Kerknieuws. Binnenland. Gemengd Nieuws. SPORT. Correspondentie. Wit Inwikkelpapier Het eere»voorzltterscbap van de Commissie voor de a.s. Jubileumfeesten is door den Edelachtb. Heer Burge meester welwillend aanvaard. Tevens is gen- Commissie nog met enkele personen uitgebreid. De heer K. Stassen alhier is benoemd tot tijd. onderwijzer aan de Op. School te Loonscbendijk. Deze week Is aan een ploeg werklui op de werf tegen einde Juni het werk opgezegd. Werkschaarschte Is ook hier weer daarvan de oorzaak. Wel jammer De scherpschuttersvereenlging St. Blasius behaalde op het Bondsconcours te Dongen den 3en korpsprijs, benevens 4 personeele prijzen. Deze week zijn de aria's op 't carillon door nieuwe vervangen en wel als volgtHeel uur, 't Looze visschertje, Half uurEen liedje van de zee, terwijl bij de kwartleren de voorspelen dier liederen gespeeld worden. Het Onderwijl (historie financiëele gelijkstelling van bijzonder en openbaar lager onderwijs leerplichtwet; Middel baar en Hooger onderwijs). Het Armbestuur (Armenwet 1912.) Grondwetswijziging. De cursus vangt aan 15 September a.s. Hij omvat 16 lesien en duurt 16 maanden. Op het einde van den cursus zal gelegenheid zijn om in verschillende plaatsen des lands een mondeling examen af te leggen, waarvoor een diploma kan worden uitgereikt met de qualificatie „uitmuntend", „goed" of „voldoende". Tijdige opgave voor deelname aan dezen cursus wordt op prijs gesteld Voor nadere bijzonder heden vrage men het prospectus aan bij het Centraal Bureau der K. S. A., Steenschuur 17, Leiden. Z.D.H. Mgr. A. F. Diepen, bisschop van Den Bosch heeft benoemd tot deservitor te Reek, den WelEerw. Zeergel heer dr. C F X. Smits en tot rector der eerw Fraters te Goirle den WelEerw. heer A J J M Ver hoeven, die kapelaan was te Asten Reis naar Rome van de K. S. A. Thans is definitief als datum van vertrek voor de reis naar Rome vast gesteld Zaterdag 8 September e.k. De deelnemers van reis A, B en C reizen op genoemden datum met den trein, die om 7.26 vertrekt van Amster dam C S. en via Rotterdam, Roozen- daal, Brussel om 10 58 des avonds Basel bereikt. Aanmelding voor de reis moet ge schieden, niet, gelijk onlangs gepubli ceerd werd, vóór 15 Aug, doch, zulks met het oog op eene goede voorbe reiding, vóór 15 Juli e.k. Voor aanmelding is vereischt eene storting van f25 aan het Centraal Bureau, welk bedrag, bij eventueele verhindering, na aftrek van gemaakte onkosten wordt terugbetaald. Deelnemers, die omtrent plaatsen in den trein, hotelkamers, enz. bij zondere wenschen hebben, doen goed zich onmiddellijk met Lissone's reis bureau Leidschestraat 5, Amsterdam, in verbinding te stellen. Andere inlichtingen zijn te verkrijgen bij het Centraal Bureau der K. S A.. Steenschuur 17, Leiden, tegen betaling van f 0.10. Aan hen, die zich als deelnemer der reis hebben opgegeven, zal gratis een program worden toegezonden. 8 ch r iftelijke our sus in Staatsinrichting. Verschenen is het prospectus van den schriftelijken cursus in Staats inrichting, die door het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden wordt georganiseerd, onder leiding van den heer J. M van Sas, docent aan de R. K. Leergangen en hoofdcommies ter Secretarie van Maastricht Met de deelnemers aan dezen cursus zal achtereenvolgens worden be handeld De Geschiedenis onzer staats inrichting Het Rijk en zijn inwoners(Koloniën staatsburgerschapingezetenschap naturalisatie vrijheid van drukpers verzoekschriften recht tot vereeniging en vergadering). De Koning (Troonopvolging; In komen der KroonVoogdij des KoningsRegentschapMacht des KoningsRaad van State, Ministeriëele Departementen en vaste Collegiën van advies en bijstand De Staten Generaal (samenstelling de Tweede Kamer; de Eerste Kamer kiesstelsels; recht van enquête; ver gaderingenontbinding)dë Wet gevende macht (voorbereiding en totstandkoming eener wet; de begroo- ting). De Provinciale Staten (samenstelling; machtwerkzaamheid, enz.) De Gemeentebesturen (samenstel Hingbevoegdhedenbesluiten ge meentebelastingen enz.) De Justitie (rechtspleging onteige ning ten algemeenen nuttegeheim van de postadministratieve recht spraak). De Godsdienst (vrijheid van Gods dienst openbare godsdienstoefeningen; processieverbodenz De financiën (belastingen, munt wezen Algemeene Rekenkamer). De Defensie (handhaving der onaf hankelijkheid: weermacht; krijgsdienst; oorlog oorlogsgevaar of andere buiten gewone omstandigheden inkwar- tieringswet). De Waterstaat (toezichtwater schappen veenschappen en veen poldersvorderingen. Nieuwe Publiekrechtelijke lichamen (art. 194 Grondwet). De toestand bij de Hannebanken. Men meldt uit Roosendaal Het blijkt, dat er, naast vele rente niers en houders van spaarbankboekjes, vooral in het Zuiden ook vele aannemers door het gebeurde bij de Hanzebank te 's Hertogenbosch zijn gedupeerd. R -K. instellingen, die werken lieten ultvoerec, waren gewoon, de termijnen aan de aannemers over de Hanzebank te betalen, waar de aannemer ze Het staan tot nieuwe bestemming. Verschil lende aannemers, die over geen groot bedrijfskapitaal beschikken, verkeeren thans in moeilijkheden. De verslagenheid in het Zuiden, waar zeer vele slachtoffers onder alle lagen der bevolking zijn, is zeer groot. Dezer dagen hebben wij het een en ander ontleend aan een artikel in de Gelderlander, dat ln hoofdzaak tot strekking had om te doen zien, dat de accountant van de Bossche Hanzebank reeds ten aanzien van de vroegere balansen een voorbehoud had gemaakt, al bleek, naar wij tusschen haakjes met een enkel woord opmerkten, dat voor behoud voor buitenstaanders niet al te duidelijk. Hetzelfde blad bevat nu op dezelfde plaats een door den heerj.J. M. H. Nijst onderteekend artikel, waarin deze eenige beschouwingen wijdt aan het bekende wetsontwerp ia zake de Hanzebanken. Hij schrijft daarin o.a. »De regeering tracht bet doel (al. het bedrijfsleven voor zoover het op gezonde grondslagen berust het voort bestaan, ook bij schorsing van betaling der crediefgeefster, mogelijk te maken) In haar Wetsontwerp te bereiken door de AlgemeeneCentralaBaakvereenigiog voor den Middenstand in de gelegen heid le stellen in samenwerking met de Nederlandsche Bank, de gezonde credieten der in den knel geraakte Hanzebanken tijdelijk over te nemen, «Wanneer Indertijd het advies van ondergeteekende tot oprichting van een Centrale Hanzebank te Amsterdam als coniroleerend instituut van het mldden- staodscredietwezen op R.K. grondslag ware opgevolgd, zou de regeering ongetwijfeld thans van de diensten van een dergelijk Instituut g*bruik maken. Nu de Centrale Hanzebank helaas achterwege is gebleven, is de regeering op het intermediair van de A. C. B. aangewezen. «Het is m.i. zeer juist gezien van de regeering de tusscheokomst van be staande organen als de A. C. B. en de Nederlandsche Bank ia te roepen, omdat zij daardoor de beschikking krijgt over ervaren en betrouwbare deskundigen, die de over te nemen credieten zullen toetsen aan de elscheo, die aan gezonde credietverieenlng zijn te stellen. >Waar het eehter geenszins ligt ln de bedoeling der regeering, deze ge zonde en begeerenswaardige credieten voor goed over te doen gaan van de R. K. naar de nentrale instelling, Is in het wetsontwerp voorzien, dat de garantie der regeering vla de Neder, laudsche Bank evenzeer kan worden aangegaan tegenover de te stichten Centrale Hanzebhnk als tegenover de A. C. B.