Toegewijd aan Handel, industrie en Cemeentebelangen. De gestolen Broche EERSTE BLAD. R. deRooij.Bourgonjen Binnenland. Aannemer. -:- Waalwijk. „NOORD-BRABAND' FEUILLETON Buitenland. Uitstoomen 5 Verven. NUMMER 35. ZATERDAG 21 APRIL 1923. 46c JAARGA.NO. PiwoAV» WAALWIJKSOHU STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIBLEN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdreaECHO. Sit nummar bestaat uit Srie Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 2»00 De Eerste Kamer heeft heden middag het initiatief-voorstel-Braat tot afschaffing van den zomertijd verwor pen met 35 tegen 9 stemmen. De minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw had te voren medegedeeld dat de regeering, indien het voorstel werd verworpen, waar schijnlijk op l Juni a.s. zou overgaan tot invoering van den zomertijd. Eerder was niet mogelijk met het oog op de dientregeling der spoorwegen. in de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is het amendement Beumer tot afschaffing van den stem plicht verworpen met 41 tegen 39 stemmen gehandhaafd. De Tweede Kamer heeft heden middag het amendement Van den Heuvel —Beumer tot het invoeren in de wet van een zetelkiesdeeler verworpen met 60 tegen 21 stemmen. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de burgemeesters ver zocht opgaaf te verstrekken van het aantal kiezers, omtrent wie na de stemming in 1922 voor de Tweede Kamer bij den burgemeester de mede- deeling van het stembureau is ontvan gen, dat zij niet aan de stemming hebben deelgenomen, met vermelding voorts van wat naar aanleiding van de strafbepaling van art. 149 der Kieswet heeft plaats gevonden Thans is bij Kon. Besl. benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd minister te Tokio de heer J. C. Pabst, generaal-majoor van het Neder- landsch Indische leger. Hat centrale huldigingscomité 1923 te Amsterdam heeft aan de provinciale en stedelijke comlié's eenige mededeeting gedaan omtrent de hulde- betooging, welke te Amsterdam zal worden gehouden door afgevaardigden van vereenlgingen uit het geheele land, met de vaandels. Het Rotterdamsche comité heeft het plan, daaraan mee te doen met ongeveer 1000 personen utt verschillende Rotter- damsche vereenlgingen. De huldiging zal plaats hebben op Donderdag 6 September, des namid dags, op den Dam, vóór het koninklijk palels te Amsterdam. Het centrale huldigingscomité heeft, uitgaande van de gedachte, dat in de nationale huldebetooglogen zooveel mogelijk eenheid moet bestaan, een samenwerking tot atasd gebracht naet bet comité tot aanbieding van het huldeblijk, (teetauratle van het kerkkoor te Delft) onder voorzitterschap van dr. C. J. van Aalst te Amsterdam, waar door bereikt wordt, dat de aanbieding van dit huldeblijk door genoemd comité zal geschieden tijdens de buldebetoo- Nog deze maand zal een algemeen# vergadering van afgevaardigden van de comlté's te Utreeht worden gehouden, la welke vergaderiag het definitieve centrale huldigingscomité zal moeten worden gekozen. Het centrale huldigingscomité za zijn plannen aan de vergadering ter goedkeuring voorleggen Volgcn9deze zeilen de vereenlgingen naar gelasg van haar aankomst te Amsterdam door commissarissen van orde geleid worden naar het groote terrein achter het Rijks museum, waarde stoet psovincU-gewijze door de provinciale cored* é's zat worden opgesteld. Wenschelijk 1», dat een delegatie van een vorcenlglng bestaan zal uit 5 leden (de vaandeldrager in het midden) of een veelvoud daarvan (10, l5,20enz Voorloopig geeft het eentrale comité geen maximum aan wat het aantal deelnemers per vereenlging betreft, omdat het nog over te weinig gegevens jeschikt. Nadat de geheele stoet vaa de ver zamelplaats achter het Rijks-Museum afgemarcheerd is naar den Dam, zal aldaar onder gejuich van de voorbij trekkende deelnemers hulde worden gebracht aan de koningin, die op hst balcon van het palels die hulde in ontvangst zal nemen, Waaseet alle deelnemers op den Dam aangekomen zullen zijn, waar de commissarissen van orde de noodige aacw^ziglagen zulle» doen, zal een lange stoet op de klaroen aankondigen, dat het huldigingslied door de zsngvereeaigingen sal worden aangeheven. Op 'c oogenbliek, dat zij In dat lied de herauten oproepen, zullen deze, gehoor gevende