KniU «EI II1DEH. Derde Blad. Provinciaal flieuws Nummer 25 Zaterdag 17 Maart 1923 Beperking schoenwerk invoer Da behandeling ia de Kamer. De hoer Fleskeos (R.K.) heelt dit wetsontwerp met «eer gemengde ge voelens begroet) omdat het op sommige ponten «eer teleursteltde Regeeriog Is te laat; «9 heeft het jaiste moment laten verloopen. Do weinige koopkracht en de doodende bultenlaedsche con currentie hebben dit ingrijpen nood- «akelijk gemaakter rullen jaren noodig zijn, om de geleden schade ie te halen. Niet aileen de industrieël, meer nog de arbeiders zijn door dezen eliendtgen toestand getroffen en de arbeiders werden aan demoralisatie overgegeven. De verantwoordelijkheid der Regceting was dan ook groot en door baar aar- ■elende lankmoedigheid heeft «ij het juis't moment voorbij laten gaan. Van werkgeverszijde is maandenlang op be perking van den invoer aaogedrongen en thans komt de Regeering met een ontwerp» dat de bevorderen en de helpen. Zij stelt specalatie zeer «al Industrie weinig zal n.l. baar beslissing afhankelijk van een commissie, die dus de groote verantwoordelijkheid der Regeering moet overnemen. Ons land «lt vol met buitenlandsch fab skaat en dese wet «ai 1 Januari 1924 weer buiten werking worden gesteld 1 Neen, deze wetgeving kan spreker niet bekoren, vooral niet, omdat «ij zich beperkt tot de •schoen-industrie. Waarom wordt deze invoerbeperking niet uitgebreid tot de lederindustrie, de zool-lndnstrie en de confectie uit de texdel-industrie Spr. toont met voorbeelden aan, dat voor de laatste de invoer, vooral alt Daltschland, sedert 1920 meer dan verdobbeld Is en nog steeds toeneemt Spr. leest een circulaire voor van een werkgever aan sijn personeel, waarin loonsverlaging wordt voo-gesteld, om tegen de doodende concurrentie te kannen optornen deze firma had al lang gewerkt met groote vei liezen. De textielimport neemt enorm toe de werkloosheid neemt toe in Tilbu g Is «3 sedert November 1921 vervier voudigd 1 De malaise omvat niet alleen de schoenindustrie en spr. concludeert dus dat het ontwerp lang niet ver genoeg gaat. De Kamer zou beter doeo, indien sij aan de Regeering een groote be voegdheid gaf, om onmiddellijk In te grijpen. Van die bevoegdheid zon de verantwoordelijke minsier zeker geen misbruik maken. Spr. denkt zich naast een absolnut invoerverbod een algemeene ultvoer- permiasie, met zulke hooge rechten, dat da prijs van het buitcnlandsche fabri kaat gelijk wordt aan die van het bln- nenlandsche. De bisoudere tijden ma ken bijzondere maatregelen noodig. Spr. gaat niet mee met de richting, die de arbeiders met een aalmoes wil af' schepen. Wat de represaille betreft, België, Zwitserland en Denemarken hebben daarvan heelemaal geen last ondervon den en als dat toch het geval mocht zijn. moet men bedenken, dat ons land in een bijzondere positie Is Geef onzen arbeiders gelegenheid om een eerlijk stak brood te verdienen Dat kan met dit ontwerp niet worden voldaan. Een groote bevoegdheid aan den minister Is noodig met de bijbe- pallog, dat eventneele besluiten binnen korten tijd door de Kamer worde» bekrachtigd. Mocht de Regeering dat standpunt niet aanvaarden, dan vraagt spr. ook de lederindustrie In dit ont werp te betrekken. De heer Vliegen (s.-d.) constateert, dat de heer Fleskens een zuiger pro tectionistische redevoering heeft gehou den evenaU In de Eerste Kamer de heeren Van der Lande en Blomjous. Voor de sociaal-democraten kan het vraagstuk van vrijhandel of protectie geen principieel vraagstuk zijn. Maar het directe belang van de arbeiders klasse Is voor ben maatstaf. Bovendien wijst de geografische conformatle van ons land in de richting vaa den vrij handel. Ook Is er in den landbouw geen verlangen naar protectie, alleen In de nijverheid. En nu arbeiden er tn totaal in de nijverheid 782,000 personen, waartegenover staan 1,446,000 personen In andere takken van bedrijf, waaronder 639,000 in landbouw eu visscbcrij en 439.000 In den handel. Ook de meer derheid