Ingezonden Stukken .Nee, dat ging niet", antwoordde beklaagde, verlegen omdat ie er in vloog Toen was 't zaak maar ronduit te bekennen en dat deed beklaagde ook, beloofde zelfs dat hij 't nooit meer doen zou Inmiddels keek hij toch heel boos naar den eigenaar van de slieten en die als getuige werd gehoord. De eisch luidde f 20 boete subs 20 dagen hechtenis. De uitspraak was f 15 boete subs. 7 dagen hechtenis. 't Nieuwste 1 Dat er niets nieuws is onder de zon Nou en of't Nieuwste is zeker dat 'n vloo slaag uitdeelt 1 Het heet, dat wie 'n vloo op bezoek krijgt er altijd 'n paar prikken van .toe" krijgt, maar 'n .vloo" uit Dussen sloeg zoowaar met 'n boksijzer Hoe 't zit? Wei P. v D 20 jaar, arbeider te Dussen, bijgenaamd .de vloo" kreeg het op 21 Mei aan den stok met j Wouter Monshouwer te Dussen en 't i eind van 't liedje was, dat .de vloo" den tegenstander met een boksijzer door z'n kepi heen sloeg. Een paar getuigen kwamen het voor de rechtbank bevestigen. Beklaagde ontkende. „Misschien heb ik wel in drift 'n steen gegooid", voerde hij aan. „Neen, neen," aldus den president, „'t was een boksijzer." Eisch en uitspraak luidde f 25 boete subs. 14 dagen hechtenis. Arnhemschc Rechtbank. Men zal zich herinneren het proces dat gevoerd is tusschen de NV. de Hanzebank te Utrecht en J. B Geuring wethouder te Gendringen en borg van den ex-burgemeester van Gendringen, A. Stoot, beschuldigd van het plegen van onregelmatigheden. Het gerechts hof te Arnhem had opgeheven het door de Hanzebank op de roerende goederen van Geüring gelegd beslag. Er werd beweerd dat Geuring dronken gemaakt zou zijn om de borgtocht te teekenen. Als advokaat van de Hanze bank trad op dr. E. W. H. Duyzings te Utrecht, voor den heer Geuring mr Scholvinck te Arnhem. Thans is, bij vonnis der rechtbank te Arnhem na een langdurige procedure de heer Geuring veroordeeld tot be taling der volle, door de Hanzebank gevorderde som van f65 000 met de renten en alle proceskosten, welk vonnis tevens werd verklaard uitvoer baar bij voorraad niettegenstaande hooger beroep en zonder borgtocht. groote zeer zeker met het oog op de werkeloosheidsuitgaven. Was er geen enkel lid, dat met kracht kon en wou verdedigen een subsidie voor éénmaal, voor een feest als de herdenking van een 25-jarig regeerings- jubileum van H. M. de Koningin, een feest Waalwijk waardig een feest dat duizenden hierheen moet brengen, een feest mede tot steun van den reeds zoo zwaar getroffen winkel- en mid denstand. Kon niemand duidelijk maken dat hierin de bezuiniging niet zit maar dat op de begrooting bezuinigd moet worden, waarvoor men met zooveel on geduld het barsten van die bom is niet de schuld van den persoon die men op 't oog heeft, doch is door de handelwijze van een bepaald persoon en partij, ge noegzaam bekend gekomen. Door hun handelingen is het nu gebeurd dat een collega, nl. oud-wethouder v. Honzewijk welke ongeveer veertig jaar het lid maatschap van den raad heeft waar genomen en no 2 op de groslijst stond, voor no. 3 het veld heeft moeten ruimen In de statuten der R.K. Kiesvereen. staat uitdrukkelijk dat de candidaten ëeen propaganda mogen maken of rapport der bezuinigings- laten maken voor een bepaald persoon welke statuten door alle candidaten zijn geteekend. En toch werden door gehuurde hand langers ofwel propagandisten b v oude menschjes in het gasthuis opge zocht en bewerkt om speciaal op no 3 te stemmen, want „het zou noodig zijn". Op den stemmingsdag kwam een auto voor den dag en deze, voorzien van propagandist no 1 ging de be werkte