TBTW BET ZII1K Tweede Blad» Provinciaal Nieuws Nieuws uit Kaatsheuvel Numm. 49. Woensdag 6 Juni '23 Mededeelingen der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk. Ten aanzien van het Handelsregister valt het volgende mede te deelen. Het aantal dossiers bedroeg op 31 Maart 1922 1030. In den loop der 9 maanden nam dit aantal met 186 toe, zoodat op 31 December 1922 1216 zaken waren ingeschreven. De belangstelling voor het Handels- register nemen gaandeweg toe. Was het aantal der inzagen en der afgege ven uittreksels in 1921 nog onbetee- keneud, in de 9 maanden van 1922 werden 263 inzagen verstrekt en wer den 27 uittreksels afgegeven De eerste maanden van 1923 toonen een nog sterker toename. Algemeene beschouwingen. Groothandel en groot-nijverheid. De algemeene toestand van handel en nijverheid was binnen het ressort onzer Kamer over het afgeloopen jaar buitengewoon slecht. De schoen- en ledernijverheid en wat daarmede samen hangt, de leder- en fourniturenhandel, de handel in huiden en looistoffen leveren in het gebied der Kamer de voornaamste bronnen van bestaan op. De toestand in deze branche was aller ellendigst Zette 't jaar 1922 reedsslechtin.de toestand werd gaandeweg erger en einde 1922 lagen leerlooierijen en schoenfabrieken stil of werkten met een sterk ingekrompen productie. Van welken invloed deze geweldige inzin king is op alle lagen der bevolking, waarvan de welvaart voor het grootste deel afhankelijk is van den bloei dezer beide takken van industrie, wordt het beste gedemonstreerd door enkele sprekende cijfers. Waalwijk telt even 9000 inwoners. De schoen- en lederindustrie en wat daarmede verband houdt, is zoo goed als de eenige bron van bestaan. Er is een flinke middenstand de boerenstand is in hoofdzaak aangewezen op melkerij voor de consumptie. Het aantal ar ei ders in de schoen- en lederindustrie bedroeg «inde 1921 volgens het ge meenteverslag 1878 Op 1 December 1922 is het aantal werkloozen in deze gemeente geschat op ongeveer 1200. Daaronder zijn dan begrepen de ge deeltelijk werkloozen, die onder een wachtgeldregeling „vallen. Het juiste cijfer van het aantal .werkloozen is niet vast te stellen. Beschikt kan wor den over het aantal ingeschrevenen bij het plaatselijk correspondentschap der arbeidsbemiddeling. De aangifte voor deze inschrijving is verplichtend voor hen die uitkeering ontvangen uit werk lozenkassen of krachtenssteunregeling. Tal van werkloozen vallen daarvoor niet in de termen zij melden zich ook niet aan hij het correspondentschap, omdat dit orgaan bij de algemeene malaise toch, op een hooge uitzonde ring na, niet in staat is plaatsing te bezorgen. Daarnaast kan worden be schikt over het aantal uitkeeringen krachtens de wachtgeldregeling. De rest moet worden geschat Wij hebben kunnen ervaren, dat de Regeering niet beschikt over voldoen de op deze wijze verzamelde gegevens omtrent den omvang der werkloosheid in de schoen- en lederindustrie. Als regel zullen, naar wij meenen, bij haar slechts voorhanden zijn de cijfers der arbeidsbeurs, die, zooals wij hebben aangetoond, op volledigheid allerminst aanspraak kunnen maken. Wij zullen hierna aantoonen, dat een schatting op 1200 werkloozen vrij nauwkeurig is geweest. De werkeloosheid heeft dus onder de schoen- en lederbewerkers in de gemeente Waalwijk einde 1922 het ontstellende cijfer van ongeveer 64 pCt bereikt; 2/3 der arbeiders was dus werkeloos. Wij waren in staat na te gaan, wat in een der eerste weken