DE EMMIE ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch, Tweede Blad. Gemeenteraad Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Numm. 48. Zaterdag 30 Mei '23 SPRANG-CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente op Maandag 28 Mei des middags ten 3 uur ten raadhuize der voormalige gemeente Capelle. Voorzitter Edelachtb. heer C. Meijer. Ongeveer kwart over drie uur opent de Voorzitter de vergadering en heet allen welkom. Aanwezig zijn alle leden. Alvorens de notulen worden voor gelezen stelt de Voorzitter aan de orde: 1. Beëediging van den Gemeente- Ontvanger. De Voorzitter zegt dat de borgtocht bij den Notaris is gepasseerd zoodat de beëediging kan plaats hebben. De heer van Santen legt vervolgens de bij de wet voorgeschreven eeden in handen van den Voorzitter af. Voorzitter. Mijnheer Van Santen, ik feliciteer u nogmaals met Uwe benoe ming en ik hoop dat het U gegeven moge zijn om deze betrekking nog lange jaren onder de beste omstandig heden te vervullen en U alzoo in het belang van Sprang—Capelle zalt kun nen werkzaam zijn. Van Santen. Ik dank U, mijnheer de Voorzitter, voor deze waardeerende woorden en den Raad voor het in mij gestelde vertrouwen. Ik geef U de ver zekering dat ik steeds mijn best zal doen om de belangen van de gemeente Sprang—Capelle, daar waar het op mijn weg ligt, te zullen behartigen. Daarna worden de notulen van de twee voorgaande vergaderingen voor gelezen, welke onveranderd werden goedgekeurd en vastgesteld. 2. Ingekomen stukken. Schrijven van de heeren Middelkoop, Van der Hoeven en Kerst, houdende de mededeeling dat zij hunne benoe ming als lid van de schattingscommis sie aannemen. Schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling dat het besluit van den Raad tot wijziging van de begroo ting van voormalig Vrijhoeve Capelle, is goedgekeurd. Schrijven van de gemeente Smilde, houdende het verzoek om aan een door haar aan de Regeering gezonden motie betreffende de berekening over het inkomen van 3 jaar, adhaesie te willen betuigen. Voorzitter. Burg. en Welh. stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Met algemeene stemmen wordt daartoe besloten. Schrijven van de vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs te Waalwijk. De vereeniging verzoekt voor 1922 alsnog een bijdrage van f 50 voor iedere uit deze gemeente komende leerling. Tevens verzocht ze voor de volgende jaren om eenzelfde subsidie. Voorzitter. Burg en Weth. stellen voor wat betreft het verzoek voor 1922, om afwijzend te beschikken en voor wat betreft 1923 dit adres te be handelen bij de vaststelling van de begrooting. Middelkoop. Hoeveel leerlingen zijn er in deze gemeente die daar het onderwijs volgen. Voorzitter Het adres is oorspronke lijk bedoeld geweest voor Sprang Hoeveel leerlingen er uit Sprang Capelle daar ter schoon gaan weet ik niet precies. Ik weet wel dat er in 1921 uit Sprang 11 de school be zochten en in 1923 9 leerlingen. Michael In Capelle zijn er dit jaar geen geweest die de school daar bezochten Zou het niet beter zijn de memorie van toelichting eerst voor te lezen bij de behandeling van de begrooting. Voorzitter Ja, dat is de bedoeling Misschien weten wij dan ook het juiste getal leerlingen. In Vrijhoeve- Capelle zijn er 2 geweest. M Rijken. Mogelijk dat er, nu de Rijksnormaalschool is opgeheven, er meer van dat Onderwijs gaan profi teeren Ik ben er wel voor om het adres bij de vaststelling van de begrooting te behandelen, dan weten wij misschien ook het juiste getal dat daar uit deze gemeente de school bezoekt. Met algemeene stemmen wordt aldus besloten. Voorzitter. Dan zijn er nog enkele ingekomen stukken die de school kwestie betreffen. Het beste is deze te behandelen bij de beslissing om de gevraagde school. Het beste zal zijn alles maar in een vergadering te behandelen Aldus wordt goedgevonden. 