DE ECHO VAN HET ZUIDEN. ACCUMULATOREN. Fa. <kbr. Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. .1 SPORT. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Numm. 27. Zaterdag 24 Maart '23. „Die Jahreszeiten" van J. Haydn op het Programma van Waalwijks Gemengde Zangvereeniging. (Vervolg 111.) De Zomer. „Die Einleitung stellt die Morgendümmerung vor', schrijft Haydn boven de muziek. In grauwe öluiers doemt het zachte morgenlicht op, terwijl de trage nacht er met loome schreden voor terugwijkt, verhaalt de tenor. „Zu diist'ren Höhlen flieht der Leichenvögel blinde Schaar Dan volgt de bas: „Des Tages Heroid meldet sich" het gekraai van de haan doet zich hooren, door de hobo weergegeven. En dan wordt ons verhaald het uit trekken van den herder met zijn kudde hij wil de zonsopgang aanschouwen. Een prachtige climax volgt hierop de verschijning van de dagvorstin wordt als een grootsch natuurverschijnsel verheerlijkt „Sie steigt herauf, die Sonne", zingt de sopraan, „Sie naht, Sie kommt" volgt de tenor, „Sie strahlt, Sie scheint zingt de bas in extase, waarna tenslotte het geheele koor mede losbarst „Sie scheint in herrlicher Pracht, in flammender Majestdt Typisch illustreerend is deze natuur beschrijving, zoowel door het orkest als door de zangstemmende climax wordt nog verhoogd door de chroma tische opeenvolging der tonen. Jammer, dat Haydn de bezetting van het orkest hier m.i. wel wat erg bescheiden heeft genomen ongetwijfeld zou hij met een grootscher orkestraal effect meer be reikt hebben. Hierna volgt een lofzang op de Zon, als zijnde de bron van alle leven, de jiel en het oog van het heelal Heil, O Sonne, Heil! Des Lichts und Lebens Quelle, Heil enz. Ook dit koor, afgewisseld met een terzet van de solisten, brengt weer een van de mooie verheven momenten uit het werk. Achtereenvolgens laten dan bas en tenor zich in een recitatief hooren, waarop een cavatine volgt (muziekstuk in liedvorm)hierin doet de tenor in een breed tempo uitkomen de matte zwoele toestand, waarin de natuur verkeert, nu de middagzon in vollen gloed aan den azuurblauwen hemel straalt: „Und Mensch und Tier schmachten kraftlos"etc Dit gedeelte moet in overeenstem ming met de werkelijkheid eenigszins „gedrukt" worden voorgedragen. Men zoekt nu het koele beschuttende bosch op en de sopraan verheerlijkt de be jaarde eik, die met zijn groot bladerdak een welkom zonnescherm biedt. Met dit recitatief geeft Vader Haydn ons weer één van zijn mooie natuurbeschrij vingen achtereenvolgens worden het gelispel van het espenloof, het ruischen van de beek en het gegons der insecten op fijne wijze door het strijkquintet geïllustreerd, terwijl de hobo de weeke tonen van de herdersfluit uit het naburige bosch doet hooren. Dan volgt een aria voor sopraan Welche Labung fiir die Sinne Welch' Erhölung fiir das Herz het is immers een lavenis voor de zin tuigen, een nieuw leven, dat de zenu wen met jonge kracht bezielt en door trilt. Hetgeen hierna komt, is de vertol king van de eigenaardige toestand, waarin de natuur verkeert bij de na dering van een «nweer, dat: straks in alle hevigheid zal losbarsten. De bas bereidt ons reeds voor „O seht, es steiget in der schwü/en Luft am hohen Saume des Gebirgs ein fahler Nebel auf, enz. Als intermezzo hoort men reeds een zacht dof gerommel (door de pauk aangegeven) dat, zooals de tenor ver klaart, het naderend onheil aankondigt. Onder een pizzicato (tokkelende) begeleiding beeldt de sopraan de angst wekkende onheilspellende stilte uit, die alom heerschtde dieren zijn ver stomd, geen geluid wordt gehoord