Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. f VERLOREN SPEL. Gemeenteraad. EERSTE BLAD. FEUILLETON „NOORD-BRABAND" NUMMER 53. WOENSDAQ 20 JUNI 1923. 46e JAARGANG. Uiwgata: WAALWIJKSOHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. 88. Telegr.-AdreaECHO. 2)it nummer bestaat uit Twee Bladen WAALWIJK. (Vervolg.) De Voorzitter deelt vervolgens nog mede, dat van de commissie van bij stand voor de gas-, electriciteit- en waterleidingbedrijven een adres is in gekomen waarbij nog al haast is. Door de vereeniging van huiseige naren is nl. gezegd dat zij vanaf heden niet meer zullen betalen voor de water leiding en dat zulks voortaan door den huurder zal moeten worden gedaan. Bij de huurcommissie zal dikwijls zijn gebleken dat dit zoo gebeurt. De directeur van het bedrijf heeft doen weten dat dit zoo maar niet gaat zoolang de zaak niet door beiden is geregeld. In de eerste verordening stond dat vooruit per kwartaal moest worden betaald en bij de herziening van de verordening is dit achterwege gebleven. De heer Gragtmans zegt dat in de vorige verordening was opgenomen dat de eigenaar had te betalen en bij de herziening van de verordening is dit zonder erg achterwege gebleven en daar heeft de vereeniging nu direct gebruik van gemaakt. Voor het bedrijf is het echter onmo gelijk om aan het verlangen van de huiseigenaren te voldoen, aangezien men bij die menschen niet met een kwartaal nota kan komen en wekelijks innen gaat toch zeker niet. Dat zou behalve groote kosten voor de admini stratie, groote moeilijkheden met zich brengen. De Voorzitter wil na deze toelichting van den heer Gragtmans nog op iets anders wijzen. Eenige jaren is hij Voorzitter geweest van de huurcom missie en als zoodanig heeft hij meer malen zaken moeten behandelen van verhooging van huur als de waterleiding werd aangelegd. Werd de waterleiding aangelegd, dan moest de huurder hoo- ger huur gaan betalen, zoodat niet de eigenaar maar de huurder vour de kosten kwam te staan. De huiseigena ren willen zich nu van die verplichting gaan terugtrekken, doch dat is z.i. niets anders dan een verkapte huur- opdrijving. Eenmaal hebben ze eene verhooging van 15 pCt. gekregen voor het laten aansluiten bij de waterleiding en nu zouden ze de huurders weer willen laten betalen terwijl ze reeds het geld daarvoor ontvangen. De heeren die in de huurcommissie hebben gezeten zullen zulks wel be amen. De heer de Graaff is het volkomen eens met den Voorzitter. Het is niets anders dan een huuropdrijving. Boven dien is het voor de directie van het bedrijf veel beter dat ze het geld bij den eigenaar kan innen, dan dat ze daarvoor bij alle huurders moet gaan. Het is voor de administratie veel een voudiger als men dit bij den eigenaar kan doen. De heer Smolders is het met de zienswijze van den Voorzitter, dat dit eene verkapte huuropdrijving is, vol komen eens. Dit geval behoeft echter niet aan het waterleidingbedrijf vast gekoppeld te worden, want niet zoodra had de commissie met ingang van 1 April opgehouden te bestaan of ver- hooging van huur werd door verschil lende huiseigenaars aangezegd Voorzitter. Eenige dagen geleden is de wet afgekondigd dat men voor dergelijke gevallen nu terecht kan bij den Kantonrechter. Smolders. Er staat bij dat deze wet op een nog nader te bepalen dag in werking zal treden. De heer Van der Geld vreest dat deze aangelegenheid niet zoo gemak kelijk zal zijn op te lossen. Men wil de verordening nu wel aanvullen, maar de opzegging door de Vereeniging heeft voor deze aanvulling plaats gehad. Waar men hier tegenover een vereeni