BE ECHO VAN BET ZUIDEN pc jtoogerc jtandebscbool. Tweede Blad» rovinciaal üiesiws Woensdag 13 Juni Numm lil. Toen na het uitbreken van den wereldoorlog in verschillende takken van handel en industrie goede winsten werden gemaakt, voelden velen de be hoefte aan beter onderlegd administra tief personeel en ondervond het han delsonderwijs ook in onze provincie levendige belangstelling. Te Waalwijk was die belangstelling reeds vroeger aanwezig; in 1914 was de toenmalige Vereeniging voor Handelsonderwijs „Langstraat" met een volledig plan voor de stichting van een Middelbare Handelsdagschool gereed en voor dat jaar was de school reeds een provin ciaal subsidie toegekend, - Dit plan kon, „wegens bijzondere omstandigheden" eerst in 1916 worden verwi economie-examens aan de Hooge- scholen te Rotterdam en Amsterdam heeft het H. H. S.-onderwijs voordeelen boven dat van H. B. S. en Gymnasium, omdat de studenten in het bezit van een einddiploma H. H. S. van een deel van het candidaatsexamen zijn vrij gesteld. Dit diploma geeft echter tot heden nog geen recht tot het afleggen van academische examens in de andere vakken en dit kan ook moeilijk, zoo lang de nieuwe regeling van het middelbaar onderwijs nog niet tot stand is gekomen. In dit opzicht staat de H. H.S. nog achter bij de H B. S Als overgangsmaatregel is echter reeds bepaald, dat aan de bezitters van het einddiploma H. H. S. vrijstelling wordt verleend voor de volgende vak ken bij het eindexamen der Hoogere Burgerschool Nederlandsch, Fransch, Duitsch, En gelsch, Geschiedenis, Aardrijkskunde, Staatsinrichting, Staathuishoudkunde en Boekhouden, mits voldoende cijfers voor deze vakken werden gegeven m.a.w. na een me^goed gevolgd af- dezelfde lijn ware doorgetrokken In het presidentschap, zooals dat werd waar genomen door onzen helaas te vroeg ontslapen voorzitter, den heer Phillip Timmermans Ik weet dat ik niet in staat ben hem te vervangen in zijn energie, zijn kennis, zijn ervaring, zijn vele en veelzijdige relaties. Ik zal het bestuur niet kunnen schadeloos stellen voor 't verlies van zoo'n echt vriend, maar ik zal den overleden president wel evenaren in liefde voor onze plaats en in het streven om mij dienstbaar en nuttig te maken voor onze gemeente. Ik doe daarom een beroep op uw aller steun en medewerking, speciaal die van 't bestuur en verklaar U met groot vertrouwen mijne taak te aanvaarden. (Applaus). Daarna worden de notulen der vorige algemeene vergadering door den se cretaris voorgelezen en met een woord van dank goedgekeurd. Ingekomen is een brief van de Pro- paganda-club, waarin zij mededeelt, dat vanwege de geringe belangstelling harer leden, zij haar ontslag aanbiedt De Voorzitter drukt er zijn spijt over elegd eindexamen in de wis- en uit, brengt dank voor 't geen zij gedaan van de wettelijke regeling, is het on derwijs op alle hoogere handelsscholen vrijwel gelijk, doordat ze alle denzelfden Rijksinspecteur hebben en het pro gramma voor het eindexamen wel officieel voorgeschreven is. De vakken van onderwijs welke te Waalwijk gegeven zullen worden, zijn in hoofdzaak dezelfde als tot nu toe j maar voor de talen wordt nu niet alleen spraakkunst en correspondentie, maar ook letterkunde gevraagd, de economische vakken (staathuishoud kunde, boekhouden, handelsrecht, enz.) komen nu veel beter tot hun recht, de vakken wiskunde en rekenen worden aanmerkelijk uitgebreid, enz. Waar de Hoogere Burgerschool bij ons meer en meer Weltfremd is ge worden en bij de Hoogere Handels school juist de maatschappelijke vakken zoo sterk naar voren treden, geeft de laatste ontegenzeggelijk de beste voor opleiding voor allen, die voornemens zijn, later in de praktijk te gaan of een betrekking wenschen bij spoor, post, belastingen, gemeente-admini- stratie. enz. Hoe staat het nu met hen, die voor een of andere bevoegdheid willen doorstudeeren Voor de studie voor verschillende Middelbare akten geeft de Hoogere Handelsschool een goede voorberei ding voor de nieuwe academische jtuurkundige vakken, heeft de bezitter het H. H S.