Und Todesstille herrscht umher..." Een oogenblik zwijgt de muziek. Dan schiet plotseling de eerste blik semflits door de lucht, door een rate lenden donderslag gevolgd (men lette op de uitbeelding door het orkest 1) Onmiddellijk valt het koor in met angstigen uitroep: „Ach! das Ungewitter naht!" ter wijl de donder rommelt, zich voort plantend door de luchtlagen. In hooge mate beschrijvend is hier de muziek ook de uitbeelding der nog volgende slagen is in bijzonderheden verzorgd. Typisch is bijv. het langzaam uitster ven van iederen donderslag in een zich verwijderend gerommel. „O, wie der Donner roltO, wie die Winde toben Wo flieh'n wir hin 1 flammende Blitze durchwllhlen die Luft..,. enz.", schetst het koor de angst onder de bevolking. Bij de woorden„Wo ist Rettungwordt het hoogtepunt be- reikt het volle orkest begeleidt hier fortissimo en terwijl de sopranen de uitroepen van het verschrikte volk doen hooren („....Hirrmel, hilf uns Wo ist Rettung! weh uns Armen....") beschrijft het koor hier tusschendoor het verder verloop van den storm. Dit gedeelte vereischt technisch nogal wat, zoowel van het koor als van 't orkest. Tenslotte zakt het onweer af: „Die diist'ren Wolken trennensich zingt Lucas, Gestillet ist der Stürme Wuth." Door de fluit geïntroduceerd, schetst de sopraan-solo dan de verrukkelijke frischheid, die thans over de velden is gekomen, even daarna hierin door Simon en Lucas gevolgd. „Die Abendglocke tönt Von oben winkt der helle Stern Und ladet uns zur sanften Ruh", laten de solisten gezamenlijk hooren. Na een uitnoodiging van tenoren en bassen, hiermede in te stemmen, neemt het koor de woorden over. Pianissimo, zéér zacht, eindigt hier mede de Zomer. (Wordt vervolgd.) WAALWIJK. zeer lange rustperiode staat Na een er voor Quick weer eens een comp.-wedsttijd op het program. Het «•erke Wilhelmtna uit 's Bosch zal bi) Quick op bezoek komen en we be- wtifelen het niet dat zij levens de bedachten hebben om twee punten van Qutck mede te nemen. Doch Quick zal zich niet gemakke lijk overgeven, maar eerder trachten om revanche te nemen voor de 1—0 nederlaag in 'g Bosch geleden. Zijn ^oor beide partijen de kampioens kansen verdwenen, thans zal er om het hardst gewerkt worden om toch zoo mogelijk een goede plrats op het rang- lils'je in te nemen. Quick heeft nog d»ie thuts-wedstrijden en tevens tegen de sterkste der afdeeiiog, zoodat e- voor-Quick veel belangstelling bestaa' aangaande den uitslag van deze wed strijden. Als Zondag bet weer medewerkt, verwachten we veel publiek, wam Wtlhelmina is een graag geziene ver eeniging in Waalwijk. Aanvang half drie, terrein Quick. Quick 3 speelt een competitie-wed strijd tegen W.S C. 3 aldaar. R W B. A.s. Zondag 23 Maart R.W.B 3Kaatsheuvel3, 2 uur, ter rein RW.B. Br.V. B. Baardwijk '-R W.B, 3 te Baardwijk. R.W.B. heeft voor de maand M=t zilveren br.i-wedstrijden uitgeschreven. WASPIK. Kampioen. Doordat bat 2 5 elf'al 'an B abantla alhier Zondag j.'. R.W B III, Waalwijk, klopte me» 3-0, s B abantla II thans kampioen 3a klas in den B.V.B. KAATSHEUVEL. Van het Hoofdbestuur van den B.V.B. ontving het bestuur der K V W Kaatsheuvel, bericht datdit jaar districts kampioen-wedstrijden zullen gehouden worden om den titel van Kampioen van den B.V.B. Vermoedelijk zullen deze kampioen-wedstrijden reeds op den 2en Paaschdag aanvangen. Behalve Kaatsheuvel 1 nemen nog 5 andere kampioenen deel. Het nieuwe B.V.V. terrein te Kaatsheuvel wordt Zondag 25 Maart a.s. officieel geopend. Voor deze ge legenheid zal W.S C. 1 aldaar een wedstrijd spelen tegen K.S.W. te Kaats