3 Voorstel van Burg en Weth. tot het in erfpacht uitgeven van grond aan de firma Gebr. Konings te Capelle. De Voorzitter zegt te mogen ver onderstellen dat alle leden de stukken hebben ingezien, Ter vergemakkelijking laat hij onder de leden nog een terein- schets circuleeren. Adressanten wenschen een stukje grond, gelegen ten Noord-Westen van de haven, zoowat bij de Kuil aan het eind in erfpacht te hebben. De heer Rijken meent dat het 't terrein is dat gereserveerd is voor woonwagens achter het terrein van den heer Sneep Dit terrein is eigen dom van den heer Sneep, maar dat is zoo, dat, heeft de gemeente het noodi', ze het dan kan nemen. Als dit terrein wordt bedoeld, dan is het 't opgehoogde terrein, maar wat zal men dan doen met dat stukje van 2 3 M. dat nog niet is opgehoogd. Voorzitter. Wat door adressanten gevraagd is, is het opgehoogde deel en dat staat op den legger als toebe- hoorende aan de gemeente. De heer Rijken kan thans niet precies zeggen, hoe de zaak daar in elkaar zit, doch hij acht het gewaagd om thans een besluit te nemen, want naar zijne meening kan de gemeente het niet in erfpacht geven wijl ze daartoe het recht niet heeft. De Voorzitter zegt dat de schets vanaf de kadasterkaart is geteekend. De heer Rijken vraagt wat men dan met het onopgehoogde deel zal doen. Nooit zal men daaraan iets meer hebben. Middelkoop. Kan het ook aan de andere zijde De Voorzitter zegt dat juist het uiterste gedeelte is genomen om alles zooveel mogelijk te vrijwaren van stof. De heer Michael zegt dat er een cokesbrekerij in ondergebracht zal worden. Feit is het nu dat de aan grenzende perceelen er veel last van zullen ondervinden. Hij heeft elders eens naar eene dergelijke inrichting gekeken, omdat hij veel voelt om de industrie te bevorderen, mits de fa brieken of werkplaatsen goed zijn in gericht, opdat anderen daarvan geen last hebben. Wordt hier vergunning verleend, dan zou het 't beste zijn dat in een ge sloten gebouw de werkzaamheden worden verricht, opdat de stof niet overal heenvliegt. Voorzitter. Er wordt hier een loods opgetrokken waarin men de machines zal plaatsen. In Moerdijk heb je ook een dergelijke inrichting staan en nog wel tusschen de huizen in en die geeft geen stof. Michael, ik heb er ook een gezien, maar die gaf wel stof. Als het in een gesloten ruimte wordt gedaan, dan kan de stof zoo niet ronddwarrelen, waar door de omliggende eigenaren er last van hebben. Kerst. De onderneming valt onder de Hinderwet, dus wordt in dergelijke gevallen vanzelf voorzien. De Voorzitter brengt de terreinschets nogmaals ter tafel en zegt dan dat het de bedoeling is om dat deel in erfpacht te krijgen wat voor de woonwagens is gereserveerd. De heer Rijken geeft nogmaals in overweging om eerst nog eens grondig te onderzoeken hoe het daar met die perceeltjes grond in elkaar zit, teneinde moeilijkheden te voorkomen. De heer Middelkoop zegt dat, indien het terrein van den heer Sneep is, deze het aan adressanten zou kunnen verhuren, als de Raad besluit daarvan, van het recht, afstand te doen. De heer Rijken weet zich nog te herinneren dat deze regeling aldus heeft plaats gehad om grint te kunnen bergen alsook om, als er eens industrie kwam, terrein daarvoor te hebben. Hij weet nog goed dat de gemeente het terrein is ontgaan omdat in den raad de som die er voor zou worden gegeven, was genoemd. Spr. zelf heeft daar altijd veel spijt van gehad dat het toen zoo is geloopen en zelf zou hij er een paar honderd gulden privé voor over hebben gehad als het toen anders was geloopen. Ook weet hij nog dat betreffende deze aangelegenheid nog verschillende besluiten bestaan welke zullen moeten worden ingetrokken. Om dat alles durft hij Burg. en Weth. in overweging geven alles nog eens goed te onder zoeken. Wordt met algemeene stemmen be sloten het voorstel van Burg. en Weth. aan te houden tot eene volgende ver gadering 4. Voorstel van Burg. en Weth. tot verkoop van grond aan de N.V. Adri- anus Oerlemans en Zonen, handel in fourages, hout- en bouwmaterialen te Vrijhoeve-Capelle. De Voorzitter zegt dat naar aanlei ding van het in de vorige vergadering genomen besluit hij het te verkoopen perceel door twee deskundigen heeft laten schatten. De schatting heeft plaats gehad