3. A. C. v. d. Heijden. De heer Oomens zegt er geen erg in gehad te hebben dat de heer Leijtens nummer een op de voordracht zou worden geplaatst. Nu dit. zoo is acht hij zich verplicht hem aan te bevelen niet alleen omdat hij op wachtgeld staat, maar ook omdat hij is een buiten gewone goede kracht. De heer van der Aa wil, nu de heer Oomens ijvert voor den heer Leijtens, dit doen voor den heer Froklage. Deze toch, die reeds meer dan 25 jaar bij het onderwijs is geniet het vertrouwen in alle opzichten en daarom durft hij hem aanbevelen. De heer Smolders zegt dat er nog een reden is om den heer Froklage te benoemen en dat is wel deze dat hij behalve zijn landbouwakte, ook nog twee betrekkingen bekleedt aan de teekenschool, clie niet gemakkelijk door een persoon zijn te vervullen. Tot stemming overgaande wordt de heer Froklage met 10 stemmen be noemd. De heer C. J. Leijtens verkreeg 2 stemmen. 6. Benoeming van twee leden in de Commissie tot wering van School verzuim. Wordt gekozen in de vacature Van Beugen de heer H. G. Heijnen en in de vacature van Mierlo de heer A. Froklage. Voorstel tot het beschikbaar stellen van een crediet voor den bouw van zes arbeiderswoningen aan de St Chris- pijnstraat. De heer Oomens zou met het bou wen wat willen wachten want hij vreest dat een huur van f 3.50 per week door de menschen niet meer zal kunnen worden betaald. Er wordt gezegd dat bij een huur van f 3 50 de gemeente geen schade zal hebben, maar dan zal nooit eenige woning leeg mogen ko men te staan. Hij zou liever stukjes grond aan particulieren verkoopen die zelf bouwen. Voorzitter. Als U dan maar koopers aanbrengt In het advies der Commissie voor het Woningbedrijf wordt medegedeeld, dat het de Commissie nog steeds niet mogelijk is aan de meest dringende aanvragen om woningen te voldoen. Aan de Chrispijnstraat resteert nog een bouwterreintje waarop zes woningen kunnen worden gebouwd van hetzelfde type als thans aan die straat in aan bouw zijn. De huurprijs is gedacht gemiddeld f3.50 per week. De bijdrage der ge meente zou dan moeten bedragen f368 26 per jaar. De bouwkosten zijn geraamd op f 16.555. Door Burg. en Weth wordt voorge steld het gevraagde bouwcrediet van f 16 555 toe te staan. Oomens. Wij praten allemaal maar over de finantiën, maar we schieten geen bliksem op. Voorzitter. Wij schieten zooveel op dat wij de menschen aan huizen moeten helpen. De heer Smolders wijst den heer Oomens er op dat bij langer uitstel de bouwpremie komt te vervallen, omdat na 31 December geen Rijks premie meer wordt beschikbaar gesteld. Hij kan den heer Oomens niet goed begrijpen aangezien deze in een vorige vergadering een geheel ander geluid heeft doen hooren. Toen toch was hij zeer optimistisch en nu, nog geen paar maanden later laat hij een zeer pessimistisch geluid hooren. De heer Klijberg meende, wat door den heer Smolders is gezegd, ook op te merken. Hij is er echter van over voor de toekomst, wat de heer Rog geveen hiervan teekende in onze laatste vergadering bij de behandeling van de subsidie-aanvrage van Waalwijks Be lang en het verhoogde subsidie-aan vrage van het bestuur der R K. Hoo- gere Handelsschool, ligt nog versch in het geheugen. Thans is een schoolaanvrage aan de orde. Bij het inzien der stukken be treffende dit punt, trok het mijne aan dacht, dat de heer Roggeveen onder teekenaar is van het verzoek van het Departement Langstraat van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen om een school beschikbaar te stellen. En dat trok vooral m'n aandacht, omdat het mij zoo raadselachtig voorkomt, het voteeren van weer nieuwe uitgaven in overeenstemming te brengen met de toen krachtig verdedigde bezuiniging door den heer Roggeveen. Er is echter meer wat mij tot na denken stemt bij deze aanvrage. In het preadvies zeggen Burg. en Weth. te recht dat het verwondering moet wek ken, dat, toen een half jaar geleden, wegens gebrek aan leerlingen, de M.U L O.