Nieuws uit Kaatsheuvel Gemeenteraad. Ingezonden Stukken llieuws uit üeusden. a.s. Dinsdag, onder leiding van hunne leiders de heeren C. Klootwijk en W. Helmsing, een uitstapje maken naar Den Haag en Scheveningen, met een autobus van de „Wavi". VRIJHOEVE-CAPELLE. A.s Zondag des v.m. 9.30 uur en des nam. 6 uur hoopt Ds. G. H. de Jonge in de Geref. Kerk alhier in den Dienst des Woords voor te gaan. WASPIK. Ofschoon de werkeloos heid onder de grondwerkers thans geweken was, zijn er thans weer enkele nieuwe werkeloozen gekomen, doordat de schoenmakerij der Wed Coesmans voorloopig is stopgezet. In dezen tak van industrie schijnt het nog steeds slap te gaan. Naar wij vernemen zullen de kinderen der Chr School dezen zomer een uitstapje naar Den Haag en Scheveninge maken. Zoodoende wordt het nuttige aan het aangename gepaard RAAMSDONK. De werkman J. had het ongeluk, bij het springen over een sloot, zijn been te breken. Aan den heer J. Snijders is o diens verzoek eervol ontslag verleen als havenmeester. De prijzen der varkens zijn ster! dalendemen besteedt niet meer dan 40 ct. Sommigen gaan om die redenen de varkens zelf uitslachten. RAAMSDONKSVEER. Door de Missienaaikring alhier zal Zaterdag Zondag en Maandag een Missie tentoonstelling worden georganiseerd in de speelzaal van de nieuwe schoo der Eerw. Zusters. Prachtige mis gewaden en tropische eigenaardigheden zullen worden tentoongesteld, zoodat wij een bezoek in dezen tijd van bloei der missie-actie zeer aanbevelen. Zaterdag en Zondag zal een pater missionaris een lezing met lichtbeelden houden in het St. Henricusgebouw over het werken en de resultaten der missie. Moge ieder katholiek het zijne tot verspreiding van ons H Geloo bijdragen door het bezoek aan den lichtbeeldenavond en zijne belangstel ling voor het moeilijke missiewerk toonen. MADE. Bij de Rijkspostspaarbank werd ten postkantore alhier ingelegd f 15.526,67 en terugbetaald f 12.809 78 De Wielerclub, gevestigd bij den heer J. Lambregts, Nieuwstraat alhier, zal Zondag 8 Juli a.s. een wedstrijd houden in ringsteken en vogelpik werpen, waarvoor mooie prijzen n.l kruisen en rijwielonderdeelen als prijzen worden uitgeloofd. Ter yeemarkt waren aangevoerd 12 stuks hoornvee en 40—45 biggen Handel slap. Weinig verkoop. Prijs der biggen 20—25 gulden, Gedurende de maand Juni were ten postkantore alhier bij de Post cheque en Girodienst gestort f 40 300,83 en uitbetaald wegens cheques f35.769 DUSSEN. Zondag 1 Juli j.l. behaalde de fanfare „Wilhelmina" op het concours, gehouden te Breda, den 2en prijs in de derde afdeeling met 107 punten, terwijl het vereischte voor een lste prijs 112 punten was. Des morgens na de laatste H. Mis trok men er met 2 autobussen van de NV. „Alad" op uit om te ll3/4 uur in het Concertgebouw „Thalia" te arriveeren, waarna ze met den optocht meetrokken naar den nieuwen Haag dijk, om daar den gezamelijken marsch „Doux Nectar" van J. Witterwulghe mede te spelen. Om half twee ving het concours aan in Concordia, wat bovengenoemd resultaat opleverde. Na afloop van het concours begon het festival, waarvan de uitslag eerst later wordt bekend gemaakt. Toen ook het festival was afgeloo- pen, toog men op stap naar het station, waar de beide autobussen stonden, waarmede men naar Dussen zou rijden, doch eerst werden nog een paar nummers ten beste gegeven en wat gebruikt. De president, het bestuur en de directeur, de heer E. Vingerhoets, wisten de stemming er in te houden In Dussen aangekomen, maakte men nog een wandeling door het dorp om daarna in het clublokaal, dat ree s voor de thuiskomst was versierd, onder groote