KiBHUtTMtl ACCUMULATOREN. Fa, Gebr. Boeren, - s-Bosch. Tweede Blad» Ft. deRooij-Bourgonjen "Gemeenteraad. 1 Starter— en Verlichtingsbatterijen „Exide" Agentschap. Nu mm 54. Zaterdag 2o Juni 23 »wwwwm»vww v u *ww Verkrijgbaar bij BAARD WIJK. 2Z3PO MADE. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op Zaterdag 16 Juni des v.m. 11 uur. Voorzitter Edelachtbare heer A. van Gils. Ongeveer kwart over 11 opent de Voorzitter de vergaderingafwezig zijn de heeren J. Vermeulen, Diepstraten en van Gageldonk. De notulen der vorige vergadering worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld Aan de orde a Schrijven van de gemeente Wym britseradeel, ten geleide van een door den raad dier gemeente aan H M. de Koningin gericht adres, om het daar heen te willen leiden, dat de openlijke Godslastering strafbaar wordt gesteld in het Wetboek van strafrecht. De Voorzitter zegt dat in de politie verordening dezer gemeente reeds een bepaling is opgenomen welke het vloeken strafbaar stelt. Er zijn dan ook al eens enkele processen-verbaal op gemaakt Door andere gemeentebestu ren wordt ons de vraag wel eens ge steld hoe de verordening werkt en dan moeten wij berichten dat een dergelijke bepaling in de verordening goede resultaten afwerpt. Dat een dergelijke bepaling in onze politieverordening voorkomt, belet niet om aan het verzoek adhaesie te betui gen. Aldus wordt besloten, b. Schrijven van Ged. Staten hou dende de mededeeling dat het wen- schelijk is dat in de Commissie tot wering van schoolverzuim zitting heb ben eenige onderwijskrachten. De Voorzitter merkt op dat dit ver zoek al eens meer door Ged. Staten is gedaan, doch dat er toen nog geen gevolg aan kon worden gegeven om dat het moeilijk was, wijl de commissie voltallig was en 't niet aanging daarvoor andere leden als lid te doen bedanken. Door het sterfgeval van den heer van Driel is er een vacature ontstaan en de heer Jansen, die reeds 84 jaar is geweest, heeft nadat hij daarover eerst is gepolst, te kennen gegeven dat hij wil bedanken, zoodat thans aan het verlangen van Ged. Staten kan worden voldaan. Burg. en Weth. stellen voor tot leden der commissie te benoemen mej. Royé van het Liefdegesticht en de heer Moet, hoofd der school te Drimmelen. Met algemeene stemmen worden dezen daarna benoemd. 2. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden De Voorzitter zegt dat volgens het reglement van orde deze geloofsbrieven door een commissie moeten worden onderzocht. Hij benoemt daarvoor de heeren van der Sluijs, van Beek en Segeren Azn. en schorst gedurende het onderzoek de vergadering. Na heropening deelt de heer van der Sluis mede, dat van enkele leden nog stukken ontbreken en daarom stelt de commissie voor deze zaak tot eene volgende vergadering aan te houden Van enkele leden mankeeren de stukken of ze officieele betrekkingen bekleeden. De Voorzitter meent dat zulks, aan gezien men elkaar allemaal kent, van geen overwegend bezwaar kan zijn. De heer van der Sluis merkt op dat deze stukken alleen mankeeren bij die van de heeren Diepstraten en Norbart. Hij acht het beter om tot toelating te besluiten van de overige leden en met deze heeren te wachten tot eene volgende vergadering. Daartoe wordt besloten 2. Voorstel tot wijziging der begroo ting. De Voorzitter deelt mede, dat in verband met de nieuwe Onderwijswet deze post is overschreden doordat voor leerlingen, die buiten deze gemeente onderwijs genieten, moet worden be taald, waarmede bij het opmaken van de begrooting geen rekening is kunnen worden gehouden. In Breda en 's Bosch bezoeken er enkele kinderen van de gemeentenaren de H. B. S. aldaar en daar moet voor worden bijgedragen. Het is een wettelijk voorschrift, waar aan men zich niet kan onttrekken. Voor het bezoeken van kinderen aan de Muloschool te Geertruidenberg zal men ook nog wel een schrijven ontvangen. Daarom zal het goed zijn deze post met enkele honderden guldens te ver- j hoogen. Van der Sluis Wat zal dat de gemeente kosten. Voorzitter. Voor de jongens die in Breda de H. B. S. bezoeken moet f 70 en voor die in den Bosch f 95 worden bijgedragen. Van der Reijt. En wat zal het voor de Muloschool kosten. Voorzitter. Daaromtrent hebben wij nog geen schrijven ontvangen, doch ik veronderstel dat dit zoowat f 15 per leerling zal zijn of f 10. Van der Sluis. Met f 10 zal men er vermoedelijk wel niet mee afkomen. Van mij gaat er nog een kind naar de bijzondere H. B. S. Voorzitter. Zoo komen er telkens bij en daarom is het goed deze post met enkele honderden guldens te ver- hoogen. Komt men later nog ie kort, dan kan nog worden gewijzigd. 