aangeeft. Voorzitter.; Ik wil de heer Oomens even opmerken dat Burg. en Weth. zich voorgenomen hebben om in der gelijke zaken zoo zuinig mogelijk te zijn. Dit is echter een heel oude zaak waarover al een paar jaar geleden is gesproken. De vereeniging heeft heel veel moeiten gedaan en kosten ge maakt en dan gaat het niet op om ze nu in de steek te laten. Men moet tegenwoordig ai heel blij zijn als er eene vereeniging is die in het belang van de gemeente iets wil doen en dat daarvoor menschen „worden gevonden, die geschikt zijn en daarvoor hun tijd willen geven. Oomens. 't Zou me spijten tegen Waalwijks Belang te zijn, maar ik wil maar zeggen dat het wat anders is als de Voorzitter zegt dat het nog van vroeger is,maar'anders moeten we voorzichtig zijn met die zaken. Hierna wordt het voorstel van den heer Smolders met algemeene stemmen aangenomen. Schrijven van het Centraal Verreken- kantoor houdende de mededeeling dat het tekort van de Brandstoffencomm van Besoijen groot f662,09, door het Rijk is overgenomen. Aangedrongen wordt het te kort alsnog zooveel mogelijk zien binnen te krijgen en het dan den Staat toe te zenden. Wordt voor kennisgeving aange nomen. Adres van de R.K. Werkliedenver- eeniging. In het schrijven wordt er op ge wezen dat, nu door de eigenaars van de Hoefswiel het zwemmen of baden aldaar verboden is, de behoefte aan een zwemgelegenheid zich nog meer doet gevoelen. Adressanten verzoeken maatregelen te willen nemen, dat er een zwemge legenheid komt, ofwel dat aan de eigenaars wordt gevraagd om op hun genomen besluit terug te komen. Voorzitter. Burg. en Weth. vinden eene dergelijke inrichting nuttig en goed, doch met het oog op de slechte tijdsomstandigheden vinden wij geen termen om daarvoor een crediet voor te stellen. Eibers. Indien door Passier en Didden, de onderteekenaars van dit adres, verdere stappen worden ge daan, krijgen ze dan die kosten later vergoed Voorzitter. Dat zal de raad dan moeten beoordeelen. Smolders. Als Burg. en Weth. stap pen willen doen en bij de heeren Timmermans eens zouden aandringen dat deze op hun besluit terugkomen, dan was reeds veel bereikt. Veronder steld mag worden dat, worden door Burg. en Weth. pogingen aangewend om het verbod opgeheven te krijgen, meer succes verwacht zal mogen worden dan wanneer dit door particu lieren wordt gedaan. 'tZou daar, door eene afrastering aan te brengen, al in orde zijn te brengen. Het is mij be kend dat adressanten zich .niet voor stellen een luxueuse inrichting te krijgen. Ze zullen al zeer tevreden zijn indien wordt verkregen dat het verbod wordt opgeheven. Van Driel. Indertijd is voor de werk verschaffing op de hei een loods ge maakt, althans daar is toen op aan gedrongen dit te doen. Deze loods zou misschien zijn te verplaatsen en dienst kunnen doen voorde menschen om zich daar te ontkleeden. Dat zou een goede oplossing zijn en geen groote kosten met zich brengen. Een zwem gelegenheid is een nuttige instelling in een gemeente. Kiijberg. Wat de heer Smolders wenscht, daar kan niet veel tegen zijn Burg. en Weth. kunnen met de eigenaars van de Hoefswiel wel eens gaan onder- handelen Ik meen ook dat, als men zich een primitieve inrichting voorstelt, daar niet veel tegen kan zijn en de menschen wel kan worden tegemoet gekomen. Voorzifter. In het adres wordt ge vraagd om een Bad- en Zweminrichting, dus 2 aparte dingen. Ik wist niet dat men wilde volstaan met een zwem inrichting en daarom heb ik in die geest niet verder doorgedacht, doch ben gaan denken aan een gebouw met daaraan verbonden zwemgelegenheid Nu echter door den heer Smolders is gezegd