ISÏMT ZUIDEN. ^ÏCCUMULATOREN. I Fa. Gebr, Boeren, - 's-Bosch. Tweede Blad I Starter— en Verlichtingsbatterijen. I „Exide" Agentschap. Gemeenteraad l l 17 l 1 1 800.- 18 - *™0- i9 8oo 20 jaar en ouder 900 - No. 58. Zaterdag 7 juli '23 Verslag van de Bezuinigings- Commissie gekozen uit den Raad der gemeente Waalwijk. (Vervolg) HOOFDSTUK II. Algemeen Bestuur der Gemeente. Afdeeling I. Uitgegeven 1913 f 1*522.- Geraamd 1923 28.18U, Art 1—4 De jaarwedden van Bur gemeester, Wethouders, Secretaris, ge meente ontvanger in t°taal voor 1923 1 10350 bedroegen over 1913 f727U. Waar deze salarissen werden vastge steld naar een algemeene door Gede puteerde Staten ontworpen regeling en zonder medewerking van dit College verandering niet mogelijk is, vindt de Commissie geen termen, voor te stellen te trachten hierin wijziging te verkrijgen. Ook de bezoldiging der Wethouders valt onder de algemeene regeling. Art 5. De meerderheid der Com missie heeft in de vergadering van 11 November 1920 voorgesteld het pre sentiegeld te bepalen op f 3 per vergadering. Een onzer leden was toen nog niet in Uw College opgenomen. Thans wordt door de geheele Com missie in overweging gegeven het destijds voorgestelde bedrag van f 3 - met 1923 in te voeren Art 6. Jaarwedde ambtenaren ge ineente-secretarie, concierge en bode. 1913 f 1142 1923 - 12,229 Door de uitbreiding der gemeente bemoeiingen is vermeerdering van per soneel noodzakelijk geworden, doch een vermeerdering der uitgaven met ruim 9 x het bedrag van 1913 komt ons wel zeer hoog voor. Het door B en W. in de algemeene beschouwingen op de begrooting 1923 aangegeven middel om te trachten tot vermindering te geraken, zal o i slechts weinig resultaat hebben, zoo niet tevens meerdere ingrijpende wijzigingen plaats hebben. In de eerste plaats dan dient de bezoldiging afhankelijk te worden ge steld van den leeftijd, moet de bepaling worden gemaakt dat zij alleen zal worden uitbetaald aan hen, die ten volle voldoen en moet worden aange geven dat de bedragen maxima zijn Dan verdient het aanbeveling dat niemand tot ambtenaar wordt benoemd voor zijn meerderjarigheid, opdat een lange periode aanwezig is, waarin over geschiktheid kan worden geoordeeld. Waar de functie van schrijver bestaat, zou kunnen worden ingevoerd die van tijdelijk schrijver. De bezoldiging ware ais volgt te re8elen: «ann jonger dan 15 jaar maximum f 40U - Tot ambtenaar ter secretarie 3e klas zijn benoembaar, zij die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt. De bezoldigingbedraagt als maximum f 1000.— tot f 1400 met jaarlijksche verhooging van f 50.— toe te kennen als aangegeven in art. 4 der bestaande verordening. Tot ambtenaar ter secretarie 2e klas zijn benoembaar zij, die den leeftijd van 21 jaar hebben bereikt en in het bezit zijn van een diploma afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Gemeentebelangen. De bezoldiging bedraagtals maximum van f 1300.— tot f2100.— met jaar lijksche verhooging van f 50.— toe te kennen als is aangegeven in art. 4 Tot ambtenaar ter secretarie le klas zijn benoembaar zij, die den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt en in het bezit zijn van een diploma als voor ambtenaar 2e klasse. De maximum bezoldiging bedraagt f 2400 tot f3000— met jaarlijksche periodieke verhooging van f 50.toe te kennen als is aangegeven in art. 4. Het komt gewenscht voor deze rege ling op de thans in functie zijnde ambtenaren toe te passen Welke vooruitzichten bestonden voor de amb tenaren overgenomen van de voormalige gemeenten Baardwijk en Besoijen? Waar in de voorgestelde regeling het bezit van diploma's is verwerkt, wordt voorgesteld art. 2 le lid der verorde ning regelende de bezoldiging te doen vervallen Het 2e lid heeft geen be staansrecht meer nu weldra de contröle op de gemeente-belastingen zeer is verminderd. Art. 1 der betrekkelijke verordening zo* zijn te lezen als volgt De jaarwedden bedragen Voor den ambtenaar ter secretarie le klas maximum van f 2400.