« Eenige mededeellngen over de Bos sche Hanzebank troffen wij nog aan ln de „Telegraaf* van gistereo. Zij werpen Inderdaad een eigenaardig licht op do gestie dezer z.g. middenstandsbank. Het blad stelt o.a. vast, dat er deze instelling terecht een verwijt van wordt gemaakt, dat zij geen middenstandsbank bleef, doch de allures eener grootbank trachtte aan te nemen. Zij ging groot bedrijven financieren, waaronder er waren, die eigenlijk meer tot taak hadden de middenstanders !n oecono- mlschen zin te beoorlogen. De eenmaal vastgelegde credieten heeft men op de wijze als groote banken dat plegen te doen, willen afstootea door emissie. Dit voor emittent spelen is de Bossche Hanzebank evenwel niet goed bekomen en mede daaraan dankt zij haar waarlijk niet geringe, doch tot dusverre geca moufleerde «stroppen*. Teneinde verliezen op speculatieve mark-posities te ontgaan, is deze bank op het idee gekomen haar markenbezit ia goederen om te zetten en als im porteur van valuta-artikelen tefungeéren. Afgezien van het feit, dat bet beoogde doel niet bereikt schijnt, Is het toch al een zeer zonderlinge wijze van bevot dering der middenstandsbelanges valuta artikelen te importeeren, waarvan breede groepen van middenstanders direct of Indirect hinder moestee on dervinden. De middenstandsorganisa ties zouden werkelijk goed doen deze en dergelijke >falts et gestes* aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen, opdat kotne vast te staan, ln hoeverre de middenstand nog vertrouwen kan schenken aan personen en instellingen die op de gewraakte wijze zijn belangen hebben gediend* In Noord-Brabant wordt er geen geheim van gemaakt, dat de publieke opinie nooit veel vertrouwen heeft ge had ln de capaciteiten der leiders van hoofd- en bijbanken. In verband met den bekenden staat van baten en lasten der instelling, welke aan de rechtbank is voorgelegd naar de waarde, die de activa wer kelijk vertegenwoordigen, zal op ds credlfeureavergaderlng van 6 Juli a.s wel navraag worden gedaan stelt het blad de vraag: op welk gedeelte der activa wordt door preferente credi teuren beslag gelegd en wat blijft voor de concurrente schuldeischers, waar onder de beklagenswaardige spaarders, over? Ten opzichte dezer laatste groep heeft de de directie der Hanzebank een zeer groote verantwoordelgkheid op zich genomen, door een aanzienlek stuk van het vermogen aan andere bankiers te verpanden ten behoeve van de verschaffing van liquide middelen. Waar deze middelen grootendeels moesten dienen om terugtrekkende crediteuren te voldoen, leidde de operatie tot een steeds geringer wor den van de voor concurrente schuld eischers overblijvende vermogensdeelen. Waar de moeilijkheden der Bossche Hanzebank niet dateeren van vandaag of gisteren, Is de verpanding van een zoo groot deel vau het vermogen niet te verantwoorden, te meer waar dit ging ten koste van de belangen van «kleine luyden*, belangen, die nooit met voldoende zorg kunnen worden omringd. Ook de Coöperatieve Centrale Boeren leenbank te Eindhoven gaat, naar het blad ten slotte opmerkt, ten deze niet niet geheel vrfl uit, omdat zij de con sequenties van haar hulpverleening in