Toegewijd aan Handel, Industrie en Gemeentebelangen. accumulatoren. Fa, Gebr. Boeren, - 's-Bosch. VERLOREN SPEL EERSTE BLAD. R.deRooij-Bourgonjen Het Rapport Barge. Starter— en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. FEUILLETOM „NOORD-BRABAND* ZATERDAO 21 JULI 1923. 46e JAARGANG. JJbwat»: WAALWIJKSCHE STOOMDRUKKERIJ ANTOON TIELEN. Telefoon No. SS. TelegivAdresECHO. 2)it nummer bestaat uit 2)rie Bladen Verkrijgbaar bij BAARDWIJK. 2Z3QO Verschenen is het Rapport der Com missie belast met het ontwerpen van een algemeen kiesreglement voor de Roomsch-Katholieke Staatspartij, dat kortweg als het Rapport Barge, naar den voorzitter der commissie, pleegt te worden aangeduid. Het Rapport is als volgt ingedeeld I. Algemeene Inleiding. II. Ontwerp van een algemeen kies reglement voor de Roomsch-Katholieke Staatspartij. III. Memorie van Toelichting. Wij zullen voor het oogenblik ook omdat onze lezers daarmee het best gediend zijn, volstaan met een samenvatting van het rapport dat te uitvoerig is om ineens af te drukken, en dat de meesten toch niet geheel zouden verwerken. De commissie heeft een ontwerp voor een nieuw kiesreglement opgesteld, waarin is gestreefd 1. naar zoo groot mogelijken invloed van de leiding 2. naar zoo groot mogelijke vrijheid der kiezers; 3. naar zoo groot mogelijke zekerheid dat aan iedere schakeering binnen het raam van de algemeene beginselen der partij, de vertegenwoordiging wordt gewaarborgd, waarop zij aanspraak kan doen gelden ln het ontwerp is de leiding der kiezers bij de candidaatstelling gelegd in handen van een als „verkiezings raad" aangeduid lichaam, dat opzettelijk tot dat doel wordt samengesteld. Deze verkiezingsraad wordt benoemd door het bondsbestuur en wel voor 2/7 rechtstreeks, voor 5/7 op voordracht van de besturen der nationale RK. organisaties, zijnde; a. de Federatie van R.K. Volks en Werkliedenbonden in Nederland te zamen met het R. K. Vakbureaub. de Federatie van Dio cesane Algemeene R. K. Werkgevers vereenigingen in Nederland te zamen met het R K. Verbond van Werkge- versvakvereenigingenc. de Neder- landsche Boerenbondd. de Ned. R. K. Middenstandsbond op federatieven grondslag; e. de Federatie van Dio cesane R. K. Vrouwenbonden. Hierbij is echter ook sprake van een groep der vrije beroepen waaromtrent in het reglement wordt gezegd „Zoolang de maatschappelijke groep, welke aan te duiden is als die der vrije beroepen, naar het oordeel van het bondsbestuur niet een katholieke organisatie heeft, die haar over het geheele land verte genwoordigt, worden voor die groep vijf leden en vijf plaatsvervangers, zoo mede de volgorde van laatstgenoemden, rechtstreeks aangewezen door het bondsbestuur, dat omtrent deze aan wijzing overleg kan plegen met de besturen van organisaties van gedeelten dier groep". Omtrent dit artikel (art. 13) wordt in de memorie van toelich ting gezegd: Art 13. Onder de groep der vrije beroepen acht de Commissie begrepen al degenen, die in zekere zelfstandig heid een beroep uitoefenen, waarvoor zij aan hoogere eischen van wetenschap of ontwikkeling moeten voldoen, zonder dat zij behooren tot de groepen, welke door de in art. 8a tot en met d ge noemde organisaties worden bereikt. Mitsdien rekent zij daaronder de aca demici, kunstenaars, notarissen, jour nalisten, leeraren, onderwijzers, offi cieren, ambtenaren, e. a De wenschelijkheid aan deze groep als zoodanig invloed op de samenstel ling van den raad toe te kennen, valt zoolang deze groep niet in een nationale organisatie samenkomt, niet te verwe