van Januari 1923 in de schoen- en lederfabrieken in voormelde gemeente aan arbeids loon werd uitgekeerd en wat bij den zelfden loonstandaard zou zijn uit betaald, wanneer de bedrijven met normale productie zouden hebben kunnen werken. Uitgekeerd werd rond f 18.000, terwijl bij normale productie zou zijn betaald ruim f45.000. Er werd dus nog slechts iets meer dan 1 /s verdiend van wat normaal zou zijn te halen. Deze cijfers stemmen overeen mei de schatting van het aantal werk- loozen, hierboven gegeven. De gevolgen voor de finantieele positie, zoowel van de ingezetenen als van de gemeente, liggen voor de hand. Alleen de arbeidersbevolking heeft wekelijks rond f 27.000 minder te verteren. Dat beteekent armoede in de meeste arbeidersgezinnen dat betee kent een dreigende catastrophe voor den neringdoenden middenstrand, Het spreekt van zelf, dat de koop lust en maar al te vaak de koopkracht van den werkgever in evenredigheid vermindert, en evenzeer die van wat buiten de arbeiders van dé schoen- en lederindustrie leeftde leder- en four- niturenhandelaar, de commissionnair, de agent, de expediteur, kortom nage noeg de gansche bevolking. Als belastingobject is het inkomen van den arbeider bij dezen stand van zaken uitgeschakelddat van den werkgever zal evenmin eenig gewicht in de schaal kunnen leggen en even eens niet dat van den winkelstand. Dit brengt voor de finantiën der gemeente zeer groote moeilijkheden mee. Niet alleen, dat de belastingbron opdroogt, doch daarnaast is de ge meente gedwongen tot zeer groote uitgaven voor wachtgeld- en steun regelingen. De bestrijding derfinantieele gevolgen van de werkloosheid heeft in de ge meente Waalwijk over 1922 de gemeen schap reeds ongeveer gekost f 210 000. Ook in de gemeente Dongen is de schoen- en ledernijverheid nagenoeg de eenige bron van bestaan. Het aantal lederfabrieken en leer looierijen bedraagt 51, dat der schoen fabrieken en schoenmakerijen 28 met een normale wekelijksche productie van 4700 huiden en 17.300 paren schoenen. Van de 1641 arbeiders in beide takken waren einde December 19z2 1138, dus ruim 69 pCt. Aan Arbeids loon werd in de laatste week van December 1922 22.302 gulden minder uitbetaald dan normaal. Uit een aan dit verslag als bijlage toegevoegde tabel, waarin een nauwkeurig beeld wordt gegeven van den omvang der werkloosheid in die gemeente en de finantieele gevolgen daarvan, blijkt, dat in de periode Juni - December 1922 f 534 575 minder arbeidsloon is uit betaald. Ook in de gemeente Loonopzand— Kaatsheuvel was de toestand al even ongunstig. De aldaar ingestelde enquête omtrent de werkloosheid is niet geheel volledig, omdat niet van alle bedrijven de nuodige gegevens konden worden verkregen. 21 fabrieken verstrekten geen en 6 onvolledige opgaven, Het onderzoek liep dan ook slechts over 36 schoenfabrieken. Hoewel het zeer te bejammeren is, dat uit deze gemeente geen volledig overzicht kan worden verkregen, spreken toch de verzamelde cijfers voldoende om zich ook een beeld van den toestand in die gemeente te vormen. In de genoemde 36 schoenfabrieken zou de productie over een half jaar normaal bedragen ongeveer 300.000 paren. In het 2e halfjaar is echter slechts een productie gemaakt van 78.000 paren, een inkrimping dus tot op ongeveer '/4 van de normale. Zou bij een normale productie in 1922 ongeveer f 800.000 aan arbeidsloon zijn uitgekeerd thans heeft dat slechts bedragen ongeveer f 490.000. Dit cijfer zou nog belangrijk lager