— tot f 3000.- Voor den ambtenaar ter secretarie 2e klas maximum van f1300.— tot f2100- Voor den ambtenaar ter secretarie 3e klas maximum van f 1000 tot f 1400.- Voor den tijdelijke schrijver ter secretarie: bij den leeftijd jonger dan 16 jaar maximum f 400 bij den leeftijd van 16 jaar maximum f 800. bij den leeftijd van 17 jaar maximum I f 600.- bij den leeftijd van 18 jaar maximum f 700 bij den leeftijd van 19 jaar maximum f 800.- bij den leeftijd 20 jaar en ouder f 900 - Het aantal ambtenaren ter secretarie le klas bedraagt één. Het aantal ambtenaren ter secretarie 2e klas bedraagt hoogstens twee. Het aantal ambtenaren ter secretarie 3e klas bedraagt hoogstens twee Artikel 2. Niemand is tot ambtenaar ter secre tarie benoembaar vóór den leeftijd van 21 jaar Voor benoeming tot ambtenaar le of 2e klas wordt bovendien vereischt het bezit van een diploma afgegeven door de Nederlandsche Vereeniging van Gemeentebelangen. De ambtenaar le klas is minstens 25 jaar. Hij is bij afwezigheid van den secretaris verant woordelijk Chef de bureau en aan sprakelijk voor den goeden gang van zaken. Artikel 3. Bij bevordering in rang, wordt als regel de laagste, voor den rang vast gestelde bezoldiging toegekend. Ar wijking is alleen toegestaan, den Raad gehoord Verhoogingen van bezoldiging wor den alleen toegekend bij gebleken ijver, geschiktheid en goed gedrag en bedragen per jaar hoogstens f 50.— Artikel 5. Alinea 1 vervalt. Artikel 7 vervalt. Artikel 10. Bij opkomst voor eerste oefening wordt geen bezoldiging uitbetaald. De overgangsbepaling kan luidenAmb tenaren welke thans hooger bezoldigd zijn dan volgens deze verordening is toegelaten, blijven hunne wedde ver minderd met 10 pCt. behouden sn komen voor periodieke verhooging eerst in aanmerking zoodra de betrekkelijke bepalingen daartoe recht geven. HOOFDSTUK II. Afdeeling II. 1913 f1010. 1923 f1650. De vermeerdering is hoofdzakelijk het gevolg van verhooging van bezoldi ging van den ambtenaar van den burger lijken stand en uitgaven voor huis nummering. HOOFDSTUK III. Kosten van toezicht op de invordering van de plaatselijke belastingen. 1913 f 816. 1923 f1762. In de memorie van antwoord op het door de Commissie belast met het nazien der begrooting 1922, uitgebracht rapport, schreven B. enW.„Het door de Commissie medegedeelde, ten aan zien van de contröle der gemeente belastingen, heeft onze aandacht. Wij zullen overwegen of vermindering van secretariepersoneel mogelijk is, zonder verplichting tot uitkeering van wacht- geld„. De memorie van toelichting op de begrooting over 1923 houdt in, de mededeeling dat vermindering van secretariepersoneel niet mogelijk is zonder verplichting tot uitkeering van wachtgeld. De controleur der gemeente belasting is hier moeilijk onder te rangschikken, zoodat verdere toelichting alsnog gewenscht voorkomt. Kan diens salaris komen te vervallen, dan wordt 1923 zelfs nog minder dan 1913. HOOFDSTUK IV. Afdeeling I. Kosten van openbare veiltgheid. Kosten der politie. 1913 f 3.782. 1923 f21.929. Opgemerkt wordt dat de verordening regelende de inrichting der gemeente politie niet in overeenstemming is met den tegenwoordigen toestand, gevolg van de samenvoeging der gemeenten. Het aantal agenten van politie be draagt thans 8. Bij het ontstaan eener vacature, zal die dus niet moeten worden aangevuld, daar de genoemde verordening toelaat als maximum, het aanstellen van 7 agenten. Afdeeling II. Kosten van brandweer en openbare verlichting. 1913 f1404. 