BE Will MIMI. Provinciaal Nieuws Nieuws uit Kaatsheuvel Nieuws uit Beusden. No. 55. Woensdag 27 Juni '23. Waalwijk, 26 Juni 1923 Aan de Ingezetenen van Groot Waalwijk. De datum van het 25-jarig regee- rings-jubileum onzer geëerbiedigde en hooggeachte Koningin nadert meer en meer, en daarmede ook de herdenking van dit heugelijke ieit in onze ge meente. Waar binnenkort een beroep zal worden gedaan op Uwe zoo ruim mogelijke bijdragen en op Uwe volle medewerking, meenen wij daaromtrent wel een woordje te mogen zeggen Wij weten dat de tijden ongunstig zijn, dat de malaise op verschillend gebied rondom ons heerscht, en dat zooals de volksmond zegt het eigenlijk geen tijd is om te feesten. Niettemin durven wij een ernstig beroep doen op ader medewerking omdat o.i. deze aangelegenheid van een ruimer standpunt moet worden beschouwd. En waarom zouden wij zeggen dat feestelijkheden ondanks den slechten tijd, plaats moeten hebben op een wijze, zooals de financieele uitkomsten zullen toelaten, lo. Omdat wij alle reden hebben uiting te geven aan erkentelijkheid voor de wijze waarop H M. de Koningin, gedurende 25 jaren, en 3 zeer zeker gedurende de oorlogs jaren, Hare taak als hoofd onzer regeering, als werkelijke Lands vrouwe heeft opgevat. 2o. Omdat wij tegenover de Winke liers die over geheel Waalwijk eene Winkelweek organiseeren verplicht zijn zooveel mogelijk vreemdelingen hierheen te trekken, om te laten zien wat en hoe er in Waalwijk is te koopen en op dat in die dagen de middenstand winkeliers enz. eens zaken zullen maken. 3e. Omdat Waalwijk als centrum gemeente van een groot deel der Langstraat en omgeving een naam heeft op te houden, ook op dit gebied, wil het ook in de toe komst dien naam behouden en waardig blijven en zeker niet achter blijven bij andere plaatsen. Uit dit standpunt bezien is het o i- ons aller belang en plicht naar de mate onzer krachten en beurzen mede te werken aan het welslagen der a.s. Jubileumfeesten en verzoeken wij U aller steun bij de vorming der buurt- commissies en de a.s. collecten, vooral nu de gemeente-subsidie zoo gering is. Wij doen nogmaals een dringend beroep op de krachtige en kracht dadige medewerking van geheel Waalwijk. Laat ons onze traditie niet te schande maken, laten wij ook in deze tijden het hoofd niet laten zakken, maar den moed erin houden. HET BESTUUR W. B. Zaterdagavond had in de achter zaal van 't hotel Verwiel, eene bijeen komst plaats van 't bestuur van Waal wijks Belang met de verschillende heeren die aangezocht waren tot het vormen van buurtcommissies, of om lid te willen uitmaken van de commissies ter behandeling der verschillende onder- deelen van 't programma. Een paar buurten ontbraken, terwijl verder alles vrijwel vertegenwoordigd was. Vooraf werd de algemeene toestand besproken en men was 't er over eens dat de huidige omstandigheden niet zeer animeerend zijn voor de a s feestelijkheden. Men was echter tevens overtuigd dat men eerst alle pogingen moest aanwenden; bleek dan dat er niet voldoende sympathie was of ambitie op dezen oogenblik, dan kon de situatie nader worden besproken. Er moet ófwel een feest gevierd worden, den naam van Waalwijk op dit gebied waardig dat duizenden vreemdelingen trekt, ófwel men moet zich streng beperken tot een strikt plaatselijke herdenking. Besloten werd om motieven, duidelijk aangehaald in het hierbovenstaande stuk van „Waalwijks Belang", zoo spoedig mogelijk over le gaan tot vorming van