dat men met een heel gewone zwemgelegenheid tevreden is, veranderd mijne zienswijze. Smolders. De geest van het adres, de bedoeling althans zeker, is als ik heb gezegd. Dat adressanten het woord Bad- en Zweminrichting hebben ge bruikt komt omdat men in steden deze inrichtingen altijd zoo hoort betitelen. Mijnheer de Voorzitter, ik weet niet of het eigendom van de gemeente is, doch is dit zoo, dan meen ik dat de Galgenwiel al een geschikte plaats zou zijn. Vooraan is het vrij ondiep en door de werkeloozen kan een kleine afrastering of wat ook worden aan gebracht, zoodat het met betrekkelijk geen kosten in orde kan worden gebracht. Voorzitter. De Galgenwiel moet zeer gevaarlijk zijn, want door de militaire overheid werd het zwemmen aldaar verboden. Bovendien behoort het niet aan onze gemeente maar aan de gemeente Loonopzand Als de heeren eene gelegenheid wenschen, dan moeten ze wel bedenken dat het geld zal kosten. Burg en Weth. willen dan wel plannen ont werpen en in een der volgende ver gaderingen met een voorstel komen. Er moet toch een fatsoenlijke gelegen heid zijn om zich te ontkleeden en daarom kan men niet met een keet volstaan, want er moeten aparte kamer tjes in gemaakt worden. Dan komt er nog bij dat zoo'n gelegenheid niet onbewaakt kan blijven staan. Smolders. De vereeniging wenscht niet dat er kosten worden gemaakt. Ze is al tevreden als gedaan kan worden gekregen dat het verbod wordt opgeheven en een schutting wordt aangebracht waarachter men zich kan ontkleeden. De arbeiders achten eene dergelijke gelegenheid al voldoende en een goede verbetering, want nu is er niets. Kiijberg. Het beste is dat Burg. en Weth. eens met de eigenaars gaan onderhandelen en dan later het zwemseizoen is er nog niet, dus heeft het nog geen haast in een verga dering met nadere plannen komen. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten. Schrijven van den R.K. Bond van Overheidspersoneel St Paulus, waarbij een resolutie wordt aangeboden, aan genomen op het buitengewoon congres van genoemden bond een vorig jaar te Utrecht gehouden. Genoemde resolutie houdt in dat de Bond gaarne hare medewerking wil verleenen bij bezuinigingsvoorstellen waarvoor ze dan eischt een volledig overleg met de organisatie. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor ook dit schrijven voor kennisge ving aan te nemen. Verlangt iemand hierover het woord Smolders. Nu Burg. en Weth. voor stellen het schrijven voor kennisgeving aan te nemen wensch ik wel iets te zeggen. Ik had verwacht een voorstel van Burg. en Weth. bij dit schrijven aan te treffen. Met de vaststelling van de laatste salarisregeling voor gemeente ambtenaren en gemeente-werklieden naar ik meen in 1920 kwam ook ter sprake en wel bij monde van het toenmalige raadslid, de heer Van Riel, het instellen van het georganiseerd overleg, ook voor onze gemeente. Meermalen was door de organisatie van gemeente personeel om dit instituut reeds verzocht Het bleef in die ver gadering echter bij eene bespreking. In de jaren na dien zijn door den R K. Bond St. Paulus nog onderscheidene malen pogingen aangewend om hun voorstel aangenomen te krijgen. Een vrijgestelde van genoemden Bond heeft hierover met den Burgemeester be sprekingen gevoerd. Tot op heden heeft een voorstel van Burg en Weth. in dien geest den raad nog niet bereikt. Naar aanleiding van de door meer genoemden bond in zijn buitengewoon congres, vorig jaar in Utrecht gehouden, aangenomen resolutie, die hier thans bij de ingekomen stukken aan de orde komt en in verband met het benoemen van een bezuinigingscommissie, door onzen raad in een