1 Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f Derde Blad. Gemeenteraad. ZATERDAG 16 JUNI 1923. 46e JAARGANG. 99 NUMMER 52. J- Uiwgatï: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. Telegr,-Adre»ECHO. WAALWIJK, Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Donderdag 14 Juni des avonds ten 63'4 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Th de Surmont de Bas Smeele Ongeveer 7 uur opent de Voorzitter de vergadering; afwezig zijn de heeren J. Groenen en Timmermans-Verschure. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Voorzitter. Alvorens met de behande ling van de agenda over te gaan,deel ik de heeren mede, dat de heeren Groenen en Timmermans hebben kennis gegeven door uitstedigheid verhinderd te zijn deze vergadering bij te wonen AAN DE ORDE 1. Schrijven van Ged. Staten van N.-Br,, waarbij bezwaren worden ken baar gemaakt tegen het raadsbesiuit van 23 Maart 1923 waarbij wordt bepaald dat de 4 maandsche heffing H. O 1922 zal worden geregeld naar het inkomen van het kalenderjaar 1921 Voorzitter. Na de uitvoerige behande ling van deze aangelegenheid in de vorige vergadering, vinden Burg en Weth. geen vrijheid om gevoig te geven aan het verzoek van Ged Staten en stellen mitsdien voor het genomen besluit te handhaven en alzoo de beslissing aan de Kroon over te laten De heer Roggeveen merkt op dat nader besloten is dat deze heffing zal gelden over 1921 en 1922 en nu gronden Ged Staten vooral op de rechtsonzekerheid Dit schrijven van Ged. Staten is 24 April al ingekomen en nu meent hij dat er een veel te langen tijd over heen is gegaan vooraleer de raad bijeen is geweest Voor eene gemeente als Waalwijk acht hij het noodig dat de raad eens per maand, 't zij kort of lang, bijeen komt. Nu zijn de heeren Groenen en Timmer mans afwezig, doch wanneer ze van te voren hadden geweten dat het ver gadering zou zijn, hadden zij hun zaken wellicht zoo geregeld dat ze ter vergadering konden komen. De Voorzitter wil wel probeeren of dat kan maar vast beloven dat dit zal gebeuren, kan hij niet aangezien het dikwijls van zooveel omstandigheden afhangt of een vergadering kan worden gehouden. Eer sommige maatregelen zijn genomen en onderzoekingen zijn gedaan, is er een heele tijd over heen gegaan voor men daarmede gereed is gekomen. Dat dit werkelijk zoo is, heeft de heer Roggeveen zelf kunnen ondervinden bij de waterleidingkwestie welke drie maanden van voorbereiding heeft noodig gehad. In aanmerking moet worden genomen dat men hier geen apart bureau heeft, zooals dat de steden hebben, om de zaken voor de raadsvergadering te behandelen, hier moet alles over een of een paar men- schen loopen en dat mag niet buiten beschouwing worden gelaten. De Voor zitter zegt toe het verzoek van den heer Roggeveen wel in overweging te willen nemen, maar gemakkelijk za dat niet gaan Wel wil hij, als men een ruime agenda heeft, daar een paar zittingen aan wijden. De heer Roggeveen zou het meer in het belang van den goeden gang van zaken achten indien om de maand of om de zes weken eene vergadering wordt gehouden, dan dat men twee zittingen achter elkaar heeft. Immers er kunnen zich zaken voordoen dat vlugge behandeling zeer gewenscht is Neemt b.v. nu maar eens de reclames van den Hoofd Omslag. Veel beter en aangenamer voor de menschen zou het zijn als ze wisten waarmee ze af zijn. Zooveel besluiten moeten nu worden opgeschort. Voorzitter. Dus uw opzet is dat we kortere agenda's moeten hebben. Roggeveen. U weet zelf hoeveel reclames over den Hoofd Omslag er nu al lang liggen te wachten Voorzitter. Die bezwaarschriften tegen der. aanslag in den Hoofd. Om slag geiden veel betreffende de eerste vier maanden en ik acht het niet wen- schelijk deze te gaan behandelen. Dat is zelfs bezwaarlijk. Roggeveen Ik heb het alleen maar aangestipt om u in overweging te geven om op bepaalde tijden te vergaderen opdat ieder lid dan weet wanneer het vergadering is en zijn werkzaamheden daarop kan inrichten. De heer Smolders zegt naar aanleiding van het door den heer Roggeveen in het midden gebrachte bezwaar, dat, toen destijds de nieuwe verordening op de plaatselijke inkomstenbelasting werd vastgesteld, daarin was opgeno men een progressieve kinderaftrek- regeling waarvoor den geheelen raad zich had uitgesproken