-diploma ook in dit zicht dezelfde rechten als die van einddiploma H. B. S. k meen hiermede te hebben aan- oond, dat de gemeente Waalwijk Sept. a s. een inrichting rijker rdt, welke zeer veel tot verheffing n het intellectueele peil van het groeiende geslacht in deze streek n bijdragen. Men moet dit niet te ring achten. Immers, een van de ote bezwaren, welke men terecht en het wonen in kleinere plaatsen pvoert, is de onvoldoende gelegen- lid voor verdere studie der kinderen n is dan verplicht, er treinstudenten te maken, of ze naar een instituut zenden, of zelf te verhuizen, goede middelbare school is in centrum van een dichtbevolkte ek als de Langstraat op haar plaats bestaande M. H. S. bracht verbete- doch kon niet allen bevredigen Bestuur wist dit, maar uitbreiding in de afgeloopen jaren niet moge- Omstandigheden hebben er toe id, dat de lang gekoesterde wensch jaar in vervulling kan gaan. oen de M. H. S. in 1916 werd ge- nd, waren de tijdsomstandigheden r den wereldoorlog benauwend, oorlog is nu wel voorbij, maar de itieke hemel is nog met dikke lken bedekt. chter de wolken schijnt echter de Moge deze spoedig met haar ldoende stralen het uitgeputte Europa nieuw leven brengen en moge irdoor ook voor ons land en speciaal br deze streek een tijdperk van luwen bloei aanbreken. en zal er echter rekening mee eten houden, dat ook dan de con- rentie niet in het minst in de ustrie zwaar zal blijven en dat er mannen noodig zijn, die een kijk ben op 't maatschappelijk en econo- h leven en leiding kunnen geven e verschillende takken van handel edrijf Moge de te stichten hoogere elsschool ertoe bijdragen, dat zulke nen dan in Waalwijk en omstreken nden wordenV. Waalwijk, 12 Juni 1923 Openbare vergadering van den 'd der gemeente Waalwijk,te houden Donderdag 14 Juni 1923 des na dags 63/4 uur ten Raadhuize. an de orde Ingekomen stukken. Wijziging der verordening op keuringsdienst van vee en vleesch Voorstel tot het overdragen in acht der oude openbare school in rmalig Baardwijk aan het R K. Irkbestuur aldaar. Voorstel tot het aankoopen van wiel in voormalig Baardwijk Voorstel tot het verhuren van ouw der rijksnormaalschool aan' Vereeniging „Ons Middelbaar Onderwijs". 6. Voorstel tot wijziging van het besluit tot het aangaan eener geldlee- ning van f 190.000,—. 7. Vaststelling eener verordening tot heffing en een op de invordering van marktgeld 8 Vaststelling eener verordening, regelende de instelling en de werk wijze van een Commissie van Overleg in zake arbeids- en dienstvoorwaarden voor het gemeentepersoneel 9. Vaststelling van een verordening op de hefting en een op de invorde ring van keurloonen. 10. Vaststelling van het kohier der Straatbelasting 1923. 11. Behandeling H.O. Maandagavond ten 8uur had in de zaal „Musis Sacrum" eene zeer druk bezochte algemeene vergadering van „Waalwijks Belang" plaats De voorzitter, de heer M. A. J. van Liempt, opende de vergadering en heette de talrijk opgekomenen welkom. Het bestuur, zoo sprak hij, heeft mij waardig gekeurd, de taak van voorzitter op mijne schouders te leggen. Ik heb die keuze aanvaard met gemengde ge voelens. Eenerzijds was het voor mij een groote onderscheiding om op deze wijze mede te kunnen werken in het belang onzer plaats, maar van de andere zijde had ik liever gezien dat heeft en stelt voor het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Daarna doet de voorzitter verschil lende mededeelingen o a dat een con ferentie werd gehouden met 't bestuur van „Koninginnedag" en volkomen overeenstemming werd verkregen, waarvoor dank werd gebracht. Voorts dat alle muziekgezelschappen zullen medewerken aan de cantate, dat in samenwerking met de Hanze een win kelweek zal worden georganiseerd en dat aan den minister van onderwijs een adres werd gericht omtrent 't behoud der Normaalschool met adhaësie van de verschillende gemeenten uit den omtrek. Men was in den Haag zoo hoffelijk om absoluut niet te antwoor den. Voorts doet hij mededeeling van de verdeeling der functies van het bestuur. Vervolgens kwamen aan de orde de jubileumfeesten De Voorzitter gaf het ontwerp, zooals