zijn geweest, wanneer niet de meeste werkgevers ook bij eene sterk verminderde pro ductie het grootste deel van hun perso neel zoo lang mogelijk in hun bedrijf hielden. Een onderzoek bij een viertal looie rijen ingesteld gaf aan, dat door beperkte productie op f 90.000 arbeids loon in 1922 f40.000 minder-werd uitgegeven. Het bestuur der gemeente Drunen, waar de schoenindustrie eveneens van beteekenis is, rapporteerde dat in het begin van 1922 op de meeste fabrieken en bij de handwerkers over het algemeen nog al eenig werk was, doch dat in het tweede halt jaar bijna alle fabrieken geregeld stil lagen en de handwerkers ook zoo goed als niets meer te doen hadden. Zooals uit het hierna volgend verslag omtrent den toestand van de schoen en ledernijverheid in het bijzonder zal blijken, moet de malaise in de beide takken nagenoeg uitsluitend worden toegeschreven aan de concurrentie van uit de landen met lage valuta. In het algemeen is overigens de binnen het ressort onzer Kamer on gunstige toestand van handel en indu strie veel meer veroorzaakt door de abnormale valuta verhoudingen, waar door eenerzijds invoer in de hand werd gewerkt en anderzijds export on mogelijk werd gemaakt, naast de door het buitenland getroffen invoerbelem- meringen, dan wel door de wereld- malaise zelf. Een uitzondering hierop maakt wel de scheepbouwindustrie, die door de verminderde koopkracht van het buitenland en vooral door de slapte in het vervoer te water te lijden had. Van verschillende zijden wordt voor den opbloei der industrie mede een ernstige belemmering gezien in de hooge tarieven der spoorwegen, van post, telegraaf en telefoon, de lasten die op de bedrijven worden gelegc voor diverse sociale wetten, maar vooral de beperking van den arbeids tijd, die, naar de ervaring leert inplaats van een intensieve productie, in he algemeen een vermindering der pro ductie heeft gebracht, relatief grooter dan de vermindering van den arbeids tijd De faciliteiten die met betrekking tot den arbeidstijd in sommige indu strieën worden toegestaan worden onvoldoende geacht om eenige verbe tering van beteekenis te kunnen bren gen. De verzameling van gegevens om trent de werkloosheid in het gebied onzer Kamer heeft het navolgende re sultaat opgeleverd, Gemeente Waalwijk 1200 Nagenoeg uit sluitend schoen makers en leder bewerkers. Dongen 1138 Idem. Loonopzand 1120 Idem. Drunen 208 Idem. Geertruidenberg 60 30 sigarentnak., 30 grondwerkers Waspik 50 Nagenoeg uitsl. schoenmakers. Made 120 In hoofdzaak grondwerkers. Heusden 350 Arb. scheepsb Sprang 140 In hoofdzaak schoen en leder bewerkers, 's Gravemoer 71 32 schoen- en lederbewerkers, 10 grondw., 9 sjouwers en 20 schipperskn. Capelle 73 Dussen 133 In hoofdz. land- arb. en grondw, H. en L. Zwaluwe 95 Landarbeiders. Raamsdonk 130 In hoofdz. land- arb, en opperl. Vrijh.-Capelle 24 Wijk 63 30 mandenm., 3 metaalbew. 14 veldarbeiders, 3 vrachtrijders en 13 grondw. Zooals uit de voor de gemeente Waalwijk verzamelde cijfers kan blij ken heeft de bestrijding der werkloos heid in ons district buitengewoon hooge uitgaven uit de openbare kassen gevorderd Waalwijk, 6 Juni 1923. durige ziekte, in den ouderdom van 64 jaren, de heer H. H. van Es., in leven Directeur van Van Gend&Loos, alhier. De heer Van Es, die gedurende 44 jaren bij de Maatschappij werk zaam was, waarvan hij 40 jaren het directeurschap dezer expeditie onderneming te Waalwijk vervulde, heeft daarin den moeilijksten maar ook den zeer