Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. Be gestolen Broche EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" FEUILLETON 48e JAAlKiAXO. WOENSDAG 18 APRIL 1923. NUMMER 33 Uitgata: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 38. Telegr.-Adre»: ECHO. Sit nummer bestaat uit Twee bladen De uitslag der verkiezing voor de Prov. Staten. De Katholieken krijgen niet 51 doch 52 zetels. De Vrijheidsbond ziet zich slechts een zetel toegewezen. Nu wij de door ons gepubliceerde cijfers met de officieele cijfers hebben kunnen vergelijken blijken van alle uitslagen, die van onze Statenverkie- j zingen zijn gepubliceerd die der ge zamenlijke Brabantsche bladen het meest nauwkeurig, al vallen ook daarin eenige afwijkingen te constateeren Kwamen wij (na de reeds onmiddellijk in de lijst aangebrachte correctie van 804 stemmen van Breda) tot een totaal stemmencijfer van 275323 bladen bulten de provincie verschijnend noemden daarvoor 273517, dus ruim 1800 minder het officieele eind cijfer wijkt slechts 33 stemmen van het onze af en is 275290. Dientenge volge is onze kiesdeeler rot op de breuk1 na nauwkeurig geweest. Wij hadden als kiesdeeler genomen 4304 59j64, in werkelijkheid blijkt hij te zijn 4301 26|64. De kiesdeeler van 4273,7 door boven-Moerdijksche bladen aangeno- men, was er dus geheel naast. In de meeste gevallen zijn de ver schillen tusschen onze cijfers en de officieele niet meer dan 1 tot 3. Slechts de Kring Breda geeft wat grooter ver schillen te zien. Daar is o.a. volgens de officieele opgave het stemmencijfer van den Vrijheidsbond niet 1527 doch 1446, wat dus een verschil geeft van 81, terwijl over alle 9 kieskringen het verschil 85 bedraagt Daarentegen is het stemmencijfer van de katholieke lljstengroep HeusdenEindhoven Grave, vermoedelijk door het verkeerd overbrengen van een paar cijfers, on geveer 300 hooger, nl. 200 voor Grave en 100 voor Eindhoven. Dit is voor den Vrijheidsbond fataal, want het kost hem zijn tweeden zetel. Bij eerste toewijzing kreeg de Vrij heidsbond 1 zetel, waarna er een overschot was van 2051. Er werden in totaal 52 zetels verdeeld, zoodat er nog 6 te vergeven waren. De zes hoogste overschot-cijfers zijnChrist. Hist. 4243, Anti-Rev 4221, Kath. Hel mond 3433, Kath Heusden—Grave— Eindhoven 2446, Kath Bergen op-Zoom 2393 en Kath. Zevenbergen 2287. Het overschot van den Vrijheidsbond blijft hieronder (2051), zoodat hij zijn twee den zetel verspeelt en de heer C. J. Asselbergs in Breda niet gekozen is Het volgende staatje zal dit verdui delijken. (De breuken laten wij weg). Kath. Den Bosch-Breda Heusden Eindh.-Grave Tilburg Zevenbergen Helmond Bergen-op-Zoom Anti-Rev. Ie groep S. D. A. P. Vrijheidsbond Vrijz.-Democraten Kathol. Volkspartij Staatk. Geref. Partij Communisten Lijst-Walraven Stemmen. 48085 62666 34537 19493 29242 23906 4221 5459 12846 13454 6353 4987 9287 268 197 369 275290 De Katholieke lijstengroep Heus- den-Eindhoven-Grave krijgt dus een zetel meer, zoodat niet 51 doch 52 Katholieken zijn gekozen Deze laatste zetel valt ten deel aan Eindhoven blijkens het volgende staatje. Aantal stemmen 62666, aantal zetels 15, kiesdeeler 4177 ,5. Heusden 10174 st„ 2 zetels, over schot st. 1818, totaal 2. Eindhoven 31488 st, 7 zetels, over- schot st 2242, overschot zetels 1. totaal 8 Grave 21004 st., 5 zetels, overschot st- 114, totaal 5. De achtste candidaat van de Katho lieke lijst in Eindhoven, de