1923 f 9450. Voor 1913 is voor de gemeente Waalwijk geen bedrag voor openbare verlichting uitgetrokken, daar deze door de gasfabriek gratis geschiedde. Als gevolg moest dit drukken op de resul taten van het bedrijf en werd de ver- strekking om niet, door de andere verbruikers betaald in den vorm van een hoogeren gasprijs Daar tegenover staat dat de Hoofdelijke Omslag laag kon werden gehouden De tegenwoor dige regeling is de juiste Thans wordt uitgetrokken voor 1923 f 8400, een bedrag waarep stellig getracht moet worden te bezuinigen. In I9l3betaalden Baardwijk en Besoijen voor verlichting f 1075. Begonnen zou kunnen worden met in de electrische lampen, de geringst mogelijke kaarssterkte te gebruiken en de lantaarn in het algemeen niet te ontsteken bij helder maanlicht. Een bindend veorschrift hiervoor maken is ongewenscht daar het zeer goed voor kan komen, dat bij bewolkte lucht het genot van de maand zeer gering is. Toch zal het aantal branduren, bij een oordeelkundige toepassingverminderen. Is de brandweer gereorganiseerd in verband met de samenvoeging der gemeenten HOOFDSTUK V. Kosten der plaatselijke zorg voor de volksgezondheid en volkshuisvesting. Een vergelijking met 1923 gaat hier niet, daar sedert „Het Woningbedrijf is ontstaan. Vermindering der voorgestelde sub sidies aan vereenigingen welke zich bezig houden met de volksgezondheid is niet geraden. Mogelijk zouden B. W. met belanghebbende gemeen ten een actie kunnen beginnen tegen de wijze waarop in het district Den Bosch de Warenwet wordt uitgevoerd Naar ons ter oore is gekomen, moet per inwoner in den keurkring Breda aanmerkelijk minder worden betaald HOOFDSTUK VI. Kosten van openbare werken. 1913 f 6.875,— 1923 f 22 068,- Uit de begrooting blijkt niet hoe het staat met het in eigendom verkrijgen der z.g. wielen in voormalig Baardwijk en toch is het noodzakelijk naar andere vuilnis-stortplaatsen, gelegen aan den harden weg, om te zien. De Lodjes en verlengde Putstraat zijn door de ongunstige ligging niet geschikt en veroorzaken een arbeidsverspilling welke vooral onder de tegenwoordige omstandigheden niet toelaatbaar is. Dan ook zal het mogelijk zijn meer voor de vuilophaling geschikt materieel te gebruiken. Duizenden worden jaar lijks uitgegeven voor volkshuisvesting en volksgezondheid (men zie slechts hoofdstuk V en Vil der uitgaven) en bij eea weinig wind is degene die onder den wind onzer vullophalende reinigingsdienst voorbij moet gaan, niet gelukkig. Bovendien verspreidt een gedeelte van het huisvuil zich gere- geld over de straten en bestaat gevaar van besmetting. Onder hoofdstuk XI art. 4 is nog f 300,— uitgetrokken voor landerijen welk bedrag tot de reiniging behoort HOOFDSTUK VII. Steun der gemeentekas in de exploi tatie van het woningbedrijf ad f 11.588, is nieuw en komt niet voor bezuini ging in aanmerking. Het laat zich aanzien dat dit bedrag in den loop der jaren veel hooger zal worden. Het valt niet té ontkennen dat bij verlaging der loonen de hooge huren niet meer zullen kunnen worden betaald. De gemeenten welke voor de volkshuisvesting op aandrang van het Rijk het meeste hebben gedaan, komen thans in de ongunstigste condities. De billijkheid eischt, waar woningvoorzie ning een algemeen landsbelang is, dat ook algemeen die kosten worden ge dragen, hetzij door deze per inwoner van elke gemeente om te slaan, hetzij doordat het Rijk althans een groot ge deelte der op de gemeente drukkende lasten overneemt. Een actie van B. W. met belang hebbende gemeenten bij het Rijk, om tot verlichting dezer lasten te geraken wordt door ons noodzakelijk geacht. HOOFDSTUK Vltl. Kosten van het Onderwijs. Afdeeling I Lager Onderwijs. 1913 f 12.226.