Provinciaal Uleows mm kunnen zien. De heer Smolders geeft toe dat het wenschelijker zou zijn, doch wijst op het onmogelijke daarvan, gezien den beperkten tijd. Op verzoek van den Voorzitter, zet de Secretaris, die ook secretaris is van de commissie voor bedrijven, een en ander uiteen. Hierna wordt het voorstel van Burg. en Weth. aangenomen. De heer Smolders wijst er op dat met het innen van het schoolgeld weer veel te lang wordt gewacht zoodat het moeilijk zal worden voor vele menschen om het te betalen. Na September is niets meer geind, maandelijksche inning moet geschieden anders valt het de meeste menschen moeilijk te betalen. De Voorzitter zegt dat de ontvanger op het oogenblik ziek is, doch dat hij er over zal spreken en zal nagaan of daarin geen verbetering kan worden ge bracht. De heer Klijberg meent dat de beste weg zou zijn als de hoofden der scho- len daarmede worden belast Hierna wordt, met het oog op het vergevorderde uur, besloten de verga dering te sluiten en de overschieten de punten van de agenda te behande len in een vergadering welke zal wor den gehouden op Vrijdag 23 dezer. Daartoe wordt besloten, waarna de vergadering wordt gesloten. VLIJMEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Woensdag 14 Maart '•avonds haif acht. Voorzitter, Edelachtb. Heer v. d, Ven. Afwezig de heeren H. Boom, C. v. Wagenberg en P. Prinsen. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd, Aan de orde 1. Ingekomen stukken. Ingekomen waren o.m.een verslag van de commissie van toezicht op het lager onderwijs, procesverbaal van kasopnamen waaruit bleek dat een en ander In orde bevonden was, diverse goedkeuringen door Ged. Staten van genomen raadsbesluiten alsmede be richten van enkele heeren, dat zij hunne benoemingen in diverse commissies aannemen. Tenslotte een bericht van den beer C. v. Wagenberg, dat hij zijne benoe ming tot lid-werkgever in de commissie van toezicht op de arbeidsbemiddeling niet aanneemt. Alle stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 2. Benoeming lid-werkgever in de commissie van toezicht op de arbeids bemiddeling; met algemeeoe stemmen wordt benoemd de heer P. v. Buul. 3. Bespreking stilzetten torenklok. De voorzitter zegt dat B. en W. in deze kwestie geen voorstel hebben willen doen, doch de meening van den raad hierover eens willen hooreo. Zoo als de heeren weten is de klok der kerk vernieuwd en heeft deze thans ook 2 wijzers. De vraag is nu gerezen of het nog wel noodlg is de klok op den ouden toren nog te laten loopen, die alleen aan opwinden jaarlijks f 100 kost en die bovendien toch herhaalde- lijk van de slag Is en bij stormachtig weer altijd vooruit loopt, zoodat men er toch haast niet opaan kan. V. Helvoirt. Daar komt nog bij, dat er nogal eens onkosten aankomen. Het vorig jaar is hieraan nog f 260.— be steed. M. Boom. Zooals de Voorzitter zegt willen B. en W. hierin niet met een voorstel komen. Uit de uitlatingen van hem en de beide wethouders meen Ik echter te moeten opmaken, dat sjj vóór stilzetten zijn. Vooasitter. We wilden hierover de meening van den raad eens hooreo. Er ■ulien natuurlijk altijd menschen zijn, vooral die daar dicht in de buurt wo nen, die tegen stilzetten zijn. M. Boom. Zooals Is opgemerkt is vorig jaar aan die kiok een flink be drag ten koste gelegd, het gaat nu dus alleen nog maar over de kosten van opwinding en daar er ook zeker van verschillende zijden tegen geprotesteerd zal worden, zouden we ze misschien beter kunnen laten doordraaien. v. d. Grlendt. De kerkklok heeft een groote verbetering ondergaan, maar kunnen wij er nu ook van verzekerd zijn, dat de pastoor ze altijd zal iaten opdraaien. Voorzitter. Welzeker, natuurlek daarvoor behoeven we zeker niet be zorgd