heer G. F. van de Westelaken is dus ook ge kozen. Dat diens naam onder de gekozenen in bladen boven den Moerdijk is ge noemd, is louter toeval. Zooals wij reeds gezien hebben, was daar de berekening door den onjuisten kies deeler en de onjuiste stemmencijfers geheel onjuist. Daar was de zetel aan den heer v. d. Westelaken toegewezen ten koste van den kieskring Zeven bergen (de heer A. H. v. d. Wiel), terwijl het in werkelijkheid geschiedt ten koste van den Vrijheidsbond (den heer Asselbergs, die ook in bedoelde bladen voor gekozen gold.) Onze opgave dat Zevenbergen 5 Zetels. Overschot st. Oversch. zetels. Totaal. 11 769 - 11 14 2446 1 15 8 125 - 8 4 2287 1 5 6 2433 1 7 5 2398 1 6 0 4221 1 1 1 1157 - 1 2 4243 1 3 3 549 - 3 1 2051 1 1 685 1 2 604 - 2 0 268 - 0 197 - - 0 369 - 58 6 64 zetels krijgt en de heer A R v. d Wiel te Klunder gekozen is, blijft dus juist. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat geen enkele candidaat door "oorkeur stemmen is gekozen, hoewel het in den kring Heusden niet veel gescheeld heeft Om door voorkeurstemmen in aanmerking te 'komen moet men de helft van den betrokken kiesdeeler verkregen hebben De Katholieke lijst van Heusden had 10174 stemmen, het aantal toegewezen zetels was 2, de kiesdeeler dus 5087 en de helft daar van 2544. De heer G R. van der Ven te Vlijmen bleef daar met zijn 2531 stemmen slechts 13 stemmen onder en werd daardoor niet herkozen. De uitslagen in de elf provinciën Blijkens de uitslagen der verkiezin gen voor de Provinciale Staten is het volgende resultaat bereikt. (De tus schen haakjes geplaatste getallen zijn die in de bestaande colleges). Zetels Rechts Zetels Links Limburg N.-Holland Zeeland I Groningen Gelderland i Z-Holland Friesland Overijssel Drenthe Utrecht N.-Brabant Totaal 360 (339) 230 (251) Rechts wint dus in het geheel 22 zetels. De Staten van Noord-Brabant. Zaterdag hebben wij de namen der nieuwe Statenleden gegeven. Hierbij zij opgemerkt dat niet de heer Moll (Breda) doch Th. Spierings gekozen werd, in welke becijfering een fout sloop door het dubbel seinen van den 39 (38) 6 7) 37 (33) 40 (44) 27 (24) 15 (18) 18 (15) 27 (30) 40 (40) 22 (22) 47 (44) 35 (38) 27 (23) 23 (27) 27 (27) 20 (20) 14 (14) 21 (21) 26 (25) 15 (16) 58 (56) 6 8) uitslag te Etten. In onze Staten keeren niet meer terug van de gecandideerde candldaten. Dr. C Hoek, (R.K.) Helvoirt J. Hellemons, (R K.) Boxtel. G. R. van der Ven, (R.K.) Vlijmen. A E. Albers Pistorius (R.KAarle- Rixtel. M. J. F. Cox (R.K.) Eindhoven. Jules A. M. Pillot (R.K.) Zundert. J A. Oomen, (R.K.) Oosterhout. 1 M Rubert, (R.K.) Woensdrecht. Th. A. Ziedses desPlantes (A.R Breda Mevr. S. Suijling-Sluiter (V D.) 's Bosch. DOOD. ERVARING STERK. ln de Staten keeren niet meer terug omdat zij zich hadden teruggetrokken of niet meer candidaat gesteld waren M. A C. Canters (R.K.) Drunen P. Haaiman (ex. S D.AP.) Breda, A. v. d. Moos (R.KEindhoven. W J F. juten (RK.) Wouw. G. D. v. d. Berg (V.D.) Ginneken. H. Walder (S D.) Bergen-op-Zoom G. M. Kusters, (R.K.) Tilburg. NIEUWE STATENLEDEN ZI|N Katholieken, H Mannaerts, Tilburg. C J. M. de Beer. Tilburg. W. Versteijnen. Udenhout. E. W. Klijberg, Waalwijk. P. J. C. Strik, Stiphout jhr. Mr. J. F. M. Smits-van Oven Eindhoven j G Aarts, Bergeijk. T. H. Uijen, Eindhoven. M. Goeseels, Teteringen. F. Nieuwenhuis. Budel. H. J. M. Aarden, Terheijden. A. H. v. d Wiel, Klundert. Jacq. Vos, Roosendaal. J. P. Asselbergs Bergen-op-Zoom. R.K. Volkspartij. W. Verpalen, Breda Christ Historischen. L. H. v. Stenis, Princenhage. Soc. Democraten M. C Ridderhof, Roosendaal. P F. C. A. NOVELLE VAN REINHOLD ORTMANN. 