aan dies oproep, van de tinnen der Nieuwe Kerk naast het paleis, den ban openen, waarop alle aanwezigen op de wgre van het Oude Wilhelmus met ontblooten hoofde, den eed van trouw aan Hare Majesteit SPECIAAL ADRES VOOR: Granietwerker», Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 zuilen brengen. Gedurende het défilé zal aan Hare Majesteit een oorkonde worden over handigd namens alle deelnemers, met een slbnm, waarin de namen van allo deelnemende vereeniglngaa. Tevens zal dan het hoofdcomité voor iet huldeblijk aan de koningin hef huldeblijk van het Nederlandsche volk aanbidden. DOOR ERVARING STERK. NOVELLE VAN REINHOLD ORTMANN. 16) Aan de öerüjnsche beurs is gisteren de dollar plotseling van 22.000 tot 32.000 gestegen. De Berlijnsche corres- jondent van het Hbl. vernam in den Rijksdag, dat de industrie bij den Rijks kanselier was gekomen met het verzoek, de mark op 30.000 in plaats van op 20.000 te stabiliseeren, Een bevestiging hiervan was echter niet te krijgen. Wel heeft men opgemerkt, dat de Rijksbank, nadat een dollarkoers van 25.000 was bereikt, nauwelijks iets heeft gedaan tot stabiliseeringsactie. Dat de stabi liseering van de mark op de wijze, zooals dat nu toe gedaan werd, niet vol te houden is en veleer met een gestadige hoewel langzame daling van de mark te rekenen viel, lag voor de hand. Over het algemeen werd echter verwacht dat de Rijksbank in verband met de Roeractie met alle middelen zou trachten de mark op peil te hou den. Dat inderdaad de hausse der bui- tenlandsche wisselkoersen ook voor den Wirtschaftsminister zeer onver wacht moest zijn gekomen, blijkt daar- uit dat slechts twee dagen geleden de Reichswirtschaftsminister in de verga dering van den Bond van Saksische industrieelen te Dresden den nadruk legde op het aanhouden van destabi liseering van de mark. Daarmede was dan vervallen het bovengenoemde ge rucht, dat de daling van de mark kunst matig tot speculatieve doeleinden van de zijde der regeering is uitgelokt. In ieder geval zijn alle vooraanstaande kringen der Duitsche industrie het er over eens, dat wanneer de regeering niet ingrijpt, de val van de mark niet meer tegen te houden is. Minister Maginot heeft verklarin gen afgelegd over het Fransch—Bel gische accoord inzake de indeeling der bezettingstroepen. Uit de bezette steden zuilen troepen worden weggehaald en naar het min gebied worden gezonden. De steden krijgen dan cavalerie bezetting. Nieuwe troepenzendingen uit België zijn dan noodzakelijk. GOEDKOOP. KEURIG. VLUG. Stoom ververij en Chem. Wasscherij „DE STRALENDE ZON". Tilburg Depots te Waalwijk; 30545 TH. v. D. SANDEN, Grootestraat 145. Neemt U ook eens proef??? i De Echo van het Zuiden, Waalwpscbe en Langstraatsrhr Courant, Dit blad veracMjat WOENSDAG EN ZATEEDAQ. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. ifraneo per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te senden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlta: 20 cent per regel; minimum 1.60. Reclame» 40 eent per regel. B6 contract flink rabat. AdvertentlCn moeten Woensdag en Vrijdag des morgens em uiterlijk aar In ons heelt sdjn. I. den Tenliog-de Leiier. MAATSCHAPPIJ VAH VERtEKk'ftfNG OP HET LEVCH van „Be Beho mn ie» firstien". I VRIJ NAAR HET DUITSCH. Zij had haai' bergstok en haar hoedje snel opgenomen en stormde Rudolf voorbij, terwijl zjj hem een laatsten fonkelenden blik -toewierp. Hij deed echter geen poging haar tegen te houden, want het was hem, alsof al zijn ledematen verlamd waren en hij was niet in stnat een woord te uiten of ook maar een heldere gedachten te vor men. Eerst na verloop van verscheidene mi nuten kwam hij uit de rotsblokken te voor schijn en ging het boscli in. Zijn houding was gebogen, alsof er een zware last op zfln schouders drukte, en hij daalde lang zaam bergafwaarts als iemand, die zeker is. dat hem aan het einddoel van zijn weg niets anders te wachten staat dan harte- leed en bittere ontgoocheling. Van Lili zag hij niets meer, maar voor in het dorp riep iemand hem bjj den naam en doctor Stalilschmidt hield liem bij de slip van zijn jas vast, omdat hij wel aan Rudolfs gezicht kon zien, dat deze niet ge negen was iemand te woord te staan. „Nu heb ik bet uitgevischt, wie zjj is," fluisterde hij hem gewichtig en