Ged. Staten maakten echter tegen deze regeling bedenkingen Burg. en Weth. stelden direct voor de regeling in overeenstemming te brengen met de wenschen van Ged Staten Zijnerzijds werd toen naar voren gebracht om het besluit toch te handhaven, zij het desnoods met lagere opklimmingen. U, aldus zegt spr mijnheer de Voor zitter, en meerdere leden, maten toen in den breeds de bezwaren uit om het besluit te handhaven en stelde vooral in het licht welke beteekenis aan deze bedenkingen van Ged. Staten gehecht werden Het heette toen, dat daar niet aan zou zijn te ontkomen. Nu zijn op een ander besluit betref- ende de plaatselijke inkomsten belas ting door Ged Staten weer bedenkin gen naar voren gebracht en nu stellen 3urg. en Weth. voor het besluit te handhaven. Spr. vraagt of nu een andere betee kenis is te hechten aan de bedenkin gen van Ged Staten. Hij zou zulks dan gaarne alsnog vernemen Zoo dit niet het geval mag zijn, welke gronden voeren Burg en Weth. dan aan om het besluit te handhaven De Voorzitter zegt dat Burg en Weth. dit alleen aanvoeren naar aan leiding van de in de vorige vergade ring gehouden besprekingen. De heer Smolders kan niet begrij pen dat, waar de progressieve kinder aftrek door den geheelen raad werd aangenomen Burg. en Weth deze hou ding niet aannamen, terwijl ze dit wel doen met dit geval waarover de ge heele raad 't niet eens was. Wat mag daarvan de beweegredenen zijn De heer Roggeveen zegt in die vergadering waar over de progressieve kinderaftrek is gesproken, niet aanwe zig te zijn geweest wijl hij toen met verlof was. Hij meent echter te weten dat dit is gedaan omdat de Minister van Binnenlandsche Zaken te kennen heeft gegeven dat op eene dergelijke bepaling nooit de koninklijke bewilli ging zou worden verkregen Smolders. Het was geen persoonlijk inzicht van Ged. Staten. Nu gevoel ik er wel wat voor om gevolg te geven aan de wenschen van Ged. Staten. De heer van der Geld zal met het oog op den kostbaren tijd er niet veel op zeggen. Alleen wil hij zeggen dat hij er veel waarde aan hecht dat dit voorstel van Burg. en Weth. in om vraag wordt gebracht om daardoor in de gelegenheid tezljntegen te stemmen. Het voorstel in omvraag gebracht wordt met 8 tegen 3 stemmen aange nomen. Voor stemden de heeren De Graaff, Klijberg, Gragtmans, Eibers, Oomens, Van Driel, Verwlel en Roggeveen. Tegen de heeren Van der Geld, Smolders en Van der Aa. 2. Schrijven van den heer J. van Mierlo, houdende het verzoek om eer vol ontsiag als hoofd der openbare school voor gewoon lager onderwijs met ingang van 1 Augustus 1923. Voorzitter Ik stel voor dit op de meest eervolle wijze te verleenen. Ik zou tevens willen vragen of de raad het noodig acht om voor deze vacature eene oproeping te plaatsen. Er zijn reeds twee sollicitanten, waarvan er een is die reeds op wacht geld staat en een die waarschijnlijk indertijd op wachtgeld zal komen te staan. Van der Aa Als mijnheer van Mierlo eervol ontslag heeft verkregen, zou het dan niet mogelijk zijn dat een leerkracht als mijnheer Froklage is, wordt benoemd. Voorzitter. Die mogelijkheid bestaat natuurlijk wel, dat ligt geheel aan den raad maar dan zal er gesolliciteerd moeten worden. Ik heb de vraag maar gesteld of de gewone weg moet worden gevolgd en er een oproeping moet worden geplaatst omdat het weer kosten met zich brengt Het plaatsen van advertenties is zeer duur en bovendien men wekt illussies op die zeer waarschijnlijk toch niet zullen worden verwezenlijkt en menigeen doet men ook op kosten jagen, want de sollicitatie moet op zegel zijn. Omdat het zeer waarschijnlijk is dat men iemand zal benoemen die op wachtgeld staat of staan zal komen, is stel ik die vraag. Noodzakelijk is het niet dat een oproeping wordt gedaan. Roggeveen. Regelmatiger is het een oproeping te plaatsen. Er kunnen meer personen zijn die willen sollici- teeren. De heer Smolders is het met den Voorzitter eens dat op de eerste plaats wel rekening zal worden gehouden met ingezetenen, die op wachtgeld staan en die dit zullen komen te doen. Den heer Roggeveen gaat het niet om de personen, want aangezien hij geen lid is van de schoolcommissie kent hij deze krachten niet en zou dus ook moeten informeeren. De heer Klijberg zegt dat men hier op het oog heeft den heer Leijtens uit voormalig