der Naderlandsche nijverheid moet van protectie niets hebben. De algemeene economische constructie van ons land wijst dus in de richting van den vrijhandel. De regeering trouwens erkent zelf, dat vrijhandel regel behoort te blijvenin principe is zij tegen protectie. Maar zulke ptlocipieele voor standers zijn in den regel de gevaar lijkste tegenstanders. Spr. betoogt vervolgens, dat er geen aanleiding Is om de lederindustrie te beschermen en evenmin de schoenen industrie. daar het door de regeering aanbevolen middel slechts voor een klein gedeelte zou kunnen helpen. Immers ook vóór de crisis was er reeds een sterke concurrentie van het buiten land. Bovendien Is het mogelijk, dat er reeds vroegere jaren, In den tijd der hoogconjunctuur, een groote overpro ductie was en dat thans het verbruik is afgenomen als gevolg van de alge meene Inkrimping der Inkomsten, die In ons land plaatsheeft. Een arbeidersgezin van man, vrouw en 2 a 3 kinderen besteedde vóór den oorlog 49 gulden aan schoenwerk, Neemt men aan, dat dit bedrag met 15 procent Is gestegen, dan komt spr. tot een 58 mlllloen gul den alleen voor de arbeiders en de inkrimping der Inkomsten moet dus tot vermindering der consumptie lelden. Kan nu verhooging der prijzen lelden tot meer verbruik Natuurlek niet. Het omgekeerde zal het geval zijn. De schade, aan andere btlangen toegebracht, Is grooter dan de voor deden van den maatregel. Het gaat h'.er om prijsvethooging, die de minister ook verwacht. De Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid de heer Aalbersegeen abnorm le of ongemotiveerde pr^sver- hooglng. De heer Vliegenmaar toch een prijsvethooging. En daarmede maakt men het leren van millloenen weer moeilijker. Spr. vraagt verder: zijn er geen andere en betere middelen om deze Industrie te helpen Spr. boweerr van ja. Vooreerst komt spr. op tegen de overdreven voorstelllog dat de schoenindustrie In ons land ten onder gaat. Ook in dit bedrijf heeft men te doen met goed en met slecht ingerichte ondernemingen. En nu ware het ge neesmiddel concentratiemen moes* slechts een deel der Industrie op volle kracht laten werken, tenzij men aan de minder goed geoutilleerde ondernemin gen kapitaal zou geven om ze in staat te stellen zich tot dezelfde hoogte op te werken. Spr. concludeert dat het belang dat hier op het spel staat dit paardenmiddel niet vergt en dat de schade daarvan grooter dan het voordeel Is, Bij betere organisatie van het bedrijf ware pro ductie tegen kostprijs zeer goed moge lijk. Bovendien vraagt spr. of deze protectie beperkt «al bleven tot deze Industrie. Alles wijst erop, dat men verder wil gaan op dezen weg. Reeds wil men de geheole ledei-industrie erlo betrekken en men noemt voorts de textielnijverheid, de confecdelndustrle, de sigaren-, de klompen- en de metaal nijverheid. De regeeriog h«fc waar schuwend den vinger op doch verzet er zich niet principieel tegen. Op de» duur zullen alle leder-verwerkende Industrieën dan ook weer bescherming noodig hebben, enz. Dat het grootste deel der lederindustrie In Noordbrabant is gevestigd, is geen reden om deze Industrie speciaal te helpen. Overigens zijn er ook wel elders schoen-lodustrlee len gevestigd. Dit wetsontwerp zal ook niet helpen, omdat men hier groote voorraden in land heeft. V^n November tot Januari was er eu vermindering van den Invoer. Ia Februari en Maart ging bij met sprongen omhoog 7 Februatl we'd dit ontwerp Ingediend) Btj kleine prijsverschillen koopt men anders niet gaarne meer In Duitschland, met het oog op de onzekerheid in de levering» voorwaarden. Thans echter zal dit wets ontwerp niet helpen, doch alleen lelden tot verhooging der prijzen ook van de reeds Ingevoerde schoenen, tenzij het de bedoeling Is van dit ontwerp een blijvende zaak te maken. De fabrikan ten hebben belang bij bestendiging der werkloosheid als dit wetsontwerp wet wordt. Spr. acht het merkwaardig dat de regeering een dergelijk wetsontwerp durft voorstellen met zoo weinig