Buitenland. Binnenland. Gemengd Nieuws. één proeforder overtuigt U Uit Keulca wordt gemeld, dat communistischs honderdschappeu, ge wapend met gummistokken, de kleur- stoffenfabrlek te Leverküsen binnen- drongen en het personeel verjoegen na een geyecht te hebben geleverd met de brandwachten der fabriek, van welke er verscheidene werden gewond. Toea de veiligheidspolitie u!t Keulen 's avonds de fabriekspolitle te hulp kwam, konden de indringers worden verdreven. De fabriek is gesloten. De werklieden eischen een buiten gewone schadeloosstelling van 50 mil- lloen mark. De rust is thans weer hersteld. Te Crefeld heeft de politie tot nu toe 150 personen gearresteerd als rad draaiers bij de brandstichtingen die hier plaats hadden. Tijdens de op roerige beweging en de brandstichting, die dezer dagen te Aken plaats hadden, werden tevens verscheidene winkels geplunderd en de verschillende politieke partijen met uitzondering van de com munisten, houden besprekingen over het vormen ecner militie tot zelf bescherming. Te Dusseldorf is het nog steeds rustig, maar de bevolking is zeer ont stemd over de fantastische prijsopdrij ving door de handelaars en men vreest het ergste. Het gemeentebestuur trof maatregelen tegen mogelijke plundering. Het economische leven in Berlijn is over het algemeen weer normaal ge worden. Het grootste deel der arbeiders, zoowel in de groote industrieele be drijven als in de stedelijke fabrieken, zijn Woensdagmorgen vroeg weer in dienst verschenen. Het nieuwe Rijkskabinet kwam Woensdagmorgen ia eerste zitting bij een, teneinde te beraadslagen over spoedig te nemen maatregelen tot ver betering van den voedingstoestand. De Rijksminister van fiaanciëa be sprak gelijktijdig met de presidenten van de fisancieele departementen van het iand de maatregelen om de nieuwe belastingwetten terstond ten uitvoer te brengen. De heer J. Th. Cremer, oud- minister van koloniën en oud-gezant te Washington, is in de Boerhave- kiiniek te Amsterdam, waar hij kort geleden een operatie heeft ondergaan en sindsdien verpleegd werd, over leden. Naar het Vaderl. verneemt, be draagt het tekort op de begrooting voor het volgende dienstjaar 1924 f 182,799,447.95. Het vermoedelijk tekort op de ouder- domsverzekering wordt' bovendien be groot op ongeveer 12 millioen gulden. In Juli hebben de rijksmiddelen f 62/« millloea minder opgebracht. Uit de inkomstenbelasting alleen kwam f4,05 millioen minder binnen. Over de eerste zeven maanden bedraagt de achterstand voor de gewone bronnen van inkomsten ruim f 5 millioen een maand geleden was er nog een accres van f l'/a mlilioes. Het auto ongeluk in Zuid-Frankrijk. De Parijsche Redacteur van de Msb. seint dd. 14 dezer: Het is in de nabijheid van Luz— Sauveurs, dat de autocar, die 24 Ne- derlandsche reizigers van Gavarnie naar Lourdes bracht, in een ravijn stortte. In dien 100 M. diepen ravijn stroomt de Gave. De auto-bestuurder had plotseling het stuur moeten wen den om het aanrijden van een vrouw te voorkomen. Die vrouw ging dadelijk hulp halen, maar het was helaas nut teloos. Degenen die het eerst te hulp snel den, daalden met ontzettende moeite in den ravijn af. Zij zagen tot hun schrik dat alle reizigers dood waren De afgrijselijk verminkte lijken van de 24 reizigers en van den chauffeur lagen onder de autocar. Slechts een van hen leefde nog, maar hij was in zoo'n toestand dat hij niet vervoerd kon worden en men moest hem op de plaats des onheils laten. Geen enkel slachtoffer kon geïdentifieerd worden De autoriteiten zijn op de plaats des onheils. De bij de ontzettende ramp om gekomen Nederlanders waren geen pelgrims, maar toeristen. De reis stond onder leiding van den heer Klerk uit Dordrecht. Van de 23 toeristen is er één over levende. Daar de toeristen al hun bagage te Lourdes gelaten hadden is het voor de autoriteiten bijna onmogelijk hun indentiteit vast te stelten. Tot dusverre zijn 8 lijken opgehaald en zijn onherkenbaar. De autoriteiten doen alle moeite om een