Toegewijd een Hendel» Industrie en Gemeentebelengen. EERSTE BLAD. R.deRooij-Bourgonjen Aannemer. -?- Waalwijk. Uitstoomen Verven. .NOOKD-BRABAND" Uit de Pers. ZATERDAG 28 APRIL 1923. 46e JAARGANG. JJnoATa: WAALWIJKSGHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-Adre*ECHO. 3)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 Beperking Invoer Schoenwerk in de Eerste Kamer. Voorloopig verslag van de Com missie van Rapporteurs over het ontwerp van wet tot tijdelijke be perking van den invoer van schoenwerk, liet onderzoek van dit ontwerp van wet in de afdeelingen heeft de navol gende uitkomsten gehad. Vele leden juichten het wetsontwerp toe als een eersten maatregel in de richting van opportunistische bescher ming der nijverheid, ook al waren zij van oordeel, dat het te laat is inge diend. Ook bij dit ontwerp werd de juistheid der opvatting aangetoond van hen, die reeds bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting in deze kamer hadden beloogd, dat voor aangelegenheden als de onder havige een algemeene machtiging op de Regeering tot het treffen van voor- loopige regelingen in bepaalde gevallen eerder en beter tot het beoogde doel zoude kunnen leiden, dan telkens nieuw te scheppen bepalingen. Intusschen, de zaken nemende zoo als zij zijn en in het midden latende de waarde dier bepalingen nog op dit oogenblik, meenden deze leden aan het wetsontwerp hun stem niet te mogen onthouden. Eenigen, alhoewel in het algemeen tegenstanders van bescherming, ver klaarden aan dit wetsvoorstel hunne goedkeuring niet te zullen onthouden, omdat zij er voldoende beveiliging in zagen tegen schadelijke gevolgen, Sommige leden verklaarden gematigd onverschillig te zijn ten opzichte van dit wetsontwerp. Zij konden de hou ding van de Regeering bq dit onder deel harer handelspolitiek niet toe- juichen. De indruk wordt gevestigd dat de Regeering gevoeld heeft, dat zij in gebreke is gebleven tijdig de maat regelen, die noodig zijn, te treffen en daarom, meenende, dat er toch iets moest gebeuren, thans met dit voorstel komt, waardoor de economische politiek ietwat wordt omgebogen naar de be schermende lijn, maar niet openlijk voor bescherming partij wordt gekozen Deze leden waren daarom van oordeel, dat het veel beter geweest ware in plaats van een invoerverbod uit te vaardigen, te komen tot verhooging van de in voerrechten. Daardoor zoude ook de schatkist gebaat zijn, die van invoer verboden natuurlijk geen voordeel ont vangt. De staalkaart, waaruit onze tariefwetgeving bestaat, is thans door dezen nieuwen maatregel nog ietwat kleuriger geworden Daarenboven zal naar de meening van deze leden het wetsontwerp weinig effect hebben, nu het zoo laat is gekomen, dat het land reeds met buitenlandsch schoenwerk is volgepropt. Er waren leden die zich niet wilden afvragen, of hetgeen hier wordt voor gesteld in principe goed is Zij waren van oordeel dat er hier een noodtoe stand bestaat, waarin moet worden voorzienom duizenden voor onder gang te behoeden moet hier hulp verstrekt worden. Waar het beginsel is gehuldigd om werklooze arbeiders te ondersteunen, daar is het toch ratio neel om door tijdelijken steun eene industrie in stand te houden, die aan duizenden arbeiders werk verschaft. Enkele leden zouden hunne stem aan het ontwerp geven, omdat zij geen termen vonden tegen de door de andere Kamer genomen beslissing hun veto uit te spreken. Onderscheidene andere leden kon den zich om verschillende redenen niet met|het voorstel vereenigen. In beginsel tegen bescherming, achtten zij het beschermen van artikelen van dagelijksch bedrijf het volgen van eene funeste handelspolitiek Hier werd eene eerste schrede gezet op een verkeer den weg, die zeer ver zoude kunnen leiden en waarop het