— 1923 f 14.111,- Hier is alleen genomen oud Waalwijk, daar de openbare scholen te Baardwijk en Besoijen in 1923 waren opgeheven. Afdeeling la, Ib, Ic, zijn nieuw en omvatten: Ia. het Bijzonder Lager Onderwijs, als gevolg van de „Lager Onderwijs wet 1920" hetwelk van de gemeente eischt f 24.716,— waarvan in mindering is te brengen het schoolgeld. Op de begrooting 1922 is uitgetrok ken een bedrag van f 11.439.52 als vergoeding volgens art. 205 der Lager- Onderwijswet 1920. Het percentage dat over de geschatte waarde der gebou wen enz. moet worden betaald be draagt f 6214. Het mag waar zijn dat op 1 Januari 1921 de rentestandaard zoodanig was dat dit procent toen moest worden vergoed, sedert is een daling ingetreden en toch blijft door de wetsbepaling de gemeente ten Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting, Laadstatlon. 22374 Electrlclteit. Tegenover 't Station. lelei. No. 896. eeuwige dagen aan dit cijfer gehouden, ook dan wanneer de vooroorlogsche toestanden van 4 en minder procent zouden terugkeeren. Een regeling dat bv. eens per vijf jaren een herziening piaats heeft, komt ons noodzakelijk voor, wasrom wij U voorstellen B. W. uit te noodigen het daarheen te j leiden, dat wetswijziging in dien zin plaats heeft. I Op Afdeeling Ic Lager Nijverheids onderwijs is f 750,te bezuinigen door slechts aan een der Huishoud scholen te Waalwijk en Besoijen het subsidie toe te kennen. Waar de bur gerlijke gemeenten vereenigd zijn, is het subsidieeren van twee dergelijke scholen overbodig. Afdeeling II behelst het „Middel baar en hooger onderwijs". De Han delsschool dateert van 1913 zoodat vergelijking met 1923 geen nut heeft. Afdeeling 111 andere uitgaven is ver hoogd van f 750,- tot f 1400,- uit sluitend als gevolg van den post groot f 1000,— voor „kosten van specialis tische geneeskundige hulp aan onver mogende schoolgaande kinderen." HOOFDSTUK IX. Kosten van het Armwezen 1913 f 9 995 1923 f 20 007.- In deze 10 jaren liepen de kosten voor armlastige krankzinnigen op, van f 4513,— tot f 11215,-. Gaarne zal worden vernomen welke resultaten B W. hebben bereikt, met het uit oefenen van hun invloed op de naaste familieleden van verpleegden, welke in staat geacht kunnen worden iets in het onderhoud bij te dragen De Com missie kan moeilijk aannemen dat be doelde personen zich alleen storen aan wettelijken onderhoudsplicht en een zedelijke verplichting niet zouden erkennen. Het azen op de gemeenschap, want dat wordt het in zoo'n geval dan toch, is alsdan zoodanig, dat de Commissie een redelijk denkend en voelend wezen, daartoe niet in staat acht, waarom zij vermeent dat slechts een lichte drang van B. W noodig is om de betrok ken personen tot bijdragen te bewegen. De kosten van het Burgerlijk Arm bestuur vermeerderden van f 3450,— tot f 6600,—. Ook hier zal dienen te worden nagegaan, of niet van anderen dan de gemeente, bijdragen voor arm lastigen zijn te verkrijgen. HOOFDSTUK X. Kosten van Landbouw, Handtl en Nijverheid. 1913 f 659,- 1923 f 4755.- Bij 1923 is een bedrag van f 4300,— als kosten van verzekering tegen werk loosheid, waarvoor in 1913 niets is uit getrokken. HOOFDSTUK XI. Kosten van beheer van bezittingen. 1913 f 1156. 1923 t 4190, De grondbelasting vermeerderde van f 361,— tot f 1865.— en de kosten van beheer van f 315,— tot f 1400 als gevolg van de vermeerdering der gemeente-eigendommen. HOOFDSTUK XII. Uitgaven wegens gemeenteschulden. Daar het geen zin heeft de uitgaven der gemeente-bedrijven hier vermeld in het overzicht op te nemen, omdat zoowel rente als aflossing in Hoofdstuk 111 afdeeling II der ontvangsten als zoo danig zijn opgenomen, worden alleen vermeld de uitgaven betreffende den aleemeenen dienst. 1913 f 24.264,— 1923 f 112 699 Bezuiniging op dit hoofdstuk is helaas niet mogelijk. Alleen kan het vertrou wen worden uitgesproken, dat nu het Rijk voor de Gemeentelijke Inkomsten belasting sedert Juli 1922 aan de ge meente voorloopige uitkeeringen ver strekt, de rente van tijdelijk kasgeld, waarvoor is uitgetrokken f 4000,— niet geheel zal behoeven te worden uitgegeven. HOOFDSTUK XIII. Uitgaven voor verzekering en pensioen- neering van personeel in dienst der Gemeente. 