor Ëslgié Waren er Veileden week geen Bel gische veehandelaren ter weekmarkt tr Garincbem, Maandag waren er weder een 14-tal, die een 100-tsri kalfbeestec kochten voor fl oke pstjzen. Deze bees ten worden steeds voor Belgisch- rekening aangekocht, wijl ie Beigle dc veestapel nog niet genoegzaam aats- gevalri is. Viug gehaald, nog vlugger bereid, Overtuigt U van Roma's kwaliteit. 30331 Waalwijk, 13 Februari. Zaterdag 1.1. herdachten de heeren J. van Rijen en J. Verhoeven den dag waarop ze vóór 25 jaren geleden in dienst traden bij de N.V. E W. Klijberg's Stoomschoenenfabriek Hollandia en dat het den jubilarissen dien dag vooral van de zijde van de patroons niet aan bewijzen van belangstelling heeft ont broken, behoeft geen betoog De be- kende goede verstandhouding tusschen patroons en werklieden, die daar steeds heerscht, spreekt daar borg voor. Zooals wij reeds mededeelden zouden op de groote protesteerende vergadering in den Dierentuin te 's Gra- venhage a. s. Woensdag 21 dezer sprekers uit de vakwereld optreden. Thans zijn de namen der sprekers bekend, n.l. W. Donker Pzn. te Rotterdam, van den Ned. Bond van Schoenmakers patroons en Schoenwinkeliersvereeni- gingen. Gerard van Loon te Waalwijk van den R. K. Bond van Lederfabrikanten. C. Roestenberg te Kaatsheuvel van den Ned R K. Lederbewerkersbond. B Timmermans-Verschure te Waal wijk van den Ned. RK. Bond van Schoenfabrikanten. De propaganda voor deze vergade- naar wij vernemen niet onmogelijk dat extra-treinen met belangstellenden en deputaties van fabrieken enz. naar den Haag gaan. Naar wij uit goede bron vernemen, kan de aanbesteding van het bouwen van een klooster voor de Broeders van de St. Petrus-school, thans binnen enkele weken worden tegemoet gezien. Het matinée der Liedertafel op Zondagmorgen had zeer veel succes. Ook de bals van Maandag en Dins dagavond waren druk bezocht en verliepen in zeer prettige stemming. De tooneelclub D V S.V., onder- afdeeling "an de R. K. Werklieden- vereeniging, behaalde op den door de tooneelclub St.Genesius te Nijmegen uitgeschreven wedstrijd, met het blijspel „De Rooverhoofdmanvan S. Reule Nzn., den derden prijs. Door de R K. Tooneelvereeniging D.V.S.V. is dus behaald de derde korps- prijs met het kluchtspel .De Roo ver hoofdman". Oogenschijnlijk is een derde prijs niet zoo'n bijzonder groote overwinning, doch in dezen nationalen tooneelwedstrijd is de door haar behaalde prijs bij nadere be schouwing toch nogeen mooie prestatie. Aan dezen wedstrijd werd door de volgende acht vereenigingen deelge nomen, welke alle acht met eerste of eereprijzen bekroond zijn. RK Tooneelvereeniging „Vrienden kring", Dieren. R.K. Tooneelvereeniging „Roomsch Tooneel", Arnhem. R K. Tooneelvereeniging „Jool na Ernst", Arnhem. R.K. Tooneelvereeniging Alberdingh Thijm", Haarlem R.K. Tooneelvereeniging „Nut door Veredeling", Arnhem R.K. Tooneelvereeniging „De Egelan tieren", Nijmegen. R.K. Tooneelvereeniging „Door vriendschap saam Verbonden" Waal wijk. R.K. Tooneelvereeniging „Joost van den Vondel", Nijmegen. Als men dan nagaat dat van de drie beste vereenigingen uit Arnhem, die er aan deelnamen er slechis één den vierden prijs wist te behalen en dat „Joost van den Vondel", welke kampioen is van den Ned. R.K. Too- neelbond het niet verder wist te brengen dan den vijfden prijs, dan blijkt het dal er lang niet onverdienstelijk gewerkt is en de strijd zeer zwaar is geweest. De Jury was samengesteld alsvolgt ZeerEerw Pater B. G. M. Bijvoet SJ Proffessor Canisius-cotlege. ZeerEerw. Pater Th. Bruineman O.P. Proffessor Dominicus college. Gerard Bruning, Redacteur van „De Gelderlander". Chr. W. Cokke, Eere-regisseur „St. Genesius". A. G. Ph. M. Olivier, LeeraarCanisius college. Uitspraak doende, verklaarde de Jury hier voor een moeilijk probleem te zijn geplaatst en vooral aan de eerste drie prijswinners was het moeilijk de be