der laatste verga deringen, die als zeker ook het terrein der salarisregeling en arbeidsvoor waarden zal betreden, meen ik thans zeker de tijd gekomen, om een Com missie van Overleg in het leven te roepen. Want zijn er in de toekomst wijzigingen noodig, dan staat bij mij vast, dat dit moet geschieden in overleg met de betrokkenen, over de schijf hunner organisatie. Ik stel dan ook voor, dat Burg. en Weth. die door de meermalen met de vrijgestelden gevoerde besprekingen de wenschen der organisatie kennen, in de eerstvolgende vergadering met een afgerond voorstel te komen, betreffen de het instellen van een commissie van overleg voor gemeentepersoneel. Voorzitter. Hoe denkt de raad hier is de reden geweest waarom is voor- gesteld niet op het verzoek in te gaan. Voorzitter. Dan zullen we in een eerstvolgende vergadering daarop nader terugkomen. Van der Aa. Ik wil even in 't geweer komen omdat door den heer Kiijberg is gezegd dat het hier achterwege is gebleven omdat het personeel hier ge ring in aantal is. Dit nu, mijnheer de Voorzitter, doet niets ter zake want hier geldt alleen de kwestie maar hoe men zal regelen. Het is veel beter met een commissie te onderhandelen dan met het geheele bedrijf, want in de commissie zullen in den regel de beste arbeiders zitting hebben. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van den heer Smolders aangenomen. Schrijven van Ged. Staten betreftsn- de de presentiegelden. B. Timmermans. Zou U dit schrijven nu wel voorlezen. Alle stukken heb ben toch ter visie gelegen en als nu toch alle stukken nog moeten worden voorgelezen, komen we nooit aan een einde. Wij zijn nu reeds langer dan een uur bijeen en nog is er haast niets afgehandeld. Voorzitter. Burg. en Weth stellen voor het voor kennisgeving aan te nemen. Oomens. Waar gaat het over, ik heb het niet gelezen en dan kan ik het niet verantwoorden. Ik zit met m'n neus niet vlak bij de secretarie zooals de heer Timmermans Schrijven van Ged Staten betreffende ambtswoningen. Voorzitter. Aangezien deze hier niet zijn, stel ik voor dit schrijven ook voor kennisgeving aan te nemen. Schrijven van Ged. Staten houdende de goedkeuring van de straatbelasting en het besluit tot opheffing van de M.U L.O school. Wordt voor kennisgeving aangeno men Verzoek van v. d. Hammen om een houten loods te mogen optrekken Voorzitter De eigenaren van de be lendende perceelen hebben tegen hetop- stellen van een houten loods geen be zwaren ingediend en daarom stellen Burg. en Weth. voor vergunning daar voor te verleenen. Roggeveen. Dat gaat tot wederop zegging toe zeker. Voorzitter. Ja. Zonder hoofdelijke stemming wordt de vergunning verleend. Schrijven van de bezuinigingscom missie waarin ze voorstellen bij de Regeering aan te dringen om in het wetsontwerp tot samenvoeging der ge meente een wijziging te brengen in verband met de pensioensbijdrage. Voorzitter. Burg. en Weth. kunnen accoord gaan met het voorstel. Ik heb gemeend me buiten deze bespreking te moeten houden en zal, zoo over dit voorstel gediscusieerd wordt, dit ook hier doen omdat het mij ook per soonlijk aangaat. Roggeveen. Hoe is het in Sprang— Capelle? Het eigenaardige van het geval is dat er in de bepaling niets van heeft gestaan en het er later is bijgekomen. De mogelijkheid is nu maar geopend en er wordt niet ge zegd dat het moet worden gedaan. Zonder hoofdelijke stemming wordt het voorstel van de Commissie aange nomen. Schrijven van Ged. Staten, houdende de goedkeuring van het raadsbesluit tot verhuring van twee winkelhuizen. Wordt voor kennisgeving aangeno men. Schrijven van de Liedertafel Oefening