kiezers halen en ter stembus brengen, nadat ze vooraf natuurlijk nog eens ingelicht waren De uitslag is (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Mijnheer de Redacteur. Wil bijgaande fegeien plaatsen ie U blad, bij voo»baat mijn dank. Het ingezonden s uk ^nder bei wijd- scOe hoofd «Ziei.er» voldoet geenszins aan ve heveo opschrift. Het mist Die- all rn allen geest, maar watergei is het tracht Iemand te tr«fteo, die steeds met open vizier h ffslijk voor zdo meening uitkomt. Hiertoe heeft hij toch alleszins het lecht en ook den plicht tegenover degenen, die hem in den Raad kozen. Dat deze persoonlijke aanval den inzender niet tot eer strek», voelt hij blnkbaar zelf, daar hij het ingezonden stuitje niet met zij» oaam te»keo», zoo&li in dergelijke gevallen betamelijk i*. Ik had werkelijk niet gedacht, dat zoo iets In oezea tijd nog mogelijk was en ben dan ook vast over'ttigd, dat dit geschrijf geen sympathie zal vinden ouder de lezers -au dl» blad. De betreffende persoon kan hierop natuurlijk niet antwoorden, omdat er geen enkel argument in genoemd wordt. Des te meer reden is er, om van andere zijde een ernstig wootd van protest te doen hooren. H. van der WAERDEN. Aan Speurder. Gij schreeft een stukje in dit blad, sarcastisch bedoeld, over de houding van een gemeenteraadslid. Dat is uw recht. Evenzeer als het zijn recht is, kritiek uit te oefenen, zijn ideeën te lanceeren en zijn blijkbaar grooten invloed te gebruiken om alle rasechte Waalwijkers te overtroeven. Waarom komt gij niet liever met argumenten, opdat de aangevallene desgewenscht kan antwoorden Ano nimiteit, ik geef het toe, hoewel veelal uit den booze, kan soms gewenscht of zelfs noodzakelijk zijn, om critiek vrij te kunnen uitoefenen. Het ware echter van U beter en meer doeltreffend geweest den leden van den raad te vragen of de Waalwijksche geest geheel uit hen is gevaren Of het ophangen van een overdreven tafereel onzer financien, is in 't belang der gemeente of van haar crediet? Wie het was die voorstelde tot verlaging van 't vermenigvuldigingscijfer op een tijdstip dat zulks niet gewettigd was en daardoor ook ontijdig, zoodat val- sche verwachtingen werden gewekt en commissie verwacht, dat den steen der wijzen wel zal bevatten I Dat alles had ik verwacht, maar de leden hebben ons ter deeg teleur gesteld. Ontzegd dus niet aan een raadslid om rond en flink en overwogen voor zijn meening uit te komen, maar druk den Waalwijkers, ook den z.g. demo craten op het hart. op hun hoede te zijn, evenveel studie van de agenda te maken en zich te weer te stellen tegen overdreven en verkeerde voorstellingen, zich niet te veel te laten beïnvloeden door groote woorden en bezuinigingsgedoe, overdreven toen in zijn voordeel uitgevallen en de I persoon voor wien het geschiedde, zit weer. Waarom het noodig was, zie ik amaar als echte Waalwijkers, wien het belang van Waal wijk speciaal en alleen ter harte gaat, niet in. Zijn collega, voor wie het te werken in economisch maar ook dunkt mij noodiger was. (hij was toch moreel algemeen belang onzer plaats, door de leden der R.K. Kiesvereeniging ook al moet dat een offer kosten, zelfs hooger op de groslijst geplaatst), in dezen tijd, om grooter voordeel te bereiken. Ziet, Speurder, dat zou ik den raads leden raden, zonder me te warm te maken over een lid, wien men de verdienste van activiteit voor zijn ideëen en zijn partij niet kan ontzeggen en echter zelfs ten voorbeeld moet worden gesteld. Geen Ziener, maar Waalwijker. (Zie onder correspondentie Red.) j Mijnheer de Redacteur. Voor