haar volle diepte had moeten peilen. Men verzoekt ons mede te deelen dat de Centrale Boerenleenbank le Utrecht absoluut niets uitstaande heeft met de Hanze-Bank. De herclassificatie. Door de Federatie van Algemeene Diocesane Vereenigingen van R. K. Onderwijzers in Nederland is de vol gende motie aangenomen „De Federatie van Algemeene Dio cesane Vereenigingen van Roomsch Katholieke Bijzondere Onderwijzers in Nederland, kennisgenomen hebbende van de voornemens der Regeering tot wijziging der classificatie van oordeel, dat in 't algemeen elke indeeling der gemeenten in klassen verwerpelijk is, omdat elk stelsel on volmaakt zal zijn en fouten zal be vatten, die als evenveel onrechtvaar digheden zijn in hare uitwerking van oordeel, dat dit aantal fouten grooter wordt, naarmate het aantal klassen en de aftrek grooter zijn kan zich niet vereenigen met de vergelijking, die de samensteller van het ontwerp zou hebben gemaakt met de arbeidscontracten in de vrije be drijven, waarvan de loonklasse niet zijn een beeld van den' werkeiijken toestand, voor wat betreft den levens- standaard ten plattelande, doch veel meer zijn een beeld van de machts verhoudingen in die bedrijven van oordeel, dat de bedoeling, die aan de nieuwe classificatie ten grond slag ligt, geen andere kan zijn dan om te komen tot een belangrijke be zuiniging op de uitgaven van jaar wedden van oordeel, dat een dergelijke be zuiniging, zoo zij inderdaad noodig is, hetgeen tot nog toe nog steeds niet is aangetoond, alle ambtenaren, onver schillig in welke gemeente zij werk zaam zijn, in gelijke mate behoort te treffen van oordeel, dat de uitvoering der huidige classificatie reeds legt en in nog sterkere mate elke herclassificatie zal leggen een door niets gerechtvaar digden druk op de ambtenaren, werk zaam buiten de eerste-klassegemeenten; keurt eiken maatregel af, die moet leiden tot vermindering van de in komsten der ambtenaren, zoo die maat regel niet de vrucht is van gemeen schappelijk overleg tusschen den Staat en zijne ambtenaren, en besluit deze motie ter kennis te brengen van de Regeering, de beide Kamers der Staten-Generaal en de Pers." me dat de uiteenzetting van den heer Roggeveen in de Raadsvergadering van 14 dezer betreffende het tekort op de Gemeentelijke Inkomstenbelasting 1922 -—'23 niet geheel tot haar recht is ge komen, speciaal omdat dit mede aan leiding gaf tot het ingezonden stuk van „Speurder" in het vorig nummer. Deze uiteenzetting was in verband met vorige besprekingen aldus Vóór het behandelen der begrooting van 1922 is op de secretarie der ge meente uitgerekend, dat voor een be drag aan G.I.B. van f184000. dat op die begrooting is uitgetrokken, het vermenigvuldigingscijfer moest worden gesteld op 3,2. De heer Roggeveen wees er op, dat men zich vergist had, omdat niet moest worden genomen het tijdvak van 1 Jan. t/m 31 Dec. '22 maar dat van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923 Nu liet het zich toen aanzien, dat de G.I.B. volgens de begrooting van 1923 f36000 lager zou kunnen zijn dan over 1922 of over vier maanden f 12000. Van 1 Jan. tot 1 Mei 1923 was dus f 12000 minder noodig, dan van 1 Jan. tot 1 Mei 1922 Het bedrag van f184 000 kon hiermee worden verminderd. Bovendien brachten de opcenten op Grond, Personeele en Dividendbelasting f 6000 meer op, dan op de begrooting 1922 was aangeno men. Het cijfer van f 184000 kon dus worden verminderd met f 12000+f 6000 is f 18000. Bij een opbrengst van f 1840C0 was zooals gezegd, op de secretarie uitge