te zijn. v. Heesbeen. Zouden we niet een onderzoek kunnen instellen of er vele bezwaren tegen stilzetten zijn. Voorzitter. Zeker we kunnen het eens onderzoeken. Laatst heeft die klok ook een tijd stil gestaan en toen kwam er ook een verzoek van Inge zetenen. v. Sprang. Ik geloof niet dat er veel bezwaar tegen stilzetten bestaat. Al hoor ik die klok slaan, ik weet toch dat ik daar niet op aan kan want ze li vaak van den slag en met storm achtig weer loopt ze voor. De vernie- wing der kerkklok is dan ook een groote verbetering te noemen. Men kan deze in de geheele gemeente zien en hooren. We zouden de beslissing tot de volgende vergaderln? kunnen aanhouden, dan kan men latusschen eens zien of er bezwaren zijn. Besloten wordt deze kwestie te on derzoeken en de beslissing aan te hou den tot de volgende vergadering. De Voorzitter deelt nog mede dat deze klok reeds liep vanaf het jaar 1560. Bij punt 4 en 5 wijziging begrootlag 1922 en 1923 werd besloten conform het voorstel van B. en W. Puat 6. Bespreking te werkstelling weikloozen. Besloten wordt dit punt in geheime vergadering te behandelen. Bij de rondvraag zegt de heer Van HeesbeenIn verband met de be handeling der begrooting in de vorige vergadering zou ik een vraag willen stellen. Wegens ziekte kon ik daarbij niet tegenwoordig zijn. Het heeft me verwonderd, dat van het Dag. bestuur geen voorstel was gekomen tot be zuiniging. Het voeig jsar heb ik reeds hierover gesproken en ik had zeker gedacht dat B. en W. ditmaal wel met bezuinigingsvoorstellen zonden zijn ge komen. De uitgaven zijn hier grooter dan de inkomsten, de gemeente leeft m.i. op een veel te grooten voet. Voorzitter. De uitgaven zijn niet grooter dan de inkomsten. Van Heesbeen. Ja, ais men maar gelden leent, bijv. voor kasgeld. 1 Voorzitter. Dat blijft er heeiemaal buiten, als men een kasgeldleening sluit, komt dit als inkomsten en ook weder als uitgaven. Dit kan alleen noodig zijn als er op een zeker oogenblik tekort aan contant geld is, doch men kan er toch geen begrooting mee kloppend maken. Van Hcesbeen. jawel, maar het gaat hier over de rekening. Voorzitter. U vergist zich, een kas geldleening staat geheel buiten een begrooting of rekening, uitgezonderd de rente die er voor betaald moet worden. Van Heesbeen. Zou het geen aan beveling verdienen dat B. en W. een onderzoek instelden hoe het best be zuinigd zou kunnen worden. Voorzitter. U heeft het vorig jaar hetzelfde naar voren gebracht. Toen is de begrooting hier post voor post behandeld en hier en daar konden wel een paar gulden afgehaald worden, maar het maakte alles bijelkaar tensiotte nog niets uit. Dit jaar hebben B. en W. bij het opmaken der begrooting alles zoo nauwkeurig mogelijk nagegaan en zullen ook in den loop van her jaar met de uitgaven zoo zuinig moge lijk omspringen. Misschien is er dan aan het einde nog een batig saldo. Men kan heel gemakkelijk sommige posten verminderen. Zoo hebben we o.a. den post voor kunstwegen er ai gedaan maar U zuit zien dat we daar door over eenigen tijd groote kosten aan die wegen krijgen. U kunt er van verzekerd zijn dat B. en W. tuilen probeeren op een en ander te bezuinigen. De voorzitter brengt hierna de wei verpachting ter sprake. Hij zegt dat de vrees geopperd is dat de wei niet voldoende zal opbrengen, daar er niet veel vee in de gemeente is. Daarom wordt voorgesteld, om van het weiland 18 hont af te nemen voor bouwland en de pachters de toemaat bij te geven. Mogelijk Is het volgend jaar de vee stapel weer grooter. Na eenige discussie wordt hiertoe besloten, terwijl de verdere regeling van een,en ander aan de schaarcom- missie zal worden overgelaten. Ook zal de schaarcommissle onderzoeken of verbetering is te brengen in de