ACCUMULATOREN. Fa. Gebr. Boeren, - 's-Bosch. Nieuws uit Reusden. Sport. Kunst en Letteren. Binnenland. Laatste Berichten. Gemengd"Nieuws. Starter en Verlichtingsbatterijen. „Exide" Agentschap. Ingezonden Stukken dat te does, wat ieder recht geaard Nederlander bij zulk jubileum past. Zaterdagavond zal in de zaal van den heer Joh. Smit alhier de slotrepetltie gegeven worden voor het Muziekcon cours te Raamsdonksveer, waaraan »ApolIo« Zondag 5 en »Slrena4 uit Sprang-Capelle Maandag 6 Aug. deel- neemt. We twijfelen er niet aan of beide corpsen komen weer hoog gelauwerd thuis. Er Is duchtig gestudeerd eu de leiding, we behoeven het niet telkens te herhalen, is bij de heeren Roeien en Blssellnk wat »Apollo« betreft en den heer Blssellnk alléén wat »Slreoa« betreft In goede handen. De opkomst op de repetities is zeer goed geweest, zoodat de executanten met een gerust hart kunnen gaan. De belde nummers In de Hoogste Eere-afdeeling zijn voor de Kon. Harmonie »Apollo« »Marche Gala* van Henri Vieuxtemps als ver plicht en »Eplsode de Combat* van Louis Perineau als eigen gekozen nummer. De laatste repetitie die we bijwoonden bewees ons reeds dat de Juty al heel hooge eischen mag stellen wil ze »Apollo« teleurgesteld huiswaarts zenden. Doch kan er »Apollo« van overtuigd zijn, dat ze in de Hoogste Eere-afdeeling den prijs niet toegewor pen krijgen, al moge sommigen dit dan ai uitbazuinen. Zoowel opvatting, als stemming en samenspel moeten uiterst verzorgd zijn. Dat alles goed verzorgd is, daarvan njn we overtuigd, dus Apollisten toon Zondag wat je kunt en bezorgt ons Kaatsheuvel nogmaals de eer die ge telkens In den vreemden hoog wist te houden. De Fanfare »Strena«, die het vorig jaar te Rotterdam In de 4e afd. den lste prijs en dit jaar te Utrecht in de 3e aid. den 2en prijs haalde komt onder den heer Bisselink uit In de 3e afd. met als verplicht nummer »Sous la Tonnelle* van J. Martin en als eigen gekozen nummer >Marie Henrlette* van L. Montagne. Het vuur waarmede deze jeugdige vereeniglng onder de kranige leiding van haar Directeur tot heden gewerkt heeft brengt ons ook thans weer de zekere overtuiging bij dat »Slrena* met glans uit den strijd zal komen. Voor muziekliefhebbers, vooral voor ben die niet in de gelegenheid zijn Zondag en Maandag de reis naar Raamsdonksveer mede te maken is het Zaterdagavond om half acht een mooie gelegenheid om eens te hooren wat beide corpsen presteeren, We wenschen èn de Kon. Harmonie >Apollo« en de Fanfare »Strena* het beste succes toe. Momenteel bebben we in Kaats heuvel alleen reeds ruim 400 wetkloo- zen Lederbewerkers. Van deze 400 trekken nog 200 van de steunrege ling, terwijl cte andere zonder eenlge ondersteuning zijn, De verscherpte controle op de steunregeliog heeft tengevolge gehad dat meerdere personen gesnapt z^n, die als werkloozen kwamen teekenen op de lijsten van de steunregeling, die toch thuis geregeld werkten. Anderen bleven uit zichzelf weg, daar ze zich niet gaarne aan 't gevaar van een straf rechterlijke vervolging blootstelde- Aan het postkantoor Kaatsheuvel en de daaronder ressorteerende hulp kantoren werd gedurende de maand Juli ingelegd f 21.017.17. terugbetaald f 12.359.86. Uitgegeven werden 15 nieuwe boekjes. Bij publieke Inschrijving zal door de boowvereen. «Volksbelang* worden aanbesteed het verven van 14 woningen in de Stationsweg en van 70 woningen In dc Telefoonstiaat. Heden Vrijdag begint aan de o.l. school met Muio kopklassen de vacan- tle. Met 't begin dezer vacantle is het einde gekomen der Muloklassen, die, zij het dan ook voor niet vele leerlin gen, dan toch voor hen voor wie de studiën elders te kostbaar