ACCUMULA Fa. Gebr, Boeren Starter— en Verlichl „Exidö" Agents?! 'tmm- Nationaal Huldeblijk. In onze gemeente zijn circulaire verspreid omtrent een dezer dagen te houden collecte voor het Nationaal Huldeblijk bij gelegenheid van het 25-jarig regeerings-jubileum van onze Koningin. Hare Majesteit de Koningin hoopt op 6 September 1923 Haar Zilveren Regeerings jubileum te vieren. De wijze, waarop Zij gedurende vijf-en-twintig jaren het bewind heeft gevoerd deed haar naast de liefde ook de dankbaarheid voor Haar winnen. Aan deze liefde en dankbaarheid thans door een daad uiting te geven is plicht. Men wenscht tot stand te brengen de noodzakelijke restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft, waar het gedenkteeken voor Prins Willem 1 staat opgericht, en waaraan de her innering onzer Stadhouders en Konin gen verbonden iseen nationaal monument bij uitnemendheiden aan Hare Majesteit een persoonlijk geschenk aan te bieden dat, volgens den wensch van Hare Majesteit, met het oog op de tijdsomstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn. Van den particulieren secretaris van Hare Majesteit is bericht ingekomen, dat Hare Majesteit met veel waardeering had kennis genomen van het voor nemen om de plannen der restauratie van het Koor der Nieuwe Kerk te Delft ineen te doen vloeien met de plannen van een nationaal huldeblijk ter gele enheid van het regeerings- jubileum der Koningin en dat Hare Majesteit de gevoelens, welke hieraan ten grondslag liggen, op hoogen prijs stelt. Het benoodigd bedrag zal door het Nederlandsche Volk, naar wij ver trouwen, gaarne worden bijeengebracht. Het plaatselijk Comité verleent gaarne medewerking om te bereiken hetgeen het Nationaal Comité zich voorstelt. Het rekent daarbij op de offervaardig heid van Waalwijks Burgerij In de loop der week van 29 Juli— 4 Augustus a.s. zullen door eenige Dames, namens het Comité inteeken- lijsten voor bijdragen voor het Nationaal huldeblijk worden aangeboden. Wij vertrouwen dat ieder naar vermogen zal inteekenen. Wij mogen aanbevelen vooraf de gedachten te laten gaan over het bedrag dat men wenscht beschikbaar te stellen, zoodat zoo mogelijk ook bij afwezigheid van het gezinshoofd door huisgenooten het in te teekenen bedrag kan worden opgegeven. De dames zijn bereid bij de aanbieding der lijsten tegelijk het bedrag in ontvangst te nemen. Voor zooveel noodig zijn nog mede gedeeld dat de ingezamelde gelden niet zullen dienen voor plaatselijke feestviering doch uitsluitend zijn be stemd voor het aan Hare Majesteit aan te bieden huldeblijk. Het Plaatselijk Comité TH. L. DE SURMONT DE BAS SMEELE, Burgemeester N H. J. VAN RIEL, Pastoor der Parochie St. Jan Baptist. L, P. LOUWE KOOIJMANS, Predikant J. C L. VAN DER GELD, Voorz. van de R K. Werkliedenver. H. NIEUWENHUIJZEN, Voorz. der Afd. Waalwijk van den Ned. Bond van Christel Fa- brieks- en Transportarbeiders. H, G. DONKERS, Voorzitter der Afd. Waalwijk van den Ned. R. K Bond van Schoenfebri- kanten. J. GRAGTMANS, Voorzitter van de Waalwijksche Vereeniging van Lederfabrikanten. A. J. VAN ZELST. Voorzitter der Afd Waalwijk der Hanze J. P. P. TIELEN, Redacteur van „De Echo van het Zuiden". M. A. J. VAN LIEMPT, Voorz. der Vereeniging „Waalwijks Belang". Wij behoeven niet te zeggen dat wij van harte instemmen met het doel dezer collecte. Wij allen, Nederlanders heb ben uiting te geven aan onze hartelijke dankbaarheid en groote aanhankelijkheid aan onze Koningin, om de wijze waarop Zij ons land in 25 jaren heeft bestuurd, niet 't minst in de ernstige oorlogsjaren. Het is ons eene behoefte dit eens daadwerkelijk te kunnen toonen, want zulk een ge tegenheid doet zich te zelden voor. Wij verheugen ons in en voelen ons veilig onder den tegenwoordigen regee- ringsvorm, met zulk eene Landsvrouwe aan 't hoofd. Waalwijkers, arm en rijk, toont uwe liefde en dankbaarheid, draagt bij naar de mate uwer krachten. Waalwijk make ook hier als steeds een schitterend figuur Bij den bij den heer A. van Vughtgehouden wedstrijd uitgeschreven door den Bond van Kruisbooggezel schappen, was de uitslag als volgt: 1. Ons Genoegen, 's-Bosch. 