geestdrift te worden ontvangen. Dat alle Dussenaars met dezen uit slag tevreden waren kon men goed merken. Er was veel volk op de been. Wij feliciteeren het gezelschap van harte en we hopen, dat het spoedig in de afdeeling uitmuntendheid moge uitkomen. LOON-OP-ZAND. Het Comité voor de viering van het 60 jarig jubilé der „Sophia's Vereeniging" in '24 heeft vergaderd en de verschillende functies zijn vastgesteld. De heer De Jong heeft zich teruggetrokken, in diens plaats is gekozen de heer Aug. Strij- bosch. Respectievelijk zijn als Voorzitter en Vice-Voorzitter gekozen de heeren J. F. H. van der Meeren en J. B. van Opstal, als le Secretaris, 2e secretaris en Penningmeester de heeren H. van den Heuvel. P. Vermeer en H. van Veldhoven en als Commissarissen de heeren Jac. Veraa eq Aug. Strijbosch Met het Bestuur der Harmonie is besloten om, met voldoende deelneming, het jubilé te herdenken door het geven van een concours onder muziekge zelschappen en wel op den len en 2en Pinksterdag van het volgend jaar. Tot onderwijzer aan de Openbare School alhier is benoemd de heer Seller te Kaatsheuvel VLIJMEN. Aan het postkantoor alhier en de daaronder ressorteerende hulppostkantoren werd gedurende de maand Juni 1923 Ingelegd f 21,344.99 Terug6etaald f 18972.75. Kaatsheuvel, 6 Juli 1923. Op het concert dat de Kon Harm „Apollo" Zondagmorgen om 12 uur op de Markt zal geven, zullen de beide concoursnummers, waarmede dit ge zelschap op 5 Aug a.s. te Raamsdonks- veer in de Hoogste Eereafdeeling uit komt n.l. Marche Gala van Vieuktemps en (Jne Episode de Combat gegeven worden. Alleen om deze twee nummers te hooren, zullen reeds vele liefhebbers een wandeling of fietstochtje naar Kaatsheuvel willen maken. Ofschoon we niet verwachten dat het kermis vieren dit jaar zoo'n vaart zal nemen zal het toch niet aan vermakelijkheden ontbreken. Bijna alle kasteleins bieden gelegenheid tot dan sen, waarvan verschillende in een danszaal, daarvoor exprés gehuurd. De beide harmonieën zullen hun gewoon programma laten zien Bij Euphonia zal het Zuid Nederlandsch Tooneel op treden, terwijl de heer Joh. Smit voor de Apollozaal eenige prima Humoristen geëngageerd heeft Ter gelegenheid der a.s. kermis dagen zal evenals in andere jaren voor mannen uit Kaatsheuvel een retratie gegeven worden. Voor de velen die een geestelijke ontspanning de voor keur geven boven 't woelige kermis gedoe een prachtige gelegenheid zich een paar dagen in err.st af te zonderen. Het jaarlijks terugkeerend ban- kenverpachten in onze parochiekerk begint bij sommigen een vermakelijk heid te worden Zooals we vernemen, hebben zich velen dit jaar danig ge amuseerd, veel anderen echter kwamen met een gevoel als was een aderlating op hun beurs toegepast huiswaarts immers verschillende banken met zitplaatsen liepen tot f 200,— som mige zelfs bijna tot f 240,—. Woensdagavond vergaderde he comité tot viering van het regeerings- ubileum met het personeel der ver schillende scholen om de mogelijkheic te bespreken voor de Septemberfeesten ook kinderfeesten te organiseeren Er is een commissie benoemd bestaande uit de verschillende Hoofden van scholen, die de kwestie zal bespreken of een gezamelijk Kinderfeest of wel een naar de verschillende scholen gesepa reerd Kinderfeest meer wenschelijk is - Betreffende de toepassing der steunregeling voor de uitgetrokken georganiseerde R K. Lederbewerkers ontving het bestuur der Gemeente van den Minister van Arbeid een schrijven waarin de Minister mededeelt, dat het maximum bedrag van steun^ volgens )unt 8 der regeling nimmer meer be- ragen mag dan 65 pCt. van 't loon dat in een 48-urige werktijd kan wor- den verdiend. Onder dit maximum bedrag is de kindertoeslag volgens ?unt 3 begrepen. Bij uw voorbeeld zai het maximum steunbedrag met in begrip van den Kindertoeslag 65 pCt van f 15,50 of 10 075 kunnen zijn. Heeft een gehuwd arbeider met 3 kinderen een loon van f 18 dan kan n uwe gemeente de steun in totaal bedragen f 10 - (3 x f 0,50) 1150 hetgeen beneden 65 pCt. blijft 65 pCt van f 18.