verleden, heden en mogelijk toekomende ingezonden stukken schrij vers, verzoek ik U het navolgende op te nemen, waarvan de nadruk mij door de uitgevers is verleend. Met dank voor de opname, ROGGEVEEN. Waalwijk, 26 Juni 1923. Anonymus. Anonymus is een tnenschje Met een namaak-plichtsbesef, Met een kromgegroeid geweten Met een minimum aan lef! Ziet hem voor principes strijden, Zeer tot heil van 't vaderland. Met z'n briefje steeds geschreven Met een sterk verdraaide hand. Anonymus is een Shylock Met z'n heimelijk gemier, Lachend in z'n groezelig baardje, Vol van stekelig plezier! Met z'n anoniem geweten En z'n anonieme eer, Doet hij, uit z'n hinderlaagjes, In 't geniep de menschen zeer Anonymus doet wat viesjes, Door z'n kwijl en z'n venijn, Ook omdat hij zeed'lijk schooiend, Nimmer zeed'lijk sterk kan zijn In z'n schetterend beweren Proeft ie meest z'n eigen gal, Prosit, dapp're anonymus, Sta bij zoo'n dineetje pal Anonymus is wat lafjes En in 't donker soms wat bang, Schrikkend voor z'n eigen schaduw In een half verlichte gang Vol van treiterende onrust n z'n scheldend schijnbestaan, ïlken dag opnieuw bedrogen Door z'n dwazen eigenwaan! Weggescholen vunze adder n 't maatschappelijke gras, Onruststokende bedrieger, Onheilbrengend misgewas, Vraag toch niet je plaats in 't leven bidder vol van vrees en blaam, Laat je anoniem begraven, Dapp're kerelzonder naam1 (Nadruk verboden November 1922. KROES. kwam door zijn handelingen te vallen Nu vraag ik, is het belang van de gemeente op deze wijze gediend Iedereen heeft met zijn naam de statu ten bekrachtigd en mogen die dan verloochend worden Ik hoop en vertrouw dat het bestuur onzer Kiesvereeniging in deze krachtig zal optreden en eischen wat geëischt moet worden, zoo niet, dat dan onze nieuwe gemeenteraad meer ruggegraat toone, en ons besturen door man nen van 't woord U mijnheer de Redacteur dankend voor de verleende plaatsruimte, Een Lid der RK. Kiesvereeniginq. Dussen. 18 Juni 1923. Mijnheer de Redacteur Beleefd vraag ik U eenige plaats ruimte in Uw blad in te ruimen voor een laatste woordje over de verkiezin gen te Dussen en naar aanleiding van een Ingezonden Stuk door een „Op merker* in Uw blad van 6 Juni 1.1. no. 49. „Opmerker" dan wil het doen voor komen, als zou bij mij de bedoeling hebben voorgezeten om bepaalde per sonen omhoog te heffen en weer anderen met stilzwijgen te passeeren. Doch nu vraag ik „Opmerker" of die bepaalde personen beter verdienen dan een doodzwijgen over hen. Dat verkeert Verslag van de Bezuinigings- Commissie gekozen uit den Raad der gemeente Waalwijk. Aan den Raad der Gemeente WAALWI/K. Edelachtbare Heeren! Dat in de gemeente al het mogelijke moet worden gedaan om tot verminde ring der lasten te geraken, daarover zal wel geen verschil van meening bestaan. Dit is noodzakelijk voor het in het leven houden onzer industrieën, j daar anders gevreesd moet worden, dat zij de concurrentie niet het hooft zullen kunnen bieden. Met het belang der industrieën hangt ten nauwste samen dat der gemeente. Van haar kant moet dan ook alles in het werk ge steld worden, voor vermindering van den druk, gelegd op de ingezetenen In de eerste plaats moet hier worden gedacht aan verlaging der belastingen, welke alleen is te verkrijgen, door vermindering der uitgaven of opvoe ring der ontvangsten, zonder deze te verhalen op eigen inwoners. Wanneer de belastingen en speciaal de gemeentelijke inkomstenbelastingen niet kunnen worden verminderd, ziet de toekomst er zeer somber uit. Wij ontwaren allen dat de winstcijfers