hoogst moeilijk is terug te keeren Men doet beter in geval van eene crisis in de industrie zich van bemoeiing te onthouden; crisistoestanden moet men laten uit zieken. Bij de wet tot wijziging van het invoerrecht op sigaren gold het geen rechtstreeksche bescherming ge- lijk bij het onderhavig voorstel, maar egalisatie met accijnsverhooging Toen de kartonindustrie in crisis verkeerde, kon de grondstof het ruwe stroo meer loonend worden geëxporteerd naar Engeland dan het product zelf. En die industrie heeft zich toch weder hersteld. De bescherming zal naar het oordeel van de leden hier aan het woord aan de nationale welvaart een knak geven. Nederland toch is aangewezen op transito, terwijl de landbouwindustrie, karton-, aardappelmeel- en suikerfa- brikage, van export leeft. Qroote landen kunnen zich in- en uitvoerbelemme- ringen veroorloven, maar een land als het onze kan dat niet. Zelfs is het gevaar niet denkbeeldig van represail lemaatregelen. Het gevolg van de wet rentie een einde heeft genomen. Wat aangaat den uitgesproken wensch naar eene algemeene machtiging van de Regeering tot het treffen van voor- loopige regelingen in bepaalde geval len zoo hadden eenigen ernstig bezwaar tegen een dergelijke machtiging, al reeds wegens de onmogelijkheid, die behoorlijk te omschrijven. Sommige leden achtten het wets voorstel ook theoretisch niet verdedig b^ar. Immers de mark is sinds maan den stabiel en het afnemen van den export vloeit voort uit de gedaalde koopkracht in het buitenland. Tegen de markenconcurrentie is dus de hulp niet noodig, terwijl bescherming nim mer helpt om afneming van export tegen te gaan. Hoe kan men hulp ver krijgen door den Nederlandschen con sument te dwingen binnenslands te koopen? Die dwang vergroot immers zijne koopkracht niet Dit middel helpt ook de fabrikanten SPECIAAL ADRES VOOR: Qranietwerken, TerrazzQVLoeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 GOEDKOOP. KEURIG. VLUG. Stoomververij en Chem. Wasscherij DE SRALENDE ZON", Tilburg Depóts te Waalwijk 30545 TH. v. D. SANDEN, Grootestraat 145 Neemt U ook eens proef??? (<rrrrr>)\W A A LW U K /'T'? DOOR ERVARING STERK. zal zijn het duurder worden van het schoenwerk. Zij alleen, die voorraden hebben, zullen profijt van de wet trek ken en wel ten koste van de verbrui kers. Een lid was van meening, dat door de wet wel de fabrikanten, maar niet de werkloozen zouden worden gehol pen. Hij verwachtte eveneens, dat zij prijsstijging van het artikel zoude ten gevolge hebben, evenals dat in Zwit serland met eene soortgelijke wet het geval is geweest. Met belangstelling zoude worden vernomen, wat de Re geering hiertegen in het midden zoude brengen Ook de textiel-nijverheid in Lancashire is met een beschermende maatregel niet geholpen geweest. Sommige leden verklaarden zich zoo wel thans als later tegen regelingen als het hier betreft, te moeten verzet ten, omdat zij die in strijd achtten met het welbegrepen algemeen belang in deze tijdsomstandigheden. Ook zij meenden met de hier voorafgaande leden, dat, ondanks de goede bedoe ling van de Regeering, men niet zal kunnen ontkomen aan de consequen ties, waartoe het steunbeginsel, dat in dit wetsontwerp ligt, noodzakelijk voe ren moettot een beroep daarop door steeds meer groepen, dat in vele ge vallen evenmin als thans zal kunnen worden afgewezen, en zoodoende tot eene bestendiging van de duurte voor den consument in het algemeen en van den arbeidersstand in het bijzonder Ook het oogenblik om tot beperking van invoer over te gaan achtte men slecht gekozen, nu de valuta-concur- niet, maar slechts de bezitters van voorraden. Deze voorraden zijn reeds groot, hetgeen vooral ook blijkt uit het niet meer aanzwellen van den im port sinds de indiening van het wets ontwerp. En hoe weerlegt de Minister hetgeen in de Tweede Kamer is op gemerkt door den heer Gerritzen {Handelingen Tweede Kamer 1922/23 bladz. 