Lustrum-Uitvoering Op Dinsdag 17 April 1923, 1'! Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. Waalwijks Gemengde Zangvereeniging van Joseph Haydn. SPORT. b b 1 I i I 1 I 1 pl): 1 II! i De heer Middelkoop zegt dat het zoo is. Verder vraagt hij of het niet gewenscht zou zijn om menschen die bij het Electriciteitsbedrijf willen aan sluiten 2 lichtpunten gratis te geven Wordt besloten dat B. en W. daar over later met een voorstel zullen komen. De heer van de Koppel vraagt of de Voorzitter al een begrooting heeft laten maken van de kosten voor het verbreeden van de brug in den Polder De Voorzitter zegt dat daar voorloo pig niet veel van zal komen omdat van Dortmond een te groote som heeft ge vraagd. Hij vraagt voor het verzetten van het schuurtje f500 en voor de boomen f 100 De heer van de Koppel zegt dat het meest boomen zijn zonder eenige waarde. Een heeft er iets waarde. Als hij nu eens f 50 had gevraagd. Middelkoop Als hij nu vandaag o morgen maar niet in conflict komt met de politie over dien mestput. Daarna wordt de vergadering gesloten De 26 milliard gouden marken die Stresemann, de leider van de Duit sche volkspartij, in de Vos. Ztg. ge noemd heeft als mogelijk bedrag voor Duitsehland's algeheele herstelschuld aan Frankrijk, vormen ook het leit motiv van berichten, die vandaag uit Berlijn naar de Parijsche pers zijn overgewaaid. Maar grooter moeilijkheid dan de vaststelling van het bedrag zelf moet natuurlijk het procédé der ontruiming van het Roer-gebied opleveren. De Franschen zullen vermoedelijk niet geaind zijn zich hierbij te gedragen naar het verlangen der Duitsehers. Poincaré's program totdusver is een geleidelijke ontruiming van het Roer-bekken gelijk op met de storting van annuïteiten, het plan dat nu aan minister Hermes, den Duitschen Mi* nister van Financiën, wordt toege schreven zou gebaseerd zijn op volko men ontruiming na den eersten be taalden termijn. Men verzekert, dat Hermes Zijn collega Becker, den minis ter van oeconomische aangelegenheden reeds overtuigd heeft, afstand te doen van de onverzoenlijke politiek, maar dat Rosenberg, de minister van buiten- landsche Zaken, er nog tegen is en dat rijkskanselier Cuno aan aftreden denkt. Dit laatste is altijd te verwach ten geweest, zoodra er uitzicht op een regeling kwam, want Cuno heeft zich te sterk gebonden aan dè formule: eerst de ontruiming, dan de betaling, dan dat hg zou kunnen blijven, indien deze politiek niet te verwezenlijken bleek. De strijd in den boezem der Duitsche regeering moet intusschen ten volle uitgestreden zijn, voor een Duitsch voorstel te wachten is en in dit opzicht toont die strijd sprekende overeenkomst met dien, welke in den tijd van den oorlog in de Duitsche re geering over de kwesties van het los laten van de Vlaamsche kust, de af kondiging van den onbeperkten duik bootoorlog enz., gevoerd is. Te lang heen en weer slingeren blijft altijd een hachelijke zaak, indien men het ge vaar van een capitulatie wil uitslui ten. De Parijsche correspondent van de Times meent ook aan Franschen kant een „smelten van het gs" té kun nen constateeren. Een reden te meer, zou men zeggen om te verwachten, dat men niet in ijzige strakheid op zfjn stuk blijft staan, maar om de gelegen heid