dit door het bestuur was saamgesteld Hij zou gaarne daaromtrent de meening van de algemeene vergadering weten en verzocht aanmerkingen en nieuwe idéés niet onder zich te houden. Het programma door 't bestuur ont worpen is als volgt Winkelweek. Zondag. Ten 12 uur: Opening der Feeste lijkheden, in den vorm van een his torische of allegorische voorstelling, b.v. een bezoek van den Hertog van Brabant (die Waalwijk eens de stede rechten gaf) met gevolg, om den volke kond te doen dat een groot feest gaat gevierd worden. Ten 1 uur: Matinée Ten 4 uurGroote Feest cantate door pl.m. 300 executanten. Vanaf 6 uurConcerten. Des avonds muzikale rondgang en fakkel-optocht. Maandag. 91/2 uur Kinder- en Volksspelen Vliegerwedstrijd enz. 2 uur Groote Historische en allego rische optocht. Des avonds Concerten en tot slot schitterend Vuurwerk. Het bestuur heeft f 1000 subsidie gevraagd voor de algemeene kosten, als cantate, concerten, vuurwerk, enz., terwijl de verdere kosten zullen moeten gedragen worden door vereenigingen, buurt-comité's, enz. Het Bestuur van W.B, heeft zich in verschillende commissies gesplitst en zal zich personen uit de gelieele ge meente assumeeren, terwijl in de ver schillende buurten eenige heeren zullen worden uitgenoodigd om buurtcom- missies te formeeren. De bedoeling is het geld niet te besteden aan straatversiering, maar zooveel mogelijk deelname aan den optocht te bevorderen enz. De ver siering van een centraal punt wordt in overweging genomen De vergadering ging geheel accoord met dit voorstel, eenige op en aan merkingen werden gemaakt en met daverend applaus werd dit plan goed gekeurd. Nog werd besproken om hoogere subsidie aan de gemeente te vragen men achtte dit in dezen tijd niet gerechtvaardigd, temeer waar men overtuigd was dat, worden de tijden niet al te slecht, de optocht en 't geheele feest in Waalwijk schitte rend moeten slagen. Stelde het bestuur voor de feesten te houden half Septem ber, op voorstel van een der leden werd half Augustus bepaald. Voorts was ingekomen een brief van 't Gemeentebestuur om een advies in zake ingekomen verzoek om de Markt te verplaatsen, naar Stationsiraat of Mr van Coothstraat. Eene uitvoerige discussie ontspon zich hierover, terwijl een der leden een schriftelijke uiteenzetting had in gediend. De Voorzitter zeide dat het gemeente bestuur zoo hoffelijk was om advies te vragen en dat men hier niet 't belang van den enkeling, maar 't algemeen belang in 't oog moet houden. Ver schillende spraken tegen 't voorstel, niemand wenschte algeheele verplaat sing. Uit de discussie kwam soms boven dat sommigen wel de lusten maar niet de lasten van een Markt wenschten. De Voorzitter wees op 't onbillijke van zulk een houding en schreef de critiek dezer tijden toe aan den slechten gang van zaken In 't algemeen en dat men daarom thans dingen zou doen, waarvan men later veel spijt zou krijgen. Het slot was dat bij acclamatie werd aangenomen het voorstel om aan B. te adviseeren de markt te laten waar ze is, maar te bevorderen dat aan de Zuidzijde, waar geen winkels zijn de kramen komen te staan en aan den Noordkant de platte etalages, dus duidelijker de kramen zooveel mogelijk voor de gesloten huizen, opdat men de winkel etalages kan zien. Ook werd het marktgeld besproken, doch besloten dat W. B. zich niet met deze finan- cieele aangelegenheid zal inlaten. Nog wordt door een lid gevraagd of W B. niet zou kunnen bevorderen, dat des nachts de verschillende perceelen verbonden zijn met het politiebureau. Vroeger is dit reeds im onderzoek geweest maar om technische redenen schijnt dit niet doenbaar. Het politie bureau is wel verbonden met den direc teur der waterleiding en den watertoren. Na een woord van dank werk deze zeer geannimeerde vergadering gesloten De heer Frans van Wijck alhier slaagde gisteren aan de Rijksuniversi teit te Leiden voor het candidaats examen Rechten. De heer H. Pullens Lzn te voorm. Baardwijk slaagde dezer dagen voor het examen boekhouden van de Ver eeniging van Leeraren. Hij genoot zijne opleiding bij den heer H. Verhoef