en eerlijk zeggen, dat wanneer altijd en overal zoo reëel en bedachtzaam gehandeld zou worden als hier in onze school en speciaal op dit gebied, dan kunt U getroost in de wtreld rondkij ken en zeggen„Ja, thans leven we in een stadium, waarin de rechtvaar digheid de eerste plaats inneemt. Weest derhalve overtuigd, dat wij in ieder geval en speciaal in zulke oogenblik- ken, waar het gaat om het vooruitko men van maatschappelijke beginners naar ons beste weten en kunnen ge handeld hebben en op deze basis ook verder zullen handelen, om ieder zoo goed mogelijk recht te doen ge schieden en zijn toekemst te bevorde ren. Daarom, mijne Heeren, neemt de resultaten in ontvangst zooals ze zijn, want daar is toch niets meer aan te wijzigen, zonder tegenspraak, en denkt aan het spreekwoord, dat ik U zoo vaak toeriepLoon naar werken, en daarmede basta Het is nu eenmaal zoo, verschillen hebben er steeds bestaan en zullen er wel altijd blijvenwaarom Omdat onze persoonlijkheden zoozeer uiteen loopen en wel wat betreft ouderdom, ge zondheid, bevattingsvermogen, school opleiding, temperament enz., welke faktoren bij de menschen een groote rol spelen, bijzonder in zulke omstan digheden. Ik wil daarom niet zoo scherp oor deelen en zeg enkel, gelukkig zijn die Heeren, die het tot zoo'n goed einde gebracht hebben, doch nadrukkelijk stip ik aan, degenen, die niet tot die gelukkigen behooren, behoeven geens zins den moed op te geven, ja ik zou bijna zeggen, dat dit feit hen tot ver maning moet dienen en hun eerzuch opwekken, opdat het steeds hun stre ven zij, hunne in het voordeel zijnde collegas in te halen, ja zoo mogelijk nog te overtreffen. Deze eerzucht en trots moeten zij zich eigen maken. Wat niet is, kan nog worden en daarom mijne Heeren, wensch ik l allen in dezelfde mate op de meest hartelijke wijze geluk, vergezeld van den aangenamen wensch, dat U zich allen zonder uitzondering tot bekwame man nen met ijzeren volharding zult ont wikkelen en steeds daarnaar streven zult Uwe industrie groot nut te bren gen, om in de eerste plaats daarvan zelf de vruchten te plukken en tevens ook om de school eer aan te doen Moge het U alzoo op ieder gebiec goed gaan, doch hierbij zij opgemerkt denkt aan het spreekwoordieder mensch is de smid van zijn eigen geluk hieronder is te verstaan, zooals de levenswandel van een mensch is, in dien zin ontwikkelt zich ook zijn loopbaan, zijn succes, enz. Wij zullen niet verder op een en ander ingaan, doch iets uit eigen er varing veroorloof ik mij nog aan te halen en Uwe aandacht te vestigen op eenige zaken, die U van nut zijn kunnen voor Uw verder leven en werken. Neemt allereerst ter harte, dat wij niet voor pleizier geboren zijn, gelijk heden de jongelui meestal denken, doch om te werken en gezond te den ken, opdat wij een menschwaardig leven kunnen leiden tot nut van de gemeenschap en meer in het bijzonder van onze industrie. Buiten dit, moet men zich een man nelijke persoonlijkheid eigen maken, waaronder te verstaan is. dat men een standvastig karakter ontwikkeld, in elk opzicht ordelijk is, zich vlijtig en ge willig toont, bedachtzaamheid, degelijk heid en betrouwbaarheid bewaart. Ja mijne Heeren, dat zijn slechts een paar eenvoudige woorden over deug den, die men met goeden wil gemak, kelijk verkrijgen kan, doch die in het menschelijk leven van overwegend belang zijn, daar men zonder die eigenschappen vruchteloos in de wereld leeft, zelfs vaak ten gronde gaat, ter wijl daarentegen degenen, die wel met die deugden toegerust zijn, overal graag gezien worden en ontvangen wordende wereld staat voor zulke lieden wijd open en kunnen zij tot groote welvaart en aanzien geraken. Deze laatsten behoeven derhalve geen zorg te hebben, dat het hun in het leven slecht zal gaan. Daarentegen de eerstgenoemde menschen, die zulke deugden niet bezitten, zullen nooit door de maatschappij te gebruiken zijn, omdat