Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. k Gemeenteraad. ra Aannemer. EERSTE BLAD. „NOORD-BRABAND" Waalwijk. ZATERDAG 16 JUNI 1923. 46e JAARGANG. NUMMER 52. -i-_ WAALWTJKSOHE 8TOOMDRURKERTJ ANTOON TIBLEN. Telefoon No. SS Telegr.-AdresECHO. ©it nummer bestaat uit ©rie Bladen HAARSTEEG. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Dinsdag 12 Juni des namiddags ten 6 uur. Voorzitter Edelachtbare heer van Bokhoven. Ongeveer kwart over 6 uur opent de Voorzitter de vergaderingaanwezig alle leden, terwijl er een vacature is ontstaan door het overlijden van den heer P. Vugts. De notulen der vorige vergadering worden voorgelezen. Van Vrede. Voor het geven van subsidie aan die autobus is toch geen bedrag van f 25 genoemd. Voorzitter. Dat bedrag heb ik voor gesteld Van Vrede. Neen. Achten Door een maatschappij was geen bedrag gevraagd Voorzitter. Juist. Door eene onder neming was gevraagd 10 cent per inwoner en door de andere onder neming was geen bedrag gevraagd en toen heb ik voorgesteld daarvoor f25 te verleenen. Van Vrede. Die eene onderneming kwam niet in aanmerking werd er toen gezegd. Hierna werden de notulen goed gekeurd en vastgesteld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. a. Schrijven van de gemeente Sneek houdende de mededeeling dat door den raad dier gemeente aan H. M. de Koningin een adres is gericht waarin wordt verzocht het daarheen te leiden, dat de openlijke Godslastering straf baar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. Achten Dat staat hier reeds in de politie-verordening. Voorzitter, ja en daarom stel ik voor dit schrijven voor kennisgeving aan le houden. Aldus wordt besloten. b. Schrijven van Burg. en Weth van de gemeente Smilde, daarbij toezen dende een motie van den raad dier gemeente, waarin bij de regeering wordt aangedrongen, de opbrengst van iedere bron van inkomen naar art. 13 der Wet op de Rijksinkomstenbelasting niet meer te bepalen over een jaar, doch naar een gemiddelde van 3 jaren Wordt voor kennisgeving aange nomen. c. Schrijven van Koolen-de Bont, houdende het verzoek om teruggaaf van te veel betaald schoolgeld Een zijner kinderen heeft de school verlaten. Van Vrede Als hij er recht op heeft, dan moet het worden teruggegeven. Aldus wordt besloten Schrijven van M. Werther, welke om twee redenen teruggaaf van te veel betaald schoolgeld vraagt. Op de eerste plaats heeft zijn dochtertje de school verlaten en op de tweede plaats is zijn inkomstenbelasting verminderd tot t1300 Winkel. Dat is weinig. Voorzitter. Dat is iets waarover wij niet hebben te oordeelen, dat doet de inspectie te 's Bosch waarvan hij de stukken heeft overgelegd. Achten. Het zijn maar een paar centen als het 't schoolgeld betreft. Schrijven van den heer Prinsen, oud-hoofd der openbare school alhier, houdende het verzoek, om, nu hij naar Vlijmen is gaan wonen, te worden ontheven van het met het Electriciteits- bedrijf aangegane contract voor 2 lichtpunten Adressant wijst er op dat het tegen woordig hoofd deze lichtpunten heeft overgenomen, zoo dat de gemeente er geen schade bij heeft. Achten. Bij vertrek uit de gemeente is men daar toch zeker van vrij. Voorzitter. Neen maar ik stel voor het contract toch te ontbinden. Zonder hoofdelijke stemming wordt daartoe besloten. Schrijven van Ged. Staten, houdende de mededeeling dat het raadsbesluit tot verhuring van het schoolhuis zoo niet kan worden goedgekeurd. Ged. Staten willen hebben dat we het schoolhuis aan het R.K. Kerkbestuur verhuren van jaar tot jaar en niet zooals nu is besloten tot zoolang de bijzondere school blijft beslaan. Ged Staten achten dit voor beide partijen beter Heeft de gemeente nu het huis eens noodig, dan kan ze daar weer gebruik van maken en anders niet en zoo is het ook voor het kerkbestuur beter. Van Vrede. Daar ben ik het niet mee eens, want anders wordt het een groote schadepost voor de gemeente. Voorzitter. Dat is toch hetzelfde. Van Vrede. Dat is niet hetzelfde, zal zelfs nog al wat schelen. Besloten is het schoolhuis aan het kerkbestuur te verhuren, zoolang dat het kerkbe stuur de school heeft. Voorzitter