1913 f 2295- 1923 f 23878,- Ten einde een juist overzicht te verkrijgen moet laatstgenoemd bedrag worden verminderd met de wachtgel den ad f 5298,— en den bijslag op pensioenen ad f 1958zoodat over blijft f 16 622, Het mag waar zijn dat een groot bedrag door de bedrijven wordt terug betaald, doch dit neemt niet weg, dat de gemeentenaren ook indirect deze som betalen. Waarom verhaal op de betrokken personen, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk niet mogelijk is, althans niet op hen die 31 December 1921 in dienst waren der vereenigde gemeenten, is aan den Raad bekend. Of verhaal op hen, die na genoem den datum in dienst zijn gekomen, met het oog op het scheppen van ongelijke toestanden gewenscht is, moet worden betwijfeld. Na meerdere vergaderingen en be sprekingen vindt U in bovenstaande het resultaat van onzen arbeid. Wij vertrouwen dat vooral zij die in gemeente-administratie en bedrijven een leidende positie innemen, bezield zijn met het voornemen alles in het werk te stellen overbodige uitgaven te voorkomen en regelmatig na te gaan of verhooging van de „efficiency" of het „nuttig effect mogelijk is Vooral in tijden van malaise zooals die thans worden doorgemaakt, is het het meest noodzakelijk alle zeilen bij te zetten, om Jhet gemeenteschip in behouden haven te doen belanden Wij zijn overtuigd dat het niet ge makkelijk is tusschen de klippen door te laveeren, maar weten dat bij stran ding slechts zeer weinig geborgen kan worden. Alle krachten dienen te worden in gespannen dit te voorkomen en het schip weer in vrij water te brengen. Weest overtuigd dat wij al het mo gelijke zullen doen tot bevordering der gemeente-belangen en dat vorenstaand rapport is samer.0:steld met deze be langen voor oogen. Aldus vastgesteld in de eindverga- dering te Waalwijk. 31 Mei '23. De Commissie voornoemd, volgens alphabetische orde, (W.g.) W. ELBERS. (w.g.) ROGGEVEEN wg) B TIMMERMANS. KAATSHEUVEL. (Vervolg.) Voorzitter. Dan zijn er nog, nadat de convocatie-biljetten zijn verzonden, eenige adressen ingekomen o.a, een va« de Café-houders en een vao de R.K. Vakvereenigtng. In het adres van de Café-houders wordt erop gewezen dat in de hier beslaande Soc>ë eiten men op Zondag laat dansen, iets wat in de café's niet mag plaats hebben. Ad essanten wijzen erop dat juist op den Zoodag een groote toevloed van vreemdelingen is te verwachten en door de bepaling dat het verboden is op Zondag te mogen dansen ondervinden ze derhalve groote schade, vooral doordat het in de Sociëteiten wel mag gebeuren. Adressanten wijzen er nog op dat andere vermakelijkheden wel doorgaan en het juist alleen de Café-houders zfln die daarmede niet mogen laten door gaan. Terwllle van de billijkheid en recht vaardigheid verzoeken adressanten daar om Zondags ook te mogen laten dansen en wel te beginnen na afloop van de Godsdienstoefeningen tot 's avonds half tien. De heer Brok» blijft het een onbillijk heid vinden dat de kasteleins niet mogen laten dansen en wel de Socië teiten. Het gevolg hiervan i9 dat een groot gedeelte van het publiek naar Waalwijk gaat en dan eerst laat in den nacht daarvan terugkeert. De Café houders moeten belasting betalen en daarom stelt hij voor deze ook verlof tot dansen te geven. Een vorig jaar hebben de Sociëteiten aan het vetzoek om ook niet te dansen geen gehoor gegeven en heeft men toch z'n best laten dansen. De heer van Amelsfoort zou liever gezien hebben dat er een adres was iogekomen waarin verzocht werd om de kermis niet te doen doorgaan. Hij wil wel bekennen dat het zijn volle goedkeuring zou wegdragen. Echter blijft hg het eene onblliykbeld vinden

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5