ging staat, is hij bang dat dit muisje nog wel eens een staartje kan krijgen. De Voorzitter deelt dit gevoelen niet. De heer Eibers zegt de zaak zoo te bekijken. Als voorheen het putwater door de Gezondheidscommissie werd afgekeurd, dan moest de eigenaar voor goed water zorgen en dat is nog zoo en daarom kan hij het gevoelen van den heer Van der Geld niet deelen. Met algemeene stemmen wordt hier na besloten de verordening op het Waterleidingbedrijf alsnog te wijzigen en in overeenstemming te brengen met 't daaromtrent vroeger bepaalde besluit. 2. Wijziging der verordening op den keuringsdienst van vee en vleesch. De Voorzitter zegt dat deze dienst !,8 Juni in werking zal treden. De heffing bedraagt voor het keuren van a. een eenhoevig dier van een jaar en ouder f 7,— b. een eenhoevig dier jonger dan een jaar 3,— c. een rund (uitgezonderd kalf) 6, d. een kalt 3,— e. een nuchter kalf 2,— een varken 3,— een schaap 1,50 een geit 1,— 2. Indien het slachtdier of vleesch wordt afgekeurd, is slechts verschut digd voor: 10) farrrri)^WAA LW UK DOOR. ERVARING a. een eenhoevig dier van een jaar of ouder f 2,35 b. een eenhoevig dier jonger dan een jaar 1,— c. een rund (uitgezonderd kalf) 2,— d. een kalf 1,— e. een nuchter kalf 0,65 f. een varken 1,— g een schaap 0,50 h. een geit 0,35 3. Voor de toepassing van dit ar tikel wordt onder een nuchter kalf verstaan een kalf, waarvan de navel streng niet is uitgedroogd en onder een kalf ieder ander kalf. De heer Roggeveen merkt op dat in een vorige vergadering bezwaar is gemaakt tegen artikel 3, waarin wordt bepaald dat de Secretaris ambtshalve Secretaris van dezen dienst is, wijl deze reeds veel te veel met werkzaam heden is overladen. Hij vraagt of er nu al pogingen in het werk zijn gesteld om daarin verandering te krijgen. De Voorzitter zegt dat de commissie de wenschelijkheid heeft uitgesproken dat de Secretaris voorloopig nog als zoodanig zal aanblijven. Men wijst er op dat hij alle voorbereidende werk zaamheden heeft mede verricht en derhalve zeer goed met de zaken op de hoogte is, zoodat het in het belang is dat hij voorloopig blijft. Werkzaam heden zijn er aan dit ambt niet ver bonden. De Voorzitter wijst er vervolgens nog op dat bij dergelijke commissies altijd de Burgemeester en de Secretaris van de grootst aangesloten gemeente wordt aangewezen als Voorzitter en Secretaris Met den veekring is het voorheen hetzelfde gedaan. Roggeveen. Dus dan zou de raad van Waalwijk tenslotte daarover niets hebben te zeggen. Voorzitter, Het is de Commissie van de vereenigde gemeenten die het doet. De heer Roggeveen zegt zich niet goed hiermede te kunnen vereenigen, secretaris zijn is het meest drukke ijaantje van iedere vereeniging, van iedere commissie. Hij moet de notulen bijhouden, kortom hij moet alles doen wat er te doen is en waar hier de Secretaris tevens al Secretaris is van de bouwcommissie, de Kamer van Koophandel, de gascommissie enz., kan hij onmogelijk nog meer werk op zijn schouders nemen wijl anders nood wendig het een door het ander moet lijden en daarom wil hij vragen of dan zoo spoedig mogelijk aan het in de vorige vergadering gedane verzoek zal worden gevolg gegeven. Voorzitter. Ook dit kan ik u niet toezeggen, 3. Voorstel tot het overdragen in erfpacht der oude openbare school in voormalig Baardwijk aan het R. K. Kerkbestuur aldaar. In het preadvies zeggen Burg. en Weth. dat, toen werd besloten totop- heffing van de openbare school aldaar, de Raad zich in beginsel kon veree nigen met het voorstel van den heer j Oomens om het gebouw af te staan aan het