- f 11,70). Wat et 2de punt betreft, merk ik U op, dat uitkeeringen uit de steunregeling eveneens als inkomsten moeten worden jeschouwd even goed als gewone in- comsten. Van de steunuitkeeringen aan de zoons moet een 2/s deel in min dering worden gebracht op de steun van den vader. w.g. A. Scholten namens de Ministers van Arbeid. liep boven verwachting goed af. Het aantal autobussen in deze streek neemt zoo toe, dat we er deze week hier zes achter elkaar zagen in de richting van 't Benedenland en ze waren zoo bezet dat er zelfs pasagiers boven op hadden plaats genomen. De heer J. van 't Hof, rijksklerk bij de rijksbelastingen is overgeplaatst naar het kantoor te Veendam. In het R.K. Liefdegesticht over leed de Eerw. Zuster Gerardina (Mej. M. P. Brekelmans), die gedurende enkele jaren mede aan het hoofd stond van de ziekenverpleging in het Sint Anthoniusgesticht, welke taak zij met de meeste liefde en toewijding ver vulde, zoodat haar heengaan een aan zienlijk verlies is. Voor het a.s Zondag te houden scherpschuttersconcours van St. Blasius waarvan de feestelijkheden om 12 uur aanvangen en waarop ruim 50 veree- nigingen elkaar zullen bekampen, zijn uitgeloofd 17 prijzen, waaronder een zilveren medaille van H.M. de Konin gin en een bronzen van Z K.H. Prins Hendrik. De hooioogst, begunstigd door prachtig weer, is in vollen gang Over 't geheel valt de opbrengst nog mee boven de verwachting, zoodat de op brengst het dubbele is van 't vorige jaar. Woensdag maakte de damesnaai- vereeniging Dorcas" haar jaarlijksche uitstapje. Ditmaal gold het Breda en omstreken. Daar het weer verbazend meewerkte, keerde men des avonds in opgewekte stemming circa 8 uur weer, na dien dag buitengewoon ge noten te hebben van het vele natuur schoon, dat de omgeving van Breda oplevert. Woensdagavond bevond van H. zich met een kar hooi op het brugje buiten de oud-Heusdensche poort, toen zijn paard schichtig werd en vreemde sprongen begon te maken, zoodat paard en kar in minder dan geen tijd in het Oude Maasje terecht kwamen. Geluk kig was v. H. nog bijtijds van de kar gesprongen en nog wel aan den goeden kant. 't Paard was spoedig op den droge, terwijl kar en hooi later op den wal werden gebracht. Een en ander (Buiten verantwoordelijkheid der Red). Waalwijk, 4 Juli 1923. Aan de Redactie van de „Echo van het Zuiden" te Waalwijk. In Uw blad van Woensdag 27 Juni j.l. is onder de rubriek „Correspondentie" door Uw verslaggever een rectificatie geplaatst van het verslag van de ver gadering van den gemeenteraad van 14 Juni j.l. In die rectificatie komt een uitdrukking voor, die, in ongunstigen zin uitgelegd, onverdiend een blaam kan werpen op het werk der secretarie. Ik laat in het midden of de rectificatie een getrouw verslag geeft van het ge- sprokene. Waar het hier echter geldt een belastingkwestie en bij de huidige omstandigheden de belastingbetaler uiterst gevoelig is op dit punt, zou ik het wel op prijs stellen in de gelegen heid te worden gesteld, de zaak, waar het in rectificatie over gaat, nader uiteen te zetten. Uw verslaggever legt den heer Roggeveen de volgende woorden in den mond „de heer Roggeveen wees er op dat men zich (de