Dienstbode, Oranje-klanken. Gramapbootts PatMfoo»;. Hotel Verwiel - Waalwijk. ling. hieuws uit fieusden. Nieuws uit Kaatsheuvel Marktberichten. Sport. Advertentiën. Er biedt zich aan C. JACOBS Zn. Café Restaurant. Aukub als schilderwerk, witten en kleine reparaties verricht, natuurlijk in den tijd en voor rekening van denzieken- huisbouw. Die extra werkzaamheden waren zoo gewoon geworden, dat de arbeiders er een zegswijze op na hielden om aan te duiden, dat er weer wat gebeurde. Weet je niks? riepen zij elkander toe. En dat beteekende, dat de vrager weer iets wist, maar de opdracht had gekregen „van niks te weten." Een arbeider, die in het bijzijn van zijn chefs wat al te vaak „Weet je niks.-'' had geroepen, zoodat men bevreesd was, dat hij al te veel wist, werd van het terrein gehaald en kreeg uitsluitend tot taak het ketelhuis aan te vegen. Met deze verheffende taak was deze volslagen bouwvakarbeider van Maan dag tot Zaterdag bezig. En als hij des Maandags weer op het werk kwam, werd hem opnieuw opgedragen het ketelhuis aan te vegen. Het meerendeel der arbeiders, bevreesd voor hun boter ham, deden wat hun opgedragen werd door de verantwoordelijke chefs en vroegen niet verder. in de tijden van brandstof- en voed- selschaarschte zijn de terreinen van het Academisch Ziekenhuis gebruikt ter tegemoetkoming aan dezen nood. Er werden machines aangeschaft voor brikettenfabricage. de bouwarbeiders werden belast met het persen en af werken der briketten, die, in zakken verpakt, buiten de distributie om bij de chefs werden bezorgd. 0®k had men een volledige varkens- mesterij, die uitstekende resultaten af wierp. Dat geheele partijen steigerhout tot brandhout verzaagd werden en gratis onder de chefs gedistribueerd, is te midden van al deze feiten slechts een kleinigheid. Met de expeditie van brandstof, meubelen en vfeesch werden de Katwijkers belast, omdat men die minder in de stad kende. Ook met de aangevoerde materialen werd, juist in een tijd, dat bouwmate rialen als zand, grint, cement en stee- nen hun gewicht in goud waard waren op een eigenaardige manier omgespron gen. Het trok de bijzondere aandacht der arbeiders dat bij de lossing van schuiten met materialen, de gevulde wagens soms een andere richting na men dan die, welke naar den zieken- huisbouw leidden. Zoo gingen de wagens met steenen of cement, gevuld uit de schuiten die materialen naar het ziekenhuis aanvoerden, vaak naar par ticuliere bouwwerken in de stad. Het zou wellicht de moeite loonen na te gaan, in hoeverre uit de boeken deze materiaal-distributie terug te vinden is. Zoo verklaren de arbeiders die belast waren met 't verwerken der materialen dat zij vaak langer dan noodig was op den nieuwen aanvoer wachtten, omdat de geladen wagens wat zij noemden den verkeerden kant waren uitgegaan. Ook kunnen de arbeiders verklaren, dat meer dan eens cement uit den voorraad van den ziekenhuisbouw op wagens werd geladen en buiten de poort verdween naar particuliere bouw werken in de stad. Het zijn alweer de boeken, die moeten uitwijzen in hoe verre van deze vrijgevigheid in een tijd van materiaalnood aanteekening is gehouden. Ook met het kruiwerk werd alles behalve de zuinigheid betracht Was er weinig werk dan kwamen de ar beiders met de paarden toch op het terrein, ieder vervoerde op zijn beurt een vrachtje en op de betalingslijsten pareerden eenige posten één dag werk voor man en paard Dat arbeiders, bij den ziekenhuisbouw ingeschreven, el ders te werk werden gesteld, .maar Zaterdags bij den ziekenhuisbouw hun weekloon haalden, behoorde niet tot de uitzonderingen. van de derde maal vruchten