ont stellend gaan verminderen, dat de loonen met aanzienlijke percentages achteruit gaan, met als gevolg veria ging van het totaal belastbaar inko men. Moet nu hetzelfde bedrag aan gemeentelijke inkomstenbelasting voor volgende jaren worden opgebracht, dan zal het heffingspercentage tot onrust barende hoogte stijgen en de belasting voor meerderen niet zijn op te brengen. Op het te Amsterdam in de maand April gehouden bezuinigings-congres is o.m. gesproken over de samenwerking van bedrijven als middel tot verhooging van de „effiëncy", welke samenwer king de prae-adviseur zich hoofdzake lijk denkt ten aanzien van de voor ziening der grondstoffen, den afzet van het product, de technische bedrijfs uitoefening en het transport. Ook de gemeente-administratie is als een bedrijf te beschouwen, waarbij aan de voorziening met grondstoffen alle aandacht is te schenken. Daartoe is samenwerking noodig tusschen alle onderdeelen, ook met bedrijven en openbaar onderwijs. Inkoop van papier, pennen, potlooden, allerlei bureaube hoeften, enz. bij groote partijen moet voordeeliger zijn, dan aanschaffing In het klein, door iedere afdeeling afzon derlijk, vooral wanneer zooals hier het geval is, de aankoop plaats heeft bij meerdere leveranciers en de begunsti ging wel eens den indruk vestigt te zijn geschiedt uit philantropiecen tralisatie voert bovendien tot arbeids besparing. De Commissie vindt het een nood- zakelijken eisch, dat de levering der benoodigdheden bij inschrijving plaats heeft en zoo mogelijk wordt gegeven aan de ingezetenen. Het is voor personen welke in een bezuinigings-commissie worden be noemd, niet mogelijk door te dringen tot de kern der zaken welke de ge meente-administratie en de bedrijven betreffen. Daartoe zou noodig zijn het instellen van een bezuinigings-inspectie welke den tijd heeft en tot welker taak het behoort, zich volkomen op de hoogte te stellen van alles wat tot de gemeentelijke werkzaamheden behoort. Zij brengt dagen door in de betrokken bedrijven, bestudeert den loop der zaken en stelt daarna haar wijzigingen voor En dan nog zijn de bezuinigings inspecteurs te Amsterdam, welke op meer genoemd bezuinigingscongres aldaar prae-advies uitbrachten over „Bezuinigingsinspectie in gemeente diensten en bedrijven" van oordeel, dat invoering van de door hen genoemde methoden van „wetenschap pelijk bedrijfsbeheer" alleen kan slagen, als het Gemeentebestuur, leiders en betrokkenen, ten volle medewerken. Zij zeggen voorts: „Dan zullen deze methoden op den duur succes hebben en bewijzen, dat economisch werken ook in bedrijven en diensten voor de overheid mogelijk is Met zulk een uit komst is de eer èn van overheids werkgever èn van overheidswerknemer gemoeid." De werkzaamheden van een bezui- gings-commissie kunnen niet anders zijn dan oppervlakkig, vergeleken bij die van een bezuinigings-inspectie. De door Uwen Raad benoemde commissie heeft besprekingen gehouden met de hoofden der diverse diensten en bedrijven, inlichtingen gevraagd over diensttijden, toelichtingen op ba lansen, enzenz. Hierbij is gebleken, dat de werkweek van het administratief personeel zoo wel voor de gemeente administratie als voor de bedrijven bedraagt 41 '/a uur. Voorgesteld wordt deze te brengen op 45 uur met bepaling tevens, dat bij buitengewone drukte of tot inhalen van achterstand, 12 weken per jaar een werktijd kan worden gevorderd van 48 uur. Met den Gemeente-opzichter hebben wij een onderhoud over den reinigings dienst gehad en is hem gevraagd een rapport samen te stellen, waarin wordt uitgegaan