nauwkeurige lijst der dooden vast te stellen. Er bevonden zich 4 Katholieken onder de toeristen. Men heeft pater v d Tempel O.P., die te Lourdes is, gevraagd een lijk dienst voor de slachtoffers op te dra gen. Niemand is van het ongeluk getuige geweest en de oorzaak is totaal onbe kend. Voorbijgangers hebben kreten ge hoord en zagen hoe door de rivier lijken werden meegesleurd. Het ongeval gebeurde vlak bij de Napoleonsbrug. Op dat punt gaat de weg omhoog langs den oever van den Berjou terwijl links aan den voet van een rots op een marmeren plaat een inschrift staat, waarin er op gewezen wordt hoe gevaarlijk deze plaats is. Het dal gaat spoedig over in een diepen bergpas, waar de weg in de rots is uitgehouwen De borstwering langs den afgrond is over een lengte van 6 of 7 meter ingedrukt. De steile helling, die achter de borstwering naar de diepte voert, toont tot op een afstand van twintig meter van den weg geen enkel spoor van beschadiging, hetgeen er op wijst, dat de auto als het ware een sprong ge maakt heeft in de ruimte boven den afgrond. Nader seint deze Tot nog toe zijn 8 lijken opgehaald o.w. dat van den heer Bosker. De anderen waren alle van vrouwen en bijna niet te herkennen. De eerste begrafenisplechtigheden zullen Donderdagmiddag te drie uur ten gemeentehuize van Luz et Saint- Sauveur plaats hebben, waarna de lichamen der verongelukten in tegen woordigheid van een Nederlandsch priester en een protestanten geestelijke te Lourdes voorloopig ter aarde zullen worden besteld. De Nederlandsche gezant te Bayonne, de heer A. Cabiro, leidt met onver moeide toewijding hef opruimingswerk, terwijl hij maatregelen heeft getroffen voor het geval de families van de om gekomenen mochten verzoeken, om het stoffelijk overschot harer verwanten naar Nederland te doen overbrengen. Ik ben op de plaats van de ontzag lijke ramp geweest. Zes lijken zijn zichtbaar. De overige verongelukten bevinden zich onder den autocar, welke zelf in het water van den ravijn is neergestort. De dood moet hetzij door den val, hetzij door verdrinking onmiddelijk zijn ingetreden. Op waarlijk heldhaftige wijze wordt het bergingswerk door alpinisten vol toewijding voortgezet. De moeilijkheden zijn echter ontzettend. Aan weerszijden van den ravijn verheffen zich de rotsen loodrecht omhoog, aan den eenen kant tot een hoogte van 120, aan den an deren kant tot een hoogte van 80 M. Volgens den geredde, den heer Kuij- per, die volkomen tijdens het ongeluk bij kennis was gebleven, heeft zich de ramp als volgt toegedragen Toen de chauffeur bemerkte, dat de stuurinrichting weigerde en hij het voertuig niet meer tot stilstand kon brengen, botste hij met den auto tegen de steenen borstwering op Een ge deelte daarvan werd weggeslagen, zoo dat voor de autocar de afgrond open lag. Het voertuig stortte in den ravijn, waarin de Gave van Pau als een berg stroom van bijna ongelooflijke kracht met geweldige snelheid stroomt. De gevonden lijken zijn van degenen, die de rivier naar een meer toeganke lijke plaats had meegevoerd. De catastrophe had Maandagmiddag te ongeveer 5 uur plaats. De toeristen hadden hun bagage te Lourdes achtergelaten en waar door den stroom de kleeren van de lichamen zijn gerukt, is identificeeren nagenoeg onmogelijk. Toen men met behulp van verre kijkers nog een levende bemerkte, hebben alpinisten boven allen lof ver heven pogingen aangewend, om in den ravijn af te dalen. Tegen middernacht slaagden de electricien Hourcadet van Luz en Blavet van Lourdes erin om met den levende verbinding te krijgen, maar hij meende niet vervoerd te kunnen worden en dacht ernstig ge wond te zijn. Men gaf hem rum en moedigde hem aan, om tot het aan breken van den dag geduld te hebben Den volgenden dag eerst, na 22 uur van beangstigend en beklemmend wachten boven op de rots, wist men den levende door middel van een hangmat en touwen uit de ravijn omhoog en naar buiten in veiligheid te brengen Hij weende van geluk. Onmiddellijk nadat hem de eerste