alhier. Wij willen gaarne de aandacht vestigen op de ook in dit nummer van ons blad voorkomende advertentie om trent het huren van moderne woon huizen in de Mr. van Coothstraat. Zoo tal van malen wordt er in in onze gemeente geklaagd over 't gebrek aan goede woonhuizen, ook betere. Thans wordt er een prachtige gelegenheid geboden om in deze behoefte te voorzien. Men behoeft slechts zijn wensch te kennen te geven onder no. der adver tentie dat men in princiep geneigd is een woning te huren, enkel of dubbel, die gebouwd wordt in overleg met den aanvrager in de Mr. van Coothstraat. Dan kan onderhandeld worden over inrichting, huurprijs enz waarna men een definitief besluit moet nemen. Meer nog dan verhuren, zit de bedoe ling voor dat de bewoners na korteren of langeren tijd naar hun eigen keuze de woning kunnen koopen. Het spreekwoord „Eigen haard is goud waard" is hier al zeer toepasselijk. Het „hoogstens f 600" is natuurlijk niet abstract bedoeld, men kan ze heb ben naar wensch. Met moderne huizen wil men doen uitkomen dat behalve inwendig comfort en practische indee ling aan teekening en gevel afwisseling en smaak zal worden gebracht. Waar het hier een vertrouwd en kundig bouwer betreft, vertrouwen we dat vele aanvragen zullen inkomen, zoodat er kans is dat de Mr. van Coothstraat spoedig een aantal mooie huizen bijkrijgt en velen een moderne woning in huur of in koop krijgen. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van De Hanze werd naar aanleiding van een schrijven van B. en W. betreffende het al of niet ver plaatsen van de markt naar de Station straat of Mr. van Coothstraat,besloten het Dagelijksch bestuur te berichten, dat de Hanze zich volkomen kan ver eenigen met een op de vergadering van Waalwijks Belang genomen besluit, nl. om de markt te houden daar waar ze thans is, doch de kramen zooveel als mogelijk is aan de Zuidzijde te plaatsen en voor de winkels, gelegen aan de Noordzijde, alleen die marktkooplieden te plaatsen welke hun koopwaar op den grond uitstallen. Vervolgens kwam nog ter sprake het ontwerp-verordening op de heffing en invordering van marktgeld. Alge meen was de vergadering van gevoelen dat de tarieven welke in de ontwerp heffingsverordening overhet geheel zijn verdubbeld, nog te laag zijn Na een geanimeerde discussie werd besloten den raad te verzoeken de verordening zoo te regelen, dat voor vee en pluimvee geen marktgeld wordt geheven Men was van oordeel dat daardoor op de markt ook meer hande zal worden gedreven in klein vee, als hazen, kippen, hanen, duiven enz Vervolgens achtte men het gewensch het tarief voor de groentenhandelaren te houden als de thans geldende ver ordening bepaalt, doch die voor de overige kooplieden te stellen op 30 ct per M2. Ook werd besloten aan te vragen dat winkeliers die voor hun percee goederen willen uitstallen, dit kunnen doen tegen de oude tarieven In het R.K Ziekenhuis te 's Bosch overleed in den ouderdom van 7 jaren, de heer Joh, Donker, gepensio neerd wachtmeester der maréchaussée als hoedanig hij steeds in onze ge meente standplaats had en laier ge durende vele jaren Suisse in de parochiekerk van St Jan Baptist was Naar wij vernemen heeft de Kaatsheuvelsche Kegelclub Amoenitas besloten toe te treden tot den Waal wijkschen Kegelbond, Bij de Zondag gehouden comp. wedstrijd van den Waalwijkschen Kegelbond tusschen de eerste vijftallen van Hannibal en de Waalwijksche Kegelclub wist Hannibal te winnen met een meerderheid van 14 hout. Op de Zondag gehouden Natio nale Hondententoonstelling te Ooster hout werden o.tn. de volgende prijzen behaald Gordon Setter „Jimboi" van den heer W. Eibers, len prijs in jeugd-en openklasse. Groenendaeler „Paf" van den heer Jac. Eijkens, 2en prijs in jeugd- en aanmoedigingsklasse. Barsoi „Natatcha" van den heer Alphons van Roessel, 2en prijs in de open- en aanmoedigingsklasse. De Duitsche Herder „Asses" van den heer M. Herman alhier, 4en prijs in de jeugdklasse. In aansluiting met onze vorige opgave hebben alsnog toi definitieve deelname aan de in October a.s te Amsterdam te houden Schoenen