kroning uit te reiken. Zij heeft toen de stukken nog eens appart beoordeeld en daarbij heeft onze vereeniging punten verloren met de keuze van het stuk, evenwel stelde de Jury er prijs op te verklaren, dat het spel der Waalwijkers zeer te roemen viel. Alles bij elkaar genomen heeft onze club dus niet te klagen over den behaalden prijs en is zij er dan ook uitermate mee tevreden, waarom de harmonie zoo welwillend was om onze vereeniging te begeleiden met een flinken marsch bij het afhalen van den Voorzitter aan de tram in voormalig Baardwijk En verder heeft de vereeniging zich begeven naar de versierde feestzaal van A. v. d. Pluijm, waar de avond verder in een stemming als slechts bij „D.V.S.V." heeschen kan, is door gebracht met speech zang en voordracht zoodat nog veel te gauw het sluitings uur was aangebroken. Zondagavond gaf de liedertafe „Töt bloei der Toonkunst" te voorm. Baardwijk een in alle opzichten ge slaagde uitvoering, die zich als van ouds weer in een groote belangstelling van het publiek mocht verheugen De liedertafel was dien avond al bijzonder goed op dreef en voerde de ver schillende kooren zeer goed uit. „De rots in zee" van R. Hol vond ook de getalsterkte vEn het koor in aanmer king nemend, een loffelijke vertolking Een woord van lof komt voorzeker toe aan den volijverigen directeur, den heer L. van Cromvoirt. Het dubbel kwartet „de Nachtegaal" alsmede „Liefdadigheid" solo door den heer J. v. lersel hadden door hun uitnemende vertolking groot en wel verdiend succes. De belangstelling van het publiek gold voorzeker wel aanzienlijk het optreden van den humorist den heer W. Kuis uit Herpt, die voor het eerst hier zou optreden en dus voor allen nog een onbekende was. Nu hij heeft zijn goede reputatie ook hier bevestigd, met ieder nummer steeg zijn succes. Zijn humoristische voordrachten, vooral op politiek terrein, als „Kinderspel en biljartspel" vielen zeer in den smaak. Hij wist er den geheelen avond een prettige stemming in te houden en ook na afwerking van het program gaf hij voor de nog aanwezigen eenige aardige nummers stemming nog verhoogd werd, waartoe ook enkele leden der liedertafel o a A. Boom en J. Mulders resp. met een paar solo's en komische voordrachten niet weinig bijdroegen. DRUNEN. Toevallig was ik in de gelegenheid de jaarlijksche uitvoering der Jongelingen Congregatie bij te de schoenfabrieken en werd aan de arbeiders in de leder indusirie per week aan loon uitbetaald een bedrag van f 31687, Van die 1641 arbeiders waren op einde December 1922 werkloos 1138 personen, dus ruim 69 pCt. Het grootste deel daarvan is tot En het dient direct erkend te i "iets doen gedwongen, het is overge wonen. worden, het programma, elk wat wils 1 biedend heeft me geboeid en zelfs verschillende malen doen vergeten dat wij hier met een gewone dorpsuitvoe ring te doen hadden. De harmonie was zeer goed. De Carmen was wel ruim zwaar voor dit corps maar werd niettemin vrij ver dienstelijk uitgevoerd Een compliment aan het baswerk. Met haar vele jeug dige leden belooft zij veel voor de toekomst. De baritonsolo's door den heer de Rooy gezongen, waren mooi, eenig mooi. De zangvereeniging, in aanmerking genomen het betrekkelijk klein aantal leden zong zeer verdienstelijk. En ten slotte het prachtig Gymnas- tiekprogramma. Vrije oefeningen, rek en brugoefeningen, alles werd keurig en tot in de punijes uitgevoerd. Mag ik ook een opmerking maken. Zou dat hinderlijke rooken niet ver boden kunnen worden. SPRANG CAPELLE. (Voormalig Sprang). Ds. Wolthers van Kamperveen heeft het beroep naar de Ned Herv. Kerk alhier aangenomen. As. Dinsdagavond houdt de Gerf Jongelingsvereeniging „Thimotheus" alhier eene feestelijke vergadering. Naar wij vernemen hebben de heer P. M de long en G. Vos alhier bedankt voor hun candidatuur op de lijst der Anti Revolutionnaire Kiesver- eeniging, waardoor deze lijst