zij steeds aan een toe komstplan of droombeeld denken, dat niet te verwezenlijken blijkt en krijgen een ontevredenheid, die onverdragelijk wordt, terwijl het einde van het lied is, dat zulke menschen als minderwaar dig materiaal beschouwd en verstooten worden. Diegenen zijn te beklagen, doch zoo gaat het, wie niet hooren wil, moet voelen. Mijne Heeren, wanneer gij heden de school verlaat met het goede voorne men, zich de genoemde eigenschappen eigen te maken, dan geef ik U de ver zekering, dat gij thans reeds een over winning behaald hebt, en het tot bruikbare, ja zelfs tot groote mannen kunt brengen, d.w.z. gij kunt de aan zienlijkste posities verwerven. Een toekomst rijk aan vooruitzichten is U verzekerd. Tot slotte merk ik nog op, dat het mij spijt, dat de cursus zoo snel ver- loopen is. Juist op het tijdstip, dat het bevattingsvermogen bij U tot volle ontwikkeling is gekomen, eindigt de voorgeschreven tijd en is de kwestie daarmede afgeloopen. Doch aan den anderen kant verheugt het mij, dat ondanks den korten tijd, er toch veel gepresteerd werd en een goede ondergrond gelegd. Er werd dan ook geen moeite gespaard, ofschoon ik vaak eenige afkeuring uitsprak, echter diende dat slechts als aanspo ring. In werkelijkheid was het anders en zeg ik heden bij de scheiden, dat doorloopig vlijtig gewerkt werd, zoowel bij de looiers als bij de schoenmakers, deze laatsten voor zoover mijn dienst betreft. Ik betuig hierbij voor de betoonde vlijt mijn oprechten dank en geef U de verzekering, dat als gij later om raad of daad bij ons mocht aankloppen, voor zoover het ons vak betreft, wij U steeds gaarne behulpzaam zullen zijn. Ten allerleste voeg ik hier nog de wensch aan toe, dat wij in vriendschap van elkaar mogen gaan, steeds vrienden zullen blijven, en in dit verband roep ik U nog eens een hartelijk vaarwel toe, met mijn beste wensch voor een gelukkige toekomst! Het lid der commissie van advies, de heer P. Donker onderstreept nog eenige woorden gesproken door de leeraren Stütz en Gediga. Gelukkig zegt hij hen na, hij die kent en kan, en hij die in 't bezit is van twee groote gaven voor 't leven, n.l. kennis en er- varing. Hier is voor de leerlingen wat kennis betreft, de eerste steen gelegd. Maar meermalen moet, om een hier reeds aangehaald beeld te gebruiken, de bril van kennis worden afgenomen om de bril van ervaring op te zetten. Ik heb langs den weg van gebrek- kige kennis veel ervaring moeten op doen en daarom prijs ik U zoo geluk kig dat ge in de gelegenheid geweest zijt, hier uwe kennis op te doen Wij hebben 't vrijwel geheel met ervaring moeten doen, omdat ons de noodige kennis ontbrak. Voor u is hier 't raam der kennis aangebracht, aan U dit raam in de practijk te versterken. Werkt er aan, opdat de boom en de vrucht die aan dit raam moeten rijpen, niet te zwaar worden om er door ge dragen te worden, dat het raam, wan neer de volle vruchten komen in den tijd van rijpheid, de vruchten die 't leven van U verwacht, sterk genoeg zij. Houdt vast aan dat beeld. Wees niet gelijk de kinderen, die een zand- hoopje maken en daarin wat bloemen zetten en dan triomfantelijk roepen, dat is onze tuinWant ook menige jonge man zal later betreuren, zich wijs gemaakt te hebben, dat reeds zijn tuin van 't leven was gereed gemaakt toen hij nog beginnen moest. Een voet stap der werkelijkheid en alles was weg, want er was geen wortel, geen kracht, 't was slechts een kindertuintje. Diep de voren er door, 't zaad erin en met noesten vlijt gezorgd dat het ontkiemd en tot wasdom komt. Werkt en weest eenvoudig, stelt U niet boven den man van ervaring. Houdt maat in alles, hoHdt maat in den moed om omhoog te komen, weest nederig maar fier in uw recht. Het gaat U allen in 't toekomstig leven wel. Laat mij prijzen de leeraren, de leermethode en de prachtige verstandhouding om ten i slotte te bejammeren, dat deze school niet 20 jaar vroeger