en de deskundigen ramen de waarde op f 3500. Het land is groot 43'/2 are. Middelkoop. Slechts. M. Rijken. Dat is zoo wat f 8000 per bunder Voorzitter. Schatters zijn geweest de heeren W. B. Rijken en v. d Hoeven- van Wijlen. Ik kan de heeren mededeelen dat ik een der firmanten heb gesproken en deze wist reeds voor welk bedrag men het land had geschat. Hij zei mij dat ze nu maar van de koop af zagen als dat voor dien prijs moet worden ver kocht. De heer Middelkoop zegt dat door hem een daarnaast gelegen perceel, groot 2 bunder 14 50 is opgeveild. Door derden is toen geboden f 4770 zoodat, indien de gunning zou hebben plaats gehad daarvoor zou zijn betaald f 5278 dus, vergelijkend met dit per ceel zou gezegd kunnen worden dat het toen, ruim een jaar geleden f2460 zou hebben opgebracht. Spreker meent dat f 3500 te hoog is. De Voorzitter zegt dat het perceel over de laatste 10 jaar gemiddeld f 370.90 heeft opgebracht. Oerlemans Dat is niet de opbrengst van het te verkoopen perceel. Dat is Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Tegenover 't Electriciteit. Station. Telef. No. 896. Wel zouden Burg. en Weth. als voor waarde willen stellen dat de kade de opbrengst van'het geheele perceeU steeds op voldoende hoogte ten wat ongeveer driemaal zoo groot is. genoegen van het polderbestuur De opbrengst van het voorste stuk moet worden gehouden, bedraagt nog niet het derde deel. j De heer Michael geeft in overweging Voorzitter. Dat is aan het voorste dat ook maatregelen worden getroffen Waardland. 1 dat het jaagpad voor de schippers er Oerlemans. Dat is van dat deel van blijft Labbegat tot aan de Oudestraat. Daar- j Middelkoop. Dat pad is aan de 't er maar een klein deel andere zijde De heer M. Rijken zegt dat het wel geheele stuk land wordt gebruikt, doch dat men het recht daartoe niet heeft Indertijd is gezegd achter is meer van. Vroeger is dat verkocht voor f 3750 De heer M. Rijken meent dat dit voor heden ook veel te weinig zou zijn en dat men daarom daarmede geen rekening kan houden Voorzttter. De schatters hebben het zoo geschat omdat het op de eerste plaats zeer goed land is en op de tweede plaats omdat het bouwterrein, althans industrie-terrein is. De heer Michael wijst er op dat het terrein geen uitweg heeft en daar door te minder waarde heeft. Gaat men van de opbrengst de polderlasten en andere onkosten nog eens aftr kken, dan blijft er niet zoo heel veel meer over. Spr. kan zich goed vereenigen om de prijs te brengen op f 2600, wat, zooals door den heer Middelkoop is gezegd, overeenstemt met de anders geldende prijzen. Ook moet in het oog worden gehouden dat het industrie- j keuring terrein aan de haven is gelegen en er allicht meer schepen in de haven zul len komen waarvan de gemeente dan ook van profiteert. dat de kade daardoor te veel werd benadeeld en het polderbestuur dien tengevolge moeilijkheden kreeg. Michael Het terrein wordt daar gekocht. Nu is mijn bedoeling meer dat de schippers daar kunnen en mogen blijven loopen, want langs dien kant loopen ze heel dikwijls als ze hun schip met een stok voortduwen. De heer Oerlemans heeft er geen bezwaar tegen dat aan de N.V. wordt gevraagd nogmaals een bod te doen. De heer Michael vreest dat zulks niet veel zal uithalen. De heer M. Rijken durft betwijfelen of men dan het besluit zal goedgekeurd krijgen. Het land is geschat door twee deskundigen en om het dan voor heel wat minder te gaan verkoopen, zal naar zijne meening, nooit de goed kunnen wegdragen. Hij wil gaarne de industrie mede helpen be vorderen, maar er moet een fatsoenlijk bod worden gedaan en er moet geen misbruik gemaakt worden door te zeggen Het verwondert den heer Rijken dat er is geen uitweg Spr. weet nog niet wordt gezegd dat aan dat terrein geen uitweg is. Overigens zou hij de firma Oerlemans een bod laten doen en verder niet gaan liggen marchandeeren. Voorzitten Mij is door een der fir manten gezegd dat ze de helft wil geven van wat nu gevraagd is. Ze kan zich zonder dat terrein nog wel redden. Oerlemans. Dus was men bereid f 1750 te geven. Voorzitter Ja M. Rijken. Dat is weer veel te laag. Ik b«n er ook voor om de industrie te helpen bevorderen, maar dan moet alles niet veel te laag worden gesteld. Voorzitter. Het beste zal zijn dat wij de heeren nog eens hooren De heer Oerlemans zegt dat als de raad zich op het standpunt stelt de industrie te willen bevorderen, dat dan niet de hoogste prijs voor het land moet worden bedongen. Hij meent dat men hier aardig tevreden mag zijn in dien men het land schappelijk kan verkoopen. Andere plaatsen, b.v. 