Damesleeslen Aanbesteding. aanbesteed L-kiiil HOOHmPIJN iris L J. I. Jansen Zodiak-Sigaretten AFBRAAK. prachtptanten Molen iLucifers. 1 Staat ter dekking dek riet FLEUR DE FOLKOÉ Binnenland. Buitenland. Te koop: f&ÜNHAftl**? Letteren en Kunst. Nieuws uit Fïeusden. 20 stuks votr 20 Cent. Ingezonden Stukken. AATIGEZICHTS; Advertentiën. C. van Thui|l' Het bouwen eener 4-KÏassige school Te koop! J. Tuerlings. N. de Wit. veilen en ver koop en Laatste Waarschuwing. Vrijdagmorgen De Wijs en Braat, kaatsheuvel. I if i In de gisteren gehouden zitting der Tweede Kamer is bij de behande ling van het wetsontwerp tot wijziging van de Kieswet, de Provinciale wet en de Gemeentewet 't amendement-v. d. Heuvel strekkende om verbinding van heterogene lijsten in eenzelfden kies kring uit te sluiten z. h. s. aangenomen. Een sub-amendement van de Com missie van Rapporteurs om die bepa ling niet alleen voor de Tweede Ka mer, Provinciale Staten, maar ook voor den gemeenteraad van toepassing te maken werd aangenomen met 62 tegen 10 stemmen. Bij art. 37. dat werd goedgekeurd, werd een amendement-v. d. Heuvel om het maximum aantal namen eener candidatenlijst te verdubbelen en dus van 10 op 20 te brengen door den Minister overgenomen. De rijksmiddelen hebben over de afgeloopen maand ruim f 3 millioen minder opgebracht dan over Maart 1922over de eerste drie maanden van dit jaar f 6'/a millioen meer dan over die periode van het vorige jaar. De inkomstenbelasting bracht op f8 830 255 tegen ruim fll millioen in Maart 1922, de vermogensbelasting f 1.083 713 tegen f 1.917.068 in 1922. De opbrengst der andere belastingen was ongeveer gelijk. Volgens het Hsg. heeft he Episcopaat benoemd tot hoogleeraren aan de R.K. Universiteit te Nijmegen dr. Sassen, leeraar te Roldoc, dr. Jac. van Qinneken S. J., mr van der Heijden, advocaat te Rotterdam, mr. Pompe, advocaat te Deventer, dr. Slijpen S J. en dr. Hoogveld. De Telegraaf wil steeds „actueel zijn, de wijze waarop, komt er minder op aan. Het blad bevatte gisterenmorgen een foto van een langen stoet kloos terzusters in een der straten van Heerlen. En het pikante onderschrift luidde „De verkiezingen voor de Provin ciale Staten in het Zuiden des lands. Een foto gemaakt op het oogenblik dat de zusters uit een der kloosters te Heerlen gezamenlijk Jiaar stemplicht gaan vervullen". We vroegen inlichtingen in Heerlen, omdat de foto ons aanstonds zeer verdacht voorkwam, wijl er aan de huizen de vlaggen wapperden en de zusters allen den rozenkrans in de hand hielden. En het was zooals we dachtende Tel. heeft haar lezers weer eens be dot 't is een oude kiek van de H. Sacramentsprocessie in 1922. Maar de Tel. hindert dit niet. Haar bedoeling was immers haar lezers te laten zien, hoe de Roomschen in Limburg een zetel gewonnen hebben: door het zwarte nonnengevaar De Msb. van gisterenavond heeft het bedrog eveneens ontdekt en sig naleert dit boerenbedrog naar ver dienste. De verlichte menschen in Nederlands hoofdstad schijnen zoo gemakkelijk beet genomen te kunnen worden. Zij zullen wel gerild hebben bij het zien van al die zwarte nonnekens den op marsch verloren en wat er dan nog heel bleef van de wielen was zóó verbogen en gekrompen, dat rijden onmogelijk was. Toen het eenmaal zoo ver was, kwam de mededeeling dat iet goede soort hout niet aanwezig was. Toch werd na ampele beproeving een groote hoeveelheid aangemaakt en aan den troep verstrekt. Geweerloopen worden uit het „beste" metaal vervaardigd. Logisch dat hier voor veel geld betaald moet worden. Vier honderd ton van het „beste" ma teriaal is in den loop van een paar jaar tot loopen en verdere geweer- onderdeelen verwerkt, en toen kwam zeer toevallig uit, dat het goedje er niet geschikt voor was. Aankoop materieel, werkloon, ma chines, gebouwen, brandstoffen en vele andere uitgaven, hebben millioenen gevergd, met het resultaat, dat een groote massa waardeloos goed op een hoop geworpen kan worden. Wellicht dat het zich leent voor het maken van aschbakken, kolenkitten en vele massa-artikeien. of, en