heuvel. Het 2e elftal van W.S.C. ont moet ten 12 uur het 2e elftal van Waalwijk op het terrein aan de Para- jelweg alhier. Groote 10 KM. Koppel-wedloop, uitgeschreven door de R.K Sportcentrale te Breda. Dc R.K. Sportcentrale te Breda heeft besloten op Zondag 15 April a s te Breda op het Bredania-terrein, groote wedstrijden te houden. Deze wedstrijden zullen bestaan in a. een 10 K M. koppelwedloop voor leden van R. K. Sportverenigingen, (voetbal, gymnastiek en athletiekver- eenigingen fenz.) in en buiten het bis dom. Leeftijd 16 jaar en ouder b. 4 x 75 M. estafette-loop, voor leden en aspirant-leden van vereeni gingen alsboven. Leeftijd 13 tot en met 15 jaar. Voor beide groepen zijn wisselbekers beschikbaar, benevens verschillende medailles. Inschrijvingen kunnen geschieden bij den heer P van Boxtel-Clarijs, Qin- nekenstraat 76, Breda, met vermelding van de vereeniging waarbij men is aan gesloten. Gelegenheid hiertoe bestaat tot en met 10 April a.s. Het inleggeld bedraagt voor de wed loop onder a. bedoeld 10.25 per persoon, voor die onder b. bedoeld f 0.50 per deelnemend viertal en moet overgelegd worden bij inschrijving. Nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den secretaris van de Regelings commissie den heer A. C. Soethoudt, Rietmakerstraat 7, Breda. Uitreksel uit het wedstrijd-reglement. Elke ploeg moet bestaan uit leden van eenzelfde vereeniging. Een vereeniging mag met meer dan een ploeg uitkomen. De 10 KM. van den koppel-wedloop worden geloopen door een koppel, dus twee personen. De loop wordt door een van deze twee personen begonnen, terwijl deze personen elkaar kunnen aflossen, naar keuze. Gedurende de laatste twee ronden mag niet worden afgelost. Voor het crimtneele hof te Lau sanne heeft een droevig familiedrama zijn ontknooplog gevonden. Esn jeugdige Rus, Peter Masloi geheeten, had zich voor dat hoi te verantwoorden wegens moord op zijn stiefvader. De Masloi's bezaten vroeger groote landerijen in Rusland, maar werden bt) het uitbreken der revolutie van hut> bezittingen verjaagd. De vader van Peter Maslof was een'ge jaren geleden gestorven en zijn moeder had den leermeester van haar zoon, zekeren Knutti, gehuwd. De familie ging naar Zwitserland, waar mevrouw Maslof met het laatste geld een buitengoed bij Laussanne kocht. Knutti begon café's te bezoeken en behandelde zijn vrouw en stiefzoon op ruwe wijze. Toen mevrouw Maslof tenslotte ziek werd en op sterven Isg, weigerde ht) den priester toe te laten die haat de laatste sacramenten kwam toedienen Kort daarna wachtte Peter Masloi zijn stiefvader, toen deze het huis verliet, op en schoot hem dood. Een zeer ernstig ongeluk heeft gisterenmiddag op het Jonas Daniel M-ijerpleln te Amsterdam plaats gehad. Twee meisjes, ziodereu van ongeveer vijf es zeven jaar, werden door een motorwagen van lijn 14 overreden. Omtrent de oorzaak van dit ongeluk zijn de verschillende ve»klaringen uiteen- ioopend. De bestuurder van den motor wagen van lijn 14 deelde mede, dat, oen btj met ztjn wagen links hm J. D. MetJerpleio roet een bocht opreed, de twee kleine kinderen op de tram baan stonden. Hij verminderde zije vaart en belde he>haaldelt)k. Toen bit bemetkte, dat de kinderen bleven staan, remde hij uit alle macht, doch kon niet verhinderen, dat de meisjes onder den wagen terecht kwamen Het oudste meisjes werd onmiddellijk gedood, hm jongste kiod werd zeer ernstig gewond. Zoowel het lijkje als het gewond* meisje zijn naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Ook voor het leven van he> tweede meisje word', gevreesd. Ver