15) I Waalwyfesche en L Courant, Dit blad verschijnt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprija per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden erna., franco te «enden aan den Uitgever. 20 Prijs der Advertentie» cent per regelminimam l.öö. Reclames 40 cent per regel. BU contract flink rabat. Advertentldn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om elterlljk aar ln ons beidt djn. li 2e ti Christ.-Hist. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEH van „Dö Echo vati hot Zuidott". VRIJ NAAR HET DUITiCH. „Misschien amuseert zij zich op liet oogen- iiük kostelijk om <ien dwaas, die in de her- een rondklantert om haar fabelachtig slot 'te vinden", dacht hij. „Laat het dan ook maar uit zijn. Ik zal niet langer moeite doen, haar heerlijke eenzaamheid in het woud te storen". Gedurende de geheele eerste helft van den volgenden dag hield zij zich angstvallig aan dit besluit, en toen hij 's middags toch weer de bergen introk, geschiedde dit. zooals hij het zich zelf trachtte voor te stellen, slechts ter wille van de pracht en de rust van den door alle andere toeristen gemeden weg. Maar hij steeg ook thans zonder het te wil len hooger en hooger en plotseling dit maal kon het werkelijk geen vergissing zijn klonk hem weer het heldere, plaagzieke lachen in de ooren. Toen was opeens al zijn boosheid verdwenen. „Juffrouw van Ranten 1" riep hij. „Heb medelijden met me en laat u thans vinden Een helder klinkend gejodel gaf hem ant woord. Direct daarop trad zij. nauwelijks vijftig passen van hem verwijderd, tusschen twee rotsblokken te voorschijn, die boven aan zoo dicht elkander naderden, dat er j slechts een smalle opening in den vorm van een klein poortje overbleef. i „Heb ik het u niet gezegd, dat u mijn schuilhoek nooit zoudt ontdekken?" riep zij hem triomfantelijk toe. „Maar ik wil edel moedig zijn daar ik dit plekje vermoedelijk vandaag toch voor de laatste keer bezocht heb, wil Ik het u vrijwillig laten zien," Zij beduidde hem dat hij zich door den smallen toegang zou werken en toen hij aan haar wensoh gevolg had gegeven, zag hij zich met eenige verrassing verplaatst in een grot. rondom ingesloten door dik met mos begroeide rotblokken. waarop de hemels blauwe lucht lachend neerzag en die alles zins geknipt scheen voor de eenzame droo- men van iemand die het wereldsch rumoer ontvlucht was. Een gespannen hangmat en een boek, dat naast haar bergstok op den grond lag, getuigden van de zalfge vrije uurtjes, die juffrouw Lill hier had ver toefd. Toen hij zich bukte om het boek op te nemen, nam zij bet hem haastig uit de hand. „Neen, u behoeft niet te weten, wat ik lees. Maar zegt u nu eens, is het hier niet wondermooi? Had ik geen gelijk, toen ik hot sprookjesslot noemde?" Spontaan gaf hij uiting aan zijn verruk king, die echter eerder aan dit zoo zeer verlangde weerzien was toe te schrijven dan aan iets anders. Zij echter scheen de eigenlijke reden van zijn vreugde in het geheel niet te vermoe den. want ze zei vroolijk„Welnu ik geef li dit plekje ten geschenke. Vanavond komt mijn vader en dan is het met mijn eenzame strooptochten gedaan." Zij had zich op een uitstekende rotspunt omhooggewerkt en zat daar