Buitenland. Binnenland. Provinciaal Nieuws De heer Van Halderen zegt dat de redenen van den raad tot het vorig genomen besluit zijn geweest als door den heer v. d. Wiel is aangegeven. Als men nu overtuigd is dat in hooger beroep gaan toch niets zal baten, is het gek dat te doen. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. aan- genomen. Schrijven van Ged. Staten houdende het bericht dat ze eenige aanmerkingen op de gemeentebegrooting hebben. Aangezien alle|,aanmerkingen van administratieven aard zijn wordt met algemeene stemmen besloten het con cept-antwoord, door Burg. en Weth. opgemaakt, aan Ged. Staten op te zenden. 2. Adres van de slagers, houdende het verzoek om maatregelen te willen nemen tegen het vele uitponden van vleesch door boeren. In de begeleidende memorie van toelichting wijzen adressanten er op dat hel uitponden door boeren, althans door velen het karakter van een bedrijf heeft aangenomen, waardoor zij in hun nering worden bedreigd. Vooral doet dit euvel zich voor als het bedrijf winstgevend is doch niet zoodra komen vele kosten en risico's of deze menschen staken het slachten totdat weer de tijd komt dat er wat te verdienen is. Bovendien, zoo zeggen adressanten, wordt door dit soort van vleeschver- koopers, nog minderwaardig vee ge slacht. Zomers, wanneer ijs noodig is en er derhalve wat meer kosten en risico aan het bedrijf verbonden zijn, slach ten deze boeren niet, zoodat ze, wan neer ze slachten veel verdienen waarbij met de vaststelling van den H. O. geen rekening zal worden gehouden. Bovendien wijzen adressanten er in de memorie van toelichting nog op dat in strijd met de vleeschkeurings wet wordt gehandeld, redenen waarom ze vragen dat tegen dit euvel wordt ingegrepen. De Voorzitter vraagt den heer Elshout of deze het schrijven van de slagers nog wenscht toe te lichten. De heer Elshout zegt dat de slagers de boeren, die een of tweemaal in het jaar slachten, dit niet willen beletten maar wel wanneer ze dit 10 of nog meermalen in een winter gaan doen en dan de beesten daarvoor op de Bossche Markt gaan koopen.f,Boeren die zoo handelen maken er een bedrijf van en dan zouden de slagers gaarne zien dat ze als slachters hun zaken moeten inrichten. Spr. wijst er ook nog op dat de gegoede boeren het ook in het belang van hun zaken achten als de boeren niet al te veel gaan slachten. Voorzitter. Uwe bedoeling is dus en dan ook dat van de slagers, dat er eene verordening in het leven wordt geroepen die het meermalen slachten van boeren verbiedt ofwel dat in deze zin een artikel in de Vleeschkeurings verordening wordt gebracht. De heer Elshout zegt dat dit de be doeling is en wijst er op dat er al meer gemeenten zijn waar in deze zin eene verordening in het leven is ge roepen. De Voorzitter zegt dat men voor zichtig moet zijn met het maken van bepalingen, want er is geen wet of er zijn mazen in. Bovendien is het moeilijk voor den raad om uit te ma ken of er een bedrijf van wordt ge maakt ja of neen en ten overvloede is er al een Vleeschkeuringswet waar eenieder zich aan|heeft te houden ook de boeren die zoo nu en dan maar eens slachten. Begaan deze boeren eene overtreding, dan kan der politie daarop wotden gewezen en dan zal die daarop wel een streng toezicht houden. Vervolgens wijst de Voorzitter nog op artikel 41 van de Strafverordening Heeft de politie of welke ambtenaar met het toezicht belast ook, proces verbaal opgemaakt, dan zal de Kan tonrechter wel beslissen of het slachten door een boer het karakter van een bedrijf heeft aangenomen. Spr. geeft nogmaals in overweging daarvoor geen verordening in het leven te roepen maar voorloopig te zien of de ambtenaren het kunnen voorkomen. De heer Muskens vraagt of de wet geene bepaling bevat die aangeeft wanneer men