2 De Eendracht, Waalwijk 3. Willem Teil, Vught 4. Excelsior, Elshout. 5. Vooruitgang, Vlijmen 6. De jonge Batavieren, Nieuwkuik. 7. Nooit Gedacht, Waalwijk. De personeele prijzen werden behaald door 1. G. van Bladtl Waalwijk*23punten, 2. C. van Raamsdonk, 's Bosch, 23 p. 3. Van Dongen, 's Bosch, 23 punten 4. J v. d. Hoven, Waalwijk, 23 p. 5. Van der Ven, Nieuwkuijk, 21 p, 6. Jos. de Folter, Waalwijk, 21 p. Naar wij vernemen worden er in de parochie van den H. Clemens po gingen aangewend om te komen tot de oprichting van een harmonie. Daar waar de Eerw heer kapel. v. Berkel zijn schouders onder dit werk zet en ver schillende ingezetenen reeds financieele steun hebben toegezegd, behoeft aan het welslagen niette worden getwijfeld. In de Donderdag voortgezette zitting der Provinciale Staten van Noord-Brabant is de heer Völker, die in de vorige vergadering verhinderd was, beëedigd. Naar aanleiding van een ingekomen afscheidsbrief huldigde de voorzitter het aftredende Eerste Kamerlid Van der Does de Willebois, waarbij jhr. Van Sasse van Ysselt zich namens de katholieke fractie aansloot. In behandeling kwam daarna een ontwerp-bijzonder reglement voor de waterschappen. De heer Janssen (s d.) diende een amendement in om in de waterschaps besturen ook vrouwen benoembaar te verklaren. De voorzitter wees dit amendement af, daar een dergelijke bepaling in het algemeen reglement zou moeten wor den opgenomen. De heer Jansen noodigde daartoe Ged. Staten bij motie uit. Deze motie werd verworpen met 18 tegen 42 stem men (de vorige Staten hadden eenzelfde motie met 25 tegen 32 stemmen ver worpen). Hierna werden behandeld de zaken, die de volksgezondheid betreffen. Met 57 tegen 3 stemmen werd aan genomen een voorstel van Ged. Staten tot het verleenen van een bijdrage aan de Noord-Brabantsche Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose voor 1923, groot f5000 Aangenomen werden voorts de voor stellen van Ged. Staten tot het ver leenen van subsidie over 1923: le. aan de Dioc. Federatie van het Wit- Gele Kruis in het bisdom Den Bosch, groot f 15002e. de Dioc. Federatie van het Wit-Gele Kruis in het bisdom Breda, groot f 1300; en 3e. de Prov. Vereen. Het Groene Kruis in Noord- Brabant, groot f 600en voor elk dier vereenigingen nog f 1000 om uit hare aldus aangevulde kassen de onderling overeengekomen sommen te kunnen afstaan aan de uit haar gevormde federatieve commissie voor de bestrij ding van de zuigelingensterfte in Noord-Brabant. Voorts werd aangenomen het voorstel tot toekenning aan de R. K. vereeniging De Kweekschool voor Vroedvrouwen te Heerlen van een bijdrage van f 2000 voor 1923 en tot het ten laste van de provinciale begrooting beschikbaar stellen van gelden tot het verleenen van beurzen aan meisjes uit Noord Brabant, die aan bedoelde school studeeren Aan het Prov. Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord- Brabant te 's Hertogenbosch werd over 1924 een bijdrage van f 1200 verleend. Aan het bestuur der R K. Kerk van den H. Martinus te Princenhage werd een subsidie verleend groot 10 pCt van f 17,800 voor het restaureeren van genoemde kerk. Een voorstel van de commissie van rapporteurs om f 1000 te verleenen was tevoren met 28 tegen 31 stemmen verworpen. Bij het voorstel tot afwijzende be schikking op het verzoek om een jaarlijksche subsidie in de kosten van instandhouding van de politievakschool te Hilversum zeide de heer Van Om meren (v. b.) de school te willen sub- sidieeren als er leerlingen uit Brabant zijn. Hij verzocht aanhoudingen onder zoek door Ged Staten. De heer Foppele (r. k.) steunde dit verzoek. De heeren Jansen (s. d.) en Timmers (c h.) verklaarden zich tegen elke subsidie, omdat dit tot de staatszorg behoort. Het voorstel van Ged. Staten werd aangenomen met 52 tegen 7 stemmen. Daarna