moedelijk ztjn het zusjes. Men wem oog niet waar zi) thuis hooren en ver moedelijk ztin het geen kinderen ut deze buurt. Onmiddellijk ls door de poli'ie aan alle bureaux in de stad geseisd om zoo spoedig mogelijk de oudets der kinderen t p te sporen. Een ooggetuige geeft een eenigszins itidere lezing van het geval. Volgen- hem kwam in gelijke richting van d iraen een auto aanrijders, waarvoor d« kinderen moesten uitwijken. Daardoo geraakten zij op de trambaan met he bekende noodlottige gevolg. Het staat vast volgens de «e kl»- mgcD, dat de tram zeer langzaam reed Sommige getuigen geloovcn zelf, da de kinderen in de veronderstelling moesten zijn, dat de tram stilstond. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Tegenover 't Electrlciteit. Station. Telef. No. 896. en Rusland zóó goed nagemaakte valsche Engelsche tien-ponds-biljetten in omloop werden gebracht, dat zelfs een aantal Engelsche banken er door misleid werd De verdenking viel op den Rus- sischen kunstschilder Mjassejeeoff en diens arrestatie geschiedde onder om standigheden, die hem tot een uitvoe rige bekentenis noopten. Toen de jeambten der crimineele politie zijn woning te Hallensee binnendrongen, vonden zij hem bezig met een poging tot het vervaardigen van valsche Ame- caansche honderd dollar-biljetten. Mjassejedoff verklaarde geen mede plichtige te hebben, hetgeen echter niet met de waarheid schijnt overeen te stemmen. Te Berlijn is Zaterdagmiddag een dievenbende van drie man een buit 50 millioen mark in handen gevallen. Naar wij vernemen Is gistermiddag omstreeks 6 uur ook het tweede meisje dat slachibffer werd van het tram os geluk, In het Gasthuis aan de bc komen verwondingen overleden. De belde meisjss waren zusjes, we ke door haar moeder, wonende aan de Monnlkendwarsstiaat, waren uitgezon den naar de Zulgeltngecklioiek aan het jonas Daniel Meijerplein, om melk te halen. Toen de kinderen gisterenavond omstreeks half 8 nog niet thuis waren teruggekeerd, was de moeder naar he politiebureau gegaan om daar opsporing te vragen en vernam toen het verschrik kelijke lot barer belden kinderen. Te Noordwijkerhout is de H Pennings door drie personen aangerand en van zijn beurs met f 150 beroofd De Rijksvelwachter en de dorpsveld wachter konden een der drie roovers arresteeren. Een werkman in een der volks buurten te Leiden had Zondag een vriend uit Alphen over. Deze scheen zich nogal bizonder vriendelijk te heb ben gedragen tegenover de gastvrouw Den echtgenoot hinderde dit blijkbaar niet, maar de commensaal, zekere V was erdoor ter neergeslagen En toen hij vernam dat de vriend Maandag met de vrouw des huizes een uitstapje zou maken naar den Haag, zon hij op wraak Toen nu het echtpaar Maandag met den vriend op het perron wandelde, wachtende op den trein naar den Haag verscheen V., ook plotseling op het tooneel en bracht den vriend de huizes met een broodmes een steek in de hand toe. Het mes was gericht op den hals maar de aangevallene ving den steek met de hand op. Van de reis kwam nu verder niets. De getoffene werd in het ziekenhuis opgenomen. De dader is gearresteerd geworden Te Hallensee is, naar Wolff meldt, een valsche munterswerkpla'ats ontdekt, van waar sedert het vorig jaar in Dultschland, Frankrijk, Polen, België De moordaanslag te Valkenswaard. Voor de Bossche ^rechtbank stond heden terecht de 37-jarige C. P. de W echtgenoote van den heer M. D. te Eindhoven, beschuldigd dat zij in Augustus 1922 opzettelijk haar echt genoot van het leven heeft trachten te berooven, althans zwaar lichamelijk letsel toe te brengen, doordat