x schoenfabriek te 's Bosch en is als zijn opvolger benoemd de heer Lankhout, Het verdere verloop der kermis heeft zich door weinig bijzonders ge kenmerkt, de café's vooral met strijkjes of voordrachten hebben drukke zaken gemaakt. Het matinée Zondagmorgen door de goede zorgen van den heer Piet Botermans in Musis gegeven door het dubbel-mannenkwartet „Orpheus" uit Dordrecht, directeur de heer Ver meulen, was in den beginne, vanwege het onweder, niet zoo druk bezocht, maar later stroomde de zaal vol en de zeer velen die er geweest zijn, zullen zich niet beklaagd hebben een uurtje van het kermisgewoel te hebben af genomen voor de schitterende pres taties van dit dubbel-mannenkwartet. We herinneren ons nog zoo gaarne de mooie nummers die „Orpheus" den eersten prijs op het concours te Waal wijk deden behalen, maar toch nog wer den deze overtroffen door het prachtige programma van een achttal nummers, dat ons thans werd geboden. Welk nummer zouden we noemen? 't ls haast niet doenbaar een uitzonde ring te maken, er werd zoo zuiver, zoo genuanceerd, zoo muzikaal en fijnvoelend gezongen, dat over gehee deze uitvoering een bijzonder cachet lag. We durven toch even aanstippen „Abendlied", „Sur les rempatrs", „Moederzegen", 't Was alles een bij zonder muzikaal genot, waarvoor we de Dordsche heeren gaarne hulde brengen, de hoop uitsprekend dat ze nog eens spoedig zullen terugkomen. Des namiddags was het vrij dru op 't kermisterrein en elders, hoewe we om het lekkere weer, nog meer bezoek hadden verwacht. Alles ging er prettig en ordelijk toe, zooals d geheele week trouwens, er was tot dusver geen proces-verbaal gemaakt. Jammer dat, eenige kermisbezoekers uit de Heijstraat, die blijkbaar niet kwamen om kermis te vieren, maar om de men- schen 't lastig te maken er voorzorgden, dat het mes toch nog even dienst heef gedaan. Ten ongeveer elf uur kwamen ze in de danszaal van den heer J. F. en maakten het de danslustigen zeer lastig. Dit verdroot natuurlijk den orgelman en 't bedienend personeel, die met vereende kracht de heeren er uit trommelden. In het tumult zag een hunner de kans, den orgeldraaier in den rug aan te vallen en hem een por met het mes te geven. Geneeskundige hulp werd direct ingeroepen en ver leend. De verwonding viel nogal mee. De dader en de andere sinjeurs wisten door de drukte te ontkomen. Des nachts en den anderen dag werden verschil lenden gehaald. De dader is nu bekend Tegelijkertijd had een kloppartij aan den Hoek plaats, waarbij een inwoner uit voormalig Baardwijk dermate tegen de keien werd gesmeten, dat hij be wusteloos een heelen tijd bleef liggen en ook geneeskundige hulp moest worden verleend. De politie stopte hier den dader direct achter slot en grendel. Het geval dat we hierboven vermeldden en dat zich aanvankelijk betrekkelijk onschuldig liet aanzien, heeft een diep-treurig verloop ge kregen. Zondagavond stond de 22-jarige f. van den Heuvel, mandenmaker en wonende in voormalig Baardwijk, voor een café aan den Hoek alhier door de openstaande deur te kijken naar het dansen. Van te voren was hij binnen geweest, doch had toen last ondervonden van Van Hilst een 23- jarig loswerkman uit voormalig Besoijen, die door zijn woest optreden het andere bezoekers lastig maakte. Plotseling, zonder dat daartoe eenige aanleiding bestond, kwam deze aange- loopen en gaf Van den Heuvel een duw, zoodat deze achterover op het trottoir kwam te vallen en bewuste loos bleef liggen Juist