Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. VERLOREN SPEL. Binnenland. Aannemer. EERSTE BLAD. .deRooij-Bourgonjen Waalwijk. „NOORD-BRABAND* FEÜ1LLETO NUMMER 50. ZATERDAG 9 JUNI1923 46e JAARGANG. Uicgatb: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS, Tolegr.-Adrea: ECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 22300 SPECIAAL ADRES VOOR: Granietwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 gËT^WAALWUK., 8) GEDURENDE HET ROUWJAAR. DOOR ERVARING STERK. Deelnemers aan de Schoen- en Leder-Jaarbeurs le Amsterdam. 1923: 1. N. V. Lederfabriek P. van Loon Gzn., Waalwijk. 2. N. V. Amsterdamsche Leder-Maat schappij, Amsterdam. 3. Gebrs. Bots. Valkenswaard. 4. Drukker Polak, Amsterdam 5. N. V. van Wagenberg Festen's In dustrie en Handel, Vlijmen 6. Galea Import Co.. Amsterdam. 7. N.V van den Bergh's Stoomschoen- fabriek, 's Bosch. 8 Corns. Koning Jr., Amsterdam. I. E. Huisman, Den Haag. Broekman's Schoenindustrie, Am sterdam. 11. N.V v/h de Nijs Co., Amsterdam. F. H. Helt, Amsterdam. Verkoopcentrale van Rubberpro ducten VR.I.D.EA, Amsterdam. G brs. Philips Co., Amsterdam. 15. Gebrs. Van der Steen, Reijen. 16. J. Frank CoRotterdam. 17. N V. Stoomschoen- en Lederfabrie- ken, v/h firma Th. van Dongen, Dongen 18. Gebr. Weijl, Enschede. 19. Handel Maatschappij M. L. Rosen berg, Amsterdam. M. Levenbach, Amsterdam. D. L. Wolff Meppel. N.V. J. Verschuure's Co. Elec- trische Schoenfabriek, Nijmegen 23. Salomons Co., Amsterdam. 24. Van Tuijn Co., Dongen. 25. Alberts CoAmsterdam. 9. 10. 12. 13. 14. 20 21 22 26. Cramerus Sluijters. Breda. 27 Speelman Polak. Amsterdam. 28 N V. H. A Hulshof's Vereenigde fabrieken, Lichtenvoorde, 29. J. Elzas, Utrecht. 30. H. C. van Hemert den Haag. 31. Hakkert Co Amsterdam. 32. N.V. Scherf's Chemische Fabriek Handelmaaischappij. Amsterdam. 33. J. M. Peels, Dordrecht. 34. Uitgevers Maatschappij „C. Misset" Doetinchem 35. T. Temmink Zn Amsterdam. 36. Zeldenrust Polak, Rotterdam. 37 H J. de Poni Mannaerts, Tilburg. 38 Wijtenburg Franken den Haag. 39. A. Koren Zoon, Amsterdam. 40. Vecht Co., Zwolle. 41. J. Mannaerts, Tilburg. 42. Timmermans van Turenhout, Waal wijk 43. Wed. J. P. van Bommel. Moergestel. 44. The Nugget Polish Co., Ltd., Am sterdam. 45. Adolf Gerzon, Amsterdam. 46. Gebrs. Trompetter, Amsterdam 47. Geldersche Lederhandel, 's-Bosch. 48. N V. Leder en Fourniturenhandel v/hS Prins Azn. Amsterdam. 49. I. G Bloch Gebrs. Stibbe, Am sterdam. 50 Van Huiden Van der Heijden, Leeuwarden 51. R. J. Smit Co.. den Haag. 52 S. Kogel, Amsterdam. 53. N.V. Stoomschoenfabriek j. A. Lig- tenberg, Dongen 54. G Gompen, Amsterdam 55. Gebrs. Giesen Van Oostveen, Amsterdam. 56 Kerst Oerlemans, 'S-Capelle. 57. N V. vanderSanden'sSsoomschoen- fabriek Veldhoven t Dit blad reracbljat WOENSDAG EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.26. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena., franco te «enden aan den Uitgever. 