van de veronderstelling, dat de z.g. Wielen in Baardwijk, eerlang voor vuilnisstortplaatsen zullen worden gebezigd In het naar aanleiding daar van ontvangen schrijven wordt over deze aangelegenheid met geen woord gerept en alleen een overzicht gegeven voor de verdeeling der werkzaamheden zooals deze thans plaats vindt. Uit dit overzicht blijkt, dat aan straatvegen en vuilnisophalen worden besteed 3 dagen, nl. Dinsdag de halve dag, Don derdag en Vrijdag geheel en Zaterdag een halve dag. Wat er regelmatig ge beurt op Maandag, Woensdag en den halve Dinsdag blijkt niet Dat het op zoodanige wijze be handelen van zaken, die dan toch voor de gemeente van veel belang zijn, op ons een zeer onaangenamen indruk maakt behoeft geen betoog Samen werking, waarvan in deze alleen heil is te verwachten, is er absoluut niet en dat nog wel nadat door B. en W. den betrokken ambtenaar is medege deeld, dat aan ons alle gewenschte inlichtingen moesten worden verschaft. Waar het aan ons verstrekte over zicht geen volledige werkweek ver meldt, stellen wij voor in de aller eerste plaats te verbieden, dat buiten het vaste personeel, ook nog van los werkvolk gebruik wordt gemaakt en bovendien B. en W. te verzoeken, den Gemeente-Opzichter op te dragen aan hen alsnog een volledig rapport uit te brengen betreffende den reini gingsdienst wanneer de stortplaatsen blijven daar waar ze nu zijn en hoe deze geregeld kan worden zoo de stortplaatsen aan den harden weg. hetzij te Baardwijk in de Wielenj hetzij elders worden gevestigd. Over de licht- en waterleidingbe drijven hadden wij een onderhoud met den Directeur en met den Accountant der Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, welke de contröle uit oefent. Wat de gasfabriek betreft, hierbij is gebleken, dat weliswaar de tegen woordige afschrijvingen normaal zijn te noemen, maar dan alleen voor een bedrijf waarin sedert de oprichting de juiste afschrijvingen hebben plaats gevonden. En dit is nu met ons gas bedrijf niet het geval, daarin is de eerste jaren te weinig afgeschreven. Rectificatie zou mogelijk zijn, door den directeur de bedrijfswaarde der diverse gebouwen en machines te laten taxeeren, daarop het normale percen tage toe te passen en het verschil tusschen boek- en bedrijfswaarde in eenige jaren af te schrijven De uit- comst van het bedrijf zou dan minder gunstig worden, maar in de toekomst zouden de resultaten verbeteren en het mogelijk zijn de concurrentie met andere verlichtings- en verwarmingS' middelen aan te binden. Blijft men doorgaan op den thans ingeslagen weg, dan bestaat groot gevaar, dat bij eventueele vernieuwingen, de oude bedrijfsmiddelen nog niet geheel zijn afgeschreven, zoodat een te groot kapitaal op het gasbedrijf drukt. Voorts is een groot bezwaar, dat absoluut zonder kas wordt gewerkt en alles over den kassier moet loopen. De renteposten aldaar betaald, zijn dan ook niet gering. In 1922 werd betaald aan rente voor kasgeldleening f 2300,17 Het eenige middel om hieraan te ont komen, is niet alle winsten aan het bedrijf te onttrekken. Wij zijn van oordeel dat hiertoe noodig is, het vormen van een vernieuwingsfonds. Daardoor maakt men bovendien het bedrijf sterker omdat in geval van tegenspoed met gebouwen en machine rieën niet onmiddellijk het nadeelig saldo aan de gemeente moet worden gevraagd, die dan zoo gemakkelijk geneigd is dit bedrag als een leening te gaan beschouwen en het bedrijf er mede te belasten, zonder het uit de gewone middelen te voldoen. Daarbij wordt dan vergeten het genoten voor deel in de goede