bestond, dan had ook ik er van kunnen profiteeren. De heer Bergers van den R.K. Bond zegt dat zijn bestuur met groote inge- j nomenheid de uitnoodiging had ont- i vangen en aangenomen. Hij kan niet genoeg uitdrukking geven aan zijn i appreciatie voor 't Vakonderwijs, juist een der oorzaken van den huidigen toestand in de branche, is 't gebrek aan goede vakmenschen en juist in de j toekomst zal daarin verbetering komen nummer gratis, door de vakschool. Daarom maant hij j Tenslotte hebben wij gemeend geen de leerlingen, doe wat U geleerd is, extra-tarief voor de annonces te moeten neem het mee naar uwe zaken en profiteert ervan. Wij helaas moeten het berekenen doc'1 liet doen met onze ervaring, omdat de Echo van het Zuiden Capelle (N.-Br.). W. Pennings, Dordrecht. Fr. Pullens, Baardwijk. P. Suermondt, Ravenstein. Th. Trimbach, Waalwijk. Fr. Vetter, Huttwyl, Zwitserland. Odd. Weflen, Frederiksstad, Noorwegen. b. Onderwerkafdeeling, allen ge slaagd. Adr. van der Bruggen, Kaatsheuvel M. Criqui, Dettweiler, Elzas. A. Dekkers, Capelle (N.-Br,). C. Kowalsky, Cluj, Roemenië. J. Prin- cen, Waalwijk. Fr. Spapens, Waal wijk P. Stumph, Oberaach, Zwitser land. A. Tempelaars, Oosterhout 11. Looierij. Van de 5 leerlingen zijn 4 geslaagd, afgewezen 1. W. Hoefnagels, Dieren. Fr. Kuy- pers, Hilvarenbeek. J. van Lier, Waalwijk. J. van der Wielen, Druten (Gelderland). Nadat de heer Gediga nogmaals een hoch op de school uitbracht en allen op 't hart drukte reclame voor de school te maken in de vakwereld in binnen- en buitenland, werd de bijeenkomst gesloten en ging de directeur over tot bespreking van de resultaten der lessen voor elk der leerlingen in 't bijzonder, in besloten kring. Nadien werd nog een foto genomen. Na de interessante sluiting van dit steeds groeiend en bloeiend rijks instituut, namen we nog even een kijkje bij het tentoongestelde werk der leerlingen. Zoowel het schriftelijk werk als de vervaardigde werkstukken gaven ons als leek reeds een indruk van hetgeen dit onderwijs voor de Ned. schoenindustrie beteekent. Wat een calculatie-methoden tot in de kleinste bijzonderheden uitgewerkt, wat een vak-technische en theoretische bekwaamheid wordt dezen jongen man nen bijgebracht, welk een schat voor hun later vakleven. De deskundigen die ons vergezelden, roemden de methoden, maar niet minder de resul- taten en gaven ons als hun vaste overtuiging, dat deze school voor de industrie van steeds grootere beteekenis wordt, de volmaaktheid nabijkomt op dit gebied, in Europa hare weerga niet vindt en dan ook steeds meer en meer waardeering zal en moet vinden, eene meening die we gaarne onder schrijven en vooral onze fabrikanten, toekomstige fabrikanten en leiders ernstig ter overweging aanbieden. J ublleum-nummer. Ter gelegenheid van het 25-jarig regeerings-jubileum van H. M. de Ko ningin zullen wij een jubileum-nummer uitgeven. De inhoud is geheel gewijd aan het Oranjehuis; portretten van de voor ouders in rechte lijn van onze Konin gin zullen worden opgenomen, bene vens portretten van H. M zelve. Prin ses Juliana, enzterwijl de tekst zich bezighoudt met de belangrijkste ge beurtenissen uit H. M.'s regeering en die uit het Oranjehuis, verhaald door uitstekende medewerkers. Het geheel zal minstens 8 kwarto pagina's bevatten en gelegd worden in een omslag die wij voor onze adver teerders beschikbaar hebben gesteld. Een doeltreffender reclame is dan ook niet denkbaar, immers, het is een blijvend aandenken en wordt 't derhalve bewaard en elk abonné ontvangt dit De heer A Kramer te Drongelen behaalde te 's-Bosch het politie- diploma. Van het bestuur van het depar tement Langstraat der Mij. tot Nut van 't Algemeen alhier, is bij het gemeente bestuur een verzoek ingekomen, tot beschikbaarstelling van voorloopig 2 schoollokalen om daarin te vestigen 1 een Nuts Ulo-School. Wij vernemen dat de gemeenteraad in eene de volgende week te houden vergadering op deze aanvraag zal beslissen In verband hiermee lezen we nog in de „Prov. Ctdat op deze Nuts- Ulo School die na de vacantie geopend wordt, ook onderwijs zal gegeven worden in wiskunde en de 3 moderne talen. ervaring, gelegenheid voor 't opdoen der noodige n 1. 