zor gen waren verleend, zette hij zich aan het werk om de lijken te identificeeren. De geredde vertoeft nu veilig en wel in het ziekenhuis van Luz. Woensdagavond om 5 uur heeft men weer vier lijken kunnen bereiken. Daaronder was er een van een juffrouw. De redacteur maakt verder geen melding van den naam Stalenberg, welke volgens een zeer verminkt Reuter-telegram uit Toulouse tot de slachtoffers zou behooren. Uit Den Bosch meldt men intusschen, dat aldaar gevreesd wordt dat met Stalen berg bedoeld is Mej. Th. Staelenberg, zang-leerares aldaar, die zich te Lourdes bevond. De familie is tot heden nog zonder bericht omtrent haar. De toestand van den geredden lieer Thijs Kuypers uit Haarlem, die te Luz—Saint Sauveur wordt verpleegd, is vrij goed. - In angst en vreeze heeft men Dinsdag en Woensdag in ons land nadere berichlen afgewacht. Wij meld den Dinsdag reeds, dat zich op 't oogenblik in Lourdes bevinden een processie die vertrokken is met het reisbureau Klinzner, een processie uit Antwerpen (reisbureau Claes) waarbij zich steeds velen uit Brabant aanslui ten en een processie uit de St. Elisa- bethsparochie te Rotterdam. Bovendien was Vrijdag een auto met 30 personen van de Ned. Reisvereen. Roosendaal gepasseerd op weg naar Zuid Erankrijk. Ook Pater van den Tempel bevond zich met eenige kennissen te Lourdes Van al dezen is echter bericht ontvan gen dat het ongeluk hen niet getroffen heeft. Een telegram meldde, dat de ramp heeft plaats gehad met een gezelschap Nederlandsche toeristen van de Ned. Reisvereen. dat op 6 Aug. jl per trein van Amsterdam naar Lourdes is ver trokken. Maandag 13 Aug. maakten de deelnemers vanuit Lourdes een auto tocht via Saint Sauveur naar Gavarnie en op dien tocht is het ongeluk ge beurd. De leiding van den tocht berustte bij den heer Dirk Klerk, leeraar Fransch aan de H.B.S. te Dordrecht, die ook tot de slachtoffers behoort. Hij is secre taris van de Evangelische Mij. en tevens redacteur van het door deze maatschap pij uitgegeven orgaan „De Protestant". Hij was 48 jaar oud en laat een vrouw en 2 jonge kinderen na. Met inbegrip van den leider telde het gezelschap 22 personen, van wie slechts de heer M. Kuijpers uit Haar lem de ramp heeft overleefd. Alle andere zijn omgekomen. Hun namen zijn Mej. M. Biezenaar, Emmakade 18, Haarlem Mej. C. Blauw, Hobbemakade 108, Amsterdam Mej. F. E. Blauw, Hobbemakade 108, Amsterdam de heer B J. H. Bosker, Winschoten Mej. W. Busscher, Blijhamsterstraat 41, Winschoten; Mej. S. Dalinga Heerenplein 8, Groningen de heer L Henneman, Gudalaan 24, Bussum Mevr. L Hermeman-Scheelings, Bus sum Mej C. Henneman, Bussum de heer E. Hoekstra. Nassaukade 330, Amsterdam de heer R. van Hoogeveen, Emma kade Noordzijde 95, Leeuwarden. Mevr. L. H. E. Jacot v. Koobergen, Nassaukade 79, Amsterdam Mej M A Luiting, P. C. Hooftstr 51, Amsterdam: Mej R G. Prinsen, 2e Const. Huij ghensstraat 32, Amsterdam Mej F. K M. Raadertsma, Belle- voystraat 80. Rotterdam Mej C. Schoggers, 2e Sweeiinck- sfraat 184, den Haag; de heer J. Verschuur, Mathijs Dalen straat 11, Dordrecht; Mej. M. A. van der Waal, Matthenes- serlaan 382, Rotterdam Mej. M. P. A. van der Waal, Mat- thenesserlaan 382, Rotterdam de heer J J. Weeveringh, Nassau kade 93, Amsterdam de heer D. Klerk Emmastraat 15, Dordrecht. (Algemeen secretaris der Ned. Reisvereeniging en leider van den tocht). Tot de slachtoffers van de ramp be hooren ook nog twee personen, Kera en Stalenberg geheeten, van wie nog niet bekend is waar zij thuis behooren, Te vreezen is dat met Stalenberg bedoeld is Mej. Th. Staelenberg, zang- leerares te 's-Bosch, van wie wij wisten dat zij in Lourdes verbleef en in Hotel d'Angleterre logeerde. In de telegrammen, waarin de namen der verongelukten worden genoemd, komt echter niet voor den naam van Mej Schoggers Behalve de naam Schoggers komen alle namen uit bovengenoemde lijst in de telegrammen met de namen der slachtoffers voor. Terwijl echter uit drukkelijk gemeld wordt, dat de drie leden