werd behandeld het ontwerp besluit tot toekenning van een provin ciaal subsidie aan de N.V. Stoomtram 's Hertogenbosch—Helmond—Veghel Oss van 25 pCt.a. in een bedrag van ten hoogste f 100.000, noodig voor de afdoening van een bankschuld, en b. in een bedrag van ten hoogste f 500.000, noodig voor de versterking van den bovenbouw der tramlijnen. (De meer derheid der commissie van rapporteurs adviseert tot aanneming van het voorstel.) Mr. Van Ommeren (v. b.) wijst op de verschillende meeningen in deze zaak, die hem niet helder is Door de vlucht der autobussen zou de tram wel eens overbodig kunnen blijken. Hij wil zich niet verder verbinden dan van jaar tot jaar en dringt aan op instelling van een Statencommissie om een on- j derzoek in te stellen naar de financieele gestes der maatschappijen, die om j subsidies aankloppen. Nadat het amendement-Van Ommeren j (subsidieering voor een jaar) is inge trokken, wordt het voorstel van Ged. Staten zonder stemming aangenomen en het voorstel-Van Ommeren, tot in stelling van een Statencommissie, met 27 tegen 33 stemmen verworpen. De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft beschikkende op een verzoek van den Nederlandschen R. K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakerspatroonsvereenigingen, den Nederlandschen R. K. Lederbe- werkersbond, den Nederlandschen Bond van Christelijke Fabrieks- en Transport arbeiders en den Nederlandschen Neu tralen Schoen- en Lederbewerkersbond, daartoe strekkende, dat in de onder nemingen van werkgevers, aangesloten bij den Nederlandschen R K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakers- patroonsvereenigingen door arbeiders, aangesloten bij den Nederlandschen R. K. Lederbewerkersbond, den Neder landschen Bond van Christelijke Fa brieks- en Transportarbeiders en den Nederlandschen Neutralen Schoen- en Lederbewerkersbond, arbeid mag wor den verricht in afwijking van het be paalde bij artikel 24 der Arbeidswet 1919; gezien de collectieve arbeidsovereen komst, voor het tijdvak, ingaande 1 Augustus 1923 en eindigende 31 Juli 1924, gesloten tusschen den Nederland schen R. K. Bond van Schoenwinkeliers- en Schoenmakerspatroonsvereenigin- gen, ter eenre, en den Nederlandschen R. K. Lederbewerkersbond, den Neder landschen Bond van Christelijke Fa brieks- en Transportarbeiders en den Nederlandschen Neutralen Schoen- en Lederbewerkersbond, ter andere zijde; gelet op artikel 28, zevende lid, der Arbeidswet 1919 en de ingewonnen ambtsberichten de gevraagde vergunning tot en met 31 Juli 1924 verleend onder de vol gende voorwaarden lo. dat op de eerste vijf werkdagen der week niet langer dan 10 uren per dag en op Zaterdag niet langer dan 5'/i uur arbeid wordt verricht 2o. dat een jeugdig persoon beneden 16 jaar niet langer arbeid verricht dan 48 uren per week en dat de overige arbeiders niet langer dan 50 uren per week arbeid verrichten 3o. dat de werktijd der betrokken arbeiders in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur des v-oormiddags en 7 uur des namiddags 4o. dat in het tijdvak van 1 Augustus 1923 tot en met 31 Juli 1924 een arbeider van 16 jaren of ouder niet langer arbeid verricht dan 2500 uren 5o. dat, indien in een week door een arbeider langer dan 48 uren arbeid wordt verricht, het loon met zooveel maal 1/48 van het in artikel 2 van het collectief contract genoemde vaste weekloon wordt verhoogd, als er meer uren dan 48 in de betreffende week door dien arbeider wordt gewerkt 6o. dat telkens wanneer van deze vergunning gebruik wordt gemaakt, vóór den aanvang van den werktijd nauwkeurig aanteekening wordt ge houden van elke afwijking van de op de arbeidslijst aangegeven arbeids regeling, op een daarvoor bestemde lijst welke lijst tot het einde der ver gunning op een duidelijk zichtbare plaats opgehangen moet blijven en waarvan iedere drie maanden een door het hoofd of den bestuurder der onder neming geteekend afschrift moet wor den gezonden aan het betrokken districtshoofd der arbeidsinspectie. (Stct.) Verschenen is het 13e Jaarboek van de Nederl. Roomsch-Katholieke Vakbeweging over het jaar 1922. Hier uit blijkt, dat het ledental met 28 971 of 19.10 pet., is teruggeloopen. Het ledental bedraagt thans 122.673, geor ganiseerd in 29 vakbonden. De grootste teruggang van leden had plaats in de provincies Drente, Noord-Brabant en Limburg, resp. met 51, 662. 