waren daar in de buurt twee politie-agenten aanwezig. Een ervan arresteerde Van Hilst, terwijl de ander, daarbij geholpen door burgers Van den Heuvel bij de Wed. v. d. S. binnenbracht, alwaar men hem heeft trachten bij te brengen, wat eerst na ongeveer een half uur gelukte. De geneeskundige hulp, die spoedig aanwezig was, constateerde een hoofd wonde en meende aanvankelijk dat alles weer spoedig in orde zou zijn. Van Hilst werd daarop later, nadat eerst proces verbaal was opgemaakt, losgelaten. Dinsdagmiddag verergerde de toe stand van Van den Heuvel zoo erg, dat de dokter het noodig oordeelde hem van de laatste H. Sacramenten te laten voorzien. Sindsdien kwam geen verbetering meer in den toestand, integendeel, steeds verergerde zeer en 's nachts overleed hij dan ook aan verbloeding in de hersens. Zoodra dit der politie bekend werd, werd van Hilst gearresteerd en in ver zekerde bewaring genomen. De justitie is van het geval op de hoogte gesteld. Naar wij vernemen was Van den Heuvel reeds geruimen tijd ziekelijk. Dat er gedurende de kermisdagen een druk gebruik is gemaakt van de vermakelijkheden als dansen en het bijwonen van concerten en matinee's, blijkt wel uit het feit dat ruim f 900 is betaald aan belasting op de pu blieke vermakelijkheden. Toen de heer L. dezer dagen per auto naar Amsterdam reed, vloog ter hoogte van Abcoude zijn auto in brand. Met hulp van een voorbijganger werd de auto met 't voorste gedeelte in de vaart gereden en zoo nog vrij spoedig gebluscht. De wagen heeft echter nogal schade geleden en was niet verzekerd. Men verzoekt ons mede te deelen dat voor heeren middenstanders uit de 4 parochies van Groot-Waalwijk gele genheid bestaat deel te nemen aan de retraite in Loyola te Vucht, van Zater dag 21 tot Dinsdag 24 Juli a.s., tegen vergoeding van verblijfkosten ad f 10. Het timmerwerk van een te bouwen dubbel huis aan den Parallel weg over 't spoor bij de Putstraat voor rekening der Gebr van den Broek is gegund aan den heer W.v. d. Hamtnen alhier voor f 1625, het metselwerk aan den heer Kleingeld ta Sprang voor f1700 Sinds het verschijnen van ons vorig nummer zijn nog tal van sterf- gevallen tengevolge van de hitte voor gekomen. Het is onmogelijk deze nog geheel af te drukken, alleen vermelden we dat te Boxtel een IJsco-man uit den Bosch is bezweken, op „Voorburg" bij Vught is een pleegzuster het slacht offer der warmte geworden en in Bok hoven een landbouwer is bezweken. Ook het aantal slachtoffers van zwemmen en baden is zeer groot. In Oisterwijk verdronk de postbode Bek kers in het Staalbergven, in Macharen twee zoontjes van 11 en 9 jaar van den heer S. in de Maas enz Het totaal aantal slachtoffers der hitte was Maandag 267, nl, 182 ten gevolge der warmte en 85 verdronken bij baden en zwemmen. Bij het korte onweder, dat zich Zondagmiddag boven onze gemeente ontlastte, werd een koe, grazende in een weide nabij Doeveren, door het hemelvuur getroffen en gedood. Het onweer van Zondagmorgen dat hier niet zoo hevig was, heeft ook nog al aardig huis gehouden. Dooden vallen er betrekkelijk weinig te be treuren, wel werd veel brand veroor zaakt, o.a. brandden te Dongen twee huizen af. Bij kon besluit van 10 Juli zijn aangewezen tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantonge rechten 1. 