zij een boterham die zij voor den heer D. gereed maakte, besmeerd of bestrooid heeft met cyankali en verder dat zij op 3 Januari 1923 aan J. K., terwijl zij wist of althans moest begrijpen, dat deze voornemens was den heer D. door middel van dat wapen van het leven te berooven, opzettelijk een met scherpe patronen geladen pistool heeft doen overhandigen. In deze zaak waren tien getuigen gedagvaard. Voorts stond terecht de 28 jarige fabrikant J. j. H. M. Kbeklaagd, dat hij op 4 Januari 1923 onder de ge meente Leende opzettelijk en met voorbedachten rade uit een met scherp geladen pistool eenige kogels op den heer D. heeft afgeschoten teneinde dezen van het leven te berooven althans genoemden heer D. opzettelijk en met voorbedachten rade zwaar lichamelijk letsel heeft toegebracht door een met scherp geladen pistool op korten afstand op hem af te schieten. De rechtbank was samengesteld als volgt: Jhr. mr. van Nispen tot Seve- naer, presidentmr. Kattenburch, griffiermr Beckeringh van Loenen en mr K. Sassen, rechters. Het O M werd waargenomen door mr. Paardekooper Overman. De belangstelling was buitengewoon groot. Reeds uren tevoren verdrong zich het publiek om een plaatsje op de publieke tribune te bemachtigen. Beklaagde K. verklaarde de volledige bekentenis aan den rechter-commissaris te handhaven. De president wees hem op het verschrikkelijke van het misdrijfhij heeft een vrouw vergif gegeven om haar man te dooden en toen dit mis lukte, het slachtoffer laaghartig mee gelokt en in den rug geschoten. Het was niet riddelijk van hem daarna de schuld op de vrouw te werpen. Bekl. zeide sinds 1922 kennis te hebben gehad aan mevr. D. In Aug. werd het plan ontworpen D. uit den weg te ruimendit plan is van mevr. D. uitgegaan en ze heeft om het vergif gevraagd. Bekl. had haar Borax ge geven en toen het plan mislukt was, heeft mevr. D. gezegd, dat haar man moest worden doodgeschotenzij zou dat zelf doen en bekl. heeft haar toen een browning gegeven Hij had 2 kogels afgevijld om de uitwerking grooter te doen zijn. Later had mevr. D. hem de revolver teruggegeven. Dat gebeurde 3 maal. Op 3 Januari heeft toen K. verklaard het zelf wel te zullen doen, hij zou D. opbellen als diens vrouw niet thuis was. Dit gebeurde 4 januari Bekl. had gezegd, dat hij hem wilde inlichten over het gedrag zijner vrouw, in Leende zou hij zich daarvan kunnen overtuigen. Daar heeft K. op hem driemaal geschoten en daarna de revolver op het hoofd ge richt, doch het schot ging niet af. Bekl. is met de auto weggereden en heeft mevr. D opgehaald en is met haar naar een café gegaan. De revolver had hij weggeworpen. Bekl. kon geen reden opgeven voor zijn daad, doch de president merkte op, dat hij er met mevr. D. vandoor wilde gaan. Op de vraag van het O.M. wie daartoe het plan had opgemaakt, kon bekl. niet antwoorden. Bekl. erkende, dat hij het plan had ontworpen om de kogels te kerven, Getuige D. wist, dat er een verhou ding bestond tusschen zijn vrouw en K. Zij had toen hij er met haar over sprak gezegd, niet meer van hem te houden, doch zeide later dit gezegd te hebben omdat hij haar geslagen had. Getuige meende, dat zij onder invloed stond van K. Hij deed daarna mede- deelingen over den autotocht en den aanslag. Bij het eerste schot dacht hij, dat de persoon, dien hij zocht ge schoten had, maar K. zeide „we zul len nu eens afrekenen". Daarop greep K. hem van achteren aan. Getuige vluchtte en K. zond hem twee kogels achterna. Bij de worsteling richtte K. de revolver op het hoofd van getuige, maar het wapen ketste In het zieken huis heeft