kennis van zaken en van de toestanden in dit bedrijf. Gesteld dat dit wetsontwerp werd verworpen of Ingetrokken, war zou er dan met de voorraden gebeuren Dese zouden ongetwijfeld zeer spoedig worden opgeruimd tegen lagen prijs. Er zou een stabilisatie van de markr intreden, een hervatting van de pro ductie en de Importeurs zouden schuw zgn geworden. Wordt daarentegen het wetontwerp aangenomen, dan krijgt men weer een consentenstelsel. Er zullen alleen con senten worden gegeven aan serkeode Importeurs». Daardoor wordt weer ja- louzie gekweekt en bevoorrechting Bovendien wotdt de prijs gegeven niet aan hen die 't goedkoopst, maar die het duurst Invoert. Spr. heeft er bezwaar tegen zulk een macht in handen van den minister te leggen. Hij is er zeker van dat het Nederlandsche volk van zulk soort maatregelen niets hebben moet. De crisis is een gevolg van ds Internationale ontredderingmet der gelijke lapmiddeltjes kan men de ziek ten niet genezen. Dsze stap staat voor spr. gelijk met algemeene loonsverla ging, daar zij de koopkracht van het loon vermindert. Ea dan heeft spr liever gewone loonsverlaging. Aan be vordering van ces groepsbelang ten koste van het belang der arbeiders klasse kan spr. niet meedoen. De vergadering wordt verdaagd tot Vrijdagochtend 11 nar. Alsdan ligt het In de bedoeling het wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoen werk af te handelen. De heeren Van Rijzewijk en Fleskens hebben op het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoenwerk, de volgende amen dementen voorgesteld. Artikel 1 te lezen „Van de toepassing dezer wet wordt verstaan le. Onder schoenwerk: alle voet schoeisel al of niet afgewerkt met uit zondering van rubberschoeisel met bovenwerking van stof, rubber over- tendeels van hout vervaardigd 2e. Onder leder uit huiden 11. In artikel 2, eerste lid wordt tusschen de woorden „schoenwerk" en „is verboden" ingevoegd„en Ieder" Daarna had de verkiezing plaats van alle leder, bereid j drie bestuursleden wegens periodieke Herkozen werden de heeren Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. In verband met de moeilijkheden, gerezen in het Rijn en Roergebied, heeft de Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitschland, op ver zoek van talrijke Nederlandsche belang hebbenden, zich bereid verklaard, de leiding van eene actie tot behartiging der Nederlandsche belangen op zich te nemen. De actie dezer Kamer zal er in de eerste plaats op gericht zijn, practische regelingen te verkrijgen a. voor den vrijen doorvoer b. voor den uitvoer van onderweg aangehouden zendingen, die reeds met een Duitsch uitvoerconsent voorzien waren e. voor de uitvoering van overeen komsten, die reeds afgesloten waren vóór de bezetting van het Roergebied d. voor de afwikkeling van het zoo genaamde veredelingsverkeer voor Ne derlandsche rekening in Duitschland Een gedelegeerde der Nederlandsche Kamer van Koophandel voor Duitsch land zal zich dezer dagen naar het Roer- en Rijngebied begeven tot het plegen van overleg met de Fransche en Belgische autoriteiten. Voor belanghebbenden, die van deze bemiddeling gebruik wenschen te ma ken zijn de daartoe noodige formulieren verkrijgbaar bij de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Ter dekking der administratiekosten der Nederlandsche Kamer van Koop handel voor Duitschland moet 2 pCt. van de waarde der zending, met een minimum van f5, worden gestort op de rekening dezer Kamer bij de Rot- terdamsche Bankvereeniging te Rotter dam, of bij de Incassobank, bijkantoor Damrak No 83 te Amsterdam Voor de leden der Ned. Kamer van Koophandel voor Duitschland bedraagt het administratierecht l'/epCt meteen minimum van f 2 50. Waalwijk, 23 Maart 1923. In de hedenmiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer werd het wetsontwerp tot beperking van den invoer van schoenen aangenomen met 50 tegen 37 stemmen Amendement van Fleskens omtrent Leder" is ingetrokken De Jachtwet werd zonder Hoofd Stemming