Provinciaal Mseuws JL met inteekenlijsten zal rond gaan waarop eenieder kan inteekenen waar voor hij wil. Dat men zich daarbij beperke. Gaarne zou hij anders willen, doch hij is te overtuigd dat, als niet op een doortastende manier en in alle opzichten wordt bezuinigd, de Hoofd Omslag hier ondragelijk zal worden En gaat men zoo door, dan zal men zien dat het zal gaan als met Wormer- veer, dat alle kapitaalkrachtigen de gemeente moeten gaan verlaten, ge dwongen door de ontzettende hooge belasting. In Wormerveer heeft men gedacht dat zulks nooit zou gebeuren en toch is het er van gekomen, Hoe ongaarne ook, moet hij in dit geval tegen stem men want men kan begrijpen waar het heen moet als men weet dat men bij het vrij gunstige jaar 1921 al f20.000 te kort kwam op den Hoofd. Omslag en wat zal dit niet zijn nu men de slechte jaren als '22 en dit jaar heeft. Dat bedrag zal enorm zijn en daarom is bezuiniging zoo'n drin gende noodzakelijkheid en zal „Waal- vvijks Belang" moeten roeien met de riemen die het heeft. De Raad is niet verantwoord als hij anders besluit. De Voorzitter brengt daarna het voorstel van den heer de Graaff, dat ondersteund wordt door de heeren Eibers en de Wethouders, dat wordt aangenomen met 7 tegen 4 stemmen. Voor 't verleenen van f 500 subsidie stemden de heeren de Graaf, Klijberg, Gragtmans, Eibers, Oomens, Verwiel en Smolders. Tegen de heeren van der Geldt, van Driel, van der Aa en Roggeveen 7. Verzoek van het bestuur der St, Petrusschool om beschikbaar te stellen een bedrag van ongeveer f 3000 voor het aanleggen van centrale ver warming in het nieuwe gedeelte dier school. Het bestuur der school wijst er op dat het werk zal worden opgedragen aan de firma Wed. Verhulst Zonen. Door tusschenkomst van deze firma zal het werk tot stand worden ge bracht. Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor om het verzoek in te willigen. De heer Roggeveen vraagt of de reserveketel waarvoor een bedrag van f 1500 is begroot, eerst later zal kunnen worden geplaatst als de finantieele toestand wat beter zal zijn geworden. Tot nu toe heeft men het altijd zonder reserveketel gedaan en zou dit nu nog niet een paar jaar zijn vol te houden. De Raad schijnt nog niet doordrongen te zijn van den grooten nood waarin de finantieele toestand van deze gemeente verkeert. Hij geeft de verzekering dat deze nood zeer hoog is gestegen en dat alles zal moeten worden gedaan om het hoofd boven water te houden. Zoo'n reserveketel kan even goad later worden geplaatst als de finanti eele toestand beter is De heer De Graaff vraagt of men wel zeker weet of deze als een zuivere reserveketel moet worden beschouwd Naar het hem voorkomt is door het veel vergrooten van de school de otde ketel niet voldoende sterk meer om het geheele gebouw te verwarmen en dan kan men niet uitstellen hem te plaatsen. De school kan niet zonder verwarming De heer Smolders meent ook dat deze ketel ook al is het een reserve ketel, niet zal kunnen worden gemist, wil men stoornis in het onderwijs steeds voorkomen. De heer Klijberg zegt dat, zou op het voorstel van den heer Roggeveen worden ingegaan, dit maar uitstel van executie zou zijn. Hij acht het een groot bezwaar indien het onderwijs niet zou kunnen doorgaan omdat bij een defect van een ketel de lokalen niet zouden kunnen worden verwarmd, daarom zou hij op het verzoek willen ingaan De heer Roggeveen merkt op dat men het nu toch al zoo lang er mee heeft gedaan en dat in de Duitsche brief die bij de deze zaak betreffende stukken is overgelegd, wel zeer duide lijk staat dat de