waren, een uitkomst bodeo, die door de burgerij zeer gewaardeerd werd. Onder leiding van het Hoofd, de weled. heer B. H. van Rooi) en niet minder onder de werkzame tyver van de Mulo onderwij zers, de heeren L. v. d. Horst die reeds in 't begin 1923 de school ver liet en N. C, van Kulk, mogen we gerust zeggen onze Mulo een tijdperk van bloei ui-maakte, wat betreft het peil waarop het onderwijs in deze klassen stond. Onomwonden verklaarden dit de schoolautorltelten bi] hun gere geld bezoek aan de inrichting. Jammer is het daarom dat door 't feit, eener- zijds dat voor den gewonen man het schoolgeld te hoog was, anderzijds dat door de burgerij nog te veel neiging bestaat de kinderen op kostschool te doen, de school niet voldoende leer lingen kon behouden voor een gewaar borgd blijvend bestaan, reeds nu Is het einde gekomen, 't Is èa voor de be trokken onderwijzers én voor de ge dupeerde ouders der Mulo leerlingen een teleurstelling. Voor de laatsten is het wellicht een kleine tegemoetkoming dat 't plan bestaat om in de vervolg- kiassen (7e en 8e leerjaar) de vreemde talen te blijven onderwijzen, welke thans in de Mulo onderwezen werden Naar we vernemen bestaat het plan om Zondag 12 Aug. een bloemen dag voor Herwonnen Levenskracht te houden. Moge deze dag weer slagen evenais andere jaren. Met 1 Aug. is de nieuwe hon denbelasting alhier in werking getreden. Evenals op de meeste andere plaatsen is ook hier een hondenpenning inge voerd. Voor z.g. bandhonden moet f2,50, voor iuxe honden f5 betaald worden. Hoogstwaarschijnlijk zullen vele viervoeters opgeruimd worden, daar de controle met een zichtbaar gedragen hondenpenning den ambtena ren, belast met de opsporing van overtredingen der nieuwe instructies een gemakkelijk middeltje aan de hand doen om deze overtredingen te kunnen controleeren. De vereeniglng St. Jan Baptist geeft in September a.s. een bondscon* cours voor de aangesloten vereenlgingen in den omtrek. Zondag 5 Augustus neemt de Kon. Harmonie >Apollo* deel aan het concours, te geven door de Kon. Erk. Harmonie »De Eendracht* te Raams- donkveer ter viering van het 75-jarlg bestaan dier vereeniglng. Apollo zal uitkomen In de Hoogste Eere-afdeellng. Onder leiding van de Heeren Bisselink en Roeien, respectievelijk directeur en Instructeur van het gezelschap, ia flink gerepeteerd. De belde concoursnum- mers zitten er goed in en wij zijn overtuigd, dat Apollo ook ditmaal zijn ouden roem zal handhaven en gelauwerd huiswaarts keeren, wat wij gaarne toe- wenschen. Mej. Dissel, hoofd der bewaar en naaischool, bood bij gelegenheid van haar a.s. vertrek de leerlingen der laatste inrichting een feestje aan, be staande in een tochtje naar den „IJzeren Man". Dat allen op 't appel waren en zich uitstekend amuseerden, laat zich denken. Op de Schelde heeft de tweede stoomboot voor rekening der stad Ant werpen alhier gebouwd op„de Rijn en Maas" geproefstoomd en daarbij zoo uitstekend voldaan dat de Hoofd ingenieur der Havenwerken zijn volle tevredenheid betuigde. Werderom hield de coöp. vereeni- ging „Volksbelang" haar jaarvergade ring. Hoewel de balans over 1922 sluit met een nadeelig saldo ad f 220 deed de voorzitter duidelijk uitkomen, dat de vereeniging er kan en mag zijn. Hoewel in 't afgeloopen jaar onder zeer ongunstige omstandigheden werd gewerkt, bedroeg de omzet nog een dikke 20,000 gulden. De heeren Winsemins, van Bennekom, Hoezen en De Graag werden als bestuur, de heer Jhl als commissaris herkozen. tijd». Wil men gezonden eerbied voor 't verleden ook in onze straatnamen doen uitkomen, laten we ze dan noemen, zooals de WelEerw. Heer terecht op merkt, naar onze groote