Dat is juist waarop Ged. Staten tegenop komen. Ze zeggen dat 't voor kan komen dat de gemeente zelf het huis noodig kan hebben en dan zou men zoo lang moeten wachten. Daarom willen ze hebben dat we het van jaar tot jaar verhuren. Van der Heijden. Dat is dan in beider belang. Van Vrede. En hoe gaat het dan met het onderhoud Voorzitter. Dat blijft hetzelfde, er komt geen verandering in de overeen komst dan juist deze bepaling. Van Vrede. Dan heeft het Kerkbe stuur alle lusten en de gemeente alle ]asten Voorzitter. Dat is niet waar. Van Vrede. Is dat niet waar. Zoo. Voorzitter. Het gaat er nu maar over of wij het schoolhuis van jaar tot jaar willen verhuren. De rest is een vorige vergadering al in het contract geregeld. Winkel. Het kan toch nog wel eens een schadepost voor de gemeente worden. Stel maar eens dat er een ongetrouwd hoofd der school komt, j dan komt de gemeente met een leeg- huis te zitten en was het voor 25 jaar aan het Kerkbestuur, dan hadden die dien strop en de gemeente beurde toch de centen en anders zou het staan te verinteresten Voorzitter. Ged. Staten keuren het toch niet goed omdat, als de gemeente erover wil beschikken, dit moet kun nen gebeuren. Achten Als het Kerkbestuur het nu eens zal laten gaan. Voorzitter. Dat zal het niet doen. Achten. Een ieder wil zoo vlak aan de school niet wonen en zeker in zoo'n huis niet. Winkel. Ik geloof ook niet, dat het zoover zal komen, maar anders was het voor de gemeente ook een schade post. Van Vrede. De gemeente heeft het voor f 300 per jaar gegeven, omdat ze het voor zoo lang kan verhuren en er dan niet dat onderhoud was. Wat zal het nu worden Van den Brand. Het wordt zoo altijd een schadelijke boel voor de gemeente. Van Vrede. Ged. Staten zullen dit alles niet zoo weten, anders zouden ze niet met die voorstellen komen. Winkel. Als het van jaar tot jaar moet worden verhuurd zal het veel meer aan slijtage onderhevig zijn. Wat zal het dan over een jaar of 10 voor waarde hebben. Van Vrede. Over een jaar of tien kan het Kerkbestuur veel goedkooper een nieuw huis bouwen. Achten. De huur is expres zoo laag gesteld omdat het op die wijze kon worden verhuurd. Voorzitter. Nou gaan jullie allemaal zitten zeggen, dat het zoo goedkoop is en het vroegere hoofd der school behoefde nog veel minder te betalen. Achten. Omdat dit moest. Voorzitter. Neen. Achten. Niet, dan hebt ge ons altijd zitten te beliegen. Altijd is er gezegd dat het 10 pCt. van, naar ik meen, de inkomsten moest zijn. En nu zou dat weer niet zoo zijn, dan hebt ge ons altijd maar wat praatjes op de mouw gespeld zeker. Met zulke onzin moet ge nu niet voor den dag komen, ben je nu heelemaal be Voorzitter. Eerst was dit zoo wel, later is dat weer veranderd. Ik zal het maar eens in stemming brengen. Met 5 tegen 1 stem wordt besloten niet op het voorstel van Ged. Staten in te gaan. Voor het voorstel van Ged. Staten stemden alleen de heer Luijben. Besluit tot vaststelling van het bedrag der gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der Lager Onder wijswet. De Voorzitter stelt voor dit bedrag vast te stellen op f 11,33 per leerling, zijnde dit ook het bedrag wat noodig is geweest per leerling voor de open bare school in Hedikhuijzen. Van Vrede. Is dat niet wat te veel. Voorzitter. Ze kunnen eischen dat ze 't zelfde krijgen dan de openbare school Van Vrede. Dat is geen verhouding. Dat het bedrag voor de openbare school zoo hoog is komt omdat er zoo weinig leerlingen zijn. Hoe meer leerlingen, hoe voordeeliger men kan werken. Daar mag bij het vaststellen van zoo'n bedrag toch wel een beetje rekening mee worden gehouden. Van den Brand Ik kan er niet over oordeelen, maar ik moet toch ook zeggen (jat het bedrag me erg hoog voorkomt. Winkel. Kan men er van af komen Van Vrede. Het is iets waar men wel eens even over mag nadenken. Voorzitter. Het is volgens de wet. Van Vrede Dat is allemaal gauw gezegd, maar ik weet toch zeker dat dit bedrag overal niet gelijk is gesteld. Kijk maar een in Vlijmen. Van den Brand. Kan het in een volgende vergadering niet worden afgewerkt, Dan kan e» rst eens worden ferp)\WAA LW U K DOOR ERVARING STERK. SPECIAAL ADRES VOOR: Granletwerken, Terrazzovloeren, Aanrechten, Gootsteen, Dorpels enz. INRICHTING VOOR HOUTGRANIET-VLOEREN. Alles met volle garantie. 