's Hertogenbosch. Oss, Heusden, Waalwijk, Veghel, Boxmeer, Oirschot en Tilburg, ter standplaats 's Herto genbosch a mr. J. S- Loke, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenbosch, standplaats 's Herto genbosch b jhr. mr. E. C. F. X. Verheijen, thans ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement 's Hertogenbosch, ter standplaats 's Hertogenbosch 2. Breda, Oosterhout en Zevenber gen, ter standplaats Breda jhr. mr. F. E. M. de Roy van Zuidewijn, thans ambtenaar van het openbaar ministerie )ij de kantongerechten Breda, Ooster- ïout, Zevenbergen en Tilburg, ter standplaats Breda DRUNEN. Voor 't Mercurius-examen in 't boekhouden slaagden de dames Marie C Vesters en Ida J. Boom en de Heer C. M. Vesters. Geslaagden genoten hunne opleiding bij den heer C. J Leijtens te (voormalig) Baardwijk. Geslaagden proficiat. DRUNEN. Het patroonfeest der beide Congregaties werd Maandag plechtig gevierd. 's Morgens ten 6 15 uur werd ocder de H. Mis eene algemeens H. Com munie gehouden. De leden der beide congregatiën zongen de Hollandsche Mis van Hamers, wat als altijd, een diepen indruk maakte. Na den zegen met het Allerheiligste, vereetlng van den relikwie van den H. Aloysius en het zingen van een paar liederen, werd de morgenoefening ge sloten. In den namiddag kwamen de leden ieder in hunne afzonderlijke zalen bfl- een, Om in gepaste ontspanning het verdere van den dag door te brengen. Voor 't examen Mercurius in het loekhouden slaagdes de dames I. Boom en M. Vesters en de heer C. Vesters alhier. Geslaagden ontvingen hunne oplei ding bij den heer C. J Leijtens te Waalwijk. Geheel onverwacht vernamen wij iet bericht dat de eerw. zuster-ver- pleegster Virginle Is verplaatst naar het Moederhuis te Maastricht. Gedu rende de twee jaren dat de Eerw. Zuster in dienst van het Wit-Gele Kruis onder ons ls werkzaam geweest, heb ben wij baar als een bekwame, altijd goedige en bereidvaardige verpleegster leeren kennen en hoogachten. Met den dank van Drunen la het algemeen en van de door haar behandelde patiënten in het bijzonder, zullen onze gebeden haar eerw. vergezellen, opdat het haar immer wel zal gaan, of liever nog, dat zij spoedig onder ons moge terugkeeren. VRIJH.-CAPELLE. De jonge heeren P. Zijlmans, L. Rempt en A. vau den Hoek zQa op de H. Handelsschool bevorderd van de 2e naar de 3e klas. Door de gevallen regens ls er gelukkig eenige opfrisscbing gekomen waardoor veel insecten zijn gedood. Er heerschte een ware rupsen- en luizen plaag vooral in de bessenstrulken. Op het gymnasium te 's Bosch werden de jonge dames N. van der Hoeven en Math, van der Horst be vorderd van de 2e naar de 3e klas. SPRANG-CAPELLE. (Voorm. Sprang). Onze dorpsgenoot de heer P. de Rooij slaagde te 's Bosch voor 't exa men Mercurius-boekhouden. Geslaagde gefeliciteerd. CAPELLE. Ds. W. Deur, predikant der Ned. Herv. gem. te Zegveld heeft voor het beroep naar de Ned. Herv. gem. te Loonschendijk bedankt. De heer J. Meagerlnk heeft we geus zijn detacbeedcg naar Roosendaa bedankt als secretaris der vereenlglrsg Sprang-Capelle en omstreken van Volksonderwijs. -- A.s. Donderdag zullen de leer lingen der hoogste leerjaren van de O. L School in de Kom alhier onder leiding van het onderwijzend perso neei een uitstapje maken naar Amster dam. WASPIK. Vermoedelijk in een vlaag van waanzin sprong de ongeveer 19 j jarige dienstbode A. V. heden morgen in het afwateringskanaal. Pogingen door voorbijgangers aangewend, om j haar te redden bleven vruchteloos. Na ongeveer een uur dreggen, werd haar lijk opgehaald. Een tragisch einde van zulk een jeugdig leven. WASPIK. Op Dinsdag 3l Juli zal de