aan te grijpen, als die er is. En dat willen minister Hermes en dege nen die achter hem staan, blijkbaar. Dezelfde correspondent van de Ti mes maakt melding van een bezoek van generaal Spears aan Parijs, waar hij over zijn ook door ons besproken plan van een demilitarisatie van het Rfjnland onder toezicht van den Vol kenbond of een ander internationaal lichaam met verschillende gezagheb bende Franschen een onderhoud heeft gehad en bij dezen tegemoetkoming gevonden zou hebben. PROVINCIALE STATEN. FRIESLAND. De Staten zijn thans samengesteld als volgt: 14 S.D.A.P., 8 Vrjjheidsb., 3 V.D., 12 A.-R., 8 C.-H.. 3 R. K., 1 Ghr. Soc., 1 groep van der Zwaag, der halve verliezen de Vrijheidsbond 2 ze tels, de S.D.A.P. 2 zetels en de groep van der Zwaag 1 zetel en winnen de R.K. 1 zetel, de C.-H. 1 zetel en de Plattelandsbond 3 zetels. GRONINGEN. De staten tellen op het oogenblik 14 S.D.A.P., 9 V.D., 5 Vrgheidsb., 10 A.-R., 3 C.-H. 2 R.K., 2 Comm. der halve verlieeen de V. D. 4 zetels, de S.D.A.P.3 zetels en winnen de A.-R. 2 zetels, de C.-H. 1 zetel, de Vrijheidsb. 1 zetel, de Plattelanders 2 zetels en de groep Westerhof 1 zetel. DRENTE. De Staten tellen thans 9 Vrjjheidsb., 8 S.D.A.P., 6 V.D., 7 A.-R. 3 C.-H. en 2 R. K., derhalve verliezen dé Vrij heidsbond 3 zetels, de A. R. I zetel, de V.D. 1 zetel en de S.D.A.P. 1 zetel en winnen de C.-H. 2 zetels en de platte landers 4 zetels. GELDERLAND. De Staten tellen thans: 19 R.K. 9 A.-R., 7 C.-H., 10 Vrjjheidsb., 4 V.-D. 1 Lib., 11 S.D.A.P. en 1 Chr. Soc. der halve verliezen de Vrijheidsb. 3 zetels (Tiel!), de S.D.A.P. 1 zetel, de Lib. 1 zetel en winnen de C.-H. 3 zetels, de Plattelanders 1 zetel, de Staatk. Geref. 1 zetel. NOORD-HOLLAND. De Staten zijn thans samengesteld uit: 21 S.D.A.P., 11 Vrijheidsbond, 8 V.D., 3 Comm., 1 Soc., 18 R.K., 7 C.H. 6 A.-R., 2 Chr. dem, derhalve verliezen de Vrjjheidsb. 3 zetels, de S.D.A.P. 2 zetels, de Chr. dem. 1 zetel, de soc. 1 zetel en winnen de R.-K. 1 zetel, de A.-R. 1 zetel, de C.-H. 3 zetels, de plattelanders 1 zetel, de V.D. 1 zetel. ZUID-HOLLAND. De Staten tellen op het oogenblik 17 R.K., 17 A.-R,. 8 C.-H., 21 S.D.A.P. 13 Vrijheidsb., 1 Staatsp. Volksw., 3 V.D. en 2 Comm., derhalve verliezen de R.K. 1 zetel, de A.-R. 1 zetel, de Vrijheidsbond 4 zetels, de S.D.A.P. 1 zetel, de Staatsp. VolksAv. 1 zetel en winnen de C.-H. 4 zetels, de Platte- landsb. (links) 1 zetel, de Staatk. ger. 2 zetels, de Herv. (Ger.) 1 zetel. ZEELAND. De Staten tellen thans 10 A.R., 8 R.K., 4 C.-H., 2 St. ger., 11 vrjjheidsb., 4 S.D.A.P., 3 V.D.derhalve verliezen de A--R. 1 zetel, de vrijheidsb. 3 zetels en winnen de C.-H. 3 zetels en de staatk. ger. 1 zetel. Soc.-Dem. Communisten 69.705 6 325 66.012 5.142 ln den Statenkieskring 's-Qravenhage werden uitgebracht 141.150 geldige stemmen, waarvan op Chr-Hist. 15 116, Comm Partij 3864, S.D.A.P. 41.344, Lijst Tolle 363, Chr. Soc 700, Partij Van Houten en Nat Bond Bezuiniging 2292, Anti-Rev Partij 14,013 Platte landers (R.) 147 Vrijz -Dem. 5251, R K. Staatspartij 31.172, Herv. Geref. Staats partij 4107, Staatk. Geref Partij 885, Plattelanders (L.) 555, Vrijheidsbonds 29.011 en Dem Partij 1330 ln den Statenkieskring Nijmegen werden uitgebracht 28837 geldige stemmen, waarvan op de Anti-Rev. Partij 654, Chr.