van de familie Henneman zijn omgekomen, komen de namen „Blauw" en „Waal" telkens slechts eenmaal voor Op 6 Aug. was het gezelschap der Ned. Reisvereeniging uit Nederland naar Parijs vertrokken, vanwaar het op 7 Aug. naar Bordeaux ging. Twee dagen vertoefden de deelnemers aan den tocht in Bayonne om nog 5 dagen nl van 10 tot 15 Augdoor te bren gen in de omstreken van Lourdes. Op Maandag 13 Aug. maakten de toeristen een autotocht over den Col de Riou en Gedro naar Gavarnie. Deze pas ligt op 2000 M. hoogte Des middags werd een wandeling gemaakt naar dé Cirque te Gavarnie, een prach tig woest berglandschap met den hoogsten waterval van Europa Te Gavarnie teruggekeerd, werd vandaar de terugtocht naar Lourdes aanvaard Op dezen tocht had in de buurt van St. Sauveur de noodlottige ramp plaats. In een telegram uit Parijs bleek dal Dinsdagmorgen de lijken van 7 vrouwen en meisjes en het lijk van een jongen man zijn bovengebracht Het laatste is gebleken te zijn dat van B J Bosker uit Winschoten Op dit lijk werden twee horloges gevonden, waarvan het een op 5 02 uur en het andere op 5 35 uur was blijven stilstaan Men neemt aan dat de ramp Maandagmiddag omstreeks dien tijd heeft plaats'gehad Het totaal aantal slachtoffers bedraagt 25, allen Nederlanders behalve de Fransche chauffeur Leon Auge. Behalve bovengenoemde lijken zijn er nog 4 gevonden De andere liggen verpletterd onder de auto. Het verkeer naar Gavarnie is verboden. In Lourdes is de ontroering groot. Het anders zoo kalme plaatsje Dwingelo is Maandagmiddag in op schudding gebracht door een enormen brand, waardoor niet minder dan ze ven huizen, twee kerken en een hotel zijn vernield. Omstreeks vier uur in den namid dag ontstond brand in het stookhok van de woning van A. Andrea. Door de groote droogte van de laatste da gen vond het vuur gretig voedsel in de grootendeels uit hout opgetrokken woning van Andrea. Het duurde niet lang of het vuur tastte ook de aangrenzende huizen aan. De brandweer bleek tegen den vuur gloed niet opgewassen en onmiddelijk werd naar Meppel geseind om hulp. Toen evenwel de beter ingerichte brandweer uit laatstgenoemde plaats arriveerde viel er niet veel meer te blusschen, al bleef men een groot ge deelte van den avond bezig de puin- hoopen nat te houden. Behalve de woning van A. Andrea werden vernield de woningen van A. Flokstra, B. Mulder, K. Riemke, H Fiet, L. Smit, H. Boers. Het voor een kleine plaats als Dwin gelo goed ingerichte hotel van den heer J. Zantinge, werd eveneens een prooi der vlammen. Twee, tusschen de brandende hui zen gelegen, kerkjes n.I. van de Neder- duitsch hervormde gemeente en van de Israëlitische gemeente werden even eens geheel verwoest. Uit eerstgenoemde kerk kon niels gered worden. Uit de Israëlitische kerk slechts twee wetsrollen, Door den brand zijn een achttal ge zinnen dakloos. De leden dezer families zijn voor loopig bij dorpsgenooten onderge bracht. Van de inboedels kon slechts weinig gered worden. De schade wordt geraamd op f 150,000 Behalve de burgemeester van Dwin gelo bevond zich ook de commissaris der koningin in de provincie Drente gisterenavond op het terrein van den brand. Behalve de stoomspuit uit Meppel verleende ook de stoomspuit Assen en de brandspuit uit Kiever hulp Dank zij deze hulp mocht het gelukken het gemeentehuis, het schoolgebouw en de daaraan gebouwde onderwijzers woning te behouden. Het gevaar voor het gemeentehuis was in den aanvang zeer dreigend. Reeds waren alle belangrijke papieren in veiligheid gebracht. De toren van het geheel uitgebrande kerkgebouw der Nederduitsch hervorm de gemeente is gedeeltelijk ingestort Deze toren is van een bijzondere con structie n.I. peervormig. In Nederland bevindt zich uitsluitend te Deinen in Friesland een tweede toren van deze soort. Dwingelo ligt aan den straatweg naar Beilen en telt circa 1000 inwoners. in een der ziekenhuizen van Balderton (Engeland) heeft men een ernstige vergissing begaan. Een vader ontving de tijding, dat zijn