ZeesEerw. Heer A. Langerwerf te Rot terdam scheeps gaan, om naar zijn missiegebied in Nieuw-Zeelaad terug te keeren. Door zijn sympathiek ea gemoedelijk karakter, was hij niet alleen door zijne talrijke familieleden, maar door iedereen hooggeacht en geëerd. Zijn verblijf ls als 't ware een zege tocht geweest, want waar hij ook kwam, overal werd hem een welkome ea har telijke ontvangst bereid. Noode zien we hem dan ook vertrekken en wen schen hem bij voorbaat een voorspoe (iige reis. Moge God hem nog vele jaren de kracht schenken, om zijn apostolischen arbeid met deszelfden ijver sn opgewektheid voort te zetten ea zij het hem gegeven, na het vol brengen zijner vruchtbare zending, nog eens te midden zijner familie een wel verdiende rust te kunnen nemen. Naast een dankbaar vaarwel, wenschen wij hem derhalve toe >Een hartelijk tot weerziens» I f Door Z. D. H. dea Bisschop van s-Bosch is Maasdag 23 Juli voor deze parochie als biddag aangewezen. Zeker zal aan het verlangen van Monseigneur, om dien dag een bloemehulde te brengen, met graagte voldaan worden. Door de felle hitte der laatste dagen zijn niet alleen vele bieten, maar ook groenten, als salade en verschil lende koolsoorten plotseling doorge schoten, waardoor zij totaal waardeloos schadeposfje. Moesten de vorige week de scho len in den namiddag door de warmte worden gesloten, thans is het weer aardig opgefrischt. Zondagmiddag ont lastte zich boven onze gemeente een fiksche onweersbui, voorafgegaan dooi een wervelwind en vergezeld vaa een plasregen. Het onweer zelf was echter niet hevig en veroorzaakte geen schade. De prijs der aardappelen ls sterk dalende. Voor gewone nieuwe betaalt men nog 40 cent per 5 L.de kwali teit is nog niet schitterend. Voor Malta'i 72 cent per 5 L. Kwaliteit goed. Ooze dorpjgenoote mej. J. M. Brokx, werd dezer dagen benoemd tot onderwijzeres aan de opeob. lagere schooi te Lacgeweg. RAAMSDONK. Door het Centras! Stembureau is tot lid van den Raad benoemd verklaard de heer H. D. van Alphen, zulks ter vervanging van den heer Lips, die rijs benoeming niet aannam. De familie Hsere op het Dorp ontving telegrafisch bericht, dat hun 22-jarige zoon M. in Hanswcert plot seling is overleden Deze gebeurteseli is er te droever om daar M. die sciipper Is,het laatste halfjaar niet In de gelegenheid ls ge weest thuis te komrn ea thans opreis naar zijo ouders was. GEERTRUIDENBERG. In den nacht van Zondag op Maandag is ingebroken in *t kantoor van dt cementfabriek van den heer P. J. Konmers. Lessenaar en kzsten zijn openge broken. Vermist wcrdt een klok. De politie schint de dader(s) op 't spoor te zijn. Heden werd en ketel gelost uit 't schip van schipptr M. Doordat het want brak is de nast gebroken. De schade op 't schip vordt geraamd op ongeveer f500. GEERTRUIDENBERG. Vergadering van de R.K. Kiesveeeniging, gehou den op Donderdag 2 Juli. Om ongeveer 8 uir opent de voor- zitter de heer Wiqman, deze ver gadering met den Or. groet. Aanwezig zijn van de 800 ongeveer 30 leden, alsmede de Z.Eerw. heer Deken en Kapelaan. De voorzitter zeg: Deze vergade ring is uitgeschreven door het bestuur der R.K. Kiesvereenigng. Zooals u op de convocatie geziin zult hebben, treedt het bestuur in :ijn geheel af en stelt zich niet meer lerkiesbaar. Het bestuur wil bij een volgende raads verkiezing niet meer te verantwoorde lijkheid op zich nenen. De uitslag l van de vorige verkiezng heeft aange- toond, dat het bestuur de kiezers niet EETHEN. Gedetailleerde