's-Bosch, geeft gratis industrie-terrein. Dit hier nu te doen is wel de bedoe ling niet, maar toch moet men met den verkoop schappelijk willen zijn en geen exhorbitant hoogen prijs gaan vragen Er mag ook nog wel eens aan worden gedacht, dat vooraleer het terrein voor industrie-terrein in orde is, er een duizend gulden onkosten aan moeten worden gemaakt, aange zien het land tot aan den kruin van den dijk moet worden gelijk gemaakt. Als dit alles in aanmerking wordt ge nomen, dan komt men met den prijs ver boven de handelswaarde en ver boven de naast gelegen panden. Michaels. Dit terrein heeft meer waarde dan die andere. Oerlemans. Als het verkocht moest worden, zou het nooit zooveel op brengen. 't Blijft hooiland. Ik acht het voor de gemeente een voordeel als het zoo kan worden verkocht. De heer M Rijken wil nogmaals verklaren dat hij de industrie gaarne wil helpen, maar deze moet niet willen profiteeren van iets door te zeggen dat het perceel geen uitweg heeft. Daar wordt z.i. nu al te veel op aange drongen. Oerlemans. Zoo houdt men het toch 50 pCt. boven de waarde. M. Rijken. Dat zegt Udat zeg ik niet. De Voorzitter acht het 't beste met de firmanten nog eens te praten en een bod te laten doen. De heer J. Rijken geeft in overweging om, wordt het verkocht, het vroegere gepasseerde ook in de acte te laten doen opnemen. De Voorzitter merkt op dat zulks niet mogelijk is wijl men dan over een anders terrein zou moeten komen. of dit zoo wel is, ook al wordt het nu als zoodanig door sommigen aan genomen. Voor hem is zulks nog een groote vraag wijl hij weet dat het geheel vroeger in handen is geweest van een eigenaar. Het is afkomstig van G. Vermeulen. Wordt besloten de N.V. alsnog in de gelegenheid te stellen om een bod te doen en het voorstel van Burg. en Weth aan te houden tot een volgende vergadering. 5. Aanbieding van rapport met teekening inzake de oplossing der raadhuis-kwestie met voorstel ter zake van Burg. en Weth. Burg. en Weth. stelllen voor over te gaan tot aankoop van het huis van den heer J. F. Koole voor de som van f 13000 en dan een geldleening aan te gaan groot f 16000 tegen een rente van 6 pCt. en ieder iaar f 500 af te lossen te beginnen in 1924. Voor de noodige veranderingen aan te brengen wordt geacht noodig te zijn een bedrag van van f 3000. De 2e oplossing zou zijn het bouwen van een geheel nieuw raadhuis, waar van de kosten zijn geraamd op, als alles gelijkvloers wordt gemaakt, f18000. ongeacht den grond. De 3e oplossing zou zijn het ver bouwen van het oude Raadhuis van voormalig Vrijhoeve Capelle. Dit echter wordt ontraden. Door een deskundige, de heer G. van Huiten te Waalwijk, zijn daarop de oude gebouwen als slooperswaarde ge schat. Het oude Raadhuis te Sprang is geschat op f 1000, dat van Vrijh- Capelle op f 800 en dat van Capelle op f 15' 0. Vervolgens laat de Voorzitter de teekeningen nogmaals onder de leden circuleeren. M. Rijken Het kan me niet schelen al wordt er een mooier raadhuis ge bouwd dan het paleis van den Dam, als het maar geen geld kost, als wij maar niet moeten betalen. Het is ongehoord om, alhoewel we hier een goed Raadhuis hebben, daar een huis zoo duur te gaan koopen. Voorzitter. Burg. en Weth zijn, naar aanleiding van het besluit van de vorige vergadering, met plannen gekomen. De heer M. Rijken zegt in een voor vorige vergadering zijn meening te hebben gezegd en daarom van plan te zijn geweest er heden niets meer over te zeggen. Op dat eerst genomen besluit wil hij terugkomen omdat de zaak hem van