aangenomen. De gisteravond in de achterzaal van het hotel Verwiel gehouden alge meene jaarvergadering van „Waalwijks Belang" was zeer druk bezocht. Bij de opening sprak de voorzitter hierover zijne vreugde uit, als bewijs van toenemende belangstelling in de vereeniging en haar arbeid. Hij memo reerde hoe hij in de vorige jaarvergade ring, den thans te vroeg ontslapen voorzitter, den heer Ph. Timmermans, hier welkom heette. Wij konden onze blijdschap uitspreken dat wij hem weer hersteld in ons midden zagen. Hem, de groote werkkracht, de groote stuw, kracht onzer vereeniging. Naast zijne familie en degenen die dagelijks met hem omgingen, is zeer zeker het bestuur in staat te beoordeelen wat een ernstig verlies is geleden door Waalwijks Belang en door Waalwijk. De secretaris van W. B. heeft in zijn blad dit op zoo treffende wijze geschetst, dat hij daaraan niet veel meer behoeft toe te voegen. Hij was zoo juist ais voorzitter geschikt, omdat hij was een oer-echte Waalwijker, die tevreden was met wat Waalwijk bood en die alles deed om dat bezit te verbeteren, omdat hij had het hart op de rechte plaats. Hij was de man, die ondanks de miskenning in 't publieke leven, voorzitter van schoenen en schoeisel, geheel of groo- W. B. wilde zijn, wien het een behoefte was bij te dragen aan de stoffelijke belangen onzer plaats. Laat ons daarom zijne nagedachtenis in eere houden, laat ons samenwerken om de vereeniging te leiden in die banen, die door hem werden voorge staan, dat zal het verlies wat wij zoozeer betreuren, eenigszins vergoe den (Applaus) De Secretaris las de ingekomen stukken voor o.a. een hartelijke dank betuiging van de familie Timmermans en bracht daarna de notulen en het jaarverslag uit, die beide werden goed gekeurd en waarvoor hem door den waarnemenden voorzitter namens de vergadering hartelijk dank werd ge bracht. In de vacature van wijlen den heer Ph. Timmermans werd met bijna al gemeene stemmen gekozen de heer B. Timmermans-Verschure. De voor zitter sprak de hoop uit, dat de heer Timmermans, die wegens uitstedigheid verhinderd was ter vergadering te komen, in dit groote blijk van ver trouwen aanleiding zou vinden deze benoeming te aanvaarden, wat de vergadering met een krachtig applaus bezegelde. aftreding H. Wiesman en Henri Hoffmans en gekozen na herstemming, de heer Antoon van Schijndei Jr. De aanwezigen namen allen hun benoeming aan en werden door den voorzitter gelukgewenscht met het vertrouwen der vergadering. Hij bracht een bijzonder woord van erkentelijk heid aan het aftredende lid den heer C. Witlox, die zooals de leden van 't bestuur 't best waardeeren kunnen, vaak een zeer groot aandeel in de werkzaamheden heeft gehad. Hij was medeoprichter en heeft groote ver diensten gehad bij de reorganisatie van W.B. Toen deze verkeerde in een toestand van verslapping, heeft hij 't initiatief genomen om de reorganisatie tot stand te brengen, waarvan wij thans de goede vruchten plukken. Daarvoor bracht hij hem van deze plaats gaarne een woord van hulde en dank, waarmede zeer zeker allen zullen instemmen, speciaal het bestuur. De voorzitter doet daarna de heuge lijke mededeeling omtrent de operatie kamer, welke wij reeds in ons blad van Woensdag hebben vermeld en die hierop neerkomt, dat, waar de plannen voor een groot modern ziekenhuis, (dat er in de toekomst beslist komen zal), voorloopig natuurlijk nog niet tot ver wezenlijking kunnen komen, de voor zitter van R.K. Kerk- en Gasthuis- bestuur heeft medegedeeld, dat in princiep deze beide besturen accoord gaan met de verandering en verbouwing van 't huis voor besmettelijke zieken tot operatiezaal enz. Hij is overtuigd, dat, nu de financieele aangelegenheden zijn besproken, spoedig plannen zullen worden ontworpen en ons ter inzage gezonden en dat deze plannen onze verwachting zeer zeker zullen over treffen, en dat we een inrichting krijgen, die niet provisorisch is, maar er in elk opzicht zal mogen zijn. Hij spreekt de hoop