20 cent per regel kennis ons vroeger ontbrak, welk voor-1 niemand een bezwaar recht de leerlingen aan deze school genieten. De heer Spapens spreekt namens de Nederlandsche leerlingen der schoen tarief van „De toe te passen, zoodat het voor kan zijn om van deze eenig mooie en zakelijke gelegen heid te profiteeren. De Administratie makerij een hartelijk woord van dank Wij dringen er nogmaals op aan, aan directeur, leeraren en hulpleeraren, j dat vereenigingen die in princiep ge- .erwijl de beer Criqui uit Dettweiler j negen z}jn deel te nemen aan den (Elzas) dit doet namens de buitenland- I optocht zich zoo spoedig mogelijk den Secretaris van W. B. sche, die hier evengoed als de Hollan ders van dit uitstekende onderwijs, dat hen „concurrenzfahig" maakt, mogen genieten. Niet alleen bij het onderwijs, maar in alles staat men de mitenlanders met raad en daad bij. Hij wijst er op dat de mede-leerlingen en allen hen het leven in 't gastvrije Waalwijk zeer aangenaam gemaakt lebben en dankt allen voor de goede verstandhouding en amicalen omgang. Zij allen zullen den naam der Waal- wijksche school zooveel mogelijk in t buitenland verbreiden en hopen steeds van de diensten en adviezen der school te mogen profiteeren. De heer van Lier dankt namens de ooierij-afdeeling en na een dankwoord van den directeur voor de appreciatie voor 't onderwijs, leeraren en de school, die hij in aller vriendschap en steun aanbeveelt, leest hij den uitslag voor van het examen, dat luidt als volgt: Geslaagd zijn, in alphabetische volgorde Machinale Schoenmakerij. a. Bovenwerkafdeeling, geslaagd 12 van de 14 leerlingen, afgewezen 2. H. van Amelsvoort, Kaatsheuvel. H. van Boxel, Dongen. O. Höhner, Tilburg. R. Klijnee, Tilburg. C. Mustert, Dongen, L. Moonen, aangeven bij Ook van de verschillende buurten, wordt volgens afspraak deze mede- deeling ingewacht, opdat het Comité in staat zij plannen te ontwerpen. Het Bestuur van W. B. Gisterenavond had in Musis de eerste repetitie plaats van de gezamen lijke zanggezelschappen in onze ge meente van de Feest-cantate voor 't a.s. Jubileumfeest. Het was een massaal gezicht die honderden zangeressen en zangers en ook de uitvoering gaf reeds blijk van ernstige studie, zoodat dit een prachtig nummer van 't feestprogramma be looft te worden. De heer H. Pullens slaagde dezer dagen voor het diploma Boekhouden „Mercurius." Hij genoot zijn opleiding van den heer Verhoef alhier. Aan het St. Odulphus Lyceum (afd. H. B. S.) te Tilburg, legde met gunstig gevolg het eindexamen H.B.S. 5 jarigen cursus af de heer Verwiel alhier. Vrijdag 13 Juli maakten een aan tal leerlingen der hoogere klassen van de Chr. school alhier (hoofd de heer J L. van Kempen) een uitstapje naar Arnhem en omstreken. Zeer werd ge noten van Sonsbeek, de Steenen Tafel, Rosendaal, Velp en de Westerbouwing. Ook de reis zelve en de boottocht vielen zeer in den smaak. Dank zij de goede zorgen van het begeleidend personeel, liep de reis zonder de minste stoornis en zonder eenig ongeval af. A s. Zondag des n.m. 2 uur hoopt Ds. Louwe-Kooijman te voorm. Besoijen in de Bediening des Woords voor te gaan. Donderdag werd door den Kring Langstraat der slachtveeverzekering van den N.C B. eene vergadering gehouden waarin de verschillende zaken betref fende deze verzekering werden gere geld en waarin, blijkens een in dit blad voorkomende advertentie, besloten werd de slachtveeverzekering op Maan dag 23 Juli a.s. in werking te doen treden. Tot merker werd aangesteld J. van Dalen alhier. De Vereeoigiag »Vlschlasf», welke zooals wij reeds hebben gemeld, binnenkort een Heogel-concour9 