inwoners, geleerden, apostelen, martelaars. En laten we eenige herinnering aan de voormalige gemeenten bewaren door ook nog van een Baardwijksche Straat j en Besoijensche Straat te spreken. Dat zegt het volk veel meer dan Hoofd- straat, Groote Straat, Verlengde Straat en wat dies meer zij. Indien zoodoende de herinnering aan onze groote inwoners en oas verleden blijft voortleven, dan hebben zelfs straatnamen opvoedkundige waarde. ONDERWIJZER. Jubileum-feesten. Geachte Redacteur. Met belangstelling heb ik in Uw blad het voorloopige programma der as. Jubileumfeesten gelezen, 'tZiet er uitstekend uit, alleen vind ik een Vuurwerk steeds een prachtig slot. En waar geen enkel van de mooie nummers van 't programma gemist kan worden, en ik weet dat er geen geld beschikbaar is voor uitbreiding, zou ik gaarne door vrijwillige bijdragen het Comité daartoe in staat stellen. Ik geef bij genoegzame deelname 110. Wie volgt N. N. Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstatlon. 22374 Electrleltelt. N Tegenover 't Station. lelef. No. 89#. Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Nog eensDe Straatnamen. De kwestie dei suaatnamen verheugt zich momesteel In de levendige belang stelling van wel- en niet- rasechte Waal wakers. De WelEerw. heer P. brak in een vorig nummer vaa dit blad een lans voor zijn werkelijk te waardeeren zienswijze daarover. Wil- Icht wil de Geachte Redactie ook voor mijn bescheiden pen een plaatsje Inruimen, waarvoor mijn welgemeenden dank. Als men aan oudheidkundige studie doet, zooals de WelEerw. Heer, blijkens zijn artikelen in de »Echo» voor eenigen tijd, dan komt men er licht toe aan 't verleden een te belangrijke plaats toe te kennen boven 't heden en de toekomst. En onze liefde voor de oud- ïeld gaat aan overdrijving lijden. Zoo ook hier bfl de straatnamen. Onder- geteekende heeft zeer veel eerbied voor 't verleden. Een schoone Kathe draal, nu nog getuigend van den diepen godsdienst- en kunstzin der Middel eeuwen, een trapgevel, herinnerend aan ons bloeitijdperk, een grachtje of brugje of poortje uit heengegane dagen, hij geniet ervan. Het doet hem pijn, als hij ziet, dat een schilderachtige stadsomwalling moet verdwijnen door de eischen van het moderne verkeer en men monumenten uit het verleden bederft of wegvaagt voor luttele zilver lingen. Maar zulke dingen zijn ook reëel, zfl wekken gevoelens en stem mingen in ons op, hebben een ver edelenden invloed op onzen schoon heids- en kunstzin. Maar wat voor historisch of cultureel of practlsch belang heeft het voor ons, in oude documenten op te rakelen hoe de Waalwpsche poorter van 1400 zijn wegjes en paadjes noemde en deze benamingen aan onze gemoderniseerde srtaten te gaan geven. Men krijgt dan na men. die In onze oeren en die van bul tenstaanders belachelijk en dorpexlijk klinken. Dat men voor eeuwen b.v. van de »Hoefslachsteeg» sprak, kan toen zijn beteekenis gehad hebben, maar dat zegt ons nu niets meerhet is een geheel abstract iets geworden. Stationsstraat zou men willen herdoopen In Kloosterstraat, omdat eerstgenoem de naam sinds een 10-tal jaren niet geheel juist meer i9, maar men vergeet, dat het Klooster al meer dan 100 jaar verdwenen is en de laatste naam dus nog veel minder deugt. Werkelijk piëteit voor 't verleden ontaardt hier in hypersentimentaliteit. Van hoeveel belang ook de kennis en herinnering van 't verleden is, als we aan heden en toekomst niet de allerbelangrijkste plaats inruimen, dan gaan we behooren bij degenen, die 't altijd hebben over dien zoogenaamden »goeden ouden Voetbalsport. WAALWIJK. Wij herinneren de voetballief hebbers nogmaals aan de H.E.C -Be