uit dat alle fabrikanten hun toe zegging gestand zullen doen en dat nog vele hunne jaarlijksche bijdrage zullen schenken, waar de gemeente een zoo goed voorbeeld heeft gegeven en er zeker veel geld noodig zal zijn om te komen tot hetgeen we gaarne willen hebben. Hij roept hiertoe den steun der propaganda-club in, die door den heer Jos Klijberg, voorzitter daarvan, gaarne wordt toegezegd. De voorzitter neemt de gelegenheid te baat om Dr. Langemeijer dank te zeggen voor zijne bereidwilligheid en goede zorgen bij het aanschaffen der instrumenten en beveelt de operatie kamer in zijne voortdurende belang stelling aan. Een idee van een der leden om de kermis en de koninginnefeesten dit jaar te doen samenvallen, kon, doordat de standplaatsen reeds verpacht en toe gewezen zijn, daarom reeds geen punt van bespreking meer uitmaken. Wat de laatste feesten betreft deelt de voorzitter mede dat reeds verschil lende plannen besproken zijn. Het bestuur stelt zich op 't standpunt, da het plannen in elkaar zal zetten, die aan de algemeene vergadering ter goed keuring voorleggen en de uitvoering echter afhankelijk te stellen van de tijds omstandigheden. De heer Klijberg meent dat we hier in Groot Waalwijk zooveel zanggezel schappen hebben, dat de gezatnelijke uit voering eener cantate in elk geval zou kunnen geschieden zonder groote kos ten, waarop de voorzitter antwoordt dat dezelfde aangelegenheid reeds in 't bestuur is besproken. De vergadering stelt hiervoor een crediet beschikbaar en zal het bestuur deze aangelegenheid verder afwerken, alsook plannen ont werpen voor een festival op verschil lende Zondagen dit jaar te houden. Besloten wordt een adres te zenden voor 't behoud der Normaalschool en de heer Math, van Loon breekt een lans voor de wegenvereeniging Waal wijk—Tilburg, waarvan tal van corpo raties collectief lid werden Hij vraagt dit ook van W. B. De voorzitter meent dat dit z i. beslist ligt op den weg van W B., waar goede communicatiemiddelen een eerste ver eischte zijn voor den bloei eener plaats De heer van Adelberg meent dat het absoluut niet van goeden invloed kan zijn voor Waalwijk, integendeel de koopkracht gaat naar den Bosch en Tilburg. De Voorzitter meent dat dit slechts schijnbaar is, want alleen goede ver keerswegen geven een druk verkeer men moet zich niet blind staren op een overgangstijdperk, de toekomst za dat bewijzen van goede communicatie middelen moet het komen, ziet maar eens naar plaatsen die geïsoleerd liggen De heer van Loon meent dat betere verkeersmiddelen industrie en hande bevorderen, die goede verdiensten moe ten brengen en koopkracht onder het publiek, maar de winkeliers moeten zorgen in alles te concurreeren en met den tijd mee te gaan. De Voorzitter wil er den nadruk op leggen, dat men riet moet afgaan op een schijnbaar, een individueel nadeel in een overgangstijdperk. Elk streven naar verbetering van verkeersmiddelen is in 't algemeen belang van Waalwijk. Ook is het een winkeliersbelang. Worden handel en industrie in de hand gewerkt door die verkeersmiddelen dan komt er leven en vooruitgang, wordt er goed ver diend, dan wordt er ook verkocht en dat heeft men natuurlijk niet in tijden van depressie en daarom moet alles aan gegrepen worden, om ons eruit te helpen. De heer Adelberg is het met den heer van Loon eens. dat er vele winke liers zijn die hun plicht ais zoodanig niet doen. De heer van Gent meent ook dat de winkeliers dien trek naar Tilburg niet moeten bevorderen en concur reeren, terwijl de heer van Adelberg het toeschrijft aan de zucht om naar een andere plaats te gaan De voorzitter zou daarom alle pogingen van winkelierszijde gedaan willen zien om die zucht te doen om- keeren. Bij acclamatie wordt 't voorstel daarna aangenomen De heer Eibers wijst erop dat het zoo jammer is dat de Waalwijksche kermis niet onder de vacantie valt. Nu hebben de kinderen er niets aan, met het oog op de schoolwet moeten ze naar school, in Augustus hadden ze er veel