zenlijken langs den weg, dien de Commissie voor de andere groepen heeft gekozen. Toekenning van recht- streekschen invloed aan bepaalde deelen dier groep doet op onoverkomelijke moeilijkheden stuiten, al ware het alleen om de uitbreiding, die de Raad daar door zou moeten ondergaan. Denkbaar is echter, dat zich in de toekomst eene nationale organisatie ontwikkelt welke deze groep in haar ganschen omvang omvat. Zoodra het bondsbestuur heett beslist, dat dit geval is ingetreden, herstelt het artikel de organische sym metrie van het plan ook ten aanzien van deze groep Zoolang dit niet heeft plaats gehad, zal de aanwijzing voor deze groep rechtstreeks door het bonds bestuur geschieden. Met de verant woordelijkheid, die het bondsbestuur voor zoodanige aanwijzing dragen zal, is overleg met bepaalde gedeelten der groep niet strijdig. De Commissie meent, dat door deze wijze van samenstelling van den ver kiezingsraad bereikt wordt, dat dit lichaam bestaat uit personen, die het zoo noodige vertrouwen der kiezers in ruime mate bezitten De commissie meent er in deze samenstelling een borg voor te vinden, dat iedere maat schappelijke groep zoo goed mogelijk in den raad vertegenwoordigd is. en dat een door dezen raad uitgebracht advies het gewenschte gezag en de onontbeerlijke betrouwbaarheid voor de kiezers bezit. Zij erkent, dat de politieke invloed op deze wijze aan de sociale organisaties gegeven, zijn be zwaren heeft, maar verschillende over wegingen hebben ej toe geleid, dat toch aan de social^ organisaties een Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Electrlciteit. Tegenover 't Station. Telel. No. 886. rar^vVAA LW UK^SggT [DOOR ERVARING STERK. belangrijke invloed in den verkiezings raad verzekerd is. Men hoopt hierdoor te bereiken, dat verschillende stroomingen niet worden genegeerd, maar veeleer geleid, door haar invloed ten goede aan te wenden en haar op verstandige wijze een deel der verantwoordelijkheid te doen dragen. Voorts hoopt men dat hierdoor „eventueele tegenstellingen tusschen de verschillende maatschappelijke groe pen gemakkelijker tot overeenstemming zullen worden gebracht door onderling overleg van de beste vertegenwoordi gers dier groepen in het besloten ge zelschap van de niet onmiddellijk daarbij geïnteresseerde medeleden van den verkiezingsraad, dan in den pu- blieken strijd, waarin vaak betoogd wordt met argumenten, die meer strek ken tot bevrediging van de eigen vol gelingen dan tot overtuiging van den tegenstander." De commissie argumenteert dit verder op deze wijze: „Overweegt men nu daarbij, dat de sociale organi satie op volstrekt dezelfde wijze in den verkiezingsraad vertegenwoordigd zijn, zoodat geen enkele maatschappe lijke groep in den raad een over wegenden invloed kan doen gelden dat de verkiezingsraad op deze wijze over de belangen der onderscheidene maatschappelijke groepen voortreffe lijk kan worden voorgelicht en dat bij die leden van den verkiezingsraad, die rechtstreeks door het bondsbestuur worden benoemd het onontbeerlijke algemeen politiek inzicht, dat de leiding behouden moet, mag worden aanwezig 18) verondersteld, dan moet de aldus samengestelde verkiezingsraad zeer zeker gelden als een lichaam, bekwaam en door het genoten vertrouwen ge schikt om een krachtige leiding bij het proces der candidaatstelling uit te oefenen". Het is de bedoeling, teneinde te ontkomen aan de verwarring van de huidige candidaatstelling, het door den verkiezingsraad uit te brengen advies aan iedere actie in de kiesver- eenigingen te doen