Baardwijk, die op wachtgeld staat en den heer Froklage, die waar schijnlijk spoedig op wachtgeld komt te staan. Beiden zijn goede krachten waarover men nooit anders dan met lof heeft hooren spreken en daarom zou hij, indien de inspecteur var. het onderwijs zich daarmede kan vereeni gen, geen oproeping willen doen, De heer Oomens meent dat het plaatsen van eene oproeping onkosten maken zou zijn op niets, wijl men van te voren weet dat een van deze krach ten zal worden benoemd. Een oproe ping doen acht hij derhalve geheel overbodig. De heer Roggeveen verklaart zich alleen voor een oproeping te plaatsen. Smolders. Nu zal met het oog op deze benoeming de Raad toch voor 1 Augustus eens bijeen moeten komen. Voorzitter. Dat zal er vanat hangen of de inspecteur van het onderwijs met zijn stukken zal gereed zijn 3. Schrijven van de vereeniging Waalwijks Belang waarbij wordt in overweging gegeven, de kermis te doen vallen in den vacantietijd der scholen. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth zich met dit idee in beginsel wel vereenigen. Oomens. Zou het niet kunnen om het dit jaar zoo nog te doen, Voorzitter. Dat gaat niet. De Raad kan er wel in beginsel toe besluiten. Gebeurt zulks, dan zullen Burg. en Weth. later met voorstellen komen om de kermis in 1924 op een ander tijd stip te doen houden. Nu zijn alle plaatsen al verpacht en voor de helft al betaald ook. Oomens. Het is jammer want we krijgen de Koninginnefeesten ook nog en ik vertel u dat twee van dergelijke feesten voor veel menschen bezwaar lijk zullen zijn, dat moest tegelijk kunnen gebeuren Voorzitter. Ik voor mij vind het heel goed dat het met de jubileumfeesten geen kermis is. Oomens. Het is een slechte tijd om tweemaal te laten feesten. Voorzitter. Dat is iets anders. Maar wat u wenscht, gaat nu eenmaal niet meer. Oomens. Het een met het ander zal nu niet in orde zijn. Voorzitter Het kan nu onmogelijk meer anders. Wij zouden anders in procedure kunnen komen met de pachters. I Met algemeene stemmen wordt hierna besloten de kermis voortaan in den vacantie tijd te doen plaats hebben I 4. Schrijven van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Langstraat waarbij gewezen wordt op de wenschelijkheid van het verlengen l van den arbeidstijd voor overheids- personeel. Voorzitter. Ik stel voor dit schrijven te behandelen bij de begrooting als wanneer daar rekening mee zal kunnen worden gehouden. Met algemeene stemmen wordt daar toe besloten 5. Motie van den Raad der ge meente Smilde, waarbij wordt gevraagd wijziging der wet op de inkomsten belasting in dien zin, dat voor de be rekening van den aanslag als basis wordt genomen het gemiddeld inkomen over drie voorafgaande jaren. Voorzitter. Burg en Weth stellen voor dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen De heer Klijberg zegt niet op de vergadering van Burg en Weth., waarin dit besluit is genomen, aanwezig te zijn geweest, want het wil hem voor komen dat er in deze motie wel wat goeds zit. Zelfs heeft men het hier nu al ondervonden wat een verschil twee jaren kunnen brengen Daarom zou hij wel adhaesie aan deze motie willen betuigen. De heer Roggeveen zegt dat er voor deze motie wel wat voor is, maar ook en vooral nu voor Waalwijk wel wat tegen is. Zooals het nu met den toe stand in Waalwijk is geschapen, ge looft hij niet dat er iets voor is. want anders zal men straks in 1924 het gemiddelde van deze twee slechte jaren, waarmee men nu in dit geval afwerkt, nog eens nemen Vóór de ingetreden malaise zou er heel veel voor zijn te zeggen geweest, nu echter niet en daarom kan hij zich heel goed met het voorstel van Burg en Wethom het schrijven voor kennisgeving aan te nemen vereenigen. Voorzitter. In dien geest hebben Burg. en Weth. het ook besproken. De heer Klijberg meent dat deze manier van berekenen vroeger bij de bedrijfsbelasting ook werd gevolgd. Men krijgt zoo dikwijls tusschen het eene en andere jaar zulke groote schommeling en werkt men op de ma nier als waarop in de motie wordt aangedrongen, dan krijgt men een meer stabiel inkomen voor de gemeente. Roggeveen. Bij normale tijden is dit iets anders. Nu zal Waalwijk er geen direct voordeel bij hebben. Gragtmans. In een abnormalen tijd als nu heeft men er hier niets aan, integendeel is men er mee achterop. De heer Klijberg verklaart zich niet tegen het voorstel van Burg. en Weth. te zullen verzetten, waarna het schrijven voor kennisgeving wordt aangenomen. 