secretarie) vergist had, omdat niet moest worden genomen het tijdvak van 1 Januari t/m 31 December 1922, maar dat van 1 Mei 1922 tot 1 Mei 1923". Het dienstjaar voor den vroegeren hoofdelijken omslag liep van 1 Januari—31 December en viel dus samen met een begrootings jaar. De tegenwoordige plaatselijke inkomstenbelasting, die tegelijk wordt ingevorderd met de Rijksinkomsten belasting, loopt van 1 Mei van het eene jaar tot en met 30 April van het volgende en valt dus niet samen met het begrootingsjaar. Van deze heffing moet dus 8/12(8 maanden van 1 Mei— 31 December) worden verantwoord in het eene begrootingsjaar en 4/12 (4 maanden van 1 Januari—30 April) in het andere. Voor 1922, het overgangs jaar, had men op de begrooting dan ook te rekenen op een 4-maandsche heffing Hoofdelijken Omslag 1 Januari— 30 April, omdat de gemeentelijke in komstenbelasting eerst 1 Mei 1922 naar de Rijksbelastingadministratie overging, en 8/12 van de gemeentelijke inkomsten belasting 1922/1923. Op de begrooting 1922 was in totaal aan Hoofdelijken Omslag en Inkomstenbeslasting uitge trokken f 184.000,Becijferd werd op de secretarie dat met de voorhanden zijnde onvolledige gegevens de op- Jrengst van de 4-maandsche heffing hoofdelijke omslag kon worden geschat op I 61 000,zoodat aan Inkomsten belasting voor het begrootingsjaar 1922 moest worden ontvangen f 184.000 "61.000 is f123 000,—. Ik heb hier voor aangetoond dat de opbrengst nkomstenbelasting belastingjaar 1922/ 1923 voor 8/12 komt ten bate van het begrootingsjaar 1922 en voor 4/12 ten )ate van het begrootingsjaar 1923. De ïeffinginkomstenbelasting&e/astfqgyoor 1922/1923 zou dus moeten opbrengen 12/8 x f 123.000,om het voor het begrootingsjaar 1922 van deze belasting jenoodigde aandeel te kunnen bereiken. Hier komt nu het verschil van inzicht. De heer Roggeveen nam aan dat de belasting in 1923 lager kon zijner was voor hem reden om aan te nemen dat minder dan f 184.000,zou noodig j zijn en dat dus het 4-maandsche restant van de heffing dier belasting 1 Mei 1922 30 April 1923 meer zou bedragen dan 4/12 van het bedrag dat in 1923 aan inkomstenbelasting zou moeten worden geheven om op de begrooting ontvangsten en uitgaven in evenwicht te brengen. Hij verminderde dan ook eenvoudig de geheele opbrengst be lastingjaar 1922/1923 met hetgeen voor 1923 van het 4-maandsche restant min der zou noodig zijn, dus met f 12.000, doch zag daarbij over het hoofd dat bij vermindering van de totale belasting opbrengst het voor 1922 bestemde 8/121 gelen voor de politie, daarvan niet meer zou bereiken het bedrag, waarop bij de samenstelling der begrooting 1922 was gerekend. Nu zou daar een mouw aan zijn te passen door te beschikken over hetl bedrag, dat voor het 4-maandsche voor 1923 nog te veel zou worden ontvangen, 1923. Er zou dus van 1923 op 1922 moeten worden overgeschreven f 12.000 f 4000 is f 8000, m.a.w., men zou dus moeten beschikken over een ver moedelijk overschot van een volgend dienstjaar. Dit is natuurlijk mogelijk en ik kan mij voorstellen dat dit ook kan worden verdedigd. Ik zou het echter voorzichtiger vinden, en in deze tijden van sterk wisselende inkomsten ook wel geraden, dat niet werd voor- uitgeloopen op een te verwachten overschot van een volgend jaar, doch dat bij de raming der belasting opbrengst op de begrooting 1923 werd rekening gehouden met het 4-maand- sche restant van het belastingjaar w 1922/1923, dat dan bij den opzet derj lelden, dat de openlijke godslastering straf secretarie zou zijn meegevallen en dus de heffing 1923/1924 in verband daar mede zou kunnen worden verlaagd. Ik meen hiermede