1993)? Meent de Minister, dat de wet vóór 1 Januari 1924 wèl effect kan hebben, o.a. tot bestrijding der werkloosheid dan behoort Zijne Exellentie, zij het globaal, op te geven hoe groot de schoenenvoorraad hier te lande is en tot hoelang die strekken kan. Ook worde omschreven, wat de Minister als normalen invoer beschouwt, wijl men immers het .abnormale" bestrij den wil. Eveneens wenschten de leden hier aan het woord gegevens te ontvangen omtrent de winsten der fabrikanten in de voor hen gunstige jaren. Deze leden meenden, dat uit het verschaffen van deze gegevens geen lang uitstel behoefde voort te vloeien; trouwens dit ontwerp is reeds twee maanden aanhangig. Men verlangde ook gaarne de cijfers te vernemen van den schoenenu^voer in 1917—'19, gewicht en waarde, ten einde te kunnen nagaan, of ook uit het wegvallen daervan schade is voort gevloeid. Verder werd gevraagd, welke waar deberekening gevolgd is voor het be drag van f 1.648 833, gegeven in de Memorie van Toelichting bladz. 2, invoer in 1913 De leden, die deze vragen stelden, waren van gevoelen, dat deze wet niet zal helpen Ware de schoenenindustrie en werkelijk juist deze alleen aangewezen voor hulp wegens buiten gewone omstandigheden, dan zoude naar hunne meening steun aan indi- vidueele ondernemingen, natuurlijk na openlegging harer boeken, veel minder gevaarlijk zijn. Deze tegemoetkoming zoude zich ook veel minder leenen tot politiek corruptieve invloeden, waar voor het thans voorgelegde stelsel de deur opent. Ook voorstanders van dit wetsvoor stel, zeiden deze leden, achten het niet doeltreffend, mede wegens den termijn van 1 Januari, waarop de wet zal ophouden te werken Maar die voorstanders geven ook reeds te kennen dat andere takken van industrie nu ook rechten krijgen op ondersteuning en dat de geldigheid der wet verlengd moet worden. Bedoelde de regeering dit ook, dan, zoo zeiden deze leden, is deze schijnwet een zeer onoprechte methode, waartegen zij protest aan- teekenden. Tegen dit betoog werd opgemerkt, dat er geen sprake van is, als zoude de valuta concurrentie tot het verleden behooren. Men heeft een stijging ge zien van den mark van 0 6 cent tot 1.2 cent per honderd maar die stijging is door steun der Rijksbank geschied en wordt met veel moeite volgehouden Blijkens het algemeen gevoelen der pers was eerder binnenkort weder een aanzienlijke daling te verwachten en is die dan ook reeds ingetreden. En zoo geschiedt het telkens opnieuw, dat de Nederlandsche Nijverheid weder ernstig gefnuikt wordt, niet alleen ten gevolge van de daling van de mark, maar evenzeer van die van den frank De leden, hier aan het woord, had den gaarne gezien dat de Regeering over de geheele lijn eene welbewuste welvaartspolitiek zoude gaan voeren, liever dan deze incidenteele hulp te verleenen, maar zij achtten wat de re geering thans tracht te bewerken beter dan niets te doen en daardoor een geheele streek, een aanmerkelijk deel eener provincie, te laten ten ondergaan Verder blijkt uit de hiervoren aan gehaalde cijfers over 1913, dat in normale tijden zeer weinig schoenwerk namelijk voor f 1.600.000, werd inge voerd tegen een ongeveer even grooten uitvoer en dat deze industrie dus de fcinnenlandsche markt noodig heeft en men gaarne vanhaar voorbinnenlandsch gebruik kocht. Zoude het nu geen dwaasheid zijn, om teneinde eenige jaren gelegenheid te geven goedkooper te koopen, een belangrijke nijverheid ten ondergang te doemen Het systeem van individueele steunverleening, waar voor deze leden niets gevoelen zoude er recht toe leiden dat pressie werd uitgeoefend, en dat den meest