drinkwatervoorziening van het vee op sommige plaatsen waarop door den heer v. Heesbeen wordt aangedron- gen. In de vorige vergadering was door het lid van Sprang naar voren gebracht, dat de huurcommlssie wel zou kunnen worden opgeheven daar hetgeen door baar werd verricht de kosten die er voor de gemeente aan verbonden waren niet wettigden. Voorzitter. Da huurcommlssie schrijft daaromtrent, dat het haar in het belang van de huurders gewenscht voorkomt om de commissie nog tot Jenuarl aan te houden en alsdan hare bevoegdheid te kunnen overdoen aan het college van B en W., die deze werkzaamheden voor die enkele gevallen er wel bg zouden kunnen nemen. Volgens nader bericht is de com missie thans de bevoegdheid gegeven om de huren te verlagen ingevai de eigenaars hunne woningen niet goed zouden onderhouden of wat dan ook. Door dit laatste zou er wel eens weer werk aan den winkel kunnen komen en is dit een reden te meer om de commissie oog een tijd aan te houden. v. Engelen. Dan zal er wei nooit een eind aan komen. Voorzitter. Wij hebben er den m nis ter opmerkzaam opgemaakt, dat voor plaatsen waar de huurcommlssie niet veel werk had hare bevoegdheid ge makkelijk aan het college van B. en W. zou kunnen worden overgedragen. M. Boom. Wat zijn de totale kosten der huurcommlssie. Voorzitter. De totale kosten beliepen f 350.waarvan de helft door het rijk vergoed wordt, zoodaf f 175.— ten laste van de gemeente komt. De heer M. Boom merkt op dat men wel uit zuinigheidsoogpunt de klok op den ouden toren wil stelzetten, en waar bl^kt dat de huurcommlssie toch niet in staat is om op te treden en het recht mist om haar uitspraken ook strikt te doen naleven, daar is hij er sterk voor om de huurcommissic ook op te heffen. Men hoort van verschil lende zijden beweren, dat huurders toch een hocgere huur moeten bataisn dan door de commissie is vastgesteld. Voorzitter. De menschen praten altijd zooveel. Ze moesten met dergelijke klachten liever bij de commissie aan komen. Ook mij is een en ander ter oore gekomen en ik bea bij de com missie mijn licht eens gaan opsteken en blijkt het mij dat de zaak niet zoo zit als zij verteld wordt. Wethouder v Buul, voorzitter der huurcommlssie, licht deze kwestie nader toe. Er zijn werkelijk verschil lende huurders die meer huur betalen dan door de commissie is opgelegd Ais die menschen zulks echter uit eigen beweging doen, kan de commissie hieraan weinig veranderen. De h£r v. Sprang is van meening, dat als de commissie niet in staat is hare uitspraken na te doen leven, zij een onding is Hij is er van overtuigd dat er hier in Vlijmen verschillende wantoestanden heerschen op het gebied van de huisvesting Hij vindt het treu rig dat er arbeiders zijn die f2 50, f3 a f 4 huur moeten betalen voor krotten Als voor een slechte woning bijna het halve weekloon gevraagd wordt, waar moet het dan toch naar toe. De huren moeten maar vastgesteld blijven, maar de loonen moeten overal omlaag. Het wordt door de verhuurders vaak slim aangelegd, ais ze de huur graag een kwartje hooger zien, dan vragen ze om 2 kwartjes te mogen verhoogen, ze denken dan als ik er twee vraag krijg ik er misschien wel één kwartje bij Spr. zou in overweging willen geven om eene commissie te benoemen om den toestand eens nader te onderzoeken. De Voorzitter merkt op dat de huur- commissie evenals alle openbare in stellingen aan kritiek onderhevig is. Hij wijst er op dat op bijna 75 pCt. der aanvragen om huurverhooging af wijzend is beschikt. De menschen moeten niet meer betalen, doch hun klachten bij de huurcommissie indienen. v. Buul, We hebben een geval gehad waarbij de verhuurder f 1 verhooging vroeg. Bij onderzoek bleek ons dat het niet zoozeer om die verhooging te doen