voorafgaan. Daar toe zal het advies van den verkiezings raad zeer vroegtijdig worden bekend gemaakt en „bestaan in de publicatie der namen van die personen, die zich bereid hebben verklaard het kamer lidmaatschap te aanvaarden en naar het oordeel van den verkiezingsraad te zamen een kamerfractie vormen, die, als geheel genomen, het best er voor is berekend het land overeenkomstig de beginselen der R. K. Staatspartij te dienen." Na dit advies van den verkiezings raad kan de bespreking in de kiesver- eenigingen worden begonnen waarbij „de samenstelling (immers) van den verkiezingsraad en de daaruit voort vloeiende deugdelijkheid van het tij dig uitgebrachte politiek advies den kiezer (zullen) noodzaken, zich terdege rekenschap te geven van de gronden waarop hij meent van dit advies te moeten afwijken en hem de verant woordelijkheid van zijn houding op bizondere wijze inscherpen Wil de kiezer desondanks van zijn vrijheid gebruik maken dan kan hij De Echo van het Zuiden, WaalwPsche en Langstraatsche Courant, Dit blad veine hij WOENSDAG EN ZATBBDAG. Abonnementsprijs per S maanden 1.2b. Franco per poet door bet geheele rijk 1.40. Brieven, Ingezonden stukken, gelden ens., franco te senden aan den Uitgever. Prijs der Advertentlta 20 cent per regel; minimum 1.50. Bedames 40 cent per regel. Bfl contract flink rabat. AdvertentlSn moeten Woensdag en Vrijdag dea morgens om nlterlijk 9 nnr ln ons bealt ■ijn. AASAMASASAUm» van „De Echo van het Zuiden MAATSCHAPPIJ VAN VERZEKERING OP NET LEVEN Naar het Duitsch door H. Pr. Hij wenschte dat zij hertrouwde, opnieuw levensvreugd vond en een ander even ge lukkig maakte als zij hem gedaan had. Hij verzocht dat zijne doefhter lady Roke- by deze boodschap overbracht, als een laat ste opdracht, aan zijne gemalin, die hij aan beden had. En nu kwam de hoofdzaak in den val- schen brief. Als of hij uit sir Henry's pen en hart gevloeid was, zeide de brief verder dat de vader bekommerd was over de toe komst zijner dochter. Zjj was jong, een rijke erfgename en kon gemakkelijk het offer worden van een of anderen gelukzoeker. Voor dit lot wilde bij haar tegen eiken prijs bewaren. ,!k geloof, dat. ik geen rust in mijn graf zoude kunnen vinden, als mijne zoete kleina Nina een man moest huwen, die haar slechts nam om haren rijkdom", zoo stond in den brief. „Ais ik hier mocht komen te sterven heb ik een laatste bede aan u, mijn kind, en ik weet dat de laatste wensch uws vaders u heilig zal zijn. Sterf ik niet dan zal deze brief nooit in uwe handen komen. Ik zal hem aan Victo ria zenden, die hem u in geval van mijn overlijden zal ter hand stellen. Ik weet niet hoe dit vermoeden mij zoo overmeestert, maar ik heb een gevoel dat mijn dood nabij is- Ik zal u in dit leven niet wederzien, mijn kind, mijn arme, kleine Nina, maar wanneer gt) mijne laatste bede vervult, zal ik het in den hemel weten. Ziehier wat ik U verzoek: Reeds geruiimen tijd voed ik een groote belangstelling voor het karakter en de loop baan van een jongmensch, die thans te Ox ford is. Hij bezit groote talenten, bij is edel en voornaam van karakter en van uitste kende grondbeginselen. Hij heet Ralph Borne. Hij stamt af van een oude goede familie, maar is niet rijk. Op de gansche aarde is er geen enkel man, wien ik u zoo gaarne zou geven als aan Ralph Borne. Hij zal wel eens naar Rookhurst komen, als uw droefheid over mij eenigszins is ver minderd; behandel hem vriendelijk om mij nentwille. Vraagt hij u ten huwelijk, stem dan toe... Ik zal rustig in mijn graf sla pen als gij zijne gade