ketel alleen als reserveketel is te beschouwen. Klijberg. Als ik geen reserveketel had gehad dan zou ik al dikwijls hebben vastgezeten en dat zou dikwijls bezwaren hebben gebracht. Vooral voor een school zou dit zeer hinder lijk zijn. Roggeveen Als ik de treurige cijfers een geheelen dag niet voor mijn oogen had, dan zou ik er niet op willen aandringen Klijberg. Als het Kerkbestuur deze zaak voorloopig achterwege kan laten en de raad nu in princiep tot toeken ning besluit, dan kan dit wel even worden gevraagd, dat zon zoo'n groot bezwaar niet zijn. Roggeveen. Dit moet men dan niet op het Kerkbestuur laten afgaan maar Burg en Weth. moeten dit onderzoeken. Klijberg. Wij weten niet of het al of niet een directe noodzakelijkheid isen geloof nu maar gerust dat het Kerk bestuur niet zal zeggen dat oogenblik- kelijke plaatsing van de ketel noodig is, als dit niet zeer noodzakelijk moet gebeuren Roggeveen. Dat zal ik niet ontken nen maar het is aan Burg. en Weth. om daarnaar te informeeren en daarom zou ik dit verzoek zoolang willen aanhouden, Daartoe wordt met algemeene stem men besloten. 8. Verzoek van P Mombers om vergunning tot het plaatsen van een houten machineloods, bij zijn Ieder fabriek Op voorstel van Burg en Weth wordt besloten hierop gunstig te be schikken. 9 Verzoek van Massuger om ver gunning tot het bouwen van een houten werkplaats. Wordt alvorens besloten 10 Goedgekeurd raadsbesluit tot het vaststellen van het heffingspercen tage voor de plaatselijke inkomsten belasting 1922/23. 11. Goedkeuring van het raadsbesluit tot wijziging der verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting. 12 Verslag der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs over 1922. 13. Verslag van de volkshuisvesting. 14. Verslag der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Lang straat over 1922. 15. Proces verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger over het le kwartaal 1923 Wordt voor kennisgeving aangeno men. De heer Roggeveen vraagt of de hangende kwestie over de ruiling van grond van de Besoijensche bouwcom missie met het Rijk spoedig kan worden opgelost De Ontvanger vraagt om be spoediging daarvan. Voorzitter. Het is daar grond van den polder. De heer Roggeveen zegt dat de zaak meer schijnt te schuilen In den sloep daar en daarom moet het gemeente bestuur er bij zijn. De Voorzitter zegt toe dat daar dan zorg voor zal worden gedragen. (Slot volgend nummer (Besloten werd naar aanleiding van een verzoek van de commissie van bijstand voor de gas-, electriciteit en waterleidingbedrijven, de verordening zoodanig te wijzigen dat de huiseige naren de waterleiding moeten betalen De wijziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch werd goedgekeurd, zoodat dit instituut op 18 dezer in werking zal treden Voorts werd nog besloten om aan het R.K. Kerkbestuur van voormalig Baardwijk de oude openbare school aldaar in erfpacht te geven en om tot aankoop over te gaan van de voorste wiel de z.g. Kweb en de Blanke wiel. Een voorstel tot het verhuren van het gebouw der Rijksnormaalschool aan de Vereeniging Ons Middelbaar Onderwijs werd aangenomen, zoodat aan de school voor ongeveer f20 000 zal worden verbouwd en deze dan door de vereeniging zal worden gehuurd voer f3500 per jaar Het werk zal openbaar worden aan besteed. Tevens werd in beginsel besloten een jaarlijksche subsidie van f 10.000 te verleenen Bij de vaststelling eener verordening op de heffing en een op de invorde ring van marktgeld, die over het al gemeen genomen verdubbeld zijn, werd naar aanleiding van een