-school moest worden opge heven, ondanks toen aangewende po gingen, waarbij nog wel opheffing van een openbare school, men toch niet tot het vereischte aantal leerlingen kon geraken, doch thans, kort daarna, wel een leerlingental heeft kunnen krijgen, wat vereischt wordt volgens de wet, tenminste met bijtelling van die uit buitengemeenten. Dat het voor een half jaar met de pogingen om de U.L.O.-school te be houden, ernst was, wil er bij mij niet in. Dat Burg en Weth. de vraag, of adressanten aanspraak kunnen maken op het beschikbaar stellen van school lokalen, ontkennend beantwoorden, moet wel goed worden vastgelegd. Feitelijk behoefde niet verder gerede neerd te worden. Deze gronden alleen stellen het tegen stemmen voor mij reeds vast. Ik wil echter dieper op het prae- advies ingaan. Waar Burg. en Weth in de vierde alinea ervan de woorden gebruiken„het moet verwondering wekken" daar moet hij hier die woorden ook gebruiken. Eerst toch is door Burg. en Weth. aangetoond, dat de verzoekers geen recht op een school kunnen doen gelden Wat nu meer verwondering moet wekken weet ik niet, de geschie denis over het leerlingenaantal der M.U.L.O. School of de tweeslachtig heid in het prae-advies, dat Burg. en Weth., ondanks dat er geen rechten zijn, toch kunnen adviseeren aan het verzoek te voldoen waarvoor dan drie gronden worden aangevoerd, die ik niet graag voor mijn rekening zou nemen. Of hebben Burg. en Weth. niet gevoeld, dat met deze school nie hersteld wordt, wat met opheffing van de gemeentelijke M.U.L.O. School ver loren ging, of dat met deze school de gelegenheid wordt geschapen, dat ook onze Roomsche kinderen naar die onderwijsinrichting kunnen worden gelokt Over dat punt moet ik thans nog meer naar voren brengen. Waar Burg en Weth. in het prae-advies er op wijzen, dat het Bijzonder Onderwijs sinds de gelijkstelling zulk een druk kende last voor de gemeente vormt en daarom destijds reeds ernstige bezwaren door Burg. en Weth. er wordt we' gezegd door den raad werden ge maakt tegen het verzoek van het Kerk bestuur van St. Antonius-parochie om tuigd dat, als de heer Oomens lid vanjde daar een school te stichten, moet hier Commissie was, hij anders zou spreken, toch bij vermeld, dat daar een hee1 Er gaat nu nog geen enkele vergade ring voorbij waarin geen moeilijke problemen zijn op te lossen hoe de verschillende menschen onder te brengen. Er zijn nog woningtoestanden in de gemeente die werkelijk niet door den beugel kunnen, afgezien nog van het feit dat talrijk vele jongelieden het trouwen moeten uitstellen bij gebrek aan een woning Dat kan en mag niet blijven voortduren Bovendien mag nog wel eens worden gezegd dat wat betreft het betalen van huur niet zoo heel veel te wenschen overlaat want de achterstand is zeer gering. Spr meent dat het goed zal zijn indien de raad het advies van den heer Oomens Iaat voor wat het is. De heer Oomens zegt dat hij niets tegen de Bouwcommissie of wat ook heeft. Dat moet men goed begrijpen. Hij wil er alleen maar op wijzen dat men met de heerschende malaise wat rekening moet houden. Het is nu Alle maal maar kapitaal en rente betalen en wat zal de toekomst brengen Staat er alles dan zoo mooi voor De toestand is treurig. Met algemeene stemmen wordt hierna het voorstel van Burg en Weth. aan genomen. 8. Medewerking tot het ruilen van grond tusschen den Staat en de Besoijensche Woningbouwvereniging Conform het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. 