zijn vrouw vergiffenis ge vraagd. Zij wist niet, dat er dien avond een aanslag gepleegd zou worden en zij was niet gewoon te liegen. Dr. Van der Loo uit Eindhoven verklaarde dat een der kogels in den schouder gekerfd was, de andere niet. De deskundige Staelenberg, wapen handelaar, verklaarde o.a., dat het ker ven van een kogel alleen effect heeft bij een weeken kogel en deze hadden een harden mantel. Het schot afge vuurd op den afstand als is geschied had doodelijk kunnen zijn. De dienst bode M. van Dinther te Eindhoven deelde 0 m mee, dat zij 3 Januari de revolver naar K. had gebracht en zeg gen moest, dat hij er wel alles van wist. K. en mevrouw D. waren veel bij elkaar. Mr. van Haastert, verdediger van K. vroeg aan dr Mestrom van het rijks krankzinnigengesticht te Woensel of bekl. wellicht slechts gedeeltelijk toe rekenbaar was. Diens antwoord was onverstaanbaar. Dr. Casparie, 's-Hertogenbosch achtte geen ziekte bij bekl, aanwezig, wel in zinkende moraal. Bekl heeft het mo reel verwerpelijke van zijn daad inge zien. De verdediger vroeg een onder zoek naar beklaagdes geestvermogens. De president wenschte dat te voor komen. Het O.M zag veel overeenstemming in dit proces met de zaak van de Wouwer—Steinman te Antwerpen. Daar is de belangstelling kunstmatig gaande gehouden door de bladen en hoewel ook hier meer is gepubliceerd, dan wenschelijk was, is spr. dankbaar in Nederland te zijn. Spr. ging het ge beurde na en achtte opzet hier zeer zeker aanwezig. Vooral wees hij op het koelbloedig inkerven der kogels. Hij beschouwde deze zaak niet als een crime d'amour. De schuld van bekl. vermindert niet als ook de vrouw schuld heeftbekt blijft de laffe sluip moordenaar Een psychiatrisch onder zoek achtte spr. niet noodig. Hij eischte 15 jaar gevangenisstraf wegens poging tot moord. Daarna kwam verdediger Mr. van Haastert aan het woord. Aanvankelijk had hij verzocht zijn pleidooi met ge sloten deuren te mogen houden, doch hij achtte dit niet meer noodig. De president verzocht hem er dan reke ning mee te houden, dat de deuren open bleven. De verdediger schilderde bekl. als een menschelijk wrak Hij is ethisch defect, hij had het waandenk beeld, dat als D., niet gedood werd, diens vrouw zou vermoord worden. Spr. beschouwt bekl. als een paronia- lijder, een lijder ook aan insania mo- ralis Hij heeft de zaak heel dom in elkaar gezethij bleef volkomen kalm. Toen zijn vader hem zeide, dat hij verdacht werd, antwoordde hij even naar de marechaussee te gaan en da delijk weer terug te komen. Een ander zou de grens zijn overgegaan. Daar de sexueele zijde niet vreemd is aan het misdrijf zou spr. een psychiatrisch onderzoek wenschen Wat de strafmaat betreft meent pl., dat men zich op correctie niet behoeft blind te staren. Als preventie is de straf te groot Pl. wees op de achtbare familie van bekl. die het gelaat van schaamte bedekt, (bekl. barst in snikken uit). Op een vraag waarom hij D had willen dooden verklaarde bekl. dat hij bang was dat D. anders zijn vrouw "zou vermoorden. In den namiddag werd behandeld de zaak tegen mevr. D. Beklaagde handhaafde hare bekentenis voor den rechter-commissaris. Op de vraag van den president, wie het initiatief tot de misdadige handelin gen genomen had, verklaarde bekl., dat K. het haar steeds heeft aangeraden. Met een advokaat was gesproken over een eventueele scheiding, waarvoor het plan van beiden is uitgegaan. Ook D. wilde scheiden. K. had haar aan gespoord D. te vergiftigen. Dat was het beste middel om van hem af te

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5