strafbaar is. De Voorzitter zegt dat de wet wat dat betreft geene enkele bepaling bevat. Wel komen er bepalingen in de wet voor waarin wordt gezegd, dat geen vleesch mag worden verkocht of de winkels moeten aan in de wet gestelde eischen voldoen. Bestaande zaken zijn daarvan als een overgangstijdperk 5 jaar van vrijgesteld. Was dat niet het geval geweest, dan had een boer nooit mogen of kunnen uitponden en daar over heeft de burgemeester van Budel de bekende vraag aan den Minister gesteld. Door den rechter zal nu wel worden uitgemaakt en dan door den Hoogen Raad wanneer een boer er een bedrijf van gaat maken en dan krijgt men een constante jurisprudentie. Spreker is de meening toegedaan, dat het in het belang van de slagers is te wachten totdat deze jurisprudentie er is. De heer van der Wiel meent, dat men in deze en ook de slagers het beste kunnen doen als door den Voor zitter wordt aangegeven. De heer Muskens wijst er nog op dat, nu ook het levende vee moet worden gekeurd, de boer vanzelf al niet meer zoo veel zal slachten. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van den Voorzitter met alge meene stemmen aangenomen. Vaststelling verordening vleesch keuringswet in een vorige vergadering aangehouden. De Voorzitter merkt op, dat in de vorige vergadering de vaststelling van deze verordening is uitgesteld omdat men bezwaren had tegen den termijn van acht dagen Ged Staten wenschen dat een termijn wordt vastgesteld Spr. heeft in Waalwijk geïnformeerd, waar de hoofdzetel is en daar is geen enkele aanmerking over dezen vastgestelden termijnen ingekomen. Hij geeft in over weging den termijn te aanvaarden en zou later blijkens dat dit bezwaren met zich brengt, dan kan nog altijd eene wijziging worden aangebracht. Den heer Elshout komt het voor, dat een termijn van 8 dagen te lang zal zijn. De commiezen hebben, slechts een termijn van 2 x 24 uren om te veri- fieeren. Echter kan hij er zich wel mede vereenigen om eens af te zien hoe het in de practijk zal loopen. Vervolgens deelt de Voorzitter mede van den heer De Jong, den Keurmees ter, een schrijven te hebben ontvangen, waarin deze mededeeling doet dat hij de keuringsdagen in deze gemeente zal houden als volgtMaandag aan gifte voor varkens op het gemeente huis, Dinsdag op de heenreis levend keuren en op de terugreis geslacht keuren van de varkens, Woensdag aan de remise bij aankomst van de veetram levend keuren en Donderdagsvoor- middags geslacht keuren der koeien. De Keurmeester zou gaarne zien dat de briefjes 's Maandagsmorgens vroeg bij Rekers worden bezorgd, dan kan hij in volgorde de varkens keuren. De heer Van Speijk meent dat de tijd die Dinsdags is gegeven wel wat kort is In het hier komen wordt levend gekeurd en in het terugkomen geslacht. Iemand die twee varkens wil slachten zal dan toch moeten wachten. De andere leden meenen dat deze regeling uitstekend moet worden genoemd en zijn van oordeel dat het door den heer Van Speijk geopperde bezwaar van geen beteekenis zal zijn De voorzitter meent ook dat men zoo wel zee in kan gaan. De regeling zou wel anders kunnen worden ge maakt doch men heeft op de eerste plaats willen zorg dragen dat alles zoo goedkoop mogelijk zou zijn. Als niet naar geld behoeft te worden gekeken, dan kan een veel gemakkelijkere rege ling worden vastgesteld, dan zou nog maar een hulpkeurmeester worden aan gesteld, doch zoo kan goed eerst de kat eens uit den boom worden ge keken. De heer van Son zegt dat de rege ling zeer gunstig is. De heer Elshout is dezelfde meening toegedaan. Van Son Komen er andere toestan den, dan kan weer worden gewijzigd. Voorzitter. Zeker. Van Speijk, Hier komt's Woensdags met de tram weinig of geen vee van Bosch mee. Voorzitter. Dat is met den keurmees ter wel te regelen. Van