buurt-commissies, die zich zullen belasten met de collectes, terwijl de verschillende comité's plannen en begrootingen voor hun afdeeling zullen maken Uit de resultaten van een en ander zal dan blijken wat er geschieden kan en zal. Wij doen gaarne een beroep op den moreelen en finan- cieelen steun van alle Waalwijkers, om dit eerste feest en wel dit groote jubelfeest, door en voor Groot-Waalwijk naar waarde te doen slagen. Dinsdagavond werd door den Edelachtb. Heer Burgemeester ten raadhuize de onlangs door den raad ingestelde commissie voor Lichamelijke Opvoeding geïnstalleerd Deze commissie bestaat uit de heeren Kapelaan Sanders, Dr Langemeijer, Frans Smolders, Leo Both en |an Wiesman. Deze laatste had echter medegedeeld bij nader inzien, de benoeming niet te kunnen aannemen. De burgemeester heette de heeren welkom, wees op de belangrijke taak der commissie inzake de lichamelijke opvoeding en daardoor de volksge zondheid en installeerde de commissie die tot taak heeft de lichamelijke op voeding te bevorderen en den raad en B. en W. in deze van advies te dienen. Tot Voorzitter werd gekozen de Wel Eerw. heer Sanders, tot Secretaris Dr. Langemeijer, terwijl voor de vacature Jan Wiesman eene nieuwe voordracht werd opgemaakt, terwijl verschillende aangelegenheden op de lichamelijke opvoeding betrekking hebbende, in studie zullen worden genomen. Lekker zomerweer, dat dit jaar zoo zeldzaam is, begunstigde het welge slaagde Kindsheidsfeest in de parochie van St. |an op 1.1. Zaterdag. Des morgens had de kerkelijke plechtigheid plaats en des namiddags ten half vier de optocht Hieraan was werkelijk veel werk besteed en we telden zeer veel aardige groepjes, de kleinen zagen er aardig uit en ook de costumeering en grimee ring kwamen uitstekend tot haar recht, de voorstelling en uitbeelding was wer kelijk goed, zoodat het geheel een aardige, welverzorgde indruk maakte. De harmonie verleende hare welwil lende medewerking en oek de collec tanten hebben langs de huizen en 't publiek hunne goede diensten gedaan, zoodat menig geldstuk voor de Missie werd ingezameld. Zeer zeker zal deze kinder optocht de ambitie voor 't genootschap en tot steun der Missies wederom hebben verhoogd, wat wij voor de vele werk zaamheden van kapelaan Sanders en de Eerw. lusters en Broeders mede gaarne hopen. De heer L. Louwe Kooijmans alhier legde met gunstig gevolgd te 'sBosch het eind-examen gymnasium af. In de laatste raadsvergadering kwam ter sprake de werkverschaffing. In dit verband wille» we nogmaals wijzen op een buitengewoon productief werk, o.l. het i» orde brengen van den weg in de Putstraat, Men is er thans reeds een heel eind mee op weg, maar men is er te laat mee begonnen. Had men dit vanaf den beginne aangepakt, juist in den tijd dat er zooveel puin te halen was, enen zou nu haast tot den Galgeawlel gevorderd zijn. Nu komt er, treurig genoeg, waarschijnlijk weer gelegenheid. Wij vertrouwen dat het dan wel zal geschieden en dan ook oordeelkundig zooals het i» 't begin is gebeurd. Ook het verhoogen der Westerkade van de haven en aanleggen daarop van een fietspad, blijven wij een zeer nuttig werk vinden, dat in den winter voor ons van groot belang kan zijn. Gisterenavond ongeveer 8 uur ontstond brand in de schuur van den heer Jan van Schijadel staande achter diens woonhuis alhier. In een oogenblik stond de schuur in lichte laaie zoodat aan blusschen niet viel te denken. Dat het met tiet gedekte woonhuis