uitslag der verkiezing van leden voor den Raad der gemeente Eethen op 11 Juli 1923. No. der lijst. Naam van den Candidaaf van der Beek van Buuren Woonpiaals Aantal stemmen k *v O S H H S3 Genderen 29 29 29 Meeuwen 1 74 75 69 69 144 Babiloniëobroek 3 47 50 Meeuwen 13 1 14 3 Babiloniëobroek 3 Meeuwen 3 3 6 Babiloniëobroek 1 5 Meeuwen 4 4 Bibiiosiënbroek 1 2 3 83 Drongelen 14 3 45 62 8 5 13 2 6 8 4 4 87 Drongelen 11 7 95 113 4 4 8 - 3 3 4 4 128 Genderen 116 116 Heesbeen 7 mmmm 7 87 Genderen 87 Eethen 1 Genderen 21! Eethen 49 14 63 Heesbeen 41 9 50 5 Genderen 5 Doeveren 2 2 120 Eethen 91 6 2 99 Genderen 37 37 4 4 140 Babilonfënbroek 5 92 5 102 2 15 17 119 1 E. 2 D. A. L. de Graaff 3 W. Lankhaar P. Scherft T. van Rtjsbergeu C. de Graaf G. Boom J. Donkersloot M. Kuckuck 4 C. G. Nieuwkoop C. M. Donken C. van Gammeren I. A. van Campen J. de Raad 5 J. A. van der Schans J. vaa der Stelt K. Treffers A. de Haan M. de Haan G. Vos J. G. van Wijk 6 G. van der Beek A. Knijpers J. van den Heuvel J. A. Verdoorn J. B. Meiresonne C. Klein 7 j. P. Smits J. J. Brouwen C. van der Kolk L. L, Colijn 8 G. W. J. Rranderhorst E. Boll G. Vos Gz. 9 A. Straver Wz. A. Vos Cz. Klesdeeler 1514/7- klesdeeler 113,9/„. Gekozen zijn D. vaa Buuren, J. A. van der Schans, J. van den Heuvel, J. P. Smits, W. G. I A. Straver Wz. G. van der Beek, Branderhorst en achter zich heeft. Daarom is deze vergadering uitgeschreven, om een nieuw bestuur te kiezen, ik verzoek den secr. voorlezing der notulen van de vorige vergadering. Deze worden onveranderd vastgesteld. Hierna doet de voorz voorlezing van het art. van 't reglement, betref fende de bestuursverkiezing De BoerIk wijt deze mislukking aan de slechte organisatie hier ter )laatse en zou daarom goed vinden, dat het bestuur geheel of gedeeltelijk n functie bleef. redenen vinden, geheel of gedeeltelijk aan te blijven, dus treedt in zijn ge- ïeel af. We handelen als R.K. en als *oed lid van de R.K. Kiesvereeniging. Hierna volgt stemming. Gekozen de heeren de Boer en W Merk. De voorz.Mijnh. de Boer, neemt u deze functie aan De BoerJa, ter wille van de goede zaak De voorz.En mijnheer Merk Merk. Neen, M.d. V., dank u wel. De heeren M. v. d. Ploeg, J. Speetjes, W. Huijsmans deelen den voorzitter mede, niet meer voor stemming in aanmerking te willen komen. Scholten Ik wilde de verkiezing liever uitstellen tot de volgende ver gadering. U ziet, de uitslag van de stemming is van dien aard, dat de leden graag 't oude bestuur zouden terughebben, terwijl genoemd bestuur dit niet hebben wil. Zijlmans. Er zijn ongeveer 680 leden afwezig, dus kunnen we nu toch geen bestuur kiezen Merk. Ik wil ook geen bestuurslid worden met 9 stemmen van de 800 leden. Het bestaande bestuur heeft dit misschien wel gedaan, maar ik wil dat niet. Dupont. Dat heeft 't oude bestuur niet gedaan Dit is gekozen met vol strekte meerderheid van stemmen. Er waren toen 300 leden der kiesvereen. U hoort door genoemde cijfers, dat alles naar recht is gegaan. Jansen. We hadden op de laatste vergadering besloten, geen propaganda te maken voor de candidaten van den Raad. Op het laatste oogenblik door de kiesvereen. gesteld, komt er een biljet aan, van het bestuur van de kiesver., waarin vermeld, te stemmen op no. 1 van de lijst. De onderste menschen zijn toch ook geen schurken ik had besloten niet te werken door propaganda Maar toen ik genoemd piljet zag, ben ik wel gaan werken, zoo hard ik kon. De schuld ligt hier aan 't