6. Adres der Vereeniging „Waalwijks Belang" waarbij voor de feestelijke viering van het Regeeringsjubileum van H. M. de Koningin een subsidie wordt gevraagd van f1000, Voorzitter. Burg. en Weth. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen. De heer Roggeveen zegt dat H. M. de Koningin officieel heeft doen weten, dat het haar grootste verlangen is haar jubileum zoo min mogelijk te herdenken althans dit op de meest eenvoudige wijze te doen. In verband daarmede zal zij dan ook alleen de hoofdstad des lands bezoeken en heeft ze doen weten dat corporaties of wie ook, die haar wenschen te huldigen, dit daar kunnen doen Tot zijn spijt moet hij nog mededee- lingen doen welke voor de ingezetenen dezer gemeente van minder aangenamen aard zijn Zooals men weet is besloten het vermenigvuldingscijfer van 3 02 op 3 terug te brengen. Toen dit hier was uitgerekend kwam men aan een op brengst van f 184 000. Hij heeft toen de opmerking nog gemaakt dat het belas tingjaar zou loopen van Mei '22 tot Mei '23 en daardoor de opbrengst dus een derde minder zou zijn ofwel f36000 lager dan in 1922. Bovendien is er nog een tekort te dekken van f 10589.21 voor de electriciteits- en waterleidingbedrijven, zoodat er dus een groot tekort komt en daarom is hij van oordeel dat de raad verplicht is om de grootst mogelijke zuinigheid te betrachten, want hij ziet den Hoofd Omslag hier binnenkort ontzettend hoog opgevoerd worden. Het maximum ver- menigvuldigingscijfer is in de veror dening op 5 gesteld, maar dat zal men ook beslist moeten gaan heffen. Hoe gaarne hij ook aan het verzoek van de vereeniging Waalwijks Belang zou willen voldoen, acht hij zich in de gegeven omstandigheden niet verant woord en kan hij daarom met het voorstel van B. en W. niet meegaan. De heer Eibers zegt als lid van de bezuinigingscommissie verplicht te zijn dien naam eer aan te doen en daarom kan hij niet anders dan het voorstel van den heer Roggeveen steunen. De heer Oomens is ter vergadering gekomen met het plan om de subsidie die gevraagd is te verleenen. Nu hij echter den heer Roggeveen heeft hooren uiteenzetten hoe verschrikkelijk slecht de hnantieele toestand van Waalwijk staat geschapen, moet hij op zijn eerste meening terugkomen en kan hij ook niet met het voorstel van B, en W. accoord gaan. De heer Smolders kan niet anders zeggen dan dat de door den heer Roggeveen verstrekte cijfers werkelijk ontstellend zijn Om echter hier de feestelijkheden geheel achterwege te laten zou hij niet doen. Nu men overal zich zal opmaken om dit jubileum te herdenken zou hij het jammer vinden indien Waalwijk daarin geheel zou achterwege blijven en daarom zou hij willen vragen of het niet op wat be scheidener schaal kan worden gevierd. Hij is het eens dat de grootste zuinigheid moet worden betracht doch een dergelijk jubileum geheel onopge merkt te laten voorbijgaan kan voor een gemeente als Waalwijk al evenmin Laat men 600 of f 700 geven. De heer de Graaff kan zich goed met den heer Smolders vereenigen daar waar deze zegt dat er bezuinigd moet worden doch de herdenking van dit zeldzame jubileum kan niet geheel onopgemerkt voorbijgaan. Hij zou de subsidie op f 500 willen zien gesteld wijl de bezuiniging anders van geen beteekenis is Zonder eenig feest kan Waalwijk bij zoo'n gelegenheid niet zijn. De heer Eibers kan zich met het voorstel van den heer de Graaff goed vereenigen Hierdoor wordt een flinke bezuiniging verkregen en als lid van de bezuinigingscommissie moet hij naar bezuiniging streven. De heer Roggeveen meent gelezen te hebben dat voor het houden van dit feest men in de gemeente ook nog De Echo van het Zuiden Courant WaalwPsche en w Dit blad TewcMjat WOENSD A3 EN ZATERDAG. Abonnementsprijs per 8 maanden 1.25. Franco per post door het geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stokken, gelden en»., franco te «enden aan den Uitgever. Prijs der AdvertentiBn 20 cent per regel; minimum f 1.50. Reclames 40 cent, per regel. Bfl contract flink rabat. Advertentiën moeten Woensdag en Vrijdag des morgens om uiterlijk 9 uur in ons beslt «ljn.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 9