niet het minste gevaar opliep, was aan de gunstige weersgesteldheid te danken. Zaterdagmiddag had in de Grootestraat een ongeluk plaats dat zeer goed is afgeloopen Juist toen het 10 jarig dochterije van den heer A. met haar fiets een kar wilde passeeren. kwam een auto aangereden waardoor zij meende niet genoeg ruimte langs die zijde te hebben en zij de straat overstak, met het gevolg dat ze kwam te vallen, haar fiets onder de auto geraakte en zoo goed als geheel werd vernield. Het meisje zelf kwam met den schrik vrij. Bossche Diocesane Drankbestrij- dersbotid. Door het Hoofdbestuur van den B. D. D B. is aan het RK Onder wijzerspersoneel (leeken) in ons Bisdom een circulaire gericht, welke was voorzien van een bijzondere aanbe veling van Z D H Mgr. A. F. Diepen In deze circulaire noodigt het Hoofd bestuur het R.K. Onderwijs personeel uit tot bijwoning der middag vergade ring op Donderdag 29 juni a s. 's namiddags te half drie, waarop de heer M. H, F. Vloeijberghs, Redac teur van „Ons Jeugdwerk voor R.K. Onderwijzers Drankbestrijders" het onderwerp „De Onderwijzer en de Drankbestrijding" zal inleiden. De be- Drankbestrijders, welke het zegenrijke werk van St. Cassianus weer zal voortzetten. Zij, die verhinderd zijn aan de uitnoodiging gevolg te geven, kunnen door het zenden van een adhaesie-betuiging aan den ZeerEerw. Pater Udefonsus te Helmond van hun belangstelling doen blijken. Wij kunnen nogmededeelen, dat reeds verschillende j adhaesie-betuigingen bij het Secretariaat zijn ingekomen. DRUNEN. Het aantal werkeloozen de schoenindustrie neemt onrust-1 doeling is in den tot eene sectie B.D D.B te komen van Onderwijzers- Abonneert TJ op en Adverteert in „DE ECHO VAN HET ZUIDEN het meest gelezen hind in de Lang straat en Omgeving. barend toe Enkele fabrieken zijn ge- sloten, terwijl op nagenoeg alle andere I slechts meer met halve capaciteit j wordt gewerkt Algemeen begint men den toestand zeer donker in te zien. NIEUWKUIK. De onderlinge paai- deaverzekeriag alhier besloot lu haar jongste vergadering den verzekerings premie met 20 pCt. te verhoogen. Eertijds bedroeg deze premie 80 pCt. zoodat deze dus door genoemde ver- hoogiag op 190 pCt. Is gebracht en dus bij een eventueel ongeval voortaan het volle bedrag der verzekering zal worden uitbetaald. Op de gisteren gehouden verga dering van den Boerenbond werd tot bestuurslid daarvan gekozen de heer C. van de Water. 's BOSCH. Naar aanleiding van het beginsel-besluit van den gemeenteraad om de Vischmarkt te verplaatsen naar de buiten de bebouwde stad gelegen nieuwe industrie-terrein is een groote adresbeweging ontstaan voor het be houd van de veemarkt op de tegen woordige plaats. Een dier adressen draagt de handteekeningen van totaal 716 personen, die bezorgd zijn, omdat de nieuwe veemarkt meer dan een millioen zal kosten en verwonderd omdat de thans beperkte degeiijk ge plaveide, lommerijk beplante veemarkt in de onmiddellijke nabijheid van vaar water en tram, aan alle redelijke eischen voldoet en gemakkelijk met een paar duizend vierkante meter kan worden uitgebreid. Het groote bezwaar tegen de verplaatsing is, dat de breede stroom van marktbezoekers inplaats van een massa verteer en verdiensten in de stad te brengen, dan zonder eenig nut voor de neringdoende burgerij op ver ren afstand hun huizen voorbij zal gaan. Verder is er een adres van 160 vee handelaren in Brabant, Gelderland en Zuid Holland, die eveneens tegen de verplaatsing