330 en 26 62 pet. van het provinciale ledental. De ontvangsten doen zien, dat het totaal bedrag, dat voor de werkloozen- kas is ontvangen, in 1922 steeg tot f2,960,814, tegen f2,602,297 in 1921. De uitgaven verminderden onder den druk der regeering. Uitgekeerd werd in totaal f 3 857.836. Voor stakingen en uitsluitingen is bijna f800 000 uit gegeven. Op 31 December 1922 bedroeg het vermogen der R. K. Vakbonden f 1 437,559. DRUNEN. Aan de Coop. Eerste Langstraatsche Stoomzuiveifabrlek is de prijs der boter gesteld op f 2.10 p. K.G. Speciale vakkundige Repai LaadstationJ ElectriciteitJ Tegenover 't Station. Woensdag werd in oh ze parochie kerk door Z. D. H. den bisschop van den Bosch het H. Vormsel toegediend aan de kinderen uit Druner, Nieuwkuik en Elshout. NIEUWKUIK. Met den bijbouw der O. L, School alhier is men thans gereed gekomen. Met de meubileering zal ook spoedig een begin worden gemaakt, zoodat na de vacantie de school in gebruik zal kunnen worden genomen, Onze harmonie „de Eendracht" zal op Zondag 29 Juli a.s. aan het te Vlijmen te houden bondsfestival, deel nemen. De prijs der vette varkens is al hier nog steeds dalende. Naar varkens is als 't ware geen vraag. Verschillende menschen die dan ook door zelf te slachten en met het spek gaan leuren hun varkens kwijt worden. Naar we vernemen besloot onze harmonie daartoe aangezocht op 19 en 20 Aug. a.s. de huldefeesten van het 25-jarig regeerings-jubileum van H, M. de Koningin te Waalwijk te gaan opluisteren. Dank zij de gunstige weersver andering zijn de aardappelen heel wat bekomen en al zullen de meeste per- ceelen wel niet zoo'n flink beschot geven als vorige jaren, toch kan nog over 't geheel een middelmatige oogst verwacht worden. DUSSEN Er schijnt hier een ziekte onder boomen te heerschen v.n. olmen. De boomen staan er dan dor bij en de bast laat geheel los. Het heffingspercentage op de in komstenbelasting voor deze gemeente is door den Raad vastgesteld op 21 /a pCt. De heeren J. Jansen en B. Kamp huis beiden van de Brigade der Kon. Mareciiaussée's alhier namen bij den laatst gehouden afstandsmarsch van 200 K.M. in de omstreken van Nij megen deel; de heer Jansen behaalde het daaraan verbonden vergulde kruis, terwijl de heerKamphuis een kroontje mocht ontvangen daar bedoelde persoon reeds een kruis had van een vorigen afstandsmarsch. Deze afstandsmarsch was uitgeschre ven door N. B. V. L O. en viel juist samen met die groote hitte, dus wel een mooie prestatie. Men is hier bezig met het col lecteeren voor een te organiseeren kinderfeest welk gehouden zal worden ter gelegenheid van het 25-jarig Re- geeringsjubileum van H.M de Koningin. Wanneer dit feest zal plaats hebben is nog niet bekend. In het aanplakbord aan het ge meentehuis alhier is een reclameplaat aangeplakt van de zeepfabriek „De Duif" v. h. Pleines te Den Dolder. Wel een geschikte plaats voor reclame Men is hier thans bezig met het stoomwalsen wat den weg weer 'heel wat zal verbeteren. Doch ze worden tegenwoordig te veel stuk en los ge reden door de vele auto's vooral door de zware vracht-auto's. Naar wij vernemen zal de N V. Alad nog een autobus er bij in dienst stellen. De stand der gewassen is dit jaar goed al dachten de boeren in den beginne dat er niets van terecht zou komen, doch de hitte heeft alles aan het groeien geholpen voornamelijk de suikerbieten wat, hier dan ook wel het hoofdproduct is. HERPT, Dinsdagavond omstreeks 7 uur deed als een loopend vuurtje de tijding de ronde door onze parochie, dat de Zeer Eerw, Heer pastoor was