thans is als volgt: 1. G J van Willigenburg, 2. M Zwart 3. Jac. de Bie. 4. C. Timmer mans, 5. Jac. v. Drongelen. CAPELLE. Naar men ons mededeelt zal onze gemengde zangvereeniging Het Rozeknopje" met Hemelvaartsdag deelnemen aan het concours te Gin- neken. Bij de vorige week te Breda ge houden verloting der geldprijzen, ver- bonden aan het permanent festival, dat het vorig jaar aldaar gehouden is, viel aan ons muziekgezelschap „Kunst na Arbeid een prijs van f 75,— ten deel In de vorige week gehouden ver. gadering van de Chr. Hist kiesveree niging alhier werden tot candidaten voor de a.s gemeenteraadsverkiezing gekozen de heeren J v. d Hoeven, A. Ros, A. v. d. Hoeven, J. Lankhuijzen, A. J. Verhoeven en T. Groen. WASPIK. De Tooneelvereeniging „Entre Nous" gaf gisteravond haar le winteruitvoering in de Harmoniezaal Opgevoerd werd „De gril van den Hertog." Het geheel liep goed van stapel. De zaal was overvol zoodat velen zich met een staanpiaatsje moesten behelpen. Hedenavond zal hetzelfde stuk ge speeld worden voor de stemgerechtigde leden. In een vergadering van den Christelijken Boerenbond werd beslo ten den heer Ariens uit te noodigen eene lezing te houden over veeteelt en bemesting. Als bestuursleden werden herkozen de heeren B Langerwerf Pzn.. H. van Steenoven Pzn., en W. de Wit. Voor den jongen boerenbond trad als spreker op de heer Litjens, inspecteur der N. C. B dte op duide lijke wijze de werking der ongevallen wet uiteenzette. Door het bestuur werd besloten een proefveld aan te leggen voor vier verschillende soorten nieuwe aardappels. RAAMSDONKSVEER. Marktbericht Hooi f 35 stroo f 18, haver f10 50. rogge f 9.75, tarwe f 11, aardappels f 1.25 per 70 Kg. Een zekere J. Essels uit Ooster- hout had het ongeluk met fiets in een modderpoel terecht te komen. Onken baar vanwege den modder werd hij met de fiets door veldwachter de Kloone op 't droge gebracht. Met een flink modderpak en den schrik kon E. naar Oosterhout. MEEUWEN. Voor de militielichting 1924 zijn alhier ingeschreven 13 per sonen. De Raad dezer gemeente besloot een nieuw uurwerk in den toren te Babiloniënbroek te plaatsen. BREDA. De uitslag der verkiezingen in den kring Bred is als volgt: Leden1 v. d. Biesen 7499. 2. Schrauwen 7174. 3. van Dam 6786 4 Spitzen 6528. 5. Goeseeis 6395. 6 Moil 4896. Plaatsvervangers7. Peters 8673. 8 Pillot 7677. 9 van Dijk 7646 10. Brantjes 7571 11. van Mierlo 7270. 12 Loomans 5824. 13. Serraris 3470. DONGEN. De schoen- en leder industrie wat daarmee verband houdt is zoo goed als de eenige bron van bestaan in en van de gemeente Dongen. Het aantal ledcrfabrieken en leer looierijen bedraagt er 51. dat der schoenfabrieken en schoenmakerijen 28 in welke bedrijven normaal per week worden gelooid 4700 huiden en ge produceerd 173000 paar schoenen. Gemiddeld waren in die bedrijven werilczaam 1641 werknemers, waarvan ven aan liederlijke verveling met den niet te onderschatten demoraliseerenden invloed daarvan Het is een ellende, aan te zien hoe het meerendeel der arbeiders, dat met opgewektheid zijne taak vervulde in de fabriek, thans met gedwongen lanterfanten de bedrijfs- vaardigheid verliest. De gevolgen voor de finantieele positie, zoowel voor de ingezetenen als de gemeente liggen voor de hand. De arbeidersbevolking alleen heeft wekelijks f 15000 minder te verteeren. De cijfers, die ons de statistieken bieden zijn ontstellend. Bij normale werkzaamheid zou over het tweede halfjaar 1922 aan deinde Leder- en Schoenindustrie, alhier werk zame arbeiders aan arbeidsloon zijn uitbetaald f 950610 er is aan week- loonen uitbetaald f 416035.