opkomen, die hun slechts last en nadeel zal brengen, terwijl be houd der markt, eventueel vergroot, op de tegenwoordige plaats, om de gunstige ligging, het gerief voor be zoekers, koopers en verkoopers de nabijheid van abattoir, aanbeveling verdient. Ook het besluit van den Raad om, bij wijze van werkverschaffing in de hooge Donker een sportpark te gaan inrichten, heeft verzet uitgelokt. Een aantal ingezetenen hebben daartoe bij Ged. Staten een bezwaarschrift inge diend De kosten van dat park zullen drie ton bedragen. Bij een behoorlijk rendement zou een jaarlijksche bate van f 24000 in de gemeentekas moeten vloeien Adressanten betoogen, dat het sport park vrijwel alleen op de voetbalsport zal zijn aangewezen en zij rekenen dan voor, dat een jaarlijksche bate van f 10 000 een schromelijk geflatteerd cijfer zou zijn. Bovendien zou de ge meente de huur missen van een terrein van 12.5 H.A raming f 2000 en de vereenigingen B V.V en Wilhelmina schadeloos moeten stellen voor den afkoop van huur hunner tegenwoordige terreinen. Zij vragen, hoe men ver wachten kan, dat baten van beteeke- nis zullen voortvloeien uit terrein van rond f 3 per vierk. meter, dat voor niets anders dan voor sportdoeleinden wordt gebezigd, een waarde die het tienvoudige is van de waarde der vel den, thans bij de bovengenoemde ver eenigingen in gebruik. Adressanten zeggen liever f 150.000 voor steun aan werkloozen te geven dan er nog een tweede f 150 000 naast te leggen en practisch gesproken in het water te werpen. Er is volgens hen voor de werkloozen op de markt nog genoeg te doen, terwijl zij ook wijzen op den bouw der Koninklijke school. 's-BOSCH. In de gisteravond ge houden gemeenteraadsvergadering werd besloten niet in te gaan op het verzoek van den heer Jlmmlnk om een 100-tal betonwoniogen beschikbaar te stellen voor f3.-— en f3.25, wat de gemeente f 40.000 per jaar zou kosten. Het besluit tot aanleg van het sport park werd aangehouden. Voor het Konlnglnnefeest werd toe gestaan (2000 en 1300 voor het ont halen der schoolkinderen. SPRANG—CAPELLE (Voormalig Sprang). Ooze gemeente-veldwachter de heer Kuijstee, behaalde met zijn hond op de la de vorige week te Kaatsheuvel gehouden demonstratie met politiehonden den 2en prijs in de derde afdeeling. De Plnkstercollecte voor de Zen ding onder de heidenen en mohame- daaen, in de Geref. Kerk alhier ge- I houden heeft opgebracht f 31.52, VRIJH -CAPELLE. Te 's Gravenhage legde de heer A, Zijlmans met gun- stigen uitslag 't examen van bekwaam- 1 heid in de gemeente-administratie af. De postduivensport dringt ook hier al langer hoe meer door en ziet men geregeld mandjes met duiven vervoeren, dikwijls voor verre buiten- landsche tochten. De Korfbalclub heeft in 's Bosch met 5 1 verloren. CAPELLE De heeren J. Timmermans ea A. Zijlmaas, belde» werkzaam op de secretarie dezer gemeente hebben met gunstig gevolg het examen afge legd ais candidaat-gemeeaïesecretafis. Geslaagden en familie proficiat. De collecte voor den Gewapen- den Dienst heeft in deze gemeente opgebracht f 16.14. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gem. aan den Loonschcn- diik Ds. W. Deur te Zegveld. Aan de door de afdeeling Sprasg- Captlie van Volksonderwijs alhier op te richten naai- en knipcursus is tot cou peuse benoemd Mevr. Liader-Vlsser te 's Hertogsabosch. De cursus zal waar schijnlijk 2 Juli e.k. een aanvang nemen. Naar rnea ons mededeelt is de heer K. Stassen uit Heusdecs benoemd tot tijdelijk onderwijzer aan de O. L. school aars den Looüschsndijk. Bij de votlge weck te Kaatsheu vel gehouden demonstratie mst politie honden behaalde de Rijksveldwachter de Ridder alhier, met zijn hond in de 2e afdeeling dea 5en prijs en de hear H. J. Spierings uit daze gemeente met zijn hoad den lsten prijs ia de Seafd. WASPIK. De verschillende bessen- soorten beloven dit jaar een ruim be schot. Door het slechte weer rijpen ze echter niet vlug aan ea zijn klctae dan vorige jaren. Over 't geheel zal de aardappel oogst niet tegenvallen Op de klei gronden vooral staat dit gewas uitste kend, op de zandgronden echter minder. Dn prijs der aardbeien blijft ge regeld dalen. Betaalde men voor onge veer 13 dagen nog 80, thans betaalt men slechls 40 cent per pond. Met da suikerbieten wil het oog j niet. Vele perceeleo staan slecht en moeten nog gedund worden. Dit gewas belooft over 't geheel een slechten oogst. Bij de gister gehouden publieke aanbesteding van een woonhuis en schuur voor den heer M. de Bont al hier, architect C.Roovers, werd inge schreven als volgt G. van Dongen, Raamsdonk f 6665 Gebrs. Boom, Waspik f 6100 H. van Alphas, R'veer A. de Graauw, Waspik J. v. d. Broek H. van Donge», R'veer P. do Graauw, Waspik C. Savelkouls, J. Bakx, R'veer A. Roovers, Waspik Het werk werd aan den laatstea ge gund. Dinsdag overleed op ongevee- 20-ja»igen leeftijd in het R.K. Liefde gesticht te Raamsdonksveer, de doel- verdediger van >Brabantia», J. V. Men kan zich de radelooze smart der brave ouders en familie voorstellen, die in hem een oppassend en veelbelovend jongeling, hun steun ca troost verliezen. Ook zijn medespelers, oader wie hij zeer geacht was, zijn zeer onder den Indruk. Hij suste in vrede Op Zondag 1 Juli a.s. zal de Wasplksche harmonie in dea tuin van het hotel Santbergen te Geertruidenberg een conceit geven. De psijs der biggen is sterk gedaald. Besteedde men voor eenlgen tijd nog f25 a f30, thaus betaalt mes voor dezelfde kwaliteit f 15 a f 18, zoo dat de prijs tot ongeveer de helft is teruggebracht. In den stand der groenten is heel wat verbetering te bespeuren. Vooral bloemkool Is er ia overvloed. Alleen de bootten willen nog niet groeien en wachten op zonnige dagen. MADE. Zondag viel bij hst nemen va.i een hoek de motorrijder P. v. d. E, met zijn zware Indian tegen den grond. De berijder kwam er met eecige lichte verwondingen af. De motor beliep nogal averij. Dinsdagavond reed de vrachtauto van den heer P. de R. uit Breda door een doornen beg bij den heer M. v. G. alhier. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. De heer C. A. v. Oosterhout slaagde dezer dagen voor het examen der Zuivelbereiding. WILLEMSTAD. In de alhier gehou- den Alg. Vergadering der Laodbouw- vereeniglng werd als candldaat voor Voorzitter der Noord-B"ab^ntsche Mij. vao Landbouw gesteld de heer P, M. Saeep van Dialeloord. LOONOPZAND. Zondag gaf de harmonie Sophia's-vereeniglag ouder directie van den instructeur, den heer P. van Abeelen, ecu mooi volksconcert op de kiosk. Het weder werkte mee, zoodat er een drom toehoorders waren. Alle nummers, ees zevental, liepen allerbest van stapel. Vooral waren keurig mooi »Zampa« ouverture van Herold en >Ernani« factalsie briilatito van Verdi. De harmonie Sophia's-vereenigleg herdenkt 't volgend jaar hair 60-jarlg bestaan. Dit jubilé zal feestelijk gevierd worden ea 't ligt in 't plan bij die gelegenheid een concours voor muziek gezelschappen te geven. 