3. Schrijven van Ged. Staten, be treffende percentage inkomstenbelasting. De Voorzitter merkt op dat in een vorige vergadering is besloten om het maximum te heffen cijfer op 5 te brengen. Ged. Staten kunnen daar niet mede accoord gaan en zeggen dat, als nu 2'/a pCt. wordt geheven, het maxi mum cijfer niet hooger mag worden gesteld dan 3'/2 pCt. Dat cijfer is door ons meer wille keurig genomen omdat men, als men een maximum te heffen percentage vaststelt, niet telken jare de verorde ning behoeft te laten goedkeuren. De heer Segeren Wzn. meent dat dat men dit jaar wel 3'/2 pCt zal gaan moeten heffen wijl men er met 2'/a pCt niet zal komen, aangezien de inkomsten der meeste menschen zeer veel zijn verminderd. De Voorzitter gelooft wel dat men met 2'/2 pCt. zal kunnen volstaan. Segeren Wzn. Als men nagaat hoe veel de inkomsten van de meeste menschen zijn verminderd, dan geloof ik nooit dat men er mee zal komen. Hoevelen zullen er niet zijn die niet eens zullen behoeven te betalen. Stijnis. Is er dit jaar niet te veel geld binnen gekomen. Voorzitter. |a en daarom is gezegd dit jaar maar 2'/a pCt. te heffen. Daar is dus al rekening mede gehouden. Juist omdat de inkomsten over het algemeen lager zijn, hebben wij dit in een vorige vergadering besloten. Stijnis.Ik heb gezien dat er ge meenten zijn geweest die dit geld in reserve hebben gehouden. Voorzitter. Ja en weer andere zijn er geweest die het hebben teruggegeven. Wordt dit niet gedaan dan blijft het vanzelf in reserve want dan komt het bij het batig saldo te staan. Conform het voorstel van Ged. Staten wordt besloten. 4. Vaststelling tarief voor kracht. De P. N E. M. stelt voor het tarief voor kracht te brengen opVoor de eerste honderd K W. U. in den spertijd op 40 et- en daar buiten op 20 ct. voor de tweede honderd K W U. 18 ct.voor de derde 100 K. W U. 16 en voor de vierde en meerdere honderd K. W. U 14 ct per K. W. U. De heer van der Sluis meent dat dit een sprong in het duister maken s, aangezien de gemeente nog niet weet wat haar per K.W U. zal worden gerekend. Dat is de schaduwzijde van het in het beheer geven van het Ge meente Electriciteitsbedrijf aan de P. 9. E. M. Was het beheer in handen van de gemeente, dan wist men precies welke winst men daar nog op zou maken, nu weet men gewoon niets en heeft men het advies van de P. N. E. M. maar op te volgen, nu moet men alles maar gelooven wat ze voor schrijven. Voorzitter. Wij hebben de balans en winst- en verliesrekening ontvangen. Als U die eens wil komen inzien kan U dat komen doen. Daar hebt U als raadslid het recht voor. Van der Sluis. Een tijd geleden heb ik ook de vraag eens gesteld wat het kost en toen wist men er ook geen syllabe var,. Voorzitter. Voor licht kost het 40 ct. per K. W. U. Van der Sluis. Ja, dat weten we, maar wat kost het nu de gemeente na aftrek van de exploitatie-kosten. Voorzitter. Dat zou men in het verslag kunnen nazien. Als U eens wil komen kijken dan zal men U gaarne alle boeken laten zien en aan de hand daarvan kan U dan alles juist weten. Made is een van de dorpen die het voordeeligste werkt en het goedkoopste in licht en kracht is van de geheele omgeving. Alles is hier verweg het voordeeligste tot zelis de meterhuur toe. Dat het beheer goed is, blijkt uit het verslag en bovendien ook uit het feit dat tel kens de prijs van den stroom kan worden verlaagd en een volgend jaar zal er zelfs geld overschieten voor de gemeente. Dat