9. Verzoek van het Departement Langstraat van de Maatschappij tot Nut van het Algemeen, tot het beschik baar stellen van lokalen voor een school voor U.L.O. (Het preadvies drukten wij reeds in een vorig nummer af.) Smolders. De donkere afschildering van de finantieele positie onzer ge meente en het duistere perspectief wat duidelijker perspectief aanwezig was, nl. toen reeds 230 leerlingen. En met op 1 na algemeene stemmen werd toen dan ook het voorstel tot bouwen van een school aangenomen. Dit is wel een kardinaal punt Ik heb mij dan ook voor deze ver gadering expresselijk tot den Voor zitter van het Kerkbestuur gewend, om te vernemen hoe het verloop van de besluiten in de raadsvergadering van 5 Juli 1921 genomen, is geweest, omda wij thans, na twee jaren, in gehee' die tusschenperiode totaal niets meer van dat besluit gehoord hebben En hier kan wel bijgevoegd, dat de Voor zitter van het Kerkbestuur zich nooit heeft uitgelaten over bouwen of niet- bouwen der school. Ik zeg dit, omdat het mij bekend is dat er leden zijn die in die meening verkeeren. ik kan mij geen verklaring vormen, hoe het mogelijk is. dat een dergelijk belangrijk besluit, als hier door mij besproken, zoo totaal is doodgezwegen door Burg en Weth. en dat ze thans voor een zeer kleine groep leerlingen aanstonds kunnen adviseeren aan het verzoek te voldoen. Gaarne zag ik bij deze gelegenheid ook hierop een antwoord gegeven. De heer Roggeveen wil op de eerste plaats het preadvies van Burg. en Weth. bespreken. Het heeft hem on aangenaam aangedaan toen hij dit onder de oogen kreeg. Uit dat pread vies spreekt geen onpartijdigheid maar een zeker wantrouwen. Zoo staat er het aantal leerlingen dat zich ter in schrijving heeft aangemeld zou in totaal 35 bedragen. Dat had men zoo niet behoeven te zeggen Verder staat er nog, dat de gemeen telijke M.U.L.O. een half jaar geleden moest worden opgeheven wegens ge brek aan leerlingen, ondanks de ernstige pogingen die zijn aangewend. Welke die pogingen zijn geweest weet hij niet. Hier heeft men de hoofden der scholen bezocht en particulieren afge vraagd en toen men het vereischte aantal bijeen had, heeft men geen verdere pogingen meer aangewend. Vervolgens wil hij nog even wijzen op het feit dat de wet op het lager onderwijs zegt dat de gemeenten, waar van kinderen de school bezoeken, in de kosten van de school moeten bij dragen. In de wet staat niet bij dat de kinderen daarvoor hier moeten wonen. Dan moet hij er ook zijn verwon dering over uitspreken dat men hier anders zoo gaarne het centrum van de „angstraat is en nu zou men dat in eens niet willen zijn of beter gezegd nu zou men deze school niet tot zich willen trekken. Vergeten mag niet worden dat op deze school de kinderen geen boeken en andere onkosten hebben te betalen en het daarom voor de menschen met veel mindere draagkracht, een uitkomst mag worden genoemden er daarom door eene categorie van middenstanders een druk gebruik van zal worden gemaakt De bouwkosten zullen heel gering ztjn en de zaak is maar dat iets in stand wordt gehouden wat de ge meente niet in stand heeft kunnen houden Het spijt hem dat de heer Smolders de zaak zoo heeft meenen te moeten aanpakken. Men behoeft heusch niet te vreezen dat R K. kinderen gelokt zullen worden. Dat men dat gaat zeggen heeft hem onaangenaam ge troffen, omdat hij nooit voor een bepaalde groep heeft gezeten doch altijd uitsluitend alles en altijd heeft gedaan voor het algemeen belang. Wat betreft de pogingen die vroeger zijn aangewend om de U.L.O. te be houden doch die hebben gefaald, daar kan hij niet over oordeelen, hij weet niet wat er voor is gedaan, maar daar waar de wet het recht geeft om, indien men meer dan 24 leerlingen daarvoor bijeen heeft, eene bijzondere school op te richten, daar kan hij niet anders dan daarvoor zijne medewerking verleenen, vooral ook omdat de kosten van oprichting voor de gemeente zoo gering is. Als alles bijeen wordt genomen, dan gelooft hij dat de gemeente bij op richting eer weer voor- dan nadeel van zal hebben. De heer Timmermans wil over deze zaak niet veel zeggen. Alleen wil hij direct zeggen dat het preadvies hem ten zeerste heeft teleurgesteld. Het is noch vleesch, noch visch. Er zit geen enkele bouwvast aan. Hij had verwacht dat Burg. en