rekend, dat het vermenigvuldigingscijfer 3.2 moest zijn. Elk '/l0 was dus 184 000 3,2 is f5750, of f 18000 ruim 3/I0, waarom het vermenigvuldi gingscijfer had kunnen zijn 2.9 Voor gesteld werd 3 en dit aangenomen. Men voelt dus, dat de fout zit bij het punt van uitgang, het berekenen van het cijfer 3.2 mitsdien op de sec- retarie en niet in de daarop voortge bouwde redeneering. Nu op de begrooting 1923 f 164.000 G.I.B. is uitgetrokken en op die van 1922 zooals gezegd f 184.000 is noodig van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923 maal 184,000 plus 4/„ maal 164.000 is 177.333. Het totaal bedrag der ko- ïieren is f 157,366, de forensen aansla- worden geraamd op f 10 000 is totaal f 167.366, zoodat nu reeds tekort is f 10.000, waarbij nog komen de bedra gen welke na reclame zullen moeten worden teruggegeven en die welke oninbaar zullen blijken te zijn, zoodat de raming van f 20.000 niet te hoog is jonge duiven vanuit Boxtel, waar de duiven om 9 uur ln vrijheid werden gesteld. De eerste duif werd geconsta teerd om 9-17-4, de laatste prijswin nende duif om 9-20-25. De prijzen werden behaald als volgt: M. Elsbout 1 4 21 en 22, A. van Steensel 2 en 5. A. van Spijk 3 9 11 15 17 en 24, A. Brok 6 10 en IJ, J. van der Aa 7, A. Samuels 8 14 19 en 20, W. van Falier 13 18 en 23, N. Merkx 16. Konings poule M. Elshout 1, A. van Steensel 2, A. van Spijk 3. Eerst geteekende werd behaald door A. van Spijk. Nog werd een wedvlucht gehou den met oude duiven vanuit Chimay, waar de duiven om 7 uur werden los gelaten. De le dull werd geconstateerd om 9-44-17, de laatste prijs winnende duif om 9-52-33. Behaalde prijzen Th. vab Eeten 1 en 2, W. van Falier 3 ea 4, A. Brok 5, M. Elshout 6. A,s. Woensdag inzetten voor Chateau* roux. KAATSHEUVEL. Uitslag wedvlucht Charteauroux gehouden door de Combinatie geves tigd bij den heer Jan v. Dun. 1 3 W. v. Best, 2 L. Ververs, 4 10 A. van den Hoven, 5 11 A. Vloemans, 6 Oppermans, 7 18 P. v. d. Assem, 8 13 19 Fi. Michael, 9 Th. Llgtvoet, 12 J. van Duo, 14 A. v. d. Ven, 16 P. Stokkermans, 17 W. v. Beers-Dlrks, Onder Steenbergen is de 36-jarige fietser v. Aarts uit Roosendaal in het Langwater geraakt en jammerlijk ver dronken. v. A. die bekend stond als een oppassend werkman, Iaat een vrouw met 5 kinderen na. Nogmaals, waar deze mindere uit voerigheid mede gelegenheid bood voor anderen om tegen de handelingen van den heer Roggeveen ten deze op te komen, wil ondergeteekende daarvoor gaarne excuses aanbieden, maar nogmaals herhalen, dat de ver slagen reeds te uitgebreid worden en ook voor de toekomst niet alles wat besproken wordt, kan en zal wor den gegeven. VERSLAGGEVER. Hoewel het natuurlijk onmogelijk is de raadsverslagen in extenso te geven en ze in weerwil daarvan toch al veel te uitgebreid worden, spijt het SPRANG Onze voetbalvereen. S. V V. nam j.l. Zondag deel aan de bekerwedstrij den bij Quick te Waalwijk. Door het niet opkomen van Brabantia zagen zij zich in de finale geplaatst. Na een afmattingswedstrijd te hebben gespeeld tegen een elftal van Quick, welke met een 2—1 overwinning voor S. V. V. eindigde speelde ze de beslissings match tegen Excelsior Capeile. Uitslag 2—2 gelijk Naar gewoonte moest onze club met het loten het onderspit delven en moest zich tevreden stellen met de 2en prijs een zilveren lauwerkrans. KAATSHEUVEL. Zendag speelde D.L.V.S.,Rotterdam, een vriendschappelijke match tegen Kaatsheuvel I alhier. Met muziek werden de elftallen aan 't clublokaal bij den heer J. v. Dun afgehaald. Op 't