Halder. Dat kunnen de slagers met den keurmeester het best samen zien te vinden. De heer Elshout verklaart zich be reid met de slagers daarover te zullen spreken waarna de verordening wordt vastgesteld. Adres van P. Muskens, houdende het verzoek om een perceeltje land eigendom van de gemeente en gelegen tusschen zijn perceelen op de Leening, aan hem te willen verkoopen. Adressant wijst er op, dat hij thans, door de eigenaardige ligging van de onderscheidene perceelen, niet in staat is eene fatsoenlijke afwatering te maken langs de openbare straat. De Voorzitter zegt dat naar aanleiding van dit schrijven Burg. en Weth. ter plaatse zijn geweest en nu hebben de besprekingen geleid om den raadvoor te stellen geen grond te verkoopen, doch te ruilen. Zooals de toestand nu is, heeft noch de gemeente iets aan het terreintje, noch Muskens. Wordt daarentegen geruild, dan komt de gemeente in het bezit van een perceeltje grond wat waarde krijgt en waar, als dat noodig is, werkeloozen op te werk kunnen worden gesteld om het in orde te maken. De heer v. d. Wiel meent dat alles voor dit voorstel is te zeggen De heer Muskens zegt dat het de bedoeling is om het land aan een stuk te krijgen. Nu heeft men eerst een stukje van adressant, dan van de gemeente en dan weer van adressant. Wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen, dan krijgt men iets goeds en kan daar eene goede afwatering worden aangebracht. De heer van Halderen wijst er op dat de gemeente er zoo niets aan heeft, wel bij ruiling. De heer van Son weet zich nog goed te herinneren dat daar vroeger, voordat de tram daar kwam, boomen hebben gestaan die er altijd best hebben gegroeid. Ook is hij het er niet mee eens dat een waterloop langs den openbaren weg wordt aangebracht. Behalve dat zulks niet mooi is, is het ook niet wenschelijk. Hij zou gaarne zien dat dit verzoek tot eene volgende vergadering wordt aangehouden. De heer van de Wiel ziet hiervan het nut niet in. Door op het voorstel van Burg. en Weth in te gaan, waar mede adressant accoord gaat, knapt men twee zaken op. De Voorzitter acht ook geen enkel motief aanwezig om dit verzoek aan te houden. Burg. en Weth. zijn ter plaatse geweest om te onderzoeken en hebben hier de zaak behoorlijk toegelicht. Van Son. Wij zullen later eens zien als de waterloop langs den weg er is. aan gedacht hebben, dat we indertijd dien dwazen „spoortijd" te danken hebben gehad aan de spoorweg-autori teiten Dus dat adviezen van die zijde maar niet voetstoots als „verstandig" moeten worden aangemerkt En zou geen van die Kamerleden er bij stilgestaan hebben, dat de land bouw even over onze oostgrens in 't minst geen nadeel ondervindt van den Midden-Europeeschen tijd (verschil 40 Het voorstel van den heer van Son i min.), zoodat 't eenvoudig (om gedeelte- wordt met 5 tegen 1 stem verworpen,1 lijk bij het dieren cedeelteliik hii hpt zoodat het voorstel van Burg. en Weth. plantenrijk van met 5 tegen 1 stem is aangenomen Benoeming schattingscommissie Rijks inkomstenbelasting wegens periodieke aftreding van de heeren A van Spijk, H. van Son, A. Brok en J. Bergmans. De heer Van Speijk merkt op dat de heer Bergmans ai meermalen te kennen heeft gegeven dat hij voor eene herbenoeming niet meer in aanmerking wenscht te komen en hij ook al sedert lang op geen enkele vergadering meer komt. De Voorzitter zegt van den heer Bergmans daarover geen schrijven te hebben ontvangen. Heeft hij echter te kennen gegeven dat hij voor geene herbenoeming meer in aanmerking wenscht te komen, dan geeft hij in overweging in deze Commissie een werkman zitting te doen nemen Benoemd worden de heeren Van Speijk, van Son, A. Brok en A. Huiten. De Voorzitter wijst er vervolgens nog op dat het Stembureau tot nu toe zitting heeft gehouden in