Weth met iets meer positiefs zouden zijn gekomen. Gaarne had hij gezien, vooral omdat blijkt dat in de gemeente maar 18 leerlingen zijn te vinden, Burg. en Weth. meer leiding hadden gegeven. Deze zijn er toch voor om voor te lichten. Waar zuinigheid ten strengste ge boden is kan hij zijn stem aan het voorstel van Burg. en Weth. niet geven. De heer Klijberg valt het tegen dat het preadvies zoo is aangevallen. Hij meent dat Burg. en Weth. zich op een zeer breed standpunt hebben ge plaatst. Het voor en tegen is heel objectief uiteengezet. De heer Roggeveen spreekt van een soort wantrouwen, dat uit het preadvies spreekt en dat vindt hij jammer, want de heer Roggeveen weet goed wie de preadviezen en rapporten redigeert en weet ook dat bij dezen persoon absoluut van geen wantrouwen sprake kan zijn. Wat door den heer Smolders is ge zegd en waarover deze zijn verwonde ring heeft uitgedrukt, nl. dat een half jaar geleden de bestaande U. L, O. niet in stand kon worden gehouden en er nu weer wel een zou kunnen wor den opgericht, is zoo. Indertijd zijn ernstige pogingen aangewend om de school in stand te houden. Er is ver gaderd met den inspecteur van het onderwijs, den schoolopziener enz. Door den heer Pick is toen nog, in verband met de opheffing van de voor bereidende klasse van de Normaal school diens medewerking toegezegd Vervolgens wil de heer Klijberg niet verheelen wat hij heeft hooren verlui den n 1. dat door de voorstanders van de Nutschool zou zijn gezegd dat het onderwijs van de U. L. O evenveel waarde heeft dan van de Hoo- gere Handelsschool De persoon die het hem heeft verteld is zeer geloof waardig en typisch is het ook dat nu van dien kant, waar anders het grootst aantal leerlingen voor de H. H. vandaan kwam, geen of bijna geen leerlingen zich hebben laten inschrijven. Burg. en Weth. hebben zich op een zeer breed standpunt gezet. Door den heer Roggeveen is wel geantwoord, na dat door den heer Smolders is gezegd dat daar andere kinderen, roomsche, kun nen worden heengelokt, dat hij wat betreft godsdienst, geen verschil maakt, te ontkennen valt toch niet dat het bij een groot aantal ingezetenen dezer gemeente in hooge mate de aandacht heeft getrokken dat de heer Roggeveen niet gemakkelijk zijn stem voor een Katholieke zaak geeft, in het Noorden des lands zal een breed standpunt als nu door Burg en Weth. is inge nomen, niet gemakkelijk tegenover de Ka holieken worden ingenomen. Den heer Roggeveen spijt het dat de debatten op een dergelijke wijze wor den vertroebeld, Wat in de bezuini gingscommissie is gezegd wordt hem ten onrechte aangewreven, want wat over de operatie-kamer is gezegd is hem ook ten onrechte in zijn schoenen geschoven. Het valt hem dan ook tegen dat men. alhoewel men hem kent, zich toch aan bakerpraatjes stoort. Deze zaak is niet door hem maar door den heer Eibers in de Commissievergadering besproken. Het valt hem van den heer Klijberg dan ook tegen dat hij in deze den heer Smolders bijvalt. Hij zegt wel dat in het Noorden des lands zoo'n standpunt niet zou worden ingenomen doch daar de heer Klijberg daar nooit woonachtig is geweest, kan hij daar niet over oordeelen. De heer Eibers wil hier gaarne ver klaren dat hij nooit, in geen enkel op zicht tengevolge van eenigen aandrang van den heer Roggeveen heeft gespro ken of gehandeld. De heer Smolders zegt dat de heer Klijberg beweert dat het prae-advies op een zeer breed standpunt staat, maar hij is het met den heer Timmer mans eens dat het noch vleesch noch visch is maar tweeslachtig, wat overal doorheen schemert. De heer Van Driel zegt dat de partij van het Departement van het Nut hem koud laat. Hij zal echter voor het verzoek stemmen omdat Waalwijk door de opheffing thans geheel van dit onderwijs is verstoken. Hij kan dan ook niet anders zeggen dan dat bet preadvies van Burg. en Weth. zeer goed is. De heer Oomens zou voor zulk een gering