geheimzin nig toe. „En ik acht het. mijn picht je te waarschuwen." ..Mij te waarschuwen voor wie?" „Voor de kleine tooverbeks met de pracht volle oogen, of liever voor haar vader, waut van het meisje kan men tot op heden niet veel kwaads vertellen, of het moest dan zijn de vrije opvattingen, die zfj er op nahoudt. Maar de oude van Kanten schijnt een heel gevaarlijke kerel te wezen een algemeen bekende doorbrenger, die het groote ver mogen van zijn gestorven vrouw reeds lang verkwist heeft en een vrijgevochten leven tje lijdt volgens Lili's recept. Men beschreef liem als een beroepsspeler en avonturier als iemand die den eenen dag met brief jes van honderd smijt en den anderen dag niet meer weet hoe hij aan den kost moet komen. Sedert twee jaar is hij onvermoeid op jacht naar een rijken schoonzoon, want hij beschouwt het mooie gezichtje van zijn dochter vermoedelijk- als zijn beste troef kaart. Of jij in zulke omstandigheden ook maar eenigszins kans hebt en of het aanbe velenswaardig zou zijn, nauwere familiebe trekkingen met den heer van Ranten aan te knoopen, laat ik na deze beslist vertrou welijke mededeelingen aan je eigen oordeel over." „Het is goed, Stalilschmidt," zei Rudolf verstrooid. „Ik dank je zeer voor je vriend- schappelijken raad. Maar ik verzoek je mij te verontschuldigen, want ik kan me thans niet langer ophouden. Een zeer gewichtige zaak. die geen uitstel kan dulden, roept mij naar huis." Hij ging heen, maar de verhuurster, wier kamer zich vlak onder de zijne bevond en die zich tot nog toe verheugd had over het rustige en kalme wezen van den jongen man, wist maar geen verklaring te vinden waarom hij vandaag met de rusteloosheid van een gevangen roofdier daar boven heen en weer liep. IX. Dat het hem zóó moeilijk, zoo ontzettend zwaar zou kunnen vallen een besluit te ne men en zich tot een beslissende daad te vermannen, hoewel datgene, dat gebeuren moest, hem zoo duidelijk voor den geest stond had Rudolf nooit voor mogelijk gehouden. De geheele samenhang der ver schillende dingen stond hem toch volkomen helder voor oogen. Hij wist thans, dat hij den naam van den heer van Ranten als dien van eeu zwager van Mevrouw Haller naar aanleiding van het proces tegen Greta Willisen had hooren noemen, en het was na Lili's mededeelingen ook aan geen twijfel onderhevig, dat hij de dief van de vlinderbroche geweest was. Hoe diep moest deze dief en doorbrenger wel gezonken zijn. hoe geheel en al moest zijn smadelijke levenswijze het laatste sprankje eer- en schaamtegevoel in hem verstikt heb ben, dat hij zich van zijn niets vermoedend, onschuldig kind had kunnen bedienen, om de aangevangen misdaad ten einde te brem gen En de ellendeling had bovendien nog stilzwijgend toegezien, dat men een ander in zijn' plaats gestraft, had, liij had geen vinger uitgestoken om te verhinderen, dat door zjjn schuld een jong menschenleven voor altijd geknakt en verwoest werd. Maar- lijk, ten opzichte van zulk een afschuwelijke nietswaardigheid moest, men ieder mede- lijdend aarzelen als een groote zonde be- schouwenIndien iemand anders hem de i vraag gesteld had, hoe in dit geval gehan- deld moest worden, dan zou Rudolf zonder nadenken geantwoord hebben, dat de aan- klacht bij de bevoegde autoriteiten onmid- 1 dellij k moest worden ingediend en dat er geen seconde meer gewacht mocht worden om het proces inzake Greta Willisen te her- zien. 1 Nu ecliter. nu liij uiemand anders dan i zichzelf op deze vraag moest antwoorden, I nu kon hij ondanks allen strijd en overpein zingen maar niet tot een redelijk besluit komen. Hij kon immers niet den strijd tegen j den misdadiger aanbinden, zonder tevens ook diens ongelukkig kiud te treffen. En zelfs wanneer de rechters later tot dezelfde overtuiging zouden komen als hij, indien zij haar geen strafbaar feit ten laste kon- den leggen, doch haar als het willooze werk tuig van een schurkachtlgen vader van iedere straf zouden vrijspreken de mar telingen van een pijnlijk onderzoekingspro ces. de schande van een openlijke blootleg ging der feiten bleven haar toch geenszins bespaard. De eer van de onschuldig veroor- deelde Greta Willisen kon niet anders weer hersteld worden dan door Lili's levensgeluk en haar goeden naam ten offer te brengen. En in de eerste