en Vermaak, houdende het verzoek haar alsnog eene subsidie van f 50, te willen verleenen voor het dienst jaar 1922. In hun praeadvies wijzen B. en W. er op dat de vereeniging deze subsidie reeds jaren achtereen heeft genoten. Het bestuur meende nu dat zonder het te vragen, een post daarvoor op over. Van der Geld. Ik ben het volkomen met de zienswijze van den heer Smol ders eens en wil zijn voorstel dan ook gaarne steunen Voorzitter. Ik had gedacht dat we deze resolutie veilig voor kennisgeving konden aannemen. Het zou kunnen besproken werden wanneer b.v. een reglement moet wor den gewijzigd Ik voor mij ik wil dit wel eens zeggen ben er per soonlijk niet tegen, voel er zelfs wel wat voor want ik heb wel eens gehoord dat gemeentebesturen die daartoe reeds zijn overgegaan, er veel gemak van hebben. Smolders. Ik meen dat men in Don gen reeds het instituut heeft ingevoerd Men zou daar eens kunnen informeeren hoe het werkt. Het ligt niet in mijne bedoeling nu reeds een besluit te nemen. Kiijberg. Wij hebben het ook achter wege gelaten omdat het personeel hier zoo klein in omvang is. Het kwam ons voor dat het meer reden van bestaan heeft voor «en grootere gemeente, dat aan de begrooting zou worden gebracht, doch dat gebeurt niet. Aangezien deze vereeniging steeds alle nationale fees ten steunt, stellen Burg. en Weth. voor alsnog voor 1922 een subsidie van f 50. te verleenen. Oomens. Dat geldt zeker ook voor de andere Liedertafels en niet alleen voor de oude gemeente. Bij ons is ook een Liedertafel en die heeft er dan net zoo goed recht op. Voorzitter. Vroeger heeft hier nog een Liedertafel bestaan en die kreeg ook geen subsidie. Men heeft er zich altijd aan vastgehouden om aan geen andere Liedertafels subsidie meer te verleenen. Ik begrijp u nu niet goed, daar straks was u zo© voor bezuiniging. Oomens. Dat gaat toch niet op. Voorzitter. Het is geen nieuwe maat regel, die nu wordt genomen. Al jaren en jaren heeft de "ereeniging die sub sidie genoten en nu is door een abuis van Oefening en Vermaak voor 1922 geen post daarvoor op de begrooting gebracht en daarom wordt voorgesteld dit alsnog te doen. Als ze het niet vragen, krijgen ze het niet eens. Ik zou voor uw» bewering wel iets voelen, indien de door u bedoelde vereeniging vroeger ook eene subsidie had genoten, doch ik meen dat dit niet het geval is geweest. Oomens. Dat weet ik zoo niet, dat is na te zien, maar blijft tenslotte het zelfde. Ik vind het treurig als ze bij ons geen aandeel in de winst krijgen. Da blijf ik treurig vinden. Voorzitter. U voelt toch wel dat onze motieven steek houden Op de begroo ting van voormalig Baardwijk heeft geen post voor subsidie aan de Lieder tafel gestaan. Smolders. Is dat bedrag altijd even hoog geweest. Voorzitter. Ja Zonder hoofdelijke stemming wordt hierna het voorstel van Burg. en Weth. om de subsidie te verleenen, aange nomen. Schrijven van Ged Staten betreffende de jaarwedde-regeling van gemeente ontvangers. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Schrijven van het bestuur van den Nederl. Bond tot taak hebbend de bestrijding van het vloeken, houdende het verzoek maatregelen te willen nemen tot beteugeling daarvan. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Van Driel. Bestaat er hier in de gemeente al eene verordening dien aangaande. Het is toch wenschelijk om het uiten van onbetamelijke woor den in het openbaar tegen te gaan. Roggeveen. Zou de heer van Driel misschien kunnen toelichten hoe hij dit wil tegengaan. Van Driel Ik zou aan het gemeente- personeel kennis geven, hen op het hart te drukken dat Gods heilige naam niet mag worden onteerd, ook de politie moet verzocht worden dit euvel in het openbaar te willen tegen gaan Ik weet goed dat men daarvoor niet overal een agent kan neerzetten, maar dat behoeft ook niet. Op vele plaatsen is er eene verordening in het leven geroepen. Roggeveen Mijn oordeel is dat dit geen politie-zaak kan zijn, doch de opvoeding moet zoodanig zijn, dat het wordt voorkomen. Als dit aan de politie moet worden overgelaten kan men nog een heel corps er bij aan zetten Ik ben het geheel eens met het voorstel van Burg en Weth. Van Driel. Ik wil den heer Roggeveen opmerken dat, als er geen actie uit gaat om het te beteugelen, het euvel hand over hand toeneemt. Wat hij be treffende de opvoeding zegt, daar ben ik het volkomen eens. Van de ouders en onderwijzers moet het vooral uilgaan, doch de heer Roggeveen zal het mij ten goede houden als ik zeg dat vloeken een gewoonte wordt en al is de opvoeding van een kind, zoowel thuis als op de school nog zoo goed, dan zal het, wanneer het op straat hoort vloeken, dit gemakkelijk nazeggen en daarom juist moet het vloeken op straat zooveel mogelijk worden tegen gegaan Hoort de politie het nu iemand doen, dan kan niet worden ingegrepen. Daarvoor behoeft het politiecorps niet te worden uitgebreid. Met inbrekers te keeren is het 't zelfde. Oomens. Het is het beste maar, om het voor kennisgeving aan te nemen. De heer B. Timmermans meent ook dat men deze zaak niet in handen van de politie kan geven. Het behoort tot de opvoeding. Hierna wordt het voorstel van Burg en Weth. aangenomen. De Voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat nog een adres is ingekomen dat gaat tegen den aanslag van den Hoofd. Omslag, over den aanslag van die 4 maanden in 1921, 't zelfde waar over in de courant is geschreven. Het adres is onderteekend door de heeren van Schijndel en anderen, doch aange zien Burg. en Weth. het nog niet hebben ingezien, kunnen deze er niets van zeggen. Kiijberg. Men zou toch een uitspraak van den raad kunnen uitlokken. B. Timmermans. Dat ben ik met den heer Kiijberg eens. De heer Smolders zegt dat het ter dege noodig is dat men de stukken die 3 1 4 dagen ter visie liggen kan inzien, althans wil men van iets een oordeel vormen en de zaak overzien. Daarom acht hij het van belang dat dit adres eerst ter inzage wordt neder- geiegd en Burg. en Weth. hun advies er over uitbrengen. De heer Roggeveen, Over het alge meen mag het waar zijn wat door den heer Smolders is gezegd, doch er kun nen spoedgevallen komen. Naar ik meen is het van den heer Kiijberg de bedoeling niet om thans een beslissing te nemen, maar meer om te weten wat het oordeel van den raad is. Het adres wordt nu voorgelezen en daaruit blijkt dat den inhoud ongeveer is als het schrijven in ons no. van Woensdag 7 dezer voorkomend». De heer Eibers vraagt om welke reden men dit heeft gedaan Men had niet naar het inkomen van 1920 moeten I92l'aan maar inkomen van Gaarne geeft hij toe dat dit in de vergadering zoo is besproken, doch toen heeft niemand er erg in gehad dat dit zoo zou loopen. Achteraf bekeken moet men zeggen dat de genomen regeling niet eerlijk is. Per soonlijk kan het hem niet schelen, doch als men zich afvraagt of het eerlijk is moet worden gezegd dat de genomen regeling niet billijk is De heer Kiijberg zegt dat men er toen toe over is gegaan omdat de inkomsten in totaal genomen niet zoo'n groot verschil uitmaken en daarom is 't toen gemakshalve zoo gedaan. Nu echter blijkt dat het voor velen ontzettend nadeelig heeft gewerkt ten gevolge van de abnormale omstandig heden die niemand heeft kunnen voor zien. zou