aantal kinderen deze kosten niet durven maken en zal derhalve tegenstemmen. Het voorstel van Burg en Weth. in omvraag gebracht wordt met 8 tegen en 4 stemmen voor verworpen. Voor het voorstel stemden de heeren Van Driel, Klijberg, Gragtmans en Roggeveen. Tegen de heeren Timmermans, Van der Aa, Smolders, Eibers, Verwiel, De Graaff, Oomens en Van der Geld. Vaststelling van straatnamen. Dit preadvies is in ons vorig nummer afgedrukt. De Voorzitter zegt dat Burg. en Weth zich zooveel mogelijk aan het oude hebben gehouden. Vooral in Baard wijk is men daarin schitterend ge- slaagd. In Waalwijk is een klein verschil n.l. met de Groote straat. Omdat men ook in voormalig Besoijen een Grootestraat heeft hebben Burg. en Weth. gemeend goed te doen voor te stellen om het hier vanaf het Hoekeinde tot aan het einde Hoofd straat te noemen en dan verder tot aan de Besoijensche Steeg het Groote straat te noemen. Wat betreft de Stationstraat, daaromtrent is men het niet eens geworden. Aanvankelijk was men van gevoelen dat de Stationstraat weer moest her doopt worden in Kloosterstraat omdat daar het aloude klooster Nazareth, waarvanjde eerste priorin is geweest gravin Marie van Nassauwe, heeft gestaan en omdat de naam Stationstraat nu geen doel meer heeft. Waar zal men in Besoijen echter met den naam van Hoofdstraat beginnen Klijberg. Dat zal het beste zijn bij de Protestantsche kerk. Voorzitter. Met het oog op het nummeren der huizen zal het beter zijn te beginnen voorbij den Zomerdijk. De heer Timmermans begrijpt niet waarom men de Grootestraat hier wil gaan herdoopen In den volksmond is het nergens anders bekend dan Groote- straat en het Hoofdstraat te gaan noemen zou hij niet doen. 't Staat zoo hoofdachtig. Ook de Stationstraat zou hij niet veranderen. Nu kennen de menschen het niet anders dan Station straat en gaat men het veranderen in Kloosterstraat, dan zal men spoedig niets anders hooren dan Kloostersteeg. De Voorzitter kan zich daar wel mee vereenigen De heer Van Driel geeft in over weging om de Grootestraat te blijven noemen tot aan de grens. De Voorzitter moet dit ontraden omdat het daar voorheen ook nooit anders dan het einde is genoemd. 11. Voorstel tot toetreding als lid der Vereeniging van Noordbrabantsche en Limburgsche Gemeenten van ge meenschappelijke filmkeuring te Eind hoven. De heer Oomens vraagt of dit werke lijk* van zulk een groot belang voor deze gemeente is. Voorzitter. Ja, als u in mijn plaats was zou U die vraag niet stellen. Ik laat veel liever beide bioscopen sluiten dan niet aan te sluiten. Het is toch onmogelijk voor ons om iedere film te gaan keuren. In Amsterdam en andere groote plaatsen heeft men Commissies daarvoor, doch die be danken er thans voor. Met algemeene stemmen wordt hierna besloten tot toetrening. 12 Benoeming van een een lid in de Commissie van lichamelijke op voeding wegens het niet aannemen van de benoeming door den heer J. Wiesman. Wordt benoemd de heer G, J. de Vries. 13. Vaststelling van het bedrag per leerling krachtens Art. 101 der Lager Onderwijswet 1920, uit te keeren aan de besturen der Bijzondere Lagere Scholen. De heer Van Driel zegt dat het bedrag te laag is. Als penningmeester weet hij het goed dat er niet mee rond te komen is. Schoonhouden vuur en licht verslinden bijna reeds het geheele bedrag. Wil men het onderwijs goed op peil brengen of houden, dan moet f17.per leerling worden toegekend. De Voorzitter zegt daf een vorig jaar alles hooger is geweest dan nu. Nu wordt voorgesteld f 12.80 uitte keeren De heer Klijberg zegt dat met de schoolbesturen overleg is gepleegd en dat deze tevreden waren. De heer Van Driel zegt dat het kant noch wal raakt. Men kan er absoluut niet mee komen. Nadat door den Secretaris eenige toelichting is gegeven merkt de heer Roggeveen op dat de Christelijke school in Besoijen een vorig jaar te weinig heeft ontvangen, wat door den heer Klijberg wordt beaamd. Deze moet als nog het bedrag dan ontvangen. De heer Timmermans meent dat met het bedrag een beetje moet worden geschipperd. 