MM VIM. ACCUMULATOREN. Fa. Gebr, Boeren, - s-Bosch. Tweede Blad. Buitenland. Binnenland. Gemeenteraad. Starter— en Vèrlichtiogsbatterijen. Exide" Agentschap. Numm. 67. Zaterdag 11 Aug. '23 der Ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden. Toen in ons land de eerste vrouwen als senatores het Binnenhof betraden, werd alles wat met die intrede der vrouw in den Senaat verband hield voor en na in den breede besproken. Ook over een ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamerleden werd vooral in de pers meermalen gewaagd In ernst en ook wel in luim werd er op gewezen, dat ten aanzien van het ambtsgewaad het„Gelijke monniken, gelijke kappen" nog niet in toepassing was gebracht. Wel werd in onderlinge besprekingen deze aangelegenheid on der het oog gezien en voelde men, dat er voor de vrouwelijke Kamerleden een tekort gelegen is in het feit, dat de man zich in ambtsgewaad kan ver- doch niet de vrouw en zij bij zoo geheel bijzondere aangelegenheid uitsluitend den aangewezen officieelen weg gevolgd. Om zich te vergewissen van het oordeel der hoogste autoriteiten heeft zij zich in een audiëntie gewend tot Jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck, Minister van Binnenlandsche Zaken, Mr. A. Baron van Voorst tot Voorst, Commissaris der Koningin in Noord- Brabant en Jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt, Lid van de Tweede Kamer, 's Hertogenbosch. De firma mocht van genoemde autoriteiten aan wien Herman Moerkerk's ontwerp werd voorgelegd volle belangstelling ondervinden. Met de voor dat College te vereischen afwijkingen kan een gewaad naar be doeld ontwerp vervaardigd ook dienen voor vrouwelijke leden van Prov. Staten. Thans vernemen wij dat het ontwerp- ambtsgewaad voor vrouwelijke Kamer leden is aangeboden aan den Voor zitter der Tweede Kamer, met verzoek het voor de leden ter visie te willen leggen en nader een punt van bespre- te doen uitmaken in de Tweede Kamer. Ook de vrouwelijke leden der Staten- Generaal hebben vanwege de firma C. Farwick-Ariëns te 's Bosch kennis geving van een en ander ontvangen. Communiqué. De Hoofdbesturen van de Hanze in Bisdommen Breda, 's Hsttogenbosch ee Roermond hebben van den beginne af de surséance der Hanzebaak te 's Hertogenboscb, hoewel deze buiten hunne organisaties staat met groote belangstelling gevolgd Zij hebben zich aanvankelijk vaa elk optreden onthouden opdat zij in de aieeuing verkeerden, dat ook zonder hunne bemoeiingen de reorganisatie van het mlddensfandscredietwezeo zou worden voltrokken Zoodra hun duidolijk werd, dat deze verwachting niet zou verwezenlijkt worden hebben zij overwogen op welke wijze het mogelijk zou wezen den ernstig bedreigden middenstand tegelijk met de crediteuren ea de debiteuren der Hanzebaak hulp te bieden. Zij hebben gemeend, dat zulks zou Speciale vakkundige Reparatie-Inrichting. Laadstation. 22374 Tegenover 't Electrlciteit. Station. Telef. No. 896. eene? welke betreft barer geheel nieuwe credietinstelling, is alle opzichten, zoowel wat haar kapitaal, als ten aanzien directie en van haar bestuur In toonen, officieele gelegenheden als uitgesloten kunnen geschieden door het stichten is desgewenscht te verschijnen in de 11L—1 kleeding harer waardigheid als lid van ons Parlement. Echter tot een besluit ten deze kwam het nog niet. H. M. de Koningin draagt bij offi cieele gelegenheden een toilette de ville, desniettemin bezit H. M. het koninklijk gewaad, mantel, scepter en kroon Gelijk de Vorsten van Haar Huis het koninklijk gewaad