20 Prijr der A<1 verten öSn cent per regel; minimum 1.50. Reclames 40 cent per regel. BJj contract flink rabat. Advertentiên moeten Woensdag en Vrijdag des morgen* om uiterlijk 9 uur ln ons bezit aljn. Uit Brussei wordt gemeld Piles de Llgne, de Belgische gezant In Den Haag zal eerstdaags worden catvasges door minister Van Karce- beek es zal uitlog geven aae den slechten Indruk op de Belgische open bare tneeuiog gemaakt door deo maaltijd van het Algemeen Nederlasdsch Ver bond te Dordrecht, waaraan de Neder- lasdsche regeerlcg was vertegenwoor digd. La verband mtt de groot® werk loosheid ln de Provincie Limburg heeft Je Ned. R. K. Bouwvakaibeldersbond »St. Joseph» aan zijn ln Limburg ge vestigde afdseSlogen een circulaire ge zonden, waarin de afdeellagsbesturen en de leden worden aangespoord, wanneer zij vernemen, dat op een of ander Bouwwerk Duitsche arbeiders werkzaam zijo, daarvaa direct kenals te geven aan het Bondsbestuur, opdat dit zoo spoedig mogeiiik maatregelen kaa nemen om voor de Duitsche werk krachten Llmburgsche arbeiders ge plaatst te krijgers. H erdoor zal zeker de werkloosheid onder de Llmburgsche werklieden be langrijk kunnen worden bestreden. Eerst de Limburgers ets das de Duitsche arbeiders moet de leu-ze worden. Ook de niet georganiseerde Bouwvak arbeiders in Limburg worden verzocht opgave te verstrekken waar of Duitsche arbeiders werkzaam zijn, zij kunnen zich daartoe weodea tot de Besturen der Afdeelingen ln de onderscheidens i plaatsen. Deze zullen dan wel zorgen dat ter bevoegder plaatse met de ontvangen mededeellogen rekening wordt gehoudee. Als allen willen medewerken, Is er zeker voor de Llmbutgsche werküeden- lu deze richting iets te doerr. hetwelk daa zeker het algemeen belaag ten goede zal komen, omreden door het te werksteliea van Llmburgsche ar beiders, de koopkracht van deze zal toenemen, waarvan de winkelstand dan weder zal profi eere». Hulpcomité voor het Roergebied. De oproep, dien wij desüjds tot de lezers van dit blad richtten, heeft het resultaat opgeleverd, dat wil, dank zi) hunne medewerking, reeds belangrijke bedragen via het Roode K'uls aaa de lijdende vrouwen en kinderen van het Roergebied bonden doen toekomen. Toch blijft steun meer dan ooit noodle, aangezien, zooals U uit de couranten bekend zal zijn, de toestand ln het Roergebied steeds verergert es de ellende steeds grooter wordt. Toenemende prijsstijging, gebrek aan levensmiddelen, ondervoeding, kinder sterfte, tuberculose, ondermijnen de bevolking. Intusschen bereikten ons aanvragen om ook giften in nature, zooals levens middelen, kleeren, enz., te willen aan vaarden, waarop door ons pogingen ln het werk zijn gesteld, daarvoor eene distributiemogelijkheid te scheppen. Dit is ons thans gelukt, zoodat wij nu op nieuw tot U komen met bet verzoek, ons te willen helpen en wel door giften iu geld te zenden aan de Bankiersfirma Heldring ea Plerson, Korts Vijverberg lb. Postrekening 1844, onder vermelding: «Ruhihllfe», en giffen ln natura aae de firma C. Backer, expediteur, Waal kade 10, Nijmegen. Ook aanvaarden wij gaarne Uwe hulp voor het verkoopeu van de artistiek uitgevoerde kaarten naar icekening van Tos v. d. Tast. Voor inlichtingen daar omtrent gelieve U zloh te wenden to' ons secetarlaat, Amsterdarmche Veer kade 25, Telef. H- 3220. Het Bestuur K. Daemen, Vooiz. S. J. Robitscb, Secr. Eerecomité de dames, Mejuffrouw B. Booms, Mevrouw L Eschauzier-rabst, Mevrouw Helmbach-Stocker, Mevrouw W. Baro, nes v. Lijnden-Schmidt auf Abenstadt- Mevrouw v, Rossem-v. Hamel, Mevrouw M. Veibroek-Maronler de heeren, dr. P. v. Anrooij, dr. H. O. Behrens Voorzitter Deutscher-Schul- vereis, dr. G. H. Coops Iosp M. O., Jan Fabric'us, dr. J. Nord Oud-Dirl- geerend Officier van Gezondheid, Ir- A. J. Roelofsz Dir. S'emens-Schuckert- werke, P. K. v. T«chudi Voorzitter Deutscher-Verelo, Tb. A. Verdenlus Dir. H. B. S., dr. C. J. Vlnkestrya Iosp. der Gymnasia, dr. W, C. A. Baron v. Vredeoburch, dr. Joh. Wagenaar. dr. E F. Weinberg Arts, Mr. E B. F. F. Ba'o» Wlt'ert van Hoogland den Tenling-de Lener. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEK SING 0? HET LEVEH tan „De Echo van het Zuiden". Naar het Duitsch door H. Fr. Weduwe en zonder misdaad! De erfge name van Rookhurst in mijne macht, om met haar te kunnen doen wat ik wil. Uwe toekomst zal met de mijne verbonden zijn, mijne lieve Nina, en gij zult een lot. heb ben, zooals uw vader wel nooit voor u zal hebben gedroomd. Eindelijk ben ik op de rechte hoogte Hoofdstuk V. De tijding van sir Rokeby's dood, die zoo kort na het afsterven van zijn zoon in Indië het slachtoffer was geworden van een zoo vreeselijk noodlot, baarde niet alleen in het graafschap waar" hij te huis behoorde zeer smartelijk opzien, maar overal waar men hem lind gekend. In alle huizen van het dorp, dat onder Rookhurst behoorde, en waar door zijne vrijgevigheid welstand lieerschte, werden hem oprechte tranen van rouw gewijd, en hij den lijkdienst, die in de dorpskerk werd gehouden, ontbrak geen zijner vrienden of ondergeschikten, en geen enkel oog bleef droog. Lady Rokeby was bij den lijkdienst niet tegenwoordig. Hare gezelschapsjuffrouw in diepen rouw en het gansche dienstpersoneel waren in de kerk en de jonge predikant sprak in roerende woorden over de zwaar getroffene jonge vrouw, die in hare donkere kamer alleen zat, om den afgestorvene weenend, en alle troost afwijzend. Mr. Luttrel was de eenige persoon iu de kerk die achter haren dichten sluier niet weende. Zij wist, dat lady Rokeby in haar elegant boudoir op Rookhurst op een zachte canapé lag en zich bozig hield met 't lezen van ecu Franschen roman, en ook wist zij dat de zwarte oogen der lady nog geen en kele traan hadden vergoten sedert zij het verschrikkelijk lot van Sir Henry had ver nomen. Naburen en vrienden spoedden zich naar Rookhurst, om de jonge weduwe troost aan te bieden. De eerste week heette het, dat zij on troostbaar was en weigerde iemand te ont vangen. Maar toen een kist met de elegant ste ronwkleederen uit. Londen was aange komen, begon lady Rokeby bezoeken te ont vangen. Zij hield zich, alsof zij door haar ongeluk geheel was terneder geslagen en ging weken lang niet uit. En als men haar eindelijk aanraadde acht te slaan op haar gezond heid en zich in haar lot te schikken begon zij weder uit te rijden, en hare equipage zag er uit als een lijkwagen met de zwart, ge tuigde paarden en zij zelve was in een wolk van zwarte krip gehuld. Mrs. Luttrel had onmiddellijk nadat de tijding van sir Henry's dood ontvangen was, aan zijne dochter geschreven, maar de brief was zeer kort, koel en droog geweest, en hield niets anders In dan de duidelijke verschrikkelijke mededeeling. Toen er eene week later nog geen ant woord van Nina was gekomen, schreef haar lady Rokeby een ongemeen zielroerenden brief vol betuigingen van deelneming en stelde hare eigene gehuichelde smart als zoo hartbrekend voor, dat zij naar ziel en li chaam was geknakt. Lady Rokeby bood der weeze haren