drukken tijd mede gemaakt Hij deed dit steeds met veel accura tesse en ambitie en stond bij zijne superieuren dan ook goed aangeschre ven, al liet zijne wankele gezondheid misschien de laatste jaren niet toe, te werken zooals hij dat wenschte. Daarbij was hij een uitnemend patroon, die door zijn personeel zoowel ambtenaren als beambten zeer hooggeacht werd, zoodat hij voor de maatschappij, voor zijn personeel en ook voor de gemeenschap, vooral in functies aan muziek- en andere gezel schappen in onze plaats, die hij vroeger veelvuldig en met groote nauwgezetheid vervulde, vele verdiensten heeft gehad. Hedenmorgen ten 10 uur had de plechtige begrafenis plaats Het stoffelijk overschot werd gedragen door het personeel in uniform, terwijl tal van familieleden, vrienden en bekenden de lijkbaar volgden, evenals afgevaardig den der directie,"collega's van andere kantoren en houders van bijkantoren in dè omgeving. Drie kransen, waar onder een van 't personeel, dekten de lijkbaar. De plechtige requiem-mis werd ge zongen door drie Eerw. Zwagers van den overledene. De geheele plechtig heid liet niet na diepen indruk te maken Hij ruste in vrede. De heer A. G. van de Wiel alhier is benoemd tot waarnemend Directeur van Van Gend Loos te Waalwijk. Onze gemeente heeft dit jaar het groote voorrecht dat twee zijner zonen priester zijn gewijd en beiden droegen 1.1. Zondag alhier hunne Eerste plech tige H. Mis op. In de parochiekerk van St. Jan Bap tist de WelEerw. heer Willem van Mierop. Z.Eerw werd daarbij geas sisteerd als diaken, door zijn neef, den WelEerw. heer Antoon Verwiel, kape laan te Tilburg, als sub diaken, door den WelEerw. heer de Bree, prof. aan het Seminarie, door den ZeerEerw, heer N. van Riel, pastoor van St Jan alhier als presbyter-assistens, terwijl als ceremoniaris fungeerde de eenige broe der van den neomist, die na de groote vacantie zal worden gekleed. De kerk prijkte in een waardige ver siering, terwijl het zangkoor op zeer verdienstelijke wijze de mooie Mis van Bartholomeus uitvoerde. Door den WelEerw. Heer Verwiel werd de feestpredicatie gehouden. In een prachtige en gevoelvolle predicatie wees ZEerw. op de verhevenheid van het H. Priesterschap. Hij feliciteerde den neomist, maar niet minder zijne ouders en bloedverwanten met het groote voorrecht een zoon of bloed verwant aan het Altaar des Heeren te zien. De predicatie liet niet na meer malen diepen indruk te maken op familie en geloovigen, die in grooten getale de plechtigheid bijwoonden. Ook gedurende het Lof werd door iet Zangkoor op uitnemende wijze de slechtigheid verhoogd. In de parochiekerk van O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen droeg de WelEerw. Heer H. Surig zijne eerste plechtige H. Mis op, waarbij fungeerde als diaken de Z.Eerw. Heer Arntz, pastoor te Gassel als sub-diaken de WelEerw. Heer Panken, kapelaan van St. Jan, als presbyter assistens, de ZeerEerw. Heer Buijs pastoor der parochie, en als ceremoniaris de broe der van den neomist, die student is in de philosophie bij de Witte Paters. De feestpredicatie werd alhier gege ven door den ZeerEerw. Heer Arntz, die tot onderwerp had gekozen, de verhevenheid van het H. Sacrament des Priesterschaps en het bijzondere voorrecht voor familie en parochie, als een zijner zonen tot dit H ambt wordt geroepen. Het zangkoor zong op uitnemende wijze dedrie-stemmige Mis van Cuypers terwijl ook gedurende het Lof, zeer mooie meerstemmige liederen ten ge- hoore werden