R K. Kerkbestuur als com- pensatie voor het ongerief dat door de opheffing voor dat deel der ge meente wordt veroorzaakt. De school zou dan de bestemming krijgen van Patronaatsgebouw, vereenigingslokaal enz. Bij nadere overweging achten Burg. en Weth. niet wenschelijk het gebouw en de terreinen in eigendom over te dragen daar thans zoo moeilijk kan worden beoordeeld of in komende tijden de beschikking niet van groot belang kan zijn, redenen waarom ze het beter vinden het gebouw in erf pacht te geven en wel voor den tijd van 50 jaar. De gemeente is dan niet al te lang gebonden terwijl voor den erfpachtster de termijn, met het oog op de bestemming, ruim genoeg is. Er zullen weinig kosten behoeven te worden gemaakt om het gebouw aan zijne bestemming te doen beantwoor den. Burg. en Weth. stellen voor het gebouw voor f 50 per jaar in erfpacht te geven. De heer Roggeveen vraagt of, gezien den finantieelen nood, het misschien mogelijk zou zijn de huur wat hooger te stellen. Voorzitter. Dat moet de raad weten wat hij in deze wil. Burg. en Weth. stellen voor het zoo te doen De De Echo van het Zuiden, Waalwijkschc ei Langs! raatsche Courant Dit blad T«iccbljat WOENSDAG EN ZATIEDAO. Aboiinémentaprlj» p«r S maande* 1.28. Franco per poat door bet geheele rijk 1.40. Brieven, lagenenden «takken, gelden ena., franco te «enden aan den Uitgever. Prljff dar AdvertentUm 20 cent per regelminimam 1.60. Reclame* 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. AdvertentiSn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om uiterlijk 0 usr in ons besit ■ljn. van De Echo van het Zuiden". Nasr tiet Dnitsch door H. Fr. „Staat gij met haar in briefwisseling." ..Ik schrijf haar van tijd tot tijd, en elke maand ontvang ik van haar een brief; ge woonlijk lees ik er maar eenige regels van en werp hem dan weg." „Heeft zij reeds kennis?" vroeg mr. Borne nadenkend. „Onmogelijk. Hoe zou zij daartoe komen in een pensionaat, waar zij onder streng toezicht staat. Waar denkt gij aan, Digby? vroeg lady Rokeby hem jaloersch aanzien de" Mr. Borne haastte zich te antwoorden: „Ik dacht er aan wat het wel zijn zoude als- dit jonge meisje eens belang kon gaan stellen iai mijn zoon. Als wü een huwelijk tussc-hen haar en Ralph konden tot stand brengen zouden wij haar vermogen hóuden 011 Ralph zoude ons, voor den invloed dien wij op haar uitoefe nen, jaarlijks tien duizend pond geven. Hoe denkt gij daarover". Lady Rokeby zag hem verwonderd, maar zeer tevreden aan. ..Dat is uitstekend," riep zij uit. Ik had er reeds aan gedacht dat wij 11a Nina's terugkeer niet lang meer op Rookhurst zou den kunnen blijven. Eene zoo 1'ijke erfge name als zij is zal het niet aan minnaars ontbreken, en zij zal huwen, zonder dat ik het kan beletten, 't Beste is haar huwelijk ten onzen gunste te schikken. Zou Ralph een romantisch schoolmeisje kunnen bevallen?" „Ik geloof het wel. Hij is nog geen een en twintig jaar oud. hupscb, fijn en welge vormd, eenigszins zwak van wil, gemakke lijk te leiden en in mijne handen als was. liij heeft romantische begrippen over liefde en echt, en als hij de eerste is, die liet meisje wordt te gemoet gevoerd, ben ik overtuigd dat hij haar hart zal winnen. Een paar weken geleden heb ik twist met hem gehadop mijn hevel verliet hij mij en huurde ergens goedkoope kamers en tracht door schilderen den kost te verdienen. Ik zal om hem zenden om hem bij mij te heli- bon. „En waarover hebt gij met hem getwist Digby?" Ik meende dat gij zoo van hem hield't." „.Ta, dat doe ik nog steeds. Maar hij waagde het zijnen wil te stellen tegenover