troost aan en zeide haar dat zij van nu af alles voor elkander moesten zijn op de wereld. Zij eindigde met het val- sche beweren, dat liet de wenscli van sir Henry was geweest, dat zijne dochter nog een jaar langer in het Parijsch pensionaat bleef, en daar de wenseh eens dooden heilig is had lady Rokeby haar persoonlijk ge voelen in deze aangelegenheid onderdrukt, en toegestaan dat Nina nog een jaar onder de hoede harer voortreffelijke fransche on derwflzeressen bleef. „Dat houdt het meisje weer voor een jaar verwijderd," dacht Lady Rokeby, als zij den brief verzegelde. „Ik wil ze hier niet hebben om mijne handelingen te laten beknibbelen, totdat het jaar om is en ik doen kan wat ik wil." Zoo werd de brief dan afgezonden en de dochter des baronets gedoemd om nog lan ger op school te blijven, ofschoon haar hart brak, omdat zij met haar diepe droefheid zoo geheel alleen onder vreemden moest blijven. Zoo wat drie weken nadat uit Indië de brief was aangekomen met het doodsbe richt van sir Henry, ontving zijn zaakwaar nemer in Canterburry een schrijven van de weduwe, waarin deze hem verzocht den vol genden dag op Rookhurst te komen. Hij vol deed aan haar verlangen en bracht een af schrift mede van het testament, door sir Henry daags voor zijn vertrek gemaakt. Ladv Rokeby ontving hem in de biblio theek, een hoog prachtig gemeubeld vertrek, waar zij en hare gezelschapsjuffrouw in zware rouwkleeding zaten. „Ik heb u verzocht bij mij te komen, mr. Harpe, zeide lady Rokeby, nadat de eerste begroeting was afgeloopen, „om te verne men of mijn arme echtgenoot een testament heeft nagelaten. Ik heb zijne schrijftafel doorzocht maar geen dergelijk stuk gevon den. Als er geen uiterste wilsbeschikking door hem gemaakt is zoude ik gaarne we ten op welke wijze er voor mij gezorgd is." De aangesprokene, mr. Harpe, een klein, schraal mannetje met een groot kaal hoofd, keek lady Rokeby bij deze droge zakelijke toespraak verrast aan. Hij had verwacht de dame geheel door verdriet terneer geslagen te vinden, zooals zij algemeen werd afge schilderd maar hare oogen waren klaar en helder, hare wangen zagen er frisch uit, hare gelaatstrekken waren kalm, evenals of zij over een heel onbeduidende zaak sprak. Harpe, die sir Henry's edel hart nauw keurig had gekend, gevoelde van het eerste oogenblik af een grooten afkeer van lady Rokeby. Zij heeft hem niet bemind", zeide hij da delijk in zich zelve. Zij is eene huichelaar ster en de liefde van sir Henry was aan haar weggeworpen. Rij mijne ziel, ik geloof dat zij in hem niets beminde dan zijn geld en zijn titel. Lady Rokeby's scherpe bespiedende blik bemerkte onmiddellijk den ongunstigen in druk, die zij gemaakt had. Zij beet zich op dc lippen en hare wanren werden vuurrood. Haar voorhoofd rimpelde zich en mr. Harpe die haar ongeduld bemerkte, haastte zich te antwoorden„Sir Henry heeft een testa ment nagelaten, mijne lady. Het werd ten mijnen kantore te Canterburry gemankt op denzelfden dag, dat hij van Engeland af reisde naar Indië. Gij zult u herinneren dat lrij destijds naar Canterburry reed, toen hij Rookhurst verliet. Hij kwam direct in mijn kantoor, dicteerde mij het testament en on- derteekende het. Daarna reed hij naar het. station, om over Dover naar Calais te gaan. Het testament, welks rechtsgeldigheid on