schrijven van De Hanze besloten om te trachten een markt van klein- en pluimvee in het leven te roepen. Op voorstel van den heer Klijberg wordt besloten aan de Regeering een telegram te zenden waarin aangedron gen wordt om spoedige inwerking stelling van het Schoenenwetje. Donderdag a s. za! de vergadering worden voortgezet.) Waalwijk, 15 Juni 1923 Zooals men in het raadsverslag kan lezen, is de gemeenteraad niet in gegaan op het verzoek van „Waalwijks Belang" om eene subsidie van f 1000 voor het a s. jubileumfeest van H M. de Koningin. Dat er bezuinigd moet worden zal iedereen beamen, maar dat er gebeurtenissen voorkomen die on danks die bezuiniging, een behoorlijke herdenking eischen is niet minder waar, zoowel als 't waar is, dat Waalwijk, een plaats van bijna 10 000 inwoners toch ook op dit gebied als centrum eener groote omgeving eenigen naam heeft op te houden. Het gevolg hiervan zal o.i. natuurlijk zijn, dat de feestviering aanmerkelijk moet worden ingekrompen, daar voor dit bedrag nauwlijks de cantate en con certen kunnen worden betaald, laat staan de volksspelen, vuurwerk enz. Naar wij vernemen zal het bestuur spoedig bijeenkomen om de situatie te bespreken. Het bestuur van Waalwijks Belang verzoekt ons mede te deelen, dat die heeren die een uitnoodiging ontvingen om zich in de verschillende buurten te willen belasten met de vorming van buurtcommissies, in de a.s week een oproeping zullen ontvangen, om met genoemd bestuur een bespreking te houden over deze aangelegenheid. Ook de leden voor de verschillende commissies zullen nader worden opge roepen ter vergadering. - Waar de datum der feestviering aanmerkelijk is vervroegd mogen wij de gezelschappen die aan de cantate deelnemen wel even wijzen op den betrekkelijk korten tijd van voorberei ding, dus zal een ernstige studie ge- wenscht zijn. Zondag a s. des namiddags 2 uur hoopt Ds. Wolthers uit Sprang te voorm. Besoijen in de Bediening des Woords voor te gaan. De Verzoeningsraad in de Schoen industrie kwam gisteren voor 't eerst te Tilburg bijeen. Tot Voorzitter werd gekozen de heer M van Beurden te Kaatsheuvel Twee zaken werden be handeld, waarvan een geheel in der minne werd geregeld. Deze eerste zitting bewees dat veel door dit nieuwe instituut kan worden bijgedragen tot goede kennis van en tot verbetering der verhoudingen. Naar wij vernemen zullen de contractueele loonen in de schoenindu strie voor de werknemers en werk meesters met 1 Juli a.s gehandhaafd blijven op het tegenwoordige loon, op grond van den loop der indexcijfers Vanaf 1 Juli 1922 zijn reeds 20 punten in aanmerking gebracht, en waar nu de daling in totaal bedraagt 24 dus nog slechts 4 punten resten, blijjt de loonstandaard thans op hetzelfde peil, daar een daling van 10 pCt van het gemiddelde der groot- en kleinhandels prijzen slechts meetelt. Ter Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tielen is verschenen „Hirtacus Apostolisch Martelspel in 5 bedrijven door A. van Delft Pr Prijs f 1 25. De optocht der H Kindsheid wordt dit jaar gehouden op Zaterdag 23 Juni a.s. des namiddags ten half 4. Deze optocht, waarvan naar wij vernemen weer heel veel werk wordt gemaakt, moet beschouwd worden als een middel om de H. Kindsheid nog meer te doen waardeeren en tot bloei te brengen en daardoor meer en meer steun aan de missies te brengen. De te houden collecte wordt dan ook ten zeerste in ieders milddadigheid aanbevolen, daar dit geld alleen wordt bestemd voor de missie Zondag 17 Juli wordt de R K. Volksbibliotheek voor dit seizoen ge sloten. Algemeene vergadering der R.K. Werkliedenvereen. op Maandag 18 Juni, des avonds half 8 precies in de Groote zaal van den Gildenbond. Agenda 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering 3 Bestuursverkiezing. (Vacature Adr. Bergmans). Candidaten zijn Door de leden gesteldM C. van Loon. Dubbeltal door den Bestuursraad gesteld J. van der Geld en M. C. van Loon 4. Verkiezing van een Voorzitter uit het voltallig bestuur. 