te groot belang voorkomt. De 3 gemeenten zijn bijeengevoegd om be zuiniging te verkrijgen en dan is het z.i. onverantwoordelijk, om daar waar men hier een goed raadhuis heeft, een ander te gaan koopen en alzoo met het geld te smijten Hij zal dan ook tegen alles stemmen en zoo zijn ge zondheid het toelaat, zal hij zijn best doen om dat alles te verijdelen. (Bra- vo's op de tribune). Voorzitter. B. en W. zijn met een voorstel gekomen omdat de raad zich heeft uitgesproken dat het raadhuis in het centrum behoort te staan en daar om zijn ze met dit voorstel gekomen. Wij hadden geda-ht dat men, door het huis van den heer Koole te koopen op de goedkoopste manier klaar zouden komen. Wanneer de drie gemeenten over 33 jaar geen f 500 kunnen betalen daar voor, dan ziet het er al heel treurig uit. De heer M. Rijken kan niet gelooven dat de zaak heelemaal voor f 16000 gereed zal komen, dat wordt maar ge zegd om de zaak lekker te maken. Nu zal dat huis van Koole worden ge kocht en later zal dan blijken dat het toch niet aan de verwachtingen beant woordt, zoodat dan toch een nieuw raadhuis zal moeten worden gebouwd. Men heeft hier een raadhuis de ge meente waardig en waarom nu in een tijd als waarin men op 't oogenblik leeft, een nieuw gaan koopen Ik ben, zegt spr., ter vergadering gekomen al hoewel ik daar nog niet geschikt voor ben, doch ik heb gemeend mijn stem te moeten verheffen tegen een derge lijk optreden Voorzitter. Het raadhuis hier zou foch ook vergroot moeten worden want de ambtenaren kunnen zoo onmogelijk behoorlijk werken terwijl er voor den Secretaris niet eens een kamer is. En in Vrijhoeve-Capelle verandering te gaan aanbrengsn zou geld weggooien zijn De heer Michael zegt in een vorige vergadering, toen over de wenschelijk- heid is gesproken om den zetel naar het centrum over te brengen, er op gewezen te hebben dat, zoo lang de finantieele toestand was als nu, hij tegen elke groote uitgaaf is en zeker uitgaven die niet direct noodzakelijk zijn Hij kan zich dan ook niet veree nigen met het voorstel van Burg. en Weth. om alhoewel direct nog geen oud huis, dit te gaan aankoopen. Stellig zal blijken bij het verbouwen daarvan dat men hoogere kosten zal krijgen dan nu is opgegeven. Men ziet het nu reeds dat het bouwen van een nieuw raadhuis, weinig meer zal kosten en dan krijgt men iets zooals men het wil hebben terwijl dan alles nieuw is ook. Spreker zou daarom willen zeggendoet voorloopig niets en laat men het zoolang maar doen met dit raadhuis en wachten met het bouwen totdat een betere tijd is aan gebroken. Is de tijd later eens beter, dan kan ook een behoorlijker raadhuis worden gemaakt dat aan alle eischen voldoen. Spr. zou aan dit raadhuis ook geen veranderingen willen zien aangebracht en met alles willen wachten totdal de toestand beter is. Voorzitter. Dat huis van Koole is niet oud, ik denk zoowat een jaar of tien Oerlemans. Neen, het is in 1901 gebouwd Voorzitter. Zoo, dus 22. De heer Oerlemans zou, al is het op een andere grond dan de vorige sprekers, niet over willen gaan tot aankoop van het huis van den heer Koole. Uit de begrooting van den deskundige blijkt dat het verschil tusschen een nieuw raadhuis en het aan te koopen huis al zeer gering is en per jaar nog geen 10 pCt. meer zal bedragen. Hij zou daarom willen voor stellen dat eerst behoorlijke plannen van een nieuw raadhuis worden ge maakt. Liever had hij gezien dat het bestaande in orde kon worden gemaakt doch dit schijnt niet te gaan en daarom zou hij volledige plannen van een nieuw raadhuis willen hebben. De heer Michael kan zich met het voorstel van den heer Oerlemans niet vereenigen. Hij zou voorloopig niets willen laten bouwen en zien dat men zich nog wat tevreden stelt met het oude raadhuis van Capelle, wat in ieder geval een presentabel raadhuis is. Dat iedereen zich wat moeite getroosten en wat verder loope. Voorzitter. Wordt het voorstel van den heer Oerlemans gesteund. De heer van Willigenburg zou eerst t j;i1 «1 tirnf/4 Uat

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5