met gekruiste armen en beenen, terwijl haar gelaat zich met het zijne ongeveer op gelijke hoogte be vond. Een paar zonnestralen speelden door haar glinsterende baren en Rudolf voelde zich geheel bedwelmd door het tooveraeh- tige van haar in deze rustige omgeving bijna sprookjesachtige schoonheid. „Wist u niet, dat ik gisteren gedurenden den ganschen dag heb gezocht?" vroeg hij. „Indien u hier boven was, dan moet n stel lig mijn roepen geboord hebben." „Natuurlijk ik heb het gehoord." „En u gevoelde in 't geheel geen mede lijden met mij? U liet me met smartelijke teleurstelling weder omlaag gaan, zonder tnö eenig teeken van leven te hebben ge geven?" „Maar dit alles was toch maar oen grap. Feitelijk lag u er immers niet veel aan ge legen mij te vinden. Het is eigenaardig, dat de mannen bij de onbeduidenste aanleiding dadelijk zulke hoogdravende woorden moe ten gebruiken." Zij leunde nu ver achterover om des te beter den prachtig blauwen hemel te kun nen zien. Tusschen haar kersronde lippen schitterde een hagelwit gebit en in haar bruine oogen flikkerden gouden stipjes. Toen was liet met Rndolfs zelfbeheersching gedaan. „Maar voor mij was bet in 't geheel niet onbeduidend, juffrouw van Ranten." riep hij uit. „Hebt u het dan nog niet geraden, dat ik sinds onze eerste ontmoeting aan niets anders meer kan denken dan aan u dat ik naar iedere nieuwe ontmoeting smacht met alle kracht die in mij is?" Zij hief haar gekruiste armen niet op om hem gebiedend terug te wijzen, hoewel hij zoo vlak bij haar was gekomen, dat zij zijn snellen adem op haar wangen voelde, ter wijl hij tot haar deze woorden richtte. „Wel. wel. mijnheer de advocaat, ik hoop. dat li geen misbruik zult maken van de gastvrijheid, die ik u hier op mijn lieve lingsplekje zoo vol vertrouwen bewijs. In dien 1' niet heel beleefd en bescheiden bent. loop ik weg". Met de rustige kalmte, waarmee zij in haar gemakkelijke houding volhardde, kon deze bedreiging niet veel schrikaanjagends hebben, maar ze was toch voldoende ge weest om Rudolfs fel oplaaiende hartstocht^ te temperen. Dat zij zich liier in de groote eenzaamheid geheel onbeschermd tegenover hem bevond, gaf haar volgens zijn overtui ging inderdaad recht op de ridderlijkheid van zijn gemoed. Hij schaamde zich eenigs- zins en trad plotseling een schrede achter uit. „Neem u mij niet kwalijk, indien ik hef tiger en openhartiger was dan een kennis making van slechts enkele dagen het in uw oogen rechtvaardigen kan, maar ik had... Zij keerde haar gelaat naar hem toe en viel hem lachend in de rede: „Oh. wat dat betreft onze kennismaking is van veel oude ren datum. Ben ik dan zoo in mijn nadeel veranderd, dat F üioh mij niet meer kunt herinneren?" Hij zoclit in haar gelaatstrekken, maar hij zocht nog steeds tevergeefs. „Van het begin af liad ik het gevoel, dat ik F al eens eerder moest ontmoet liebben". bekende bij eerlijk, „maar ik weet niet „Het was stellig een ontmoeting onder lieèl wat minder romantischer omstandig heden. dan die van eergisteravond. Inder tijd was U het, die mij een dienst bewees. En toen ik U herkende, verheugde het mij zeer F een wederdienst te kunnen bewijzen Alsof een verblindende bliksemstraal vlak voor zijn voeten was ingeslagen, week Ru- dolf ontzet terug. Hoe was het dan toch mogelijk dat hij haar niet dadelijk terug- gekend had. dat hij zich op heel gevaarlijk terrein had bevondenNog was liij niet in staat de