kerwedstrijden, waarvan morgen de finale gespeeld wordt. Zooals men weet komen de twee plaatselijke clubs W.S.C. en Quick tegen elkaar. Wie zal winnen? Wij achten beide ploegen van gelijke kracht en durven geen voorspelling wagen. Maar dat de wed strijd uiterst spannend zal wurden is zeker. Beide clubs toch verlangen even hard naar de overwinning en bijgevolg zal elke speler zich geheel geven om zijn club te doen zegevieren. Er staat ons daarom morgen een vurige wed strijd te wachten. We hopen dat alles een goed verloop zal hebben en dat de toeschouwers zich niet zullen be moeien met de beslissingen van den scheidsrechter. De wedstrijd vangt aan om 4 uur en zal geleid worden door den heer A. v. d. Zilver, die reeds j.l. Zondag getoond heeft volkomen voor zijn taak te zijn berekend. Om 2 uur speelt Juliana 1 Baardwijk tegen een zomerelftal van H.E.C. Zondag 5 Aug beginnen de po pulaire seriewedstrijden door R.W.B. uitgeschreven. De jonrgere spelers wor den maar zelden in de gelegenheid gesteld ook eens een prijsje te be machtigen, we vinden het van het R.W.B. bestuur een mooi idee hiertoe besloten te hebben. De prijzen zijn: een beker, medaille met 11 draagme- dailles en lauwertak. 2 uur speelt H.E C. 3 tegen R.W.B. 3. 3.30 uur Leonidas tegen Juliana 2. J 1. Zondag heeft R.W.B. haar jaar- vergadering gehouden, welke zeer goed bezocht was Uit het jaarverslag bleek dat he# ledental hetzelfde is als vorig jaar, terwijl de finantieele toestand vooruit gaat, wat met het oog op den werkloozen tijd verblijdend is. Het bestuur werd als volgt gekozen Voorzitter A van Oostrum, Secr.-Pen. M. v. Vugt, Commissarissen A. v. Zeist, C. Holster, W. v. Campen, G. Jacobs Elftalcommissie H. Veltmeijer, A. de Louw en B. v. Seters. KAATSHEUVEL. Het voetbalveld van de vereeni glng K. S. W. werd heden gekeurd door den Consul vaa de N. V. B. Deze keuring is noodig om toegelaten te worden in de N. V. B. Door da Consul, de heer Bouillon, werden eenige aanwijzingen gedaan, die nog aange bracht moeten worden, waarop In Sep tember a.s. nogmaals een heitkeuring zal plaats hebben. Duivensport. WAALWIJK Donderdag werd in de Putstraat alhier een Postduivenvereeniging op gericht onder den naam van „De Bonte Duif. Deze vereeniging bestaat reeds uit twaalf leden. RAAMSDONKSVEER. Zondag hield de Postduivenvereeni ging „De Vredesduif" in combinatie met „Juliana" een wedvlucht van uit Schaerbeek. Opgelaten werden 70 duiven. De prijzen werden als volgt behaald le, 4e en 5e prijs W. van Dongen, 2e L. van Schijndel, 3 A. Oomen Cz., 6e J. van Steensel, 7e en lie K. P. Hommel, 8e en 12e J. v d. Pluijm, 9e en 13e L. van Diem, 10e H. Rolffs. DRUNEN. A.s. Zondag houdt de postduiven vereeniging „Vliegende Vrienden" >een wedvlucht met jonge duiven vanuit Noyon (Frankrijk). Afstand 278.9 K.iM. voelen. Graag zeggen wij met Schrijver: „Wat is de eenvoud rijkdom Nochtans vergete men nooit den afstand gemakkelijk te overschrijden tusschen kinderlijk en kinderachtig. Stemmend is „Avond" (bl. 45)vroom: „Moederke stopt(bl. 55)suggestief „Opgang"evangelisch: „De Wijnstok (bl. 78) „De Meierijsche Boerdoet ons denken aan René de Clerck Golgothazet vóór ons C. Eeckels of Maria Viola. Dankbaar zijn we den schrijver daar hij Musset's gulden raad volgde „Un artiste est un homme, il écrit pour les hommes". Lambert Bijnen werke in stillen eenvoud voort, en trachte ernaar voor het volk eenvoudig niet-eenvoudige zaken te zeggen. Abdij Tongerloo.M. C. Naar de N V. Nederlandsche Syn dicaat voor China meldt, heeft de Re geering van de Chineesche republiek door haar bemiddeling aan de Neder landsche fabriek van werktuigen en spoorwegmateriaal („Werkspoor") te Amsterdam devlevering opgedragen van drie groote compound sneltrein-loco- motieven met oververhitting en vier gekoppelde assen ten behoeve van den dienst van den Langhaispoorweg Deze locomotieven, welke de eerste zijn van Nederlandsch fabrikaat, die in China zullen rijden, zijn van een zwaar der type dan hier te lande in gebruik is. De heer W. H. Broehuys is Za terdag in gebreke gebleven, aan enkele leden der redactie van het dagblad „De Dag" de verschuldigde weeksalarissen te betalen Dinsdag, 31 Juli, zijn de kwitanties van deze weeksalarissen met die van de op dien dag vervallen maandsalarissen over Juli aangeboden ten kantore van het dagblad „De Dag" aan de Sophialaan. Noch bij deze aan bieding, noch op een later uur, zijn gisten de verschuldigde salarissen be taald. Dientengevolge heeft een zestig tal leden van de redactie van „De Dag*, wier contracten op enkele uitzonderingen na alle op 1 Juli J.l. waren ingegaan, per deurwaarders- exploit en per advertentie aan den heer Broekhuis de verbreking van hun dienstbetrekking wegens dringende redenen aangezegd, onder voorbehoud van hun recht op vervallen salaris en schadevergoeding. Het totaal bedrag van de aldus op den heer Broekhuys ontstane vorderingen loopt naar de twee millioen gulden. Mr. D. W. Stibbe, advocaat te Amsterdam, heeft zich be reid verklaard als rechtsgeleerd raads man van de gedupeerde journalisten op te treden. Wij lezen in „Alg. Ned. Eucharis- I tisch Tijdschrift Lambert BIJNEN, prGewijde Uren. - Waalwijk. Drukkerij Ant. Tieten. Prijs f 1.50. Een eersteling vol zuiver zéelsge- SAN FRANCISCO, 2 Aug President Harding is hedenavond overleden. SAN FRANCISCO, 2 Aug President Harding werd hedenavond toen hij confereerde met familieleden plotseling door een beroerte getroffen. Hij over leed te 7'/2 uur 's avonds. Op het station Kreiensen, ten Noorden van Göttingen, is gistermor gen de D-trein van Hamburg naar München op een stilstaanden voortrein geloopen, waardoor een spoorweg ongeluk van grooten omvang ontstond. Slechts enkele reizigers hadden tijdens het oponthoud hun plaatsen in den voortrein verlaten om zich op het per ron te vertreden, toen de D-trein bijna in volle vaart het station inreed en op den stilstaanden trein vloog. De ach terste wagens van den voortrein wer den half verbrijzeld op elkaar gescho ven. Vijf wagens werden zoo goed als geheel vernield, terwijl talrijke reizigers, hetzij in de saamgeperste wagens doodgedrukt of onder de puinhoopen daarvan begraven werden. In den trein bevonden zich meest Zuid-Duitschers, doch ook vooral Ne derlanders, Zweden en Denen, die naar Tirol onderweg waren. Onmiddellijk na de ramp volgde een hartverscheurend tooneel waar tusschen de kreten der gekwetste en bedolven reizigers het geroep werd vernomen dergenen, die hun vrienden en nabe staanden zochten, zonder te weten wat hun lot was geweest. Hulptreinen uit Göttingen met ambulance-personeel doktoren en spoorwegingenieurs be gaven zich onmiddellijk naar het ter rein van de ramp Het opruimingswerk duurde den geheelen dag en eerst i tegen vier uur 's middags waren de laatste lijken geborgen. In het geheel waren er 45 dooden, terwijl van de zwaargewonden later nog drie stierven, zoodat in totaal 48 dooden zijn te betreuren. Het aantal gewonden kon nog niet met zekerheid worden vastgesteld, doch het zal on geveer tachtig bedragen. Elf van deze zijn zeer zwaar gewond. Tot nu toe zijn slechts zeventien lijken geïdentificeerd. De lijken en gewonden werden naar de ziekenhuizen gebracht, waarbij zich de vreeselijkste tooneelen afspeelden' Van een gezin werden de ouders en een der kinderen