5987 5975 5890 5775 5750 5650 f 5585 f 5585 Kaatsheuvel, 26 Juni 1923. In de parochie Berkdijk is een harmonie opgericht. Een groot aantal instrumenten zijn aangekocht, zoodat spoedig met het geregeld repeteeren een aanvang zal kunnen worden ge nomen. Naar wij vernemen zullen er velen dingen naar het ambt van hoofd der openbare lagere school alhier. Het aantal candidaten beloofd legio te zullen worden. De Harmonie van den R.K. Gildenbond van Waalwijk gaf Zondag morgen in de zaal van het Kon Mu ziekgezelschap Euphonia een goed geslaagd concert. De zaal was goed bezet en de tegenwoordigen hebben beslist geen spijt gehad bij deze uit voering tegenwoordig geweest te zijn. Onder leiding van den heer A Stravers alhier werdenachtereenvolgens gegeven„Belphegos" marsch van Bressant, „Louisia" Ouverture van Francois, „Euterpe" Fantaisie vanBajus, „Theresen" Qrand Valse de Concert van Faust, „Une Soiree d'Automme aux Ardennes" van Govaert, „Modestie" Morceau de Concert van Martin, „Mosaique sur i'Opera Martha" van Flotow. De stemming was over 't geheel zeer goed, terwijl ook 't solo-werk der verschillende nummers alle lof verdient. Moesten we een opmerking maken dan zou 't zijn dat we het zwaar koperwerk liever wat minder machtig hoorden en 't hout wat sterker. Het karakter „Harmonie" kwam dan iets meer tot zijn recht, doch we geven gaarne toe op dit gebied door onze beide veree nigingen Apollo en Euphonia wel wat verwend te zijn. Tot tijdelijk onderwijzer aan de o.l. School Loonschendijk is benoemd de heer K. Stassen uit Heusden. Op 't bondsconcours behaalde de Kon Erk. Sckietvereen. St. Jan Baptist alhier den 4en korpsprijs, ter wijl de heeren W Molenschot, H. van Woensel. A Elshout, S. Pepping, M. Schrauwers, P. van Dun en H. Jakobs allen een personeelen prijs behaalden. Zaterdagmorgen om 10 uur v.m. houdt de raad onzer gemeente een openbare vergadering ter behandeling van de volgende punten 1. Onderzoek geloofsbrieven nieuw gekozen raadsleden. 2. Benoeming Hoofd der O.L. schooi Loonschendijk. 3. Ontslagaanvrage van den heer B. H. van Rooy als hoofd der Mulo-school alhier 4 Voorstel beplanting Melkdijk (aangehouden vorige vergadering). 5. Vaststelling keurloonen. Voor besloten vergadering. 6 Reclames schoolgelden 7. Vaststelling kohier plaats, rioolbel. De politiehonden-dressuurvereeni- ging, gevestigd bij den heer J. van Berkel, op den Horst, heeft een prachtige demonstratie gehouden waar aan verschillende prijzen verbonden waren. In de 1ste afdeeling honden met Certificaat, werden de prijzen behaald door de heeren: 1ste prijs Letscher, Inspecteur van Politie te Waalwijk; 2de prijs v. d. Qriendt, Rijksveldwachter, Waalwijk. 2de Afdeeling: 1ste prijs M Didden, Politie agent Waalwijk2de prijs P. Pulles, Rijksveldwachter Loon-op-Zand 3de prijs v. d. Pol, Rijksveldwachter te Eethen 4de prijs Tekstra, Politie agent Waalwijk5de prijs de Ridder, Rijksveldwachter, Vrijhoeve-Capelle 6de prijs Driessen, Politieagent te Waalwijk7de prijs v. Breukelen, Politieagent te Kaatsheuvel. 3de Afdeeling: 1ste prijs Spierings, particuliér. Vrijhoeve-Capelle 2de prijs Kuisten. Veldwachter te Sprang en de 3de prijs Hoeben, Hoofdagent, Waal wijk. Huusdan, 26 Juni 1923. -- Deze week werd de Eerw. Moeder van het Liefdehuis, na 4'/a jaar daarvan de belangen te hebben behartigd, ver vangen door de Eerw. Moeder aan dezelfde inrichting te Gennep. in

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5