zou nu zelfs al het geval zijn geweest indien niet tot uitbreiding van het net was over gegaan. Van de Reijt. De balans is pas 14 dagen geleden ontvangen en op grond van de goede uitkomsten wordt voor gesteld de tarieven te verlagen. Burg. en Weth hebben een en an der nog wel niet voldoende kunnen bestudeeren, maar uit het vluchtig overzicht blijkt toch reeds dat de toe stand van het bedrijf zeer gunstig is Een nauwgezetter studie om te zien of alles juist is, zal door Burg. en Weth. er nog van worden gemaakt en als dan blijkt dat aanmerkingen zijn te maken, dan zal dat zeker worden gedaan. Van der Sluis. Dus U moet toegeven dat de raad nu toch van geen syllabe weet en wij iets moeten gaan besluiten waarvan we feitelijk niets af weten. Voorzittter. Zooals men het bij de P.N.E.M. weet, weten wij het nooit omdat wij niet deskundig zijn Maar men is bevoegd ten allen tijde de boe ken en bescheiden te komen zien en zoo als het met ons gaat, gaat het met de andere gemeenten ook. Dit kan ik wel zeggen, dat wij er heel goed voorstaan en als een gemeente wil gaan aanslui ten wordt altijd naar deze gemeente verwezen om inlichtingen in te winnen. In de allernaaste toekomst krijgen wij beslist veel geld in kas. Nu zou den we dat al hebben gehad maar we hebben dit gebruikt om het net uit te breiden. Van de Reijt. Het kapitaal hebben wij nu in de uitbreiding belegd. Hoe grooter, hoe uitgebreider het net is, hoe meer stroom er afgenomen zal worden, waardoor er meer is te ver dienen. Voorzitter. Als u zich tot de P.N.E M. vervoegt kunt u alle mogelijke inlich tingen verkrijgen. Van der Sluis Ik zou het beter vin den als een eenvoudig beredeneerd verslag werd gegeven waaruit men wijs kan worden en waaruit men zoowat kan nagaan hoe het met de zaken staat. Voorzitter. Dat krijgen we ook. Er is nu een winst geweest van f 6290, doch dat is in de uitbreiding vastgelegd. Later zal de P.N.E M. nog met een voorstel komen om het licht buiten den spertijd te verlagen. De heer van Beek is de meening toegedaan dat er hier zeer weinig ge profiteerd zal worden, aangezien er bijna geen bedrijven gevonden worden die zooveel stroom zullen afnemen Voorzitter. Al zijn het er maar een of twee die er van kunnen profiteeren dan is dit al een vooruitgang. Van Beek. Dat wordt dan maar voor eenige personen iets beter. Voorzitter Dat kan niet anders. Maar u zou eens met een lijst zijn gekomen hoeveel de menschen ver bruiken Doe dat eens en geeft eens een schema, zoo u denkt dat men een betere regeling krijgt. Men kan dan eens zien of voor die verbruikers iets kan worden gedaan. De heer van Beek zegt daarvoor een afschrift van de betaalde kwitan ties te moeten hebben, doch daarnaar door hem gevraagd, berichtte men hem dat hij daar 10 cent per kwitantie voor moest betalen en daarvoor voelt hij weinig. Dit heeft men hem pas bericht lang nadat hij daarom heeft gevraagd. De Voorzitter wijst er op dat hij daarvoor bij hem had kunnen komen Van Beek Ik had het aan de Kroon gevraagd. Het bedrag van iedere kwitantie is al voldoende als ik dat had. Want het is maar om na te gaan hoeveel men heeft verbruikt. Voorzitter. Dat had u toch beter hier kunnen vragen. Van Beek. Zoolang ik het verbruik niet weet, heb ik er niet op in kunnen gaan, want zoo maar in den blinde er aan te beginnen is niet te doen Voorzitter De Kroon is een onder geschikte, die is agent. Van der Sluijs. Op de secretarie zou men die toch kunnen overschrijven. Voorzitter. Als de heer van Beek wil zal ik het de P.N.E.M aanvragen en die moeten het dan gratis geven. Geeft u mij maar eens een briefje vermeldend hoe u alles wil hebben, dan zal ik er wel eens om schrijven v. d. Veeken Het zal wel geen bezwaar zijn om met de wijziging te wachten tot eene volgende vergadering. Voorzitter. Wij behoeven daarmede niet te wachten. Laat de groote ver bruikers, al zijn het er dan ook maar eenige, maar direct van deze verlaging gaan profiteeren. De heer van der Reijt wijst er op dat, als de P. N E M kan voorstel len om ook voor