den mijne en daarom verstiet ik hem, om hem te laten ondervinden hoe ver hij zon der rnjj zal komen. Hij is niet lang van de universiteit terug en heeft er nog geen begrip van hoe men geld kan verdienen. Maar hij houdt er eeni ge hoogvliegende denkbeelden op na, waar van de nood hem genezen zal. Om openhar tig te zijn, onze twist, betrof eene muziek onderwijzeres, op welke hij verliefd is. Hij zal ze 1111 wel reeds opgegeven hebben en blijde zijn als ik hem terug roep. Wanneer zal miss Rokeby hier zijn?" „Heden ontving ik een brief van de di rectrice van liet pensionaat waar Nina zich bevindtzij vraagt mij wat er met het meisje moet gebeuren. Nina heeft hare stu die voleindigd en kan haar intrede in de wereld doen. De zomervacantie is daaren boven reeds begonnen en de meeste pension naires zijn reeds naar huis. Ik heb besloten Luttrel nog heden naar Parijs te laten ver trekken om Nina te halen." „Doe dat; mijn zoon zal reeds morgen te Rockham komen en daags na hare terug komst aau de erfgename worden voorge steld. Ik zal voor mij en voor Ralph kamers nemen in het hotel te Rockham om tot aan ons huwelijk in uwe nabijheid te zijn. Is dit plan naar uw zin?" „Volkomen. Wij moeten snel handelen Nina moet met Ralph verloofd worden nog voor zij de samenleving intreedt. Haar hu welijk kan tegelijk met het onze in October plaats hebben. De beide uitzetten kunnen te gelijkertijd worden gereed gemaakt. Het is een bewonderenswaardig plan en een waardige voortzetting van ons stout spel. MAATSCHAPPIJ VAN vebt;v?BING OP HET LEVEH Nog lang spraken zij over hunne plannen, om zich ten koste der jonge erfgename te verrijken. Digby Borne stelde zich aan als een smachtend minnaar en zelfs de aanmatigen de lady Rokeby gevoelde ziel) overtuigd dat hij haar, zoowel als zij hem. mot grenze- loozeu hartstocht beminde. Toen het etensuur gekomen was nam sir Borne afscheid, om niet dadelijk bij zijn eerste bezoek dc praatjes der dienstboden :aande te maken. Onmiddellijk na tafel reeds mrs. Luttrel in een grijs reiskleed met een rijtuig naar Canterburry, om verder naar Parijs te rei zen, vanwaar zij de erfgename van Rook hurst huiswaarts zonde begeleiden. Hoofdstuk VIII. DE TERUGKEER VAN NINA ROKEBY. Op een helderen warmen zomerdag, op welken de van Calais naar Dover varende stoomboot tamelijk veel reizigers aan boord liad, maakte Nina op deze den overtocht, om na jaren lange afwezigheid in haar va derland terug te keeren. Het reisgezelschap bestond uit Engel sclien, Fransehen, Duitschers en Spanjaar den, die zich wederkeerig zeer weinig om elkander bekommerden, daar zeer velen aan zeeziekte lijdend, kermend in een of anderen hoek lagen. Mrs. Luttrel zat geheel alleen op een af gelegen plaats, met den groenen sluier op 't meer dan ooit grauwe gelaat, en in een heel erbarmeljjken toestand. Zij dacht geen oogenblik aan hare jonge reisgenoote, maar had slechts één verlangen, namelijk spoe dig weder aan land te zijn. En aan de andere zijde van 't stoomschip zacht tegen de ijzeren verschansing geleund en met verlangende blikken de steeds meer en meer verdwijnende Fransche kust be schouwende, stond een jong meisje van zeldzame schoonheid. Zjj was slank en bevallig en had eene uiterst voorname houding. Daarenboven sprak verhevenheid van geest en hart uit geheel haar wezen. Haar gelaat was buitengewoou. bijna al te dichterlijk schoon. Hare kleur was ongemeen zacht en blo zend, bare lippen frisch rood en in haar breed, schoon voorhoofd schitterden een paar wonderbare bruine oogen met zeldzo- men glans. Haar weelderig haar was goudblond