zijt. Mijn kind, uws vaders stem spreekt tot u uit het grafuws vaders arm is naar u uitgestrekt om u in uwe troostelooze verlatenheid te helpen. Ik beveel u niets, maar bid u, uit liefde tot mij Ralph Borne te huwen als hij u komt vra gen; en als gij deze laatste bede inwilligt, zult gij gelukkig zijn." De brief bevatte nog eene blad-zijde van ongeveer denzelfden inhoudhij eindigde met eenige teedere woorden en den naam van sir Henry Rokeby. „Ik geloof dat het zoo goed zal zijn," zeide Digby Borne zegevierend. „Ik had sterker kunnen aandringen, haar onder bedreiging met mijn vloek kunnen bevelen Ralph tot man te nemen, maar dit zou niet in sir Henry's aard gelegen hebben- en zij zou achterdocht hebben kunnen opvatten dat de brief valsch was. Zooals hij thans is, zou sir Henry zelf den brief niet kunnen verloochenen. Ik ben met zooveel voorzich tigheid en teederheid te werk gegaan dat de uitslag niet twijfelachtig is. „Het hand schrift is gereed Hij adresseerde den brief aan miss Nina Rokeby verzegelde hem met het goudlak en sir Henry's cachet. Vervolgens stak hjj den verzegelden brief in een groote enveloppe, dezelfde waarin de laatste brief van den baronet aan zijn vrouw gezeten had. Deze besloeg slechts drie bladzijden en bevatte niets wat in tegenspraak zou kunnen geweest zijn met het valsche geschrift. Op de vierde ledige bladzijde van sir Henry's echten brief, maakte hij een valsch naschrift, waarin hij lady Rokeby verzocht dat ingesloten stuk aan Nina te geven, in geval bij in Indië kwam te sterven, maar eerst wanneer zij voor goed de school zou hebben verlaten, en zij de droefheid over haren vader eenigszins te boven was geko men. Digby Borne maakte van dezen dubbelen brief een dik pakje en adresseerde dit aan lady Rokeby. Toen raapte hij alle papier- stróoken bij elkaar en ruimde alle sporen van zjjn nachtelijken arbeid op. Hjj draaide de lichten uit, trok de gordg- nen weg, opende de ramen om de frissche morgenlucht te laten binnenstroomen, ging op de canapé liggen en viel weldra in slaap. Omstreeks acht uur werd hij gewekt door den bediende, die het ontbijt bracht. Geeuwend stond hij op, opende de deur en zond toen, in weerwil van het vroege uur. een bode naar Rookhurst, met de op dracht het pakje dat hem gegeven was, aan mrsi. Luttrel, de gezelschapsjuffrouw van lady Rokeby, te overhandigen. „Luttrel zal reeds op hem wachten," zoo dacht Digby Borne. „Zij zal hem het pakje aan de poort van het park afnemen en het aan Victoria brengen. Dat is dus afgedaan." Hij riep zijn zoon om te komen ontbijten. Ralph kwam, in zijn geheel uiterlijk de spo ren van een slapeloos doorgebrachten nacht verradende. De beide mannen gebruikten stilzwijgend het ontbijt. Toen dit was af- geloopen en alles was opgeruimd, wilde Ralph zich verwijderen, maar zijn vader beval hem te blijven. „Ik verlang dat gij een brief schrijft aan dat meisje te Brampton", zeide Digby Bor ne op dien toon, die steeds zjjn zoon onbe perkte gehoorzaamheid afdwong. „Zeg baar dat alles uit is tusschen u beiden, dat zij uw vrouw niet is, dat gij haar niet meer zult wederzien." „Ik kan niet, ik kan niet! Ik moet haar wederzien „Ik moet haar op verzachtende wijze deze boodschap brengen." „Doe zooals ik u zeg. Daar op mijn tafel vindt gij schrijfbenoodigdheden. Schrijf den brief zooals ik u bevolen heb, of, bij den hemel, ik laat u op staanden voet gevangen nemen". Ralph brak in een klagend gesnik uit en keerde zich om, om zijn zwakheid niet te laten zien. Hij was maar een kind, een arm, zwak, laf