gebracht Ook hier was de belangstelling der parochianen zeer groot. Wij voegen gaarne onze felicitaties bij de vele die de twee jeugdige priesters zeer zeker op dezen dag van zoo overtalrijke zijden mochten ont vangen. L.l, Zaterdag, overleed na lang- Maandag 16 juli zal in onze ge meente wederom een echtpaar zijn gouden huwelijksfeest vieren. Dan toch zullen de echtelieden A. Hombergen den dag herdenken waarop zij voor 50 jaren geleden door den echt werden verbonden Het zal de jubilarissen dien dag zeer zeker niet aan blijken van belangstel ling ontbreken, daar zal een binnenkort op te richten buurtcommissie wel zorg voor dragen. In October a.s. zullen Toontje Tim mermans en echtgenoote hun gouden bruiloft vieren Bij de Zondag gehouden comp.- wedstrijd van den Waalwijkschen Kegelbond tusschen de eerste vijftallen van „Niet Poedelen" en „Vriendenkring" wist „Vriendenkling" van de nog kort geleden opgerichte vereeniging „Niet Poedelen" gemakkelijk te winnen met 145 hout. Naar wij vernemen zal de Keu ringsdienst voor Vee en Vleesch voor den Kring Wanlwijk, omvattende de gemeenten Drunen, Waalwijk, Loon op Zand en Sprang-Capelle, Maandag 18 Juni in werking treden. Het concours van Kruisboogge zelschappen, gegeven door den Bond „D. V. S. V." (Kring 's-Bosch), op de banen van het gezelschap „Nooit Gedacht", gevestigd bij den heer j. v. Helvoirt, Putstraat, alhier op j 1. Zondag heeft een schitterend verloop gehad. Reeds vroeg waren de schutters aanwezig en heel den middag is er onderling hard gestreden om als over winnaar uit het strijdperk te treden. De Korpsprijzen, waarvoor 2 series van 4 pijlen per schutter werden ge schoten werden behaald als volgt le pr. Ons Genoegen's-Bosch 194 p. 2e Willem Teil Vucht 182 3e De Eendracht Waalwijk 182 4e Nooit GedScht 180 5e De Jonge Batavieren Nieuwkuijk 178 6e Rozenjacht Vlijmen 176 7e Excelsior Elshout 173 8e Strijden zij ons Doel Haarsteeg 125 De personeele prijzen werden be haald door R van Raamsdonk 's-Bosch le prijs met 23 punten N. Janssen Waalwijk 2e pr. met 23 p., Aug. van Bladel Waalwijk 3e pr met 23 pJ van Dongen 's-Bosch 4e pr. met 22 pJ Hobbelen Vucht 5e pr met 22 p., J v. d. Hoven Waalwijk 6e pr met 22 p Geluksprijzen door Meeke Vucht le prijs met 35 pN Bergmans Waalwijk 2e pr. met 33 p., G. van Overdijk Vlijmen 3e pr. met 32 p. De Binnenpolder van Besoijen zal zijne Algemeene Vergadering hou den op Woensdag 20 Juni a s. des voormiddags ten 101 a uur bij den heer Jos. van der Zanden alhier, terwijl de Buitenpolder van Besoijen 1.1. Vrijdag aldaar bijeen kwam en de begrooting voor 1923—'24 vaststelde op 2560 42'/2 en de rekening over 1922—'28 met een batig saldo van f 1559.97. De vischclub „Visscherslust" nam LI Zondag deel aan een wedstrijd te Dongen. Zij behaalde daarin den lsten corpsprijs, zijnde een prachtigen lauwerkrans. Daarenboven werden nog de vol gende personeele prijzen behaald A van Es 4en prijs, H. van Schaik den lOen, J. van Bokhoven den 14en en L van Es den lóen prijs. De C. v, P. te Schiedam waar schuwt geen handelsrelaties aan te knoopen met H. J. L. Paddenburg, zich noemende grossier in koloniale waren, wasch- en poetsartikelen enz., wonende Groote Markt 27 te Schiedam, alvorens inlichtingen te hebben inge wonnen bij den commissaris voor noemd, hoofdbureau, Lange Nieuw- straat 21. Overname in handels nieuws- en advertentiebladen gewenscht. Een der firma's hier te plaatse ontving voor eenige dagen bericht van iemand dat zijn