5 Kort Verslag Centrale Raadsver gadering. 6 Zeer belangrijke mededeelingen over het verplicht lidmaatschap van Vakvereeniging en Werkliedenvereen 7. Mededeelingen. 8 Rondvraag en sluiting. De handboogschutterij „Ons Ge zellig Tehuis", gevestigd in het café van den Heer W. van Helvoirt-van Bijnen behaalde Zondag 11. op het concours te Amerzoden met haar eerste zestal den 3en prijs en met haar 2de zestal den 4en prijs, alsmede den len bestuursprijs. De handboogschutterij „Eendracht maakt Macht", gevestigd in het café Pulles ('t Vosje) behaalde op hetzelfde concours met haar le zestal den 4en en met haar 2e zestal den 5en prijs. Wegens de drukke repetities voor de jubileumcantate, is de Liedertafel verplicht de gewone maandelijksche uitvoeringen stop te zetten tot na de Koninginnefeesten. Een uitzondering daarop zal maken het Volksmatinée met Kermis-Zondag. Dit zal als altijd ook nu gegeven worden. De „draadlooze". Er bestaat voorzeker geen enkele technische uitvinding welke in zoo'n korten tijd zulk een enorme vlucht genomen heeft wat betreft zijne ver volmaking, zijne veelzijdige toepassing en zijn groote populariteit, danwel de draadlooze telefonie en telegrafie Nog tot voor enkele jaren haalde men hier ongeloovig de schouders op als men uit de couranten vernam dat men elkaar „draadloos" gesproken had, dat een redevoering van den een of anderen bewindsman door middel van deze vinding het luchtruim werd in- geslingerd en terzelfdertijd door dui zenden in omringende landen werd gehoord „Weer zoo'n Amerikaansch wunder" heette he). Spoedig bleek echter maar al te duidelijk het groote nut en de enorme veelzijdigheid van de „draadlooze" Het begon in de groote steden waar enkele groote dag- I bladen eene instelling lieten aanbren- 1 gen, spoedig'gevolgd door verschillende banken, groot-industrieën en provin ciale bladen en tegenwoordig kan men haasi in iedere plaats een antenne (de tusschen 2 masten aangebrachte draden) ontwaren Wat men met zeer geringe hulpmiddelen reeds kan opvangen is haast ongelooflijk. Dagelijks worden van den vroegen morgen tot in den nacht op bepaalde uren uit alle moge- lijke landen draadlooze berichten, voordrachten, muziekuitvoeringen, ope ra's enz uitgezonden die alle met zoo'n toestel duidelijk te volgen zijn. Een dergelijke instelling voor draad looze telefonie en telegrafie is ook door de firma Borstrok en Stoop, electrisch installafiebureau alhier, daargesteld, welke firma zoo vriendelijk was ons in de gelegenheid te stellen eens van een dergelijk draadloos concert te komen genieten Volgens programma zou Donderdagavond 'o.a van uit den Haag een draadloos concert gegeven worden en het was bij die gelegenheid dat wij met het toestel gingen kennis maken. De heer Borstrok was zoo welwillend ons tevoren een beknopte uiteenzetting te geven, want als leek komt alles ja zoo vreemd voor en lijken al die toestellen en draden zoo geheimzinnig. Ik zal echter niet trachten al deze verduidelijkingen hier weer te geven of de verschillende vaktermen te verklaren, dat is een onbegonnen werk en mettertijd leert iedereen dat alles toch Nu een enkel woord over het concert. We zaten