was, doch om den huurder eruit te krijgen. Wij hebben dat geschil tus- schen huurder en verhuurder onder zocht en bleek ons dat de huurder in het gelijk stond. De gevraagde ver hooging werd dHS niet toegestaan. Zou die man alleen gestaan hebben zonder huurcommissie, dat zou hij er uit gemoeten zijn. v. Heesbeen, De gemeente kan toch bij opheffing der plaatselijke huurcom missie verdere gevallen aan een huur commissie uit een andere gemeente opdragen Voorzitter. Zeker, maar als de heer v. Sprang reeds vraagt om alles nader te onderzoeken, wat zal er dan van komen als dat alles aan een andere huurcommissie wordt overgelaten. v, Buul. Door de commtssie zijn wel 100 bezoeken afgelegd, om een of ander te onderzoeken. M. Boom. Naar ik meen is men in Waalwijk en Heusden ook tot afschaf fing der huurcommissie overgegaan. Waar zulke plaatsen ons voor gaan, geloof ik, dat wij het ook wel kunnen doen. Voorzitter. Ja, in Waalwijk is daar toe besloten, maar tevens ook om door te gaan met het bouwen van arbeiders woningen, om de woningnood toch te bestrijden. Wethouder v. Heivoort zegt ook voor opheffing der huurcommissie te zijn zoo spoedig dit maar mogelijk is. Hij is echter bang dat de huisjes melkers nog meer met de huur omhoog zullen gaan. Wanneer echter van de zijde der werkliedenvereeniging het voortbestaan der huurcommissie niet meer op prijs gesteld wordt, dan is hij er ook voor, want het is speciaal voor deze soort menschen dat de commissie nog nuttig zou zijn. Wethouder v Buul zou zelfs willen vragen of de huurcommissie gratis haar werk mag doen. Na nog eenige discussie zegt de voorzitter, dat de opheffing der huur commissie nog eens nader door B. en W. zal worden overwogeh. B. en W. zijn ook uit zuinigheidsoverweging sterk voor afschaffing, maar men moet bij bezuiniging er steeds aan denken dat het financieel belang soms moet zwich ten voor het algemeen belang. Hierna gaat de raad over in geheime zitting ter bespreking van tewerkstelling werkloozen. en telegrafie te 's Gravenhage schrijft ons het volgende Ik heb de eer U te berichten, dat meermalen door den handel reclame formulieren worden verspreid, welke, b v. wat vorm, kleur en wijze van sluiting betreft, zeer veel gelijken op de telegramformulieren bij den Rijks telegraafdienst in gebruik. Daar het van veel belang is, dat de Rijksformuiieren dadelijk door het pu bliek worden herkend, is het bezigen van dergelijke reclamebiljetten uit dat oogpunt ongewenscht. Vooral het gebruik van uitdrukkingen ais„Telegram". „Spoed-telegram", „Rijkstelegram" e. d. verdient in dit verband afkeuring. Voorts zij opgemerkt, dat de nadruk van de telegramformulieren is verbo den Ik moge de medewerking van uwe Kamer inroepen, opdat het bezigen van formulieren als de bovenbedoelde zoo veel mogelijk in het belang van het telegrafeerend publiek worde voorko men. Op het Bureau der Kamer ligt voor belangstellenden ter inzage het week- blad „Economisch-Statistische Berich ten", uitgave van het Instituut voor Economische Geschriften. Voor verbruikers van looi-extract is ten kantore der Kamer ter inzage een schrijven van den vice-consul der Ne derlanden te Beira (Portugeesch Oost- Afrika) omtrent levering van Mangrove- Extract. Waalwijk, 16 Maart. In dit nummer vindt men een breedvoerig uittreksel uit het „Voor- loopig Verslag" van het Schoenenwetje. Wij vernemen dat de Memorie van Antwoord van den Minister reeds a s. Woensdag verschijnt en mogelijk de openbare behandeling a.s. Vrijdag aanvangt. Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. De WelEd. ZeerGel. heer Dr. Th. Metz, Secretaris der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsch- land te Frankfurt a,.M., verzoekt ons bekend te willen maken, dat hij voor belanghebbenden uit het gebied onzer Kamer op Woensdag 21 Maart a.s, van 10 tot 1 uur zitting zal houden ten kantore der Kamer van Koophandel en Fabrieken te Nijmegen, Hersteeg 50, ter behandeling van handelsgeschillen met Duitsche zakenmenschen en ter verschaffing van inlichtingen omtrent het handelsverkeer met het bezette gebied. De Diiecteur-Generaal der posterijen De Algemeene Jaarvergadering der vereeniging „Waalwijks Belang" zal gehouden worden op Donderdag 22 Maart a.s. des avonds ten 8'/2 uur in de achterzaal van Hotel Verwiel. AAN DE ORDE 1. Opening 2. Notulen. 3. Jaarverslag van den secretaris. 4. Verkiezing van vier bestuursleden wegens 't overlijden van den heer Ph. Timmermans en periodiek aftreden van de heerenH. Wiesman, Cor Witlox en Henri Hoffmans 5. Operatiekamer 6. Mededeelingen en rondvraag. Wij vertrouwen dat zeer vele leden zuilen opkomen, daar vermoedelijk belangrijke mededeelingen kunnen wor den gedaan De laatste malen zagen we steeds een trouwe opkomst en we hopen dat deze traditie gehandhaafd zal blijven. Uitslag aanbesteding van het winkelhuis voor den heer A. v. Eijck alhier Ch. v d Ploeg, G'berg f 10.734 M, in 't Veld. Sprang f 9.913 W v Heesch, Waalwijk f 9594 v d Hammen, Waalwijk t 9.450 Wildenberg, Sprang f 9.250 den Teuling, Waalwijk f 8.955 Vermeer, Waalwijk f 8 879 H v. Dongen, R'veer f 8.650 D. v Alphen, R'veer f 8.583 P. de Graauw, Waspik f 8 300 Gebrs Maas, Waalwijk f 8 225 C. Michaël, Vrijh.-Capelle f 8 065 J. Kooien, Waalwijk f 7.980 Het werk is aan den laagsten inschrij ver gegund Donderdagavond hield in de zaal van den R K. Werkiiedenbond de R K Vrouwenbond eene zeer druk bezochte algemeene vergadering. De presidente opende de vergade ring met den gebruikelijken groet, heette ailen welkom en in het bijzon der den WelEerw. Heer G. v. d. Heijden, Kapelaan te Tilburg, die eene lezing zou houden over de H Maagd Maria, pratronesse van den Vrouwen bond. Door de secretaresse werd hierna een zeer keurig en zakelijk jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek dat het aantal leden is geklommen tot 941. Hulde bracht ze aan den ZeerEerw. Heer Adviseur, alsmede aan de presi dente voor de vele moeiten die ze zich hebben gegeven om de vereeni ging op dit peil te brengen en houden. De lezing met lichtbeelden en zang over de H. Maagd Maria hierna ge houden, voldeed in alle opzichten Het was een keurig verzorgde lezing en de beelden, meest alle reproducties van bekende groote meesters, waren zeldzaam mooi en scherp. De Eerw spreker is er volkomen in geslaagd om het leven, het rijke, mooie voor beeldige leven van de H. Maagd voor de geboorte van Christus, te vertellen en daarmede de kennis van de aanwezigen te vermeerderen Dat de spreker zijn gehoor wist te boeien, bewees wel het telt, dat de aanwezigen bijna twee en een halt uur met de grootste aandacht de lezing volgden. De presidente dankte den Eerw. spreker en sprak den wensch uit hem nog meermalen in de Vrouwenbond te zien optreden. Vervolgens deelde ze nog mede dat een zeer verdienstelijk lid de vereeni- ging ging verlaten. Mejuffrouw Louisa Rubbens, die op zulk een uitnemende wijze de leiding in handen heeft gehad van tooneel- en zangclub gaat de ge meente verlaten Dat ze een gelukkige toekomst tegemoet moge gaan is voor zeker aller wensch. Een daverend applaus bewees dat alle aanwezigen met den uitgesproken wensch instem den. Nog deelde de presidente mede dat de leiding van tooneel en zangclub thans in handen is overgegaan van de dames Eiza en Marie Rubbens. Daarna werd deze druk bezochte vergadering gesloten. De jaarvergadering van 't Bestuur van het Operatiekamerfonds zal plaats hebben op Maandag 19 dezer. A s. Zondag des namiddags 2 uur