de raadszaal Aangezien dit echter de eenigste kamer van het Raadhuis is en aangezien de burgemeester hier zijn bureau moet houden, is het lastig als de stemming hier moet worden gehouden. Bovendien wordt door het aanbrengen van de stemhokjes schade aan verf en behang toegebracht en daarom hebben Burg. en Weth. zich in verbinding gesteld met het bestuur van het Patronaats gebouw. Dat gebouw is flink en heeft twee toegangen, zoodat men bij het stemmen langs een deur kan komen en na het stemmen de zaal langs een anderen deur kan verlaten. Van Son. Gaat dat met kosten ge paard. Voorzitter. Een kleine kosten is er aan verbonden. Als er geen vuur en licht noodig is, dan bedraagt dit slechts enkele guldens Van Son. Dan is er alles voor. Daarna gaat de raad over in geheim Comité. De Franschen gaan meerdere steden te bezetten, o. a. Mannheim, Stuttgart, Karlsrühe en ook in 't Noorden breidt debezettingzich uit In Engeland komt meer en meer ontstemming over de houding van Frankrijk en België in de Roer, enz. Het hooger beroep, dat de ver oordeelde Duitsche directeuren tegen hun vonnis hebben aangeteekend, is aanvaard. De eindbeslissing zal nu te Parijs vallen. dieren gedeeltelijk bij het te blijven) „apenkooi" is, dat vijf minuten gaans meer westelijk onze landbouw in eens onoverkomelijke bezwaren zou ondervinden van den zomertijd, zegge in 't geheel 20 minuten verschil met den M. E tijd. Inderdaad, 't is te hopen, dat onze Eerste Kamer beter inzicht toont. Er zsi een landelijke actio worden gevoerd voor het behoud van den zomertijd. Het secretariaat is gevestigd Comité tot behoud van den Zomertijd Krasaapolsky, Amsterdam. Voorstan ders van den zomertijd en we gelooven dat er zulks velen zijn, worden dringend verzocht adhaesie (een visitekaartje b.v.) te betuigen zeer spoedig, in elk geval vóór Vrijdag, 1 Maart was het 25 jaar geleden dat de heer J B. Vesters optrad als hoofdredacteur van „Het Huisgezin". Er werd dien dag echter niet ge jubeld. Het was den wensch van den heer V. dat deze dag op gewone wijze voor bij zou gaan. Het „Centrum" heeft er echter de aandacht op gevestigd. Onze geëerde collega houdehetons ten goede, zegt het blad, dat weeven ruchtbaarheid geven aan zijn niet ge vierd jubileum, dat de herinnering op roept aan een respectabele hoeveelheid degelijken arbeid voor Kerk en Staat En dat we daarbij onze beste kameraad schappelijke gelukwenschen voegen, die hiervan zijn we overtuigd bij geheel onze journalisten-bent, harte lijke instemming zullen vinden. Alvorens ons land te verlaten, heeft de Koning van Zweden in een telegram aan H. M. de Koningin nog maals zijn diepe erkentelijkheid betuigd voor de hartelijke ontvangst, welke hem van de zijde van ons Koninklijk Huis werd bereid, alsmede voor de uitingen van sympathie, die hem van het Neder- landsche volk zijn ten deel gevallen Daarop heeft H. M. de Koningin ge antwoord, dat de sympathie, welke het Nederlandsche volk den Koning bij zijn bezoek, waarvoor zij nogmaals hartelijk dank brengt, heeft betuigd, haar een levendige voldoening heelt door met geschonken, De burgemeester van Rotterdam ctK. Z<mmerman beeft in een schitte rende rede als zoodanig afscheid ge nomen. Hem zal een geschenk der burgerij worden aangeboden. Uit Frankfort a/d Main verneemt de „N. R. Ct.", dat de Nederlandsche Kamer van Koophandel aldaar bij de Nederiandsch en Duitsche spoorweg besturen stappen heeft gedaan ter ver krijging van een doorgaande sneltrein verbinding van. Nederland met Frank fort a/d Main over Hannover. Donderdagavond te half acht zal de 9e ontwikkelingsavond worden ge. houden, Als spreker zal ditmaal op. treden de ZeerEerw. heer H. van Erp, pastoor van de parochie van St. Clemens alhier, met het onderwerp De sterren hemel. Waar deze lezing