verbruikers van 50 of 80 K. W. U. den prijs te verlagen, die voor de andere successievelijk toch lager moet zijn. Van Beek, Ik zou er tot 1 Augustus mee wachten. Van der Reijt. Men kan er wel mee wachten want wij moeten de rekening toch ook nog eens goed onder de oogen zien Voorzitter, 'n Bezwaar is het niet, want voor Augustus zal men toch nog eens een vergadering moeten houden. De heer van der Sluis begrijpt wa' I Tegen* Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electricitelt. Tegenover 't Station. Telef. No. 896. de bedoeling is. De concurrentie speelt een rol, doch of het nu Jan, Piet of Klaas is, daar mag niet naar worden gekeken. Wie grootverbruiker is moet goedkooper uit zijn. Voorzitter. Daarom zou ik juisl wil len dat men direct tot verlaging over ging, juist als door de P. N. E. M. wordt voorgesteld. De heer v d. Reijt zou de groot verbruikers ook maar aanstonds willen laten profiteeren en dan kan men voor de overige ^verbruikers aan de hand van het sch'ema door den heer Van Beek te maken, aan de P. N. E M worden gevraagd om de verlaging ook voor de mindere verbruikers in even redigheid toe te passen. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van de P. N. E. M. aange nomen De Voorzitter zegt de kwestie van de armmeesters nog even te willen bespreken In een vorige vergadering is gezegd dat de administratie om beurt moet worden bijgehouden. Men voelt daar echter weinig voor, Elshout heeft het altijd gedaan en al mocht hij al eens wat erg royaal zijn geweest, hij heeft toch de zaak altijd netjes in orde gehad. De heer Ligtvoet kan zich daar niet mee vereenigen. Het is besloten en een besluit moet worden uitgevoerd. De Voorzitter zegt dat de heeren niet zoo buitengewoon op het baantje zijn gesteld en als men er al te veel op zou aandringen om de administra tie om beurten te gaan voeren, zij zullen bedanken. De heer v. d. Veeken zegt het daar mede eens te zijn en dan kan men maar uitgaan zien naar geschikte can- didaten Die zijn er niet zooveel als men wel denkt. Bovendien m^er ook wel rekening mee worden gehouden dat de armmeesters dicht bij elkaar wonen want meermalen heeft men zaken te bespreken en als men dan ver van elkaar woont blijft het een of ander gemakkelijk achterwegen. Hij zelf, die lid is van het Kerkelijk Arm bestuur heeft zulks meermalen onder vonden. De heer Segeren Azn. zou de jaar wedde willen verhoogen. Dat zou wellicht in de toekomst aanleiding geven om goede krachten te krijgen De Voorzitter merkt op dat het een eerebaantje is en het werk dat er aan verbonden is als een soort liefdewerk moet worden beschouwd. Ligtvoet. Wie moet voor het onder houd zorgen van de waterplaats bij de kerk, de gemeente of het Kerkbestuur. Voorzitter. De gemeente laat het daar iedere week schoonmaken. Ligtvoet. Het ziet er treurig uit. De bakken loopen soms over. Voorzitter. Iedere week moet het worden schoongemaakt Ik zal er op aandringen dat het goed gebeurt. Ligtvoet. Dat men er eenige buizen aanbrengt, opdat alles het land in kan oupen. v. d. Veeken. Er bestaat twijfel of het van de Kerk of van de gemeente is. Voorzitter. Ik weet wel dat het door de gemeente wordt onderhouden. De heer v. d. Reijt zegt dat het aan de gemeente is om in dergelijke be- roeften te voorzien Ligtvoet. In de Marktstraat heeft vroeger ook een waterbak gestaan. Nu die straat verfraaid is, is deze water plaats verdwenen wat niet in het belang s Men moet het soms maar eens zien. Voorzitter. Dat is een lastige zaak Door Burg. en Weth. is daarover ook al eens gesproken, maar wie wil zoo'n gelegenheid voor z'n deur hebben In grootere gemeenten stuit men ook op dit bezwaar, want kijk maar eens in Breda hoe weinig er daar zijn te vinden. v. d. Veeken. Wij hebben al zoo dikwijls naar een goede plaats daar voor uitgezien. Voorzitter. Achter het raadhuis zou er een geplaatst kunnen worden, maar daar loopt men weer niet zoo gemak kelijk naar toe. Ligtvoet Nu de Marktstraat een mooie straat is geworden mag een dergelijke gelegenheid niet