dat zal wel gebeuren, Amsterdamsche kooplieden er zich over zullen ontfermen. Naar het „Handelsblad" verneemt, heeft mr. A.CB Arts, hoofdredacteur van het „Overijselsch Dagblad" ont slag genomen en gaat hij zich als redacteur en correspondent van de „NieuweTilburgsche Courant" te Parijs vestigen Millioenen verknoeid De „Avond post" meldt Ettelijke millioenen patronen men spreekt van 60! gefabriceerd aan de Hembrug en voor ongeveer 2/3 aan de magazijnen en korpsen verstrekt, bleken bij gebruik ondeugdelijk en werden naar de Hembrug teruggezon den Welke enorme sommen hiermede gemoeid zijn, hoeveel millioenen gul dens als weggesmeten beschouwd kun nen worden, is niet te benaderen De prijs van één patroon, vóór den oorlog 7 cent, mag nu zeker wel op 12 cent geschat worden. (Totaal dus 7 2 mil lioen guldens!) Aan den belasting betaler nu eens te berekenen, waar door zijn biljet zoo hoog opgevoerd wordt. Eenige honderdduizenden granaten, van de lucht afgesloten en netjes ingeblikt, moeten worden gedemon teerd en opnieuw samengesteld, omdat de geheele voorraad eveneens ondeug delijk is. Eenige duizenden kardoes hulzen ondergingen hetzelfde lot. Het bevel tot terugzending is reeds gegeven en wordt reeds ten uitvoer gebracht. Wat het spoorwegvervoer kost is niet te becijferen. Nog kort geleden werd ons leger verrijkt met een nieuwe mitrailleurkar. Een maand in gebruik en het vehike' bleek absoluut waardeloos. Weer terug Er komen nieuwe karretjes, basta Hoeveel het kost komt de buiten staander niet te weten De bewuste karren waren zoo „goed geconstrueerd, dat de ijzeren banden al heel gauw loslieten, de spaken wer BRUSSEL. Met betrekking tot de geruchten over den aanslag op Devèze, den minister van landsverdediging, verneemt Belga dat het volgende is voorgevallen Op den sneltrein 63, die om 5.14 uit Brussel vertrekt en om 7.08 te Luik aankomt, vanwaar hij om 9 05 te Aken aankomt, is een aanslag gepleegd, toen hij langs Ronheide, op 2 K.M. afstand van Aken, spoorde Een bom, die op de spoorbaan was geplaatst, ontplofte en sloeg een gat in den grond tusschen de rails, waar door een goederenwagen aan het eind van den trein ontspoorde. De machinist remde onmiddellijk en de reizigers kwamen er met den schrik af. Alleen de stoker is aan den schouder gewond, maar zeer licht, zoodat hij kon blijven dienst doen. De trein kon zijn reis voortzetten met geringe vertraging. Devèze en zijn gezelschap waren pas met den trein van 6 14 vertrokken. Toen de trein, waarin Devèze zat, te Ronheide aankwam, werd deze opge houden door den gederailteerden. Devèze en zijn gezelschap konden hun reis voortzetten met een auto, die hun uit Aken was tegemoet gezonden. KOBLENTZ. Naar aanleiding van den aanslag bij Ronheide heeft, op voorstel van den Belgischen hoogen commissaris de geallieerden commissie de volgende maatregelen genomen 1. onmiddellijke uitzetting van het Duitsche spoorwegpersoneel aan het station Ronheide, 2. opdracht aan den afgevaardigde te Aken om een besluit te nemen, waarbij voor de geheele streek tusschen Aken en de grens het verkeer na 8 uur 's avonds wordt ver boden, 3. een nieuwe verordening ter verscherping van het toezicht op de circulaire aan de grens van het bezette gebied en het onbezette Duitschland is in voorbereiding In zijn te Duinkerken gehouden rede heeft Poincaré een uiteenzetting van de Fransche Roer-politiek gegeven en er daarbij den nadruk op gelegd, dat Frankrijk aan deze politiek zal vasthouden, tot Duitschland werkelijk zijn verplichtingen nakomt. Poincarré wees verder het verwijt van imperialisme af en verklaarde, dat frankrijk geen annexatie van vreemd *ebied nastreeft. van Zaterdag 14 April voorkomende adveitentie van de Ned. Spaarverzekc- rlog voor Katholieken, waarin deze een lezieg met optreden van een be roemden karakterhumorlst aankondigt, op Donderdagavond 19 April, in de zaal van dea R. K. Gildenbond, wt! Ik enkele opmerkingen maken. Ten eerste is het mij met zekerheid bekend, dat bij het aanvragen der zaal voor genoemde lezing, niets