met lichtbeelden zal worden verduidelijkt, twijfelen wij er niet aan of een zeer leerzame avond staat allen weer te wachten. Niet-leden verkrijgen toegang tegen betaling van een zeer gering entrée- geld Zooals uit achterstaande adver tentie blijkt, zal de groote Vlaamsche letterkundige, FelixTimmermans, Maan dagavond in de achterzaal van Hotel Verwiel eene causerie houden over verschillende door hem geschreven werken. De Tweede Kamer heeft met 51 tegen 19 stemmen het wetsontwerp tot wij ziging der Huurwetten aangenomen. Het wetsontwerp tot wijziging van de Radenwet is in de gisteren ge houden zitting der Tweede Kamer z. h. s, aangenomen. De benoeming van een directeur generaal der Posterijen is binnen enkele weken te verwachten. Naar De Tijd verneemt, zal met ingang van 1 April op verscheidene baanvakken der Nederlandsche Spoor wegen het buurtverkeer worden inge voerd, waarbij de prijs van een reis heen en terug l'/2 maal zooveel zal bedragen als de prijs van een enkele reis. Eenige belanghebbenden hebben besloten, een voorloopig comité te vormen, met het doel, een nationale beweging in het leven te roepen om alsnog te trachten de aanneming van het voorstel-Braat in de Eerste Kamer te voorkomen. Het voornemen bestaat, zoo spoedig mogelijk te Amsterdam een openbare vergadering uit te schrijven waarin een definitief bestuur zal wordem gekozen en verder de maatregelen zullen wor den besproken, die het doel van het comité kunnen verwezenlijken. In de Zaterdag te Utrecht gehouden vergadering van het bureau voor sociale actie ten dienste van handelsreizigers en handelsagenten in Nederland is met algemeene stemmen besloten, een adres te zenden; aan de Eerste Kamer, om aan te dringen op verwerping van het initiatief-voorstel-Braat c.s., terzake de afschaffing van den zomertijd. In beginsel werd besloten, steun te verleenen aan een eventueel te vormen agitatie-comité voor het behoud van den zomertijd. Het Tweede Kamerlid Van der Waerden (S D A.P.) stelde aan den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen Is de Minister bereid een rapport te doen samenstellen van de gegevens, verzameld inzake den zomertijd, en dit rapport publiek te maken L. schrijft in de „Nieuwe Courant" Zou geen van die 49 Kamerleden er Waalwijk, 7 Maart Ia de Maandagavond gehouden, v?i) goed bezochte algemeens® vergade ring van het ziekenfonds van de R.K. Werkliedenver, werd na voorlezing vac twee notulen, door den penningmeester fiaantleel verstag uitgebracht over het 2e halfjaar 1922, wat gunstig afstak bij zijn voorganger en sloot met een voordeellg saldo van f 495 02. De controle-commissie bracht verslag uit, waarin zij mededeelde dat de boeken en bescheiden van den pen ningmeester in de beste orde zijn be vonden. Hierna werd een In de vorige ver gadering' aangehouden voorstel behan deld. a.i- de boetpllchtigheld der vergaderingen op te beffen. Na een zakelijke gedachtenwisseilng werd met algemeene stemmen besloten de 10 cent boete per vergadering te handhaven. Bij de mededeelingen deelde de voorzitter mede dat hij en F. d'Alieu periodiek aan de beurt van aftreding waren. Hij wenschte echter niet meer voor een bestuursfunctie in aanmerking te komen, hetwelk hij reeds bij een vorige verkiezing had kenbaar gemaakt Er zal gelegenheid gegeven worden tot het stellen van candidaten tot 12 Maart, terwijl een evefitueele stemming op 17 Maart tusschen 8 en 9 uur n.m. zal plaats hebben. De verkiezing van een nieuwen voorzitter uit het voltallig bestuur zal op 24 Mei tusschen 8 en 9 uur geschieden. Bij de rondvraag kwamen maar enkele ondergeschikte zaken ter sprake en werd na een vlotte afhandeling der agenda de vergadering met den ge- bruikelijken groet gesloten. Waar wij zoo herhaaldelijk schrij ven over handel en