kind, bevreesd voor zijn vader, niet in staat om zich zelve en Lilly te onderhou den en werkelijk had hij slechts door een valsche opgaaf vrijheid gekregen om te trouwen, door te zweren dat hij meerder jarig was. Door. deze ongewetigde handeling had bij zich een strik gespannen, waarin hij nu ge vangen zat. Hij gevoelde zich hulpeloos in de handen zijns vaders; hij ging aan de schrijftafel zitten en schreef met bevende hand- en in tranen badende oogen een wilden, onsamen- hangenden brief aan zijn arme, jonge vrouw, waarin hij haar zeide dat hun buwe- lijk ongeldig was, dat zij niet zijne vrouw was en zij elkander niet zouden wederzien. Toen hij zijnen naam er onder gezet had, ging hij met zijn hoofd op zijn armen lig gen een weende luid. Koelbloedig las Digby Borne den brief, sprak zijne tevredenheid er over uit, vouw de hem dicht en stak hem in zijn brieven- tasch. „Ik zal hem haar zelf brengen", sprak bij kalm. „Mijn rijtuig wacht beneden en ik ben gereed om naar Londen te reizen. Als ik nog tijdig te Canterburry aankom, kan ik den voormiddag sneltrein nog halen. Wacht mijne terugkomst hier af. Ga in uwe kamer, Ralph, en zit daar niet zoo klagelijk te kijken. Ik hoop 11 bjj mijn terug keer in een betere stemming te vinden. Wat het meisje aangaat, ik wil rijkelijk voor haar zorgen. Gelukkig ben ik tegen woordig in staat dit te doen. Ik zal haar ergens heen zenden waar zij u niet meer in den weg zal treden." Zonder zjjn zoon nog aan te zien nam hjj zijn hoed en ging heen. Het geratel van het wegrijdend rijtuig, dat Digby Bome naar Canterburry bracht, wekte Ralph eerst uit zjjn verdooving. Het klonk hem als de doodsklok van zjjn geluk in de ooren. Hoofdstuk XII. DIGBY BORNE ZET ZIJN WERK VOORT. Toen uur op uur verliep, nadat Ralph Borne de armzalige dakkamer had verla ten, welke hij zijn tehuis noemde, werd de arme Lilly angstig en ongerust. Haar jonge echtgenoot had haar zoowel angst als schrik voor zjjnen vader ingeboe zemd, maar zij was eene moedige ziel, en bad van ganscher harte dat Ralph de stout moedigheid mocht gevonden hebben, zijn huwelijk te bekennen, welke ook de gevol gen dier bekenteni's mochten zjjn. Maar de avond viel en hij keerde niet weder en er kwam geen tijding, geen brief of geen telegram om haren angst te beda ren/ Tot middernacht wachtte zij op hem, op eiken voetstap achtgevende, die in do straat weerklonk; toen ging zij aangekleed te bed liggen en troostte zich met de ge dachte dat Ralph 's morgens zoude komen. De morgen brak aan maar Ralph ver scheen niet. De arme Lilly was zoo gejaagd, dat zij geen ontbijt gereed maakte, maar slechts een stuk droog brood at, terwijl zij aan het venster op Ralph zat te wachten. Zjj praatte zich aan dat alles in orde was en Ralph's langere afwezigheid een bewijs, dat bij zich met zijn vader verzoend had, en dat lig mogelijk in zjjn gezelschap terug- keeren zoude. Deze gedachte bracht haar er toe haar verward haar en hare verkreukte kleeding in orde te brengen, om er behoorlijk uit te zien. Toen het later werd, maakte zich de over tuiging van haar meester, dat er iets ge schied was, dat haar ongelukkig zoude maken. 't Lag niet in Ralph's aard, haar in zulke onzekerheid te laten, en zjj was overtuigd, dat hem een ongeluk was wedervaren. „Misschien is hij vermoord geworden, of heeft hjj op het spoor een ongeluk gekre gen," dacht zjj, terwjjl zij van schrik hare oogen wjjd opensperde. „Ik zal met den eersten trein naar Rookham gaan". (Wordt vervolgd).

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 1