droegen, zoo kan ook H. M. verschijnen in apart vorstelijk kleed. De beslissing al dan niet als Hoofd van Staat in eenig ambtsgewaad te verschijnen berust absoluut bij H. M. zelve De Eerste Kamer heeft op 28 Sept 1815 het ambtsgewaad voor hare leden vastgesteld en daarna heeft de Tweede Kamer het bij onderlinge afspraak overgenomen. (ZieDe Geer, Ante cedenten.) Z. M. Willem I stelde ambtsgewaad in 1838 voor Kamerleden vast voor het geval dat zij ten Hove zouden verschijnen, doch Z. M. Koning Willem achtte het dragen van het ambtsgewaad voor die gelegenheden niet bindend (Vragen des tijds. pag. 194.) Hieruit volgt dat het vaststellen van een ambtscostume voor de vrouwelijke Kamerleden in de eerste plaats een zaak der Kamerleden zeiven is. Het feit dat in Juli 1922 meerdere vrouwen gekozen werden tot leden der Tweede Kamer, heeft de firma C. Farwick-Ariëns te 's Hertogenbosch als huis van den eersten rang voor dameskleeding naar maat en met de uitstekende ateliers en werkkrachten waarover zij beschikt er toe geleid een ambtsgewaad te doen ontwerpen voor vrouwelijke Kamerleden. De firma is daarbij uitgegaan van de gedachte stoffage en garneering in overeen stemming te brengen met het bestaande ambtsgewaad voor leden der Eerste en Tweede Kamer, terwijl zij er in slaagde de elegante coupe van het te ontwerpen gewaad zoodanig aan te geven dat het snit het aparte houdt, vereischt voor een ambtelijk gewaad. Zelfs hield de firma er practisch reke ning mede, dat dameskleeding aan mode onderhevig is (wat trouwens ook geldt voor heerenkleeding) en heeft in de lijnen van het geheel dit bezwaar voortreffelijk weten te ondervangen, terwijl zij tevens bedacht was op even tueel te wenschen wijzigingen. De firma C Farwick-Ariëns heeft naast het deskundige omtrent coupe en bewerking ook de hoogste eischen willen stellen aan de uitvoering van het ontwerp zooals zij het wenschte aan te bieden. Daarom heeft de firma de teekening van het model ter uit voering voorgelegd aan Herman Moer kerk te 's Hertogenbosch. Wat de firma Farwick-Ariëns zich had gedacht, heeft Herman Moerkerk op buitengewoon voortreffelijke wijze hoogst artistiek in een schitterend ont werp weten vast te leggen. De ondernemende firma heeft in deze geheel vrij zou staan van de thans surséance zijnde baak. Deze credietiostelling zou. naar hunne meetsing, uit de liquidatie der Hanze- bank moeten overnemen alle bankabele credieten, alsmede die andere activa, welke zij voor haar bedrijf zou behoeven, terwijl de overige acrïvH op zoo voor- deelig mogelijke wijzen zouden worden geliquideerd, Dit algemeen plan hebben de Hoofd besturen aan het oordeel van bank en andere deskundigen getoetst en zij vonden daarvoor algemeetse instemming. De vraag was nu, hoe het benoodlgde kapitaal voor de nieuwe instelling te vinden Deze vraag hebben zij gemeend aldus te moeten oplossen. Aaa crediteuren zal worden gevraagd, of zij bereid zijn, naar evenredigheid hunner vorderingen, tot een maximum van 30 pCt. der over te nemen activa deel te nemen in het kapitaal der nieuwe Instelling, zoodat, indien het totaal der activa b.v. 80 pO. van het saldo crediteuren zal bedfagen, iedere crediteur voor 9 pCt. zijaer totale vos- dering in de nieuwe instelling zal moeten deelnemen. Deze 30 pCt. zuilen worden verdeeld als volgt20 pCt. gewoon aandelen kapitaal. 