overleden. Zeer korf is zijn ziekbed geweest. Donderdag 1.1. deed Zijne ZeerEerw, zijn laatste H. Mis cd gevoelde zich des avonds onwel. Een zware longont steking bracht een zoo spoedig einde aan het zoo wei bestede priesterleven. De ZeerEerw. Zeer Gel. Heer Dr. Mar tinus Cornells de Wit werd geboren te Dussen den 4 Februari 1867. Na zijne studies aan de seminaries werd hij priester gewijd in het jaar 1890, was achtereenvolgens assistent te Stra tum en daarna kapelaan te Liessel. Van hieruit vertrok Pastoor de Wit naar Rome om aldaar den doctorstitel te behalen, hetwelk hem na zes jaren gelukte. Na zijn terugkeer uit Rome werd hij Tilburg, paroc&ia Hasselt 1910 den 3en-Maart do v. d. Ven zg. werd toor der parochie ZeerEetVy. Heer die otn gesoodi berdet dezer Diep is dé van Herpt gaan grgn een lel die st' waar zul de Wit toen Hij ais ons middeaBBS en fel zijae predicatl^PB Ifden wensch uit, dat, wanneer eect&SSl zijn lijk soa worden gebracht hier lo deze kerk, de parochianen zonden seggj^p »Htj was de goede Herder». Ja waar lijk, deze w&ordes, toen la 1910 door hem zelf voorgehouden, worden nu gehoord onder de parochianen van pastoor de Wit. Hij was de goede Herder, een goede leidsman voor zijn volk. Als een blijvende herinnering staat in onze gemeente de nieuwe R. K. Bijzondere School, die door zijn toedoen tot stand kwam. Wel heeft hij dit gebouw voltooid gezien, wel heeft hij de inzegening ervan mogen verrichten, maar de vruchten van het R.K. Onderwijs zal hij vanuit den Iiooge aanschouwen. Dat de Looner van alle goed pastoor de Wit reeds heeft bin nengeleid in de eeuwige vreugde.dat is voorzeker de hartewensch der parochianen vaa Herpt. Daarvoor stor ten zij menig vurig gebed. VLIJMEN. Op Zondag 29 Juli a.s. groot Bondsfestival in den tuin van den heer L. Prinsen, tegenover de R. K, Kerk. Aanvang nam. ten 3 uur. Deelnemende vereenigingen Harmo- monie >Concordla* Vlijmen, Ha'monie »De Eendracht* Herpt en Bern, Fanfare »H. Familie* Heusden, Harmonie »De Volharding* Deunen, Harmonie »De Eendracht* Nieuwkuik en Onzenoort, Harmonie »Sr. Cecilia* Haarsteeg, waarna 's avonds door de Harmonie «Concordia* in den prachtig verlichten tuin een groot concert gegeven zal worden. Oagetwijfeid zal dit een druk bezoek lokken. SPRANG CAPELLE. (V.m. Sprang). Benoemd tot onderwijzeres aan de Ctir. School alhier Mej. P. H. Voort huizen te Baarn. CAPELLE. Dezer dagen werd door mej. C. G. Arts te Loooschendijk, weikzaam ten kantore van den notaris Middelkoop alhier, met gunstig gevolg examen afgelegd in machlneschrijven. Zij bereikte op de >Continental< een snelheid van 110 regels per uur eu genoot haar opleiding bij de Eerw. Zusters te Waspik, aao wie in dezen een woord van lof toekomt voor de buitengewone vlugge, accurate en degelijke opleiding. Onze dorpsgenoote, mej. P. Rijken heeft met gunstig gevolg examen afge legd als leerares M. O. Huishoudschool. Vergadering van den Raad der gemeente Sprang-Capeile op Vrijdag 27 Juli des n.m. 3 uur ten raadhuize der voormalige gemeente Capelle. Te behandelen onderwerpen 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel Burg. en Weth. tot ver koop van grond aan de N.V. Adriaans Oeriemans en Zonen, handel in foura- ges, hout en bouwmaterialen te Vrijh. Capelle. 3. Voorstel van Burg. en Weth. tot het bouwen van een nieuw raadhuis. 4 Vaststelling verordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het gewoon lager en bet vervolg onderwijs in de gemeente Sprang- Capeiie. 5. Voorstel Burg. en Weth. tot wijziging van de concessievoorwaarden van de N.V. Waterleiding Mtj. Noord- West-Brabant. 6. Voorstel van Burg. en Weth. tot j aansluiting bij de N.V. Waterleiding Mij. Noord-West-Brabant voor wat be treft de v.m. gemeente Vnjh.-Capelle. 7. Vaststelling gemeente-begrooting, dienst 1923, met behandeling van de daarbij behoorende voorstellen van Burg. en Wetb. WASPIK. De graanoogst, waarmee

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6