bestuur der R.K. Kiesvereen De voorz Voor dat de uitslag van het stemmen in de kiesver. bekend was, hebben we gezegd: „Hoe de uitslag ook zijn moge, we zuilen aan bevelen no. 1 van de lijst". Dit uit organisatorisch oogpunt. Jansen. Ik vind de uitdrukking onderaan 't biljet ongepast. De men schen, die onderaan op de lijst staan, zijn zeker zoo fatsoenlijk als no 1 of 2. De voorz. |a, dat kan mij allemaal niets schelen. Jansen. Ik verzoek mijnheer de ver slaggever hiervan nota te willen nemen. Dupont. De stemming in de Kies vereeniging heeft uitgemaakt, wie no. 1 op de lijst komt. Dus moeten we no. 1 stemmen, dit om gegronde redenen, zooals onderaan op dat biljet was vermeld. Huijsmans. Bij de vorig raadsver kiezing was de uitslag toch ook niet, zooals 't besluur der Kiesver. dit had voorgesteld. Toen trad 't bestuur toch ook niet af. Waarom nu wel De voorz. Ik was toen nog geen bestuurslid, dus kan hierop niet ant woorden. We zullen een tweede stemming houden. Uitgebracht worden 32 stemmen, waarvan 14 blanco. Gekozen de heeren O. Zijlmans, Jac. Waalwijk, N btalle. Zijlmans. Hoe graag ik de kalh. zaak steun, kan ik toch deze benoeming niet aannemen Ook de heeren Waalwijk en Statie nemen hun benoeming niet aan. Scholten. Ik wil hier een woord van dank brengen aan 't bestuur der R.K. Kiesver. 't Is steeds een ondank baar baantje bestuurslid te zijn van een Kiesver. Namens vele anderen hier aanwezig breng ik mijn hartelijken dank. De voorz. Ik breng u mijn dank namens 't geheele bestuur. Zijlmans. Ik zou willen voorstellen, dat de R K. Kiesvereeniging een vol gende keer zich onthield van propa ganda voor den een of anderen candi- daat. In een kleine plaats, zooals hier, werkt dit nooit goed. De voorz. Ik kan uw meening niet deelen. Gewoonlijk die 't grootste vat jenever geeft, wordt beloofd de meeste kans van slagen te hebben. De Boer. Er is propaganda gemaakt op een schandalige manier. Dupont. Het beste is, dat er 3 menschen benoemd worden, die de zaak in handen nemen. De Boer. Het is zeer gemakkelijk om een vereeniging in den grond te trappen, daar zijn toch menschen genoeg in de zaal, die wanneer ze wilden de zaak staande konden houden. Daarom had ik graag dat het bestuur kon besluiten nog in functie te blijven. Zijlmans. Ik wil u nog even zeggen, M de V., dat u het recht niet hebt, I kiezers(essen) stemvee te noemen. Menschen drinken en vee zuipt 1 Jansen. Het is gebeurd, dat er rond- gegaan is voor steun aan de armen en terwijl propaganda gemaakt voor candidaten. De voorz Als niemand een bestuurs functie wil aannemen dan de Boer, dan zullen we de zaak in handen geven van mijnheer de Boer Segeren M d V. Ik vind beter, dat de zaak nog een beetje wordt uitge steld, en 't oude bestuur nog blijft We kunnen dan een nieuwe vergade ring uitschrijven door een advertentie in de Dongebode. De voorz. Ik zie wel, daar is geen oplossing te vinden en we zullen daarom de vergadering sluiten met den Chr groet. (Prov. Cl.) MADE. Het feest der H. Kindsheid werd Woensdag bier gevierd. Na de kerkelijke plechtigheid werd eea rondgang door de gemeente ge maakt, Onze harmonie Inisterde deze gelegenheid met muziek op. De groentenkoopman P. v. d. M. verloor Woensdag zijn geldbeurs In- VÓOr UCH lUSQUCf CCD a S3 e O <0 Ti <6 ca JE, CS 3 byp OS 44 O O t» O a O tM Q O T3 ff MM MM 1» ff ff 1» ff ft ff M. 1» ff MM ff r ff MM ff Do voorn, Het beetuur kan geen

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2