5 pCt. reserve en 5 pCt. preferent aandeelenkapitaal. Getracht zal daarbij worden en de hoofdbesturen hebben reden te ver trouwen, dat zij daarbij slagen zulien, het disconto of herdisconto te verkrijgen der bankabele credieten en de tijde lijke finaccieering der preferente aas- deelen, waardoor het mogelijk zal wezen binnen korten tijd na het tot stand komen van dit plan aan crediteuren 70 pCt. dier bankabele credieten (de biteuren) uit te betalen. M. a. w. zal daardoor bereikt worden dat Indien de bankabeie credieten 30, 40 of 50 pCt. bedragen van het saldo crediteuren een betrekkelijk spoedige uilkeering van respectievelijk 21 pCt. 28 pCfc., of 35 pCt. kan worden tege moet gezien. De Hoofdbesturen hebben gemeend zich van elke beoordeeiiag van het totaal der bankabele credieten te moeten onthouden, evenzeer als van elke waardeedng der andere over te nemen activa, omdat naar hunne over tuiging, het veiligst in conto of berdls- conto genegen instelling. De hoegrootheid dier credieten staat overigens buiten verband met de ia- vorderbaarheid, zoodat uit het niet aan vaarden van een crediet als baskabsl tot niets mag geconcludeerd worden ten aanzien der solvabiliteit van den betseffenden debiteur cn aangenomen mag worden, dat de liquidatie blijvende credieten bij omzichtige afwikkeling nog voor grooter of kleiner deel, zelfs sommigen geheel, zullen invorderbaar blijken. Teneinde huase bemoeiingen meer vruchtbaar te maken hebben de Hoofd besturen gemeend de hulp van eea aantal op den voorgrond tredende personen in het Zuiden te moeten «n- roepen tot het vormen van een Comité, dat la deze de Hoofdbesturen zal ter zijde staan en zij vonden daartoe de volgende heerera bereid J. P. J. ASSELBERGS, Lid der Prov. Staten van Noordbrabant te Bergen op Zoom. Mr, Dr. JAN VAN BEST, te Eindhoven. H. M. J. BLOMJOUS, Lid der Eerste Kamer der Staten-Geaeraal te Tilburg. Dr. L. DEKKERS. Lid dar Tweede Kamer der Staten-Generaal te 's Gravcnhage. Mr. W. M. J. M VAN DER EERDEN, te 's Hertogeabosch. M. VAN HOUT, Lid der Prov. Staten van Noordbrabant te Helmond. A. HOUTMAN, te 's Hertogeabosch. E HUPPERETZ te Weert. P. W. DE JONG-VAN DEN HEUVEL, Lid der Eerste Kamer der Staten- Generaal te Tilburg. E. VAN KOOLWIJK, Notaris te Roer mond. DUSSEN. Openbare vergadering van den raad dezer gemeeQte op Zaterdag 4 Aug. 1923, des namiddags 3 uur. Voorzitter Edeiachtb. Heer Snijders. Afwezig de heeren v. Krimpen, A. van der Pluijm en A. H. van Honss- wijk. De notulen worden na voorlezing onveranderd goedgekeurd ea vastge steld. AAN DE ORDE 1. Ingekomen stukken. Schrijven van den Commissaris der Koningin dat hij voornemens is op Woensdag 8 Augustus a.s. deze ge meente te bezoeken en alsdan te 1.45 uur aan de ingezetenen de gelegenheid zal geven hem te spreken. Begrooting 1924 van de gezondheids commissie te Waalwijk. De bijdrage aan deze commissie bedraagt 3lh cent per inwoner. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvanger, waaruit blijkt dat de boeken, enz., in orde zijn be vonden. Mededeeling van Ged. Staten dat bij Kon. Besluit Js goedgekeurd het raadsbesluit waas bij het verhoudings- cijfer vö'oï inkomstenbelasting is vastgesteld. Verder goedkeuring door Ged. Staten van het besluit vara den raad betreffende heffing van pensioens bijdragen. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Schrijven van Ged. Staten betreffende de verordening op hel heffen van schoolgeld. Aangezien Burg. en Weth. een stuk hierop betrekking hebbende, nog niet ontvangen hebben, kunnen z$ nog niet mededeolen wat er aan deze verordening maakeeren zal en stelles zij voor, daar het misschien slechts een administratieve fout is, om de behandeling van dit stuk aan B, en W. op te dragen, waartoe wordt be sloten. Da» Is nog ingekomen een schrijven aan Burg. ea Weth. van de commissie voor de Jubileumfeesten waarin om een blanco crediet wordt verzocht. De be grooting komt aan f542.terwijl er f 181.30 bij de inwoners is gecollecteerd. Voorzitter. Die commissie is door B. ea W. geïnstalleerd die ook bespre kingen mei haar hebben gevoerd over de wijze van feestviering, o.a. is vast gesteld dat het uitsluitend een feest voor de kinderen zal worden. Hiervoor is gecollecteerd, wat f 181.30 heeft opgebracht. Toe» is gezegd, dat be drag is niet voldoende en hebben B. en W. toen de toezegging gedaan om hunne medewerking te zullen verieenen om door den raad eene subsidie be schikbaar te doen stellen, nadat eene begrooting zou zijn ontvangen. Maar nu die er is vinden B. en W. het bedrag wel wat hoog. Wij zouden thans willen voorstellen een subsidie van hoogstens f 200 te verieenen onder voorwaarde dat de begrooting ter goed keuring wordt ingezonden aan den raad of Burg. en Weth. Er zijn ongeveer 650 schoolgaande kinderen. Rekenen we op 50 cent per kind voor tractatie dan komen we al aan f 325,— dus schiet er niet zooveel meer over voor de kinderspelen die men ook wilde organiseeren. De heer v. d. Koppel meent dat men met f0.50 per kind niet zooveel doen kan. De heer Middelkoop zegt dat het de bedoeling is de kinderen te onthalen op koek, limonade en chocolade. Hij is in principe er niet tegen om meer subsidie te verieenen, maar gezien de tijdsomstandigheden, zal men zich daar aan moeten aanpassen. Naar zijne meening zal men met dit bedrag wel toekomen. Da Voorzitter zegt dat eigenlijk om f 350 gevraagd wordt. Hij geeft in over weging om dan f 250 te verieenen, dat is toch nog f 100 minder als gevraagd en dan zal men er wel mee toekomen, daar men dan nog f 181.30 -f- f 2 50 f431.30 f325 f 106.30 voor de kinderspelen overhoudt, 't Is ook het eenigste feest dat ze hier hebben en waarvan alle Dussensche kinderen op gelijke wijze profiteeren, zoowel In Dussen als in der» Polder, of op de bijzondere of openbare scholen. Met algemeene stemmen wordt be sloten om f250 subsidie te verieenen en ook de verplichting om een begroo ting in te zenden te laten vervallen. Verzoek om vermindering van den schoolgeidaaraslag door Otte de Ruijter, De Voorzitter zegt dat deze aanslag gebaseerd is op de verordening en geregeld naar des aanslag in de inkomstenbelasting. Voorgesteld wordt daarom geen vermindering toe te staan, daar men anders de geheele verorde ning in duigen gooit. v. d. Koppel. Ik geloof anders niet dat hij er zoo rooskleurig voor staat. Voorzitter. Zijn aanslag is gebasseerd op zijn aanslag in de inkomstenbelasting. Heeit hij hiervan geen vermindering gekregen, dan kan men het hiervan moeilijk wel doen. Maar hij gaat hier vergelijking maken met wat hij vroeger maar behoefde te betalen en daar kan men niet op ingaan. Wordt besloten afwijzend op het verzoek te beschikken. 2. Vaststelling rekening en begroo ting Burgerlijk Armbestuur. De ontvangsten hebben bedragen f 1110.54, de uitgaven f1173 43, zoodat er een nadeelig saldo is van f 62.89. De Voorzitter zegt dat een volgend jaar de uitgaven wel minder zulien zijn aangezien nu de belastingen tweemaal voorkomen. Wordt zonder opmerkingen goed gekeurd. 