handi gen die steun verleend zoude worden. Men gaf toe, dat de duur der wet kort is en men schreef dit toe aan de groote bescheidenheid der Regeering, om op dit gebied naar voren te treden. Men zoude aan een langeren termijn de voorkeur gegeven hebben. Intusschen zal bij nuttige werking de wet kunnen verlengd worden. Vele leden waren van oordeel, dat ten aanzien van dit ontwerp wet ge worden, het gevaar van bestendiging der duurte voor de verbruikers minder te duchten viel, èn wegens den korten duur gedurende welken de wet za' werken, én wegens den in den lande aanwezigen grooten voorraad. De opmerking werd tenslotte ge maakt, dat het moet worden toegejuicht dat deze aangelegenheid thans behoort tot den werkkring van den minister van Arbeid, Handel en Nijverheid. Men achtte het wenschelijk dat de leiding van de geheele economische politiek bij dien bewindsman berustte en niet een deel daarvan bij den mini ster van Financien. Aldus vastgesteld den 25sten April 1923 STEGER. SMITS. SL1NQENBERO. WITTERT VAN HOOGLAND. VAN BASTEN BATENBURG. Onze dure Spoorwegen. De Tijd (r.-k.) schrijft De ontvangsten der Nederlandsche Spoorwegen hebben in 1922 bedragen t 175.388,760 09 tegen f 194 223,495.08 in 1921 Dus afgerond negentien mil- lioen minder. Dit cijfer geeft te denken. Zouden er met lagere tarieven geen betere resultaten te bereiken zijn Want in vergelijking met het buitenland zijn onze tarieven toch schandelijk duur. Een enkel voorbeeld Een kaartje Amsterdam Parijs kost f 16 90 voor tweede klasse en f 10.85 voor derde De reis Amsterdam—Roo sendaal (afstand 144 kilometer) kost resp f7 en f 4 80. Voor de reis Roo sendaal Parijs, een afstand van 388 kilometer, betaalt men dus enkel f9 90 voor tweede en 6 05 voor derde klasse. Met andere woordenwanneer de spoorwegen van Amsterdam tot Parijs onder Nederlandsch beheer werden geëxploiteerd, dan zou de reis van Amsterdam naar de Fransche hoofstad Tafstand 533 kilometer) niet 16 90 en 10 55 maar f 26 voor tweede en f 17 35 voor derde klasse kosten. Het is begrijpelijk, dat de vreemde ling, die voor een reis tweede klasse van Parijs tot aan onze grens slechts f9 90 betaalt, en wien men f7 voor den veel korteren afstand van Roosen daal tot Amsterdam vraagt, het gevoel heelt, dat hij wordt afgezet Hij zal zich dan ook wel tweemaal bedenken, alvorens de reis naar onze hoofstad te ondernemen En het ligt voor de hand, dat de bevolking van onze zuidelijke provinciën, die f 7 moet betalen om eventjes naar Amsterdam te sporen en die voor de helft naar Brussel en voor een tientje naar Parijs kunnen, in zui delijke richting der goedkoopen uitweg zoeken. Met het gevolg, dat vele Nederlan- ders in dezen tijd van malaise thuis blijven, dat anderen bij voorkeur zoo gauw mogelijk de grens overwippen om in het buitenland hun geld te ver teren, en dat de vreemdeling, die niet volstrekt noodzakelijk ons land moet bezoeken zich wel zal wachten om een reisje op Nederland's peperdure spoorwegen te ondernemen. En wanneer bij slot van rekening de ontvangsten onzer spoorwegen over één jaar met eventjes negentien millioen terHgloopen, behoeft niemand zich hierover te verwonderen. De Echo van het Zuiden, Waalwyksche rn Lanjrstraatsfhf Courant, Dit blad rencbUmt WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden U26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden ens., franco te «enden aan den Uitgever. 20 Prijs der Advertentita cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentlfin moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk oor ln ons bezit zijn. n/v.J.GRUNO GRONINGEN den Tenlioé-de Leiier. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEN OU'l'J'J WltOfTgJ =3=333

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1