te hebben aan getoond, dat het hier niet gaat om eene vergissing, doch dat het is een kwestie van inzicht. De raad heeft het inzicht van den heer Roggeveen blijkbaar ge deeld en heeft het vermenigvuldigings-1 inzicht der diverse gemeentebesturen over- cijfeq voorgesteld op 3,2, teruggebracht laten. op 3,—. Het is niet aan mij, kritiek te geven op deze beslissing. De overige in de rectificatie genoem de cijfers heb ik buiten beschouwing gelaten, omdat zij in mijn betoog niet ter zake dienen. Ik dank U, mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, De Secretaris van Waalwijk, VAN LIEMPT. De heer Van Liempt vergist zich, waar hij zegt dat ondergeteekende den heer Roggeveen de volgende woorden in den mond legt enz. Het geheele relaas, zooals het in de rectificatie in het nummer van 27 Juni is vermeld, is ons schriftelijk door den heer Roggeveen verstrekt en niet dus danig door mij genoteerd. VERSLAGGEVER. Mijnheer de Redacteur. Aan het ingezonden schrijven van Oranjeklant" in Uw blad van j.l. Zaterdag, moge ik nog het volgende toevoegen. Mij werd medegedeeld, dat de| Jubileumfeesten op Zondag geopend zullen worden. Mocht dit zoo zijn, dan zullen velen, die toch ook van harte zich verheugen in dit Jubileum- de gelegenheid tot deelneming aan de opening zien afgesneden. Mogelijk. Mijnheer de Redacteur, zal, zoo de Zondag, in dit geval en dezen tijd, besteed wordt voor Dank en Bededag bij velen er beter ingaan. Laten wij ons in dezen tijd verheugen met beving. Met dank voor de opname. X. b. Een beredeneerd verslag van den toe stand der voormalige gemeente Capelle en een beredeneerd verslag wat tot vertiete- ring van de volkshuisvesting Is gedaan. c. Idem van de voormalige gemeenten Sprang en Vrijhoeve Capelle. Worden voor de leden iter inzage neder- gelegd. d. Schrijven van Ged. Staten dat goed keuring is gehecht aan het Raadsbesluit tot het heffen van opcenten op de perso- neele belasting. e. Schrijven van den Ned. R. K. Politie bond houdende het verzoek om in overleg met een hoofdbestuurder den dienst to re- Wordt voor kennisgeving aangenomen. f. Schrijven van den Chr. Volksbond te Sprang houdende het verzoek een subsidie te mogen ontvangen van 50. Wordt besloten bij de behandeling van de begrooting te bespreken. g. Schrijven van Ged. Staten houdende Heusdan, 5 Juli 1923. ook wanneer de totale opbrengst reeds I de mededeeling dat vanaf heden de be- met f 12.000 zou zijn verminderd. Die voegdheid wordt gegeven om aan onderwij vermindering van f12.000 was immers zers jtlie werkzaamheden hebben verricht gedacht voor het 4-maandsche restant, I daarvoor extra uit te keeren. terwijl door vermindering der totaleI De voorzitter stelt voor geen extra uit- opbrengst 8/12 dier vermindering drukt I keering te verleenen. Een onderwijzeres uit op het begrootingsjaar 1922 en 4/121 voormalig Vrflhoeve-Capelle heeft slechts of f 4000,— op het begrootingsjaar eenige extra diensten verricht. Dat mej. De Diefde. Michael. Dus zij heeft werk verricht in de meening dat ze er iets voor zou krijgen, en nu krijgt ze niets. De Voorzitter zegt dat toen deze werk zaamheden nog als geen extra-diensten wer den beschouwd. Van den Wildenberg. Zij heeft toen deze diensten verricht, wetende dat zij het gra tis moest doen. Het voorstel van Burg. en Weth. om geen betaling te doen, wordt met algemeene temmen aangenomen. h. Svhrijven van de gemeente Wijmbrit- seradeel, ten geleide van een door den raad dier gemeente aan H. M. de Koningin gericht adres, om het daarheen te willen baar wordt gesteld in het Wetboek van Strafrecht. De Voorzitter stelt voor om