terrein werden de kampioenen eerst gehuldigd door D.L.V.S., welke club een zilveren herinnerlngskraas aanbood, terwijl de aanvoerder van Kaatsheuvel I door 't bestuur van Euphonia met een bloemstuk gehuldigd werd en gecom plimenteerd door de president van Euphonia, de heer M. van Nieuwstadt. Onder scheidsrechter Treffers uit Capeile speelde daarna de club een zeer geanimeerde wedstrijd, die vele mooie momenten gaf, doch aan geen der belde elftallen ook maar één doel- puntje. Duivensport. WASPIK. De duivenvereen. »Nog Sneller* hield haar eerste vlucht met jonge duiven vanuit Etten. Los om 11 uur. Aankomst le duif 11 u. 33 m. 15 s., laatste 11.45.20. 1 A Verschuren, 2 H Langer werf, 3 P Roovers. 4 A Vloei- mans, 5 P Roovers, 6 A de Hond. NIEUWKUIK. Zondag j.l. hield de postduiven» vereeolglag G.V.V. een wedvlucht met Men meldt uit Eindhoven De indentiteit van het uit de Dommel opgevischte meisje is thans vastgesteld. Het is de 23 jarige Aldegonda Helvoirt uit Philipsdorp, die sinds een jaar het ouderlijk huis uit was wegens onge- wenschtc verkeering met zekeren K. Tal van personen zijn in verhoor genomen. Er is nog niet vastgesteld kunnen worden of aan misdaad dan wel een ongeluk of zelfmoord moet gedacht worden. Het parket uit Den Bosch arriveert heden tot nader onder zoek. Nader meldt men nog; Door de politie te Eindhoven is in verband met dit geval aangehouden zekere Kriegers, die met de verdronkene verloofd was. Zondagavond zijn beiden uit Bergen op Zoom te Eindhoven aangekomen en gegaan naar de woning van de ouders van K. in het Philipsdorp. Het meisje wilde echter niet mee naar binnen gaan en nam afscheid van K. zeggende Ik ga naar mijn zuster in Stratum en als ik daar niet binnen mag, dan weet ik wel wat mij te doen staat. Na 5 minuten is K. haar daarheen gevolgd doch zonder haar te zien, gelijk hij verklaart. Vervolgens is hij naar zijn ouderlijk huis teruggekeerd. Hij zegt dit traject in een half uur, hoogsten 3 kwartier te hebben afge legd, doch deze afstand is minstens l'/2 uur- In dit tijdsverloop kan hij zich echter wel met het meisje bij de plaats van het ongeluk hebben opge houden. Een tweede aanwijzing tegen K. is deze dat aan den hals van het meisje het spoor van een nagelindruk ge vonden is, terwijl een getuige pertinent blijft bij zijn verklaring, dat hij het meisje met schorre stem heeft hooren roepen Help, help, iaat me los. K. blijft echter alle schuld ontkennen; is met het lijk geconfronteerd en was zeer onder den indruk Ofschoon zijn schuld nog geenszins vaststaat, is hij op deze aanwijzingen voorloopig in arrest gehouden. Dezer dagen geraakte het 4-jarig kindje in de Binnenhaven te Helder te water. Ofschoon er onmiddelijk een aantal mensehen kwam toegeloopen, waagde geen van hen zich te water om het kind te redden Plotseling kwam de 18-jarige Frouwtje Kroon, aanloo- pen, zij sprong zonder zich een oogen- blik te bedenken met kleeren en al te water en wist het kind dat reeds zin kende was en eenige meters van den kant was afgedreven, onder water te grijpen. Met het geredde kind op den arm zwom zij naar den kant. Dat zij door de omstanders met enthousiasme werd ontvangen, behoeft geen betoog. J. B. van de Wilhelminalaan te Voorburg, die verleden week Vrijdag op de Koningin Emmakade werd aan gereden door een motorrijder, is zonder bij kennis gekomen te zijn, in het ziekenhuis aan den Zuidwal over- feden. aan zeer lagen prijs. Waalwijksche Stoomdrukkerij ANTOON TTELEN

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6