hoopt in de Herv Kerk te voormalig Besoijen in de Bediening des Woords voor te gaan Ds, Louwe Kooijmans uit voormalig Baardwijk. Tevens Bediening van den Heiligen Doop. Aan Ds. Japchen, die het beroep aannam naar de Herv. Kerk te v.m Besoijen, werd wegens ingetreden ernstige krankheid (zenuwpatiënt) op zijn verzoek een uitstel verleend voor zijn overkomst van drie maanden. Na het verstrijken van dezen termijn, kwam van ZEerw. andermaal het verzoek om nog drie maanden uitstel De kerkeraad oordeelde hierop niet te kunnen ingaan, met welk oordeel zich het Clasikaal Kerkbestuur van Heusden vereenigde. De kerkeraad kan nu, (behoudens beroep op het Provin ciaal Kerkbestuur door Ds. Japchen), weldra tot beroeping van een ander predikant overgaan. Onder groote belangstelling vierde de Chr. Jongel Ver „Emanuel" en de Knapenvereen. „Jozua" haar zesde jaarfeest in de Chr Bewaarschool te v.m Besoijen, op j.l. Maandag 12 Mrt Haar Eere-Voorzitter Ds L Dierkens uit Zuidiand, daartoe expresselijk over gekomen, opende te 7 uur de vergade ring en sprak een hartelijk welkomst woord naar aanleiding van Numeri 13: 30 en 31. De verdere leiding voor deze vergadering geschiedde op uitstekende wijze door den heer Budding Na de gewone huishoudelijke zaken, werd de avond door voordrachten en gezang genoeglijk doorgebracht, terwijl de dienende Martha's zich onledig hielden in het toedienen van versnaperingen. Om 11 uur ging ieder voldaan huis waarts, WASPIK. De aardappelen zijn bij menschenheugenis niet zoo goedkoop geweest ais thans. Men besteedt den ongekend lagen prijs van f 1 per H.L. De handel is flauw. Op de heden gehouden markt waren aangevoerd 95 stuks vee, bene vens 3 bennen varkens en een 9-tal drachtige zeugen. Bij levendiger handel werden hooge prijzen besteed Kalfvee van f 350—f 425; vetweiders van f 250—f 300, biggen van f 30—f 36, zeugen f 200. Er waren Belgische koop lieden Ook 16 marktkramers, waaronder Engelsche, maakten goede zaken. De prijs der boter is weer met 10 cent per K G. verlaagd en gebracht op f 2.50. De prijs van hei hooi is weer stijgende. De handel wordt levendiger. Voor het hooi besteedt men f 47 per 500 K G. Naar haverstroo is veel vraag. De prijs loopt tot f 25 per 500 KG Het slechte weer der laatste da gen schijnt op deze prijsstijging zijn invloed te doen gelden. SPRANG-CAPELLE. (Voormalig Sprang.) Dinsdag werd alhier in de Chr. School een Ouderavond gehouden. Dhr. Dijk, hoofd der schooi, opende deze vergadering, liet zingen Ps. 25 2 en 5 en sprak vervolgens een ope ningswoord naar aanleiding van Ge nesis 40, waarin hij de opvoeders er op wees dat zij hun kinderen behooren voor te gaan en onderwijzen in de dingen van Gods Koninkrijk. Daarna hield dhr. C van Ingen, oudste onderwijzer, een keurig referaat „Naastenliefde", waarin hij op inte ressante wijze ons teekende de ver houding tot onze naasten, wat hij illus treerde met enkele passende voor beelden. Dhr. Dijk besprak vervolgens enkele practische dingen. De avond werd opgeluisterd met orgel en vioolspel en Zang van 't Ge mengd Dubbel Kwartet >Sursum Corda". Dhr. Janson, voorzitter der school- vereeniging, sloot de bijeenkomst met dankgebed Met genoegen kunnen we allen terug zien op dezen welgeslaagden avond. A.s. Zondagmiddag 2 30 uur hoop! Ds. G. H. de Jonge in de Geref. Kerk alhier voor zijne gemeente op te treden. As. Zondagmiddag 2 uur hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden Ds. jonkers van Waspik. Op Maandag 19 Maart des avonds 7 uur hoopt alhier op te treden, voor de A. R. Kiesvereeniging en haar geest verwanten, de WelEd. Heer W. Strijbis van den Haag, voorzitter van den Chr. Bond van Fabrieks en Trans-

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10