gedood, terwijl een tweede kindje in leven bleef. Een ander kinderlijkje werd gevonden met een bal nog in de handjes. Vele rei zigers werden in den slaap door den dood verrast, want het ongeluk ge beurde des morgens te vier uur. De meeste lijken zijn zoodanig verminkt, dat zij geheel onherkenbaar zijn. De oorzaak van het ongeluk schijnt te liggen in het niet waarschuwen van den te Hannover op de machine ge komen machinist, dat er een voortrein liep en het passeeren van een onvei lig signaal. De voortrein had n.l in afwijking van de dienstregeling te Kreiensen gestopt, daar er, wegens overbelasting met reizigers, een extra machine voor geplaatst moest worden. Het eerste inrij-signaal van de daar precies rechtloopende lijn stond op veilig, waardoor de machinist van den intusschen aankomenden volgtrein in de meening werd gebracht, dat de baan vrij was. Hij zou zich juist ge bukt hebben toen de locomotief het tweede, op onveilig staande, signaal passeerde. Toen de machinist daarop de roode achterlichten van den voor-trein zag, trachtte hij nog met behulp van de luchtdrukrem de botsing te voorkomen. De afstand was echter reeds te klein en hij reed met groote vaart op den voor-trein in. De uitwerking was verschrikkelijk. De reizigers voor den voortrein, die op het perron stonden te wachten, zagen de onvermijdelijke botsing aan komen. Zij riepen den inzittenden toe, uit den trein te springen, maar het was reeds te laat. De vier laatste wagons van den voor-trein werden totaal in elkaar geschoven. De volgtrein veerde na de botsing achteruit en nam de assen var, het laatste rijtuig van den voor-trein met zich mede. Tus schen de assen vond men vier lijken bekneld. In Kreiensen had den vorigen avond juist een feestviering plaats gehad, waardoor nog tal van menschen in de straten waren. Binnen korten tijd wa ren alle mannelijke inwoners van Kreiensen, hoofdzakelijk spoorwegbe ambten, met hun materiaal op het terrein van het ongeluk aanwezig. Door een plaatselijke fabriek werden snij-apparaten ter beschikking gesteld, waardoor het gelukkig mogelijk was de eerste gewonden in betrekkelijk korten tijd te verlossen, Woensdagmorgen is tusschen Vlaardingen en Maassluis uit de Maas opgehaald het lijk van de 20-jarige Jo van der Burg, het tweede slacht offer van het zeilongeluk op j.l. Don derdag op de Maas bij Vlaardingen. Woensdagmorgen heeft een schipper in de Merwede drijvende gevonden het lijk van den 28-jarigen Reemans uit Dordt, die 15 Juli bij het omslaan van een zeilboot is ver dronken. Ten nadeele van een bewoner van de Heerengracht te Amsterdam is een schilderij verduisterd, dat een waarde zou hebben van f2500. Te Delft is aangehouden de boekbinder J. S., die zijn meubilair heeft verkocht waarop wegens be lastingschuld beslag was gelegd. In de Lek bij Culemborg is Woensdagmorgen de 15-jarige zoon van schipper Veldman van Hoogeveen van het schip Famiiietrouw over boord geslagen en verdronken, In den afgeloopen nacht is inge broken in de St. Igatiuskerk van de Eerw. Paters Jesuiten te Nijmegen. Vermoedelijk heeft de inbreker zich laten insluiten in een der torens en heeft daarna gebruik gemaakt van het klokkentouw om zich langs het zang koor in de kerk te laten neerdalen. Hij heeft zijn slag geslagen in een kleine vitrine, waarin stond een miraculeus-beeldje van O. L, Vrouw van Nijmegen en Gelre. Tal van gouden ex-voto's, ringen en medail'es werden gestolen. Tever geefs heeft de inbreker getracht het tabernakel te forceeren. Hedenmorgen werd de inbraak ont dekt. De politie stelt een uitgebreid onderzoek in. Hrn«dco, 2 Aug. 1923

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7