—aan werkloosheidsuitkeeringen en steun verlening respectievelijk f 36422,46 en f 51338 34, zoodat die werknemers over die periode minder in handen kregen f 446814 20 Heusden 13 Febr. 1923. Zaterdagavond gaf de Harmonie een uitvoering in „De Gouden Leeuw", waarbij het duo Van Damme (Breda) een achttal komische nummers ten beste gaf. Het talrijk opgekomen publiek toonde zich ten hoogste voldaan, waar voor dan ook reden te over was. Een gezellig bal besloot deze bijeenkomst. De heer J. S. Deurloo is bevorderd tot adjunct-commies ter gem -secretarie te Rheden. De candidaatstelling in de Kiesver- eeniging voor de Prov. Staten heeft hier as. Zondag plaats in het Patronaats gebouw. Gelegenheid om te stemmen van 12'li en van 4—5 uur. Tot leden van het hoofdstem bureau van den kieskring Heusden zijn benoemd de heerenVan Ommeren (Heusden), F van Liempt (Elshout), D. van der Schans (Drongelen), H. Verhoeven (Heusden) en tot plaats vervangende leden de heerenD. Brune (Genderen), Mr. H. Loeff (Drunen) en G van Everdingen (Heusden), ter wijl de heer H. J. van Eggelen (Heus den) ambtshalve voorzitter is. Kaatsheuvel 14 Febr. 1923. De Gebr. Elshout Kaatsheuvel- Nieuwkuijk behaalden 9-10—11 Febr. te Velp met zwart Minorca haan 1922 lste en eereprijs, met zw. M. Hen 1922 lste prijs, met zw. Min. toom lste en eereprijs, met een Barnevelder haan 1922 eveneens lste en eereprijs Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Januari 1923 ingelegd f 15162 47. Terugbetaald f 20558 27. Uitgegeven werden 13 nieuwe boekjes. Tot onderwijzer aan de O. L. School met M U.L O kopklassen alhier is benoemd de heer Robben (tijdelijk onderwijzer aan dezelfde school) en Stokkermans uit Tilburg (op wacht geld staand onderwijzer van de op 15 Januari 1921 opgeheven O. L. School in den Bergdeijk). In de Vrijdag gehouden raads vergadering werd aan den heer L J. van der Horst op diens verzoek eervol ontslag verleend als onderwijzer aan de openbare school te dezer plaatse. Gedurende de ruim 25 jaren die de heer Van der Horst ais zoodanig in deze gemeente is werkzaam geweest heeft hij zich doen kennen als een flink en degelijk onderwijzer, die bij allen, zoowel om zijn karakter als zijn eigenschappen goed gezien is. Naar wij vernemen zijn de be dragen voor de steunuitkeeringen door den minister van Binnenlandsche Zaken voor deze gemeente vastgesteld op f 9 voor gehuwden en kostwinners en f 7 voor ongehuwden. Bovendien is toe gezegd een vergoeding van f 0.50 per gezinslid boven de 2 personen. Deze regeling geldt voor de geor ganiseerde werkloozen in de schoen en lederindustrie. Vastenbrief. De jongste vastenbrief van Z.D.H. Mgr. Diepen spreekt over het uitblijven van den waren vrede en de genees middelen voor de groote kwalen der tijd. Aan dit uitgebreide en belangrijke stuk ontleenen wij 't volgende: Met onweersprekelijke juistheid en apostolische vrijmoedigheid wijst Z.H. in die Encycliek tot aller onderrichting de oorzaken aan van de tegenwoordige wereldellende. De ongebreidelde begeerlijkheden van menschen en volken, de zucht vooral naar tijdelijke goederen, gepaard aan verachting der hoogere geestelijke mogen den oorlog hebben doen ont branden, reeds lang, zoo leert Z.H voordat Europa door den oorlogsbrand zaam, die dezen oorlog deed ontvlam men en die ook thans den waren vrede verhindert. Inderdaad, B. G., de stelselmatige uitsluiting van God uit de wetgeving en het staatsbestuur, de stelselmatige onttroning van God als Hoofd van het huisgezin en de verlaging van het H. Sacrament des huwelijks tot een bur gerlijke overeenkomst, de scheiding van God en zijn Gezalfde van de op voeding der jeugd haalden de grond slagen der maatschappij zelf als om ver en stelden daarvoor immers in de plaats het wreede recht van den sterk ste, de verdierlijkende vrije liefde en de revolutionnaire verachting van elk menschelijk gezag. Wien kan het dan bevreemden, dat uit dit alles in onze dagen een toestand geboren werd en nog voortbestaat, waarop wonderwel passen de bittere klaagtonen van het misleide volk bij |eremias Wij hebben den vrede ver wacht en er kwam geen goed, den tijd van beterschap en zie