Leder—Jaarbeurs de navolgende firma's besloten J. de Beer, Amsterdam. H. Daggers Zonen, Veendam, Vesters Roestenberg, Kaatsheuvel. C. F. Verschuren, Loonopzand. J. A. Melhado, Amsterdam. H. J. Sammes, Amsterdam. Gebr A. en M. Lichtenberg, Dongen. Fred. Knuvelder, Amsterdam. Het aantal deelnemers bedraagt daar door tot heden 65 Antwoord van den Minister op de vragen van den heer Fleskens betreffende het nemen van maatregelen tegen den invoer van schoenwerk. (Ingezonden 7 Juni 1923 I. De eerste vraag wordt bevesti gend beantwoord 2 Reeds geruimen tijd is de onder- geteekende van de noodzakelijkheid van de spoedigste totstandkoming van een invoerbeperkenden maatregel óver tuigd. Het wetsontwerp tot tijdelijke beperking van den invoer van schoen werk werd dan ook reeds op 17 Febr. 1923 bij de Tweede Kamer der Staten- Generaal aanhangig gemaakt. Ofschoon zijnerzijds met de verdere voorbereiding de meest mogelijke spoed werd betracht getuige het korte tijdsverloop, waarbinnen beant woording van het Voorloopig Verslag van beide Kamers plaats vond verkreeg het ontwerp eerst op 5 Mei 1derhalve ruim 2ll2 maand na zijn indiening, kracht van wet. 3 Vóórdat tot uitvaardiging van het invoerverbod kan worden over gegaan, moeten de voorwaarden vast staan, waarop beperkte invoer van schoenwerk mogelijk zal zijn Ingevolge artikel 2 der wet geschiedt vaststelling dier voorwaarden bij algemeenen maat regel van bestuur, nadat daarover een door de Kroon te benoemen commissie zal zijn gehoord Na ontvangst van het advies dezer commissie, welke bij <oninklijk besluit van 8 Mei 1923 werd ingesteld, is aanstonds de voor bereiding van den algemeenen maat regel van bestuur ter hand genomen, -iet ontwerp daarvan is thans reeds eenigen tijd bij den Raad van State aanhangig. 4. Voor zoover zulks van den onder geteekende afhangt, zal ook verder met de totstandkoming van den beoogden maatregel de meest mogelijken spoed worden betracht. In het Maandschrift van het Cen traal Bureau voor de Statistiek komt een aan Stat Ef erretninger ontleend overzicht voor van de schoenindustrie Denemarken in 1922. in De werking van de in Augustus 1922 van kracht geworden invoerre geling, waarbij bepaald werd, dat schoenwerk slechts mocht worden inge- voerp voorzoover daartoe een speciale vergunning werd verleend, treedt uit de opgaven, welke door vrijwel a le schoenfabrieken van het land werden verstrekt, duidelijk aan het licht. In verband met deze invoerregeling werd n.l. in de tweede helft van 1922 in Denemarken ongeveer 10 pCt meer schoenwerk geproduceerd dan in de eerste helft van dat jaar, zoodat de fabricage, welke in de oorlogsjaren en daarna sterk was afgenomen, in de tweede helft van 1922 weer ongeveer de hoogte van 1913 bereikte. De invoer van buitenlansch schoenwerk nam door de invoerregeling sterk af: in de eerste helft van 1922 kwam 50 pCt. van alle in den handel gebrachte schoenwerk uit het buitenland, in de tweede helft slechts pl m. 30 pCt. (voor den oorlog 1 8s/4 pCt). Deze daling in den invoer van buitenlandsch schoeisel deed zich in de eerste maanden van 1923 nog sterker gevoelen. De invoerregeling van Augustus 1922 werd op 1 April 1923 vervangen door een crisisbelasting op in te voeren schoenwerk, welke tot 30 Juni 1923, eventueel tot 31 October 1923, van kracht zal blijven. Omtrent den invloed der regeling op de prijzen wordt merkwaardigewijs niets medegedeeld, terwijl daarin toch de muziek zat voor de verbruikers en voor de producenten). Weerberichten. Zooals aan de lezers van dit blad bekend is, worden dagelijks vanwege het Kon. Ned Metereologisch Instituut te De Bilt berichten over de te ver wachten weersgesteldheid telegrafisch naar verschillende deelen van ons land gezonden. Aan deze berichten wordt dan op die verschillende plaatsen op de eene of andere wijze algemeene bekendheid gegeven. Op tal van plaat sen maken de dagbladen zich o.a. zeer verdienstelijk door aan de verspreiding van die weerberichten mede te werken. Voorts wordt reeds sinds eenige jaren

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5