adhaesie te betuigen. De heer Michael. In een vorige vergade ring is toch besproken om liet plaatselijk te regelen. Kerst. Ze willen het nu juist niet aan 't Michael. Ik heb in de courant een be richt gelezen dat mijn aandacht heeft ge trokken. Ik meen dat het was een plaats in Zeeland, daar heeft men een prachtig mooi idee gehad om de menschen die het meest vloekten, daarvan te beteren. En op welke wijze hebben ze dat gedaan? Ze hebben de menschen allemaal eea kerkelijke betrek king gegeven en nu is het vloeken daar ver dwenen. Dat is de weg. Voorzitter. Dus dan moet er eerst eens aanteekening worden gehouden welke men schen er vloeken. De heer van den Willigenburg meent dat de kerk te heilig is voor eene dergelijke spotternij. Men zou dan zoo doorgaande wel kunnen zeggen dat men van alle misdadi gers en dronkaards eene betrekking aan de Kerk moet geven, dat is toch werkelijk te belachelijk om er over te spreken. De heer Kerst wijst er op dat de taak van de kerk eene andere is dan de heer Michael zich voorstelt. De overheid heeft ook eene roeping of plicht te vervullen en deze kan over andere middelen beschikken ter bestrij ding op publiek terrein. Op gebied van de pornografie doet men het ook al. Men mag toch niemand beleedigen of het is straf baar en nu zou men door willen gaan met God aldoor te blijven beleedigen. De heer Michael zegt dat het beleedigen van menschen iets anders is. In omvraag gebracht wordt met 6 tegen a stemmen besloten adhaesie te betuigen. Voor stemden de heeren Kerst, Zwart, ?„eSl £r?nie.:?,S111 Mo™en VarT den ^illlgenlmrg^ IS.'Vertui- ven en B. v. d. Hoeven. Tegen de heeren J. Rijken, M. Rijken, Oerlemans, Michael en Middelkoop. Schreven van de fa. Oerlemans, hou dende mededeeling dat ze van de eerste koop afzien doch nu een strook grond willen koopen van 80 M. De heer M. Rijken geeft in overweging om in geheime vergadering den prijs te be palen waarvoor men het wil verkoopen en het dan te laten schatten. Daartoe wordt besloten. 2. Voorstel van Burg. en Weth. tot het CAPELLE. Openbare vergadering van den Raad de-|in erfpacht uitgeven van grond aan de fa. zer gemeente op Maandag 2 Juli des mid-| Gebr. Konings te Capelle. dags ten 3 uur. Voorzitter Edelachtb. heer Meyer. Burg. en W. stellen voor den gevraagden grond voor dertig jaar in erfpacht te geven Ongeveer kwart over drie uur opent de» voor 10.— per jaar. De strook ter breedte van 8 Meter daarvoor gelegen behoort in eigendom toe aan den heer Sneep doch de gemeente heeft het recht om er roerende goederen op te plaatsen, dus niet om er een vast gebouw of schuur op te doen zetten. De heer Middelkoop zou het beter vinden als het zuidelijk deel werd toegewezen. De heer van den Willigenburg zegt dat Burg. en Weth. met dit voorstel zijn geko men opdat de eokesbrekerij, die veel stof veroorzaakt, zoover mogelijk van de huizen zou komen te staan. Verder waren Burg. en Weth. van oor deel dat dit terrein voorloopig voor andere doeleinden niet noodig zal zijn. De heer M. Rijken zegt de oude heer Ko- Voorzitter de vergadering. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den na voorlezing onveranderd goedgekeurd en vastgesteld. Alvorens met de behandeling van de agenda te beginnen deelt de Voorzitter me de dat het reglement van orde van voor malig Capelle van kracht zal zijn tot. wan neer een nieuw is vastgesteld. AAN DE ORDE: 1. Ingekomen stukken, a. Mededeeling dat bij de ontvangers van voormalig Sprang en Vrijhoeve-Capelle pro cesverbaal van kasopname is gedaan en dat alles in orde is bevonden.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 10