verschrikking en deze andere uit Isaias Wij wacht ten op licht en zie duisternis wij wachtten op recht en het is er niet, op heil en het blijft verre van ons? Van waar dan moet der werrid red ding toekomen? Die redding, zoo leert Pius XI, is alleen te vinden in den terugkeer tot Christus, den Vredevorst, en hij kiest daarom voor zich en voor ons allen tot program voor zijn pontificaat de wereldreddende leuze „Den vrede van Christus, in het Rijk van Christus", aldus overnemend, samenvoegend en doorzettend het moeizame Vredeswerk van een Benedictus XV en het wereld- hervormend „Alles in Christus her stellen" van den grooten PausPiusX. Dan, B G, ZH. stelt zich niet te vreden met ons in zijne heerlijke Ency cliek dit wachtwoord te geven, hij geeft daarvan tevens de heeilijkste verkla ringen en toepassingen, wier ernstige bestudeering, vooral voor geestelijken en leeken, die in de katholieke actie, van welken aard ook, een eenigsrins leidende taak te vervullen hebben, on ontbeerlijk heeten mag Uit deze verheven leer des Pausen, B.G., blijkt wel zonneklaar, hoe valsch de leuzen zijn dergenen, die Christus en zijne Kerk buiten den raad der volken, buiten het staatsbestuur, het zakenleven de economische verhoudin gen of het openbaar leven der men schen willen sluitenhoe onredelijk het is van kerkelijke aanmatiging of priesterdwingelandij te spreken als de H. Kerk, getrouw aan hare zending tot heil der menschen op aarde, de haar toevertrouwde macht over geloof en zeden door haar bedienaren uitoefent op alle levensdaden der katholieken. Wij kunnen het dan ook niet genoeg betreuren, als overigens soms zeer ont wikkelde katholieken door het lezen van anti-katholieke dagbladen of boe ken zulke liberale of socialistische dwaalbegrippen v ortdurend in zich opnemen en versterken of, nog wel in z.g. fatsoenlijke gezelschappen, de rechten der Kerk, de waarheden des Geloofs, de heiligheid van het huwelijk, de reinheid der christelijke zeden tot mikpunt kiezend van hun lagen spot, het „Rijk van Christus" in zich zelf en in anderen zoo schandelijk verwoesten. Of hebben in veler oogen onrecht vaardigheid en liefdeloosheid niet haar boosheid verloren Geven, helaas, in onze dagen deze verfoeilijke ondeugden niet vaak in het staatsbestuur, in het vereenigingsleven en het zakenleven aanspraak op den lof der geschiktheid en bruikbaarheid Hoort men niet voortdurend, ook onder katholieken, niet alleen bij liefde- looze maar zelfs bij onrechtvaardige werkstakingen en uitsluitingen, prijs opdrijvingen en woekerwinsten den lof verkondigen van hen. die deze wisten te bewerken of te behalen Weest allen, zoo roepen Wij U dan BG., met den Prins der Apostelen toe, weest allen eensgezind, deelnemend, broederlievend.barmhartig, bescheiden, nederig, geen kwaad met kwaad ver geldend want daartoe zijt gij ge roepen. Maar vóór alles hebt wederzijds be stendige liefde jegens elkander en met den Apostel Paulus: Houdt, zooveel het van U afhangt, met alle menschen vrede en de vrede van Christus juiche in uwe harten. In den dispensatiebrief van Z. D. H. den Bisschop treffen wij o m. de volgende bepalingen aan: Dispensatie in de onthoudingswet (uitgezonderd op Goeden Vrijdag) wordt verleend Aan de bedienden, die bij familiën, uitsluitend uit niet-katholieke leden bestaande, inwonen. Aan allen, die op reis zijnde in een hotel of restaurant hun maaltijd ge bruiken. met dien verstande dat Onze onderhoorigen ook buiten Nederland van deze dispensatie kunnen gebruik maken. De doodslag te Raamsdonksveer Het gerechtshof te 's Hertogenbosch, uitspraak doende in hooger beroep, veroordeelde C van den Blerk te Geertruidenberg met bevestiging van het vonnis der rechtbank te Breda tot vier jaar gevangenisstraf, ter zake dat hij tijdens de kermis te Raamsdonks veer op 3 October j I. aldaar Klaas van R

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2