voortbrengt zal dit nog het meeste opleveren daar deze bloesem over den geheelen boom verspreid hangt. Woensdag vertrok van hieruit eene autobus van de N.V. Alad naar de H. Landstichting te Nijmegen. Allen die aan deze reis hebben deelgenomen waren hoogst voldaan en keerden allen naar huis met den wensch daar nog eens terug te komen, 't Is er dan ook prachtig en werkelijk bezienswaardig. RAAMSDONK. De najaarskeuring van tot dekking bestemde hengsten, type trekpaard, die in de stamboek- registers staan ingeschreven, zal voor deze gemeente worden gehouden te Zevenbergen, op Vrijdag 19 October e.k des voorin. 10 uur. SPRANG-CAPELLE. (V.m. Sprang). A.s. Zondag des voormiddags 9.30 uur hoopt in de Geref. Kerk alhier op te treden Ds. H. G. de Jonge van 's Gra- vemoer. VRIJH.-CAPELLE. In de Geref. Kerk hoopt a.s. Zondagmiddag half drie voor te gaan Ds. H. G. de Jonge van s Gravemoer. 's Morgens half tien lees- dienst. DUSSEN. Deze week was er voor den heer R. een ware ongeluksdag bij. Hij was n.l. aan het koren rijden en hoe het kwam is niet bekend, doch hij geraakte in het water, maar werd door behulpzame handen weer spoedig op het droge gebracht. Een tijdje na dien komt R. weer met een wagen koren over dezelfde weg en kwam opnieuw terecht in het water, doch nu brak de wagen en het kostelijke koren geraakte eveneens te water. Het dochtertje van B. K. viel in een moddersloot doch kon nog bijtijds gered worden. Bij den heer F. H. van der Pluijm alhier staat een boom welke thans voor de derde maal bloeit. Van den eersten bloesem beginnen de vruchten haast te rijpen, van den tweeden zijn 'tal flinke vruchten en wanneer de bloesem Tot hoofdbrandmeester op het Dorp is benoemd D. M de Bruijn, tot brandmeesters P. J van Onzenoort, C. A B. de Bont en C. H Schoenmakers. In de a.s Zaterdag te houden zitting van het Centraal Stembureau zal tot lid van den Raad worden aan gewezen J B Zijlmans, zulks ter voor ziening in de vacature ontstaan door het niet aannemen zijner benoeming van Dr. Lips. MADE Het schip van J. van Veeken dat deze schipper pas gekocht heeft en waarmede hij zijn eerste reis deed, is gezonken Geen goed begin. Alhier werd het treurige bericht ontvangen dat schipper de R. door een auto werd overreden en daarbij j gedood. Hij laat een weduwe met twee kinderen na terwijl het derde kind eiken dag verwacht wordt Dat de geheele gemeente diep geschokt is door dit vreeselijke ongeluk laat zich begrijpen MADE, Onze harmonie St. Cecilia deed Zondag een uitstapje naar den Hilkant, teneinde het aldaar te houden concours met hare muziek op te luis teren. Vooral ook voor de jeugd mede een gezellige wandeling De 74-jarige werkman C. Z. kwam zoodanig te vallen, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. CAPELLE. In den loop der maand Juli werd ia de Rijkspostspaarbank op het hulppostkantoor alhier ingelegd f 1740,53 en terugbetaald f 2792,53. Het aantal inlagen bedroeg 29, dat der terugbetalingen 13. Er werden 58 telegrammen behandeld, waarvan 32 verzonden en 26 ontvangen, terwijl 196 telefoongesprekken gevoerd wer den, waaronder 21 celgesprekken, benevens 2 telefoonoproepberichten. De alhier bestaande Chr. Zang- vereenlglng Halleluja* behaalde j l Woensdag op het te SleeuwiJk gehou den Nationaal concours onder leiding van haar directeur, den heer N. Snijers een lsten prijs in de 2e afdeellag. Ean compliment aan directeur en werkende leden dezer vereeniging is hier zeker niet misplaatst. Moge «Halleluja* met deczelfden ijver op den ingeslagen weg voortgaan, zoodat zij een volgende maal met evenveel succes In de le afdeeling kas uitkomen. DRTJNEN. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Druisen op Vrijdag den 17 Aug. a s. des n.m. ten 7'|| uur. Verslag volgend nummer. De loting voor dienstplichtigen der lichting 1924 dezer gemeente zal plaats hebben te Heusden op 3 Sep tember a.s. des v.m. 11 ure. Woensdag tijdens de Hoogmis ontlaste zich boven onze gemeente een hevig onweer. Gedurende den geheelen tijd schoten de bliksemflitsen en ratelde de donder, totdat op eens een vree selijke knal de aanwezigen d6ed schrik ken. Er dreigde een paniek te volgen. De meesten verdrongen zich naar den uitgang, doch werden door den ont- zetteaden stortregen teruggehouden. De bliksem was op de electrlsche ge leiding geslagen en bad den knal veroorzaakt, zonder grootere schade aan te richten, zoodat allen met des schrik, na nog eenige angstige oogen- blikken, vrij naar huis konden terug keeren. malen zoo'n schitterende hulde aan Vlaria te mogen brengen. NIEUWKUIJK. Woensdagmorgen omstreeks elf uur ontlaste zich boven onze gemeente een hevig onweer. Van de landbouwers de Gebrs. Van der Ven werden in de welde bulten den dijk drie koeien door het hemelvuur gedood, terwijl voor het huls van A. Coppens een boom door den bliksem werd getroffen en ontveld. Op Donderdag 23 Aug. a.s. ;cgint weer de Nieuwkuijksche kermis. De vereenigingen zooals harmonie en liedertafel hebben voor de noodige uitvoeringen gezorgd, terwijl in bijna alle café's dansmuziek wordt gehouden, zoodat op dit gebied heel wat valt te genieten. Verder zal het kermisterrein door verschillende vermakelijkheden sezet zijn, dus voor elk wat wils. VLIJMEN. Tijdens het. hevig onweer dat zich Woensdag ontlastte, sloeg de bliksem op twee punten in op het café Veldzicht, eigenaar de heer J. Donners te Vlijmen Een begin van brand ontstond, die zich spoedig tot een vuurgloed uit breidde. In korten tijd stond het ge heele huis in lichte laaie. Waar de brand ontstond onder de Hoogmis van 10 uur, was er niemand in het café aanwezig en kon er bijna niets gered worden. Weldra was de brandweer met vol materiaal aanwezig, welke eerst onder leiding van den heer j. v. Vlijmen, later van den heer M. de Vaan met de bestrijding van het vuur aanvingen Na verloop van ettelijke uren was men den brand meester. Niets dan enkele muren en rookende puinhoopen wijzen de plaats waar eens het be kende café van Donners zijn gasten ontving. Op het terrein van den brand merk ten we o m op den Ed.achtb. heer F. v. d. Ven, burgemeester en den heer P. Prinsen, lid van den gemeenteraad, welke ongeveer geheel het verloop van nabij volgden. Alles was verzekerd bij de Tielsche Verzekeringsmaatschappij te Tiel, ver tegenwoordiger voor Vlijmen de heer Werther. Onder leiding van den politiechef Roosen, werd het terrein door rijks en gemeentepolitie afgezet. gehouden worden ten bate van Her- i wonnen Levenskracht. Iedereen zal I momenteel wel overtuigd zijn van 't mooie doel dat H.L. beoogt. We kun nen het thans allen nog aan levende voorbeelden onder ons waarnemen. Een drietal levens, waarvan we kunnen zeggen, dat ze ten doode waren op geschreven, zijn binnen enkele weken onder ons teruggekeerd, als beelden, die ons doen zien wat de Sanatorium verpleging van H.L. doen kan. Laten we nu niet zeggen, H.L. is een ver eeniging die mij niet sympathiseert, omdat ze uitgaat van het R K. Vak bureau. Wij allen arbeiders, patroons of middenstanders, waaronder we ons ook rekenen willen moeten erkennen de pracht en kracht van deze instelling, die voor meer dan 75 pCt uit de offers van de arbeiders wordt onderhouden en gesteund. Maar laten ook daarvoor zij, die buiten deze organisatie staan