heeft uitgeschreven, heeft daarvoor 1 zilveren beker, 2 zilveren lauwerkransen, 2 zilveren lauwertakken, 2 medailles met een krans en 5 medailles, zilveren en verguld zilveren uitgeloofd, welke prijzen thans zijn geëtaleerd ia de vitrine van den heer H. de RooiJ. Voor het verhoogen en verzwaren van kaden langs de Donge, het Krom- gat, het Wilhelminakanaal, het Gooi- kensgat, de Oosterhoutsche haven en Steenhovenvaart onder Oosterhout en Raamsdonk, j.l. Woensdag te 's Bosch door den Rijkswaterstaat aanbesteed, was laagste inschrijver H. Kanters, te Raamsdonk, voor f 58.200. De raming bedroeg f 73.500. De Ned. St.ct. van 13 en 14 Juli 1923, No. 135, bevat de statuten der Coöp. Ver. „Export en Import-concern van Ned. Lederfabrikanten", te Tilburg, kortweg aangeduid als coöperatief lederconcern. Deze is opgericht door C Maliens, Hilvarenbeek, J F. M. Pes- sers (firma F. Pessers-Verbunt) te Til burg en 11 andere lederfabrikanten, waarvoor J B. Goossens, Breda, als gemachtigde optrad. Het doel derver- eeniging is a) de verkoop naar Zuid-Afrika van alle soorten leder en aanverwante ar tikelen van Nederlandsch fabrikaat; b) de aankoop in Zuid-Afrika en de invoer van huiden en looistoffen. De verkoop door leden naar Zuid- Afrika is verplichtend via het concern, doch de aankoop door de leden kan al dan niet via het concern geschieden. Duur5 jaren, behoudens verlenging of ontbinding. Het bestuur bestaat uit 5 personen en wel zijn als leden daarvan voor de eerste maal gekozen C. Maliens, Hil varenbeek, voorzitterJ. F. Pessers, Tilburg, secretaris; W J. M.Verbunt, DongenP. P. L. J. Regouin, Cuyk en G. Stein,Reijen. Er zal aan de ver- eeniging worden toegevoegd een ad viseur, welke noch lederfabrikant, noch lid van de vereeniging mag wezen en uitgenoodigd wordt tot bijwoning van alle vergaderingen en recht heeft tot inzage van alle boeken, correspondentie en verdere bescheiden en tot het ver- i langen van alle inlichtingen van het bestuur omtrent den gang van zaken, j Het beheer is opgedragen aan een administrateur. In Juni 1923 bereikte de invoer i van lederen schoenwerk 251,497 paren, j wegende 230,000 K.G. ter waarde van f828,000 (tegen in Juni 1922 f 1,224,000 Van schoenwerk (geen leder en geen rubber) werden ingevoerd in Juni 1213,175 paren, wegende 117,000 K.G (tegen in Juni 1922 h f236,000 f65,000). Over 't eerste halfjaar van 1923 bedroeg de invoer 1,963,578 paren lederen schoenwerk a f 6,976,000, en j 1,258 252 paren ander schoenwerk (geen lederen geen rubber) af 1.475,000, makende tezamen dus 3,221,830 paren I schoenen a f8,451,000 in dit eerste halfjaar, tegen f8,516 000 in Jan.—Juni 1922. (Vakbl. v.d. Schoenm Wij ontvingen het Verslag van de bevindingen van den „Keurings dienst van Waren" voor het keurings- Kees gebied 's Hertogenbosch over het jaar 1922. De heer H. J. van Mierlo, agent van politie alhier behaalde gisteren te 's-Bosch het politie-diploma. Verschenen is het belangrijke verslag der centrale commissie voor uitzending van Nederlandsche kinderen naar buiten. Een lijvig boekdeel vol belangrijke verhandelingen, statistieken en foto's. In druk is verschenen de rede van Dr L. G. Kortenhorst, gehouden in de vergadering der R.K. Werkgevers- vereeniging in het Diocees Den Bosch op 26 Mei 1923 te Tilburg. De brochure is een uitgave der R. K. Werkgevers-Vereeniging in het Dio cees Den Bosch, Bureau Heuvel 95b, Tilburg. Hotel-Café-Restaurant „Noord Brabant" firma P. Mulders Zonen, Den Bosch. Met genoegen hebben wij aan de uitnoodiging van de fa. P. Mulders Zonen, eigenaars van het zoo gunstig bekende Hotel-Café-Restaurant Noord- Brabant te 's Bosch, gehoor gegeven om ons op de hoogte te komen stellen van de algeheele verbouwing van haar moderne en naar de laatste eischen in gerichte onderneming Hotel-Café-Res- taurant Noord Brabant. Tegen 12 uur vereenigden zich een aantal vertegenwoordigers van diverse