30371 geinformeerd naar het een of ander. Voorzitter. Men moet bedenken dat de school nu heel wat uitgaven heeft te doen en op het geld zit te wachten. Misschien wil het Kerkbestuur wel onderhandelen. Van Vrede. Er is hier niemand met deze zaak op de hoogte en daarom zou ik eerst eens willen informeeren. Voorzitter Dat kan, maar wil de raad dan toch 80 pCt. geven. Al wenscht het Kerkbestuur in deze in der minne te schikken, dan moet toch nog 80 pCt. van het dan vast te stellen bedrag worden gegeven. Ik geloof wel dat het Kerkbestuur tot eene minnelijke beschikking zal overgaan. Van Vrede. Onbekend maakt onbe mind zeggen ze wel eens en zoo is het hier ook mee. Ik zou het eerst eens secuur wiilen weten Voorzitter. Als de raad nu niet wil, dan denk ik dat ook het Kerkbestuur tot geen minnelijke schikking wil over gaan. Winkel. Ik heb wel eens hooren zeggen dat het hier vroeger altijd heel wat meer heeft gekost dan bij ons Bij ons was het maar f 5 per leerling. Voorzitter. Een volgend jaar zal het daar wel meer gaan kosten. Men moet wel weten dat daar alles is versleten of verouderd en daarom alles nood zakelijk moet worden vernieuwd. Boven dien hebben wij neg van Oisterwijk een brief gekregen waar een kind van hier op kostschool is en daar moeten wij nu f 45.04 voor betalen en voor een ander die in Os is f 50.09. Het zijn kinderen van Van der Loo en Van de Wilt. Winkel. Daar begrijp ik niets van Is dat allemaal volgens de Onderwijs wet. Van den Brand En dan van zulke rijke menschen. Achten Dan ga ik ook eens onder zoeken waar ik ze op school kan doen als de gemeente een deel van het schoolgeld moet betalen, Winkel. Als er dus kinderen op kost school gaan, dan heeft de gemeente er schade bij. Daar begrijp ik niets van. Hoe komt dat nu ligt dat nu aan de personen of ligt dat aan de wet Voorzitter. Dat ligt aan de wet. De scholen zijn geschat Zoo moeten wij aan Vlijmen betalen van de kinderen, die van deze gemeenie daar school gaan en Vlijmen weer aan ons van kinderen die vanuit die gemeente hier ter school gaan. In Groningen hebben wij er ook al eens een op school gehad, maar die is nu weg Van Vugts is er een in den Bosch en dat zal ook nog wel komen. Na nog eenige discussie wordt met tegen 1 stein besloten 80 pCt te verleenen en de Voorzitter te'belasten om met het Kerkbestuur te onder handelen teneinde te verkrijgen dat men een minnelijke schikking verkrijgt Tegen stemde den heer Van Vrede Bespreking hooiland-verpachting. Van den Brand Ik heb het land overal eens opgenomen, maar het staat er voor de gemeente niet zoo roos kleurig voor en ik schat dan ook dat het hoogstens de helft van een vorig jaar zal opbrengen. Luijben. In Bokhoven scheelde het niet zooveel. Voorzitter. Daar is het land hooger en veel beter dan wij hebben Van den Brand. Ge zal zien, dat het weinig op zal brengen en waar het dan vandaan zal moeten komen, weet ik niet. Er zal heel wat bezuinigd moeten worden om het hoofd boven water te kunnen houden, dat is zeker of anders zal men 6 pCt. moeten gaan heffen in plaats van 3 pCt. Winkel. Wij krijgen nu toch een nieuwe samenstelling van den Raad en die hebben gezegd, dat de belas ting op de eerste plaats veel minder zal worden. Van den Brand. Dat is maar flauwe kletspraat waar men niets mee opschiet. Voorzitter. Een vorig jaar heeft de verpachting f 13500 opgebracht en nu is dat op de begrooting geraamd op f 8000. Van den Brand. Ik denk, dat het niet meer zal opbrengen dan f 6000 Voorzitter. Ik geloof dat het nog wel zal meevallen. Er staat nogal wat ©p. De Voorzitter stelt voorde verpach ting te doen plaats hebben op Zater dag 16 Juni des morgens ten 10 uur precies. Van der Heijden. Over de betalings conditie, hoort rnerl algemeen zeggen, dat die slecht zijn. Voorzitter. Dat zeggen alleen die menschen die niet graag betalen. Van der Heijden. Bij den barbier za ten we Zaterdag zoo te praten, maar allemaal waren ze het er over eens, dat deze te slecht zijn. Er was er een die voor f 5.