plezier van en voor de ouders is het thans dubbel kosten en tijdverlies. De vergadering gaat hiermee vol komen accoord en besloten wordt een adres terzake aan den gemeente raad te richten ook tegen het volgend aar wordt eene eventueele wijziging bedoeld. Nadat ée heer Hartog den zomertijd, de heer Lackamp den ellendigen toe stand van de Loint en de heer Löwen- thal het plaatsen der kiosk heeft ter sprake gebracht, waarvoor door dhr. Alph van Delft eene goede oplossing aan de hand werd gedaan, de heer Adr. Ficq sprak overeen dubbel fietspad n de Stationsstraat, wat naar de voor zitter mededeelde reeds in aanleg was, werd de vergadering door den voor zitter gesloten. Hij dankte nogmaals voor de talrijke opkomst, die het be stuur op hoogen prijs stelt. Het bestuur, zoo zeide hij. is gaarne actief, maar als er geen belangstelling is, moet die activiteit verflauwen. Waar deze zich hier in stijgende lijn beweegt, daar zal dit het bestuur in bijzondere mate aanzetten. Geeft U er telkens rekenschap van wat gedaan kan en moet worden, deelt het ons mede en wij zullen doen wat voor Waalwijks Belang bereik baar is." Onzerzijds voegen we aan dit verslag oe een woord van hulde voor de schitte rende wijze, waarop de heer M. A. van Liempt deze drukke, geanimeerde en prettige vergadering leidde. Het navolgende adres is door de <amer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat aan de Eerste Ka mer der Staten-Generaal gezonden Onze Kamer nam met leedwezen kennis van de beslissing der Tweede Kamer der Staten-Generaal ten aanzien van de afschaffing van den Zomertijd. Zij betreurt die beslissing zeer, omdat men in dezen tijd van economische depressie een middel bij uitnemend heid om de lasten, die handel en in dustrie drukken, voor een deel te ver lichten, laat varen. Al erkennen wij gaarne, dat hand having van den Zomertijd voor een deel der bevolking lasten medebrengt, naar onze stellige overtuiging kunnen die in geen geval opwegen tegen de groote finantiëele voordeelen, die zoo wel voor handel en industrie als in het algemeen voor een groot deel der Nederlandsche gezinnen, daaruit voort vloeien. Heeft de ingestelde enquête bij ver schillende gemeentebesturen in onze provincie, waarvan het resultaat dezer dagen is gepubliceerd, duidelijk aan getoond, dat eene ver overwegende meerderheid prijs stelt op de hand having van den zomertijd, wat het district onzer Kamer betreft zullen, zoo handhaving voor enkele deelen van ons district al eenige ongemakken medebrengt, deze ongemakken toch in geenen deele kunnen opwegen tegen de beduidende finantiëele voordeelen, die de handhaving voor een veel grooter deel zou meebrengen. Wij mogen in dit verband er op wijzen, dat in eerstbedoelde districtsdeeien, die de landbouwgemeenten omvatten, in de praktijk toch de zomertijd wordt gehandhaafd en zelfs de torenuurwer ken niet worden versteld, zoodat de ongemakken voor een deel daardoor reeds worden ondervangen. Wij nemen dan ook de vrijheid Uwe Kamer dringend te verzoeken mede te werken tot handhaving van den Zomer tijd. De lezing van kapelaan Hendrikx over„De Balling van Wieringen" mag voorzeker een waardig slot genoemd worden van de reeks ontwikkelings avonden, dezen winter voor de leden der R.K. Werkliedenvereeniging en verdere belangstellenden gegeven het was een der aangenaamste en interes santste avonden die wij mochten mee maken. Ruim l'/s uur aaneen wist Z.Ew. zijn gehoor te boeien. In zijn inleiding wees spr. er na drukkelijk op dat het niet zijn be doeling was om hier voor den ex- kroonprins te komen pleiten of om te trachten het vele slechte wat van hem verteld wordt te weerleggen, doch hij wilde slechts het hoor en wederhoor toepassen. Na al de beschuldigingen o.a. door de pers, niet alleen in de Entente-landen, doch ook in Holland, ja zelf ook door de pers in zijn vroeger vaderland, aan het adres van den ex- kroonprins, waarin hij onophoudelijk

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9