juist met het toestel aan ons oor als we plotseling met een stem zoo duidelijk als sprak men vlak bij ons, vanuit den Haag hoorden aan kondigen dat het concert een aanvang zou nemen. Allereerst zou er een attractie voor de kinderen komen, n.I. een mooie vertelling van de avonturen van Baron Van Münchhausen. De ge heele voordracht was overduidelijk van begin tot het einde en we kunnen ons voorstellen hoe vele jonge luisteraars hebben zitten lachen bij dit kluchtige verhaal Dan wordt aangekondigd een strijk kwartet bestaande uit de heeren v. Vianen Neukircher, Kooy en Clignett die zullen spelen kwartet No. 49 in „Bes dur" van Haydn en even later reeds klinken de heerlijke tonen tot je door en kunt ge geruimen tijd van deze kunstvolle uitvoering genieten. Dan werden er verschillende mede deelingen gedaan van belang voor de radiomenschen, waarna wordt aange kondigd een aria van Leporello uit „Don Juan" van Mozart, te zingen door den heer W. A. Clignett Zoo nu en dan wordt ge onder het luisteren ge stoord door een gefluit of gekras hetgeen gewoonlijk komt doordat de telegraaf toevallig op ongeveer dezelfde golflengte in actie is en dit mede tusschendoor opgevangen wordt Niet temin is alles nog duidelijk hoorbaar. We krijgen nog enkele wetenschap pelijke besprekingen, een strijkkwartet, enkele gramofoonplaten, sommige met bekende melodiën, tot slot het Wil helmus en dan hoort men te circa 11 uur vanuit den Haag al de luisteraars een aangename nachtrust toewenschen en de z g muzikale omroep is ten einde Hoe stijgt hierbij onze bewondering voor die mannen die zoo iets konden daarstellen „En we zijn nog pas aan het begin" zoo verzekerde ons de heer Borstrok bij het afscheid nemen in hun vakkringen was reeds sprake van draadloos bestuurde schepen, vliegtui gen enz De naaste toekomst za! ons op dit gebied nog wel andere verras singen brengen Wij voorspellen de fa Borstrok Stoop ook in onze omgeving goed succes met de installatie van deze toestellen, wat wij haar van harte toewenschen Naar wij vernemen zullen de Waalwijksche Gymnastiek vereen en 2 Rijkscursusscu deelnemen aan het 3e bondsfeest van de R.K. Gymn en Athletiekbond St Joseph in het Bisdom Breda te Oosterhout op Zondag 1 Juli a s Er zal worden deelgenomen aan verschillende vierkampen en driekam pen (gymnastiekoefeningen), alsmede aan de Athletiekwedsirijden Wij hopen dat onze gymnasten hun naam zullen hooghouden en gelauwerd uit den strijd zullen komen. Provinciale Stoten van Noord Brabant. Ged. Staten bieden voor de a.s Zomerzltting nog .er vaststelling aan het ontwerp-besluit tot herziening van het bijzonder reglement voor het wa terschap Cruijslandspolders Zij doen de volgende subsidie-voorstellen f 200 voor de Heilige Landstichting voor 1923, f 2500 en extra f 2500 voor de R.K. Middelbare Handelsdagschool van het Carmel-college te Oss voor 1923, f 700 voor de Schoenmakersschool te Drunen voor 1921 (gevraagd was f 2000). Voorgesteld wordt afwijzend te beschikken op de subsidieaanvraag der gemeente Oosterhout in de kosten harer ambachtsschool Door niet aanneming zijn benoe ming door den heer C. van Beek te Klundert komt thans voor lid der Provinciale Staten van Noord-Brabant in aanmerking de heer j. A. Oomen te Oosterhout. DRUNEN. Deze week behaalden te 's Bosch onze dorpsgenooten mej. I.J. Boom, mej. M, C. Vesters en de heer C. M. Vesters, het diploma boekhou den, vereeniging van Leeraren. Geslaagden ontvingen hunne oplei ding bij den heer C. j. Leijtens te Baardwijk Door het plaatselijk Comité werd alhier f 153.33 ingezameld voor het