-Hist. 1323, Dem. Partij 103, Vrijz.-Dem. 765, S.D.A.P. 5476, Vrijheidsbond 2176, R K, Staatspartij 17.881. Comm. Partij 338 en Chr. Soc 121. In den Statenkieskring Groningen werden uitgebracht 36.921 geldige slemmen, waarvan opPlattelanders- bond 268, R.K. Staatspartij 3112, Chr.- Hist. 3515, Vrijz.-Dem 3441, Comm. Partij 2420, Anti-Rev. Partij 5009 Herv. Geref. Staatspartij 855, S.D.A P. 10.481 en Vrijheidsbond 7820. Woensdagmiddag is op den weg tusschen Gangelt en Gelsenkirchen botsing geweest tusschen een vracht auto en een motorrijder. De motorrijder werd van zijn motor onder den auto geslingerd, onder welken hij met ver pletterd hoofd vandaan gehaald is. Het is zekere M. uit Herzogenrath van het Oratorium VOOR GEMENGD KOOR, SOLI EN ORKEST. (Maandag 16 April generale repetitie) ln de saai van den R.K. Gildenbond» des avonds 8 uur. SolistenMej MARTINE D'HONT. Sopraan. Utrecht De Heer JOS. HOLTHAUS. Tenor, Rotterdam. De Heer PH. CARO, Bas, Utrecht. Orkest: Arnhemsch Stedelijk Orkest. Koor plm. 80 Dames en Hecren. Entréeprijzen Maandag 16 April: Eerste Rang fl. Dinsdag 17 AprilEerste Rang f3. Tweede Rang f0.60, ine. Sted. Belasting Tweede Rang fl.— inci. Sted. Belasting Donateurs hebben vrij toegang met ééne Dame. VOORVERKOOP Entréekaarten, Tekstboekjes en plaatsbespreken bij Sigarenmagazijn de WED TH. PULLES, Markt, Waalwijk STRENG VERBODEN TE ROOKEN, 30500 Gisteren heeft, zooals' men Weet, de stemming voor de Statenverkiezin gen plaats gehad in de provincies Noord- en Zuid-Holland, Groningen, Friesland, Drente, Gelderland en Zee land. In den Statenkieskring Amsterdam werden uitgebracht 242 187 geldige stemmen (33.204 stemmen waren van onwaarde) tegen 279 076 geldige stem men bij de Kamerverkiezingen van het vorig jaar Hier volgen de stemmencijfers der verschillende partijen, vergeleken met die der verkiezingen in 1922: 1922 1923 Chr-Hist Unie 18.206 30 156 Vrijdenkers 1123 2764 Plattelanders 1701 1765 Vrijz.-Dem. Bond 18.731 23 531 Social P. 1654 2453 Chr.-Dem. P. 7770 2649 S D A P. 83.739 74.480 ?.K. Staatspartij 46 090 41336 ?.K. Volkspartij 17l2 Anti-Rev. Partij 20 973 16 790 Vrijheidsbond 22.575 24.275 )emocr. Partij 1.210 1.187 Staatk. Ger. Partij 244 765 Chr.-Soc. Partij 1.132 938 Commun. Partij 22.061 15 461 Herv (Ger.) Staatsp. 2191 1935 In den Statenkieskring Rotterdam werden 186.321 geldige stemmen uit gebracht tegen 207.312 bij de Kamer verkiezingen van het vorig jaar. Hier volgen eenige vergelijkende cijfers voor de grootere partijen 1922 1923 R.K. Staatspartij 35 158 38.741 Anti Rev. 33 518 34 741 Christ.-Hist. 17 607 16 310 Vrijheidsbond 17.826 16.502 Vrijz.-Dem. Bond 5.540 8.036 In een der buitenwijken van Nice heeft zich een drama afgespeeld, dat heel wat opzien wekt door den hoofd persoon. die er bij betrokken is. Het is de Fransche Kollewijn Jean Barès, de apostel van de vereenvoudigde spel ling in het Fransch. Bij den heer Barès, die 76 jaar is en zeer gebrekkig, vervoegden zich een paar heeren, die hem over de overdracht van een of andere bezitting kwamen spreken Plotseling nam de heer Barès een revolver, die zich op een tafeltje naast het rustbed, waarop hij lag, bevond en schoot een der bezoekers neer. In arrest genomen