zoon aan diphtheritis was overleden, doch niet lang daarna kreeg hij de boodschap, dat zijn kind nog leefde. Het geval had zich als volgt toege dragen De dood was geconstateerd en men had den knaap na de gewone anti- toxine behandeling naar de doodenzaal overgebracht. Men be merkte wel geen ademhaling meer, doch de zieke was slechts buiten be wustzijn Een der verpleegsters had de doodstijding aan den vader over gebracht maar toen zij terugkeerde, bemerkte zij, dat het lichaam wederom adem haalde. Inplaats van toen ter- stond den vader te waarschuwen, bleef zij tot de knaap weer geheel bij kennis was gekomen. Volgens een Reuter-telegram uit Seoul (Tsjung-tsjoe heeft een nood lottige ramp de Noordwest-kust van Korea geteisterd. Vloedgolven hebben honderden hui zen verwoest en meegesleurd. Naar wordt gemeld, zouden meer V erslagen Catal o gi Kant o orboeken Cou P anten Aan d eelen B r iefhoofden Circ u laires Brief k aarten Liniëerwerk Etik e tten r egisters Re k eningen Prijsnot eringen Loo n lijsten Handelsdrukwerk Enveloppen Tabellen Memor a ndums Tij d schriften IFo P muiieren Bonbo c ken Obligatie s enz. enz. Aanbevelend, Waalwijksche Stoomdrukkerij Antoon Tieten. dan duizend levens verloren zijn ge gaan Toen de landbouwer E. H. te Baarn met zijn vrouw uit was, brak iemand in. E. H. vond bij zijn thuis komst alle laden en kasten geopend «n het heele huis overhoop. De inbre ker vond hij bovendien in de bedstee Deze snuiter wist echter te ontsnappen waarbij E. H. hem nog eenige schoten achterna zond Per fiets ijlde de inbreker voort in de richting Spaken burg, waar hij bandenpech kreeg. Daar vatte dan ook de door E. H. georganiseerde klopjacht hem bij den kraag. Hij werd overgeleverd aan den Officier van Justitie, nadat bij foul- leering was gebleken, dat hij alleen de spaarduifjes der kinderen had buit gemaakt. Te Buinen is het 2-jarig kind van J. M, bij een bocht door den trein overreden en gedood. Te Uithuizen (G.) is de 70-jarige gehuwde arbeider R. Pieterman met paard en wagen te water geraakt en aan de gevolgen overleden. Te Harkezijl is de arbeider T. de Vries van een wagen met stroo gevallen en overleden. De onregelmatigheden bij den Leidschen Ziekenhuisbouw. Omtrent de onregelmatigheden bij den bouw van het nieuwe academische Ziekenhuis te Leiden bericht de „Tel." Het begon met den thans gearresteer den rijksbouwmeester V. Deze liet in een tijd, dat toevallig eenige timmer lieden vrij waren, door deze mannen een serre bouwen, die niet voor het ziekenhuis was bestemd. De serre werd keurig afgewerkt, van glas voor zien en door arbeiders van het Aca demisch Ziekenhuis naar Den Haag getransporteerd en daar aan een parti culiere woning geplaatst. De materialen van deze serre waren rijksrnaterialen, bestemd voor den ziekenhuisbouw. En de loonen werden genoteerd op den loonstaat van het Rijk. Hiermede was het hek van den dam. Opzichters en bazen begonnen, nu zij het kunstje eenmaal van den hoog sten chef hadden afgekeken, aan de arbeiders allerlei partuculiere werk zaamheden op te dragen. Hoe hooger de positie was, die de opdrachtgever innam, des te omvangrijker was de opdracht. Er is meer dan één arbeider bereid en in staat om te getuigen, dat op de terreinen van het ziekenhuis bouw geheele ameublementen werden gemaakt, die niet voor het ziekenhuis waren bestemd en later in de stad aan een opgegeven adres werden bezorgd. Men ontzag zich zelfs niet de timmer lieden tegen St. Nicolaastijd schilderij lijsten en bouwdoozen te laten ver vaardigen. Al deze extra werkzaam heden werden verricht in de galerij. En als eenmaal per week de rijksbouw meester V. op het werk kwam, dan werden de onderhanden zijnde meu belen even weggestopt. Eenmaal per week, op Vrijdag kwam de rijksbouw meester V. inspecteeren. En dan was alles in orde. Doch niet alleen op het terrein werd voor particulieren gewerkt. Ook in de stad werden graag allerhande karweitjes

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 6