Nat. Huldeblijk aan H M. de Koningin ter gelegenheid van haar 25-jarig ambts jubileum. NIEUWKUIJK, Op Zondag 24 Juni a,s. zal door het krulsbooggezelschap »De Jonge Batavieren*, gevestigd in het café van den heer C. Pulles alhier een groot kringconcours worden gege ven. Reeds zijn vet schillende prachtige prijzen hiervoor beschikbaar gesteld. Vanaf Zondag 17 Juai zijn de prijzen in 't bovengenoemd café te bezichtigen. Ingaande 11 Juni wordt de derde postverzending der brieven alhier opge heven. De gelegenheid tot het afhalen aan he! kantoor van de met dien post aangekomen stukken vervalt hiermede. Voortaan zal dus voor de verzending de eerste buslichting zijn des morgens om 7.30 en de laatste des namiddags om 4.30. VRIJHOEVE-CAPELLE. Bij gelegen- heid van den verjaardag van het hoofd der O. L. S. den heer M. J. de Bruijn was door de schooljeugd in stilte het schoollokaal prachtig versierd. Bij den aanvang der lessen werden door ver schillende leerlingen geschenken aan geboden met toepasselijke toespraken en werden den jubilaris liedjes toe gezongen, waarna de kinderen ont haald werden op allerlei versnaperingen en deze dag een ware feestdag werd, waaruit ten sterkste blijkt hoezeer de heer de Bruijn hier aller achting en waardeering geniet. WASPIK. De Zeereerw. heer A. Langerwetf, die vanaf 3 Sept. '22 ia ons midden vertoeft, zal op 1 Aug a.s, naar zija missie in Nieuw Zeeland teiug- keeren. Hij zal de reis maken over Amerika. De muizen schenen hier en daar nogal schade ean te richten in het graan. Op verschillende plaatsen woi- dco muizengaten geboord, waarin menig knagertje den dood vindt. De eerste aardbeien worden hier vet kocht voor 80 cent per pond. Tot heden nog *en dure lekkernij. - Vele boomen en planten worden aangetast door bladluizen en rupsen, welke laatste vooral in heele nesten wordea aangetroffen en heel wat schade doen. - Indien hat weer niet spoedig beter wordt ziet het er met den hooioogst slecht uit. Er is veel gras. Bij gebrek aas zonneschijn weet men het echter niet droog te krijgen- Reikhalzend ziet de boer dan ook naar mooi weer uit. - De prijs der nieuwe aardappelen is reeds dalende. Men besteedt 22 ent per K.G. Er js nog weinig kooplust. - De prijs der boter is weer met 5 cent per pond verhoogd es gebracht op 95 cent. RAAMSDONKSVEER. Zondagmorgen zal er in de Ned. Herv. Kerk op 't Veer leesdienst gehouden worden, ter wijl des namiddags op 't Dorp hoopt op te treden Ds Jonkers van Waspik. - De prijs van het hooigras is wel ets stijgende, werd bij de eerste ver- kooping naar schatting 13 tot f 15 per 500 K.G. bedongen op de laatste ver- kooping was de prijs tot f 17 per 500 KG. - De prijs der boter werd met 10 cent per K.G. verhoogd en gebracht op f 1.90 per Kilo Uit een vijf en veertigtal sollici tanten werd Mej. H Mulder, onder wijzeres aan de Herv. School op 't Veer te Utrecht benoemd. In en buiten de school wist zij zich allerhoogach- ting en waardeering waardig te maken, zoodat men haar wel noode ziet ver trekken - Tot predikant bij de Ned. Herv. Gemeente van Raamsdonk werd be roepen Ds. Lokhorst van Bennekom. RAAMSDONK. De jaarlijksche col- ecte, ten behoeve van den gewapen- den dienst, zal in deze gemeente ge houden worden 18 Juni e.k. Woensdag 20 juni a.s. zal Z. 3. H Mgr Diepen in de kerk van den 4 Bavo te Raamsdonk(Dorp) het H. Sacrament des Vormsels, komen toe dienen. Het maken en stellen van een gewapend beton beschoeiing met bij- behoorende werken langs den loswal van de Melkhaven is gegund aan den u.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10