3. Rekening 1922 en begrooting 1923 Vieeschkeurlngsdienst. De Voorzitter deelt mede dat bij de laatste maal niet op de vergadering, waarop deze behandeld is, tegen woordig kon zijo, daar hij voor drin gende zaken elders moest zijn. Het speet hem zeer daar hij graag enkele OA CS •o <13 N De slappe houding van rijkskanselier Cuno. ..Zwendelaar, bedrieger, je moet aftreden, liou je mond, levend lijk, misdadiger, hand langer van Stinnes, hoogverrader, huichel achtige bankroetier, lachwekkende idioot, Paaschlam", ziedaar een greep uit den scheldwoordenvloed, dien rijkskanselier Ou- no gisteren naar zijn ooren gekregen heeft, toen hij eindelijk weer eens sprak in den Rijksdag. Het waren hoofdzakelijk de com munisten en andere radicale extremisten, die hem die min of meer onaangename din gen naar zijn hoofd wierpen, hem bleek maakten en hem op het eind zoo opwonden dat hij uitriep de vertrouwenskwestie te zullen stellentoen werd hü nog uit gelachen ook. Toe gegeven moet worden, dat de rede van Cuno slap, slapper, en allerslapst was, haast geen nieuws bracht, en over oude dingen nazeurde op een irritant-vervelende manier. De volgorde zijner onderwerpen was: Roerkwetsie, lijdelijk verzet, debacle van de mark, nieuw regeeringsprogram. De tribunes en de diplomatenloges zaten stampvol, en men verheelde het er niet, dat Cuno op elk punt bitter teleurstelde; men ging naar huis in de vaste overtuiging, dat Duitschland kritieker dagen tegemoet gaat dan in 1914 en 1918 en dat de toestand wan hopiger wordt dan ooit. Cuno begon met de dingen te zeggen, die hij reeds zoo vaak gezegd heeft over de be zetting van het Roergebied; iedereen kende die termen reeds en er was niet één nieuwe bij. Hfl had het over het Fransche schrik bewind en over de houding der bevolking. Verder: dat het aan Curzon's vermaning van den 20sten April te danken is, dat er een wending gekomen is in het herstel- vraagstuk dat alle vorderingen langzaam gaan en dat hij hoopt, dat alles ten goede zal komen. Het een Poincaristisch Frank rijk valt voor het huidige Duitschland niet te onderhandelen. Alle offers, die er ge bracht moeten worden, zal Duitschland brengen, om op een eervolle wijze enz. enz. Van de mark wist hij alleen te vertellen, dat ze harder viel dan de roebel ooit gedaan had. Met satanisch minutenlang gelach be antwoordde men deze en dergelijke begrafe niswoorden. „De mark valt al niet meer!" brulde men, „de mark is al morsdood En ziehier enkele aankondigingen van maatregelen, waarvan de hopelooze Cuno verwacht, dat ze uitredding zullen bren gen1. een binnenlandsche goudleening2. belastingwetten op goudbasis; 3. productie- opvoer. Toen naderde Cuno het einde. Zoo had men hem spitsroeden laten loopen, dat hij de paar laatste zijdjes van zijn redevoering maar liet liggen. Nog even trafchtte hij in druk te maken met de mededeeling, dat hij en de zijnen met al hun krachten...maar toen verstond men hem al niet meer. Op 't woord „krachten" barstten alle linkerzijden in zoo'n onbedaarlijk huil-laehen uit, dat Cuno er maar bij ging zitten. Het centrum blok juichte nog wat, maar dat Cuno gespro ken had, merkte men alleen... aan het tu mult der communisten, die het vuisten en andere zwaaibare dingen hun uiterste best deden onreglementaire gymnastiek te ma ken. De huitenlaujdsche gezanten zullen wel zeer teleurstellende dingen geseind hebbéïi naar hun regeeringende Fransche heeft Poincaré bemoedigd met„Ga maar door met. het eens begonnene, want ze vallen hier spoedig in pastei" en de Engelsche gezant -heeft misschien geseind van„Maak spoed daar in Londen, anders loopt 't hier spaak Cuno is een machteloos man, en het Duit- sche land heeft niemand om het uit den voor de deur staanden chaos te halen Maar zoo ellendig is deze tijd, dat