en in dikke vlechten rondom haar klein wel ïevormd hoofd opgestoken. Zij droeg een zwart reiskleed en een zwar ten hoed met donkere veer. Het was Nina Rokeby, de eigenares van Rookhurst, eene der rijkste erfgenamen van Engeland, en thans het voorwerp der booze plannen van bare stiefmoeder en Dig by Borne. Hare schooljaren waren thans voorbij en zij was op weg naar haar te huis, dat zij iu jaren niet had gezien, en naar eene hoed ster, die zjj niet kende, en die in het geheim hare vijandin was. Zij had de vriendelijke zekerheid van de kostschool verlaten en een terrein van al lerlei gevaren betreden. Zij scheen reeds van duistere vermoedens vervuld, want een smartelijke uitdrukking over hare verlatenheid kwam in hare oogen. Weinige schreden van haar verwijderd en ook tegen de omheining geleund, stond een jonge man, wiens blikken schijnbaar op de Fransche kust gevestigd waren, maar die toch ook tusschenbeide met een uitdrukking van bewondering en belangstelling over de sprekende trekken van het jonge meisje heengleden. Hij dacht zoo hij ziehzelve, dat liij vroe ger nooit zoo'n frisch, zacht en zeldzaam schoon wezen had gezien. Zij scheen geheel alleen te zijn. Niemand vroeg hoe zij zich bevond. Niemand bood haar een stoel aan of bekommerde zich om om haar, en haar jeugdige bewonderaar vroeg zich af of zij werkelijk zoo alleen in de wereld zou staan als het den schijn had. Nog peinsde hij hierover, toen een plot selinge stoot, die de korte hoog gaande gol ven van het kanaal aan het schip gaven, Nina verschrikt de verschansing deed los laten waardoor zij over het dek naar hem werd toe geslingerd. Hij sprong vooruit en ving haar op in zijn armen. Dadelijk kwam zij weder in evenwicht, pakte de verschansing vast en stamelde blo zend en verward haren dank voor zijne hof felijkheid, „De zee is vandaag nogal stormachtig," merkte de jonge man op, „Zal ik een stoel voor u zoeken?" ,Neen, ik dank n, antwoordde Nina zacht. ..Ik sta liever!" Deze woorden waren zeer eenvoudig en haar uiterlijk was kalm en terughoudend, maar hare stem drong den jongen man in 't hart. Hij bleef voor haar staan en Nina zag hém verrast aan. Toen hij den vollen blik barer sehoone oogen ontmoette, bloosde hij, zijne oogen glinsterden en een vroolijke lach speelde om zijne lippen. „Pardon, maar heb ik niet het genoegen miss Rokeby van Rookhurst te zien?" vroeg de jongeman. Nlna knikte toestem mend, hem met stijgende verwondering aan starende. Zoodra ik uwe oogen zag", riep de jouge man uit, „was ik overtuigd dat gij Nlna Rokeby moest zijn. Ik zie dat gij u mijner niet meer herinnert. En toch, toen gij naar het pensionaat te Parijs moest, hebben wij heiden, gij en ik, bij 't afscheid tranen ver goten en gij beloofdet mij getrouw te blijven, kleine Nina. „En nu hebt gij mij vergeten „Neen," riep hot jonge meisje met insge lijks van vreugde schitterende oogen. „Zijl gij 't werkelijk. Ronald? Wat zijt gij veran derd." Zij reikte hem de hand, die hij hartelijk drukte. Hare oogen hieven onderzoekend op hem gevestigd en zij bloosde, ziende hoe schoon hij was en hoe nabij bij het ideaal kwam dat zij zich had voorgesteld. Hij was licht van kleur met donkerblau we oogen, goudblond haar en knevel. Zijne trekken waren fijn en regelmatig besneden. Hij had een edel, open gelaat en uit zijne schitterende oogen blonk eene grootmoedige ziel, onverschrokken moed, een helder ver stand en een sterk, vast karakter. Terwijl zij hem zoo vluchtig beschouwde, dacht Nina dat hij er uitzag als een held. (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1