mogelijk kan worden betwist, bleef hij mij in bewaring." „Ik geloof dat die door niemand zal be twijfeld worden," zeide lady Rokeby koel; ofschoon sir Henry dien morgen vreeselijk opgewonden was door de treurmare van de ziekte zijns zoons en de droefheid mijn en zijn tehuis te moeten verlaten, toch geloof ik dat liij volkomen in staat was een uiter ste wilsbeschikking te maken. Ik heb u alle bijzonderheden betreffende sir Henry's dood en eenige brieven met berichten over die treurige gebeurtenis gezonden, welke ik uit Indië ontving. Daar zijn ontzettend lot helaaseen feit is, is het tijd zijn uitersten wil te doen kennen." De zaakgelastigde haalde een lange, lede ren brleventasch te voorschijn en nam daar uit een netjes toegevouwen papier. „Hier heb ik een afschrift van liet testa ment zeide hij kortaf. „Verlangt gij dat het testament overeenkomstig de wet In tegen woordigheid van getuigen worde gelezen?" Neen, dat is onnoodig. Laat al de gewone inleidingsfrasen weg en zeg mfl alleen hoe mijn echtgenoot over zijn persoonlijk ver mogen heeft beschikt, en over al die goede ren welke niet tot 't onvervreemdbaar erf goed belmoren. Ik wensch slechts te weten aan wie hij die heeft nagelaten. Er lag in den toon en den blik van lady Rokeby een hebzucht, die Harpe ontroerde. In haren haast, om den inhoud der uiterste wilsbeschikking te leeren kennen, had zi.' haar masker gedeeltelijk afgeworpen, en iets van haar werkelfjk karakter onthuld, wat hfl ook onmiddellijk opmerkte. „Sir Henry heeft, in liet vooruitzicht van de'n dood van zijn zoon en erfgenaam", hernam Harpe op vormelijken toon, „al zijn persoonlijke goederen en bezittingen aan zijne dochter Nina vermaakt." .Alles aan haar?" mompelde lady Roke by. „Alles, zegt gfl?" „Alles, mylady. Miss Rokeby erft door den dood haars broeders ook Rookhurst en de goederen van 't fidei- commts, zij is eene der rijkste erfdochters van Engeland." „En... mijn naam is die niet vermeld? „Sir Henry verklaart dat gij door de bij huwelijksvoorwaarden gemaakte bepalin gen volkomen verzorgd zijt. Gij hebt een klein slot als weduwengoed, en eene jaar- rente van 4000 pd. st„ die gi) zelfs niet ver liest bij een twe ie huwelijk wat in mijn oogen een. uiterst grootmoedige eerzorging is'". „En in de mijne een zeer armzalige", riep lady Rokeby met gefronste wenkbrauwen. Sir Henry's dochter heeft zeventig duizend pond 's jaars en ik een armzalige vierdui- zend't Is een schande, een diepe brandende hoon voor mij." „Sir Henry hield de som voor voldoende, en ik moet bekennen, dat ik het met hem eens ben, verklaarde Harpe. „Bij uw huwe lijk waart gij met die bepalingen tevreden en er is niets meer aan te veranderen. Als gij er niet mede instemdet, waarom hebt gD er u dan niet tijdens zijn leven over be klaagd? Waarom wachtet gij tot na zijn dood, om hem van onrechtvaardigheid te beschuldigen?" n „We zullen daarover niet verder spreken, zeide lady Rokeby trotsch. „Ik zal mij tegen het testament niet verzetten. Zeg mij nu wat er gebeurt met mijne rijke, jonge stiefdochter. Wie is tot haar voogd be stemd?" Er lag een zekere angstige gejaagdheid in haar wezen, welke mr. Harpe tot zijn verwondering opmerkte. HU wees op het afschrift van het testament dat open voor hem lag. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1