zelfs de naderende Duitsche chaos voor niemand iets verrassends zal zfln. kostte gisteren tegen de 400.000 mark, aard appelen 16.000 mark per pondeen brood buiten de distributie 90.000 mark. De uit een en ander ontstane geweldige vraag naar bankbiljetten was oorzaak, dat de Rijksbank te Berlijn gisteren haar lo ketten moest sluiten, daar zij geen biljetten meer voorradig had om aan de betalingen te voldoen. Vandaag hoopte men beter in de papieren te zitten. Onruststokers van linksradicale zijde poogden door het verspreiden van onrust barende tijdingen, als de val van het kabi net en de uitroeping van de radenrepubliek, de paniekstemming der bevolking nog te vergrooten en onlusten uit te lokken. De politie greep echter in en stelde het publiek gerust. Algemeen is de roep naar een vaste rege ling in het betalingsverkeer. Er werd door sommige bladen al gespro ken van de invoering van een nieuw be taalmiddel in de plaats van de papieren mark. De regeering heeft echter andere plannen. Zij zoekt de oplossing voor het ver krijgen van een betalingsverkeer op vaste basis door het credit wezen in te richten op oudbasis. Salarissen en loonen zullen zoo spoedig mogelijk naar zoo'n vaste waarde- basis vastgesteld worden. De Mark nog verder gedaald. Ij Millioen Mark voor een gulden. De markkoers heeft gisteren op de Ber- lflnsche beurs zijn dolle duikeling voortge zet, zoodat de dollar bijna vier millioen mark noteerde en de gulden 11 millioen, ter wjjl de al zoolang geringgeschatte Oosten- rij ksehe kroon nog 60 mark waard bleek. Als onvermijdelijk gevolg van deze finan- cieele debacle Is gekomen de volslagen ont reddering van het economisch leven. De menschen koopen, wat ze koopen kunnen, want niemand weet, wat hfl den volgenden dag nog voor zfln marken kan koopen en de winkelstand zelf is, zoo mogelflk, nog rade- loozer. In de winkels worden voor dezelfde goederen de uiteenloopendste prflzen ge vraagdde winkeliers hebben besloten de volgende week geen goederen meer te eta- leeren, daar het onmogelijk is de prflzen der goederen aan te geven, daar deze op een en denzelfden dag meer dan eens ver anderd moeten worden. Morgen zullen bfl wflze van demonstratie alle winkels gesloten blijven. Boter behoort reeds tot de levensmiddelen, die niet meer in de winkels te bekomen zfln. Tersluiks kunnen de ingewijden ze bekomen voor meer dan een millioen mark per pond. vleescb W. LUTKIE, Voorzitter van de Kamer van Koophandel te 's Hertoges- bosch- Mr. J. VAN DEN MORTEL, Lid der Prov, Staten van Noord Brabant te Tilburg. J. A. POELS, Oud-Lid der Tweede Kamer der Staten-Geseraal te Vesraay. NIJST, Notaris te Echt. JACQ. SMEETS, Lid der Prov. Staten van Limburg te Heijthuijzen. FRANS VAN THIEL te Helmond. J. DE VLAM, Lid der Gedeputeerde Staten van Noordbrabant te Eind hoven. Zij vertrouwen, dat binnenkort den crediteuren het verzoek zou kunnen bereiken tot deze reorganisatie zich aan te sluiten, en zij spreken de verwachting uit, dat, waar deze actie geheel vrij staat van de liquideereade Bask en van haar directie en besturen en in geen enkel opzicht behoeft te verhin deren, dat omtrent den stand dezer bank en de gestie van hare bsstuurde- ren ea directeuren voiledig iicht ver schaft worde, waar daardoor èa de crediteuren èa ds debiteuren èa de middenstand èn daarbij het geheele economische leven in het Zuiden des lands gebaat zijn, hunne plannen ds volledige instemming ea medewerking aller crediteuren zuilen mogen hebben.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 5