jaren. Een vernieuwingsfonds kan boven dien meer stabiliteit brengen In de ultkeeringen aan de gemeente, doordat het bedrijf zelf de verliezen kan dragen zooals hierboven is gezegd, maar ook omdat thans een hoog winstcijfer vaak afhangt van toevallige omstandigheden, welke omstandigheden het volgend jaar de winst kunnen drukken. Het jaar 1922 is hiervan een sprekend voorbeeld. De retorten kunnen ge middeld drie jaren mee. Nu is in 1922 doordat een retort het iets langer heeft uitgehouden, geen enkele vernieuwd, wat een besparing geeft van een kleine f3000— Het gevaar bestaat, dat bij tegenloopen er dit jaar twee moeten worden vernieuwd, wat dus bij 1923 een verschil zou geven van f6000,—. Wij stellen daarom voor van de winst over 1922 gemaakt te beginnen met het vormen van een vernieuwings fonds en daarin te storten de genoemde f 3000,welke het extra voordeel van 1922 vormen. Nog deelen wij mede, dat aan een ge deelte der winst 1920 geen bestemming is gegeven. Hieronder ontvangt U een opgaaf van de verschillende winsten en ver liezen in de licht- en waterleidingbe drijven gemaakt en geleden over 1920 t/m 1922. Gas winst 1920 f 17381,44, winst 1921 f4834 02, winst 1922 f7984 68. Waterleiding verlies 1920 f6755.93, verlies 1921 f9593,30 verlies 1922 f4351,73. Electriciteit verlies 1920 f 7141,83, verlies 1921 f7588,80, verlies 1922 f1700,— of f4300 al naar gelang het afschrijvings-percentage zal worden bepaald. Van de winst 1920 Gas ad f 17381,44 is in de Gemeentekas gestort f 4296,59. Afgeschreven op verlies waterleiding f6755,93. Zoodat nog onverdeeld is f 6,328,92. Wij stellen voor dit bedrag af te schrijven op het verlies der waterleiding over 1021, waardoor dit nog blijft f3164,38 over 1921 en f4351,73 over 1922, is totaal f7516,11. Het verlies van het electriciteits bedrijf over 1920 werd bijgeboekt op oprichtingskosten, zoodat nog valt te dekken het verlies van 1921 en 1922 totaal f 6051,73. Nu komt op de balans nog voor een reservefonds van f 2978,63 hetwelk zou kunnen worden afgeschre ven op genoemd verlies, waardoor dit blijft f3073,10. De gemeente zal dus voor water en electriciteit nog hebben aan te zuiveren f 10.589,21, aangezien ook de winsten der bedrijven in de gemeentekas vloeien. Het gaat niet aan om deze bedragen steeds op de bedrqven te laten druk- ken, totdat zij wel eens winst maken. Daarbij worden deze nog ongunstig beïnvloed door de te betalen kassiers rente. Deze rente bedroeg over 1922 voor de Waterleiding f 782,— en voor het Electriciteitsbedrijf f 1131,Vooral het electriciteitsbedrijf moet krachtig worden gemaakt omdat verlaging der slroomprijzen de industrie ten goede komt in den strijd om het bestaan. Wij vertrouwen dan ook dat alie pogingen zullen worden aangewend om tot de zoo gewenschte verlaging te geraken. De Commissie zal gaarne worden ingelicht hoe het staat met het onder zoek of mogelijkheid bestaat tot aan sluiting der perceelen, waarin na monstername blijkt dat drinkwater van beslist onvoldoende zuiverheid aan wezig is Is reeds advies gevraagd aan de Gezondheidscommissie en hoe denkt deze daarover Perceelen waarin geen goed water voorhanden is, blijven met het oog op besmetting een gevaar voor de omgeving. Verplichte aansluiting is daarom niet in de eerste plaats een middel om het waterleidingbedrijf sterker te maken, maar van belang ter bevordering van de volksgezondheid. De afschrijving bij het Waterleiding bedrijf is beslist te laag te achten, omdat niet voldoende rekening wordt

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2