hij zeggen dat er niets tegen is, ja zelfs alles voor, dat de raad verstandig zou doen om op zijn besluit terug te komen en doet ais altijd is gedaan, den aanslag heffen naar het inkomen van het voorgaande dienstjaar in dit geval den aanslag wordt geregeld naar het inkomen van 1921, inplaats van 1920. De heer Gragtmans is het eens dat er tusschen die twee jaren een groot verschil van inkomsten is geweest voor vele menschen, doch hij wijst er op dat het besluit door Ged Staten s goedgekeurd. Spreker vraagt hoe het nu zal moeten gebeuren. Het bedrag moet er zijn, kan nu bij andere men schen met een navordering worden gekomen. De heer Roggeveen zegt dat juist voor de Rechtbank te 's Bosch de zaak is behandeld van Kaatsheuvel. De rechter heeft uitgemaakt dat na goed- ceuring van de verordening, navorde ring kan worden geheven. Echter komt men daartegen in hooger beroep. De heer Gragtmans meent dat het dan t beste zal zijn dat wordt gewacht totdat deze uitspraak is gevallen. De Voorzitter wijst er op dat hier de regeling heel te goeder trouw is genomen en men van een gemaakte fout dan ook niet kan spreken en het ook niet indruischt tegen alle belasting- politiek. s De heer Roggeveen erkent dat ten gevolge van het heffen van de 16 maanden belasting deze weg is be wandeld. De heer Timmermans zegt dat men een overgangstijdperk had door te maken en gemakshalve is toen gezegd niet het inkomen van het voorgaande belastingjaar te nemen, maar dat van een jaar tevoren. De heer Roggeveen is het met den Voorzitter eens als deze zegt dat van een gemaakte fout niet kan worden gesproken. Dathet inkomen van enkelen in 1921 zooveel lager zou zijn heeft en kan niemand van te voren voor zien. De heer Kiijberg meent dat afgewe ken is van de tot nu toe bestaan heb bende gewoonte. Daarom acht hij het in hooge mate billijk als op het ver zoek wordt ingegaan. De Voorzitter wijst er nogmaals op dat het niet opgaat om te zeggen dat er een fout is gemaakt. Toen de aan slag moest vastgesteld worden, waren de andere gegevens er nog niet en naar hij meent is toen door den heer Roggeveen nog gezegd dat de totaal uitkomst van alle jaren zoo wat het zelfde is. Men kon toen ook niet anders heffen dan op de feiten, die imen had. Of men zou het ook op eigen aangiften hebben kunnen doen, doch dat brengt veel werk en kosten met zich en daarom is besloten, als is uitgevoerd. Wil men nu anders, dan zal dit besluit moeten worden vernietigd en het te nemen besluit weer ter goed keuring moeten worden aangeboden aan de Kroon. De vraag is dan maar, wanneer zal de belasting binnen zijn. Roggeveen. Die oplossing is ge makkelijk. Die nu te veel moet betalen krijgen het later terug. Die te weinig heeft betaald, moet dan later bijbetalen. Voorzitter. Ik wijs maar op alles opdat men weet hoe men er mee staat. Kiijberg. Als nu in deze vergade ring wordt te kennen gegeven dat het billijk is, dan kan het in een volgende vergadering worden uitgewerkt. De heer van Driel meent ook dat adressanten in hun volle recht staan, en dat in die vergadering, waarin dat besluit is genomen met deze moge lijkheid geen rekening is gehouden. Voorzitter. Het kan zijn dat men de zaak toen niet goed heeft begrepen of overzien, maar men kan niet spreken over een gemaakte fout. Kiijberg. Ik zou het wenschelijk vinden dat de raad zich nu uitspreekt of dat ai of niet billijk is. Eibers. Het komt mij voor dat het 't beste is om de zaak af te handelen en daarom stel ik voor in stemming e brengen of het vroeger genomen besluit wordt gehandhaafd ja dan neen.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6