dag-, week- en geillustreerde bladen in het mooie groote Café-Restaurant en nadat velen de kennismaking hadden hernieuwd en enkelen kennis hadden gemaakt, nam de heer W. Mulders het woord, heette de dame, mevrouw Brouns van Besouw vertegenwoordigde eenige bladen en heeren welkom en deelde mede dat de heer De Wolf, architect te 's Hage, tot zijn spijt ver hinderd was om het technisch gedeelte uiteen te komen zetten. Voor den heer Wolf werd echter een waardig opvolger gevonden in den opzichter, den heer Galee. Deze begon met er op te wijzen, dat, wilde de firma P. Mulder Zn. tot uitbreiding van haar zaken over- gaan, zij gedwongen was tot aankoop over te gaan van het naast gelegen pand van den heer van der Pas, wijl alleen daardoor een breede voor een dergelijke zaak zoo nood zakelijke gevel kon worden ver kregen. Het aankoopen van dit pand was niet zoo bezwaarlijk dan het feit dat een 99 c.M, dikke muur moest worden verwijderd en daarvoor in de plaats als stut een ijzeren balk moest worden aangebracht, wat niet alleen een zeer gevaarlijk werk was, maar ook buiten gewoon lastig omdat voor alles zorg moest worden gedragen dat het bedrijf het restaurant geen stoornis zou ondervinden. En de aannemer, de heer Groenen te 's Bosch is daarin tenvoile geslaagd, een prestatie die hem tot eere strekt, want eerst in October is met deze groote verbouwing, waar ontzettend veel aan vast zit begonnen en reeds nu is deze zaak, wereldzaak zouden we hetbijnaMn dit genre durven noemen, gereed gekomen. De bewoners uit de Langstraat of het Land van Heusden en Altena, die per auto motor, fiets of rijtuig vanuit de Vughterstraat of Pensmarkt de Markt komen opgereden, gevoelen zich tot het imponeerende gebouw, vooral des avonds door zijne helle, feëerieke ver lichting, aangetrokken en kunnen en zullen de verleiding niet meer weerstaan om even bij „Piet Muller" aan te wippen. Het terras zelf is breed, keurig door zijn wand- en plafondversiering en biedt daardoor een heerlijk zitje, ook niet het minst door de gemakkelijke en mooie meubileering. Geen uur van den dag gaat er dan ook meer voorbij of velen zoeken daar even hun rust. De ruime vestibule, waarvan de vloerbedekking is gemaakt van glas tegels, doet alleraangenaamst aan. Als een bijzonderheid willen wij vermelden dat deze tegels nu pas voor de derde maal in ons land worden gebruikt. In het nieuwe Raadhuis van Rotterdam zijn ze aangebracht, evenals in eene grbote zaak te Amsterdam en voldoen daar in alle opzichten. Een eenvoudige, doch breede en gemakkelijke trap, leidt naar de boven- gelegen zalen en kamers welke niet alleen uitmunten door sierlijkheid doch bovenal door proper- en netheid. Aan den achter- zoowel als aan den zijgevel bevinden zich brandladders. Het personeel moet steeds van deze ladders gebruik maken, zoodat de gasten door hen niet kunnen worden gehinderd. Vervolgens verkrijgt men vanuit de vestibule toegang tot de bier- en ijs kelders, tot de centrale verwarming, tot den wijnkelder en linnenkamers. Onderaardsche gangen, die doen den ken aan de catacomben, leiden tot de verschillende bovengenoemde in richtingen. Wat men hier te zien kreeg, heeft geen onzer durven vermoeden. Juist onder het buffet staan 600 liter bier dat automatisch wordt aangekop peld met 6 manometers en een reuzen- manometer voor de groote koolzuurbuis. Alle kanalen en buizen loopen door een ruimen ijsbak, welke bak per- mament is gevuld met 6 groote staven ijs. De jenever en brandewijn gaat eveneens op eene dergelijke wijze naar boven, zoodat alle dranken steeds op temperatuur worden geschonken; van daar de heerlijke consumptie Voorts staan steeds een groot aantal vaten bier gereed, zoodat men altijd beschikt over „uitgerust" bier. Verder gaande kwamen wij aan de centrale verwarming. Een groote ketel zorgt voor de geheele verwarming van

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6