Zondag een klein offertje over hebben voor de bestrijding der witte pest. Ieder één zonnebloempje van één dubbel je en we slaan dit jaar 't record van alle bloemendagen van H.L. H; u-idt.li, 18 Aug. 1923. - Zekere P. B had het ongeluk van den loswal in de tramhaven te vallen. Zijn vader, geholpen door een schipper, mocht het genoegen smaken hem behouden op den droge te brengen. - De loting voor de nationale militie zal hier plaats hebben 3 Sep tember e k. In het Stedelijk Ziekenhuis is op genomen een zoontje van Bals ver moedelijk febris typhoïden-patient Woensdagmorgen ontlastte zich boven de stad een tamelijk zwaar onweder, dat, hoewel het zeer nabij was, gelukkig geen ongevallen veroor zaakte. Minder goed liep het in de omgeving af, waar op een paar plaat sen brand werd veroorzaakt en paarden en runderen gedood werden. De zelatrices van het Genootschap „De Retraitepenning" maakten Don derdag onder geleide van den Z.Eerw. Heer Pastoor een uitstapje naar Vucht. HERPT. Het hoofd der R K School j de Heer J. Ceelen, slaagde Dinsdag voor de akte landbouwkunde 1. o. De prijzen werden behaald ais volgt le en 2e pr A. v. d. Veer, 3e pr J. Veltman, 4e en 5e pr L. v. Drunen, 6e, 7e en 8e pr M. Klomp. le en 2e overduif J. v. d. Steen. Het kampioenschap jonge duiven werd behaald door J. Veltman. MADE. Zondag hield de Madesche Combi natie van postduivenliefhebbers eene wedvlucht vanuit Charleroi (België). Afstand 145 K M De duiven werden om 8 uur in vrijheid gesteld en be reikten hunne hokken alsvolgt: C. Rullens 1 3, 15, 25, 27,29,30, D J. Kop 2, 5, 6, 10, 13, 18, 19, 33, B. v. Dongen 4, 7, 11, 12, 36, P. de Laat 8, J. Weiten 9, P. Kooijman 14, 23, 26, H. Weiten 16. 18, Jac. Vos 17, 24, W. v. Meel 20, 31, 32, B. Broeders 21, 22, H. de Laat 28, M. Broeken 34, 37, J. Norbart 35, J. van der Ven 39 BESOIJEN. Athletiek De athletiekwedstrijden van R.W.B, zijn wegens het slechte weer uitgesteld tot Zondag 19 Augustus 2 uur. WAALWIJK, 17 Aug. '23. Eieren7—8 cent. Varkens f 10—f 15. 's HERTOGENBOSCH, 14 Aug. '23 Op de markt van heden waren aan gevoerd 1093 stuks, 104 kalveren. 648 stuks hoornvee. 285 biggen. 36 zeugen. 20 schapen-lammeren. De prijzen waren als volgt: Kalfkoeien van f 300 f 425 p stuk. Kalfvaarzen van f 245—f 400 p stuk Magere ossen en koeien van f 180— f 290 per stuk. Vette ossen en koeien le kwaliteit f0,60 per pond. 2e kw. f 0.55 p, p. Pinken van f130—f185 per stuk. Zeugen van 170—f 120 per stuk. Biggen van f 2.25—f2.75 per week Schapen van f 20—f 40 per stuk. Lammeren van f 18—f 25 per stuk. Korte aanvoer. Handel traag. Op het feest van Maria Hemel vaart, des namiddags 5 uur, gingen de leden der Jongens- en Meisjescongre gatie ter bedevaart naar Elshouf, om daar de Wonderbare Moeder te ver- eereo. Ofschoon de processie door honderden werd bijgewoond, ging alles in volmaakte orde, dank de goede en ijverige zorgen van den Weleerw. heer Welting. Bij de Lieve Vrouwe kapel werd door den Weleerw. heer Willems eene indrukwekkende predlcatle ge houden en door de aanwezigen onder begeleiding der harmonie van de con gregatie, een Marialied gezongen, waarna allen In dezelfde goede orde naar de parochiekerk trokken tot bijwoning van het plechtig Lof, dat op verdienstelijke wijze werd gezongen door de zange ressen en zangers der beide congre gatien. Na een lied met begeleiding der harmonie gezongen te hebben keerden allen stichtend en hoogstvol- daan huiswaarts, vol verlangen meei- Kaatsheuvel, 17 Aug. '23. De WelEdel.Achlbaren heer L v, Besouw, burgemeester onzer gemeente mocht Dinsdagavond een telegram ont vangen, waarmede 't zijn Edel.Achtb. in