ver klaarde de heer Batès die er overigens heel warmpjes inzit zijn fortuin wordt op minstens 50 millioen francs geschat dat het slachtoffer er op aan legde, om hem voor een paar duizend francs af te zetten. En daar kon hij zich niet mede vereenigen Welke op vatting den radicalen ouden heer een paar minder genoeglijke jaartjes waar schijnlijk nog zal bezorgen. Te Teraar is het 4-jarig zoontje van Rietveld te water geraakt en ver dronken. In de Aert van Nesstraat te Rotterdam heeft gisterenavond om streeks zeven uur een drama plaats ge vonden, dat in deze volkrijke buurt groote opschudding&heeft verwekt. De 35 jarige M. v. 1., uit de Crispijnlaan, had sedert vier jaar verkeering met^de 28-jarige A. v. d. W., wonende Aert v Nesstraat.; In den laatsten tijd was de verhou ding echter minder vriendschappelijk, daar er een andere man in het spel kwam. Gisteravond ontstond er weder tusschen de verloofden een woorden wisseling, met het resultaat, dat tal rijke nieuwsgierigen zich om de twee verzamelden Plotseling trok v. T. een revolver en loste twee schoten op de vrouw, die een kogel door de rechterwang kreeg, welke in de linkerwang bleef zitten Toen richtte v. T, 't wapen op zichzelf en schoot zich bij den slaap dwars door het hoofd. Hij stortte met de revolver in de vuist 'op de straat. De vrouw werd de bakkerij van H. binnengedragen, vanwaar ze met een auto van den Geneèskundigen Dienst naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel werd overgebracht. Daarheen werd ook de man vervoerd. Bij aankomst bleek deze reeds overleden. De vrouw is buiten gevaar. In de operatiekamer van het Ziekenhuis kon men den kogel verwijderen De revolver is in beslag genomen. Het kan een wonder genoemd wor den, dat geen der nieuwsgierigen werd geraakt. Men meldt uit Geldermalsen aan het „Hbld Als curiositeit mag zeker wel gemeld worden, dat deze week een ploeg arbeiders op een perceel land aan het aardappelrooien was oogst vorige jaar op een akker daarnaast een aantal werklieden aan het aardappel potendaarvoor een pruimenboom- gaard in vollen bloei en tusschen de akkers een dicht gevroren sloot Het 4-jarig zoontje van P. Majoor, aan de Beukenlaan te Soest, viel zoo- danig van een trap, dat het na eenige uren aan de verwondingen is overle den. Naar aan de .Tel." van betrouw bare zijde wordt medegedeeld zou professor Otto Otto met de noorderzon uit ons land zijn verdwenen. Verschil lende patiënten, die bij hem in behan deling waren, moeten door dit vertrek zijn gedupeerd. Te Beerta kwamen de commu nisten gisteren enkele minuten te laat voor het indienen van hun candida- tenlijst voor de gemeente-raadsverkie zing. Te Holbert (Groningen) is de nieuwe woning van R v. d. V., die afwezig was, geheel afgebrand. Er is niets geredalles was laag verzekerd. Een jongetje had vlak bij de woning met lucifers gespeeld. Een 67-jarig kiezer te Edam viel in een der stembureaux aldaar leven loos in het lokaal neder. Per brancard werd het lijk naar de woning vervoerd. In den vroegen morgen van gis teren zagen twee rijksveldwachters te Purmerend. dat een jeugdige bakkers knecht in een bakkerij behulpzaam was bij het bereiden van deeg, terwijl hij op dat uur nog niet mocht werken. Dus een overtreding van