achterwege blijven. Men moet nu Zondagsavonds eens zien om een uur of tien De Voorzitter zegt toe dat deze zaak nog eens een ernstig punt van bespre king in de vergadering van Burg en Weth. zal uitmaken. De heer van der Sluijs wijst er op dat in Drimmelen een Coöperatie bestaat voor de verlichting. In den licht- loozen tijd is die opgericht en toen en nu nog betrekt men den stroom van een particulier. Er bestaat echter thans gelegenheid dat de stroom van de Waterstaat kan worden betrokken, die deze rechtstreeks van de P.N.E.M. betrekt. Bedoeling is nu of de gemeente concessie wil verleenen aan deze Coöperatie, want men moet zekerheid hebben De Coöperatie, in den licht- loozen tijd opgericht, heeft thans nog een schuld van f 10.000 en zou con cessie worden onthouden, dan zou men failliet moeten gaan en daardoor zouden de menschen gedupeerd worden Alle leden verklaren zich voor het verleenen van concessie om daardoor de Coöperatie in staat te stellen aan haar verplichtingen te kunnen voldoen. Wordt besloten in handen van Burg en Weth. te stellen. De heer van der Sluijs zegt gehoord te hebben dat bij de laatstgehouden stemming omkooperij heeft plaats gehad. Den tweeden Dinsdag in September komen de leden hier en zullen dan een eed af moeten leggen en dan zullen er valsche eeden worden afge legd. Hij vraagt of dat niet is te voor komen De heer v. d Veeken zegt dat daar meermalen over is gesproken doch er is weinig aan te doen omdat het onder zoek gewoonlijk tot niets leidt In den regel doet men het zelf niet, doch laat het doen Dat is treurig en te bejammeren, maar te bewijzen is het niet. Van der Sluijs. Straks leggen ze een eed af doch bij mij zijn het dan mein- eedigen. Doet men zoo iets bij een strafzaak dan gaat men voor 4 jaar den bak in. Is de eed dan geen heilige zaak meer. Van der Sluis. Het kan zijn dat ze er zelf geen erg in hebben, doch dan is het toch zaak er zooveel mogelijk op te wijzen. De heer Segeren Azn. vraagt hoe het met de steunregeling is. Voorzitter. Veertien zullen misschien nog eenige uitkeering krijgen. Segeren Azn Er is toch besloten dat maar tot 20 Mei zou worden uit gekeerd Hebben Burg. en Weth. dan het recht dit langer te doen. v. d. Veeken. Voor de Pinksterdagen, toen ik plaatsvervangend burgemeester was, waren er nog een 60 a 70 werk- loozen. Er waren er die toen schreiend bij mij aankwamen om te vragen om verder steun te willen verleenen, want in 20 weken hadden ze al geen werk gehad. Daaronder waren er mét een huisgezin van 8 kinderen. Ik heb toen aanstonds wethouder Van der Reijt i daarover gesproken alsook de heer Vermeulen en die waren het met mij eens dat men zeker nog wat moest blijven voortgaan met uit te keeren. Men was van gevoelen dat absoluut niet anders kon worden gehandeld. Toen de burgemeester van verlof was teruggekeerd, heb ik hem daar aan stonds op gewezen en ook hij zei dat niet anders als zoo kon worden ge daan. De secretaris kan dit getuigen. Als men zit voor de algemeene rust te bewaren, dan had men niet anders mogen doen. De menschen hadden niet te eten met die twee dagen en men zou al een hart van steen moeten hebben om niet aan het rechtvaardig verlangen te voldoen. Segeren Azn. Het gaat niet om die twee dagen Van der Reijt. Ik moet onderschrijven wat door den heer v. d Veeken is gezegd Toen is besproken dat tot 20 Mei de uitkeering zou geschieden, werd gezegd dat er op het land werk genoeg zou komen maar door de weersgesteldheid bleef het werk uit en daarom is men voortgegaan om nog een paar weken uit te keeren. De heer v. d Sluis zou willen zien dat de kinderen van de school niet worden gebruikt om de werkzaamheden op het land te verrichten. De heer Segeren Azn zegt van zijn neef te hebben gehoord dat werkloozen er voor bedankten om te gaan werken, wijl ze toch steun kregen Beter had hij het gevonden dat de raad daarvoor eens bijeen was geroepen. De heer Van der Veeken heeft het niet gedaan om daardoor een vriend HHM|<

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5