— gepacht had en later f 9.— moest betalen. Voorzitter. Dat kan waar zijn als ze maar laat genoeg komen betalen. Van Vrede. Zou men ze niet met Lichtmis kunnen laten betalen. Voorzitter. Dat kan niet want wij moeten toch al zooveel rente betalen voor het opnemen van kasgeld. Als er geen condities werden gemaakt zou men niet eerder komen betalen dan vlak voor de verpachting en dan zat men met het kasgeld te kijken. Bespreking werkeloosheid. Voorzitter. Zooals de heeren weten, slaakten in de vorige vergadering over een voorstel Winkel de stemmen. Nu moet ik de raad meedeelen, dat wij deze week geen werkeloozen hebben en er ook geen werk meer voor kun nen vinden. Van Vrede, is de gemeente ze nu kwijt ook. Van den Brand. Ik zou dit zaakje gedurende den zomer maar weg laten, want er worden altijd menschen ge vonden die het er maar op aan laten komen. Mij dunkt dat voor diegenen, die wil, er nu wel werk is te vinden. Winkel. Voor diegenen die maaien enz. kunnen, zal er 'wel werk worden gevonden maar die dat niet kennen, zou ik toch helpen. Van Vrede. Om die stoep in orde te maken is nu ook pas aangevraagd. De Voorzitter merkt op dat dit aan den gecombineerden buitenpolder ook is gevraagd. Van Vrede. De polder moest daar ook maar wat in bijdragen. Voorzitter. Van die dijken is niet veel goeds te maken. Van den Brand. Ik zou probeeren den Bokhovenschen dijk of weg aan den polder over te geven. Voorzitter. Ik ben bang dat ze dat niet zullen doen. Van Vrede. Die dijk behoorde ten laste van den polder te zijn. Achten. Ik zou in de Zooislagen eens probeeren met die grond uit de slooten te graven. Het is er heel on gelijk en over het algemeen hoor ik zeggen dat die grond daar goed is Van den Brand. Met een perceel zou ik het eens probeeren. Winkel. Men kan het daar gerust doen, want het is er beslist goede grond. Voorzitter. Als er op de slooien niets zit behoeven we het verder niet te probeeren. De heer Winkel wil nog eens even terug komen op de hooilandverpach ting. Gaarne zou hij zien dat deze dit jaar eens in Hedikhuijzen werd ge houden de menschen hebben daar ook belasting te betalen en daarom mogen ze een enkele keer de lusten van de gemeente ook wel eens ge nieten. Bij J. van Dal of Van Leeuwen kan de verpachting goed worden ge houden. Na eenige discussie wordt besloten de verpachting dit jaar in Hedikhuijzen te doen houden. De heer Winkel verzoekt hem, als het land weinig opbrengt, daarvan de schuld niet te geven. Voorzitter. De kwestie van de werke loosheid zullen we verder in vergade ring met gesloten deuren afhandelen. Aankoop rentegevende waarden. De Voorzitter zegt dat het bedrag van het verkochte perceeltje land zijnde f 360, winstgevend moet worden uit gezet, evenals de waarborgsom van het R,K Kerkbestuur zijnde f2870. Van dit laatste bedrag moet rente worden betaald. Wordt besloten aan den Voorzitter over te laten. Algemeen was men van gevoelen dat aankoop van Ned. Werkelijke schuld het beste zou zijn. Bij de rondvraag wijst de heer Winkel er op dat er een schuit grint aan den Dijk ligt. Hij vraagt om met een gedeelte daarvan de wegen, waar toe reeds al eens is besloten, in Hedikhuijzen te verbeteren. De heer Van den Brand is er niet voor om aan al die zijwegen zulke kosten te gaan maken. Winkel. Het zijn wegen waar men schen aan wonen, die ook belasting betaien. De Voorzitter zegt dat daartoe is besloten en er daarom voor zal zorgen. Daarna gaat de raad over in geheim Comitf De Echo van het Zuiden, WaiUijksrtif Courant, Dit blad macMJnt WOENSDAG EN ZAT1BDAQ. Aboimeuienteprlj» per 8 maanden 1.25. Franco per poet door heit gebeole rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ena., franco to aenden aan den Uitgever. Uiwïatb: Prlje der Advertentie® 20 cent per regel; minimum 1.50. Reclame» 40 cent per regel. BIJ contract flink rabat. Ad ver ten tl5n moeten Woensdag en Vrijdag dea morgen* om uiterlijk nar in on» beait rijn. MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP HET LEVEH I. den Teullng-de Leder

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1