is mede gedeeld van het optreden van een humoristware dit wei geschied, dan zou direct geen zaaiverbaring hebben plaats gehad, omdat alle optreden met ontspanning In het verenigingsgebouw de goedkeuring bshoeft der geestelijke overheid. Nu reclame enz. voor de lezing is gemaakt, beeft het bestuur, ondanks het Verzuim, de lezing niet willen af zeggen. Ten tweede, en dit punt Is van nog wel zoo belangrijke strekking, zou ik vooral dsRoomsch vereenigde arbeiders willen verzoeken, alvo ens naar ge noemde lezing te gaae, eeas aandachtig na te lezen de artikelenreeks voor komende in het dagblad »De Volks krant» van 17, 19 cb 28 Februari, waarin aan de hand van het eerste jaarverslag een uitvoerige bespreking an de optredende Spaarverzekering is gewijd en deze beslist wordt ontradin, als zijnde geen vorm van spa'ep, ge schikt en aan te bevelsu voor onze arbeiders. Daarbij komt dat oaze vereeelgde arbeiders dergelijke particuliere ve:- zekeringsinsteiHogesj niet vai noode hebben, omdat In hunne beweging eigen insteiiicgen bestaan op verschillend terrein, als de verzekeringsinstelling Concordia* met spaar- en ziekeeka?, enz., »de Centrale Volksbank» enz-, waar niet het doel winst maken is, cloeh slechts de grootst mogelijke waar borgen aan de leden bieden, De verantwoordelijkheid tegenover de vereenigde arbeiders dwong mij deze korte regalen te schrijven. U, Mijnheer d« Redacteur, nogmaals dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, F. SMOLDERS, Agent voor Waalwiik van »D« Centrale Volksbank» der Federatie van Diocesane R. K. Volks- en We-kliedeabnedau in Nederland. 144 paar zoo goed als nieuwe 6 c.M. hak. Vlug, half-rond model. R. DE RUIJTER- 33652VERHAREN. Namens het Bestuur der R.K. Bijzondere School voor Meisjes te Loonopzand, zal door den Architect JOS. DONDERS te Tilburg, op MAANDAG 30 APRIL» des namiddags ten 3 ure ten zijnen kantore Langestraat 9 te Tilburg, worden voor Bijzonder Lager Onderwijs voor Meisjes, op de perceelen Sectie E 2579 en 2580 te Loon- op-Zand (N.-B Bestek en teekening zijn vanaf heden zoolang de voorraad strekt iederen werkdag te bekomen a f 15.— per stel ten kantore van den Architect, alwaar ook inlich- gen worden gegeven. Bij ongeschonden inlevering van bestek en teekening vóór 2 Mei as. wordt alleen aan Inschrijvers f 12.50 geres titueerd. 30651 van mijn bekende stam. 30660 Muziek. Van de Mis van J. Bots, een nieuwe compositie van een, die reeds vijttig aar organist is op 62-jarigen leeftijd, komt deze? dagen de proefdruk gereed, 't Zal voor de messte koren 'a welkome verschijning zijn. Daar overal jonge zangers voor do kerkkoren moeten aangekweekt worden, is 'n Mis voor Bassen, Tenoren en AUen wel geschikt om in de jeugdige zangers de ambitie te honden en de compositie is wel vae dlea aard, dat zij den smaak in echte kerkmuziek zal verhoogen. Ztj wordt ultgege-en btj Blemans in Owterwijk. De Cecllla-Cantate, van deazelfden componist, wordt uitgegeven door de bekendo firma Wed. van Rossum in Utrecht. Zij is vierstemmig voor man nenkoren en liedertafels zij Is In tekst en setting zeer dramatisch en zal niet nalaten, 'e zeer dankbaar summer te wordee. Beide uitgaven hebben de goedkeu ring van de kerkelijke keuringscom ml««le. Hrusaen, 18 Ap'il 1923. Toen koopman v. W. met een rund gekomen was ter hoogte van de Herptsche poort, viel. het dood 't werd afgekeurd en ter plaatse in den grond gestopt. Tot RK Armmeester zijn her benoemd de Heeren L. de Mol en F Verhoeven. - De Harmonie bracht Zaterdag avond een serenade bij Mr C. H. van Ommeren bij gelegenheid van zijn herkiezing tot Statenlid. 