kennis werd gesteld, dat hij door Z.H. de Paus begiftigd is met het kruis pro Eclesiae et Pontifice. We wenschen onzen burgemeester met deze hooge onderscheiding proficiat. De loting voor den dienstplicht der lichting 1924, zal voor deze ge meente worden gehouden te Waalwijk in de raadzaal ten gemeentehuize op Maandag 3 Sept a s. des namiddags om 2,45 uur. Bij Koninklijk besluit van 13 Juli .923 No. 19 is het besluit van den raad dezer gemeente van 16 Januari 1923 (goedgekeurd bij besluit van Ged. Stat. van N. Br. van 7-2-23 g No. 286), waarbij tot opheffing der O.L. School aan den Loonschen Dijk werd besloten vernietigd. Als gevolg hiervan zal het besluit tot ontslag van het onderwijzend personeel dier school worden inge trokken. Woensdagmorgen om 10 uur ont lastte zich boven onze gemeente een vreeselijk onweer. '1 Bleef onophoude lijk donderen en lichien. In de Gast huisstraat sloeg de bliksem op de telefoon geleiding die het fabriek met het woonhuis van den heer A. C, Vloemans verbindt. Een toevallig passeerend gespan van den heer M. Sw-M. uit Tilburg werd er de dupe van Het paard schrok zoo geweldig van den slag dat het zenuw achtig werd en de strengen verbrak. Men was genoodzaakt 't dier uit te spannen en te stallen om het weer tot bedaren te brengen. In de ontginningen onder St. Joachimsmoer hield het hemel vuur ook danig huis. Twee groepjes koeien een van drie en één van vier stuks werden gedood door den bliksem Van landbouwer Br. werd een kalf gedood. Het getal werkloozen die nog steun ontvangen bedraagt momenteel ruim 200, Een evengroot aantal mee- rendeels inwonende ongehuwden ont vangt niet de minste ondersteuning Bijna alle fabrikanten ontvingen heelen per deurwaarder een bevel schrift thuisgezonden, waarbij zij ver plicht worden om wekelijks '/s gedeelte van het loon van de arbeiders bij hen in dienst en die hun belastingpen ningen nog niet voldaan hebben in te houden. De namen der belasting plich- tigen met het nog verschuldigde bedrag komen op 't dwangbevel voor. Zondag 19 Aug. zal in onze beide parochiën wederom een bloemendag Duivensport. WAALWIJK. De Postduivenvereeniging „De Or- donnans" hield Zondag 12 Augustus een wedvlucht met late jonge duiven van uit Valkenswaard. De prijzen werden behaald als volgt lste prijs H. Hensen. 2e J. Staal. 3e H. van Corstanje. 4e J. v. d. Pennen. 5e idem. 6e idem. 7e A van Riel. 8e H. Hensen. 9e H. van Corstanje. ICe J. Staal, lste overduifP. van Beijnen. 2e overduif: Chr. Brekelmans. SPRANG. De Postduivenvereeniging „De Zwaluw" alhier houdt a.s. Zaterdag een wedvlucht met jonge duiven van uit Chimay. DRUNEN. Zondag hield de P. D. V. „Vliegende Vrienden", gevestigd in 't café Elshout, eene wedvlucht van uit Charleroi. De prijzen werden behaald als volgtle en 5e prijs H. Bergmans-Vrijhoeven 2e, 7e, 8e en 9e prijs Th Elshout, Adr.zn.3e, 6e en 10 L. Kok, 4e H. van Ravensteijn. Poule H. Bergmans. Oude duiven le H van Ravensteijn; 2e David Elshout; 3e H. Bergmans. Poule H. Bergmans-Vrijhoeven. DRUNEN. De P. V. „de Vliegende Vrienden" gevestigd op het Jongenspatronaat hield j.l Zondag een wedvlucht met jonge duiven vanuit Pont St. Maxence. Afstand 317,9 K.M. Los 7 uur. De eerste duif werd geconstateerd om 12,33,17 uur. Een nette Protestantsche van goede getuigen voorzien. Adres bureau van dit blad. 31167 BEZOEKT tijdens de a.s Winkelweek onze ÉTALAGE en Enorm is de vraag naar onze W Profiteert nu van de gelegenheid. Nergens zoo'n groote keuze en zulke scherp concurreerende prijzen. 31169 Aanbevelend, B E S O I| E N A. 305 b./d. Haven. Prachtig Strijkmuziek.

Echo van het Zuiden | 1923 | | pagina 7