de Arbeids wet. Toen de veldwachters in de bak- berij waren toegelaten was de jongen echter niet meer te zien Op eene daartoe gedane vraag van de politie antwoordde de bakker, dat zijn knecht nog sliep. De veldwachters wilden dan zijn slaapstede wel eens zien Da< mocht. En toen bleek, dat de jongen inderdaad in bed lag en... „sliep". Hij snurkte althans. Doch toen de slapende bakker was wakker gemaakt, bleken zijn handen bedekt met versch deeg..,. Baas en knecht hebben toen maar bekend. Door het uitsnijden van een ruit hebben dieven zich aan de tuinzijde toegang verschaft tot het perceel Ama- liastraat 10 in Den Haag, bewoond door den heer L v B. S. Terwijl de bewoners sliepen, hebben de inbrekers de kasten doorzochtze hebben mee genomen tafelzilver, antiek zilveren speelgoed gouden sierraden, ter waarde van ongeveer f 6000 De dieven hebben aan de voorzijde het perceel verlaten. De politie te Leiden heeft gear resteerd den inspecteur van een levens verzekeringsmaatschappij B, die ver dacht wordt van verduistering van f 4000, ten nadeele van zijn maatschap pij. Verder is gebleken, dat hij eenige winkeliers te Leiden voor een vrij be langrijk bedrag aan goederen heeft op gelicht. Een Duitscher. B. uit Hannover, heeft zich terwijl hij op bezoek was bij den heer D., op den Hoogen Rijn dijk te Leiden, schuldig gemaakt aan diefstal van f 300 De vorige week is te Leiden inge broken bij den kaashandelaar H., waarbij een belangrijk bedrag aan gouden en zilveren voorwerpen en andere goederen is ontvreemd. De politie is er in geslaagd, den inbreker aan te houden het is de 28 jarige P. S. uit Leiden, die vanmorgen ge vankelijk naar het huis van bewaring in Den Haag is overgebracht. - Man zal zich da procedure her inneren, eenigen tijd geleden in Enge land gevoerd door eea Haagsch modehuls tegen de erven van een eroeger ln Nederland geinteruecd Engelsch officier, ten einde betaling te lcHgen van een sabelbontmantel van f 40.000, door dien officier gekocht voor een Haagsche dame. De Engelsche rechter wees de vorde ring af, op grond, dat de overeenkomst een oorzaak in strijd met de goede zeden kon hebben, en veroordeelde de eischende firma in de proceskosten. Deze laatste beproefde daarop haar geluk voor de rechtbank te Graven* hage en dagvaardde de erven tot be taling. Deze begroetten de vordering met het verweer, dat reeds eenmaal, zij hot door den Engelschen rechter, over dezelfde quaesde was geoordeeld en vorderden hunnerzijds reconventlo- a«sel da proceskosten, zijede een bedrag van 1306 11/2. De reentbank overwoog, dat ieder de gevolgen van zij» eigen daad moet dragen en dat billijkheid en goede trouw medebrengen, dat eischere», die de gedaagden vrijwillig voor den Et- gelschen rechter riep, ook zelf aan diens uitspraak gebonden is, al valt die beslissing ln haar nadeel uit. Geen verandering wo»dr hierin gebracht door het feit, dat de Engelsche rechter het Eogelsche recht heeft torgepast: cische- ros had hierop verdacht moeten zijn, toen zij geheel vrijwillig het oordeel van die autoriteiten Inriep. Daargelaten of men hier te doen heeft met een gewijsde zaak, staat het in ieder geval elscheres niet vrij, nu zij eenmaal in het ongelijk is gesteld, do vordering opnieuw hier te lande