1 Mei e.k. zal het 50 jaren ge leden zijn, dat de R.K. Jongensschool werd geopend, die, naar we hooren, de eerste in deze provincie was onder leiding van leekenpersoneel. In Concordia werd dezer dagen een concert gegevendoor Mevr. Lamers (sopraan 's Bosch) met medewerking van den heer van Noorden (piano) en de Damesvereeniging„Het Gouden Tientje". Het zeer talrijk opgekomen publiek heeft gelegenheid gehad meer dan ge woon kunstgenot te smaken en de dank, door Mevr. Auër gebracht, was dan ook ruimschoots verdiend. De opbrengst komt ten bate voor een feest voor de schooljeugd omstreeks September (her denking kroning H. M.) Al spelend viel een dochtertje van den heer D H. uit bed en had het ongeluk een sleutelbeen te breken De heer de Bont, slager heeft in zijn inrichting in gebruik gesteld een machine 4 P.K. die de koelkast op de gewenschte temperatuur houdt en tevens een gehakt- en worstmachine drijft, zoodat zijn slagerij thans met de meest moderne kan wedijveren. Als bijzonderheid dient, dat aan de stemming op jl. Vrijdag werd deel genomen door Ant. Kieboom, die met Nieuwjaar 99 jaren werd Winkeliers welke deze Sigaretten, wenschen te ver krijgen wenden zich onder No. der advertentie Bureau van dit Blad. 30656 Dageltfks TE KOOP op het terrein van den heer B TIMMERMANS-Verschure hoek Grootestraat en Mr. v Coothstr. 7000 blauwe en roode pannen een groote hoeveel heid Waal- en IJselsteenen, Paneelen, Deuren en een groote partij andere Deuren, Ramen in alle maten, IJzeren en Zinken goten, marmer Schoorsteenmantel, Opleg gers, Ribben en Gordings, Plavuizen, Ankers enz. te veel om op te noemen. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) te Waalwijk, zal krachtens Art. 1223 van het Burgerlijk Wetboek, in het open baar 30617 Een nieuw naar de eischen des tijds ingerichte en in beton opgetrokken SCHOENFA BRIEK met Kantoren en Bouwterrein waarnaast flinke rijweg, zeerj gunstig gelegen teWaalwijk, in de Stationstraat kadastraal bekend in Sectie B nommerj 2486 groot 4.58 are, met de navolgende zoo goed als nieuwe machineriën, eigendom van den heer F. Leenheers te Waalwijk Texmachine, Walsmachine, Momentstanz, Oude Stanz, Groef- machine, Zolenstempelmachine, Uitpoetsmachine, Kantenlikmachi ne, Voorprikmachine, Gecombi neerde Uitpoetsmachine, Glatt- machine, Groevensplitmachine, Houtenpenmachine, Stiktafel voor 12 machines. Linksarmmachine, 7 stikmachines, Perforeermachine, Schalmmachine (Fortuna) 3 Elec- tromotoren, Automatische Ring- machine, Mackay Doornaaima— chine. Drijfwerk alsAssen, Riemen enz. Electr. Lichtinstal latie, Electr. Stofzuiginstallatie. De fabriek is 23 meter lang, 8 meter breed en 6,75 meter hoog Te aanvaarden bij de betaling der koopsom, welke moet plaats hebben uiterlijk 14 Juni 1923. De verkooping zal plaats hebben te Waalwijk te wetende inzet op Donderdag 19 April 1923 in het Café van den heer Govaerts en de toeslag op Donderdag 3 Mei daarna in het Hotel Gerris, telkens des avonds 7 uur. Te bezichtigen dagelijks op vertoon van een bewijs afgegeven door genoemden Notaris die nadere inlichtingen verstrekt. 30611 op de Markt voor het laatst waaronder30659 Rhododendrons, Conlfè- ren, palmen, Struik- en Stamrozen, klimrozen, Appel- en Perenboomen. fTigf* Komt allen naar de Markt, het is de laatste keer. Voor Winkeliers tegen fabrieksprijzen verkrijgbaar bij 30655 Waalwijk. pijn, Kies- en Oorpijn. Gebruik lS 5AS1APER!rt-TABLETTEn Voor direct gevraagd Geachte Redactie. Gelieve mij een kleine plaatsruimte af te staan in Uw veelgelezen blad, waarvoor bij voorbaat hartelijk dank. Naar aanleiding van de in Uw blad pp eerste klas Schoenfabriek. Waar zegt de uitgever. 30613 t-tr AGENTEN. Sigarenfabriek ZOEKT voor verkoop aan particulieren actie ve PERSONEN, welke gemak kelijk f 50.— per week kunnen verdienen. Brieven onder No. der adver tentie Bureau v. d. Blad 30657 bij C. VAN THUIJL (voor malig Baardwijk) de Stamboek- en Premiehengst te HEUSPEN. Alle dagen verkrijgbaar Heusdensch riet en zoogenaamd Waalwijksch riet aan concurreerende prijzen, vanaf ell gulden. Aanbevelend 30529 MADE. bekroond met vele eerste prijzen in Zeeland en beroemd om zijn talrijke en beste afstammelingen. DEKGEL.D f 10.- en f 5 - veulengeld ofwel f 12.50 ineens {jÜOjp" Bij Merriën pas ge- veuld hebbende, wordt aan stal gekomen. 30545 Aanbevelend, jMzfc. verdwijnt- spoedig JÉtk f °OFDP|jn-TABl-E-TT VKoker6QchbijApolh.en Drogisten, mj I

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 3