inmiddels overleden vader had gesproken over eene oude schuld bij betreffende firma en dat hij gaarne die schuld zou voldoen. Bij het nagaan van een en ander bleek dat werkelijk nog een vordering open stond van het jaar 1871 (zegge achttien honderd een en zeventig) welk bedrag door den zoon werd betaald in de overtuiging daarmee zijn ge storven vader een laatsten grooten dienst te hebben bewezen. Werkelijk een unicum in dezen tijd. Door de vischclub „Maar geduld hebben" gevestigd bij P van Cromvoirt, werd j I, Zaterdag op het Kanaal, in den Overlaat alhier, een onderlinge vischwedsirijd gehouden van 3 tot 6 uur n m. Na afloop hiervan kwamen allen weer in het verenigingslokaal bij elkaar, waarna de prijzen die voor deze gelegenheid waren beschikbaar gesteld door de bestuursleden werden uitgereikt aan de overwinnaars, waarna den avond onder gezellig .samenzijn werd doorgebracht. Een vrachtauto der „Waveem" reed gisterenmiddag met kracht tegen een hek van de afsluitboomen aan den overweg Stationstraat, zoodat dit deerlijk werd gehavend. Het te vlug aanzetten voor de boomen geheel open waren, schijnt de oorzaak. In Tilburg werd Maandag een Jaarvergadering gehouden van den N. C. B voorafgegaan door een H. Mis in de parochiekerk van St. jozef Het jaarverslag 1922 werd zonder aanmerking goedgekeurdhetzelfde geschiedde met de rekening en ver antwoording en de begrooting voor 1924. Alleen werd opgemerkt, dat voortaan geen subsidies meer mogen gegeven worden aan vereenigingen waarvan de leden niet tevens lid zijn van den N. C. B. De WelEerw. Heer Bekkers, het bestuur dankend voor de keurige begrootingstelde voor om, wanneer er overschotten zijn binnen het raam der begrooting, het hoofdbestuur te machtigen, hiermede nooddruftige scholen hooger te subsidieeren. Dit voorstel vond allerzijds bijval, doch werd ten slotte verschoven tot het volgende jaar. Een voorstel van het hoofdbestuur om de Bredasche eiermijn aan te ne men als instelling van den N. C B. werd goedgekeurd. Inzake de vleeschkeuringswet, zoo deelde de heer Verheggen mede, zul len de Regeering grieven en verbete ringen worden medegedeeld. SPRANG. Wij hebben onlangs ge meld dat een jongmensch hier en in den omtrek zijn practijk ervan maakte de menschen op te lichten, om daar waar de ouders afwezig waren tegen de kinderen te zeggen dat eerstge- noemden kaas besteld hadden en dat ze 't geld maar zoolang bij de buren moesten leenen. Dezer dagen was hij hier wederom op dezelfde wijze bezig, doch werd herkend en aan de politie overgeleverd. Hij is afkomstig uit Oosterhout. Abonneert U op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN", het meest gelezen blad in de Lang straat en Omgeving. Kiao-taeu vei, 5 Jut! 1923. Het zilveren Priesterjubilé van den Z.Eerw heer Joh. van Enschot, Pastoor te Berkdijk, is Maandag onder buitengewone belangstelling gevierd. Dagen van te voren had een Comité bestaande uit de heeren H. de Bruin, Th. Ligtvoet, M van Boxtel. W. van Kuijk. F. Vugts A. van Boxtel, P. Wa- gemakers, J. v. d Linden. Geurts, Nic van Belkom en H. van Boxtel, zorg gedragen dat deze dag voor hun be minden Herder tot een onvergetelijke zou worden. De plechtigheid begon met om 7 uur een stille H. Mis waaronder algemeene H. Communie der Parochianen. De inzet van dit feest was schitte rend, want bijna alle parochianen die maar konden, naderden tot de Tafef des Heeren om God te danken dat Hij 1

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5