14. Vaststelling van het reglement voor de Commissie tot wering van schoolverzuim. Zonder hoofdelijke stemming wordt het concept zooals het door Burg. en Weth. is aangeboden, aangenomen. De heer Roggeveen komt even terug op hetgeen door den Secretaris in „de Echo" is geschreven, aangezien hij de courant de aangewezen weg daarvoor niet acht, zal hij het hier afhandelen. Het slot van de discussie was dat beiden gelijk hadden. De heer Smolders zou gaarne nog een antwoord willen hebben waarom na twee jaar dat een besluit is genomen betreffende het bouwen van een school in de Antoniusparoch^ men niets heeft gehoord. De Voorzitter zegt dat zulks is blijven hangen tengevolge van de noodwet. Indien men er prijs op stelt kan zulks echter nog altijd gebeuren. De heer Van Driel vraagt wanneer op school het landbouwverlof kan worden gegeven. Voorzitter. Daaromtrent hebben Burg. en Weth. bij den Boerenbond om ad vies gevraagd doch er is nog geen antwoord op ontvangen. Smolders. In de laatste vergadering hebben we over het koopen van enkele wielen voor misschien f 150, lang en breed zitten redeneeren en over het verkoopen van een ouden gashouder voor 'n f 1800 heeft de raad tot op heden niets vernomen. Nu is mijn vraag Kunnen Burg. en Weth. mededeeling doen omtrent het verkoopen van den kleinen gashouder. In het bedrag van f 1800, in het plaatselijk blad vermeld juist? Welkeverdere verkoopscqndities zijn gemaakt Voorzitter. Dat is alles in de verga dering van de gascommissie behandeld. Verwiel. Daar is niets van in de vergadering besproken. De Voorzitter. Zie je nu, dat is nu altijd. Gragtmans. 't Is toch goedgekeurd. Verwiel. De directeur is bij mij ge weest en die is komen vragen of ik het kan goedvinden dat die andere *asketel voor f 1800 werd verkocht maar hij heeft er bij verzwegen dat wij hem zelf moesten afbreken. Dat toch is niet goed te praten want verkoop k iets, dan verkoop ik dat zooals het er staat. Verkoop ik een oud huis, dan behoef ik dit niet af te breken doch de kooper. Roggeveen Dan blijkt dat de Markt dichter bij de gasfabriek is dan de Mr, van Coothstraat, want bij mij is lij niet geweest. Ik heb geen enkel jericht er over gehad. De heer Eibers wil naar aanleiding van deze bespreking ook iets vragen. Toen hij tot lid van de bezuinigings commissie is benoemd is gezegd, dat voor een goed onderzoek alles voor hen ter beschikking zou worden ge steld. Toen hij dat alles van den gas houder zag, is hij naar den Directeur gegaan en gevraagd of hij van een en ander inzage kon neme»r wat hem echter werd geweigerd omdat, zooals de directeur hem zei, de commissie daar geen cent mee te maken had. De secretaris, waar de directeur om raad is gaan vragen, heeft dat ook gezegd. Nu wil hij de vraag hier eens stel len waarom hem wordt geweigerd in zage van iets te nemen terwijl dit de overige leden van de Commissie niet is gedaan. Dat het noodig is dat naar een en ander werd gekeken blijkt toci uit alles wel, want aan het afbreken is Vrijdags laat overgewerkt, wat de gemeente veel geld kost en 's avonds werd het naar de haven gebracht om op de tramwagen te worden geladen. Zaterdags 's middags stond de wagen er echter nog. Als dit nu van een Directeur goed beleid is, proficiat dan met zoo iemand hoor De heer van der Geld vraagt of de {rosten van afbreken enz. aan den raad kunnen worden overgelegd opdat kan worden nagegaan of deze kosten nog niet hooger zijn dan de verkoopsom. Gragtmans. Dat kan wel in de eerst volgende vergadering worden gedaan. De heer Oomens meent dat het beter is dat zaken, zulke lommen be treffend, in den raad worden behandeld dan door 2 of 3 personen. Zoo met die gashouder ook weer. Voor B. en

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 2