gansche beteekenis te beseffen, van hetgeen zij hem thans openbaarde, maar dat in deze bekentenis iets vreesdij ks i moest schuilen, zeide hem de angstige be- j klemming, die hem bijna den adem benam en als een schrijnende wond in zijn borst voelde. „De brlllanten vlinrterbroche stiet Hij niet moeite uit I" u was het?! Zijn .zonderling gedrag scheen haar klaar blijkelijk onaangenaam te verrassen en haar bovenlip krulde zich eenigszins. „Werkelijk was ik- het, en het schijnt wel of ik daar door in uw oogen een soort monster ben ge worden. Wij waren in die dagen in geldver legenheid en moesten liet sieraad verpan den. Is dat dan zoo verschrikkelijk? En de broche zal intnsschen toch al wel lang weer ingeruild zijn niet waar?' „F weet dus niet. hoe het niet deze ramp zalige brillant gegaan is?" riep hij uit. bui ten zich zelf van opwinding en als door koorts bevangen. „Maar neen waarom vraag ik u dit! Het is. natuurlijk vanzelf sprekend, dat u zulks niet'weet. Hoe zou u anders tot op dit oogènblik gezwegen liebben 1" Zij liet liaar armen zakken en boog zich ten hoogste verwonderd naar hem toe. .Afijn hemel, wat scheelt u dan toch? F verwart deze zaak klaarblijkelijk met geheel iets anders. Hoe zou het anders met de brik lanten broche gesteld zijn geweest, dan dat zij tot de nalatenschap van mijn moeder behoort en dat mijn vader mij gedurende een tijdelijke geldverlegenheid verzocht, dit sieraad naar een pandhouder te brengen, omdat hij zich wegens zijn maatschappe lijke positie toch niet zelf aan zoo n verne dering kon onderwerpen." Rudolf dacht op dit oogènblik niet aan den valschen naam, waarvan zij zich be diend had. en ook niet aan de sprekende „eltikeriis met Greta Willisen, die hem toch reeds opgevallen was. Hij dacht slechts hieraan dat zij zonder twijfel onschuldig was en dat voor haar daarom ter wille van haar zielsrust de waarheid verborgen moest blijven zoolang het maar eenigszins moge lijk was. Hij zelf daarentegen moest deze waarheid uitvorsehen, de geheele waarheid, want het ging hier immers om de eer van een ander beklagenswaardig schepsel, dat geboet en geleden had voor eens anders schuld. „Inderdaad" zei hij. zich tot de grootste kalmte dwingend, „het schijnt, dat hier een verwiseling van feiten plaats heeft. Ant woordt u me echter in hemelsnaam op een enkele vraag: kent u een zekere Mevrouw Haller in B.?" „Stellig zij is mijn tante de zustei van mijn overleden moeder." „En uw vader was het. die u de vlinder- broche gaf. nadat nadat hij bij deze Me vrouw Haller was geweest?" Thans sprong zij van haar verheven zit plaats omlaag en werkelijke verontwaardi ging lag op haar gelaat te lezen. „Dit'verhoor is belachelijk, mijnheer! En ik heb geen zin u verder te woord te staan. [1; weet immers heel goed, met welke bedoe ling u plotseling deze laffe rol van rechter van instructie begint te spelen. „Hoe - u weet dat. juffrouw van Ran ten?" „NatuurlijkHet is vanwege dat onuoo- zele visitekaartje vaii mijn vriendin Mela- niet. dat ik u inplaats van het mijne gaf. Daarom acht u zich thans gerechtigd, mij verschrikt en angstig te maken, opdat ik u als een boetvaardige zondares onr vergiffe nis zou gifteeken, of opdat ik misschien zelfs foei. ik durf het niet eens zeggen. Maar u heeft zich in mij vergist. Ik wil niet meer met u te maken hebben en ik verzoek u, mij mijn weegs te laten gaan." (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1