industrie in deze gemeente, mogen we wel eens een enkele maal wat zeggen over ons eigen bed'ijf. Wij verzonden dezer dagen 50 kisten drukwerk naar de Oostkust van Afrika via Rotterdam Dar Es Salaam, in houdende 5000 cathechismussen In het Utundisch voor de Witte Paters van het Vicariaat Urundi. Op het politiebureau zijn inlich tingen te bekomen omtrent de navol gende gevonden voorwerpen een grijze kinderhandschoen. bruin kerkboekje. zilveren dameshorloge met zil veren ketting. zilveren broche. zilveren armband. ketting halsband (hond) met 2 belletjes, lipssleutel. knipmes. rood koralen rozenkrans onderdeel van een gasmotor. portemonnaie inhoudende f 1. gouden dameshorloge met dou blé-armband. portemonnaie inhoudende 7 dub beltjes en een postzegel. kerkboekje ten name van J. Couwenberg. pakje inhoudende broek en vest, zilverbon van f 1. ledige jute zak. Men schrijft ons Jammer 1 't Gebeurde op een plaatsje in Noord- Brabant, tusschen den Berg en den Bosch. Mijnheer S 'n papier- en boek-groot- handelaar, had (naar de volksmond verhaalt) in zekere loterij gespeeld en had warempel het geluk een auto te zien toegekend als zijnde den eersten prijs. Geen speelgoed, neen, 'n heusch auto-tje. Of de menschen omtrent die loterij waarheid spreken of niet, de bewuste papier- en boekgroothandelaar tufte dezer dagen ik heb m'n wagentje vol geladen met enz. op z'n cliëntèle af in E. Tot zoover alles „bon" Maar toen, ja toen gebeurde iets dat betrekkelijk goed is afgeloopen. 'n Hondje liep voor de auto, de chauffeur kon z'n zweep niet vinden om het mormel af te weren en ten slotte ging het eene wiel over den staart van het arme beest. Het natuurlijk gevolg was dat de wagen de richting kwijt raakte en tegen een ijzeren hek op vloog. Vooras, slikborden, tochtglas, hek, alles was vernield, zoodat de schade bijna zoo hoog zou loopen als de kost prijs van het wagentje. Men zegt dat de heer Spapier- en boekgroothandelaar, bij de bewuste loterij-vereeniging heeft gereclameerd wegens levering van ondeugdelijk goed. Of hij er baat bij zal hebben 't Is wel te hopen DRUNEN. Bij de op Vrijdag jl. alhier gehouden paardenmonstering werden 3 stuks aangevoerd, waarvan 1 werd verkocht voor den prijs van f 300. De tooneelvereeniging van het jongenspatronaat alhier heeft in studie genomen het tooneelspel in drie be drijven genaamd „de Heilus" van Louis Haver. VLIJMEN. Naar wij vernemen iz onze burgemeester, de edelachtb. beer G. R. van der Ven, benoemd tot lid van het Uitvoerend Comité voor het houden van Katholieken Dagen in het bisdom 's Hertogeobosch. VLIJMEN. Aan het postkantoor alhie en de daaronder ressorteerende hulp postkantoren werd gedurende de maand Februari 1923 Ingelegd f 15648.05. Terugbetaald f 12178.94. Het laatste door dat kantoor uitge geven boekje draagt het nummer 6621. SPRANG-CAPELLE. (Voormaiig Sprang.) Naar wij vernemen hoopt binnenkort op uitnoodiging van het Bestuur van den Chr. Volksbond alhier in openbare vergadering op te treden Prof. Dr. Hugo Visser van Utrecht met het onderwerp „Christus en de Cultuur." In de vacature W. Braspenning, die alhier is vertrokken, is gekozen tot Secretaris der Geref. Jongelings- vereeniging „Timotheus" M van den Hoven Czn. Bij v. D. alhier kwam dezer dagen een postduif aan, welke hij twee jaar geleden had verkocht. A.s. Zondag des nam. 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds v. d. Vlugt van Drunen. Aan het hulppostkantoor alhier werd in de maand Februari 1923 voor de Rijkspostspaarbank Ingelegd f 3192.32 (54 inlagen Terugbetaald f3922.56 (21 terugb.) VRIJH.-CAPELLE. Toen de schoen maker v. B. Zondagmiddag als naar gewoonte na 't eten op 't Tand wan delde, schijnt hij door een beroerte te MMim

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2