oogenblikken scheen het Rudolf toe, alsof hetgeen hij op ging offe ren nauwelijks minder waard was dan het geen lit) zou bereiken. Hij pijnigde zijn her senen om een reddenden uitweg te vinden, die het mogelijk zou hebben gemaakt Lili te ontzien en in het diepst van zijn hart voelde hij zieh beschaamd, toen hü zich de j weemoedig-profetische woorden van zijn vader herinnerde: „Moge je nooit de bittere ondervinding opdoen, dat er toch nog iets heiligers is dan deze zoogenaamde gerech tigheid. Weliswaar gaf hij hem hierin ook nu nog niet geheel gelijkwant de gerechtigheid gold bij hem nog steeds als het hoogste er was niets heiligers dau juist deze ge rechtigheid. Maar hij begreep, wat de oude man. die in de wereld vau niemand anders hield dan van zijn zoon, in dat scheidings uur onder zijn harde woorden en zijn geen medelijden kennende eerlij kheidshoogmoed moest geleden hebben. En al was het niet voor zijn daden, maar dan toch voor zijn onbarmhartige woorden, smeekte hij hem in het diepst van zijn hart gedurende deze moeilijke oogenblikken van twijfel en ver zoeking deemoedig en berouwvol om ver giffenis. Toen echter voelde hij groote verontwaar diging over zichzelf en een toornige af schuw voor zijn onmannelijk aarzelen. Waartoe was hij toch al niet gekomen, dat hij in dit geval nog aarzelen en over leggen konHad hij niet veel eerder moe- ton juichen en jubelen over de genadige schikking van het toeval, waardoor hij na maandenlang vergeefsche moeite thans zonder zijn toedoen als door een wonder de waarheid had ontdektHoe dikwijls had hij niet gedroomd van het oogenbiik, waar op hij Greta's vrijspraak en schitterende rechtvaardiging bewerkt zou hebbeu. als het gelukkigste moment van zijn leven Hoe heerlijk was 't hem vaak te moede geweest als hij dacht aan het zalige vooruitzicht, wanneer haar door smart vertrokken ge zichtje zich zou verhelderen, wanneer haar dankbare glimlach hem zou begroeten! En nu. terwijl liij na alle bittere teleur stellingen werkelijk het middel in de hand had, dat zijn'droom in vervulling kon doen gaan. nu voelde hij niets van die blijd schap en genoegdoening in zich opwellen Was het zoo gesteld met zijn heilige geest drift voor waarheid en recht? Was er slechts een verleidelijk lachje van roode meisjes lippen, slechts de zoete verlokking van een bekoorlijke gestalte en het betooverende spelen van een paRr mooie oogen toe noodig. om de rotsvaste rechtschapenheid, waarop hij zoo trotsch was geweest, omver te wer pen? Neen, neen, duizendmaal neen Indien het werkelijk liefde was, wat hij voor Lili van Ranten gevoelde, deze bedwelming der zinnen, die zijn gedachten verwarde en hem sinds drie dagen tot een dwazen knaap ge maakt had, dan was het een verderfelijke liefde, waartegen hij zich met alle macht van zijn mannentrots moest verzetten. Ja. hij was op dit oogenbiik vast besloten, ze met alle wortels uit zijn hart te rukken, alvorens misschien haar verleidelijke sire- nenstem de stem van zijn eer en geweten tot zwijgen zou weten te brengen. Hij ging aan tafel zitten en begon te schrijven. Maar na een poos scheurde hij den voor doctor Volkmar bestemden brief toch weer in stukken, want hij was, zonder aan zijn genomen besluit ontrouw te wor den, op een ander denkbeeld gekomen. Hij nam een tweede vel briefpapier, waarop hij slechts enkele regels schreef, waarna liij dit briefje in een couvert deed en er het adres van den heer van Ranten in villa Louisa opschreef. Lili had hem lm mers gezegd dat haar vader vandaag zou arriveeren en het leek hem de beste manier, wanneer hij dezen man dwong zichzelf hij de politie aan te klagen wegens zijn begane misdaad. Men kon aannemen, dat men zijn misdaad dan milder zou beoordeelen, en 't zou goed zijn als zulks geschiedde. Want het was Rudolf er niet om te doen hoe zwaar van Ranten gestraft zou worden, maar alleen om de rechtvaardiging van Gre ta Willisen. Kort en beslist had hjj van Ranten in zijn brief verzocht den volgenden morgen bij liem te komen, en hij twijfelde er niet aan, of deze zou aan de uitnoodigtng gevolg ge ven. Want met een kleinen wenk, dien hij stellig zou begrijpen, had Rudolf hem om trent het doe' van het gewenschte onderhoud ingelicht. (Wsrdt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1