te doen gelden. Derhalve werd zij niet*ontvankelQk verklaard. In reconventie werd beslist, dat de Haagsche firma zich ook ten aanzien van de kosten moet gedragen naar het oordeel van den door haar zelf inge roepen rechter. De verplichting tot betaling van de kosten is een nood zakelijk gevolg van de omstandigheid, dat zij in het ongelijk was gesteld, en ts veroorzaakt door het eigen optreden iu het buitenland. Deze veroordeeling in Engeland is hier te lande een vol doende grondslag om tot een overeen komstige veroordeeiing te geraken. Het gevorderde bsdtag werd dethalve toe- gewezea, Een enorme brand woedde giste ren te Evanger, in Noorwegen Dertig huizen werden totaal verwoest. WAALWIJK, Zondag a.s. speelt Quick I een comp.-wedstrijd tegen het sterke Longa uit Tilburg Deze vereeniging die wel de sterkste uit de afdeeling is zal trachten om Zondag het kampioen schap harer afdeeling te behalen, want wint Longa dan zijn zij definitief kam pioen. We kunnen dus terecht spreken van een kampioenswedstrijd en hard zal de strijd zijn voor de overwinning. Het is nog geen enkele Waalwijksche club gelukt om Longa te verslaan wat voor Quick zeker een aansporing is om Zondag zich geheel te geven. Tot heden toe heeft Quick in dit seizoen geen enkele competitie wedstrijd op eigen terrein verloren Zoodat we ver trouwen op minstens een gelijk spel. Doch hiervoor moet reeds hard ge werkt worden want Longa beschikt over een goede voorhoede met een zeer soliede achierhoede die niet ge makkelijk te passeeren is. De Quick- opstelling issinds den laatsten wedstrijd tegen B.V.V. eenigzins gewijzigd en ziet er als volgt uit Meeth, Brok v. d. Qriendt A v. Hilst - Verhelst Bannink Hensen v. Lier v. d. Heuvel v. Bladel J. v Hilst. Rest ons nog mede te deelen dat de wedstrijd staat onder bekwame leiding van den heer J. Vugs uit 's-Bosch, wien deze belangrijke wed strijd goed is toevertrouwd. Aanvang half drie, terrein Quick. H.E.C. 't Is voor H E C Zondag een echte pechdag geweest. Drie wed strijden en evenveel nederlagen. Het eerste elftal toog per Wavi naar Weert om een eersten promotiewed strijd te gaan spelen tegen Wilhelmina aldaar 't Liep niet erg mee, want werd reeds onderweg een der spelers tamelijk ernstig gewond, doordat hij met de hand beklemd raakte tusschen het dichtslaande portier. In Weert ge arriveerd moesten de H.E C.'ers ervaren dat hun rechtsbinnen, welke uit Venlo komen moest, niet aanwezig was door het missen van de trein. Desondanks werd nog een aardige partij voetbal geleverd. Vooral 't samen spel stond op zeer hoog peil, doch 't noodige enthousiasme ontbrak om te overwinnen. Tot ongeveer een kwar tier voor 't einde was de stand nog 0—0, doch in de laatste periode slaag den de stoere Limburgers er in om tot driemaal toe te doelpunten, zoodat H.E.C. een onverdiende 3-0 nederlaag mee naar Waalwijk nemen mocht. Het 2e elftal verloor van R O D.A. uit 's-Bosch met 2—1 en het derde van Vitesse II uit Den Berg met 3—1. A.s. Zondag gaat H E C. I voor de promotie naar Veghel. We verwachten, dat zij dan op Veghel de Weertsche nederlaag zal wreken. Het 2e elftal speelt hier om 2 uur i i i i i; I I I i i i i i i DOOR Die Jahreszeiten

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6